Czołg lekki Vickers 6-ton w Wojsku Polskim w latach 1931-1939

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Michał Kuchciak
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2018
Stron: 245
Wymiary: 24 x 17 x 1,8 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7889-728-6

Recenzja
Zmiany w sposobie prowadzenia wojny i rozwój techniki wojskowej, które doprowadziły do tego, że pokonane w I wojnie światowej Niemcy potrafiły nie tylko się podnieść, ale zatriumfować w pierwszej fazie kolejnego globalnego konfliktu, to jedno z najistotniejszych zagadnień historii militarnej XX wieku. Państwo praktycznie pozbawione armii, którego siły zbrojne ograniczone zostały w wyniku postanowień traktatu wersalskiego do 100 tys. żołnierzy, nieposiadających artylerii, czołgów ani samolotów, potrafiło w krótkim czasie rozbudować swój potencjał i odnieść szereg zaskakujących zwycięstw nad niemal wszystkimi przeciwnikami. Jednym z czynników tych sukcesów była broń pancerna. Jej rozwój w okresie poprzedzającym II wojnę światową, zarówno w Niemczech, jak i w innych państwach wskazywał jak może wyglądać przyszła wojna.

Więcej…

 

Iganie 1831 (Instytut Wydawniczy Erica)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W 2015 roku na rynku ukazała się ciepło przyjęta „Ostrołęka 26 maja 1831” autorstwa Ryszarda Kity i wydana nakładem Instytutu Wydawniczego Erica. Była to klasyczna heksowa strategia turowa z bardzo precyzyjnie rozpisanymi zasadami, imponującym komentarzem historycznym i przy okazji elegancką oprawą użytkową. Mam tutaj na myśli szczególnie tabelki wydane na grubych, osobnych kartach oraz porządne żetony.

Poprawiony: wtorek, 07 maja 2019 17:36

Więcej…

 

[FoGR] Francuzi kontra Habsburgowie – rozgrywka w klubie Agresor 28.04.2019

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Od ostatniej relacji poświęconej systemowi Field of Glory Renaissance (wyd. Osprey) na naszym portalu minął już ponad rok. Brak czasu i wiele innych spraw nie sprzyjały ostatnio rozgrywkom. Jednak w związku z tym, że zbliża się trzecia już edycja konwentu gier bitewnych Gladius, postanowiliśmy odświeżyć sobie temat. Rozgrywka miała miejsce w Klubie Agresor na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Rozgrywaliśmy hipotetyczne starcie z początku XVI wieku, w którym naprzeciw siebie stanęły armie Francji i Habsburgów. Na konwent szykowana jest bitwa pod Pawią (1525 r.) toteż oddziały obu stron zostały wybrane na ten właśnie okres wojen włoskich, a spotkanie nasze stanowiło przygotowanie do tej rozgrywki.

 

Centrum armii Habsburgów. Po obu stronach średniej artylerii dwa oddziały landsknechtów. Po lewej stronie stoi jeszcze colunela, z tyłu za szykiem wojsk jest obóz. W oddali majaczy kolorowa linia szyku oddziałów armii francuskiej.

Poprawiony: niedziela, 05 maja 2019 19:26

Więcej…

 

[Prussia's Glory II] Krefeld (1758) – Czmielon vs Raleen, 23.12.2018

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

To pierwsza relacja na portalu poświęcona grze Prussia's Glory II wyd. GMT Games. Gra przedstawia bitwy z okresu panowania króla Prus Fryderyka Wielkiego (1740-1786). Jako jeden z pierwszych scenariuszy rozegraliśmy bitwę pod Krefeld (1758). Jest to dość nietypowa bitwa. Starły się w niej oddziały francuskie i hesko-hanowersko-brunszwickie. Francuzi przegrali, mimo przewagi liczebnej. Armia francuska w tych czasach przeżywała regres, i to widać w grze. Scenariusz jest nietypowy o tyle, że Francuzi walczą właściwie w okrążeniu, zamknięci między dwiema rzekami. Trudny teren pozwala im jednak zniwelować przewagę przeciwnika, który jest stroną ofensywą. Jeśli chodzi o samą grę, jednostki są w dość dużej skali (pułki, a de facto brygady), stąd gra operuje pewnymi uogólnieniami.

Hesi, Hanowerczycy i Brunszwik – Czmielon, Francuzi – Raleen.

 

Rozstawienie wojsk przed bitwą. Każda z armii podzielona jest na kilka zgrupowań, ale co do zasady aktywowana jest po obu stronach całość sił (z pewnymi wyjątkami). W grze nie ma ciągnięcia chitów aktywacyjnych, typowego dla gier Richarda Berga.

Poprawiony: sobota, 20 kwietnia 2019 09:46

Więcej…

 

Wywiad polski za Piastów i Jagiellonów

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Wywiad polski za Piastów i Jagiellonów. Dyplomacja i wojskowość
Autor: Krzysztof Rożek
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2018
Stron: 314
Wymiary: 20,5 x 13 x 1,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7730-383-2

Recenzja
Nikogo nie trzeba przekonywać, że informacja od najdawniejszych czasów była cennym towarem. Posiadanie wiedzy o przeciwniku, jego możliwościach i zamiarach, nieraz okazywało się czynnikiem decydującym, tak na polach bitew, jak i w polityce. Już w najdawniejszych epokach historycznych możemy znaleźć ślady działalności państw mającej na celu pozyskiwanie, gromadzenie i opracowywanie na własne potrzeby informacji dotyczących innych państw, z różnych powodów mogących być użytecznymi. Tego rodzaju działalność na szeroką skalę prowadziło także od początku swojego istnienia państwo polskie. O tym jak wyglądał polski wywiad od czasów najdawniejszych aż do końca panowania króla Zygmunta Augusta opowiada książka Krzysztofa Rożka „Wywiad polski za Piastów i Jagiellonów”.

Więcej…

 

Piotr I Święty car bułgarski (ok. 912-969), Maria Lakapena caryca bułgarska (ok. 912-?963)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autorzy: Zofia Aleksandra Brzozowska, Mirosław Jerzy Leszka, Kirił Marinow
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2018
Stron: 388
Wymiary: 20,5 x 14,5 x 2 cm
Oprawa: twarda/miękka
ISBN: 978-83-7730369-6 (opr. twarda), 978-83-7730-370-2 (opr. miękka)

Recenzja
Historia średniowiecznej Bułgarii mieści się w ramach mniej popularnych kierunków obieranych przez polskich badaczy. Ma to również swoje odzwierciedlenie w nauce szkolnej, gdzie jest ona co najwyżej uogólniana lub poruszana w bardzo szerokim kontekście. Na studiach historycznych jedynie w przypadku konkretnej specjalności lub specjalizacji studenci są w stanie na zajęciach bardziej zagłębić się w historię tego bałkańskiego kraju. Niniejszą nietypową, bo poświęconą dwóm osobom, biografię można więc zaliczyć na gruncie polskim do grona egzotycznych.

Poprawiony: piątek, 19 kwietnia 2019 07:20

Więcej…

 

Strona 10 z 213