Wojna krymska 1853-1856. Część 2: Przeciwnicy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Artykuł stanowi część niewydanej książki autora poświęconej wojnie krymskiej.

Armia brytyjska
W przededniu wybuchu wojny armia brytyjska liczyła 132 tysiące żołnierzy, z których 28 tysięcy przebywało w Indiach. Spośród pozostałych, około 20 tysięcy stacjonowało na terenie innych kolonii angielskich. Oprócz armii regularnej angielskie siły zbrojne w Europie tworzyło około 38 tysięcy milicjantów stanowiących rezerwę armii regularnej. Armia angielska była armią zawodową opartą na zaciągu ochotniczym. Czynnikiem, który najczęściej decydował o podjęciu decyzji o zaciągnięciu się, były kwestie ekonomiczne. Armia – w przeciwieństwie do floty – nie cieszyła się prestiżem w społeczeństwie, w którym wciąż obowiązywał XVIII-wieczny stereotyp szeregowca – alkoholika i drobnego przestępcy. Oficerowie pochodzili z klasy wyższej lub średniej, gdyż oczekiwano od nich prowadzenia życia na odpowiedniej stopie, co wymagało posiadania wysokich dochodów. Patenty oficerskie i promocję na kolejne stopnie, do rangi podpułkownika włącznie, kupowano w miarę powstających wakatów. Mimo to duża część oficerów posiadała odpowiednie przygotowanie zawodowe. Było to zasługą szkół oficerskich: Brytyjskiej Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst – kształcącej oficerów piechoty i kawalerii, oraz Królewskiej Akademii Wojskowej w Woolwich, w której kształcono kadry oficerskie dla artylerii i wojsk inżynieryjnych. Niektórzy oficerowie posiadali także doświadczenie bojowe wyniesione z udziału w wojnach kolonialnych.

Poprawiony: poniedziałek, 16 lipca 2018 19:35

Więcej…

 

Wojna krymska 1853-1856. Część 1: Geneza konfliktu

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Artykuł stanowi część niewydanej książki autora poświęconej wojnie krymskiej.

Stosunki rosyjsko-tureckie w pierwszej połowie XIX wieku
Akwen Morza Czarnego do końca XVII wieku był przez wielu Europejczyków określany mianem „tureckiego jeziora”. Wszystkie brzegi Morza Czarnego należały bądź bezpośrednio do Turcji bądź do jej lenników. Opisany stan rzeczy zaczął zmieniać się na skutek ekspansywnej polityki północnego sąsiada Turcji – carskiej Rosji. Car Piotr I Romanow oraz jego następcy w ciągu osiemnastego stulecia, działając konsekwentnie, doprowadzili do likwidacji tatarskiego państwa Ordy Krymskiej oraz stałego opanowania północnych wybrzeży Morza Czarnego od Księstw Naddunajskich na zachodzie do stepów azowskich na wschodzie. Potrzeba militarno-gospodarczego wykorzystania zdobyczy spowodowała wzrost znaczenia Bosforu i Dardaneli w polityce rosyjskiej. Konieczność korzystnego dla Rosji uregulowania statusu Cieśnin miała określać przez najbliższe sto dwadzieścia lat politykę caratu wobec Turcji.

Poprawiony: poniedziałek, 16 lipca 2018 19:36

Więcej…

 

Snajperki. Dziewczyny z Armii Czerwonej

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Luba Winogradowa
Tłumaczenie: Dorota Bal
Wydawca: Znak Horyzont
Rok wydania: 2018
Stron: 352
Wymiary: 22,5 x 16,5 x 2,8 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-240-4285-2

Recenzja
W ostatnich latach nadeszła moda na książki przedstawiające wojnę nie tylko z perspektywy żołnierza i przeprowadzonych walk, ale także z punktu widzenia dziecka próbującego ją przetrwać, jak i kobiet, które w obronie swoich rodzin na nią wyruszyły. Snajperki. Dziewczyny z Armii Czerwonej to kolejna książka ukazująca rolę kobiety na polu walki. Niniejsza publikacja opisuje specyficzny rodzaj wojowniczek, które nie bały się „pociągnąć za spust”.

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XIV edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Wszystkich wargamerów malujących figurki zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie modelarskim organizowanym już po raz czternasty przez Forum Strategie. Nieważne w jaki system bitewny gracie i jaki okres historyczny preferujecie. Również jeśli chodzi o skale modelarskie, możliwości wystawiania prac są szerokie (poruszamy się jednak w ramach skal standardowo stosowanych w wargamingu historycznym). Opracowując formułę tego konkursu staraliśmy się zorganizować go w taki sposób, by mogła w nim wziąć udział jak największa liczba uczestników.

Malowanie prac potrwa do 9 września 2018 r. Potem nastąpi wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród. Czasu na malowanie jest więc sporo i można spróbować sił w każdej z pięciu kategorii konkursowych.

Informacja o kategoriach konkursowych, nagrodach i terminach:
http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=17706

Regulamin konkursu:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=13739

Dział konkursu na Forum Strategie, gdzie prezentowane są prace konkursowe:
http://www.strategie.net.pl/viewforum.php?f=231

Sponsorami nagród w konkursie są:


Obrazek


Obrazek

 

Obrazek


Obrazek

 

 

Obrazek

 

Więcej…

 

Grossdeutschland (tom 1)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Grossdeutschland. Na straży Führera. Tom 1: Elita Wehrmachtu
Autor: Helmuth Spaeter
Tłumaczenie: Tomasz Kaźmierczak
Wydawca: IW Erica
Rok wydania: 2018
Stron: 503
Wymiary: 23 x 16 x 3,3 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-65310-89-7

Recenzja
Wydawnictwo Erica zaprezentowało kolejny niemiecki dokument, który został przetłumaczony i opublikowany w Polsce. Dzięki temu powoli uzyskujemy całkiem szeroki dostęp do źródeł i wspomnień uczestników II wojny światowej walczących po stronie Państw Osi. Sądzę, że dla wszystkich pasjonatów tego okresu to bezcenna okazja do uzupełnienia wiedzy.

Więcej…

 

II Gladius (cz. 2)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Druga edycja GLADIUSA była prawdziwie ogólnopolskim konwentem. Jeśli chodzi o samych pokazujących, pojawiły się na niej ekipy z: Lublina, Łodzi, Płocka, Poznania i Wrocławia, a jako że w Warszawie mamy sporo ludzi, którzy przenieśli się tu z różnych stron Polski, śmiało można dopisać do tej listy Olsztyn i Katowice.

Spośród nowości chciałbym wyróżnić prezentację systemu „Tribal” przygotowaną przez Gervaza oraz pokaz systemu „What a Tanker!”, który zrobili wspólnie Kadzik i Sarmor. Oba systemy są nowe i u nas raczej nieznane. Zupełną nowością była też pierwsza rozgrywka w system „Sława” autorstwa Marcina „MKG” Gerkowicza, przygotowywany przez firmę Tereny do Gier (ponadto Marcin prezentował także swój nowy system „Glorious Lands”, będący jednak w znacznej mierze przeróbką wcześniejszego „Heroic Ballads”). Kolejnym systemem, będącym jeszcze w trakcie powstawania, jest „Rapira” autorstwa Macieja „Xardasa” Drążkiewicza. Cieszę się, że na konwencie pojawia się tyle nowości. Życzę autorom by udało im się doprowadzić prace nad zasadami do satysfakcjonującego ich końca. Z pewnością jest to jedna z tych rzeczy, które mam nadzieję uda się utrzymać w kolejnych edycjach GLADIUSA.

Podczas imprezy wśród uczestników krążyła ankieta mająca za zadanie wyłonić najlepszą prezentację systemu bitewnego na tegorocznym GLADIUSIE. Staraliśmy się by ankiety nie trafiały do prowadzących prezentacje (jeśli już je wypełniali, obowiązywał zakaz głosowania na siebie). Ze szczegółami możecie zapoznać się TUTAJ. Jeśli chodzi o prelekcje, w tym roku (w sobotę) odbyła się tylko jedna poświęcona średniowieczu, ale za to pobiła ona wszelkie rekordy, bo wraz z dyskusją trwała około półtorej godziny. Prelekcję poprowadził Arkadiusz Grzeszczak, autor systemu „Wojnacja”, zajmujący się także rekonstrukcją średniowieczną.

Podobnie jak w zeszłym roku, bardzo cieszy zgodna współpraca wszystkich osób zaangażowanych w tworzenie konwentu. Znając problemy, jakie trapią niektóre środowiska hobbystyczne, nie jest to wbrew pozorom tak oczywista sprawa.

 

Michał „misha” Stelmaszuk prowadzi prezentację systemu „Bolt Action: Tank War” na stoisku firmy Warlord Games Polska. Można było nie tylko popatrzeć, ale i pograć. W Warszawie w „Bolt Action” można pograć między innymi w klubie Figurkowe Gry Bitewne (ul. Żelazna 69).

Poprawiony: środa, 20 czerwca 2018 08:54

Więcej…

 

Strona 10 z 202