Nierozegrana kampania. Możliwości obronne Czechosłowacji jesienią 1938 roku

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Piotr M. Majewski
Wydawca: TRIO
Rok wydania: 2004
Stron: 324
Wymiary: 20,6 x 14,5 x 1,7 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-88542-83-4

Recenzja
Pchnięty nagłym impulsem przeczytania książki spoza branży udałem się do osiedlowej biblioteki, gdzie przypadkiem dostrzegłem pozycję Piotra Majewskiego pt. „Nierozegrana kampania. Możliwości obronne Czechosłowacji jesienią 1938 roku”. Poruszony w książce temat zaciekawił mnie i (wbrew wcześniejszym postanowieniom) wypożyczyłem ją i przeczytałem. Uprzedzając nieco bardziej szczegółowy opis i ocenę publikacji powiem, że warto ją przeczytać.

Więcej…

 

De Bellis Renationis (DBR)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

De Bellis Renationis (DBR) jest systemem bitewnym pozwalającym na rozgrywanie bitew z okresu 1494-1700 przez dwóch lub większą liczbę graczy. Jego autorami są Phil Barker i Richard Bodley Scott, zaś wydawcą Wargames Research Group. System ukazał się w 1997 roku. Intencją autorów było ułożenie jak najprostszych przepisów, które jednocześnie oddawałyby realia bitew z okresu XVI i XVII wieku.

Poprawiony: poniedziałek, 14 listopada 2022 16:12

Więcej…

 

Königsberg – instrukcja (PL)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pobierz

 

Aleuty 1942-1943

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Informacje o książce
Autor: Michał A. Piegzik
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2022
Stron: 374
Wymiary: 19,4 x 12,5 x 2,1 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-16509-0

Recenzja
W czasie, gdy główna grupa uderzeniowa (1. Kido Butai) japońskiej floty podążała kursem pod Midway na spotkanie z nieuniknionym, inne wydzielone siły (2. Kido Butai) zostały skierowane ku brzegom Alaski. Taka synchronizacja miała zaskoczyć Amerykanów i zapewnić powodzenie operacji. O ile bitwa o Midway pozostaje od lat w sferze głównych zainteresowań historyków i sympatyków wojny na Pacyfiku, to działania na Aleutach i u wybrzeży Alaski stanowią zdecydowanie mniej popularny temat.

Poprawiony: czwartek, 10 listopada 2022 15:25

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (35 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (do wyboru spośród poniższych tytułów):

1) Mariusz Samp – „Mazowsze 1047” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Jarosław Wojtczak – „Las Argoński 1918” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Bartosz Staręgowski – „Powstanie Wielkopolskie 1655-1657” (seria „Historyczne Bitwy”)

4) Tomasz Jarmoła – „Saint-Nazaire – Dieppe 1942” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych będzie przez nas odtąd preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

PYTANIA KONKURSOWE

1. Proszę podać jakie pojazdy pancerne przeciwnika (czołgi, działa pancerne, samochody pancerne) zniszczyli powstańcy podczas Powstania Warszawskiego, uwzględniając wszystkie formacje podległe niemieckiemu naczelnemu dowództwu. Dodatkowo, w celu lepszej identyfikacji, sugerujemy podanie dat, ewentualnie także innych okoliczności zniszczenia poszczególnych pojazdów. Jeżeli otrzymamy niepełne bądź niedokładne odpowiedzi, w przypadku niewielkich braków bądź nieścisłości będziemy uwzględniali odpowiedzi zawierające najwięcej poprawnie zidentyfikowanych pojazdów uległych zniszczeniu.

2. Słynny niedźwiedź Wojtek, udomowiony przez żołnierzy II Korpusu gen. Andersa, nie był pierwszym niedźwiedziem służącym w XX wieku w wojsku polskim. Proszę podać imię niedźwiedzia wcześniej w podobny sposób udomowionego i przygarniętego przez polskie oddziały.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 27 listopada 2022. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: poniedziałek, 31 października 2022 09:26

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (34 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć trzydziestą czwartą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Wojny te toczyły się w tym samym stuleciu i uważane są za część większego konfliktu. Nazwa pierwszej z nich pochodzi od takiego samego imienia jakie nosili dwaj rywalizujący ze sobą władcy. Jej przyczyną były spory dynastyczne i terytorialne. Uważa się, że w dłuższej perspektywie wojna ta przyczyniła się do integracji obu rywalizujących ze sobą królestw. Nazwa drugiej wojny, podobnie jak pierwszej, pochodzi od takiego samego imienia, jakie nosiły dwie rywalizujące ze sobą spadkobierczynie praw do tronu. Była to w całej rozciągłości wojna domowa, ale z licznym udziałem obcych. O jakie dwie wojny chodzi i jakiego większego konfliktu były one częścią?

wojna dwóch Piotrów, wojna dwóch Joann, wojna stuletnia

2. Wojna ta pierwotnie toczyła się o tron w jednym z państw europejskich, jednak wydarzenia, które ją zainicjowały, wkrótce stały się dobrym pretekstem do rywalizacji mocarstw ogarniającej całą Europę. Rozpoczęło się od walk między dwoma pretendentami do tronu, wspieranymi przez przeciwstawne potęgi. Zaangażowanie części spośród wspierających ich państw okazało się jednak bardziej werbalne. Działania wojenne na terytorium państwa będącego pierwotnym przedmiotem sporu nie trwały długo. Mocarstwo A, wspierające pretendenta, któremu powinna przypaść korona, wkrótce uznało, że nie może zbyt wiele dla niego zrobić w jego ojczyźnie. Za to postanowiło zrewanżować się swoim przeciwnikom na innych teatrach działań wojennych, co też mu się w większości udało. W bliższej mu części Europy obie strony konfliktu zaokrągliły swoje posiadłości kosztem mniejszych państw. Mocarstwo C, sprzymierzone z mocarstwem A, popierającym prawowitego pretendenta do tronu, zyskało władzę nad pewnym królestwem, którą utraciło niewiele lat wcześniej, a wraz z nim nad pewną wyspą. Mocarstwo A opanowało ważną pograniczną prowincję wskutek układów z jej dotychczasowym władcą, które obejmowały zgodę na poślubienie dziedziczki tronu mocarstwa B. Prowincję tą oddano na osłodę w dożywotnie władanie nieszczęsnemu pretendentowi do tronu, któremu mocarstwo A nie było w stanie skutecznie pomóc. Po jego śmierci miała ona zostać inkorporowana do mocarstwa A. Mocarstwo B, będące jednym z głównych przeciwników mocarstw A i C, także opanowało dla swojej dynastii nowe terytoria, w tym tron jednego z księstw na południu, umacniając zdobycze uzyskane w dawniejszych wojnach. Podaj co to za wojna i odgadnij jakie mocarstwa kryją się pod literami A, B i C.

wojna o sukcesję polską (1733-1735), A – Francja, B – Austria, C – Hiszpania

Pytania okazały się trudne i tym razem otrzymaliśmy niewiele odpowiedzi. Z początku zanosiło się nawet na to, że w ogóle nie będzie trzeba robić losowania. Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Michał Mazanowski

2) Piotr Kasperowicz

3) Eligiusz Idczak

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Więcej…

 

Strona 2 z 276