Konkurs Modelarski Forum Strategie – wyniki XXII edycji

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Ostateczne wyniki po zsumowaniu wszystkich głosów:

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 18 MM

1 miejsce: McJakub i jego praca „Pluton grenadierów pancernych – Normandia 1944” (skala: 15 mm, producent: Plastic Soldier Company)

Więcej…

 

Stalingrad '42 – instrukcja (PL)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pobierz

 

Kobiety, które latały dla Hitlera

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autorka: Clare Mulley
Tłumaczenie: Piotr Tymiński
Wydawca: Bellona
Rok wydania: 2018
Stron: 528
Wymiary: 23,5 x 16,4 x 3,2 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-15366-00

Recenzja
Książka autorstwa Clare Mulley opowiada o losach dwóch kobiet, które idealnie wpasowały się w epokę wraz ze swoimi marzeniami. Dwa totalnie różne charaktery, jeden cel. W tejże pracy poznajemy losy Hanny Reitsch i Melitty Schenk von Stauffenberg, które były jedynymi testowymi pilotkami aktywnie służącymi pod rządami nazistowskich Niemiec.

Więcej…

 

XXII Konkurs Modelarski Forum Strategie – nagroda specjalna

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W XXII edycji Konkursu Modelarskiego Forum Strategie mamy w sumie trzy nagrody specjalne. Dwie z nich są już znane. Pierwszą nagrodą jest starter do jednego z systemów firmy Warlord Games, dla nowego uczestnika konkursu, sponsorowany przez Warlord Games. Drugą stanowi dowolny zestaw korpuśny do systemu „Bogowie Wojny: Lee” wyd. GM Boardgames, dla najlepszej pracy poświęconej temu systemowi, sponsorowany przez sklep Bolter. Trzecia nagroda miała być do końca niespodzianką. Wstępnie podaliśmy jedynie, że będzie to zestaw terenów do gry, a nagroda przeznaczona zostanie dla malujących figurki i modele sprzętu w skali 28 mm. Jako że konkurs dobiega końca (w chwili gdy to piszę trwa ocena prac przez jury), najwyższa pora ujawnić co jest tą nagrodą, tym bardziej, że nagroda to naprawdę szczególna. Jest nią praca konkursowa w kategorii terenowej „Gospodarstwo – front wschodni II wojny św. Jej autorem jest Dawid Stępień (dawidsoon6). To dość niecodzienna sytuacja, bowiem praca konkursowa jest jednocześnie nagrodą. Inicjatywa wyszła od Dawida. Wiedząc z poprzednich edycji jak maluje, zgodziłem się w ciemno, gdy wszystko było jeszcze na etapie projektu. Nie miałem wątpliwości, że praca wypadnie dobrze, ale to co zobaczyliśmy na końcu przerosło nasze wszelkie oczekiwania. Poza samą pracą niezwykle cenny jest wątek konkursowy na forum, gdzie obszernie i szczegółowo Dawid opisał cały proces jej tworzenia i gdzie znajdziecie więcej zdjęć. Jako organizator konkursu nie przypominam sobie w całej jego historii równie wnikliwego i obszernego wątku opisującego proces powstawania pracy, zarazem zawierającego tyle wiedzy modelarskiej. Chciałbym również wyrazić podziękowanie i wielkie uznanie dla Dawida, że zdecydował się podarować swoją pracę na nagrodę. Bardzo się cieszę, że wśród uczestników konkursu i jego wiernych kibiców w ostatnich latach coraz częściej trafiają się tacy, którzy sami są gotowi zasponsorować nam nagrody, mimo że nie mają z tego żadnych korzyści (poza satysfakcją), i nieraz są to nagrody wartościowsze od tych, które otrzymujemy od podmiotów komercyjnych. Pokazuje to, że konkurs żyje i warto go organizować. Nagroda dedykowana była głównie graczom systemu „Bolt Action”, więc jeśli ktoś spośród grających w ten system przymierzał się do wzięcia udziału w konkursie, ale ostatecznie zabrakło mu zapału, niech żałuje. Poza tym tereny te powinny się nadawać także do innych systemów w skali 28 mm, jak „Black Powder” czy „Pike & Shotte”, a być może także do systemów w skali 20 mm. Niezależnie od tego komu przypadnie nagroda, wraz ze sponsorem mamy nadzieję, że zobaczymy ją za jakiś czas w akcji tzn. pojawi się jakiś AAR z rozgrywki z wykorzystaniem tych terenów. Jeszcze raz serdecznie dziękuję Dawidowi za przekazanie nagrody i mam nadzieję, że będzie ona inspirująca tak dla uczestników konkursu, jak i dla wszystkich graczy.

Poprawiony: niedziela, 11 września 2022 10:44

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XXII edycja) – galeria prac

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W związku z zakończeniem etapu malowania prac w Konkursie Modelarskim Forum Strategie (XXII edycja) prezentujemy galerię zdjęć prac biorących udział w konkursie w poszczególnych kategoriach. Więcej zdjęć (z różnych ujęć), a także zdjęcia z przebiegu prac, znajdziecie na forum w dziale konkursu.

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 18 MM

Ckm i miotacze ognia Armii Czerwonej z Wojny Zimowej (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)

malowanie: Aspirant

Poprawiony: sobota, 17 września 2022 07:27

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (33 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (do wyboru spośród poniższych tytułów):

1) Bartosz Staręgowski – „Powstanie Wielkopolskie 1655-1657” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Tomasz Jarmoła – „Saint-Nazaire – Dieppe 1942” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Michał Piegzik – „Aleuty 1942-1943” (seria „Historyczne Bitwy”)

4) Paweł Korzeniowski – „Gallipoli 1915-1916” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych będzie przez nas odtąd preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

PYTANIA KONKURSOWE

1. Syn księcia i kapłanki, przez większość życia pozostawał w cieniu stryjecznego brata, z którym w pewnych okresach walczył o panowanie nad ich wspólnym władztwem. Po tym jak brat uzyskał koronę sąsiedniego królestwa, został najpierw namiestnikiem, a następnie wielkim księciem ich ojczystego państwa. Nie brakowało mu ambicji. Wiązały się one z ekspansją na wschodzie. Przegrał jednak decydującą bitwę z Tatarami, co uważa się za dowód jego braku zdolności militarnych, mimo że przez dawniejszą literaturę był przedstawiany jako wybitny wódz. Jednym z przejawów ambicji bohatera pytania było dążenie do uzyskania korony królewskiej. Najpierw zaproponowali mu ją przedstawiciele heretyków, którzy opanowali jedno z sąsiednich królestw, na co po wahaniach skwapliwie się zgodził. Wyprawił do nich swojego pełnomocnika, jednak sprawa szybko upadła. Następna okazja nadarzyła się pod koniec jego życia i była związana z intrygą ościennych mocarstw, ale i tym razem nic z tego nie wyszło, a sędziwy już wówczas wielki książę wkrótce po tym zmarł. O kogo chodzi?

2. Celem tej operacji, przeprowadzonej przez lotnictwo, była likwidacja jednego z najwyższych dowódców sił zbrojnych przeciwnika. Za sprawą jego talentów strategicznych uznano, że wyeliminowanie go może wpłynąć na dalszy bieg wojny. Operacja powiodła się. Zestrzelono dwa bombowce, którymi przemieszczał się ów dowódca wraz ze sztabem. Podczas walk stracono jeden myśliwiec. O którego dowódcę chodzi i jak nazywała się ta operacja?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 29 września 2022. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: poniedziałek, 31 października 2022 09:24

Więcej…

 

Strona 5 z 276