Across the Bug River – instrukcja (PL)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pobierz

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (30 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (do wyboru spośród poniższych tytułów):

1) Michał Piegzik – „Aleuty 1942-1943” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Paweł Korzeniowski – „Gallipoli 1915-1916” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Szymon Jagodziński – „Pomorze 1807” (seria „Historyczne Bitwy”)

4) Dominik Stasiak – „Kadesz 1274 p.n.e.” (seria „Historyczne Bitwy”)

5) Lech Wyszczelski – „Zaolzie 1919-1938” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych będzie przez nas odtąd preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

PYTANIA KONKURSOWE

1. Władca państwa A, wspólnie z władcami państw B i C, rozpoczął wojnę z władcą państwa D. Już w trakcie działań wojennych do koalicji walczącej z państwem D dołączyło jeszcze jedno państwo, od niedawna cieszące się suwerennością. Każdy z aliantów liczył na zdobycze terytorialne kosztem państwa D. Władca państwa A chciał odzyskać prowincję będącą częścią państwa E, w którym także panował. Samo państwo E nie było jednak formalnie uczestnikiem wojny, choć wkrótce faktycznie się nim stało. Władca państwa B chciał uzyskać zdobycze terytorialne kosztem państwa D, które dałyby jego krajowi dostęp do morza. Władca państwa C chciał uzyskać zdobycze terytorialne na obszarze wchodzącym formalnie w skład innego państwa, a także część terytorium państwa D. Wojna rozpoczęła się dla koalicjantów bardzo niepomyślnie. Armia państwa B poniosła klęskę, podobnie armia państwa C. W tym ostatnim przypadku do sukcesu państwa D przyczyniło się wsparcie floty angielskiej i holenderskiej. Niedługo potem wojna przeniosła się na terytorium państw E i A. W wyniku bitwy, która rozegrała się na terytorium państwa E, jego władca został pokonany i zmuszony do ucieczki do państwa A, wkrótce również w większości zajętego przez przeciwnika. Pod wpływem tych niepowodzeń władca państwa A abdykował w państwie E, zaś władca państwa D wprowadził tam na tron swojego kandydata. Wojna trwała długie lata. Z czasem jej koleje zaczęły się odwracać. Przyczyniła się do tego w głównej mierze klęska armii państwa D w bitwie z armią państwa B. Ostatecznie państwo D przegrało tę wojnę i przyniosła ona zmierzch jego potęgi. Proszę zidentyfikować państwa A, B, C, D i E.

2. X był ambitnym władcą. Zaczynał jako hrabia z perspektywami opanowania tronu jednego z europejskich królestw. Prawa do tronu odziedziczył po matce, która wraz z mężem przez lata bezskutecznie walczyła o jego odzyskanie. X pojawił się z armią w należnym mu królestwie by stoczyć bitwę z uzurpatorem, który zasiadał na jego tronie. Do bitwy nie doszło, zamiast tego strony zdecydowały się na negocjacje. W wyniku rokowań uzurpator uznał X swoim następcą. Rychła śmierć tego pierwszego oddała X pełnię władzy nad królestwem. W międzyczasie, wskutek udanego małżeństwa X udało się uzyskać panowanie nad dużą, bogatą prowincją położoną w innym państwie. Z czasem jego włości w tym państwie jeszcze bardziej się rozrosły. W posiadanie części z nich wszedł jako władca swojego macierzystego królestwa. Ze zrozumiałych względów budziło to zawiść władcy państwa, gdzie te włości się znajdowały, i innych feudałów. Spiskowali oni przeciwko X z jego równie jak on ambitnymi synami, czego owocem były liczne wojny. Do osłabienia władzy X przyczynił się także konflikt z Kościołem. X zmarł po klęsce poniesionej w bitwie z jednym ze swoich synów, który z poparciem matki został jego następcą. Proszę zidentyfikować władcę X.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 28 czerwca 2022. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: środa, 01 czerwca 2022 10:40

Więcej…

 

[Verdun 1916: Steel Inferno] Scenariusz „Operation Gericht” – Czmielon vs Raleen, 28.05.2022

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Verdun 1916: Steel Inferno to gra wydawnictwa Fellowship of Simulations, która ukazała się w 2020 roku. Przedstawia ona wielomiesięczne zmagania pod Verdun w 1916 roku. Była to jedna z najdłuższych i najbardziej zaciętych bitew I wojny światowej. Zasadniczo jest to gra card driven (czyli w wolnym tłumaczeniu sterowana kartami – wszystkie akcje wykonujemy zagrywając karty, które mają zwykle dwie opcje: wydarzenie albo wartość punktową). Gra opiera się na planszy strefowej (pole gry podzielone jest na obszary) oraz wykorzystuje drewniane elementy symbolizujące jednostki (większe drewniane klocki) i okopy (cieńsze drewniane klocki, ustawiane zawsze poziomo). Zasady są jak na gry wojenne stosunkowo proste, a instrukcja, choć liczy sobie ponad 30 stron, jest luźno zapisana, tak że treści faktycznie jest mniej. Mechanika, mimo że uproszczona, w miarę dobrze oddaje ogólny charakter walk na froncie zachodnim I wojny światowej. Główne przesłanie, jakie płynie z gry, sprowadza się do tego, że o powodzeniu natarć decydowała artyleria, ewentualnie inne specjalne środki walki, jak gazy bojowe. Bez całkowitego przyduszenia ogniem obrońców atakujący nie dość, że nie mają najmniejszych szans na sukces, to narażają się na ciężkie straty. Trudno przełamać linię obrony, tym bardziej, że przeciwnik może dość łatwo przerzucać siły z głębi swojego zaplecza. Tak z grubsza wyglądały realia tego konfliktu. Każda ze stron może wprowadzać dodatkowe oddziały, jednak kosztuje to punkty zwycięstwa. Podczas naszego spotkania postanowiliśmy rozegrać scenariusz Operation Gericht. L’assaut allemand sur Verdun (fevrier a avril 1916), obejmujący początkową fazę walk. Niemcy są stroną ofensywną. Ich celem jest przełamanie linii Francuzów i wdarcie się jak najdalej, najlepiej aż do Verdun. Francuzi muszą temu przeciwdziałać, starając się utrzymać ciągłość frontu i osłaniając kluczowe obszary pola bitwy, dające przeciwnikowi punkty zwycięstwa. Stronami podzieliliśmy się w ten sposób, że mnie przypadli Niemcy, a mojemu przeciwnikowi Francuzi.

 

Pozycje wyjściowe obu stron. Niemcy (czarne bloczki) zgromadzili do ofensywy przeważające siły. Francuzi (niebieskie bloczki) obsadzają linię frontu pojedynczymi bloczkami. Na polu mogą znajdować się nie więcej niż trzy bloczki każdej ze stron. U Niemców na lewym skrzydle i w centrum mamy więc maksymalną koncentrację sił. Na prawym skrzydle są nieco słabsi, ale nadal silni. Francuzi mają przygotowane trzy bloczki w rezerwie, gotowe do wprowadzenia. Jednostki obu stron na pozycjach wyjściowych są okopane. Istnieje możliwość zbudowania dalszych okopów, chociaż jest ona limitowana liczbą bloczków. Z boku planszy widzimy różne tory (przewagi powietrznej, morale, punktów zwycięstwa, tur i rund) oraz boxy, gdzie umieszcza się jednostki w rezerwie i zmierzające na pole bitwy oraz dostępne bloczki okopów.

Poprawiony: poniedziałek, 30 maja 2022 07:27

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XXII edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Wszystkich wargamerów i modelarzy zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie modelarskim organizowanym już po raz dwudziesty drugi przez Forum Strategie. Nieważne w jaki system bitewny gracie i jaki okres historyczny preferujecie. Również jeśli chodzi o skale modelarskie, możliwości wystawiania prac są szerokie (poruszamy się jednak w ramach skal standardowo stosowanych w wargamingu historycznym). Opracowując formułę tego konkursu staraliśmy się zorganizować go w taki sposób, by mogła w nim wziąć udział jak największa liczba uczestników.

Malowanie prac potrwa do 5 września 2022 r. Potem nastąpi wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród. Czasu na malowanie jest więc sporo i można spróbować sił w każdej z siedmiu kategorii konkursowych.

Informacja o kategoriach konkursowych, nagrodach i terminach:
https://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=20679

Regulamin konkursu:
https://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=19822

Dział konkursu na Forum Strategie, gdzie prezentowane są prace konkursowe:
https://strategie.net.pl/viewforum.php?f=231

Sponsorami nagród w konkursie są:

 

 

Obrazek

 


Obrazek

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

Obrazek

 

 

Obrazek

 

 

Obrazek

Poprawiony: piątek, 19 sierpnia 2022 12:35

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (29 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć dwudziestą dziewiątą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego miała miejsce szczególna demonstracja. Jej celem było skłonienie parlamentu do podjęcia kwestii praw mieszczan. Przeszła do historii pod nazwą nawiązującą do strojów uczestników. Ostatecznie odniosła sukces, bowiem Sejm Czteroletni podjął problem praw mieszczan i znalazły one odzwierciedlenie w uchwalonej przez niego Konstytucji 3 maja. Jak nazywała się ta demonstracja?

Czarna procesja

2. Generał rosyjski walczący w powstaniu kościuszkowskim przeciwko Polakom oraz pewien działacz komunistyczny i zarazem polityk sowiecki nosili to samo nazwisko. Bardziej znaną postacią jest ten drugi. Karierę rozpoczął w czasie wojny domowej w Rosji, kiedy to w 1918 roku został komisarzem. W 1934 roku wszedł w skład KC WKP (b), a w 1939 w skład Biura Politycznego KC WKP (b). W czasie II wojny światowej jako członek rady frontu brał udział w jednej z najważniejszych operacji tej wojny. Bardziej znaczącą rolę przyszło mu jednak odegrać po wojnie. Jakie nazwisko nosiły te dwie postacie?

Chruszczow

Pytania okazały się łatwe, z pojedynczymi wyjątkami dostaliśmy same dobre odpowiedzi. Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Frank Drebin

2) Karolina Ruszkowska

3) Kretus

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Więcej…

 

IV Gladius (cz. 2)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Klaudia Pruszkowska wraz z mężem nad stworzonymi przez siebie makietkami, które można było obejrzeć i nabyć podczas IV edycji konwentu gier bitewnych Gladius. Są to uniwersalne elementy terenu nadające się do różnego typu gier bitewnych, zwłaszcza do większych skal (28 mm). Więcej informacji o makietkach Klaudii znajdziecie na jej profilu facebookowym.

Poprawiony: środa, 25 maja 2022 20:53

Więcej…

 

Strona 10 z 276