[Normandy '44] Raleen vs Silver, 23.06.2019 (cz. 3)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Trzecia część relacji z rozgrywki w Normandy '44, wyd. GMT Games. Drugą część znajdziecie TUTAJ. W ostatniej części relacji obserwowaliśmy problemy jakie napotkali Alianci w związku z trudną pogodą, która przytrafiła się aż w dwóch etapach. Wskutek sztormów na morzu w etapach tych nie dopłynęło zaopatrzenie i nowe oddziały, a okręty i lotnictwo nie mogły wspierać walki. Ograniczone było również wsparcie artylerii lądowej (maksymalnie jedno wsparcie do jednego ataku). Także w pozostałych etapach, w większości słonecznych, przytrafiła się pogoda pochmurna. Można powiedzieć, że prawie statystycznie, choć z niewielkim przechyłem na rzecz Niemców. Mimo to walki nie ustawały, a przerwy w działaniach obie strony wykorzystywały do przegrupowań i drobnych akcji. Na koniec na niebie pojawiło się piękne słońce, zwiastując dalszy etap alianckiej ofensywy i intensyfikację działań.

Alianci – Silver, Niemcy – Raleen.

 

Alianci rozpoczynają atak na Caen, a także na zachód od miasta. Szczególnie w tym ostatnim punkcie oddziały brytyjskie liczą na uzyskanie przełamania. Dużą grupę oddziałów przygotowano do wykonania ruchu przełamującego. Nie zamierzają także próżnować Amerykanie, operujący z plaży Omaha.

Poprawiony: niedziela, 14 lipca 2019 22:06

Więcej…

 

Poczet Wielkich Mistrzów krzyżackich w Malborku 1309-1457

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Wojciech Lorek, Norbert Delestowicz, Robert T. Tomczak
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2018
Stron: 342
Wymiary: 21,2 x 15,7 x 1,2 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7730-277-4

Recenzja
Recenzowana książka wbrew tytułowi nie skupia się wyłącznie na samych Wielkich Mistrzach, ale przede wszystkim przybliża czytelnikowi wydarzenia historyczne, które miały miejsce w Państwie Zakonnym podczas rządów konkretnego bohatera. Powoduje to, że otrzymujemy zawartą na około 150 latach szeroko omówioną historię zakonu, który jako jedyny stworzył trwały twór państwowy w rejonie Morza Bałtyckiego. Autorzy starali się przybliżyć jak najwięcej informacji o konkretnej postaci, ale bez opisu wydarzeń politycznych książka mogłaby zostać uznana za broszurę informacyjną.

Poprawiony: środa, 03 lipca 2019 11:37

Więcej…

 

[Normandy '44] Raleen vs Silver, 23.06.2019 (cz. 2)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Druga część relacji z rozgrywki w Normandy '44, wyd. GMT Games. Pierwszą część znajdziecie TUTAJ. Jak do tej pory Aliantom udało się przeprowadzić desant i stworzyć solidne przyczółki wokół plaż. Nie obyło się bez problemów, zwłaszcza na plaży Omaha. Niemcy bronią się stosunkowo niedaleko od miejsc lądowania. Całkowicie zamknięta w swoim rejonie walk została grupa amerykańskich oddziałów, która wylądowała na plaży Utah. Broni się Caen i Bayeux. To ostatnie miasto zostało już niemal okrążone, ale silny garnizon ma nadal zapewnioną drogę odwrotu. Alianci zakładają na wybrzeżach sztuczne porty, które pozwolą na dowóz większej liczby zaopatrzenia. Na plażach stopniowo pojawiają się kolejne oddziały alianckie. Póki co pogoda w większości sprzyjała Aliantom. Zobaczymy co przyniosą w tym względzie najbliższe etapy.

Alianci – Silver, Niemcy – Raleen.

 

Ciężar walk przesunął się spod Caen ku Beyeux i na zachód od tego miasta, gdzie operują Amerykanie. Wymusiło to na Niemcach przemieszczenie w tę stronę większych sił. Było to konieczne by powstrzymać posuwanie się naprzód Amerykanów, którzy starają się odrobić zaległości, jakie wystąpiły tuż po lądowaniu na plaży Omaha.

Poprawiony: niedziela, 14 lipca 2019 21:30

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XVI edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Wszystkich wargamerów i modelarzy zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie modelarskim organizowanym już po raz szesnasty przez Forum Strategie. Nieważne w jaki system bitewny gracie i jaki okres historyczny preferujecie. Również jeśli chodzi o skale modelarskie, możliwości wystawiania prac są szerokie (poruszamy się jednak w ramach skal standardowo stosowanych w wargamingu historycznym). Opracowując formułę tego konkursu staraliśmy się zorganizować go w taki sposób, by mogła w nim wziąć udział jak największa liczba uczestników.

Malowanie prac potrwa do 15 września 2019 r. Potem nastąpi wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród. Czasu na malowanie jest więc sporo i można spróbować sił w każdej z pięciu kategorii konkursowych.

Informacja o kategoriach konkursowych, nagrodach i terminach:
https://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=18321

Regulamin konkursu:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=13739

Dział konkursu na Forum Strategie, gdzie prezentowane są prace konkursowe:
http://www.strategie.net.pl/viewforum.php?f=231

Sponsorami nagród w konkursie są:


Obrazek


Obrazek

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

Obrazek

Więcej…

 

[Normandy '44] Raleen vs Silver, 23.06.2019 (cz. 1)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Lądowanie wojsk alianckich w Normandii 6 czerwca 1944 roku i walki, które zapoczątkowały stworzenie drugiego frontu w Europie, to jeden z najpopularniejszych tematów w planszowych grach wojennych. Choć wyszło na ten temat wiele gier, nadal pojawiają się nowe. Wydana w 2010 roku gra Marka Simonitcha Normandy '44 uchodzi za jedną z najlepszych, a zarazem klasycznych w swojej formie symulacji tej operacji. Gra opiera się na systemie zasad, który po raz pierwszy zaistniał w wydanej w 2000 roku grze Ukraine '43 i później przewijał się w różnych tytułach poświęconych II wojnie światowej. Obie wspomniane gry ukazały się dzięki wydawnictwu GMT Games. Mimo, że większość koncepcji się powtarza, zasady dość istotnie różnią się w szczegółach. Instrukcja oferuje nam kilka zasad opcjonalnych, więc dla tych, którzy znają grę, dwie uwagi: 1) graliśmy na losową pogodę (wariant podstawowy), 2) zmodyfikowaliśmy zasady ostrzału artylerii okrętowej Aliantów przyjmując, że do czasu zdobycia baterii nadbrzeżnych, które historycznie wiązały flotę aliancką, skupiając jej uwagę na sobie, zarówno Amerykanie, jak i Brytyjczycy dysponują jednym ostrzałem artyleryjskim zamiast dwoma. Zasady podstawowe przewidują tu pełną dowolność prowadzenia ostrzału przez Aliantów, z kolei zasady opcjonalne zastrzegają, że do czasu zdobycia wspomnianych baterii w ogóle nie można ostrzeliwać innych celów. Jak z tego widać, wybraliśmy rozwiązanie pośrednie.

Alianci – Silver, Niemcy – Raleen.

 

Sytuacja przed lądowaniem Aliantów w Normandii. Na plażach znajdują się liczne bunkry i pozycje umocnione Niemców, które będą musiały pokonać desantowane oddziały. W okolicach stref lądowania znajdują się już zrzucone w nocy oddziały powietrznodesantowe (brytyjska 6 Dywizja Powietrzno-Desantowa i amerykańskie 82 i 101 Dywizje Powietrzno-Desantowe).

Poprawiony: poniedziałek, 29 lipca 2019 13:04

Więcej…

 

Mendog. Król litewski (ok. 1203 – 12 sierpnia 1263)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email


Informacje o książce
Autor: Juliusz Latkowski
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2018
Stron: 223
Wymiary: 21,5 x 15 x 1,8 cm
Oprawa: twarda/miękka
ISBN: 978-83-7730-229-3 (twarda), 978-83-7730-228-6 (miękka)

Recenzja
Poświęcona jedynemu królowi w historii Litwy monografia wbrew pozorom nie jest pozycją nową. To bowiem najświeższa edycja dzieła pochodzącego z 1892 roku! Wydana ponownie po prawie 130 latach książka została opatrzona dodatkowo wprowadzeniem, w którym profesor Jurkiewicz omawia także pozostałe dzieła opisujące Mendoga autorstwa innych badaczy, w zasadzie aż do czasów obecnych.

Więcej…

 

Strona 10 z 213