Gabiene 316 p.n.e.

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Michał Piekarski
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2021
Stron: 294
Wymiary: 19,5 x 12,5 x 1,6 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-16402-4

Recenzja
Michał Piekarski w swojej drugiej po „Hydaspesie 326 p.n.e.” książce w serii, kontynuuje tematykę hellenistyczną, skupiając się tym razem na pierwszych wojnach diadochów wynikłych po śmierci Aleksandra Macedońskiego. Kulminacyjnym punktem jest tytułowa bitwa pomiędzy dwoma wodzami wielkiego króla – Antygonem i Eumenesem.

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (27 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć dwudziestą siódmą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Podczas jednej z bitew kampanii 1806-1807 pewien francuski dowódca kawalerii, aby ukarać swoich podkomendnych za przejawione wcześniej niezdecydowanie w ataku na przeciwnika, zatrzymał swoją brygadę niedaleko przed lufami wrogiej artylerii, która przez pewien czas ostrzeliwała jego żołnierzy na bliski dystans, zadając im ciężkie straty. Sam stracił kolejno dwa konie i mało nie zginął, tym niemniej jego żołnierze zapamiętali tę lekcję. Jak nazywał się ten dowódca i co to za bitwa?

Gen. Lasalle, bitwa pod Gołyminem 26 XII 1806 r.

2. Jedna z nielicznych nocnych bitew w epoce napoleońskiej, zwycięska dla wojsk francuskich. Przyczyniło się do tego wcześniejsze zaplanowanie i odpowiednie przygotowanie ataku. Oddziałami francuskimi dowodził sam cesarz Napoleon, a jego przeciwnikiem były wojska rosyjskie. Generał dowodzący Rosjanami był przodkiem słynnego rosyjskiego pisarza. Francuzi forsowali dużą rzekę, przez którą przerzucili most. Co to za bitwa?

Bitwa pod Czarnowem 23-24 XII 1806 r.

Pytania okazały się średnio trudne, w większości odpowiedzi były poprawne, ale część osób nie odgadło. Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Ned Neddard

2) Schtrasny

3) Piotr Daniło

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Więcej…

 

[Monty's Gamble] Grzegorz vs Raleen, 26.02.2022

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Monty's Gamble: Market Garden ponownie zagościło na naszym stole. Gra, jak sama nazwa wskazuje, przedstawia operację Market Garden. Charakterystyczna jest dla niej strefowa plansza i uwzględnienie w większym stopniu niż to bywa w innych grach czynników takich jak wpływ lotnictwa, artylerii przeciwlotniczej i zaopatrzenia. Jeśli chodzi o poprzednią rozgrywkę, nie ze wszystkim zagraliśmy poprawnie. Dotyczy to zwłaszcza wpływu artylerii przeciwlotniczej, która w jednym miejscu mocno dała się Aliantom we znaki, dezorganizując przy lądowaniu znaczną część pierwszego rzutu 101 Dywizji Powietrzno-Desantowej. W rzeczywistości nie jest aż taka groźna. Trochę niejasności było też z wejściem na początku gry do Arnhem oddziałów 1 Dywizji Powietrzno-Desantowej, w jakiejś mierze za sprawą ujęcia pewnych kwestii w instrukcji. Takie początki... W większości, jeśli chodzi o ilustrację mechanizmów zawartych w grze, rozgrywka ta była jednak miarodajna. Czuliśmy po niej jednak pewien niedosyt, stąd zagraliśmy jeszcze raz, tymi samymi stronami. Chcieliśmy też zagrać trochę więcej etapów, by wyjść poza scenariusz krótki (4-etapowy).

Niemcy – Grzegorz, Alianci – Raleen.


Na południu natarcie XXX Korpusu nie poszło tym razem jak z płatka. W strefie F pozostały niedobitki Niemców. Części jednostek Dywizji Pancernej Gwardii udało się jednak dotrzeć do Valkensvaard. Większość Niemców została pobita i cofnęła się na Eindhoven. Na północ od miasta pojawiły się jednostki 101 Dywizji Powietrzno-Desantowej, które dobrze tu sobie poradziły, odcinając Eindhoven.

Poprawiony: poniedziałek, 21 marca 2022 09:49

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie – wyniki XXI edycji

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Ostateczne wyniki po zsumowaniu wszystkich głosów:

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 18 MM

1 miejsce: Majbach i jego praca „Armia mykeńska” (skala: 15 mm, producent: Museum Miniatures)

Poprawiony: sobota, 19 marca 2022 19:41

Więcej…

 

Zaolzie 1919, 1938

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Lech Wyszczelski
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2022
Stron: 258
Wymiary: 19,5 x 12,5 x 1,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-16421-5

Recenzja
Temat walki o polskie granice po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości w 1918 r. nieodłącznie kojarzy się większości z wojną polsko-bolszewicką, powstaniem wielkopolskim czy powstaniami śląskimi. Zapomnianym fragmentem tych wydarzeń jest konflikt polsko-czechosłowacki o Zaolzie z przełomu 1919 i 1920 r. Jego znaczenie wydaje się istotne dla zrozumienia wydarzeń z 1938 r., kiedy to polskie wojsko wkroczyło na będącą pod władzą rządu w Pradze część Śląska Cieszyńskiego. Ten ważny aspekt rozgrywających się wtedy wydarzeń stara się przedstawić publikacja prof. dra hab. Lecha Wyszczelskiego pt. „Zaolzie 1919, 1938”, wydana w popularnej serii „Historyczne Bitwy”.

Poprawiony: czwartek, 17 marca 2022 15:06

Więcej…

 

[Ostrołęka 16 lutego 1807] Scenariusz II – Kristo vs Raleen, 20.02.2022 (2)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Wiele dzieje się ostatnio na Ukrainie, aż się człowiek zastanawia czy warto teraz cokolwiek zamieszczać... Od strony historycznej zwrócę uwagę, że u nas w grze co prawda z Francuzami walczą wojska rosyjskie, ale tak naprawdę korpus Essena był... ukraiński. Wystarczy spojrzeć na nazwy pułków. To oczywiście też nic nie znaczy, bo np. Mariupolski Pułk Huzarów, Kijowski Pułk Dragonów, Kijowski Pułk Grenadierów, Ukraiński Pułk Muszkieterów, Wołyński Pułk Muszkieterów itd. niekoniecznie musiały być formowane z rekrutów pochodzących z tamtych stron, ale nazwy są znamienne. Taka przewrotna ta historia... Przed nami druga, właściwie zupełnie odrębna od pierwszej część rozgrywki. Na placu boju pojawia się nadciągająca pod Ostrołękę 1 Dywizja Piechoty gen. Sucheta. Francuzi dostają nowe siły. Ich celem jest uniemożliwienie Rosjanom odcięcia Ostrołęki. Mogą próbować przebić się do przyczółka (tym samym Rosjanie nie odetną miasta i drugiego brzegu) albo spróbować uderzyć na ich tyły, czyli mówiąc bardziej uczenie podstawę operacyjną. Ta druga opcja wydaje się zazwyczaj prostsza, choć zależy to od sytuacji. Tym, którzy nie śledzili dotychczas relacji, polecam PIERWSZĄ CZĘŚĆ.

 

1 Dywizja Piechoty nadciąga spoza zachodniej krawędzi planszy. Francuzi postanowili uderzyć w kierunku podstawy operacyjnej Rosjan, czyli de facto rosyjskich tyłów. 1 DP dysponuje trzema bateriami artylerii, towarzyszy jej także pułk dragonów (to jedyna kawaleria). Naprzeciwko Rosjanie... Podczas pierwszego ataku artyleria i kawaleria francuska rozbiły dwa dywizjony rosyjskiej kawalerii, które ustawiły się opodal miejsca pojawienia się Francuzów. Rosjanie przegrupowują siły naprzeciwko Francuzów. Znaczna część oddziałów dopiero ściąga w ten rejon. Wcześniej walczyła ze zgrupowaniem gen. Gazana.

Poprawiony: środa, 09 marca 2022 09:30

Więcej…

 

Strona 10 z 270