Żołnierz imperialny II/1

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Jean Morvan
Tłumaczenie: Malwina Małecka
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2015
Stron: 248
Wymiary: 24,1 x 17 x 2 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7889-263-2

Recenzja
Pierwszy tom części drugiej (wydawnictwo najpierw wydało pierwsze części obu tomów; dla potrzeb recenzji będę nazywał je według kolejności wydania przez polskiego wydawcę tomem pierwszym i drugim albo według numeracji zastosowanej na okładce: I/1, II/1) Żołnierza imperialnego ukazuje przebieg kampanii wojennych z punktu widzenia prostego żołnierza, a dokładniej rzecz biorąc Życie w czasie kampanii. Nie ukrywam, że z uwagi na tematykę, gdy po niego sięgałem, budził u mnie większe zainteresowanie niż poprzedni. W tomie pierwszym mieliśmy bowiem głównie opis zaplecza armii: powoływania żołnierzy, systemu ich zaopatrywania w broń, umundurowania i oporządzenia, w tym także zakupu koni itp. Już poprzednio można się było ogólnie zorientować z jakiego typu literaturą mamy do czynienia i jakie są poglądy autora na epokę napoleońską. Nie chciałbym powtarzać tego, o czym już wcześniej pisałem, więc zainteresowanych odsyłam w tym względzie do recenzji tomu pierwszego.

Poprawiony: środa, 30 listopada 2016 20:31

Więcej…

 

II Strategos

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Za nami druga edycja konwentu STRATEGOS! Trwająca od 18 do 20 listopada impreza zorganizowana została po raz drugi w tym samym roku w odpowiedzi na apele graczy, by konwent organizować częściej niż raz do roku. Konwent odbywał się w gościnnych podwojach Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Wydział znany jest z życzliwości dla różnych niestandardowych inicjatyw, przyciągających studentów i budujących pozytywny wizerunek uczelni. To tutaj już od dobrych kilku lat działa klub gier planszowych „Agresor”, w ramach którego mieliśmy okazję wielokrotnie się spotykać i którego prezes, Tomek Bulzacki wsparł nasze starania o organizację imprezy.

Nie planowaliśmy tej edycji konwentu jako równie imponującego wydarzenia jak poprzedniej, dodatkowo szeregi uczestników mocno przerzedziły choroby i inne wydarzenia losowe. Było więc bardziej kameralnie, co jednak miało także swoje zalety. Bardzo pozytywną okolicznością stało się pojawienie się uczniów z liceum im. Czackiego (ukłony w stronę Tomasza Małki) oraz harcerzy (ukłony w stronę Tomasza Jednorowskiego). Zarówno licealistów, jak i harcerzy także było niewielu, w porównaniu z zapowiedziami. Zwłaszcza harcerze trochę nas pod tym względem zawiedli. Mam jednak wrażenie, że ci, którzy się pojawili, byli naprawdę zainteresowani tematem i jeszcze do nas wrócą. Zjawiło się też kilka zupełnie nowych osób, niezwiązanych z powyższymi grupami, które trafiły do nas przypadkiem. Również tutaj mam nadzieję, że udało nam się pokazać choć trochę jak wyglądają i na czym polegają gry historyczne.

Na konwencie grano w następujące gry: „Britannia” (wyd. Avalon Hill/FFG), „Combat Commander” (wyd. GMT Games), „Grunwald 1410” (wyd. Dragon), „Ostrołęka 26 maja 1831” (wyd. Erica) wraz z dodatkiem „Ostrołęka 16 lutego 1807” (prototyp), „Democracy under Siege” (wyd. 4Dados/Game Crafter), „Stawka większa niż życie” (wyd. TVP S.A. & Inte-gra), „Race to Berlin” (wyd. Leonardo), „Quartermaster General: 1914” (wyd. PSC Games), „Here I Stand” (wyd. GMT Games), „Wings for the Baron” (wyd. Victory Point Games), „Hannibal: Rome vs. Carthage” (wyd. Avalon Hill/Valley Games), „Zimną wojnę” (wyd. GMT Games/Bard), „Conflict of Heroes” (wyd. Academy Games), „2 de Mayo” (wyd. Gen-X Games), „Bohaterowie wyklęci” (wyd. Fabryka Gier Historycznych).

Wydarzeniem tej edycji STRATEGOSA były niewątpliwie trzy równolegle toczące się w sobotę rozgrywki w „Ostrołękę 26 maja 1831” (jedna z nich w dodatek – „Ostrołęka 16 lutego 1807”). Również na niedzielę były planowane trzy kolejne rozgrywki, ale ostatecznie skończyło się na dwóch. Żałuję, że z braku odpowiedniej liczby graczy nie udało się zorganizować równoległej rozgrywki w „Virgin Queen” i „Here I Stand” i ostatecznie zagrano tylko w ten ostatni tytuł. Bardzo ciekawa mogłaby być wymiana doświadczeń między graczami i obserwowanie na bieżąco obu gier w akcji. Taki był mój zamysł, gdy umawiałem graczy na obie rozgrywki. Bardzo się cieszę, że na imprezie pojawił się, po raz pierwszy, sklep Fort Gier. Co prawda z opóźnieniem (z przyczyn niezależnych), ale w niedzielę zdołał rozstawić swoje stoisko. Był też z nami przez cały czas Robert Sypek ze „Stawką większą niż życie”. Pracowicie testowano scenariusz fabularny, w który grano kilkakrotnie. Był także Krzysztof Dytczak, autor „Race to Berlin” i innych gier o tematyce historycznej. Największą zwartą grupą na imprezie była ekipa Hermana, grająca w „Quartermaster Generala: 1914”.

Dziękuję wszystkim, którzy pojawili się na tej edycji imprezy, zarówno stałym bywalcom konwentów, jak i gościom. Mam nadzieję, że weźmiecie udział w kolejnym STRATEGOSIE, szykowanym na połowę lutego 2017 r. Szczególne podziękowania dla tych, którzy choć nie do końca zdrowi, ze względu na porę roku czy z innych powodów, zdołali się pojawić, a także dla tych, którzy przyjechali z dalszych stron: Cadracha i Leyasa. Dziękuję również Naharowi za wypożyczenie egzemplarza „Here I Stand” oraz Kristo za wszelką pomoc w organizacji imprezy.

 

Piątkowa rozgrywka w Britannię (wyd. Avalon Hill/FFG) pozwoliła niektórym przypomnieć sobie ten tytuł i nie po raz pierwszy pokazała jak dobra to gra

Poprawiony: środa, 23 listopada 2016 16:43

Więcej…

 

Advanced Squad Leader – Miła 18 (rozgrywka instruktażowa)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Witam w drugiej części mojego cyklu tekstów poświęconych meandrom rozgrywki w „Advanced Squad Leader”. Tym razem na warsztat wziąłem bodaj najbardziej kontrowersyjny scenariusz w dziejach tej gry, czyli „Miła 18”, opowiadający o pierwszym dniu powstania w getcie warszawskim. Wielokrotnie słyszałem opinie, że jest to scenariusz niezbyt lubiany z racji tematyki, ponieważ granie nazistami, którzy wyłapują Żydów, jest dla wielu graczy nieprzyjemne. Z drugiej strony, to ciekawy scenariusz, pokazujący walki miejskie pomiędzy źle wyposażonymi, ale zdeterminowanymi i znającymi teren żołnierzami Żydowskiej Organizacji Bojowej a nieprzygotowanymi do takich działań, ale posiadającymi dużą siłę ognia jednostkami SS.

Jest to drugi scenariusz podstawowego modułu „Beyond Valor” i, podobnie jak pierwszy, zawiera szereg specjalnych zasad, które rzadko potem pojawiają się razem w takim natężeniu. Przyznam, że koncepcja wydawcy, polegająca na tym, by najbardziej udziwnione pod względem zasad scenariusze umieścić jako pierwsze, nie jest dla mnie do końca zrozumiała. Niemniej, to dobra okazja, aby zasady te szczegółowo omówić i przy okazji – opisać.

Poprawiony: wtorek, 22 listopada 2016 20:03

Więcej…

 

Tajemnicze artefakty

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Tajemnicze artefakty. Fascynujące odkrycia archeologiczne i antropologiczne ostatnich lat
Autor: Tadeusz Oszubski
Wydawca: IW Erica
Rok wydania: 2016
Stron: 266
Wymiary: 23 x 16 x 1,8 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-65310-55-2

Recenzja
Tajemnicze artefakty to publikacja popularnonaukowa poświęcona znaleziskom, które można sklasyfikować na wiele sposobów, a jednocześnie ich dobór spowodował, że mamy do czynienia z informacjami dotyczącymi całego świata. Opisy dotyczą znalezisk zarówno tych bardzo znanych, jak i mniej znanych, nawet dla ludzi z branży: antropologów czy archeologów. Ponad 250 stronicowe wydanie zostało podzielone na 23 rozdziały, gdzie każdy opisuje inne zagadnienie.

Więcej…

 

Ostrołęka 26 maja 1831 – z dziennika projektanta (6)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Zasięg dowodzenia

W wielu grach, nie tylko heksowych, pojawia się motyw zasięgu dowodzenia. Polega on na tym, że każdy dowódca bądź sztab, reprezentowany w grze przez odpowiedni żeton, ma określony promień oddziaływania na podległe mu oddziały. Odległość ta jest zwykle wyrażona w polach. Czasami zasięg dowodzenia mierzony jest bez względu na teren i obecność wrogich jednostek oraz ich stref kontroli, czasami uwzględnia się wpływ tych czynników. To ostatnie rozwiązanie oznacza, że linia dowodzenia nie może przebiegać przez wrogie oddziały i ich strefy kontroli oraz uwzględnia się wpływ terenu (np. linia dowodzenia nie może biec przez teren niedostępny).

Więcej…

 

Wołyń

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Reżyseria: Wojciech Smarzowski
Scenariusz: Wojciech Smarzowski
Premiera: 7 października 2016 (Polska), 23 września 2016 (świat)
Produkcja: Polska
Czas trwania: 2 godz. 30 min.

Filmy Wojciecha Smarzowskiego są do siebie bardzo podobne.

Po pierwsze, pozbawione cenzury. Po drugie, ukazujące ludzi i ich zachowania w sposób naturalistyczny, nic nie jest udawane. Po trzecie, skupiają się na samym dnie człowieczeństwa i wcale nie mam tutaj na myśli jakichś pariasów, ale zło, które każdy z nas trzyma w sztolni własnego serca. To ono jest głównym bohaterem każdego filmu, a nie bezpośrednio postacie i wydarzenia. Chodzi o pokazanie ludzkiej ułomności, która przeistacza człowieka w potwora. To nie jest jakaś tajemnicza siła lub magia, a zwykłe, codzienne grzeszki, które mogą uruchomić lawinę…

Poprawiony: środa, 16 listopada 2016 10:10

Więcej…

 

Strona 10 z 177