Księgarnia „U Izy” – garść planszówkowych wspomnień (wywiad)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

O czasach świetności słynnej warszawskiej księgarni mówi pracujący w niej wówczas Marcin Nietrzebka

Ten wywiad będzie przede wszystkim podróżą w przeszłość, dla niektórych dość odległą. Chciałbym bowiem porozmawiać o sławnej niegdyś wśród strategów Księgarni „U Izy”, w której pracowałeś w latach jej świetności. Kiedy to było i jakie stanowisko tam zajmowałeś?

Rzeczywiście miałem przyjemność pracować w Księgarni „U Izy” w najlepszych latach tego miejsca, czyli mniej więcej w połowie lat 90-tych. W tamtych czasach „Iza” była instytucją znaną w całej Warszawie. Tam przychodziło się po rzeczy rzadkie bądź nowe z dziedziny fantastyki i literatury SF, łącznie z niskonakładowymi publikacjami. „U Izy” istniało także specjalne stoisko muzyczne sformatowane na tematykę turystyczną i poezję śpiewaną. W pewnym momencie pojawił się kąt z grami, który z biegiem czasu przerodził się w oddzielne stoisko i w czasach największej świetności zajmował cały jeden poziom (a właściwie podziemie księgarni). To właśnie do tego stoiska waliła po lekcjach i w czasie lekcji młodzież z pobliskich liceów i politechniki, godzinami przesiadując i słuchając bajań personelu na temat RPG, gier strategicznych czy bitewnych. Wyobrażam sobie, że dla niektórych klientów Księgarnia „U Izy” była wtedy rajem na Ziemi.

 

Róg ulic Wilczej i Emilii Plater w Warszawie (od strony południowo-wschodniej). To tutaj w latach 1989-1998, czyli w czasach swojej największej świetności, mieściła się Księgarnia „U Izy”. Później lokal zajmowało kilka różnych podmiotów (m.in. restauracja azjatycka). Dziś w tym miejscu znajduje się restauracja Sofra.

Poprawiony: środa, 14 października 2020 20:34

Więcej…

 

Wybrzeże 1939 (Dragon Hobby (4) 1/1998) – wykaz żetonów

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Gra została opublikowana w czasopiśmie „Dragon Hobby” nr 1/98 (4).

Poprawiony: niedziela, 11 października 2020 19:19

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (9 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe:

1) Robert Gretzyngier, Wojtek Matusiak – „Wyspy Brytyjskie 1940” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Lech Wyszczelski – „Ciechanów 1920” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Krzysztof Marcinek – „Don 1917-1918” (seria „Historyczne Bitwy”)


PYTANIA KONKURSOWE

1. Jak nazywał się brytyjski dwusilnikowy samolot z okresu II wojny światowej, zbudowany w większości z drewna, występujący w wielu wersjach, w tym jako myśliwiec, bombowiec, nocny myśliwiec i samolot myśliwsko-bombowy? Nazwa samolotu pochodzi od nazwy pewnego owada.

2. Jak nazywało się niemieckie urządzenie (rozwiązanie) techniczne z okresu II wojny światowej pozwalające na prowadzenie bombardowania lotniczego bez widoczności do celu? Wywodziło się ono ze stosowanej wcześniej metody umożliwiającej samolotom lądowanie przy trudnej pogodzie poprzez skorygowanie ich lotu tak by pokrywał się on z osią pasa startowego.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 28 października 2020. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: czwartek, 08 października 2020 21:52

Więcej…

 

Hydaspes 326 p.n.e.

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Michał Piekarski
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2019
Stron: 320
Wymiary: 19,5 x 12,5 x 1,7 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-15799-6

Recenzja
Bitwa nad Hydaspesem nie należy do najsłynniejszych starć Aleksandra Macedońskiego. Jest jednak symbolem podboju przez niego najdalszych azjatyckich ziem, którymi były dlań Indie. Do tej pory w serii „Historyczne Bitwy” wydawnictwa Bellona z czasów macedońskiego monarchy ukazała się jedynie Gaugamela 331 p.n.e. autorstwa Edwarda Dąbrowy.

Więcej…

 

Chwalebne Pola – Wrocław 2020

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W niedzielę 27 września 2020 r. w sklepie Bolter we Wrocławiu odbyło się wydarzenie historyczne „Chwalebne Pola – Wrocław 2020”. Poświęcone ono było wargamingowi historycznemu, czyli formie rozrywki, gdzie historia przeplata się z modelarstwem oraz z toczeniem bitew za pomocą miniaturowych żołnierzy na wspaniale wyglądających makietach, a także rekonstrukcji historycznej, czyli hobby polegającemu na odtwarzaniu dawnych wojsk.

Poprawiony: sobota, 17 października 2020 17:32

Więcej…

 

Konkursy z okazji 15-lecia Forum Strategie – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Rozstrzygnęliśmy konkursy, które odbyły się w związku z 15-leciem Forum Strategie:

Ostrołęka 26 maja 1831 – konkurs rocznicowy: https://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=108&t=19261

Wzgórze 262. Chambois 19-21 sierpnia 1944 – konkurs rocznicowy: https://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=108&t=19262

Bogowie wojny: Lee – konkurs rocznicowy: https://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=108&t=19268

Dziękujemy sponsorom, którymi byli: sklep FortGier.pl (konkurs, w którym do wygrania była gra Wzgórze 262. Chambois 19-21 sierpnia 1944) oraz GM Boardgames (konkurs, w którym do wygrania był dowolny blisterek figurek do systemu Bogowie wojny – Lee).

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w konkursach.

Poprawiony: poniedziałek, 05 października 2020 16:41

Więcej…

 

Strona 10 z 242