Bolesław Rogatka, książę legnicki, dziedzic monarchii Henryków śląskich (1220/1225-1278)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Jacek Osiński
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2016
Stron: 391
Wymiary: 20,5 x 14,5 x 2,1 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7730-184-5

Recenzja
Bolesław Rogatka uchodzi za jedną z najbarwniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiego średniowiecza. Już za młodu książę miał skłonność do psot i figlów, często nielicujących z jego wysoką pozycją społeczną. Jego rządy to w większości czas niezbyt udanych posunięć politycznych, które ze szczytów doprowadziły go w pewnym momencie na dno. Przez kronikarzy Rogatka oskarżany był o otaczanie się Niemcami i utratę ziemi lubuskiej. Nietuzinkowej osobie księcia postanowił na nowo przyjrzeć się Jacek Osiński. Jego książka jest pierwszą biografią tego władcy dzielnicowej Polski.

Więcej…

 

Wrzesień 1939 – nr 40 (model transportera opancerzonego Sd.Kfz. 251/1 Ausf. A)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Trwa ofensywa niemieckich modeli. To już czwarty model Wehrmachtu pod rząd i nic nie zapowiada, że się to w najbliższej przyszłości zmieni. A głód polskich pojazdów lub sprzętu coraz większy.

Poprawiony: środa, 18 stycznia 2017 13:13

Więcej…

 

Design for effect vs Design for cause

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Tym razem będzie parę słów o projektowaniu gier i koncepcjach z tym związanych. Punktem odniesienia są gry historyczne, głównie wojenne. Zacznijmy od rozszyfrowania określeń użytych w tytule. Generalnie wyodrębnione zostały dwie przeciwstawne koncepcje:

Design for cause (projektowanie przyczynowe) – rozwiązania zawarte w zasadach gry zmierzają do tego by oddać wszystkie albo przynajmniej większość kroków, które prowadzą do uzyskania określonego wyniku w grze. Autor projektując grę skupia się na czynnikach, które doprowadziły do określonego wyniku, stara się je zidentyfikować i oddać w grze.

Design for effect (projektowanie wynikowe) – rozwiązania zawarte w zasadach gry upraszczają bardziej złożone procedury, koncentrując się na końcowym wyniku. Autor projektując grę skupia się na końcowym wyniku, redukując czynniki, które do niego doprowadziły.

Poprawiony: niedziela, 04 grudnia 2016 08:21

Więcej…

 

Republika piratów

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Colin Woodard
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Wydawca: Sine Qua Non
Rok wydania: 2014
Stron: 365
Wymiary: 21,3 x 15 x 3,4 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7924-233-7

Recenzja
Złota era piratów minęła prawie 300 lat temu, jednak jej bohaterowie nawet teraz wzbudzają podziw i emocje mimo, że dzisiaj nazwalibyśmy ich po prostu przestępcami, a może też terrorystami. Piraci i wydarzenia z nimi związane mają jednak w sobie coś przyciągającego i cieszą się niesłabnącą popularnością, szczególnie w popkulturze, od wielu lat. Ta sytuacja spowodowała, że wiele historii zostało przeinaczonych, a jeszcze więcej zmyślonych. Piraci z Karaibów to seria filmów fabularnych (także gier), która święci triumfy popularności już od ponad dekady. Z kolei jedną z najpopularniejszych gier video poświęconych piratom jest IV część z serii Assassin’s Creed: Black Flag, w której występuje wiele historycznych postaci. Konsultantem historycznym przy jej tworzeniu został Colin Woodard. Tworząc Republikę piratów (ukazała się w 2007 roku) postarał się zmierzyć z tymi wszystkimi niuansami dotyczącymi piratów i utartych wokół nich schematów. Zdanie z okładki zapowiada, że jego dzieło to „prawdziwa historia piratów z Karaibów”. Czy tak jest w rzeczywistości? Postara się na to odpowiedzieć niniejsza recenzja.

Więcej…

 

Taktyka piechoty francuskiej w epoce napoleońskiej 1792-1815

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Paddy Griffith
Tłumaczenie: Marcin Baranowski
Wydawca: Napoleon V
Seria: Elite
Rok wydania: 2016
Stron: 64
Wymiary: 25 x 18,5 x 0,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-65652-48-5

Recenzja
Seria polskich Osprey’ów wydawana przez Napoleona V, mimo pewnych trudności, rozwija się. Wśród licznych tytułów (na kolejny rok zapowiadanych jest jeszcze więcej) znalazła się kolejna pozycja poświęcona napoleońskiej taktyce, tym razem piechoty. Nie mogłem jej przegapić i jeszcze tego samego dnia jak trafiła w moje ręce rozpocząłem lekturę. Książeczka jest ciekawa także ze względu na autora, który z tego co można wywnioskować z notki biograficznej, nie jest akademickim historykiem, a poza badaniem historii pasjonuje się wargamingiem historycznym.

Więcej…

 

Advanced Squad Leader – Puma Prowls (rozgrywka instruktażowa)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Witam w trzeciej części mojego cyklu tekstów poświęconego grze w „Advanced Squad Leader”. Tym razem skupimy się na pojazdach pancernych. Ci, którzy przesiadają się ze Starter Kit na „pełnego” ASL, zapewne pamiętają, że właśnie czołgi były najbardziej złożoną częścią mechaniki SK. Dobra wiadomość jest taka, że większość zasad w obu wersjach nie uległa zmianom, tak więc posiadana wiedza będzie nam nadal dobrze służyć. Tu zaś omówię te rzeczy, które w pełnym ASL dodano i przypomnę część już znanych, które czasem budzą wątpliwości.

Nauczyć się czołgów na pewno warto. Owszem, zdarzają się gracze, którzy odmawiają tego i grają tylko w scenariusze, w których występuje piechota, ale uważam, że to niezbyt sensowne podejście, bo wyklucza automatycznie olbrzymią ilość scenariuszy. Tak naprawdę zasady czołgów nie są bardziej złożone czy skomplikowane niż piechoty. Ich felerem jest być może kilka kwestii, które mogą się wydawać niejasne, ale po ich rozpracowaniu wszystko idzie już gładko. W trakcie tego scenariusza mam nadzieję większą część tych spraw objaśnić i jeśli wcześniej ktoś miał problemy z czołgami w ASL, to ufam, iż ów tekst rozwiążę je raz na zawsze.

Wybrałem scenariusz „Puma Prowls” pochodzący z oryginalnego „Squad Leader”, przystosowany do zasad „Advanced Squad Leadera” i udostępniony za darmo, z pozostałymi dziewięcioma, na stronie MMP. Jest on wygodny, gdyż zawiera niewielką liczbę pojazdów i co za tym idzie jest idealny do nauki posługiwania się nimi. Co więcej, nie ma tu piechoty, więc możemy skupić się wyłącznie na pojazdach.

Poprawiony: środa, 30 listopada 2016 11:02

Więcej…

 

Strona 10 z 178