Heros i Łotr. Pogański wojownik w średniowiecznej literaturze Islandii

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Łukasz Malinowski
Wydawca: IW Erica
Rok wydania: 2017
Stron: 412
Wymiary: 23,8 x 17x 3,1 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-65310-78-1

Recenzja
Recenzowana książka przenosi czytelnika w odległe miejsce – na daleko na północ położoną od nas wyspę, nazywaną Islandią. Jednocześnie czas akcji dotyczyć będzie głównie dziejów, które w ostatnich latach przeżywają w literaturze ogólnej w Polsce (i nie tylko) swój renesans – chodzi o okres wikiński, czyli bardzo rozpoznawalną część wczesnego średniowiecza.

Więcej…

 

Bitwa o Warszawę 6-7 września 1831

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Tomasz Strzeżek
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2015
Stron: 799
Wymiary: 24,1 x 17 x 5 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7889-269-4

Recenzja
Przyglądając się dziejom powstania listopadowego zastanawiamy się nieraz nad decydującym momentem, w którym Polacy mogli przechylić szalę wojny z Rosją na swoją stronę. Równolegle poszukujemy wydarzeń, które sprawiły, że straciliśmy szansę na sukces. Wśród kilku innych kandydatów w tej ostatniej kategorii przegrana bitwa o Warszawę w dniach 6-7 IX 1831 i będąca jej konsekwencją utrata stolicy bez wątpienia były tym, co ostatecznie przesądziło o klęsce powstania. Trwało ono później jeszcze nieco ponad miesiąc (do kapitulacji twierdzy Zamość 21 X 1831), ale okres ten to już tylko powolna agonia.

Więcej…

 

Damy polskiego imperium. Kobiety, które zbudowały mocarstwo

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Kamil Janicki
Wydawca: Znak Horyzont
Seria: Prawdziwe historie
Rok wydania: 2017
Stron: 400
Wymiary: 22,5 x 15,8 x 3 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-240-4248-7

Recenzja
Damy polskiego imperium to kolejna książka w dorobku Kamila Janickiego ukazującą się w serii Prawdziwe historie, nakładem wydawnictwa Znak. Jest to III część serii o kobietach, które wpisały się w historię u boku swoich mężów lub rodzin. Poprzednie części Żelazne damy i Damy ze skazą przeniosły nas w czasy początków Polski aż po rozpoczęcie rozbicia dzielnicowego.

Więcej…

 

Henryk Sandomierski. Polski krzyżowiec (1126/1133 – 18 X 1166)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autorka: Agnieszka Teterycz-Puzio
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2017
Stron: 166
Wymiary: 20,5 x 14,6 x 0,9 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7730-276-7

Recenzja
Henryk Sandomierski to jeden z mniej znanych władców okresu rozbicia dzielnicowego w Polsce. Za sprawą wyprawy do Ziemi Świętej i wpływu, jaki prawdopodobnie wywarła ona na osobowość księcia, jego postać wyróżnia się na tle rodu Piastów. Ze względu na ograniczoną liczbę źródeł dotyczących młodszego syna Bolesława Krzywoustego nie mamy o nim zbyt wielu pewnych informacji. To co wiemy i co w sposób pośredni da się z dużym prawdopodobieństwem ustalić starała się zebrać Agnieszka Teterycz-Puzio. Autorka jest profesorem, wykładowcą Akademii Pomorskiej w Słupsku. Specjalizuje się w dziejach średniowiecza, w szczególności w procesach zachodzących w Małopolsce i na Mazowszu w okresie rozbicia dzielnicowego (stosunki małopolsko-mazowieckie, pozycja możnowładztwa, organizacja administracyjna).

Więcej…

 

Ostrołęka 26 maja 1831 – z dziennika projektanta (8)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Powrót modyfikatorów

Podobnie jak to bywa w przypadku każdej gry, tak i w „Ostrołęce 26 maja 1831” przepisy nieznacznie ewoluują, a właściwie to nie tyle w ramach tej gry ile na potrzeby kolejnych gier i bitew opartych na jej zasadach, które chciałbym zrobić. Przyznam, że jeszcze przed wydaniem gry miałem poważne dylematy dotyczące tego jak ująć modyfikacje uzyskiwane przez oddziały w walce. Rzecz dotyczy głównie modyfikacji procentowych i ułamkowych siły. Od dawna miałem swoją wizję, powiązaną z tabelą walki i dobrze przemyślaną, którą zresztą szeroko uzasadniałem w dwóch odcinkach tego cyklu. Niektórzy testerzy zwracali mi jednak uwagę, że zastosowanie tradycyjnych modyfikatorów tabeli byłoby prostsze i przystępniejsze niż modyfikacje siły. Dyskusje te miały dalszy ciąg… Zarysował się więc klasyczny konflikt. Z jednej strony rozwiązanie, które wydawało mi się bardziej innowacyjne i ciekawsze z punktu widzenia symulacji oraz było częścią pewnej szerszej wizji gry. Z drugiej strony typowy mechanizm znany z bardzo wielu gier, nie da się jednak ukryć, że zwłaszcza dla mniej doświadczonych graczy prostszy w stosowaniu. Ostatecznie, jak wiecie, zwyciężyła opcja pierwsza, ale na końcu instrukcji pojawił się też dodatek (zasady opcjonalne) zastępujący modyfikacje procentowe modyfikatorami (tabeli). To był pewien kompromis.

Więcej…

 

Kirasjerzy rosyjscy 1802-1815

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Oleg Vasyliev
Tłumaczenie: Mikhail Barkovskiy
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2017
Stron: 96
Wymiary: 25 x 18,5 x 0,7 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-65746-53-5

Recenzja
Ciężka kawaleria była bez wątpienia jednym z najmocniejszych argumentów, jakim dysponowali rosyjscy dowódcy podczas bitew epoki napoleońskiej. Obok liczniejszych pułków dragonów, jej trzon stanowili mniej liczni, ale bardziej elitarni kirasjerzy. Książka Olega Vasylieva to druga z serii publikacji poświęconych barwie i broni armii rosyjskiej okresu napoleońskiego. Pierwszy tom przedstawiał rosyjskich dragonów. Będący w przygotowaniu kolejny tom ma dotyczyć rosyjskich ułanów. Cała seria wydaje się być wzorowana na Osprey’ach i na pierwszy rzut oka do złudzenia przypomina publikacje tego znanego wydawnictwa. Różni się jednak od nich zarówno pod względem tematycznym, jak i objętościowym i edytorskim (głównie dobór i sposób zamieszczania ilustracji).

Więcej…

 

Strona 5 z 190