XII Pola Chwały – gry planszowe

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Za nami XII POLA CHWAŁY (22-24 września 2017). Jako organizator części planszówkowej imprezy cieszę się, że tak jak w poprzednich latach zawitało do nas wielu graczy. W tym roku, za sprawą nowo wprowadzonej elektronicznej rejestracji uczestników, po raz pierwszy musieliśmy się policzyć. Ostatecznie zarejestrowanych było 40 graczy. Co prawda nie wszyscy spośród zarejestrowanych dotarli, zdarzyło się kilka wypadków losowych, jak choroby, ale z drugiej strony pojawiło się wiele osób, które się nie rejestrowały, w tym choćby uczestnicy odbywającej się na zamku konferencji naukowej. Do tego przez sale przewijali się goście, których część stanowili rekonstruktorzy. Niestety całej imprezie dała się trochę we znaki wyjątkowo deszczowa w tym roku pogoda, co musiało wpłynąć na frekwencję. Bardzo się cieszę, że udało się przeprowadzić rozgrywkę pokazową w będącą jeszcze w fazie prototypu grę Pułtusk 1806. Wpisywała się ona bezpośrednio w tematykę imprezy, która w tym roku koncentrowała się na epoce napoleońskiej. Sama gra jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju i zanim się ukaże przejdzie zapewne szereg przeobrażeń. Spośród autorów i wydawców zabrakło niestety (z przyczyn niezależnych) zapowiadających się wcześniej Krzysztofa Dytczaka i Roberta Sypka. Nie udało się też pojawić z ukończoną grą Semper Fidelis Łukaszowi Wronie (wyd. Alter). Pojawił się za to Adam Niechwiej (wyd. Strategemata), który był z nami przez całą imprezę i chętnym prezentował nową grę o kampanii wrześniowej Bitwy Czarnej Kawalerii. Tak jak w poprzednich latach był z nami także sklep Fort Gier.

Na stołach zagościło jak zwykle wiele gier, których wszystkich zapewne nie uda mi się wymienić. Postaram się jednak, choćby ze względu na graczy, którzy będą się wybierać do nas w kolejnych latach, by ta lista była możliwie najbardziej kompletna. Grano więc w następujące gry: Great Battles of Alexander z dodatkiem Hoplite w wersji Simple GBoH (wyd. GMT Games), Orzeł i Gwiazda (wyd. Leonardo), Thirty Years War (wyd. GMT Games), Red Winter (wyd. GMT Games), Comrade Koba (wyd. Udo Grebe Gamedesign), Quartermaster General: 1914 (wyd. PSC Games), No retreat! The Russian Front 1939-1945 (wyd. GMT Games), Time of Crisis (wyd. GMT Games), Polis (wyd. Asylum Games), Bitwy Czarnej Kawalerii (wyd. Strategemata), The New Mexico Campaign (wyd. Decision Games), Invasion 1066: The Battle of Hastings (wyd. Revolution Games), Commands & Colors: Napoleonics (wyd. GMT Games), Commands & Colors: Ancients (wyd. GMT Games), A Few Acres of Snow (wyd. Treefrog Games), Red Poppies Campaigns: The Battles of Ypres (wyd. Compass Games), Pax Romana (wyd. GMT Games), Pericles (wyd. GMT Games), Illusions of Glory (wyd. GMT Games), Wing Leader. Supremacy 1943-1945 (wyd. GMT Games), Sekigahara (wyd. GMT Games), Twilight Struggle (wyd. GMT Games), W1815 (wyd. U&P Games), Manoeuvre (wyd. GMT Games), The First World War (wyd. Phalanx Games), Paths of Glory (wyd. GMT Games) i wspomniany wcześniej Pułtusk 1806 (prototyp).

Dziękuję wszystkim, którzy przybyli na imprezę. Dziękuję za współpracę przy organizacji naszego spotkania Robertowi Kowalskiemu i Michałowi Stachurze. Mam nadzieję, że za rok zobaczymy się w Niepołomicach w równie zacnym gronie.

 

W sobotę było jak zwykle najtłoczniej. Na pierwszym planie rozgrywka w „No Retreat! The Russian Front 1939-1945” (wyd. GMT Games)

Poprawiony: środa, 11 października 2017 08:34

Więcej…

 

Trwają prace nad „Iganiami 1831”

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Trwają prace nad grą o bitwie pod Iganiami 10.IV.1831. Będzie ona oparta na zasadach systemowych Ostrołęki 26 maja 1831. Pierwsza wersja planszy jest już gotowa i chcieliśmy ją pokazać w kolorze. Nie wykluczamy jednak, że trochę się jeszcze zmieni, również jeśli chodzi o sam szkic. Natomiast najważniejsze, że nadaje się już do grania i do testów. Będziemy wdzięczni za wszelkie opinie dotyczące grafiki. Planszę będzie można zobaczyć na żywo na XII Polach Chwały (22-24 września 2017).

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie – wyniki XII edycji

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Ostateczne wyniki, po zsumowaniu wszystkich głosów:

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 15 MM

1 miejsce: Jarek i jego praca „Konfederaci” (skala: 6 mm, producent: GM Boardgames)

Poprawiony: poniedziałek, 26 lutego 2018 22:44

Więcej…

 

Gry wojenne są dla mnie tylko narzędziem (wywiad)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

O tworzeniu planszowych gier wojennych i o tym co w nich najważniejsze, a także o tym co działo się na rynku gier w ciągu ostatnich 30 lat, mówi Dariusz Góralski, autor gier wydawnictwa Dragon, w latach 90-tych recenzent wojennych gier komputerowych

Większości graczy planszowych znany jesteś nadal, mimo upływu lat, przede wszystkim jako autor znakomitych gier wojennych wydawnictwa Dragon: „Grunwald 1410”, „Wiedeń 1683”, „Waterloo 1815” i „Tannenberg 1914”. Nie mogę więc nie zapytać na początek o Dragona i o te gry. Jak to się wszystko zaczęło?

Zaczęło się od Centralnej Biblioteki Wojskowej. Oprócz czytania książek o wojskowości namiętnie zaglądałem do numerów „Strategy & Tactics” – pisma o grach. Nigdzie indziej wtedy, czyli na przełomie lat 80-tych i 90-tych, nic nie było dostępne. I gdy okazało się pewnego razu, że blondynek w okularach też czyta to pismo w czytelni, wywiązała się rozmowa. Tak poznałem Michała Rakowskiego. Okazało się, że ma firmę, która wydała grę „Wojny napoleońskie”. Zaproponował współpracę. W ciągu kilku miesięcy opracowałem „Tannenberg 1914”. Gra, poza redakcją przepisów, spodobała się i zostałem zatrudniony w wydawnictwie Dragon na etacie projektanta gier. Tak to się zaczęło.

 

„Tannenberg 1914” – pierwsza gra autorstwa Dariusza Góralskiego wydana przez Dragona

Poprawiony: wtorek, 07 listopada 2017 22:55

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XII edycja) – galeria prac

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W związku z zakończeniem etapu malowania prac w Konkursie Modelarskim Forum Strategie (XII edycja) prezentujemy galerię zdjęć prac biorących udział w konkursie w poszczególnych kategoriach. Więcej zdjęć (z różnych ujęć), a także zdjęcia z przebiegu prac, znajdziecie na forum w dziale konkursu.

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI do 15 MM

Nieśmiertelni (skala: 15 mm, producent: Forged in Battle)

Malowanie: Cisza

Poprawiony: sobota, 16 września 2017 14:01

Więcej…

 

Pokaz gry planszowej „Pułtusk 1806” na XII Polach Chwały

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Zapraszam wszystkich na pokaz przygotowywanej przeze mnie gry planszowej „Pułtusk 1806”, który odbędzie się na tegorocznej edycji imprezy Pola Chwały (22-24.09.2017). Gra oparta jest na zasadach „Ostrołęki 26 maja 1831” (wyd. Instytut Wydawniczy Erica) i póki co jest w fazie prototypu. Równolegle będzie można zagrać w obie „Ostrołęki”, tzn. zarówno bitwę pod Ostrołęką z 1807, jak i z 1831 roku. Dla najbardziej aktywnych graczy, którzy wezmą udział w rozgrywkach, mamy kilka książek historycznych. Oddziały generała Bennigsena i marszałka Lannesa czekają na chętnych, którzy zechcą objąć nad nimi dowództwo!

Poprawiony: sobota, 09 września 2017 10:51

Więcej…

 

Strona 10 z 192