102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Dzisiejszego dnia mija 102 lata od odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki zgodnemu wysiłkowi Polaków, w tym przedstawicieli wszystkich ugrupowań politycznych, nasz kraj powrócił na mapę Europy. Wymagało to nie lada wysiłku i umiejętności, zarówno politycznych, militarnych, jak i dyplomatycznych. Wiek temu Polacy potrafili cenić odzyskaną po latach zaborów niepodległość dającą im możliwość stanowienia o własnym losie. Warto pamiętać, że odrodzenie Polski po 123 latach niebytu nie było sprawą łatwą i docenić wysiłek naszych przodków oraz to, że mamy dziś własne państwo i tym samym jesteśmy „u siebie”. W tym roku z uwagi na pandemię Covid-19 przychodzi nam mierzyć się z nowymi, nieznanymi wcześniej wyzwaniami. Oby postawa twórców niepodległego państwa polskiego była dla wszystkich inspiracją w tym trudnym okresie i pozwoliła im znaleźć właściwą drogę postępowania.

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XIX edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Wszystkich wargamerów i modelarzy zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie modelarskim organizowanym już po raz dziewiętnasty przez Forum Strategie. Nieważne w jaki system bitewny gracie i jaki okres historyczny preferujecie. Również jeśli chodzi o skale modelarskie, możliwości wystawiania prac są szerokie (poruszamy się jednak w ramach skal standardowo stosowanych w wargamingu historycznym). Opracowując formułę tego konkursu staraliśmy się zorganizować go w taki sposób, by mogła w nim wziąć udział jak największa liczba uczestników.

Malowanie prac potrwa do 8 lutego 2021 r. Potem nastąpi wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród. Czasu na malowanie jest więc sporo i można spróbować sił w każdej z pięciu kategorii konkursowych.

Informacja o kategoriach konkursowych, nagrodach i terminach:
https://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=19350

Regulamin konkursu:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=13739

Dział konkursu na Forum Strategie, gdzie prezentowane są prace konkursowe:
http://www.strategie.net.pl/viewforum.php?f=231

Sponsorami nagród w konkursie są:

 

 


Obrazek

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

Obrazek

Poprawiony: wtorek, 10 listopada 2020 20:32

Więcej…

 

Zygmunt Korybutowicz. Litewski książę w husyckich Czechach (ok. 1395 – wrzesień 1435)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Jerzy Grygiel
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2016
Stron: 143
Wymiary: 20,5 x 14,5 x 0,9 cm
Oprawa: twarda/miękka
ISBN: 978-83-7730-170-8 (oprawa twarda), 978-83-7730-169-2 (oprawa miękka)

Recenzja
Postać Zygmunta Korybutowicza nie jest dobrze znana przeciętnemu „Kowalskiemu”. Ba! Nawet na szkolnych lekcjach historii informacje o tym księciu, jeżeli się w ogóle pojawiają, to są jedynie szczątkowe. Być może warto więc poznać tego średniowiecznego bohatera i przyjrzeć się bliżej jego życiu.

Poprawiony: wtorek, 10 listopada 2020 11:15

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (10 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe:

1) Robert Gretzyngier, Wojtek Matusiak – „Wyspy Brytyjskie 1940” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Tomasz Dudek – „Karpacka kampania Legionów Polskich 1914-1918” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Robert Barkowski – „Konungahella 1135” (seria „Historyczne Bitwy”)


PYTANIA KONKURSOWE

1. Józef Piłsudski był za młodu socjalistą i rewolucjonistą. W okresie odzyskania przez Polskę niepodległości jego poglądy ewoluowały. Rozstał się z dawnymi kolegami z PPS-u, przyjmując własną linię polityczną. W związku z tym powstało barwne powiedzenie oddające tę przemianę przyszłego Naczelnika Państwa i pierwszego Marszałka Polski. Proszę je przytoczyć.

2. Rzecz dotyczy bitwy na froncie wschodnim I wojny światowej między wojskami austro-węgierskimi i rosyjskimi. Charakterystyczna dla niej była próba podwójnego oskrzydlenia, a następnie okrążenia jednej z armii rosyjskich przez jedną z armii austro-węgierskich (wspartą dodatkowym korpusem). Manewr ten bardzo przypominał bitwę pod Kannami i w warunkach, jakie wytworzyły się na froncie, okazał się mieć duże szanse powodzenia. Rosjanie zostali oskrzydleni z obu stron, ale dzięki pospiesznemu odwrotowi udało im się uniknąć całkowitego okrążenia. Bitwa zakończyła się zwycięstwem wojsk austro-węgierskich. Nie przyniosło ono jednak przełomu w sytuacji na froncie. Później dowódca zwycięskiej armii austro-węgierskiej w uznaniu zasług otrzyma tytuł barona nawiązujący do miejsca bitwy. Co to za bitwa?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 26 listopada 2020. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: wtorek, 03 listopada 2020 11:50

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (9 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć dziewiątą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Jak nazywał się brytyjski dwusilnikowy samolot z okresu II wojny światowej, zbudowany w większości z drewna, występujący w wielu wersjach, w tym jako myśliwiec, bombowiec, nocny myśliwiec i samolot myśliwsko-bombowy? Nazwa samolotu pochodzi od nazwy pewnego owada.

De Havilland Mosquito (wystarczyło napisać „Mosquito”)

2. Jak nazywało się niemieckie urządzenie (rozwiązanie) techniczne z okresu II wojny światowej pozwalające na prowadzenie bombardowania lotniczego bez widoczności do celu? Wywodziło się ono ze stosowanej wcześniej metody umożliwiającej samolotom lądowanie przy trudnej pogodzie poprzez skorygowanie ich lotu tak by pokrywał się on z osią pasa startowego.

Knickebein albo X-Gerät (obie odpowiedzi są prawidłowe)

Pytania były średnio trudne. Cieszymy się, że wielu uczestników konkursu dobrze sobie z nimi poradziło.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Tomasz Mac – książka R. Gretzyngiera i W. Matusiaka „Wyspy Brytyjskie 1940” (seria HB)

2) Dominik Dec – książka L. Wyszczelskiego „Ciechanów 1920” (seria HB)

3) Jarosław Budzicz – książka K. Marcinka „Don 1917-1918” (seria HB)

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Poprawiony: czwartek, 29 października 2020 08:59

Więcej…

 

„U-Boot” nagrodzony!

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Polskie wydawnictwo gier planszowych z Opola otrzymało siedem nagród Charles S. Roberts, czyli najbardziej prestiżowego wyróżnienia dla planszowych gier wojennych na świecie. Zwycięzcą we wszystkich siedmiu kategoriach jest opublikowany w maju zeszłego roku przez Wydawnictwo PHALANX U-Boot: Gra Planszowa Artura Salwarowskiego i Bartosza Pluty.

U-Boot: Gra Planszowa została uhonorowana nagrodą Charles S. Roberts w kategoriach Wargamer of the Year, Best Map Graphics, Best Playing Components, Best Wargame Rules, Best Box Cover Art, Best World War 2 Era Board Wargame oraz Best Solitaire or Cooperative Board Wargame.

Więcej…

 

Strona 5 z 239