Konkurs Wydawnictwa Bellona (6 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe:

1) Lech Wyszczelski – „Nasielsk 1920” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Krzysztof Marcinek – „Don 1917-1918” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Stanisław Rek – „Mohacz 1526” (seria „Historyczne Bitwy”)


PYTANIA KONKURSOWE

1. W czasach swojej świetności państwo to uchodziło za potęgę morską i posiadało jedną z najlepiej wyszkolonych flot wojennych. Było też jednym z największych centrów handlu niewolnikami. U wejścia do portu stał wielki posąg hellenistycznego boga, który niedługo po wybudowaniu został zniszczony przez trzęsienie ziemi. Posąg ów nawet po obaleniu budził zachwyt starożytnych, a pamięć o nim pozostała na długo. O jakie państwo chodzi?

2. Starożytna twierdza, powstała w II w. p.n.e., znajdująca się w górzystym obszarze, na szczycie pustynnego płaskowyżu o stromych, niedostępnych zboczach. Została znacznie rozbudowana przez władcę, który był klientem Rzymian, stanowiąc jego ostatnie schronienie. Wzniesione przez niego mury oraz różne instalacje, takie jak magazyny na żywność i zbiorniki na wodę, pozwalały wytrzymać długie oblężenie. Do twierdzy prowadziła jedna, bardzo wąska, zygzakowata droga. W kolejnym stuleciu twierdza wpadła w ręce przeciwników Rzymu i stała się jednym z ich ostatnich punktów oporu. Rzymianie oblegli wtedy twierdzę. Jej nieliczna załoga była pewna swego, uważając, że ze względu na położenie jest ona nie do zdobycia. Zgromadzone zapasy, zbiorniki na wodę i niewielka liczebność załogi sprawiały, że wzięcie jej głodem nie wchodziło w grę. Mimo trudnych warunków terenowych, Rzymianom udało się jednak zbudować ogromną skarpę, którą podprowadzili do murów taran i wieżę oblężniczą, co ostatecznie doprowadziło do zdobycia twierdzy. Tuż przed jej zdobyciem załoga popełniła samobójstwo. O jaką twierdzę chodzi?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 3 sierpnia 2020. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: czwartek, 09 lipca 2020 07:31

Więcej…

 

Nowa nagroda w Konkursie Modelarskim Forum Strategie (1)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Trwa XVIII edycja Konkursu Modelarskiego Forum Strategie. Jesteśmy już mniej więcej na półmetku. Cały czas można dołączyć do zabawy, do czego gorąco zachęcamy wszystkich zainteresowanych tematem. Czasu na malowanie jest jeszcze dużo, bo całe wakacje (finał konkursu 7 września 2020). Jednocześnie chciałbym poinformować, że pula nagród powiększyła się o model 7TP (jednowieżowy) firmy Kromlech Historical (skala 28 mm). Duży, ładny, porządny model naszego słynnego czołgu z kampanii wrześniowej. Szkoda, że w 1939 roku mieliśmy ich tak mało. Tym razem sponsoruje organizator konkursu. I to prawdopodobnie nie koniec jeśli chodzi o nowe nagrody do wygrania w konkursie, ale o tym następnym razem.

Poprawiony: czwartek, 13 sierpnia 2020 07:51

Więcej…

 

IV Gladius odwołany

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W związku z epidemią koronawirusa i zarządzeniami sanitarno-porządkowymi obowiązującymi na Politechnice Warszawskiej postanowiliśmy odwołać planowaną na jesień tego roku (a pierwotnie na 16-17 maja 2020) IV edycję konwentu gier bitewnych GLADIUS. Jesteśmy związani regulacjami wewnętrznymi Politechniki jako gospodarza miejsca, gdzie odbywa się konwent. Ponadto ogólna sytuacja nie sprzyja obecnie organizacji tego typu imprez. Mamy nadzieję, że imprezę uda się zorganizować w przyszłym roku i już dziś na nią zapraszamy.

Być może na jesieni uda się zorganizować spotkania z grami bitewnymi w klubie „Agresor”, w założeniu bardziej kameralne, co choć trochę wynagrodzi uczestnikom Gladiusa brak w tym roku konwentu. Zapraszamy również do udziału w innych naszych inicjatywach, zwłaszcza w trwającym od końca maja Konkursie Modelarskim Forum Strategie, a także do dyskusji o modelarstwie i grach bitewnych na Forum Strategie.

Więcej…

 

Gramy w „Ostrołękę 26 maja 1831” cz. 5 – film na kanale Hexmagazine

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Gramy w „Ostrołękę 26 maja 1831” cz. 5 – film na kanale Hexmagazine przybliżający szyki:

https://www.youtube.com/watch?v=AaI690tVyqU

Poprawiony: wtorek, 07 lipca 2020 08:06

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (5 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć piątą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Ten wybitny teoretyk wojskowości w czasie gdy toczyła się bitwa pod Waterloo był szefem sztabu jednego z pruskich korpusów. W bitwie nie wziął jednak udziału. Zmarł w czasie, gdy w Polsce trwało powstanie listopadowe, śmiercią niezbyt chwalebną. Nie na polu bitwy, ale w swoim łóżku, na cholerę. Świat być może nie dowiedziałby się o nim, gdyby nie żona, która pośmiertnie opublikowała jego najbardziej znane dzieło. O kogo chodzi?

Carl von Clausewitz

2. W bitwie tej polscy ułani zdobyli 5 sztandarów pułkowych brytyjskiej piechoty, wspólnie z francuskim pułkiem huzarów (zdobył 1 sztandar) całkowicie rozbijając przeciwnika. Z powodzeniem walczyli też tego samego dnia z kawalerią brytyjską i hiszpańską. Co to za bitwa i w którym roku miała miejsce?

Bitwa pod Albuerą (1811)

Tym razem, mimo że w opinii niektórych osób pytania były proste, nie wszystkim udało się poprawnie odpowiedzieć.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Oskar Stajno – książka S. Reka „Mohacz 1526” (seria HB)

2) Michał Wasil – książka K. Marcinka „Don 1917-1918” (seria HB)

3) Jacek Byś – książka J. Wojtczaka „Beer Szewa 1917” (seria HB)

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Więcej…

 

Rycheza królowa Polski (ok. 995 – 21 marca 1063). Studium historiograficzne

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Małgorzata Delimata-Proch
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2019
Stron: 366
Wymiary: 20,5 x 14,5 x 2 cm
Oprawa: miękka/twarda
ISBN: 978-83-7730-402-0 (oprawa miękka), 978-83-7730-412-9 (oprawa twarda)

Recenzja
Niniejsza publikacja o Rychezie jest pierwszą od ponad stu lat (a drugą w ogóle) biografią kompleksowo poświęconą żonie Mieszka II. Oczywiście nasza bohaterka pojawiała się w licznych pracach historyków i wzbudzała ich żywe zainteresowanie, jednak nie w takim stopniu, aby mogła doczekać się monografii dedykowanej wyłącznie swojej osobie. Ta sytuacja właśnie uległa zmianie.

Więcej…

 

Strona 10 z 234