[Normandy '44] Raleen vs Silver, 23.06.2019 (cz. 1)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Lądowanie wojsk alianckich w Normandii 6 czerwca 1944 roku i walki, które zapoczątkowały stworzenie drugiego frontu w Europie, to jeden z najpopularniejszych tematów w planszowych grach wojennych. Choć wyszło na ten temat wiele gier, nadal pojawiają się nowe. Wydana w 2010 roku gra Marka Simonitcha Normandy '44 uchodzi za jedną z najlepszych, a zarazem klasycznych w swojej formie symulacji tej operacji. Gra opiera się na systemie zasad, który po raz pierwszy zaistniał w wydanej w 2003 roku grze Ardennes '44: The Battle of the Bulge (w powszechnym obiegu funkcjonującej jako Ardennes '44) i później przewijał się w różnych tytułach poświęconych II wojnie światowej. Obie wspomniane gry ukazały się dzięki wydawnictwu GMT Games. Mimo, że większość koncepcji się powtarza, zasady dość istotnie różnią się w szczegółach. Instrukcja oferuje nam kilka zasad opcjonalnych, więc dla tych, którzy znają grę, dwie uwagi: 1) graliśmy na losową pogodę (wariant podstawowy), 2) zmodyfikowaliśmy zasady ostrzału artylerii okrętowej Aliantów przyjmując, że do czasu zdobycia baterii nadbrzeżnych, które historycznie wiązały flotę aliancką, skupiając jej uwagę na sobie, zarówno Amerykanie, jak i Brytyjczycy dysponują jednym ostrzałem artyleryjskim zamiast dwoma. Zasady podstawowe przewidują tu pełną dowolność prowadzenia ostrzału przez Aliantów, z kolei zasady opcjonalne zastrzegają, że do czasu zdobycia wspomnianych baterii w ogóle nie można ostrzeliwać innych celów. Jak z tego widać, wybraliśmy rozwiązanie pośrednie.

Alianci – Silver, Niemcy – Raleen.

 

Sytuacja przed lądowaniem Aliantów w Normandii. Na plażach znajdują się liczne bunkry i pozycje umocnione Niemców, które będą musiały pokonać desantowane oddziały. W okolicach stref lądowania znajdują się już zrzucone w nocy oddziały powietrznodesantowe (brytyjska 6 Dywizja Powietrzno-Desantowa i amerykańskie 82 i 101 Dywizje Powietrzno-Desantowe).

Poprawiony: niedziela, 14 lipca 2019 21:49

Więcej…

 

Mendog. Król litewski (ok. 1203 – 12 sierpnia 1263)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email


Informacje o książce
Autor: Juliusz Latkowski
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2018
Stron: 223
Wymiary: 21,5 x 15 x 1,8 cm
Oprawa: twarda/miękka
ISBN: 978-83-7730-229-3 (twarda), 978-83-7730-228-6 (miękka)

Recenzja
Poświęcona jedynemu królowi w historii Litwy monografia wbrew pozorom nie jest pozycją nową. To bowiem najświeższa edycja dzieła pochodzącego z 1892 roku! Wydana ponownie po prawie 130 latach książka została opatrzona dodatkowo wprowadzeniem, w którym profesor Jurkiewicz omawia także pozostałe dzieła opisujące Mendoga autorstwa innych badaczy, w zasadzie aż do czasów obecnych.

Więcej…

 

[Holland '44] Raleen vs Silver, 01.06.2019 (cz. 3)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Trzecia część relacji z rozgrywki w Holland '44: Operation Market-Garden, wyd. GMT Games. Drugą część relacji znajdziecie TUTAJ. Dotychczas Aliantom udało się uzyskać znaczące sukcesy. Utworzyli korytarz do Arnhem i opanowali znajdujący się opodal tego miasta most kolejowy. Ważną rolę w tych walkach odegrali żołnierze polscy z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, pod dowództwem gen. Sosabowskiego. Most kolejowy umożliwia dość szybkie przerzucanie sił na drugą stronę Renu, by wspomóc walczącą tam samotnie brytyjską 1 Dywizję Powietrzno-Desantową. Niemcy usiłują przeciąć linię zaopatrzenia Aliantów w okolicach Veghel (walki toczą się opodal miejscowości Erp) oraz w Nijmegen, co zablokowałoby także ruch ku Arnhem oddziałów XXX Korpusu.

Alianci – Silver, Niemcy – Raleen.

 

Bitwa wchodzi w dalszą fazę. Linia komunikacji z najbardziej wysuniętymi jednostkami powietrzno-desantowymi Aliantów jest zagrożona w dwóch miejscach. Pierwszym jest most w Veghel i rejon Erp, gdzie kontratakują niemieckie oddziały pancerne (mające na stanie Pantery). Drugi rejon to Nijmegen i okolice dwóch mostów na Waalu, jedynych przepraw przez tę rzekę.

Poprawiony: czwartek, 13 czerwca 2019 12:42

Więcej…

 

Konwent „Gladius” (III edycja) – wyniki ankiety na najlepsze prezentacje i nagrody dla uczestników

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Tak jak podczas poprzednich edycji GLADIUSA, rozdawaliśmy uczestnikom ankietę by wyłonić najlepsze prezentacje systemów bitewnych, jakie pojawiły się na imprezie. Ankieta miała w sumie cztery pozycje. Podobne ankiety pojawiają się na innych imprezach, zwłaszcza zagranicznych. Pozwala to także zaangażować uczestników imprezy. Do rozdania było trochę nagród, zarówno wśród tych, którzy przygotowali najlepsze prezentacje, jak i tych, którzy wypełnili ankiety. Chcielibyśmy zatem oficjalnie ogłosić wyniki i tych szczęśliwców spośród uczestników, którym przypadły nagrody.

W tym miejscu pragniemy podziękować sponsorom nagród: firmie Tank Models, ekipie systemu „Wojnacja”, firmie GM Boardgames oraz wydawnictwu Erica.

Poprawiony: środa, 12 czerwca 2019 09:28

Więcej…

 

III Gladius (cz. 2)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email
Podczas trzeciej edycji GLADIUSA ponownie gościły u nas ekipy z całej Polski. Na imprezie dominują oczywiście gracze z Warszawy i okolic, co naturalne ze względu na to, że są oni „na miejscu”. Cieszymy się jednak bardzo, że dotarli też do nas uczestnicy z odleglejszych zakątków Polski, choćby z Gdańska.

Spośród pokazów chciałbym wyróżnić prezentację systemu „Test of Honour”. Prowadzący ją Tomasz Hebel bardzo sumiennie wypełniał swoje obowiązki. Był również świetnie przygotowany: efektowna makieta i figurki, ulotki i informacje poświęcone systemowi – wszystko to bardzo zachęcało by usiąść i z nim zagrać. I bardzo wiele osób siadało i grało, nawet jeśli nie mieli zielonego pojęcia o średniowiecznej Japonii. Drugą osobą, o której chciałbym wspomnieć, jest Arek Grzeszczak, pokazujący „Wojnację”, który był z nami już po raz trzeci, przez oba dni, również świetnie przygotowany, do ostatnich godzin w niedzielę tłumaczył zasady swojej gry. Chylę czoła.

Podczas imprezy tradycyjnie krążyła ankieta, w której uczestnicy oceniali pokazy. Jej wyniki zostaną wkrótce zamieszczone na portalu. Zarówno dla zwycięskich ekip, jak i dla wypełniających ankietę mamy nagrody.

Na koniec jedna uwaga organizacyjna… W tym roku zgłaszanie się z pokazami i prezentacjami oraz modyfikowanie zgłoszeń trwało niemal do ostatniego dnia przed imprezą. Miało to dobrą stronę, bo dzięki temu trafili do nas nowi uczestnicy i było więcej prezentacji. Niestety miało też złą stronę, polegającą na tym, że dokładny program imprezy został podany dość późno, za co przepraszamy tych, którzy wybierali się na imprezę, a nie do końca byli pewni co i kiedy na niej zobaczą. Zrodziło to też dalsze konsekwencje, choćby dla promocji imprezy. Za rok z pewnością będziemy musieli to nieco inaczej zorganizować, co wymagać będzie od nas wszystkich wcześniejszego planowania i większej dyscypliny.

 

W sobotnie popołudnie przy stanowiskach, gdzie prezentowano systemy Test of Honour (na pierwszym planie) i Blood Red Skies (w oddali) zrobiło się naprawdę gorąco. Dosłownie i w przenośni... Z wysokimi temperaturami radziliśmy sobie dzięki klimatyzacji, która szczęśliwie okazała się działać, chłodząc jednak głównie tych, którzy skupili się wokół stołu gdzie grano w Test of Honour. Wspomnę jeszcze, że w tej samej sali odbywały się także rozgrywki w De Bellis Antiquitatis (DBA).

Poprawiony: wtorek, 11 czerwca 2019 11:19

Więcej…

 

III Gladius (cz. 1)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W dniach 8-9 czerwca 2019 w gościnnych podwojach Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej odbyła się trzecia edycja konwentu gier bitewnych GLADIUS. Potrzeba zorganizowania konwentu zrodziła się dwa lata temu z powodu braku od dłuższego czasu imprezy skupiającej się na grach bitewnych, w ramach której będą one głównym punktem programu. Zamierzeniem organizatorów było pokazanie całej różnorodności i bogactwa gier bitewnych, stworzenie imprezy przyjaznej graczom oraz zorganizowanie stałej platformy ułatwiającej kontakty w środowisku wargamingowym.

Na imprezie było prezentowanych 17 systemów bitewnych. I tak spośród systemów historycznych zaprezentowano: „Blood Red Skies”, „Bogowie wojny – Lee”, „Bogowie wojny – Togo”, „Chain of Command”, „Cold War Commander”, „De Bellis Antiquitatis”, „Field of Glory Renaissance”, „Pierwsza Wojna Światowa”, „Test of Honour”, „Trafalgar”, „What a Tanker!”. Spośród systemów fantasy i sci-fi zaprezentowano: „Battletech”, „Full Thrust”, „Infinity”, „PMC2670”, „Rangers of Shadow Deep” i „Wojnacja”. Ponadto firma TankModels miała przygotowany do zaprezentowania system „Saga”. Niestety z przyczyn losowych nie dotarła do nas w tym roku firma Tereny do Gier, która miała wystawić duże stoisko ze swoimi produktami i systemami.

Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednia, upłynęła przede wszystkim pod znakiem prezentacji przygotowanych przez graczy. Pojawiły się niszowe i mniej znane szerszemu gronu systemy. Niektóre pokazy zostały zgłoszone organizatorom w ciągu ostatnich dni przed konwentem. Wiązało się to z pewną dozą improwizacji. GLADIUS był zawsze otwarty na nowe osoby i fanowskie inicjatywy, stąd organizatorzy starali się przyjąć wszystkie dobre dusze, które zgłosiły chęć zaprezentowania jakiegoś systemu. Konwent był świetną okazją do poznania nowych graczy, grup hobbystycznych i firm, również dla organizatorów. Mamy nadzieję, że te kontakty będą procentowały w przyszłości (na różny sposób).

W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznej edycji GLADIUSA. W pierwszej kolejności tym, którzy przygotowali pokazy i prezentacje. Podziękowania należą się też sponsorom nagród: firmie TankModels, ekipie systemu „Wojnacja”, firmie GM BoardGames i wydawnictwu Erica.

 

Stoisko GM Boardgames. Na pierwszym planie system Bogowie wojny: Lee. W oddali pokaz nowego systemu morskiego Bogowie wojny: Togo.

Poprawiony: wtorek, 11 czerwca 2019 11:21

Więcej…

 

Strona 2 z 206