IV Gladius (cz. 1)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W dniach 21-22 maja 2022, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, konwent Gladius powrócił. Jego IV edycja odbyła się w Bibliotece Głównej SGGW. Impreza była częścią tegorocznych Dni SGGW. Organizacja wydarzenia w bibliotece pokazuje, że jest ona nie tylko znakomitym miejscem do nauki, ale także do zabawy. Biblioteka Główna SGGW zmienia się w ostatnich latach i poza tradycyjną rolą skarbnicy wiedzy oferuje coraz więcej atrakcji. Warto się o tym przekonać osobiście, wstępując w jej progi.

Na imprezie prezentowanych było oficjalnie 29 systemów bitewnych. Faktycznie było ich nieco ponad 30. To znaczący progres w stosunku do III edycji Gladiusa, kiedy mieliśmy 17 systemów. Myślę, że tym samym pobiliśmy rekord jeśli chodzi o polskie imprezy wargamingowe. Tylu systemów bitewnych naraz na żadnej znanej mi imprezie w ostatnich latach nie było. Listę prezentowanych systemów znaleźć można na STRONIE KONWENTU. W niedzielę odbyły się też dwa mini-turnieje (systemy DBA oraz Wojnacja). Większość prezentacji miała formę pokazów. Można było się przysiąść i po wytłumaczeniu zasad zagrać. Ponadto odbyły się dwie większe rozgrywki pokazowe (systemy Pike & Shotte oraz Field of Glory: Renaissance).

Nie zabrakło też wystawców. Były u nas w tym roku ze swoimi stoiskami trzy firmy: Paladynat, Wargamer i Spellcrow, a także Klaudia Pruszkowska, wytwarzająca makiety (można je było u niej nabyć podczas imprezy). W sobotni wieczór odbyły się dwie prelekcje poświęcone tematyce gier bitewnych. Pierwszą „Założenia gier bitewnych – czyli o tym czym naprawdę różnią się od siebie nasze ulubione tytuły” wygłosił Arkadiusz Grzeszczak. Druga nosiła tytuł „Gry bitewne 3 generacji”, a przeprowadził ją Artur Szyndler. Obaj prelegenci są weteranami jeśli chodzi o obecność na konwentach i tego typu prezentacje. Prelekcje, zwłaszcza druga z nich, wywoływały już w trakcie ich trwania gorące dyskusje wśród publiczności. Tym samym prelegenci mogli się poczuć spełnieni.

Impreza nie odbyłaby się bez zaangażowania licznego grona osób, w tym przede wszystkim prowadzących pokazy, rozgrywki pokazowe i wygłaszających prelekcje. Im w pierwszej kolejności należą się podziękowania. Wielu z nich włożyło w nie dużo wysiłku. Zdarzało się, że domalowywali potrzebne figurki w ostatnich dniach poprzedzających konwent. Podziękowania należą się również dyrektorowi i pracownikom Biblioteki Głównej SGGW, bez których życzliwości i zaangażowania impreza nie mogłaby się odbyć w tym miejscu. W zgodnej opinii wszystkich uczestników, z którymi miałem okazję na ten temat rozmawiać, lokalizacja imprezy w Bibliotece Głównej SGGW okazała się strzałem w dziesiątkę.

Osobne podziękowania należą się sponsorom nagród dla uczestników ankiety i ekip, które wygrały głosowanie w poszczególnych kategoriach. Więcej informacji na temat wyników ankiety można znaleźć na STRONIE KONWENTU i na naszym PORTALU. W tym roku sponsorami byli: firma Spellcrow, twórca makiet Klaudia Pruszkowska, Arkadiusz Grzeszczak, autor systemu Wojnacja, firma Wargamer i wydawnictwo Bellona. Część nagród będzie do wygrania w rozpoczynającym się w ciągu najbliższych dni XXII Konkursie Modelarskim Forum Strategie.

Mamy nadzieję, że konwent na stałe zagości w Bibliotece Głównej SGGW. Do zobaczenia na kolejnej edycji!

 

Rzut okiem na konwentową salę, na co dzień czytelnię dydaktyczną Biblioteki Głównej SGGW, gospodarza naszej imprezy. Tą część opanowali w większości miłośnicy systemów historycznych. W oddali stoiska firm i sklepów wargamingowych, na których również można było zagrać.

Poprawiony: środa, 25 maja 2022 20:55

Więcej…

 

Konwent Gladius (IV edycja) – wyniki ankiety na najlepsze prezentacje i nagrody dla uczestników

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Tak jak podczas poprzednich edycji GLADIUSA, rozdawaliśmy uczestnikom ankietę by wyłonić najlepsze prezentacje systemów bitewnych, spośród tych, które pojawiły się na imprezie. W tym roku było w czym wybierać, ponieważ łącznie zaprezentowano 29 systemów. Ankieta miała w sumie cztery pozycje. Podobne ankiety pojawiają się na innych imprezach, zwłaszcza zagranicznych. Do rozdania było trochę nagród, zarówno wśród tych, którzy przygotowali najlepsze prezentacje, jak i tych, którzy wypełnili ankiety. Chcielibyśmy zatem oficjalnie ogłosić wyniki i tych szczęśliwców spośród uczestników, którym przypadły nagrody.

W tym miejscu pragniemy podziękować sponsorom nagród: 1) firmie Spellcrow, 2) firmie Wargamer, 3) Arkadiuszowi Grzeszczakowi, autorowi systemu „Wojnacja”, 4) Klaudii Pruszkowskiej, 5) Wydawnictwu Bellona.

Poprawiony: wtorek, 31 maja 2022 07:49

Więcej…

 

Crossing the Line: Aachen 1944 – instrukcja (PL)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pobierz

Poprawiony: środa, 18 maja 2022 08:55

 

Papieże i krucjaty bałtyckie 1147-1254

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Iben Fonnesberg-Schmidt
Tłumaczenie: Bogusław Solecki
Wydawca: Bellona
Rok wydania: 2009
Stron: 264
Wymiary: 23,5 x 16,5 x 1,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-11612-2

Recenzja
Recenzowana przez mnie pozycja jest już dość leciwa. Zakupiona dawno temu przeleżała na półce ładnych parę lat, aż w ostatnim czasie stwierdziłem, że wypadałoby wreszcie po nią sięgnąć i dać jej szansę. Temat wydawał mi się dość atrakcyjny i w przeciwieństwie do ogromu prac dotyczących klasycznych krucjat do Ziemi Świętej zdecydowanie bliższy naszemu krajowi, zarówno pod względem geograficznym, jak i historycznym.

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (29 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (do wyboru spośród poniższych tytułów):

1) Paweł Korzeniowski – „Gallipoli 1915-1916” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Szymon Jagodziński – „Pomorze 1807” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Dominik Stasiak – „Kadesz 1274 p.n.e.” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych będzie przez nas odtąd preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

PYTANIA KONKURSOWE

1. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego miała miejsce szczególna demonstracja. Jej celem było skłonienie parlamentu do podjęcia kwestii praw mieszczan. Przeszła do historii pod nazwą nawiązującą do strojów uczestników. Ostatecznie odniosła sukces, bowiem Sejm Czteroletni podjął problem praw mieszczan i znalazły one odzwierciedlenie w uchwalonej przez niego Konstytucji 3 maja. Jak nazywała się ta demonstracja?

2. Generał rosyjski walczący w powstaniu kościuszkowskim przeciwko Polakom oraz pewien działacz komunistyczny i zarazem polityk sowiecki nosili to samo nazwisko. Bardziej znaną postacią jest ten drugi. Karierę rozpoczął w czasie wojny domowej w Rosji, kiedy to w 1918 roku został komisarzem. W 1934 roku wszedł w skład KC WKP (b), a w 1939 w skład Biura Politycznego KC WKP (b). W czasie II wojny światowej jako członek rady frontu brał udział w jednej z najważniejszych operacji tej wojny. Bardziej znaczącą rolę przyszło mu jednak odegrać po wojnie. Jakie nazwisko nosiły te dwie postacie?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 24 maja 2022. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: wtorek, 03 maja 2022 06:44

Więcej…

 

Dwa szlaki

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Patrycja Obiegała
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2021
Stron: 726
Wymiary: 21 x 14,8 x 3,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7730-423-5

Recenzja
Recenzowana książka jest debiutem autorskim wydanym w 2021 roku. Jest to powieść historyczna opowiadająca o burzliwej historii XVII-wiecznej Polski i Ukrainy. Z notatki autorskiej wynika, że to pierwsza część powieści.

Więcej…

 

Strona 5 z 270