Ostrołęka 26 maja 1831 – przykład rozgrywki (1)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pierwszy przykładowy fragment rozgrywki, który ma zademonstrować jak działają zasady gry „Ostrołęka 26 maja 1831”, poświęcony będzie szarży kawalerii. Chciałbym pokazać szarżę i przepisy z nią związane. Mam nadzieję, że przykład ten pozwoli graczom lepiej zrozumieć zasady i zwizualizować niektóre elementy mechaniki gry mniej widoczne w relacjach z rozgrywek.

 

Przykład rozpoczynamy w fazie ruchu kawalerii polskiej. U dołu stoją gotowe do szarży trzy jednostki polskiej kawalerii (od lewej): 2/4 psk, 2/2 Maz. oraz 1/5 psk. Między nimi zajęła pozycję bateria lekkiej artylerii konnej: 2 blak. 2/4 psk i 1/5 psk są w szyku liniowym, 2/2 Maz. w szyku kolumny. 2 blak w szyku transportowym. Powyżej nich oddziały rosyjskie, które będą przeciwnikami Polaków. Naprzeciw 1/5 psk stoi groźny przeciwnik – dywizjon kirasjerów 1/Ks. Alberta. Polacy mogliby szarżować na wprost, ale wtedy spotkają się z kontrszarżą Rosjan (12.1). Kirasjerzy będą mieć w niej przewagę ze względu na to, że mają współczynnik szarży (liczba w kwadracie na niebieskim tle) o 2 większy od strzelców konnych (4 do 2). Wynik walki byłby w tej sytuacji bardzo niepewny. 1/5 psk mógłby też próbować obejść rosyjskich kirasjerów, tak by wyjść na ich bok. Rosjanie mogą jednak wtedy automatycznie obrócić się o 60 stopni i wykonać kontrszarżę boczną (12.2), ponieważ przed rozpoczęciem szarży 1/5 psk znajduje się w strefie przedniej przed ich frontem i w czasie wykonywania szarży będzie cały czas widoczny. Efekt byłby ten sam – doszłoby do frontalnego starcia obu jednostek kawalerii. Czy można sobie w tej sytuacji poradzić jakoś inaczej?

Poprawiony: poniedziałek, 02 kwietnia 2018 18:51

Więcej…

 

[BG] Der letzte Schub – rozgrywka w klubie Agresor 17.03.2018

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

17 marca 2018 roku w warszawskim Klubie Agresor mieszczącym się na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej mieliśmy przyjemność zagrać w Battlegrup – system bitewny symulujący okres II wojny światowej. Zdecydowaliśmy się rozgrywkę na 1200 punktów, czyli na poziomie kompanii. Nastawiliśmy się na więcej niż jednego gracza na stronę, co zaowocowało 4 graczami alianckimi i 4 niemieckimi. Rozgrywka osadzona była w realiach końca wojny – kwiecień 1945 roku, czyli podręcznik Fall of the Reich. Fabularnie z racji wybrania scenariusza: Attack/Counter-Attack, operacja została nazwana Der letzte Schub.

 

Niemcy mają za zadanie zatrzymać ofensywę Aliantów, utrzymać drogę na zachód (czerwone punkty). Alianci mają zadanie utrzymać zajęty już przyczółek w mieście i drogę na zachód. Obie strony mogły podjąć próbę zajęcia niedużego miasta i umocnienia w nim pozycji

Poprawiony: niedziela, 15 kwietnia 2018 07:27

Więcej…

 

Austerlitz

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Austerlitz. Śmiertelne zmagania Francji z Europą i Rosją
Autor: Oleg Sokołow
Tłumaczenie: Sławomir Skowronek
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2014
Stron: 602
Wymiary: 24,2 x 17 x 3,9 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7889-179-6

Recenzja
Austerlitz to jedna z tych bitew epoki napoleońskiej, wokół których narosło najwięcej mitów. Sam przebieg starcia, rozstrzygniętego przez jeden prosty, charakterystyczny manewr, od zawsze dawał do myślenia wojskowym i historykom. Podobnie jak zwycięstwo Hannibala pod Kannami, Bitwa Trzech Cesarzy jawi się jako coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Niedawno temat podjął na nowo rosyjski historyk Oleg Sokołow, profesor uniwersytetu w Sankt Petersburgu, autor licznych publikacji, poza macierzystą uczelnią wykładający także na paryskiej Sorbonie. Oprócz działalności naukowej Oleg Sokołow jest również założycielem i aktywnym uczestnikiem rosyjskiego ruchu rekonstrukcji historycznej. Odtworzył wiele bitew epoki napoleońskiej, gdzie liczba rekonstruktorów sięgała czasami tysięcy.

Więcej…

 

Semper Fidelis (IPN & Wysoki Zamek)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Niemałym zaskoczeniem dla mnie było odkrycie wydawnictwa Wysoki Zamek i jego świeżej produkcji „Semper Fidelis. Bitwa o Lwów 1918-1919” z 2017 roku. Wydawnictwo to specjalizuje się w publikacjach historycznych i historyczno-kulturowych. Recenzowana gra zdecydowanie wpisuje się w tę linię wydawniczą.

„Semper Fidelis” (zwane dalej „SF”), autorstwa Łukasza Wrony, opowiada o pierwszych chwilach istnienia odrodzonego państwa polskiego toczącego walkę o granice. Tematem jest próba przejęcia Lwowa, do którego pretensje rościła sobie także Ukraina. Sytuacja okazała się na tyle niejednoznaczna, że o ile ludność miejska była polskojęzyczna i deklarowała więzy narodowe z Polską, to na prowincji przeważali Ukraińcy również próbujący znaleźć dla siebie miejsce po Wielkiej Wojnie.

Poprawiony: sobota, 07 kwietnia 2018 20:51

Więcej…

 

Ostrołęka 26 maja 1831 – tabela modyfikacji procentowych

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pobierz

Poprawiony: piątek, 23 marca 2018 10:47

 

Ostrołęka 26 maja 1831 – schematy penetracji

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pobierz

Poprawiony: piątek, 16 marca 2018 17:53

 

Strona 2 z 190