Siemowit I Mazowiecki. Książę trudnego pogranicza (ok. 1215 – 23 czerwca 1262)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Michał Rukat
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2018
Stron: 139
Wymiary: 20,5 x 14,6 x 0,7 cm (opr. miękka)
Oprawa: twarda/miękka
ISBN: 978-83-7730-133-3 (opr. twarda), 978-83-7730-134-0 (opr. miękka)

Recenzja
W połowie XIII wieku Polska zaczyna wchodzić w późną fazę rozbicia dzielnicowego. Zarazem jest to czas wielkich przeobrażeń, przede wszystkim społecznych i gospodarczych, ale także politycznej słabości, zamętu wywoływanego przez rywalizację Piastowiczów i wojny wewnętrzne. Panowanie księcia Siemowita I Mazowieckiego, a dokładniej jego schyłek i okres, który nastąpił tuż po nim, przyniosły największy regres w rozwoju cywilizacyjnym Mazowsza, przede wszystkim za sprawą potężnego, niszczycielskiego najazdu Litwinów w 1262 roku. Późniejsze rządy rywalizujących ze sobą spadkobierców Siemowita I, toczących wojny z udziałem posiłkowych wojsk ze wschodu, podczas których dokonywano licznych zniszczeń i grabieży, pogłębiły ten proces.

Więcej…

 

Doktryny wojenne. Historia i ocena

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Łukasz Przybyło
Wydawca: Tetragon
Rok wydania: 2018
Stron: 310
Wymiary: 24,2 x 17 x 2,1 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-66374-62-4

Recenzja
Jak głosi znane powiedzenie, generałowie zawsze przygotowują się do poprzedniej wojny. Okazuje się, że wyobrażenia na temat tego jak będzie wyglądał przyszły konflikt zbrojny i będące ich owocem doktryny wojenne wielokrotnie rozmijały się z rzeczywistością. Książka Łukasza Przybyło, powstała w oparciu o jego doktorat obroniony w 2010 r. na Akademii Obrony Narodowej (obecnie Akademia Sztuki Wojennej), to analiza wybranych XX-wiecznych doktryn wojennych oraz ich implementacji. Książka nie ma w głównej mierze charakteru opisowego, ale analityczno-problemowy. Autor wyodrębnił najważniejsze w jego ocenie doktryny i ukazał je na tle konfliktów, w których znalazły zastosowanie (w jednym przypadku było to niemożliwe, gdyż doktryna uległa zmianie zanim mogła być zastosowana). Kolejne rozdziały poświęcono więc następującym okresom i doktrynom:
1) okres manewrowy I wojny św. (1914)
- przedwojenna doktryna francuska
- przedwojenna doktryna niemiecka
- przedwojenna doktryna brytyjska
2) rewolucja doktrynalna na froncie zachodnim I wojny św. (1917-1918)
- niemiecka doktryna elastycznej obrony
- brytyjska doktryna natarcia artyleryjskiego (Materialschlacht)
- niemiecka doktryna oddziałów szturmowych (Stosstrupptaktik)
3) kampania francuska (1940)
- niemiecka doktryna wojny błyskawicznej (Blitzkrieg)
- francuska doktryna bitwy metodycznej
4) wojna Jom Kippur (1973)
- doktryna wojenna Izraela
- doktryna wojenna Egiptu
5) pierwsza wojna w Zatoce Perskiej (1991)
- amerykańska doktryna Aktywnej Obrony (Active Defense)
- amerykańska doktryna Bitwy Powietrzno-Lądowej (Air-Land Battle)
- doktryna wojenna Iraku.

Więcej…

 

Samotny krzyżowiec. Rozdroża

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Marek Orłowski
Wydawca: Erica
Seria: Samotny Krzyżowiec
Rok wydania: 2018
Stron: 488
Wymiary: 20,5 x 14 x 3,1 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-65310-02-6

Recenzja
Po ponad dwóch latach od poprzedniej części ukazał się wreszcie IV tom serii Samotny krzyżowiec, który jest jednocześnie ostatnim. Czarny rycerz – Roland z Montferratu wraca do Ziemi Świętej chcąc wywieźć skarb wykradziony asasynom z zamku Masjaf. Jest to czas, gdy przybywają uczestnicy III krucjaty, w tym król Anglii Ryszard Plantagenet, z którym wiązane są nadzieje na odbicie z rąk niewiernych utraconej Jerozolimy.

Więcej…

 

XII Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W dniach 16-18 listopada 2018 roku w Młodzieżowym Domu Kultury „Dom Harcerza”, przy ulicy Reymonta 18, odbyło się XII już Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną. Organizatorem konwentu był (niezmiennie) dobrze znany w wargamingowym półświatku Michał „Samuel” Stachura. Gospodarz jak zwykle dołożył wszelkich starań, aby spotkanie odbyło się w duchu tolerancji i gościnności, typowych cech Krakowa czasów C. K. Monarchii. Nic więc dziwnego, że konwent cieszy się niesłabnącą popularnością i właściwą sobie estymą. Po tegorocznej odsłonie śmiało można również dodać, że doczekał się nawet własnego fanklubu.

Poprawiony: niedziela, 25 listopada 2018 23:08

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XV edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Wszystkich wargamerów malujących figurki zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie modelarskim organizowanym już po raz piętnasty przez Forum Strategie. Nieważne w jaki system bitewny gracie i jaki okres historyczny preferujecie. Również jeśli chodzi o skale modelarskie, możliwości wystawiania prac są szerokie (poruszamy się jednak w ramach skal standardowo stosowanych w wargamingu historycznym). Opracowując formułę tego konkursu staraliśmy się zorganizować go w taki sposób, by mogła w nim wziąć udział jak największa liczba uczestników.

Malowanie prac potrwa do 10 lutego 2019 r. Potem nastąpi wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród. Czasu na malowanie jest więc sporo i można spróbować sił w każdej z pięciu kategorii konkursowych.

Informacja o kategoriach konkursowych, nagrodach i terminach:
http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=18014

Regulamin konkursu:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=13739

Dział konkursu na Forum Strategie, gdzie prezentowane są prace konkursowe:
http://www.strategie.net.pl/viewforum.php?f=231

Sponsorami nagród w konkursie są:


Obrazek


Obrazek

 

Obrazek

 

 

 

 

 

Obrazek

Więcej…

 

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Rzadko zajmujemy się na naszym portalu celebrowaniem świąt i rocznic, ale taka rocznica jak w tym roku zdarza się raz na sto lat. Mam na myśli tegoroczne Święto Niepodległości. W związku z tym w tym dniu chciałbym życzyć wszystkim poczucia dumy z naszego narodu i tego kim jesteśmy oraz chwili refleksji jaka płynie z tego święta. Zwłaszcza refleksji nad naszą historią. Jedni twierdzą, że historia jest najlepszą nauczycielką życia. Inni, że nikogo jeszcze niczego nie nauczyła. Osobiście bliższe jest mi to pierwsze stwierdzenie. To czy i jakie wnioski potrafimy wyciągnąć z naszej historii zależy jednak przede wszystkim od nas. Dziś żyjemy na szczęście w zupełnie innych czasach niż nasi przodkowie. Nie musimy walczyć z bronią w ręku o niepodległość. Oby nigdy się to nie zmieniło i obyśmy zawsze mogli spokojnie obchodzić to święto żyjąc w wolnej Polsce.

Poprawiony: sobota, 10 listopada 2018 23:55

 

Strona 10 z 210