Escape the Room: Schron Kierowania Obroną Cywilną

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W artykule tym chciałbym opisać swoje wrażenia z uczestnictwa w odmianie gry terenowej tzw. escape the room, która organizowana jest w schronie kierowania obroną cywilną znajdującym się w podziemiach Szkoły Podstawowej nr 14 im. Zjednoczonej Europy w Przemyślu, przy ul. Borelowskiego 12.

Motyw przewodni gier z kategorii escape the room polega na tym, że grupa uczestników ma za zadanie opuścić w określonym czasie pomieszczenie, w którym została zamknięta, odszukując klucz do drzwi wyjściowych. Nie jest to jednak zadanie proste. Na drodze do znalezienia klucza czekają na uczestników rozmaite zagadki, które trzeba rozwiązać, by zbliżyć się do otwarcia drzwi i opuszczenia pomieszczenia, w którym przebywają, przed upływem wyznaczonego czasu. Od niedawna w Przemyślu także można spróbować sił w tego typu zabawie, a wszystko to dzięki zaangażowaniu Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K.

Poprawiony: poniedziałek, 03 lipca 2017 10:01

Więcej…

 

[Flying Colors] Bitwa pod Trafalgarem 1805 – Raleen vs Silver, 25.06.2017 (2)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa pod Trafalgarem (21.X.1805), najsłynniejsze zwycięstwo morskie w dziejach floty angielskiej, ponownie zagościła na naszym stole. Parę słów o bitwie napisałem już przy okazji relacji z pierwszej rozgrywki, jaka miała miejsce tego samego dnia co relacjonowana tutaj rozgrywka. Tym razem napiszę więc nieco o scenariuszu. Liczy on 16 etapów, więc całkiem dużo. Biorąc pod uwagę moje dotychczasowe doświadczenia mogę powiedzieć, że nie jest to jakaś oszałamiająca liczba, ale z drugiej strony czas nas nie goni, a pozycje wyjściowe obu flot sprzyjają szybkiemu rozstrzygnięciu. Poza tym scenariusz nie zawiera żadnych zasad specjalnych ani dodatków. Wspomnę też o pewnym problemie interpretacyjnym, na który natrafiliśmy. Niestety w opisie scenariusza nie zostało wyraźnie powiedziane czy admirałowie francuscy dowodzą także okrętami hiszpańskimi, a hiszpańscy okrętami francuskimi, ale biorąc pod uwagę uszykowanie połączonej floty, głównie to, że okręty są przemieszane, inne rozwiązanie wydało nam się niewłaściwe, bo całkowicie dezorganizowałoby dowodzenie. W obu naszych rozgrywkach przyjęliśmy zatem, że admirałowie francuscy i hiszpańscy dowodzą wszystkimi okrętami połączonej floty.

Francuzi i Hiszpanie – Silver, Anglicy – Raleen.


Angielska flota, pod dowództwem admirała Horatio Nelsona, zbliża się w dwóch kolumnach do linii floty francusko-hiszpańskiej. Lewą kolumną dowodzi admirał Collingwood, prawą Nelson.

Poprawiony: sobota, 01 lipca 2017 19:48

Więcej…

 

[Flying Colors] Bitwa pod Trafalgarem 1805 – Raleen vs Silver, 25.06.2017 (1)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa pod Trafalgarem (21.X.1805) to jedna z najbardziej znanych bitew morskich w dziejach, jeśli nie najbardziej znana. Sądzę w związku z tym, że wiele pisać o niej nie trzeba... Flota angielska pod dowództwem admirała Nelsona odniosła w niej decydujące zwycięstwo nad połączonymi flotami francuską i hiszpańską pod dowództwem admirała Villeneuve'a. Starcie rozegrało się koło przylądka Trafalgar, niedaleko Kadyksu. Admirał Nelson zastosował nietypowy jak na ówczesne czasy szyk i zarazem sposób ataku, ugrupowując swoją flotę w dwie kolumny, którymi przeciął szyk przeciwnika, dezorganizując ugrupowanie floty francusko-hiszpańskiej i doprowadzając do walki na bliski dystans. Sam admirał poległ w bitwie, przechodząc do legendy. Zwycięstwo, które odnieśli Anglicy, było druzgocące, przesądzając o panowaniu Royal Navy na morzu do końca epoki napoleońskiej. Relacją tą rozpoczynamy na naszym portalu cykl poświęcony grze Flying Colors wydawnictwa GMT Games, czyli pierwszej grze systemu taktycznego, w jaki rozwinęło się później Flying Colors. Gra przedstawia działania flot żaglowych w II połowie XVIII wieku i I połowie XIX wieku. Scenariusz poświęcony bitwie pod Trafalgarem jest z pewnością jednym z tych, których najbardziej byliśmy ciekawi i w które najbardziej chcieliśmy zagrać, stąd trafił on na stół w pierwszej kolejności.

Francuzi i Hiszpanie – Silver, Anglicy – Raleen.

 

Flota angielska zbliża się w dwóch kolumnach do linii floty francusko-hiszpańskiej. Anglicy idą w szyku torowym, co sprawia, że w czasie podchodzenia do przeciwnika tylko niewielka część okrętów może prowadzić ostrzał.

Poprawiony: sobota, 01 lipca 2017 19:49

Więcej…

 

[Blue Cross, White Ensign] Bitwa pod Chios 1770 – Raleen vs Silver, 10.06.2017

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa pod Chios (24.VI.1770) to starcie morskie między flotami rosyjską i turecką, jakie miało miejsce podczas wojny rozpoczętej w 1768 r. Została ona wypowiedziana przez sułtana Mustafę III po serii incydentów granicznych. Wojna rozwijała się jednak powoli i do decydującej bitwy doszło dopiero w 1770 r. Rosjanom udało się zaatakować flotę turecką, gdy ta stała na kotwicach nieopodal greckiego miasta Chios we wschodniej części Morza Śródziemnego (bardziej znana jest wyspa o tej nazwie). Z opisu bitwy wynika, że Turcy walczyli stojąc na kotwicach (przynajmniej z początku). Podczas walki dały o sobie znać jednorogi. Podpalonych zostało kilka okrętów tureckich, w tym flagowy „Real Mustafa”, który wyleciał w powietrze. Podczas bitwy eksplodował także rosyjski okręt „Sviatoi Evstafii Plakida”, po tym jak ogień przeniósł się na niego z jednego z okrętów tureckich. Te wydarzenia spowodowały, że flota turecka postanowiła wycofać się z bitwy do pobliskiego portu. Tam została zablokowana przez Rosjan, a następnie sukcesywnie zniszczona bombardowaniem z dalszej odległości, mimo dobrych pozycji defensywnych, jakie zapewniał port. Jeden z najkrótszych i najszybszych scenariuszy w grze. Trwa zaledwie 8 etapów. Turcy rozpoczynają na kotwicach opodal brzegu, na niekorzystnej pozycji względem wiatru. Rosjanie są początkowo dość daleko, ale zanim flota turecka podniesie kotwice, mają trochę czasu, żeby się do niej zbliżyć i uformować szyk.

Rosjanie – Silver, Turcy – Raleen.


Flota turecka stoi na kotwicach opodal wybrzeża (mielizny na prawo pod pozycji tureckich okrętów to w tym scenariuszu ląd stały), gdy na horyzoncie pojawili się Rosjanie. Okręty rosyjskie mają korzystną pozycję względem wiatru, podczas gdy manewry Turków ogranicza linia wybrzeża.

Poprawiony: czwartek, 29 czerwca 2017 08:52

Więcej…

 

Red Parachutes (Avalanche Press)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W latach dziewięćdziesiątych w Polsce popularność zdobyły gry strategiczne wydawnictwa Dragon. „Grunwald 1410”, „Ardeny 1944” to tytuły, które do dzisiaj walają się po strychu niejednego ówczesnego nastolatka. Ze względu na ograniczony dostęp do rynków zachodnich, ominęły nas wtedy podobne, ale jakże równocześnie inne produkcje spod znaku heksagonalnej mapy i kwadratowych żetonów.

Poprawiony: poniedziałek, 03 lipca 2017 17:03

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XII edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Wszystkich wargamerów malujących figurki zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie modelarskim organizowanym już po raz dwunasty przez Forum Strategie. Nieważne w jaki system bitewny gracie i jaki okres historyczny preferujecie. Również jeśli chodzi o skale modelarskie, możliwości wystawiania prac są szerokie (poruszamy się jednak w ramach skal standardowo stosowanych w wargamingu historycznym). Opracowując formułę tego konkursu staraliśmy się zorganizować go w taki sposób, by mogła w nim wziąć udział jak największa liczba uczestników.

Malowanie prac potrwa do 10 września 2017 r. Potem nastąpi wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród. Czasu na malowanie jest więc sporo i można spróbować sił w każdej z sześciu kategorii konkursowych.

Informacja o kategoriach konkursowych, nagrodach i terminach:
http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=16909

Regulamin konkursu:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=13739

Dział konkursu na Forum Strategie, gdzie prezentowane są prace konkursowe:
http://www.strategie.net.pl/viewforum.php?f=231

Sponsorami nagród w konkursie są:


Obrazek


Obrazek


 


Obrazek

 

Obrazek


Obrazek

 

 

Więcej…

 

Strona 2 z 180