Konwent „Gladius” (I edycja) – wyniki ankiety na najlepsze prezentacje i nagrody dla uczestników

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Jednym z pomysłów organizatorów pierwszej edycji GLADIUSA była ankieta na najlepsze prezentacje systemów bitewnych, jakie pojawiły się na imprezie. Ankieta miała w sumie pięć pozycji. Podobne ankiety pojawiają się na innych imprezach, zwłaszcza zagranicznych. Pozwala to także zaangażować uczestników imprezy. Do rozdania było trochę nagród, zarówno wśród tych, którzy przygotowali najlepsze prezentacje, jak i tych, którzy wypełnili ankiety. Chcielibyśmy zatem oficjalnie ogłosić wyniki i tych szczęśliwców spośród uczestników, którym przypadły nagrody.

W tym miejscu pragniemy podziękować sponsorom nagród. Przede wszystkim wydawnictwu Osprey i księgarni internetowej Wojenna.pl, a także firmie Army Case, sklepowi Tank Models, ekipie systemu „Wojnacja” oraz wydawnictwu Erica.

Poprawiony: poniedziałek, 19 czerwca 2017 16:44

Więcej…

 

GLADIUS zbliża się wielkimi krokami!

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Poprawiony: czwartek, 08 czerwca 2017 18:39

Więcej…

 

Klub „Agresor” – nowe otwarcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Działający w Warszawie klub gier planszowych „Agresor” to jeden z najstarszych klubów poświęconych naszemu szlachetnemu hobby. Przez pewien czas było to właściwie jedyne miejsce w stolicy, gdzie na większą skalę grano w planszówki. Szczególnie piątkowe wieczory gromadziły rzesze fanów, niespotykane nigdzie indziej. Co warto podkreślić, w ramach klubu funkcjonowały obok siebie różne gatunki gier, wśród nich planszowe gry wojenne, od których wzięła się nazwa klubu. Kilka lat temu pojawili się także gracze RPG, którzy rozwinęli tutaj prężną działalność. Wszystko to stwarzało szansę większej integracji środowiska, a dla nowych osób, które trafiły do nas po raz pierwszy, spotkania w jednym miejscu ludzi o różnych zainteresowaniach. Osobny temat to inicjatywy, jakie zaistniały przez ten niemal 10-letni okres działalności. Klub znakomicie funkcjonował przez wiele lat, co było zasługą szeregu osób, jednak w pierwszej kolejności jego założyciela i prezesa Tomka Bulzackiego.Gospodarzem klubu jest Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Więcej informacji o Wydziale znajdziecie na jego stronie internetowej: https://www.is.pw.edu.pl

Poprawiony: wtorek, 06 czerwca 2017 07:43

Więcej…

 

Hannibal & Hamilcar (wyd. Phalanx) – kilka zdjęć z gry

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Na Kickstarterze trwa kampania gry Hannibal & Hamilcar (wyd. Phalanx), stanowiącej nową odsłonę znanego tytułu Marka Simonitcha Hannibal: Rome vs. Carthage. W stosunku do pierwowzoru gra została wzbogacona o I wojnę punicką. Niżej prezentujemy kilka zdjęć z gry, które mamy nadzieję, że przypadną Wam do gustu.

 

Poprawiony: piątek, 12 maja 2017 21:25

Więcej…

 

[Blue Cross, White Ensign] Bitwa pod Oczakowem 1788 – Raleen vs Silver, 16.02.2017

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa pod Oczakowem (28.VI.1788) to zupełnie nietypowe starcie na tle pozostałych scenariuszy znajdujących się w grze. Przedstawia działania na obszarze u ujścia rzeki Dniepr, gdzie znajdowały się liczne mielizny (liman). Obie walczące strony posiadały tam swoje fortece, których starały się bronić: Turcy – Oczaków, Rosjanie – Kinburn. Operacje te wymagały współdziałania wojsk lądowych z flotą. Tureckie okręty były większe, cięższe i posiadały głębsze zanurzenie niż rosyjskie, wobec czego nie mogły się swobodnie poruszać i tym samym w pełni wykorzystać swojej przewagi. Rosjanie dysponowali w tym rejonie lżejszymi jednostkami, w tym flotyllą okrętów wiosłowych. Smaczków bitwie dodaje fakt, że eskadrą rosyjską dowodził podróżnik i awanturnik John Paul Jones, większości znany z wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Był on wówczas skłócony z innym rosyjskim admirałem operującym w tym samym rejonie i równym mu rangą – ks. Karolem von Nassau-Siegen. Ostatecznie intrygi dworskie doprowadziły do tego, że wkrótce po tej bitwie Jones został zwolniony z dowództwa i była to jego ostatnia bitwa morska, w której dowodził jako admirał. Samo starcie zakończyło się nieznacznym sukcesem Rosjan.

Zasady dodatkowe scenariusza bardzo zmieniają warunki prowadzenia bitwy w stosunku do standardowych. Wskutek głębokiego zanurzenia na koniec każdego etapu każdy turecki okręt sprawdza czy nie ugrzązł. Jednocześnie w kolejnej turze możliwe jest automatyczne uwolnienie się o ile jednostka nie będzie prowadzić ostrzału. Procedura ta, wykonywana co etap, jest dość żmudna. Obszary przy brzegach planszy są jeszcze większymi płyciznami, tzn. jeszcze łatwiej tam ugrzęznąć. Rosjanom generalnie nic się nie dzieje od owych mielizn, natomiast posiadają oni dużo słabszą i lżejszą flotę (w porównaniu z turecką). Z początku wygląda to więc na pojedynek Dawida z Goliatem. Warto też wspomnieć, że po każdej ze stron mamy zaledwie jednego admirała, tym samym o bardziej elastycznych formacjach okrętów możemy zapomnieć, o ile nie chcemy utracić dowodzenia. Ponadto śmierć admirała (co łatwo może przytrafić się Rosjanom) zgodnie z ogólnymi zasadami powoduje automatyczną ucieczkę całej floty.

Rosjanie – Silver, Turcy – Raleen.


Pozycje obu flot przed rozpoczęciem bitwy. U wylotu zatoki liczna flota turecka, składająca się z fregat i dość dużej liczby liniowców. W głębi rozlokowali się Rosjanie, pod wodzą Johna Paula Jonesa, dysponujący w większości niewielkimi jednostkami o płytkim zanurzeniu.

Poprawiony: niedziela, 30 kwietnia 2017 09:39

Więcej…

 

Konwent gier bitewnych GLADIUS – zapowiedź imprezy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Miło nam poinformować, że 16-18 czerwca 2017 (piątek - niedziela) startuje nowa impreza wargamingowa. Konwent gier bitewnych GLADIUS poświęcony będzie grom bitewnym (figurkowym), zarówno historycznym, jak i niehistorycznym. Impreza odbywać się będzie w Warszawie na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej (ul. Nowowiejska 20) w ramach działalności klubu AGRESOR, w następujących godzinach:
piątek 16.00 - 21.30
sobota 10.00 - 21.30
niedziela 10.00 - 20.00

Jedną z zalet lokalizacji imprezy jest położenie w samym centrum Warszawy, a także bliskość Dworca Centralnego, co powinno ułatwić dotarcie na miejsce przyjezdnym.
Udział w konwencie jest bezpłatny.
Mamy nadzieję, że impreza spotka się z zainteresowaniem graczy, autorów i wydawców i uda się stworzyć nową jakość jeśli chodzi o imprezy poświęcone grom bitewnym. Zapraszamy do włączania się w przedsięwzięcie i współtworzenia imprezy, zwłaszcza autorów i wydawców oraz prowadzących kluby i grupy wargamingowe. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie wspólnie przygotujemy program konwentu.

Więcej informacji o imprezie znajdziecie na naszym forum:

http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=116&t=16780

a także na stronie imprezy na Facebooku:

https://www.facebook.com/KonwentGladius/

Poprawiony: czwartek, 27 kwietnia 2017 16:55

Więcej…

 

Strona 10 z 186