XIII Pola Chwały – defilada rekonstruktorów

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Defilada rekonstruktorów ulicami Niepołomic to nieodłączny element PÓL CHWAŁY, począwszy od pierwszych edycji imprezy. Wyrusza ona co roku w niedzielę, w godzinach przedpołudniowych (po mszy św.) spod miejscowego kościoła. Barwny korowód postaci z różnych epok maszeruje następnie przez miasto w stronę niepołomickiego zamku. Na początku podążają grupy rekonstruujące najdawniejsze okresy historyczne, od antyku poczynając, potem kolejne grupy w porządku chronologicznym odtwarzanych epok historycznych (nie zawsze ten porządek jest ściśle przestrzegany). Podczas trzynastej edycji było jednak trochę inaczej niż zwykle. Ku zaskoczeniu obserwatorów, na początku pojawiło się kilku konnych i kilka pojazdów. Potem nastąpiła dłuższa przerwa i dopiero pojawiła się właściwa defilada, prowadzona w tym roku przez husarza (drobny akcent patriotyczny w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości). Niestety tego osobnego pierwszego rzutu konno-zmotoryzowanego, nie udało mi się uwiecznić. Na szczęście był bardzo nieliczny i poza taczanką składał się z elementów znanych z poprzednich edycji imprezy (na ile byłem w stanie zaobserwować). W składzie tegorocznej defilady warto zwrócić uwagę na liczniejsze niż w latach poprzednich ekipy reprezentujące średniowiecze, które było epoką wiodącą tej edycji PÓL CHWAŁY.

 

Poprawiony: czwartek, 04 października 2018 07:05

Więcej…

 

XIII Pola Chwały – pokaz walk średniowiecznych

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Od kilku lat każda edycja PÓL CHWAŁY ma wiodący okres historyczny. W tym roku było nim średniowiecze. Pojawiło się w związku z tym więcej grup rekonstrukcyjnych zajmujących się tą epoką i przeznaczono na ten cel większe środki. Grup i pokazów średniowiecznych było wiele. Mnie udało się trafić na pokaz grupy rekonstrukcyjnej Pruscy Rycerze Chrystusa, odtwarzającej wojowników średniowiecznych Zakonu Braci Dobrzyńskich (nazwa grupy odpowiada oficjalnej nazwie tego zakonu) i zbrojnych innych zakonów rycerskich z tego okresu (I poł. XIII wieku). Pokaz odbywał się w sobotę między godz. 13.30 a 14.30. Najpierw zaprezentowano walki pojedynczych wojowników wyposażonych w różne uzbrojenie zaczepne i ochronne, następnie odbyły się dwie walki zbiorowe, które widać na zdjęciach. Co do zdjęć, chciałbym poczynić jedną uwagę, otóż na niektórych z nich widać wojowników klęczących w trakcie pokazu, podczas kiedy wokół nich wrze walka. Są to wojownicy wyeliminowani z walki. Przyklękanie jest w tym przypadku formą „oznaczania” tych, którzy zostali ranieni na tyle mocno, że „odpadli” z walki. Na koniec, po walkach zbiorowych, zaprezentowano jeszcze stroje cywilów z epoki (m.in. mnicha).

 

Poprawiony: środa, 03 października 2018 07:29

Więcej…

 

XIII Pola Chwały – gry planszowe

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Za nami XIII POLA CHWAŁY (28-30 września 2018). Jako organizator części planszówkowej imprezy cieszę się, że tak jak w poprzednich latach zawitało do nas wielu graczy. Było wśród nich szereg osób, które pojawiły się po raz pierwszy i dla których była to pierwsza tego typu impreza. To najbardziej cieszy, bo pokazuje, że nie jesteśmy zamkniętą grupą spotykającą się jedynie we własnym gronie. Choć nie bez problemów organizacyjnych, udało się przeprowadzić wieloosobową rozgrywkę w Virgin Queen, która dla wielu osób była gwoździem programu (przynajmniej takie były założenia). Osobiście cieszę się, że rozegrane zostały Iganie 1831 i że nad stołem zasiadło dwóch doświadczonych graczy, a ja mogłem się poprzyglądać z boku. To prawdopodobnie ostatnia rozgrywka testowa przed premierą gry. Drugi prototyp gry, jaki pojawił się na tegorocznej edycji imprezy, przywiózł jako niespodziankę nasz zacny gość z wydawnictwa Phalanx – Waldek Gumienny. Gra przedstawia oblężenie pewnej twierdzy podczas wojny o niepodległość Grecji w I połowie XIX wieku. W Grecji ponoć temat bardzo znany, poza nią zupełnie nieznany. To trochę jak z naszymi powstaniami narodowymi. Nie będę zdradzał zbyt wielu szczegółów. Grę można zobaczyć na jednym zdjęć. Znakomicie, że takie projekty pojawiają się na tej imprezie i że często jest to pierwsze miejsce, gdzie są one szerzej prezentowane. Spośród wydawców dziękuję za obecność Adamowi Niechwiejowi z wydawnictwa Strategemata.

Na stołach zagościło jak zwykle wiele gier, których wszystkich zapewne nie uda mi się wymienić. Postaram się jednak, choćby ze względu na graczy, którzy będą się wybierać do nas w kolejnych latach, by ta lista była możliwie najbardziej kompletna. Grano więc w następujące gry: Hannibal & Hamilcar (wyd. Phalanx), For the People (wyd. GMT Games), Great Battles of Alexander (wyd. GMT Games), Successors (wyd. GMT Games), Sekigahara (wyd. GMT Games), Battle Hymn vol. 1: Gettysburg and Pea Ridge (wyd. Compass Games), Virgin Queen (wyd. GMT Games), Here I Stand (wyd. GMT Games) Orzeł i Gwiazda (wyd. Leonardo), Arquebus (wyd. GMT Games), Spanish Civil War Battles: Teruel & Belchite (wyd. Decision Games), Hammer of the Scots (wyd. Columbia Games), Commands & Colors: Ancients (wyd. GMT Games), Pax Romana (wyd. GMT Games), Triumph & Tragedy (wyd. GMT Games), Twilight Struggle/Zimna wojna (wyd. GMT Games/Bard), Race to Berlin (wyd. Leonardo), 1944: Race to the Rhine (wyd. Phalanx), Pax Renaissance (wyd. Sierra Madre Games), Conflict of Heroes: Price of Honour (wyd. Academy Games), No Question of Surrender (wyd. MMP), Time of Crisis (wyd. GMT Games), No Peace Without Spain! (wyd. Compass Games), Churchill (wyd. GMT Games), Quartermaster General: 1914 (wyd. PSC Games), War of the Ring (wyd. Ares Games i in.) i wspomniane wcześniej prototypy: Iganie 1831 oraz gra oblężnicza Phalanxów osadzona w realiach XIX-wiecznej wojny o niepodległość Grecji.

Dziękuję wszystkim, którzy przybyli na imprezę. Dziękuję za współpracę przy organizacji naszego spotkania Robertowi Kowalskiemu i Michałowi Stachurze. Mam nadzieję, że za rok zobaczymy się w Niepołomicach w równie zacnym gronie.

 

Piątkowa rozgrywka w Successors (wyd. GMT Games). Grają: Leliwa, Błażej, Rafał, Marcin Sowa (po prawej), kibicuje Hamilkar (odwrócony tyłem). Ostatecznie zwyciężył grający po raz pierwszy w ten tytuł (po bardzo długiej przerwie) Marcin Sowa

Poprawiony: piątek, 12 października 2018 13:55

Więcej…

 

Iganie 1831 – Kristo vs Raleen, 10.06.2018 (cz. 2)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Etap 5

Przydzielamy punkty dowodzenia.

Polacy – 2, Rosjanie – 3

Polska kawaleria.

Etap piąty zaczął się od podpalenia drugiej części wsi. Bem, jak można było się spodziewać, wykonał to zadanie jednym strzałem.

Teraz atak na zabudowania będzie trochę łatwiejszy. Po ostrzale ruszyli ułani. Zamierzali zaatakować ostatnią kawalerię przy bagnach. Postanowiłem zaczekać z kontrszarżą na ostrzał karabinowy z zabudowań i ostrzał artyleryjski zza rzeki. Strzelałem od boku i od tyłu. Miałem szansę trafić nawet ucieczkę. Kontrszarża i tak była przegrana mogła zaczekać. Niestety mimo trafień szyku nie złamałem. Ustrzeliłem parę koni i to wszystko. Z kontrszarżą tak długo czekałem, że wreszcie jej nie zrobiłem. Stałem w miejscu pozwalając Polakom pojechać do końca. Zyskałem dzięki temu więcej strzałów. Nic to jednak nie dało i moja jazda poświęciła się na darmo.

Na drugim skrzydle manewry obronne. Dwie kawalerie ustawiły się za wąskim przejściem kierując strefy kontrszarży tak by mieć na oku jednostki przeciwnika wykonujące tam ruchy. Samo przejście powstało między krawędzią zagajnika a piechotą obok wzgórza. Rosyjska kawaleria nie ma innej drogi jeśli zamierza pomóc przedzierającej się piechocie.

Poprawiony: piątek, 21 września 2018 13:07

Więcej…

 

Iganie 1831 – Kristo vs Raleen, 10.06.2018 (cz. 1)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Na początek kilka słów wprowadzających. Jest to relacja z rozgrywki w prototypową wersję gry Iganie 1831, będącą rozszerzeniem gry Ostrołęka 26 maja 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica) i opierającą się na zasadach tej ostatniej (mającą jednak także trochę własnych zasad, stworzonych tylko dla tej bitwy).

W scenariuszu historycznym Igań 1831 występuje element charakterystyczny tylko dla tego scenariusza, a mianowicie rozkazy. Dzięki rozkazom możemy wykonać akcje specjalne. Im poważniejszy rozkaz, tym więcej punktów dowodzenia kosztuje. Od trzeciego etapu dostajemy 1 punkt na etap. Wydajemy w dowolnym momencie. Rosjanie zaczynają z jednym punktem.

Raleen (Polacy) – 0, Kristo (Rosjanie) – 1

Do Polaków należy pierwszy ruch. Zaczyna kawaleria.

Z obawy przed oskrzydleniem kawaleria polska wykonała ruch tylko jednym oddziałem. Pozycja, jaką zajmuje doborowa jazda jest w pełni bezpieczna. Prawy bok osłaniają dwie kawalerie, które pozostały w miejscu. Strefa kontrszarży zaznaczona na czerwono. Oczywiście w tym momencie piechota stoi z tyłu w kolumnach. Lewy bok przemieszczonej kawalerii osłaniany jest ogniem karabinowym tyraliery z zagajnika i ogniem z dział. Dodatkowo możliwa jest kontrszarża boczna w kierunku nacierającej kawalerii gdyby jakimś fartem zdołała przetrwać ostrzał wchodząc we wrażliwą boczną strefę.

Po kawalerii polskiej sprawdzamy czy kawalerii rosyjskiej uda się wykonać ruch z zaskoczenia.

Robimy rzut i wychodzi, że Rosjanie czekają. Piechota polska wykonuje ruch.

Poprawiony: piątek, 21 września 2018 13:08

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie – wyniki XIV edycji

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Ostateczne wyniki, po zsumowaniu wszystkich głosów:

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 15 MM

1 miejsce: szeperd i jego praca „Dżemat janczarów” (skala: 15 mm, producent: Wargamer)

Poprawiony: poniedziałek, 25 lutego 2019 09:39

Więcej…

 

Strona 5 z 202