„Aurea Mediocritas” na IX Strategosie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

„Aurea Mediocritas – Europa Środkowa u progu renesansu” to kolejny projekt autorski, który będzie można zobaczyć na IX edycji STRATEGOSA. Będzie z nami także autor – Jędrzej, znany bywalcom naszego forum jako Man of Lowicz. Gra przedstawia historię Europy Środkowej w skali strategicznej na przełomie wieków średnich i renesansu. Jest to klasyczny tytuł card driven dla wielu osób. W tym przypadku dla 4-5. Gracze kierują poszczególnymi, najważniejszymi państwami regionu i wykonują swoje akcje poprzez zagrywanie kart zawierających wydarzenia historyczne i punkty operacyjne (zwykle trzeba wybrać jedną z tych dwóch opcji przy zagraniu każdej karty). Ważnym elementem rozgrywki są działania dyplomatyczne. Gra jest testowana od jakiegoś czasu i z tego co wiem testy są już w zaawansowanej fazie. Mam nadzieję, że doczeka się w najbliższym czasie wydania. Jak pokazuje przykład niektórych pozycji tego typu, pośpiech w wydawaniu zwykle wpływa negatywnie na jakość, więc nie warto się nadmiernie spieszyć. Na zdjęciu fragment rozgrywki w wersji na Vassala.

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (50 edycja) – rozstrzygnięcie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć pięćdziesiątą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI NA PYTANIA DRUGIEGO ETAPU

1. Podczas jednej z bitew powstania listopadowego miało miejsce starcie ułanów polskich i rosyjskich. W decydującym momencie, wraz w wkroczeniem do walki doborowego pułku rosyjskich ułanów, stała się ona bardzo wyrównana i doszło do przemieszania kawalerzystów obu stron. Polacy natrafili na godnego siebie przeciwnika, ostatecznie jednak zwyciężyli. Poza lepszym wyszkoleniem żołnierzy zadecydował o tym pewien szczegół techniczny dotyczący uzbrojenia, który dał polskim ułanom przewagę. Tak przynajmniej opisuje to ich dowódca będący weteranem wojen napoleońskich i wybitnym kawalerzystą. Sama bitwa została przez Polaków przegrana, ale dzięki zwycięskiej walce stoczonej przez ułanów zdezorganizowana polska piechota i artyleria mogły się bezpiecznie wycofać. Co to za bitwa i jaki szczegół techniczny dał polskim ułanom przewagę w starciu z ich rosyjskimi odpowiednikami?

Bitwa pod Górami Ponarskimi (albo pod Wilnem) 19.VI.1831. Szczegół techniczny dający polskim ułanom przewagę to krótsze lance, które okazały się w boju lepsze.

Wspomniany epizod opisuje w swoim pamiętniku dowodzący polskimi ułanami gen. Dezydery Chłapowski, w czasie epoki napoleońskiej oficer 1 Pułku Szwoleżerów-Lansjerów Gwardii Cesarskiej. W walce starły się polski 1 Pułk Ułanów i rosyjski Orenburski Pułk Ułanów. Wśród odpowiedzi pojawiały się bitwa pod Olszynką Grochowską czy bitwa pod Stoczkiem, chciałbym jednak zwrócić uwagę, że tam podczas decydujących starć przeciwnikiem polskich ułanów nie byli rosyjscy ułani, ale odpowiednio rosyjscy kirasjerzy i strzelcy konni. Pytaliśmy także o szczegół techniczny dotyczący uzbrojenia i wyposażenia ułanów, więc inne rozwiązania techniczne, niedotyczące kawalerii, np. race kongrewskie, tutaj nie pasowały.

2. Planując inwazję państw Osi na Maltę strona niemiecka nosiła się z zamiarem użycia w ramach operacji desantowej kilku egzemplarzy sowieckiego sprzętu bojowego, świeżo zdobytych podczas działań w Rosji latem 1941 r. Proszę podać nazwę tego sprzętu.

Czołg ciężki KW-2

Uznawaliśmy także odpowiedzi, gdzie padały inne typy sowieckich czołgów, o ile wśród nich występowały czołgi KW-1 lub KW-2.

3. Podczas amerykańskiej inwazji na Guadalcanal, gen. Rupertus zanotował wpadkę wychodząc na ignoranta w temacie uzbrojenia strzeleckiego Korpusu Marines. 9 sierpnia 1942 r., podczas końcowych walk o wyspę Tulagi zaczepił jednego z oficerów Paramarines (batalionu spadochronowego operującego w ramach 1 Dywizji Marines), łajając żołnierza za nieregulaminowe uzbrojenie omyłkowo wzięte przez generała za zdobyczny japoński karabin. Proszę podać nazwę broni, której nie rozpoznał generał.

Karabin samopowtarzalny Johnson M1941 kal. 7,62 mm

W pytaniu, jak wynika z jego treści i kontekstu, chodziło o karabin, więc nie mógł to być bagnet, jak podało kilka osób. Trudno, żeby generał pomylił bagnet z karabinem, natomiast mógł pomylić dwa typy karabinów. Jedynie dodatkowo wspomnę, że wspomniany karabin posiadał bagnet kłujny. Tego typu bagnety w armii japońskiej miały tylko karabinki kawalerii.

Prawidłowe odpowiedzi na pytania I części konkursu podaliśmy TUTAJ. Pytania II części okazały się znacznie trudniejsze i przerzedziły grono odpowiadających. Początkowo wydawało się nawet, że liczba odpowiedzi będzie taka, iż nie będzie trzeba robić losowania, ale w końcówce zmobilizowaliście się i pojawiło się więcej odpowiedzi. Po tym też wnosimy, że niektórzy szukali odpowiedzi do końca albo niemal do końca czasu trwania konkursu. Ci, którym udało się w tej edycji odpowiedzieć dobrze na wszystkie pytania, wykazali się dużą wiedzą i mieli znacznie większe szanse na zdobycie nagrody niż podczas standardowych edycji konkursu. Po prawdzie, chętnie przyznalibyśmy je wszystkim, którzy nadesłali komplet poprawnych odpowiedzi, ale jako że i tak nagród było więcej niż zwykle oraz ze względu na to, że Bellona sponsoruje także nagrody w organizowanym przez nas równolegle konkursie modelarskim (tam przypada akurat 25 edycja, a więc także jest ona dla nas wyjątkowa), nie chcemy nadużywać cierpliwości Wydawnictwa.


Po losowaniu nagrody (za całą 50 edycję) powędrują do następujących osób:

1) TomaszN
2) Kretus
3) Fidor99
4) Mariusz Landowski
5) Wojciech Biliński

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi. To była wyjątkowa edycja konkursu również dla nas. Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Poprawiony: czwartek, 29 lutego 2024 10:07

Więcej…

 

„In Fours to Heaven” na IX Strategosie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Konwent Strategos już w najbliższy weekend (2-3 marca 2024), a więc niewiele czasu zostało. Przypominam, że gramy w Bibliotece Głównej SGGW w Warszawie. Finalizujcie swoje plany rozgrywkowe. Przed nami dwa wspaniałe dni nad planszą. Jak co roku ważnym elementem imprezy będzie obecność autorów gier i prototypów tytułów, które w bliższej lub dalszej perspektywie mają się ukazać. Często są to gry na ostatnim etapie przed wydaniem, więc warto się zainteresować, a konwent to dobra okazja do zapoznania się z nimi przedpremierowo. Jedną z takich gier jest „In Fours to Heaven” Grzegorza Kuryłowicza, która ma się w najbliższym czasie ukazać w wydawnictwie Vuca Simulations. Opowiada ona historię kampanii wrześniowej 1939 roku w skali strategicznej, a zarazem z polskiej perspektywy. Stąd taki, a nie inny wygląd okładki (z tego co wiem, ma on jeszcze graficznie ewoluować). Autor będzie z nami na Strategosie, więc będzie można zapoznać się z grą i porozmawiać o niej. Na koniec wspomnę, że to nie jedyny prototyp, jaki będzie miał ze sobą Grzegorz.

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XXV edycja) – galeria prac

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W związku z zakończeniem etapu malowania prac w Konkursie Modelarskim Forum Strategie (XXV edycja) prezentujemy galerię zdjęć prac biorących udział w konkursie w poszczególnych kategoriach. Więcej zdjęć (z różnych ujęć), a także zdjęcia z przebiegu prac, znajdziecie na forum w dziale konkursu.

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 18 MM

Marines USA (skala: 6 mm, producent: GM Boardgames)

malowanie: Aspirant

Poprawiony: wtorek, 20 lutego 2024 12:34

Więcej…

 

Sklep Fort Gier na IX Strategosie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Miło mi poinformować, że sklep Fort Gier przygotował specjalny (dodatkowy) rabat 5% na gry planszowe dla uczestników konwentu STRATEGOS. Szczegółowe warunki promocji:
- zamówienie musi być złożone przez stronę https://fortgier.pl,
- przy zamówieniu wpisujemy kod rabatowy: STRATEGOS IX. Kod rabatowy wpisuje się w pierwszym kroku zamówienia nad przyciskiem „do kasy”, po wpisaniu i kliknięciu „dodaj” przeliczy się automatycznie cena,
- odbiór osobisty na konwencie STRATEGOS w dniu 02.03.2024 (sobota),
- możliwość płatności przez stronę lub gotówką (odliczoną) na miejscu,
- zamówienie należy złożyć od 17.02.2024 do 27.02.2024,
- promocja dotyczy tylko gier, które sklep ma w magazynie w momencie składania zamówienia.
W razie pytań bądź wątpliwości dotyczących promocji, proszę kontaktować się ze sklepem Fort Gier.

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (50 edycja) – II etap

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Ta edycja jest szczególna w porównaniu z dotychczasowymi, bo 50. Konkurs będzie miał dwa etapy. O organizacji konkursu, jego pierwszym etapie i nagrodach można przeczytać TUTAJ. Obecnie podajemy prawidłowe odpowiedzi na pytania pierwszego etapu oraz zamieszczamy pytania drugiego etapu.


PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI NA PYTANIA PIERWSZEGO ETAPU

1. Bitwa ta rozegrała się w starożytności, w miejscu, gdzie wcześniej rozegrała się inna bitwa. Strona atakująca miała w niej trzykrotną przewagę liczebną nad przeciwnikiem, a mimo to poniosła sromotną klęskę. Straty mniej licznej, zwycięskiej armii były bardzo niewielkie. Liczniejsza, pokonana armia miała w swoim składzie falangę macedońską i rydwany z kosami. By osłonić skrzydła obrońcy zbudowali fortyfikacje polowe. Zostały one jednak na początku bitwy przełamane przez jazdę przeciwnika. Obrońcami dowodził wybitny wódz, który odegrał ważną rolę w dziejach swojego państwa. Co to za bitwa?


bitwa pod Cheroneą 86 r. p.n.e.

2. Trzech władców średniowiecznych nosiło ten sam przydomek:
Pierwszy z władców (władca A) pozostawał w cieniu swojego wybitnego ojca. Wkrótce udało mu się jednak uzyskać tytuł, jaki nosił jego ojciec. Kontynuował politykę swojego poprzednika. Miał problemy z silnymi tendencjami odśrodkowymi, które pojawiły się wraz z wydzielaniem niektórych prowincji i oddawaniem ich pod władzę synów, co wpłynęło na jego decyzje co do dalszych losów państwa. Z powodzeniem walczył z ościennymi ludami najeżdżającymi jego państwo, co jego następcom nie szło już tak dobrze.
Drugi z władców (władca B) miał znakomite perspektywy, odziedziczył bowiem po swoim wybitnym, długo panującym ojcu silne, rozwinięte gospodarczo państwo. Nie dane było mu jednak rządzić nim zbyt długo, zginął bowiem w walce z najeźdźcami z odległego kraju. Niewiele czasu potem jego matka została świętą.
Trzeci z władców (władca C) za młodu musiał walczyć o swoje z bratem. Ostatecznie, wskutek jego przedwczesnej śmierci, przejął władzę nad całością ich dziedzictwa i opiekę nad synem owego brata (czyli swoim bratankiem). Ten ostatni nosił to samo imię co zmarły brat. Jako że władca ten nie miał potomków, z czasem całość ich dziedzictwa przejął ów bratanek. Sięgnął on później po koronę królewską, ale nie cieszył się nią długo, został bowiem zamordowany.
Zidentyfikuj władców A, B i C, o których mowa w pytaniu.


A – Ludwik I Pobożny (król Franków i cesarz rzymski)
B – Henryk II Pobożny (książę śląski)
C – Bolesław Pobożny (książę wielkopolski)


PYTANIA (DRUGI ETAP)

1. Podczas jednej z bitew powstania listopadowego miało miejsce starcie ułanów polskich i rosyjskich. W decydującym momencie, wraz w wkroczeniem do walki doborowego pułku rosyjskich ułanów, stała się ona bardzo wyrównana i doszło do przemieszania kawalerzystów obu stron. Polacy natrafili na godnego siebie przeciwnika, ostatecznie jednak zwyciężyli. Poza lepszym wyszkoleniem żołnierzy zadecydował o tym pewien szczegół techniczny dotyczący uzbrojenia, który dał polskim ułanom przewagę. Tak przynajmniej opisuje to ich dowódca będący weteranem wojen napoleońskich i wybitnym kawalerzystą. Sama bitwa została przez Polaków przegrana, ale dzięki zwycięskiej walce stoczonej przez ułanów zdezorganizowana polska piechota i artyleria mogły się bezpiecznie wycofać. Co to za bitwa i jaki szczegół techniczny dał polskim ułanom przewagę w starciu z ich rosyjskimi odpowiednikami?

2. Planując inwazję państw Osi na Maltę strona niemiecka nosiła się z zamiarem użycia w ramach operacji desantowej kilku egzemplarzy sowieckiego sprzętu bojowego, świeżo zdobytych podczas działań w Rosji latem 1941 r. Proszę podać nazwę tego sprzętu.

3. Podczas amerykańskiej inwazji na Guadalcanal, gen. Rupertus zanotował wpadkę wychodząc na ignoranta w temacie uzbrojenia strzeleckiego Korpusu Marines. 9 sierpnia 1942 r., podczas końcowych walk o wyspę Tulagi zaczepił jednego z oficerów Paramarines (batalionu spadochronowego operującego w ramach 1 Dywizji Marines), łajając żołnierza za nieregulaminowe uzbrojenie omyłkowo wzięte przez generała za zdobyczny japoński karabin. Proszę podać nazwę broni, której nie rozpoznał generał.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 28 lutego 2024. Dnia 29 lutego 2024 podamy prawidłowe odpowiedzi na pytania drugiego etapu konkursu i rozstrzygniemy całą 50 edycję.

Więcej…

 

Strona 5 z 312