Konkurs Wydawnictwa Bellona (4 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe:

1) Stanisław Rek – „Mohacz 1526” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Ernest Szum – „Siemiatycze 1863” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Tomasz Romanowski – „Galia belgijska 57-51 p.n.e.” (seria „Historyczne Bitwy”)


PYTANIA KONKURSOWE

1. Władca ten był synem cesarza rzymskiego. Dzięki ojcu jako młodzieniec uzyskał koronę jednego z królestw. Niedługo po tym jego ojciec zmarł. Bohater naszego pytania nie potrafił przekonać elektorów by wybrali go na cesarza, wskutek czego korona przypadła komu innemu. Wraz ze wspomnianym wcześniej królestwem, którego władcą został jeszcze jako młodzieniec, odziedziczył także pretensje do korony innego, sąsiadującego z nim królestwa oraz położone dość daleko od nich hrabstwo, z którego wywodził się jego ród. Nie należał do wybitnych monarchów. Był typem błędnego rycerza, od czasu do czasu pojawiającego się w swoim królestwie by ograbić je z pieniędzy, które następnie trwonił w różnych awanturach. Pod koniec życia oślepł. Mimo to wziął udział w jednej z najważniejszych bitew swoich czasów, w której poległ szarżując na przeciwnika. Jego syn, który odziedziczył schedę po nim, okazał się jednym z najwybitniejszych władców w dziejach królestwa, którym obu przyszło władać. O kogo chodzi?

2. Bitwa ta była jedną z największych klęsk Bizancjum. Armia bizantyjska została zaskoczona i całkowicie pobita. Zwykle podaje się, że nastąpiło to podczas, gdy znaczna część wojowników bizantyjskich spała. Nagły atak przeciwnika wywołał panikę, z nietrudnymi do przewidzenia skutkami. Uciekający Bizantyjczycy częściowo potopili się w pobliskiej rzece. W bitwie zginął cesarz bizantyjski. Zwycięski wódz, który pokonał Bizantyjczyków, w dość szczególny sposób wykorzystał później czaszkę cesarza. Wypełnił puste przestrzenie srebrem i używał jej jako pucharu. Proszę podać co to za bitwa i w którym roku miała miejsce.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 5 czerwca 2020. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: poniedziałek, 18 maja 2020 20:20

Więcej…

 

Warszawa przed wybuchem powstania 17 kwietnia 1794 roku

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Wacław Tokarz
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2018
Stron: 255
Wymiary: 24 x 17 x 2 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-65855-35-0

Recenzja
O tym, że prof. Wacław Tokarz wielkim historykiem był, nikogo interesującego się historią wojskowości XIX wieku i polskich powstań narodowych zbytnio przekonywać nie trzeba. Książka, którą mam przyjemność recenzować, ukazała się po raz pierwszy w 1911 roku. Ma już zatem swoje lata, choć jak się ją czyta, aż tak bardzo tego po niej nie widać. Nie licząc jedynie zahaczających o tę tematykę Ostatnich lat Hugona Kołłątaja, to pierwsza z prac Tokarza poświęcona dziejom polskich powstań narodowych. W recenzji postaram się przyjrzeć temu jak wypadła jej reedycja w wydaniu Napoleona V.

Więcej…

 

75 rocznica zakończenia II wojny światowej (w Europie)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Dziś przypada 75 rocznica zakończenia II wojny światowej (w Europie). 8 maja o godz. 23.01 czasu środkowoeuropejskiego (w Moskwie był 9 maja, godz. 01.01) podpisano ostateczny akt kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej. Pierwsza kapitulacja nastąpiła 7 maja o godz. 02.41 w kwaterze głównej Alianckich Sił Ekspedycyjnych gen. Eisenhowera w Reims. Na żądanie Stalina akt kapitulacji powtórzono następnego dnia. Drugi akt kapitulacji, który uznaje się za ostateczny, podpisano w kwaterze marszałka Żukowa w gmachu szkoły saperów w Berlinie. Najistotniejszą różnicą między obu aktami jest złożenie podpisu na akcie ostatecznej kapitulacji po stronie ją przyjmujących przez przedstawiciela Francji gen. Jeana de Lattre de Tassigny. Przy pierwszej kapitulacji przedstawiciel Francji występował jedynie w charakterze świadka. Kapitulację ze strony alianckiej przyjmowali: marszałek ZSRR Gieorgij Żukow (przedstawiciel ZSRR), generał Carl Andrew Spaatz (przedstawiciel USA), marszałek RAF Arthur Tedder (przedstawiciel Wielkiej Brytanii), generał armii Jean de Lattre de Tassigny (przedstawiciel Francji). Ze strony niemieckiej akt kapitulacji podpisali: feldmarszałek Wilhelm Keitel (szef Oberkommando der Wehrmacht i przedstawiciel Oberkommando des Heeres), admirał Hans-Georg von Friedeburg (szef Oberkommando der Marine) i generał pułkownik Hans-Jürgen Stumpff (przedstawiciel Oberkommando der Luftwaffe). Kapitulacja III Rzeszy zakończyła największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w dziejach, który odcisnął się piętnem na historii całego świata.

Poprawiony: piątek, 08 maja 2020 08:13

 

Armia rosyjska w Królestwie Polskim w latach 1815-1856

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Mariusz Kulik
Wydawca: Instytut Historii PAN
Rok wydania: 2019
Stron: 373
Wymiary: 24 x 16,4 x 2 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-65880-56-7

Recenzja
W naszej literaturze historycznej mamy kilka prac o armii polskiej w okresie Królestwa Polskiego i powstania listopadowego. Osobną grupę stanowią dzieła poświęcone samemu powstaniu jako takiemu i wojnie lat 1830-1831. Siłą rzeczy one również na ogół koncentrują się na stronie polskiej. Dotyczy to zwłaszcza starszych prac. Czas po powstaniu listopadowym, znany jako „noc paskiewiczowska”, powszechnie uznaje się za jeden z najmroczniejszych okresów w naszych dziejach. Takie podejście sprawiło, że jeśli chodzi o niektóre aspekty zadowalano się jego ogólną charakterystyką i nie był on dotąd przedmiotem bardziej wnikliwych badań. Ostatnio pojawiła się grupa historyków, która uważniej przygląda się epoce rządów w Królestwie Polskim Iwana Paskiewicza. Książka Mariusza Kulika Armia rosyjska w Królestwie Polskim 1815-1856 do pewnego stopnia wpisuje się w ten nurt, starając się jednocześnie wypełnić lukę polegającą na braku szczegółowego opracowania dotyczącego oddziałów armii rosyjskiej stacjonujących w Królestwie Polskim tak przed powstaniem listopadowym, jak i po nim.

Poprawiony: czwartek, 07 maja 2020 21:24

Więcej…

 

Polacy z Mandżurii. Dzieje polskiej kolonii w Harbinie w latach 1895-1966

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Andrzej Giza
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2019
Stron: 248
Wymiary: 23,3 x 16,5 x 2,2 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7730-408-2

Recenzja
Pozytywistyczne hasło pracy organicznej nie kojarzy się dziś z niczym porywającym. Jest jednak przynajmniej jedno miejsce na świecie, gdzie realizacja owej przyziemnej, minimalistycznej koncepcji przyniosła Polakom wspaniałe rezultaty.

Poprawiony: wtorek, 05 maja 2020 09:29

Więcej…

 

„Beer Szewa 1917” – recenzja książki na kanale „Hexmagazine”

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Na zaprzyjaźnionym kanale Hexmagazine pojawiła się właśnie videorecenzja książki Jarosława Wojtczaka „Beer Szewa 1917” wydawnictwa Bellona (seria „Historyczne Bitwy”). Recenzja jest trochę nietypowa, ale podobnie jak autor mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gustu: https://www.youtube.com/watch?v=-P6C3CBNs-E

Poprawiony: niedziela, 03 maja 2020 12:32

Więcej…

 

Strona 2 z 223