Taktyka zimowa i górska w II wojnie światowej

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Stephen Bull
Tłumaczenie: Maciej Balicki
Wydawca: Napoleon V
Seria: Elite
Rok wydania: 2016
Stron: 67
Wymiary: 25 x 18,6 x 6 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-65652-48-5

Recenzja
Ze względu na specyfikę klimatu panującego w Europie Wschodniej znaczna część walk stoczonych podczas II wojny światowej na froncie wschodnim miała miejsce w zimie. Był to największy front tej wojny. Okresowo zimowe warunki dawały się we znaki także żołnierzom walczącym na innych teatrach. Są one także stałym czynnikiem podczas walk w górach. Stąd to doświadczenia jednostek górskich stały się punktem wyjścia do opracowywania właściwej dla tego środowiska geograficznego taktyki walki. W tym ostatnim przypadku pojawiają się jednak dalsze czynniki, choćby związane ze wspinaczką i poruszaniem się w trudnym terenie. Książka Stephena Bulla „Taktyka zimowa i górska w II wojnie światowej” stara się przedstawić te zagadnienia, przy czym mimo formalnego rozdzielenia, w wielu przypadkach są one traktowane przez autora łącznie.

Więcej…

 

II Memoriał Tomasza Bulzackiego – zapowiedź imprezy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich na II Memoriał Tomasza Bulzackiego. Jest to konwent gier planszowych, bitewnych, RPG i wszelkich innych organizowany corocznie w klubie AGRESOR, ku pamięci naszego zmarłego pod koniec 2015 r. kolegi i zarazem założyciela oraz pierwszego prezesa klubu AGRESOR – Tomasza Bulzackiego. Impreza odbędzie się w miejscu, gdzie działa klub AGRESOR, czyli na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, przy ul. Nowowiejskiej 20, na 5 piętrze budynku Wydziału (sale: 516, 519, 520, 548, dodatkowo w piątek możliwe jest wykorzystanie kilku dalszych sal). Ś. p. Tomasz Bulzacki był absolwentem Wydziału i członkiem samorządu studenckiego. To dzięki jego aktywności i zaangażowaniu w latach 90-tych powstał klub AGRESOR, po kilkuletniej przerwie reaktywowany pod koniec 2007 r. i odtąd działający nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

Impreza odbędzie się w dniach 17-19 stycznia 2020 (piątek – niedziela).

Piątek (17.01.2020) – godz. 16.30-22.00

Sobota (18.01.2020) – godz. 10.00-22.00

Niedziela (19.01.2020) – godz. 10.00-18.00

W niedzielę czas zakończenia imprezy będzie zależny od tego czy znajdą się chętni by grać dłużej niż do godz. 18.00 (wtedy istnieje możliwość wydłużenia go, maksymalnie do godz. 22.00). Z kolei jeśli w niedzielę po godz. 17.00 nie będzie już chętnych do grania, zakończymy godzinę wcześniej. W piątek impreza będzie połączona z tradycyjnym klubowym spotkaniem z grami, które zawsze odbywają się w AGRESORZE w piątkowe wieczory.

Chciałbym również poinformować, że nasz portal objął patronat nad imprezą.

 

Poprawiony: niedziela, 26 stycznia 2020 09:04

Więcej…

 

Samochód pancerny wz. 29 w latach 1929-1939

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Michał Kuchciak
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2019
Stron: 230
Wymiary: 24,1 x 17 x 1,8 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-8178-101-5

Recenzja
Chyba każdy, kto postudiował odpowiednio długo i został zmuszony do napisania czegokolwiek naukowego (lub spełniającego akademickie standardy) przeżył pewną chwilę rozczarowania. Kontakt z językiem naukowym i wytycznymi promotorskimi to taka „próba wody” (lub jej lania) przed wstąpieniem na jakikolwiek poważniejszy stopień kariery np. historyka. Na ile jeszcze pamiętam ze swoich studiów, to od lat toczy się w Polsce dyskusja na temat celowości utrzymywania tego standardu, szczególnie w dyscyplinach humanistycznych. Zwłaszcza, że w wielu krajach podejście do tematu jest bardzo zróżnicowane. Wykorzystywana przeze mnie (do magisterki) literatura skandynawska w dominującej większości była uznawana przez Skandynawów za naukową, a u nas swobodny język i inne cele pracy zakwalifikowałby ją jako popularnonaukową.

Więcej…

 

Bitwa pod Ostrołęką 1807

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

1. Wojna 1806-1807
Rozpoczynając w 1806 roku wojnę z Prusami Napoleon zainicjował działania o zasięgu daleko większym niż pierwotnie planował. Wojna sześciotygodniowa, jak ją wkrótce nazwano, była dla monarchii Fryderyka Wilhelma III szokiem. Pod tym względem śmiało można ją porównać do bliższej nam czasowo wojny sześciodniowej między Izraelem a państwami arabskimi w 1967 roku. Oto armia pruska, która za panowania Fryderyka Wielkiego, podczas wojny siedmioletniej była w stanie latami zmagać się z przeważającymi siłami Austrii, Rosji i Francji, została całkowicie pokonana ledwo w kilka tygodni. 14 października 1806 roku, w ciągu kilku dni od przekroczenia przez Francuzów granicy, doszło do dwóch bitew – pod Jeną i Auerstädt. Druzgocące było zwłaszcza zwycięstwo pod Auerstädt, gdzie walczący samotnie III Korpus marszałka Davouta pokonał ponad dwukrotnie liczniejszą główną armię pruską pod wodzą króla i księcia Brunszwiku. Ten ostatni poległ podczas bitwy, co spotęgowało chaos po stronie pruskiej. Francuzi nie tylko zdołali wytrzymać trwające niemal cały dzień ataki Prusaków, ale pod wieczór przeszli do działań ofensywnych. Dwie przegrane bitwy stały się dopiero wstępem do katastrofy pokonanych. Korpusy napoleońskie rozpoczęły bowiem nieubłagany pościg. Trwał on nieprzerwanie przez wiele dni. W jego wyniku większość armii pruskiej została unicestwiona bądź wzięta do niewoli. Główne zgrupowanie wojsk pruskich pod dowództwem księcia Hohenlohe skapitulowało 28 października pod Prenzlau. Do niewoli poszli żołnierze elitarnych pułków gwardii króla Prus. 27 października Napoleon uroczyście wkroczył do Berlina, gdzie pozostawał przez kilka tygodni.

Tak gwałtowna i zupełna klęska armii pruskiej wywracała do góry nogami wszelkie ówczesne wyobrażenia o prawidłach sztuki wojennej. Dla weteranów armii Hohenzollernów pamiętających czasy Fryderyka Wielkiego był to koniec świata jaki znali. Kapitulowały pruskie twierdze, których dowódcy nie potrafili się odnaleźć w zaistniałej sytuacji. Silnie ufortyfikowane obiekty, zdolne wytrzymać długie oblężenie, w większości przypadków poddawały się Francuzom niemal bez walki. Ci ostatni często nie mieli ze sobą artylerii, bez której trudno sobie wyobrazić prowadzenie działań oblężniczych. Uciekali się więc do zastosowania różnego rodzaju forteli wojennych. Najczęściej pozorowali obecność większych sił, a nawet samego Napoleona. Zdarzało się, że pruskie twierdze poddawały się jednostkom kawalerii. Najbardziej znany epizod tego typu stanowi kapitulacja 1 listopada garnizonu Szczecina, liczącego od 6 do 10 tys. żołnierzy wraz z silną artylerią, przed posiadającą od 500 do 700 żołnierzy brygadą huzarów gen. Lasalle. Nieco później w podobny sposób zostanie zdobyta Częstochowa, której garnizon podda się 18 listopada nielicznym oddziałom francuskiej i polskiej kawalerii. 8 listopada nastąpiła kapitulacja Magdeburga. Poza tym, że do niewoli dostało się 24 000 żołnierzy, Francuzi zdobyli główny magazyn armii pruskiej. Uwolniła też ona duże zgrupowanie oddziałów francuskich zaangażowane wcześniej w obleganie tej twierdzy.

Poprawiony: wtorek, 17 grudnia 2019 12:08

Więcej…

 

„303 Squadron” na Kickstarterze

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Polska gra planszowa „303 Squadron” wystartowała na platformie Kickstarter.

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z roli, jaką odegrali polscy piloci w Bitwie o Anglię w 1940 roku. Dzięki ich bohaterskiej postawie udało się przeważyć szalę zwycięstwa na stronę Aliantów i w efekcie zwyciężyć całą bitwę. Niemal 80 lat po tym wydarzeniu pamięć o nich wciąż jest żywa, o czym mogą świadczyć różnorakie inicjatywy – muzea, filmy, gry komputerowe, czy wreszcie – planszowe.

Więcej…

 

Gwiezdny kupiec (Encore)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

„Gwiezdny kupiec” (GK) to tytuł przywołujący wiele miłych wspomnień i pomimo upływu lat cieszący się naprawdę dużym szacunkiem. Zarówno fani strategii ze stajni Dragona, jak i przygodówek od Sfery opowiadali mi o tej grze jak o dawnym, nieco przykurzonym dzisiaj wzorze porządnej planszówki, takiego czempiona minionej epoki. Dla niektórych wręcz był to najlepszy, flagowy produkt wydawnictwa Encore, które udostępniło go nad Wisłą.

Poprawiony: czwartek, 12 grudnia 2019 21:08

Więcej…

 

Strona 10 z 223