Nowa nagroda w Konkursie Modelarskim Forum Strategie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Trwa XVIII edycja Konkursu Modelarskiego Forum Strategie. Jesteśmy już mniej więcej na półmetku. Cały czas można dołączyć do zabawy, do czego gorąco zachęcamy wszystkich zainteresowanych tematem. Czasu na malowanie jest jeszcze dużo, bo całe wakacje (finał konkursu 7 września 2020). Jednocześnie chciałbym poinformować, że pula nagród powiększyła się o model 7TP (jednowieżowy) firmy Kromlech Historical (skala 28 mm). Duży, ładny, porządny model naszego słynnego czołgu z kampanii wrześniowej. Szkoda, że w 1939 roku mieliśmy ich tak mało. Tym razem sponsoruje organizator konkursu. I to prawdopodobnie nie koniec jeśli chodzi o nowe nagrody do wygrania w konkursie, ale o tym następnym razem.

Więcej…

 

IV Gladius odwołany

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W związku z epidemią koronawirusa i zarządzeniami sanitarno-porządkowymi obowiązującymi na Politechnice Warszawskiej postanowiliśmy odwołać planowaną na jesień tego roku (a pierwotnie na 16-17 maja 2020) IV edycję konwentu gier bitewnych GLADIUS. Jesteśmy związani regulacjami wewnętrznymi Politechniki jako gospodarza miejsca, gdzie odbywa się konwent. Ponadto ogólna sytuacja nie sprzyja obecnie organizacji tego typu imprez. Mamy nadzieję, że imprezę uda się zorganizować w przyszłym roku i już dziś na nią zapraszamy.

Być może na jesieni uda się zorganizować spotkania z grami bitewnymi w klubie „Agresor”, w założeniu bardziej kameralne, co choć trochę wynagrodzi uczestnikom Gladiusa brak w tym roku konwentu. Zapraszamy również do udziału w innych naszych inicjatywach, zwłaszcza w trwającym od końca maja Konkursie Modelarskim Forum Strategie, a także do dyskusji o modelarstwie i grach bitewnych na Forum Strategie.

Więcej…

 

Gramy w „Ostrołękę 26 maja 1831” cz. 5 – film na kanale Hexmagazine

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Gramy w „Ostrołękę 26 maja 1831” cz. 5 – film na kanale Hexmagazine przybliżający szyki:

https://www.youtube.com/watch?v=AaI690tVyqU

Poprawiony: wtorek, 07 lipca 2020 08:06

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (5 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć piątą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Ten wybitny teoretyk wojskowości w czasie gdy toczyła się bitwa pod Waterloo był szefem sztabu jednego z pruskich korpusów. W bitwie nie wziął jednak udziału. Zmarł w czasie, gdy w Polsce trwało powstanie listopadowe, śmiercią niezbyt chwalebną. Nie na polu bitwy, ale w swoim łóżku, na cholerę. Świat być może nie dowiedziałby się o nim, gdyby nie żona, która pośmiertnie opublikowała jego najbardziej znane dzieło. O kogo chodzi?

Carl von Clausewitz

2. W bitwie tej polscy ułani zdobyli 5 sztandarów pułkowych brytyjskiej piechoty, wspólnie z francuskim pułkiem huzarów (zdobył 1 sztandar) całkowicie rozbijając przeciwnika. Z powodzeniem walczyli też tego samego dnia z kawalerią brytyjską i hiszpańską. Co to za bitwa i w którym roku miała miejsce?

Bitwa pod Albuerą (1811)

Tym razem, mimo że w opinii niektórych osób pytania były proste, nie wszystkim udało się poprawnie odpowiedzieć.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Oskar Stajno – książka S. Reka „Mohacz 1526” (seria HB)

2) Michał Wasil – książka K. Marcinka „Don 1917-1918” (seria HB)

3) Jacek Byś – książka J. Wojtczaka „Beer Szewa 1917” (seria HB)

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Więcej…

 

Rycheza królowa Polski (ok. 995 – 21 marca 1063). Studium historiograficzne

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Małgorzata Delimata-Proch
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2019
Stron: 366
Wymiary: 20,5 x 14,5 x 2 cm
Oprawa: miękka/twarda
ISBN: 978-83-7730-402-0 (oprawa miękka), 978-83-7730-412-9 (oprawa twarda)

Recenzja
Niniejsza publikacja o Rychezie jest pierwszą od ponad stu lat (a drugą w ogóle) biografią kompleksowo poświęconą żonie Mieszka II. Oczywiście nasza bohaterka pojawiała się w licznych pracach historyków i wzbudzała ich żywe zainteresowanie, jednak nie w takim stopniu, aby mogła doczekać się monografii dedykowanej wyłącznie swojej osobie. Ta sytuacja właśnie uległa zmianie.

Więcej…

 

Kromlech Historical – 7TP w wersji jednowieżowej

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Czołg lekki 7TP, produkowany seryjnie w Polsce od 1935 r., był rozwinięciem technicznym czołgu Vickers E, na którego produkcję Polska zakupiła licencję w latach dwudziestych. Jak na czołg lekki był konstrukcją nowoczesną, wyposażoną (jako jedna z pierwszych konstrukcji na świecie) w silnik wysokoprężny, a główne uzbrojenie stanowiła armata Bofors wz. 37 kalibru 37 mm, dzięki której można było skutecznie zwalczać wszystkie ówcześnie występujące czołgi. Warto też wspomnieć o nowoczesnym, umożliwiającym obserwację w zakresie 360 stopni peryskopie odwracalnym polskiego inżyniera Rudolfa Gundlacha. Czołgi dowódców batalionów, kompanii i plutonów były ponadto wyposażone w radiostacje o zasięgu do 25 km (w zależności od wersji urządzenia). Niestety opancerzenie tego czołgu było już na tamte czasy niewystarczające i ustępował on wyraźnie konstrukcjom występującym w armiach potencjalnych przeciwników. Produkcją zajmowały się Państwowe Zakłady Inżynierii zlokalizowane w Ursusie. Nie ma pewności co do ilości wyprodukowanych egzemplarzy, według różnych wersji zestawień przed wybuchem II wojny światowej było ich od 132 do 134 sztuk wersji jedno- i dwuwieżowych. W kampanii wrześniowej czołgi te były na wyposażeniu dwóch Batalionów Czołgów Lekkich i dwóch Kompanii Czołgów Lekkich Dowództwa Obrony Warszawy.

Poprawiony: poniedziałek, 29 czerwca 2020 14:25

Więcej…

 

Strona 2 z 225