Austerlitz

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Austerlitz. Śmiertelne zmagania Francji z Europą i Rosją
Autor: Oleg Sokołow
Tłumaczenie: Sławomir Skowronek
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2014
Stron: 602
Wymiary: 24,2 x 17 x 3,9 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7889-179-6

Recenzja
Austerlitz to jedna z tych bitew epoki napoleońskiej, wokół których narosło najwięcej mitów. Sam przebieg starcia, rozstrzygniętego przez jeden prosty, charakterystyczny manewr, od zawsze dawał do myślenia wojskowym i historykom. Podobnie jak zwycięstwo Hannibala pod Kannami, Bitwa Trzech Cesarzy jawi się jako coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Niedawno temat podjął na nowo rosyjski historyk Oleg Sokołow, profesor uniwersytetu w Sankt Petersburgu, autor licznych publikacji, poza macierzystą uczelnią wykładający także na paryskiej Sorbonie. Oprócz działalności naukowej Oleg Sokołow jest również założycielem i aktywnym uczestnikiem rosyjskiego ruchu rekonstrukcji historycznej. Odtworzył wiele bitew epoki napoleońskiej, gdzie liczba rekonstruktorów sięgała czasami tysięcy.

Więcej…

 

Semper Fidelis (IPN & Wysoki Zamek)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Niemałym zaskoczeniem dla mnie było odkrycie wydawnictwa Wysoki Zamek i jego świeżej produkcji „Semper Fidelis. Bitwa o Lwów 1918-1919” z 2017 roku. Wydawnictwo to specjalizuje się w publikacjach historycznych i historyczno-kulturowych. Recenzowana gra zdecydowanie wpisuje się w tę linię wydawniczą.

„Semper Fidelis” (zwane dalej „SF”), autorstwa Łukasza Wrony, opowiada o pierwszych chwilach istnienia odrodzonego państwa polskiego toczącego walkę o granice. Tematem jest próba przejęcia Lwowa, do którego pretensje rościła sobie także Ukraina. Sytuacja okazała się na tyle niejednoznaczna, że o ile ludność miejska była polskojęzyczna i deklarowała więzy narodowe z Polską, to na prowincji przeważali Ukraińcy również próbujący znaleźć dla siebie miejsce po Wielkiej Wojnie.

Poprawiony: sobota, 07 kwietnia 2018 20:51

Więcej…

 

Ostrołęka 26 maja 1831 – tabela modyfikacji procentowych

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pobierz

Poprawiony: piątek, 23 marca 2018 10:47

 

Ostrołęka 26 maja 1831 – schematy penetracji

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pobierz

Poprawiony: piątek, 16 marca 2018 17:53

 

IV Strategos

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Za nami czwarta edycja konwentu STRATEGOS! Trwająca od 2 do 4 marca impreza odbyła się w gościnnych podwojach Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Wydział znany jest z życzliwości dla różnych niestandardowych inicjatyw, przyciągających studentów i budujących pozytywny wizerunek uczelni. To tutaj już od dobrych kilku lat działa klub gier planszowych „Agresor”, w ramach którego mieliśmy okazję wielokrotnie się spotykać.

Na konwencie grano w wiele gier. Większość powinna być widoczna na zdjęciach. Starałem się sfotografować wszystko co działo się na imprezie, ale jak zawsze trudno być wszędzie, jeśli równocześnie gra się samemu i trzeba się zajmować innymi sprawami, więc jeśli coś mi umknęło, z góry przepraszam. Działo się w tym roku sporo. Przez konwent przewinęło się ponad 50 uczestników, czyli wyraźnie więcej niż na dwóch poprzednich edycjach, co samo w sobie może świadczyć o tym, że ta edycja była udana.

Niezależnie od tego zdarzyło się jednak w tym roku kilka innych dobrych rzeczy, ważniejszych niż sama frekwencja. Po pierwsze, pojawiło się kilku nowych graczy i nie były to osoby przypadkowe, ale takie, które świadomie trafiły na tą imprezę, najpierw zapowiadając swój udział na forum. Część z nich była dobrze (jak na pierwszy raz) przygotowana. Było też więcej niż ostatnio graczy spoza Warszawy. Tutaj kieruję ukłony w pierwszej kolejności do najliczniejszej ekipy z Wrocławia. Reprezentowane były także Lublin, Gniezno, Kraków, Katowice oraz Mińsk Mazowiecki. Nie mógłbym też zapomnieć o naszych mazowieckich lokalsach z Wyszkowa, reprezentujących wszystkie części składowe dawnej Rzeczypospolitej. Mam nadzieję, że będziecie z nami za rok.

Po drugie, pojawili się na imprezie autorzy gier historycznych i dużo nowych tytułów, najczęściej prototypów. To pokazuje, że jesteśmy kreatywni, choć z wydawaniem ambitniejszych gier nadal nie jest w Polsce łatwo. Poza zapowiadanymi grami (Fall Weiss ’39, Normandia ’44, Iganie 1831, gra o rozbiciu dzielnicowym i gra o wojnie polsko-bolszewickiej) pojawiła się także nigdzie wcześniej niezapowiadana gra Ostatnia wojna, poświęcona hipotetycznej konfrontacji NATO i Układu Warszawskiego. Rzec by można, że prototypów ci u nas dostatek…

Po trzecie, wyjątkowo mnie cieszy, że udaje się zachować historyczny charakter konwentu. Z bardzo drobnymi wyjątkami (a właściwie jednym wyjątkiem…), gry, które lądowały na stołach, jedne trudniejsze, inne prostsze, dobrze, by nie powiedzieć, że wręcz idealnie, wpasowywały się w tą imprezę. Jeśli chodzi o prostsze tytuły, ich także nie brakowało. Chciałbym tutaj zwłaszcza zwrócić uwagę na gry Łukasza Wrony: Rok 1863 i Semper fidelis (dobre jest też nieobecne u nas w tym roku Piekło okopów). Konwent obfitował w rozgrywki wieloosobowe. Udało się podczas tej edycji (wreszcie) rozegrać równolegle dwa bliźniacze tytuły: Here I Stand oraz Virgin Queen, a nawet chętnych było więcej niż potrzeba do wypełnienia składów. Odbyły się także rozgrywki w Sukcesorów oraz Britannię.

Dziękuję wszystkim, którzy byli na tej edycji imprezy. Mam nadzieję, że dobrze się bawiliście i liczę na to, że pojawicie się na kolejnym STRATEGOSIE. Wbrew dekadenckim nastrojom, jakie udzielają się od czasu do czasu niektórym graczom, tegoroczny STRATEGOS pokazuje, że zmierzamy we właściwym kierunku.

 

Na pierwszym planie jedna z kilku szkoleniowych rozgrywek na zasadach Ostrołęki 26 maja 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), jakie miały miejsce podczas tej edycji konwentu. Dalej Mateusz i Kristo grają w Iganie 1831 (prototyp).

Poprawiony: środa, 07 marca 2018 19:36

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie – wyniki XIII edycji

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Ostateczne wyniki, po zsumowaniu wszystkich głosów:

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 15 MM

1 miejsce: szeperd i jego praca „Silahdarowie” (skala: 15 mm, producent: Wargamer)

Poprawiony: poniedziałek, 05 marca 2018 17:05

Więcej…

 

Strona 10 z 198