Ostrołęka 26 maja 1831 – z dziennika projektanta (9)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Wspólny atak piechoty i kawalerii

Ostatnio jeden z doświadczonych graczy, co prawda grywających głównie w systemy bitewne, ale obeznany także z planszówkami, zadał mi proste pytanie: właściwie dlaczego w tej grze nie mogę zaatakować razem piechotą i kawalerią? Zirytowało go, że podczas jednej z pierwszych rozgrywek moje dwa bataliony obroniły się przed atakiem kawalerii, a potem piechoty. Najpierw wykonał szarżę, piechota sformowała się w czworoboki. Jako że grałem Polakami i dysponowałem bardzo dobrze wyszkoloną tzw. starą piechotą, to przegrupowanie się w czworoboki udało się bez większych problemów. Później, jak kawaleria została odparta, natarła na mnie piechota. Czworoboki przeformowały się w kolumny i odparły atak kolumn rosyjskich. Znowu, mogło się nie udać, ale akurat tym razem testy efektywności przebiegły pomyślnie.

Więcej…

 

II Gladius – odliczanie czas zacząć

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Więcej…

 

Bolesław II Szczodry. Tragiczne losy wielkiego wojownika (1040/1042 – 2/3 IV 1081 albo 1082)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Norbert Delestowicz
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2016
Stron: 432
Wymiary: 20,5 x 14,5 x 2,3 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7730-172-2

Recenzja
O tym, że Bolesław II winien być Szczodry, a nie Śmiały autor udziela wyjaśnień czytelnikowi we wprowadzeniu. Najstarszym źródłem, które opisuje dzieje Bolesława II, jest Kronika Galla Anonima. Ten z kolei kilkukrotnie opisując naszego bohatera używa sformułowań najogólniej określanych jako szczodry i śmiały. Jednak tylko w tym pierwszym przypadku można twierdzić, że jest to przydomek władcy, druga zaś forma ma wydźwięk jedynie przymiotnikowy. Mimo to w dziełach młodszych od Kroniki Galla to właśnie ta druga forma przyjęła się bardziej i jest częściej spotykana. Mnie jednak dywagacje Norberta Delestowicza (za wcześniejszymi profesora Tadeusza Grudzińskiego) przekonują, że powinno być zupełnie na odwrót w tej kwestii. A jak wypada książka w ujęciu kompleksowym? Zapraszam do lektury niniejszej recenzji.

Więcej…

 

Informacja dotycząca danych osobowych w związku z wejściem w życie RODO

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Szanowni Czytelnicy!

Ta wiadomość ma wyłącznie charakter informacyjny i związana jest z nowymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych – rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i aktami prawnymi z nim związanymi.

Portal Strategie (portal.strategie.net.pl) ma charakter wyłącznie hobbystyczny. Właściciel portalu nie prowadzi działalności gospodarczej. Na portalu nie prowadzimy rejestracji użytkowników. W przeszłości istniał mechanizm rejestracji, ale zarejestrowanie się nie miało żadnego znaczenia dla przeglądania portalu i nie dawało żadnych dodatkowych uprawnień, stąd już dawno temu mechanizm ten przestał być stosowany, a z czasem został zablokowany. Z dniem dzisiejszym usuwamy wszystkie istniejące jeszcze konta, poza kontami redaktorów i osób publikujących u nas teksty, które są im potrzebne do ich zamieszczania.

Poprawiony: czwartek, 24 maja 2018 21:04

Więcej…

 

II Gladius zbliża się wielkimi krokami

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

II edycja konwentu gier bitewnych Gladius zbliża się wielkimi krokami. Impreza odbędzie się 16-17 czerwca 2018 na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Został niecały miesiąc, w związku z tym przypominamy wszystkim zainteresowanym, którzy chcieliby zaprezentować jakiś system bitewny, przeprowadzić rozgrywkę bądź mieć swoje stoisko o zgłoszeniach.

Poprawiony: niedziela, 20 maja 2018 15:39

Więcej…

 

Mława 1939 (Dragon)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Recenzja pochodzi z czasopisma „Dragon Hobby” nr 1/98 (4) z 1998 r.

Strategiczne dywagacje
Gry wojenne stanowią specyficzny rodzaj rozrywki. Zetknął się z nimi chyba każdy nastolatek bądź to na komputerze (najczęściej), w postaci gry planszowej lub (z rzadka) w postaci gry bitewnej, czyli figurowej. Część z osób poprzestała na tych pierwszych, część zniechęciła się czytając zawiłe reguły tych drugich, część przepadła dla świata, łapiąc bakcyla gier wojennych. Do tej części osób kierowana jest niniejsza rubryka poświęcona analizom gier wojennych (różnych typów), ukazujących się na polskim rynku.

Poprawiony: sobota, 12 maja 2018 07:52

Więcej…

 

Strona 10 z 201