XIV Pola Chwały – defilada rekonstruktorów (cz. 1)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Defilada rekonstruktorów ulicami Niepołomic to nieodłączny element PÓL CHWAŁY, począwszy od pierwszych edycji imprezy. Wyrusza ona co roku w niedzielę, w godzinach przedpołudniowych (po mszy św.) spod miejscowego kościoła. Barwny korowód postaci z różnych epok maszeruje następnie przez miasto w stronę niepołomickiego zamku. Na początku podążają grupy rekonstruujące najdawniejsze okresy historyczne, od antyku poczynając, potem kolejne grupy w porządku chronologicznym odtwarzanych epok historycznych (nie zawsze ten porządek jest ściśle przestrzegany). W tym roku wiodącym okresem imprezy była II wojna światowa, ze względu na przypadającą w tym roku 80 rocznicę jej wybuchu, jednak trzeba przyznać, że ekip ją odtwarzających nie było aż tak wiele jak by się można spodziewać. Jeśli chodzi o sprzęt wojskowy, warto wspomnieć o obecności podczas imprezy TKS-a, który jednak nie wziął udziału w defiladzie (zapewne z przyczyn technicznych). Zdecydowanie należy natomiast pochwalić organizację tegorocznej defilady. Udało się uniknąć samochodów parkowanych wzdłuż trasy przemarszu tuż przed zamkiem, skutecznie psujących widok maszerujących rekonstruktorów, i ogólnie było dużo więcej ładu i porządku.

 

Poprawiony: piątek, 04 października 2019 11:33

Więcej…

 

XIV Pola Chwały – turniej „Ogniem i mieczem”

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W tym roku udało mi się zajrzeć na turniej „Ogniem i mieczem” organizowany corocznie na POLACH CHWAŁY w podziemiach niepołomickiego zamku. Choć turniej ten należy do oficjalnych, w związku z tym, że Wargamer ma ostatnio inne priorytety, coraz częściej rozgrywki w tym systemie organizują sami gracze. Co najmniej kilku spośród nich bierze udział w naszym konkursie modelarskim. Stąd też moja obecność w zamkowych piwnicach. Żałuję, że była ona dość krótka, ale taki urok tej imprezy, że wiele rzeczy dzieje się naraz i prawie niemożliwe jest być wszędzie, a łączenie roli fotografa z rolami organizatora i prowadzącego rozgrywki jest już prawdziwym wyzwaniem. Tym niemniej mam nadzieję, że choć trochę udało mi się uchwycić atmosferę niepołomickich podziemi podczas turnieju. Podświetlone lampami, ale tonące w półmroku, wyglądają fantastycznie, chociaż w praktyce różnie bywa z widocznością figurek, o ile gracze nie ustawią sobie w odpowiedni sposób lamp. Wyjątkiem jest ostatnia, wysoko sklepiona sala. Mam tu własne doświadczenia jako grający kiedyś w tych pomieszczeniach, jeszcze zanim usadowił się tam turniej „Ogniem i mieczem”.

 

Poprawiony: czwartek, 03 października 2019 10:30

Więcej…

 

XIV Pola Chwały – gry bitewne

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Za nami XIV POLA CHWAŁY (27-29 września 2019). Jak co roku, ważny element imprezy stanowiły gry bitewne. Warto wiedzieć, że to z tego środowiska wywodzi się główny organizator imprezy i ludzie, którzy mu na samym początku towarzyszyli. Podobnie jak w zeszłym roku, w relacji będzie nieco więcej o zaprzyjaźnionych ekipach, współpracujących w ten czy inny sposób z naszym forum, a także o tym co było nowe w porównaniu do poprzednich edycji bądź z tych czy innych powodów bardziej mnie zainteresowało. Przede wszystkim daje się zauważyć, że ekip bitewniakowych pojawiło się mniej niż poprzednio, za to te, które były, rozrosły się. Dotyczy to zwłaszcza graczy krakowskich prezentujących system Bolt Action, którzy podczas tej edycji konwentu opanowali niemal cały Skarbiec (nazwa jednej z sal zamku). W rogu tej sali rozstawił się z systemem Battlegroup nasz dobry znajomy Mariusz Mirosław wraz z graczami ze Śląska i Zagłębia, ale to był jedyny wyjątek. Dla porządku wspomnę, że rozgrywka w Battlegroupa osadzona była w realiach lata 1944 roku. Impreza wyraźnie rozrasta się też w kierunku turniejów. Dawniej odbywały się dwa turnieje: De Bellis Antiquitatis (DBA) oraz Ogniem i mieczem. Później doszedł do tego Wrzesień 1939, a teraz jeszcze turniej Bolt Action. Ponadto w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa (MCDS) odbywał się turniej Flames of War. Na turniej szykowała się też ekipa GM Boardgames, ale ostatecznie skupili się na pokazach i rozgrywkach szkoleniowych. Wygląda to tak jakby każda większa grupa zaczynała uważać turniej za element obowiązkowy swojej obecności na konwencie. Sale zamkowe są przestronne i póki co są w stanie pomieścić kilka turniejów, niezależnie od pokazów i prezentacji.

Jeśli chodzi o te ostatnie, z pewnością prym wiedli koledzy z GM Boardgames i Wargamer. Na stoisku tego ostatniego, jak będzie widać na zdjęciach, rękawy postanowił zakasać sam szef firmy. GM Boardgames prezentowało aż trzy systemy. Równolegle odbywała się rozgrywka w Bogowie wojny – Napoleon oraz rozgrywka szkoleniowa w Bogowie wojny – Lee, ale najwięcej uwagi gości przyciągał nowy system morski Bogowie wojny – Togo. Przy tym ostatnim udzielali się obaj bracia Molczykowie, obchodzący w tym roku wraz ze współpracownikami 5-lecie działalności firmy. Kto był chętny kupić ich modele, łatwo mógł to uczynić na znajdującym się opodal stoisku sklepu Bolter. Bardzo aktywny był także, tradycyjnie już, Greebo, niestrudzenie zachęcający wszystkich do DBA. Spośród naszych kolegów nie dotarła niestety ekipa pod wodzą Sarmora, która wiem, że wybierała się na konwent w tym roku. Nie pojawiła się też zapowiadana wcześniej firma Tereny do Gier. Mimo tego, za sprawą dużej ilości graczy, których przyciągnęły turnieje, w salach nie było pusto. W gry bitewne grano także poza zamkiem. W Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa (MCDS), poza wspomnianym już turniejem Flames of War, od piątku odbywały się rozgrywki w Ogniem i mieczem, prowadzone przez Krajarka z Klubu Gier Historycznych w Dąbrowie Górniczej. Rozgrywano bitwę pod Szepielewiczami z 1654 r. między armią Wielkiego Księstwa Litewskiego i armią moskiewską. Słyszałem, że grano do upadłego. Po stronie polskiej wystąpiły dwie dywizje (Janusza Radziwiłła i Wincentego Gosiewskiego), zaś po stronie moskiewskiej trzy dywizje. Niestety jest to jedyna część bitewniakowa imprezy, na którą nie miałem okazję zajrzeć, czego bardzo żałuję.

Dziękuję wszystkim, którzy przybyli na imprezę, zwłaszcza spośród ekip współpracujących z naszym forum. Składam podziękowania Robertowi Kowalskiemu za trud włożony w organizację tej części imprezy. Mam nadzieję, że za rok zobaczymy się w Niepołomicach w równie zacnym gronie.

 

Szkolenie w systemie De Bellis Antiquitatis (DBA) prowadzone od wielu już lat przez Greebo (w środku) i w tym roku zawitało na Polach Chwały.

Poprawiony: środa, 02 października 2019 21:20

Więcej…

 

XIV Pola Chwały – gry planszowe

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Za nami XIV POLA CHWAŁY (27-29 września 2019). Jak co roku zawitało do nas wielu graczy. Cieszy mnie szczególnie, że są wśród nich zupełnie nowe osoby. Nieraz właśnie dzięki tej imprezie mają one okazję po raz pierwszy bliżej zapoznać się z naszym hobby. Pokazuje to, że nie jesteśmy grupą ludzi zamykających się we własnym gronie, ale otwartą społecznością, do której każdy łatwo może dołączyć. Jednocześnie doceniam obecność weteranów wargamingu, na których najczęściej skupia się uwaga i światło fleszy. Relacja z konwentu jak zwykle nie obejmuje, bo nie jest w stanie objąć, wszystkiego. Przyznam, że w tym roku nie zdołałem nawet zrobić zdjęć z każdej z moich rozgrywek. Zazwyczaj nie piszemy o tym wiele, skupiając się na tym co dzieje się na zamku, ale warto wspomnieć, że równolegle z nami na konwencie pojawiają się od pewnego czasu eurogry, mające przynajmniej w teorii nawiązywać do tematyki historycznej. Zazwyczaj są one ulokowane w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Osobne grupy stanowią gracze z klubu gier planszowych działającego przy bibliotece w Niepołomicach oraz harcerze. Łącznie z zaglądającymi do nas od czasu do czasu graczami bitewnymi, uczestnikami konferencji naukowej i gośćmi przewijającymi się przez sale z planszówkami, za sprawą masowego charakteru imprezy daje to w sumie co najmniej sto kilkadziesiąt osób. Co do samych harcerzy, jako ciekawostkę warto wspomnieć, że dokonali podczas tej edycji konwentu rzeczy dość niezwykłej. Otóż w grze Quartermaster General: 1914 udało im się doprowadzić do sytuacji, w której Państwa Centralne zajęły Rzym i Londyn, jednocześnie Ententa opanowała Berlin.

Osobiście cieszę się, że na imprezie udało się zagrać w Ostrołękę 16 lutego 1807, szykowane od dłuższego już czasu rozszerzenie Ostrołęki 26 maja 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), które ma się ukazać na dniach. To chyba ostatnia przedpremierowa rozgrywka. Grano też w Iganie 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), które przeżywały w pewnym momencie prawdziwe oblężenie. Spośród nowości nie mógłbym nie wspomnieć o The Last Vikings: The Swedish Army at Kliszów 1702 and Fraustadt 1706 (wyd. Strategemata). Niestety w tym roku, z przyczyn losowych, nie dopisali autor ani wydawca tej gry. Spośród autorów był z nami natomiast Jędrzej Jabłoński z prototypem swojej gry Rozbicie dzielnicowe. Pojawił się też Maciek Chmielewski, prowadzący sklep FortGier.pl, który prezentował gry Kevina Zuckera. Ponadto grano w następujące gry: Successors (wyd. GMT Games), Virgin Queen (wyd. GMT Games), Empire of the Sun (wyd. GMT Games), Paths of Glory (wyd. GMT Games), Arquebus (wyd. GMT Games), Triumph & Tragedy (wyd. GMT Games), Quartermaster General: 1914 (wyd. PSC Games), Time of Crisis (wyd. GMT Games), Hannibal & Hamilcar (wyd. Phalanx), Napoleon’s Triumph (wyd. Simmons Games), Kingdom of Heaven (wyd. Multi-Man Publishing), A Sheer Butchery: Solferino 1859 (wyd. Battles Magazine), 1631: Un Empire en Flammes (wyd. Cérigo Editions, Vae Victis), Conquest of Paradise (wyd. GMT Games), A Pragmatic War: The War of the Austrian Succession 1740-1748 (wyd. Compass Games), Blue Cross, White Ensign (wyd. GMT Games), Pursuit of Glory (wyd. GMT Games), Europe in Turmoil (wyd. Compass Games), Lincoln (wyd. Phalanx), A Distant Plain (wyd. GMT Games), Churchill (wyd. GMT Games), EastFront II (wyd. Columbia Games), Pax Renaissance (wyd. Sierra Madre Games), Commands & Colors: Ancients (wyd. GMT Games), Commands & Colors: Medieval (wyd. GMT Games), Pandemic: Upadek Rzymu (wyd. Rebel), Neuroshima Hex (wyd. Portal), a także last but not least…. Bitwy XXI wieku (wyd. Taktyka i Strategia) oraz Healthy Heart Hospital (wyd. Victory Point Games). Kilka spośród gier, zwłaszcza Iganie 1831, Empire of the Sun, Paths of Glory, Napoleon’s Triumph i Quartermaster General: 1914, było granych po kilka razy. Jak widać z tego dość długiego wyliczenia, są tu obok siebie zupełnie różne tytuły, zarówno gry heksowe, jak i card driven, lżejsze i te dla bardziej wymagających. Pokazuje to, że jesteśmy wszechstronni i każdy może znaleźć na tej imprezie taki typ gier, jaki mu odpowiada.

Dziękuję wszystkim, którzy przybyli na imprezę. Dziękuję za współpracę przy organizacji naszego spotkania Robertowi Kowalskiemu i Michałowi Stachurze. Mam nadzieję, że za rok zobaczymy się w Niepołomicach w równie zacnym gronie.

 

Długa i emocjonująca rozgrywka w A Sheer Butchery: Solferino 1859 (wyd. Battles Magazine) między Czmielonem i Leliwą.

Poprawiony: środa, 02 października 2019 12:26

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie – wyniki XVI edycji

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Ostateczne wyniki po zsumowaniu wszystkich głosów:

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 15 MM

1 miejsce: dardzin i jego praca „Korpus Brytyjski” (skala: 6 mm, producent: GM Boardgames)

Poprawiony: niedziela, 27 października 2019 07:57

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XVI edycja) – galeria prac

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W związku z zakończeniem etapu malowania prac w Konkursie Modelarskim Forum Strategie (XVI edycja) prezentujemy galerię zdjęć prac biorących udział w konkursie w poszczególnych kategoriach. Więcej zdjęć (z różnych ujęć), a także zdjęcia z przebiegu prac, znajdziecie na forum w dziale konkursu.

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 15 MM

Korpus Brytyjski (skala: 6 mm, producent: GM Boardgames)

Malowanie: dardzin

Poprawiony: niedziela, 27 października 2019 07:59

Więcej…

 

Strona 10 z 217