45-lecie Pracowni Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej na Woli

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

18 października 2019 r. miałem zaszczyt gościć na uroczystości 45-lecia Pracowni Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej na Woli. To już trzecia okrągła rocznica Pracowni, na której obchodach jestem obecny (poprzednio: 35 i 40-lecie). Z perspektywy tych ponad 10 lat można poczuć jak czas płynie. Patrząc na zdjęcia z 35-lecia, wydaje się jakby to było wczoraj. Ludzie niby ci sami, tylko młodzież zdecydowanie wyrosła. Wyobrażam sobie co odczuwają starsi członkowie Pracowni, którzy mają takich rocznic więcej za sobą.

Poprawiony: niedziela, 27 października 2019 15:46

Więcej…

 

Przekleństwo Mumii (Sfera)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Na przełomie lat ‘80 i ‘90 różne polskie wydawnictwa rozpoczęły ofensywę przedruków zachodnich gier planszowych. Tłumaczono treść, zmieniano elementy plastikowe na kartonowe, czasami retuszowano obrazki i… wydawano w Polsce, nierzadko ignorując oryginalne logotypy. Licencje i prawa autorskie działały inaczej niż dzisiaj, a czasami pełniły drugorzędną funkcję, co zaowocowało kilkoma konfliktami i upadkami, ale to już materiał na osobny artykuł.

Poprawiony: poniedziałek, 28 października 2019 20:18

Więcej…

 

[Ukraine '43] Raleen vs Silver, 27.07.2019 (cz. 4)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Jesteśmy już w późnej fazie bitwy. Jak do tej pory sytuacja cały czas rozwija się dynamicznie (ostatnio na niektórych odcinkach frontu może nie aż tak jak można by oczekiwać). Najważniejsze wydarzyło się podczas ostatniego etapu. Na północy Sowietom udało się odciąć Dywizję Grenadierów Pancernych „Grossdeutschland”. Została na tyłach niemal okrążona, z myślą, że braki w zaopatrzeniu wystarczą, aby ją zniszczyć. Główne siły sowieckie w północnej części frontu ruszyły natomiast w stronę Kijowa, na przedpolu którego usiłują sformować linię obronną topniejące oddziały niemieckie. Na południu trwa zabawa w kotka i myszkę, Sowieci co rusz są bliscy okrążenia Niemców, ci wyrywają się w ostatniej chwili dzięki sile przebicia topniejących wojsk pancernych (marnieją też szybko dywizje piechoty). W wyniku tych działań obrona niemiecka wygięła się w łuk, co zawsze stanowi niebezpieczeństwo, bowiem w przypadku jego przerwania na skrzydłach, najbardziej wysunięte oddziały mogą zostać daleko z tyłu, odcięte od reszty wojsk. Pogoda zaczyna dawać się trochę we znaki, ale nie zahamowała jak na razie toczących się walk.

Sowieci – Silver, Niemcy – Raleen.

 

W północnej części frontu Dywizji Grenadierów Pancernych „Grossdeutschland” wraz z towarzyszącymi jej resztkami dywizji pancernych udaje się przedrzeć na północ. Niemcy wykonali z powodzeniem procedurę oderwania się od przeciwnika, tyle że pomaszerowali zupełnie nie w tym kierunku, który zakładali Sowieci. Tymczasem ci ostatni nie zabezpieczyli północnego odcinka, gdzie pojawiła się wkrótce jedna z niemieckich dywizji piechoty. Tym sposobem DGren. Panc. „Grossdeutschland” wyrwała się z okrążenia i odzyskała zaopatrzenie. Na tym nie koniec, bo Niemcy przecięli linię kolejową, zmuszając czoło kolejowe do cofnięcia się, co skraca sowieckie linie zaopatrzenia.

Poprawiony: poniedziałek, 28 października 2019 21:43

Więcej…

 

Gramy w „Ostrołękę 26 maja 1831” cz. 2 – film na kanale Hexmagazine

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Gramy w „Ostrołękę 26 maja 1831” cz. 2 – film na kanale Hexmagazine przybliżający zasady gry (druga część zapowiadanego już od dłuższego czasu tutorialu):

https://www.youtube.com/watch?v=xaEXJD_9D8E

Więcej…

 

XIV Pola Chwały – taniec z szablami

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Podczas tegorocznych PÓL CHWAŁY miałem przyjemność obserwować pokaz tańców szkockich w wykonaniu grupy COMHLAN z Krakowa. Relacja przedstawia szkocki taniec z szablami (właściwie z mieczami), który grupa zaprezentowała w sobotnie popołudnie. Jest to wybór z obszernego materiału zdjęciowego, który posiadam, więc nie będzie widać wszystkich kroków. Chciałem tym samym zasygnalizować, że pokaz był dużo bogatszy. Później grupa przeprowadziła naukę prostych tańców szkockich. Wieczorem można było także spróbować zatańczyć m.in. kontredansa, popularny XVIII-wieczny, zbiorowy taniec dworski z wieloma figurami.

 

Poprawiony: sobota, 05 października 2019 11:19

Więcej…

 

XIV Pola Chwały – defilada rekonstruktorów (cz. 2)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Drugą część relacji z defilady rekonstruktorów otwiera Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu, odtwarzająca Policję Państwową z okresu międzywojennego. Warto wspomnieć, że w tym roku przypada 100 rocznica powołania tej formacji. Za nimi rekonstruktorzy odtwarzający Policję (a także Milicję Obywatelską) z innych, mniej chwalebnych okresów. Kto był niegrzeczny, mógł dostać pałką (po obowiązkowym wezwaniu do rozejścia się) i w ten namacalny sposób przenieść się w czasy stanu wojennego. W sumie w imprezie wzięło udział około 40 grup rekonstrukcji historycznej. Jak zwykle nie zbrakło kawalerii i pojazdów z ciekawym wyposażeniem. Bardzo dużą, mam wrażenie, że z roku na rok coraz większą grupę stanowią rekonstruktorzy odtwarzający współczesne formacje wojskowe.

 

Poprawiony: piątek, 04 października 2019 11:32

Więcej…

 

Strona 2 z 213