Orły nad Kaczawą – premiera zeszytu drugiego

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Dwa miesiące po premierze pierwszego zeszytu „Orłów nad Kaczawą” – dodatku do gry bitewnej „Bogowie wojny – Napoleon”, mamy przyjemność ogłosić, iż dostępny jest już drugi zeszyt z tym dodatkiem.

Poprawiony: wtorek, 10 stycznia 2017 16:30

Więcej…

 

[Blue Cross, White Ensign] Bitwa pod Tendrą 1790 – Raleen vs Silver, 03.01.2017

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa pod Tendrą (28-29.VIII.1790) to kolejna już bitwa rosyjskiej floty czarnomorskiej stoczona pod komendą admirała Uszakowa. Po wcześniejszej bitwie na Cieśninie Kerczeńskiej Rosjanie pożeglowali do Sewastopola by uzupełnić zaopatrzenie. Po ponownym wypłynięciu na morze sześć tygodni później napotkali flotę turecką stojącą na kotwicy. Obie floty pospiesznie uformowały linie bojowe i stanęły do walki, jednak jak poprzednim razem Turcy długo nie wytrzymali i szybko opuścili pole bitwy. W scenariuszu przedstawiającym bitwę wcale tak być nie musi, choć standardowo już tureckie morale nie jest wysokie i po pierwszych stratach może dać znać o sobie. Turcy mają, jak zazwyczaj, więcej okrętów, i do tego cięższych. W przeciwieństwie do bitwy na Cieśninie Kerczeńskiej, okręty te są też rozmieszczone bardziej równomiernie wzdłuż linii bojowej: ciężkie jednostki są bardziej wymieszane z lżejszymi, co jest korzystne. Rosjan jest mniej, ale za to są ustawieni lepiej względem kierunku wiatru. Część linii bojowej uzupełniają fregaty. Po stronie tureckiej występuje dwóch admirałów, co pozwala na bardziej elastyczne dowodzenie. Scenariusz jest dość długi (24 etapy), ale jak już wspomniałem, może skończyć się wcześniej.

Rosjanie – Silver, Turcy – Raleen.

 

Obie floty w pełnej krasie, ustawione równolegle do siebie. Turcy mają więcej okrętów liniowych, fregaty znalazły się u nich w drugiej linii. U Rosjan fregaty uzupełniają jedyną linię bojową, która za to jest dłuższa.

Poprawiony: niedziela, 08 stycznia 2017 10:14

Więcej…

 

Heroes of Normandie: D-Day (Devil Pig Games)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

„D-Day” nie jest pierwszym wydanym dodatkiem do gry „Heroes of Normandie”. Jednak dla uproszczenia zauważone w nim nowe komponenty będę opisywał tak, jakby to tutaj wszystkie pojawiły się po raz pierwszy.

Poprawiony: sobota, 07 stycznia 2017 18:49

Więcej…

 

[Blue Cross, White Ensign] Bitwa w Cieśninie Kerczeńskiej 1790 – Raleen vs Silver, 02.01.2017

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa w Cieśninie Kerczeńskiej (8.VII.1790) to pierwsze większe starcie rosyjskiej floty czarnomorskiej po objęciu jej dowództwa przez admirała Uszakowa (wcześniejszy głównodowodzący, admirał Wojnowicz został zdymisjonowany po niezbyt udanych operacjach, jakie miały miejsce w 1789 r.). Bitwa miała miejsce niedaleko wybrzeży Krymu. Flota turecka kierowała się w stronę Cieśniny Kerczeńskiej. Turcy znajdowali się na korzystnej pozycji względem wiatru, ale zmiana kierunku wiatru w trakcie bitwy umożliwiła Rosjanom zbliżenie się do linii okrętów tureckich i skuteczne nawiązanie walki. Dwa tureckie okręty poważnie ucierpiały. Szybko zostały wycofane z linii przez Turków i zastąpione płynącymi dalej fregatami. Kolejna zmiana kierunku wiatru okazała się korzystna dla Turków i umożliwiła im ucieczkę, zanim Rosjanie zdążyli w pełni zaangażować się w bitwę. Scenariusz jest dość wyrównany i wydaje się długi (20 etapów), ale jak to bywa w bitwach Turków i Rosjan, może skończyć się przed czasem. Gracze mają dużą swobodę i rozgrywka może potoczyć się różnie, w zależności od przyjętej przez obie strony taktyki.

Rosjanie – Silver, Turcy – Raleen.


Czoła obu flot, płynących równolegle do siebie. Flota rosyjska płynie w dwóch liniach (drugą linię tworzą fregaty), flota turecka w trzech liniach (drugą i trzecią linię tworzą fregaty).

Poprawiony: piątek, 06 stycznia 2017 21:50

Więcej…

 

Hnefatafl (Memory)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Dziś prawdziwa gratka! Historyczna gra rozpowszechniana przez wikingów w okresie ich supremacji (VIII-XI wiek), ponoć grana jeszcze w XVIII wieku. Przypomina szachy i również jest prostą w zasadach grą strategiczną dla dwóch osób, ale za to dającą szerokie pole manewru.

Poprawiony: sobota, 11 lutego 2017 20:37

Więcej…

 

Panzer: Advanced Rules i Expansion set No. 3 „Drive to the Rhine”

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Podstawowa część gry „Panzer” wraz z dodatkiem numer jeden „The Shape of Battle” została opisana w recenzji gry. Poniższy tekst jest jedynie uzupełnieniem powyższego tekstu, gdzie opisano grę i jej wykonanie. Bez bicia przyznaję, że zrecenzowanie zasad zaawansowanych do „Panzera” było ogromnym wyzwaniem. Pomimo swojego doświadczenia nie byłem w stanie do tego zasiąść z marszu i łatwo rozgryźć.

Poprawiony: czwartek, 05 stycznia 2017 11:37

Więcej…

 

Strona 10 z 180