Bitwy II wojny światowej (3 edycja) – wykaz żetonów

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

NIEMCY

5 DSpad.
I/13 FR – spadochroniarze
II/13 FR – spadochroniarze
III/13 FR – spadochroniarze
I/14 FR – spadochroniarze
II/14 FR – spadochroniarze
III/14 FR – spadochroniarze
I/15 FR – spadochroniarze
II/15 FR – spadochroniarze
III/15 FR – spadochroniarze
I/5 FAR – artyleria lekka szybowcowa
II/5 FAR – artyleria lekka szybowcowa
III/5 FAR – artyleria lekka szybowcowa
5 Moz. – moździerze szybowcowe
5 p-panc. – artyleria p-panc. szybowcowa
5 sap. – saperzy spadochronowi
6 strz. wyb. – strzelcy wyborowi spadochronowi
5 p-lot. – zmotoryzowana lekka artyleria p-lot. (Opel)
100 ZbV – ZvB (komandosi)
Sztab
1 pzf – pancerzownice
2 pzf – pancerzownice
3 pzf – pancerzownice

Poprawiony: wtorek, 14 listopada 2023 09:16

Więcej…

 

105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Dzisiejszego dnia mija 105 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki zgodnemu wysiłkowi Polaków, w tym przedstawicieli wszystkich ugrupowań politycznych, nasz kraj powrócił na mapę Europy. Wymagało to nie lada wysiłku i umiejętności, zarówno politycznych, militarnych, jak i dyplomatycznych. Wiek temu Polacy potrafili cenić odzyskaną po latach zaborów niepodległość dającą im możliwość stanowienia o własnym losie. Warto pamiętać, że odrodzenie Polski po 123 latach niebytu nie było sprawą łatwą i docenić wysiłek naszych przodków oraz to, że mamy dziś własne państwo i tym samym jesteśmy „u siebie”. W ostatnim czasie coraz więcej jest dyskusji o tym jak powinno być obchodzone Święto Niepodległości. Z roku na rok organizowanych jest w związku z nim coraz więcej imprez i okolicznościowych wydarzeń. Nie inaczej jest podczas tej rocznicy. Warto się rozejrzeć, jakie wydarzenia odbywają się w tym roku, i poszukać czegoś dla siebie. Zapraszamy również do dyskusji na FORUM o wydarzeniach sprzed wieku, a także o Święcie i jego obchodach.

Poprawiony: sobota, 11 listopada 2023 09:01

 

Karliki Wargames – Klub Gier Wojennych w Żaganiu

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Poprawiony: środa, 08 listopada 2023 09:53

Więcej…

 

Jesienny Fubar 2023 – turniej „Bolt Action” w Piasecznie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W ostatnią sobotę miałem przyjemność gościć na Jesiennym FUBARZE 2023 – wydarzeniu fabularno-historycznym poświęconym systemowi „Bolt Action”, odbywającym się 4 listopada 2023 w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym w Piasecznie (niedaleko Warszawy). Jego organizatorem był Piaseczyński Klub Gier Bitewnych, zaś przeprowadzili go Tomasz „Schalazar” Hebel, Mateusz Kowalski-Klein, Marcin „Merry” Nietrzebka, Mateusz „Parufka” Stawowy i Marcin „Śliwka” Śliwa. Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie życzliwość i wsparcie Dyrektora Biblioteki Publicznej w Piasecznie Łukasza Załęskiego oraz Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Piasecznie Michała Rosy. Sponsorami wydarzenia byli: Warlord Games, Roll 3D, Battle-Models, Micro Art Studio, Rebel, Paint Forge, Tereny Do Gier, Playmaty, Black Grom Studio, Galaktyka Gier, Ciachaj, Safe&Sound. Nasz portal wraz z Bastion Wargaming sprawował patronat medialny nad wydarzeniem.

W rozgrywkach wzięło udział 18 graczy. Przyjechali wargamerzy z całej Polski, choć najwięcej było miejscowych. Wyróżniała się ekipa z Ostrowa Wielkopolskiego (Klub Gier Bitewnych FORT 20.18). Najmłodszy gracz miał 15 lat, zaś najstarszy około 50. Dwóch graczy było debiutantami. Turniej, a właściwie wydarzenie fabularno-historyczne, bo tak określają ten event organizatorzy, poświęcony był wczesnemu okresowi II wojny światowej. Można było wystawiać armie nie późniejsze niż na 1941 rok. Na stołach pojawili się Polacy, Niemcy, Włosi, Sowieci, Brytyjczycy, Amerykanie i Japończycy. Każdy uczestnik rozegrał trzy bitwy. Starciom na stołach towarzyszył konkurs malarski, w którym wystawiono dwanaście armii do „Bolt Action”. Konkurs odbył się między drugą i trzecią bitwą. Poza nagrodami dla najlepszych uczestników i za najlepiej pomalowaną armię przyznano także kilka nagród specjalnych. Tym razem było ich jednak mniej niż poprzednio.

Była to druga edycja wydarzenia po jego reaktywacji w 2023 roku. Chciałbym podkreślić, że podobnie jak poprzednio na imprezie panowała bardzo dobra atmosfera. Co ważne, organizatorzy są otwarci na nowych uczestników. O debiutantach już pisałem. Warto także podkreślić walory miejsca, gdzie została zorganizowana impreza. Nowoczesna, dobrze wyposażona i oświetlona sala, zlokalizowana tuż przy wejściu do budynku. Ogólnie znakomite warunki do grania. Wygląda na to, że wydarzenie na stałe wejdzie do kalendarza imprez wargamingowych odbywających się w Warszawie i na Mazowszu, choć jak wspominał mi jeden z organizatorów jego formuła może jeszcze ewoluować. Mam nadzieję, że przedsięwzięcie będzie dalej się rozwijać i że uda mi się jeszcze do Piaseczna zawitać.

 

Poprawiony: wtorek, 07 listopada 2023 11:36

Więcej…

 

XV Konwent Krakowski – zapowiedź imprezy

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (47 edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (każdy nagrodzony wybiera jedną książkę spośród poniższych tytułów):

1) Kamil Anduła „Lenino 1943” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Piotr Greszta „Tomaszów Lubelski 1939” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Marek Wagner „Trembowla 1675” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych jest przez nas preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

PYTANIA KONKURSOWE

1. Ile korpusów zmechanizowanych posiadała Armia Czerwona pod koniec 1939 roku?

2. Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku zdarzało się, że wyżsi oficerowie Wojska Polskiego, w tym nawet dowódcy armii, opuszczali podczas walki swoich żołnierzy (co faktycznie równało się dezercji), dając tym samym gorszący przykład swoim towarzyszom broni. W której z polskich armii uczestniczących w kampanii wrześniowej 1939 roku zdarzyło się najwięcej przypadków opuszczenia przez dowódców szczebla dywizji i wyższego swoich oddziałów i którzy dowódcy dopuścili się tych czynów?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 26 listopada 2023. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: czwartek, 30 listopada 2023 11:39

Więcej…

 

Strona 10 z 309