Konkurs Wydawnictwa Bellona (8 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe:

1) Robert Gretzyngier, Wojtek Matusiak – „Wyspy Brytyjskie 1940” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Lech Wyszczelski – „Nasielsk 1920” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Lech Wyszczelski – „Ciechanów 1920” (seria „Historyczne Bitwy”)


PYTANIA KONKURSOWE

1. Jak nazywał się bardzo lekki i zarazem odporny stop metali wymyślony w II RP i wykorzystywany przez polski przemysł zbrojeniowy? Materiał ten uchodzi za cud ówczesnej techniki.

2. Generał ten podczas kampanii wrześniowej dwukrotnie zdezerterował, porzucając podległe mu związki operacyjne. Za pierwszym razem o klęskę obwinił podległych mu oficerów i żołnierzy. Za drugim razem, wkrótce po tym jak nastąpiły pierwsze niepowodzenia, rozwiązał sztab, upoważniając jednego z podwładnych generałów do prowadzenia rozmów kapitulacyjnych, a sam w ubraniu cywilnym postanowił przedzierać się w stronę granicy rumuńskiej. O kogo chodzi?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 30 września 2020. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: czwartek, 10 września 2020 16:09

Więcej…

 

„Siemiatycze 1863” – recenzja książki na kanale „Hexmagazine”

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Na zaprzyjaźnionym kanale Hexmagazine pojawiła się właśnie videorecenzja książki Ernesta Szuma „Siemiatycze 1863” wydawnictwa Bellona (seria „Historyczne Bitwy”). Recenzja jest trochę nietypowa, ale podobnie jak autor mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gustu: https://www.youtube.com/watch?v=k3FXv3njCQs

Poprawiony: czwartek, 10 września 2020 06:48

Więcej…

 

Armia hiszpańska w 1808 roku

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Przysięga wojsk markiza de la Romana, mal. Manuel Castellano

 

W przededniu wybuchu wojny armia hiszpańska liczyła teoretycznie 131 tysięcy żołnierzy. Była ona armią zawodową opartą na zaciągu ochotniczym. Czynnik, który najczęściej przesądzał o podjęciu decyzji o zaciągnięciu się, stanowiły kwestie ekonomiczne. Kiedy brakowało ochotników, zarządzano pobór – do wojska trafiał co piąty poborowy. Rozbudowany system zwolnień i wyłączeń dla szlachty i mieszczan powodował, że poborowymi byli prawie wyłącznie chłopi. Korpus oficerski został podzielony na trzy grupy: większość pochodziła ze szlachty lub bogatego mieszczaństwa, a patenty oficerskie i promocje na kolejne stopnie (do rangi pułkownika włącznie) kupiła. Druga grupa to faworyci M. Godoya, faktycznego władcy Hiszpanii. Przygotowanie zawodowe tych grup stało na niskim poziomie (w Hiszpanii była tylko jedna szkoła oficerska). Trzecią grupę stanowili byli podoficerowie z kilkunastoletnim nieraz stażem. Posiadali oni dużą wiedzę praktyczną, ale brakowało im wiedzy teoretycznej. Jako ludzie z plebsu nie mogli awansować powyżej rangi kapitana i byli co najwyżej dowódcami batalionów.

Armia hiszpańska składała się z czterech rodzajów broni: piechoty, kawalerii, artylerii i wojsk inżynieryjnych.

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XVIII edycja) – galeria prac

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W związku z zakończeniem etapu malowania prac w Konkursie Modelarskim Forum Strategie (XVIII edycja) prezentujemy galerię zdjęć prac biorących udział w konkursie w poszczególnych kategoriach. Więcej zdjęć (z różnych ujęć), a także zdjęcia z przebiegu prac, znajdziecie na forum w dziale konkursu.

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 18 MM

Tatarzy (skala: 15 mm, producent: Wargamer)

malowanie: arekarkadiusz

Poprawiony: wtorek, 08 września 2020 22:06

Więcej…

 

Aecjusz i barbarzyńcy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Marcin Norbert Pawlak
Wydawca: Atryda
Rok wydania: 2020
Stron: 268
Wymiary: 24,6 x 17,4 x 1,8 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-957167-0-6

Recenzja
Upadek Cesarstwa Rzymskiego na zachodzie Europy od zawsze wzbudzał wielkie zainteresowanie historyków. Oto wspaniałe, światowe państwo, przez wieki prowadzące liczne, zwycięskie wojny, uległo pod naporem mniej cywilizowanych ludów, daleko mu ustępujących niemal we wszystkich dziedzinach. Obecnie coraz częściej podkreśla się, że był to proces. Nowe spojrzenie, odwołujące się do świadomości ówczesnych ludzi zakłada, że Imperium Romanum nie tyle zostało zniszczone, co do pewnego stopnia uległo kolejnemu w swoich długich dziejach przekształceniu. Jeśli w niektórych sferach życia przez jakiś czas niewiele albo zgoła nic się nie zmieniło, to rok 476 wyznacza kres istnienia dotychczasowego organizmu politycznego.

Poprawiony: czwartek, 17 września 2020 21:06

Więcej…

 

[Blood & Roses] Bitwa pod Blore Heath 1459 – Raleen vs Silver, 22.08.2020

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa pod Blore Heath (23.IX.1459) to typowa bitwa obronna, w której jedna ze stron jest wyraźnie silniejsza, zaś druga, wykorzystując teren, umocnienia i inne rozwiązania zwiększające jej walory defensywne, stara się wytrzymać napór przeciwnika i złamać morale nacierających oddziałów. Stroną przeważającą są Lancasterowie. Siły Yorków są zdecydowanie mniejsze. By osłonić prawą flankę, dowodzący armią Yorków hrabia Salisbury zgrupował tam wozy taborowe. Przed frontem armii rozsypano na niemal całej długości czośniki (zwane też kruczą stopą). Były to małe, metalowe kolce, wbijające się w nogi piechurów i kopyta koni, niebezpieczne zwłaszcza dla kawalerii (w grze oznaczone żetonami Caltrops, z których większość jest „prawdziwa”, ale cztery są „puste”). Za plecami armii Yorków znajduje się głęboki rów (dół), ponoć wykopany przed bitwą, prawdopodobnie w zamierzeniu dowódcy miał osłonić oddziały przed atakiem od tyłu. Niestety jednocześnie stanowi on barierę podczas ewentualnego wycofywania się przed naporem przeciwnika. Można do niego wejść tylko od strony obozu (czyli wozów taborowych na prawym skrzydle) i w miejscu, gdzie na tyłach znajduje się przewężenie między dwoma liniami rowów (tam gdzie umieszczono sztandar jednego ze zgrupowań Yorków). Lewą flankę osłania las, utrudniając nacierającym obejście pozycji obrońców od tej strony. Lancasterowie posiadają wyraźną przewagę, ale liczebność oddziałów łuczników jest wyrównana. Mają za to ciężkozbrojną jazdę, którą w tych warunkach trzeba umiejętnie wykorzystać. Trzon sił stanowi masa piechoty i spieszonej jazdy (Men-at-Arms).

Lancasterowie – Silver, Yorkowie – Raleen.

 

Pozycje armii Yorków (biali) i Lancasterów (czerwoni) przed bitwą. Armia Yorków rozstawiona w dwóch liniach za rządem czośników. Z przodu łucznicy, za nimi piechota i spieszeni rycerze. Prawe skrzydło osłania tabor utworzony z połączonych wozów, zaś tyły głęboki rów. Lancasterowie podzieleni są na trzy zgrupowania (batalie). Na ich prawym skrzydle, za żywopłotami rozciągnęli się łucznicy. Z przodu głównych sił jazda, za nią piechota i spieszeni rycerze.

Poprawiony: piątek, 04 września 2020 06:42

Więcej…

 

Strona 10 z 239