Mława 1939 (Dragon)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa pod Mławą jest jednym z ważniejszych wydarzeń wojny polsko-niemieckiej 1939 roku. Broniąc się w oparciu o znajdujące się pod tym miastem fortyfikacje, polska 20 Dywizja Piechoty przez trzy dni powstrzymywała przeważające siły przeciwnika. „Festung Mlawa” nie została zdobyta. Polacy opuścili ją z powodu obejścia przez Niemców ich prawego skrzydła, co groziło im wyjściem na tyły. „Mława 1939” autorstwa Wojciecha Zalewskiego to jedna z ostatnich gier wydawnictwa Dragon. Poświęcona heroicznym zmaganiom „Żelaznej Dywizji”, wbrew tytułowi nie skupia się tylko na walkach pod Mławą, ale obejmuje niemal cały front północny kampanii wrześniowej, od Lidzbarka po Osowiec. Na obszarze tym po stronie polskiej operowały Armia „Modlin” i Samodzielna Grupa Operacyjna „Narew”. Ich przeciwnikiem była niemiecka 3 Armia.

Poprawiony: niedziela, 04 lipca 2021 17:53

Więcej…

 

Wielkopolska 1939 (TiS 13) – wykaz żetonów

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Polacy

14 DP
I/55, II/55, III/55
I/57, II/57, III/57
I/58, II/58, III/58
I/14 pal, II/14 pal, III/14 pal
14 dac

17 DP
I/68, II/68, III/68
I/69, II/69, III/69
I/70, II/70, III/70
I/17 pal, II/17 pal, III/17 pal
17 dac

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (18 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe:

1) Artur Foryt – „Zawichost 1205” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Ryszard Kulesza – „Maraton 490 p.n.e.” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Cezary Namirski – „Fulford – Stamford Bridge 1066” (seria „Historyczne Bitwy”)


PYTANIA KONKURSOWE

1. Ta specjalna dywizja pancerna wzięła udział w lądowaniu w Normandii. Składała się z wielu dziwnych, specjalistycznych pojazdów pancernych. Miała swój numer, ale nazywana jest także od nazwiska jej dowódcy i zarazem pomysłodawcy. Co to za dywizja?

2. Książę polski, którego przydomek pochodzi od ślubów czystości, jakie złożył wspólnie z żoną. Przez to nie miał potomstwa. Jego żona, a także siostra i szwagierka zostały wyniesione na ołtarze. Panował stosunkowo długo, choć początkowo miał problemy z objęciem tronu, ponieważ wstąpił na niego jako dziecko, po zamordowaniu ojca. O kogo chodzi?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 28 czerwca 2021. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: niedziela, 06 czerwca 2021 08:35

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (17 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć siedemnastą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Była to najbardziej udana inwazja wojsk średniowiecznego Cesarstwa Rzymskiego na Polskę. Polacy nie stawili prawie żadnego oporu, paląc kilka ważnych grodów nadodrzańskich, dawniej z powodzeniem służących jako punkty oporu. Wojska cesarskie weszły w głąb kraju, docierając pod Poznań. Tam polski książę poprosił cesarza o pokój. Cena była wysoka. Musiał odbyć upokarzający rytuał, złożyć cesarzowi hołd, zwrócić koszty wyprawy, zgodzić się na płacenie daniny, wydać zakładników, stawić się w Magdeburgu przed sądem cesarskim, a także zgodzić się na przekazanie części państwa starszemu bratu. Polska stała się lennem Cesarstwa. Gdzie i kiedy doszło do tych wydarzeń i o którego cesarza oraz księcia polskiego chodzi?

Krzyszków 1157, cesarz Fryderyk I Barbarossa, książę Bolesław IV Kędzierzawy

2. Objął tron Anglii po nagłej śmierci brata. Znany z intryg, prowadził liczne wojny na kontynencie, ostatecznie bez powodzenia. Anglicy przegrali wtedy jedną z najważniejszych bitew epoki. Schyłkowy okres jego panowania upłynął pod znakiem konfliktu z Papiestwem. Anglia obłożona została interdyktem, a król ekskomunikowany. Ostatecznie zmusiło to władcę do uznania się lennikiem Papiestwa. Jego nieudolne rządy doprowadziły wkrótce do buntu szlachty, duchowieństwa i miast, co zmusiło go do ustępstw polegających na poddaniu jego władzy kontroli rady królewskiej. Król nie zamierzał jednak przestrzegać zawartego porozumienia. Spowodowało to wystąpienie przeciw niemu stanów i wojnę domową. Niebawem na Wyspie wylądowały wojska francuskie, które wkrótce opanowały Londyn i szereg miast. W stołecznej katedrze król Francji został okrzyknięty królem Anglii. Na szczęście dla Anglii wkrótce po tym jej pechowy władca zmarł. O kogo chodzi?

Jan bez Ziemi

Pytania okazały się średnio trudne i dostaliśmy od Państwa dużo prawidłowych odpowiedzi.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Łukasz Obrzut – książka A. Foryta „Zawichost 1205” (seria HB)

2) Robert Orłowski – książka L. Kani „Góra Św. Anny – Kędzierzyn 1921” (seria HB)

3) Andrzej Kurek – książka C. Namirskiego „Fulford – Stamford Bridge 1066” (seria HB)

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Więcej…

 

Ostrołęka 26 maja 1831 – z dziennika projektanta (13)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Dziś przypada 190 rocznica bitwy pod Ostrołęką. Czy wypada jakoś szczególnie ją świętować? W końcu była to klęska wojsk polskich. Pamiętam jak 10 lat temu byłem w Ostrołęce na rocznicowych obchodach upamiętniających 180-lecie bitwy. Odbył się duży, dobrze obsadzony pokaz rekonstrukcyjny. Gry „Ostrołęka 26 maja 1831” wtedy jeszcze nie było w formie w jakiej obecnie jest znana. Dostałem jednak awansem wraz z rekonstruktorami specjalny krzyż pamiątkowy za uczestnictwo w pokazie. Mam go do tej pory i bardzo sobie cenię jako pamiątkę. Zostały też z tamtego czasu zdjęcia, które można obejrzeć na portalu. Wracając do samego obchodzenia rocznicy bitwy, ostatecznie postanowiłem, że najlepiej będzie z tej okazji zamieścić kolejny odcinek cyklu „Z dziennika projektanta”. Ten będzie poświęcony artylerii, a dokładniej temu jak często w grze powinna strzelać.

Więcej…

 

Bracia zakonu krzyżackiego w Prusach (1310-1351). Studium prozopograficzne

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Norbert Delestowicz
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2021
Stron: 503
Wymiary: 23,5 x 15 x 2,7 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7730-450-1

Recenzja
Zakon Krzyżacki od dawien dawna wzbudza w naszym kraju duże zainteresowanie zarówno wśród historyków, jak i pasjonatów historii. Nie ma się czemu dziwić. To w walce z nim wykuwała się unia polsko-litewska, która doprowadziła do powstania monarchii Jagiellonów, jednego z najpotężniejszych państw późnośredniowiecznej Europy. Zanim jednak do tego doszło, przyszło nam zmagać się z potężnym przeciwnikiem i nieraz ponosić z jego rąk klęski. Kim byli ludzie, którzy zbudowali państwo zakonne w Prusach? Skąd się wywodzili i co sprawiło, że znaleźli się w szeregach Krzyżaków? Na te i inne pytania dotyczące społeczności zakonnej stara się odpowiedzieć książka Norberta Delestowicza „Bracia zakonu krzyżackiego w Prusach (1310-1351). Studium prozopograficzne”.

Więcej…

 

Strona 2 z 246