Konkurs Wydawnictwa Bellona (12 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć dwunastą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Proszę podać jak nazywała się warszawska kawiarnia, gdzie gromadzili się przedstawiciele radykałów i lewicy powstańczej podczas powstania listopadowego. Z czasem w mowie potocznej ich środowisko zaczęto nazywać od nazwy kawiarni.

Honoratka

2. W wojsku polskim z okresu powstania listopadowego był tylko jeden oddział, który historycy wojskowości dość zgodnie skłonni są zaliczać do kawalerii ciężkiej (choć co do szczegółów ich uzbrojenia i wyposażenia można dyskutować). Co to za jednostka?

Dywizjon Karabinierów (Konnych)

Pytania były średnio trudne. Cieszymy się, że wielu uczestników konkursu dobrze sobie z nimi poradziło.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Stefan Dmitriuk – książka T Dudka „Karpacka kampania Legionów Polskich 1914-1918” (seria HB)

2) Radosław Falandys – książka G. Kucharzyka „Prusy. Pięć wieków”

3) Kamila Hankus – książka A. Konstama „Świat piratów”

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Więcej…

 

Greyhound

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Reżyseria: Aaron Schneider
Scenariusz: Tom Hanks
Premiera: 10 lipca 2020 (świat)
Produkcja: USA
Czas trwania: 1 godz. 31 min.

W 2020 roku na platformie streamingowej Apple+ miała miejsce premiera filmu „Misja Greyhound” w reżyserii Aarona Schneidera. Ponieważ dotychczas interesowałem się głównie niemieckim punktem widzenia na Bitwę o Atlantyk, uznałem ten film za dobrą inspirację do poszerzenia horyzontów. Ochrona konwojów przez niszczyciele, fregaty czy korwety to równie epicki temat, jak skryte polowanie na statki handlowe. Niemniej, jeszcze przed obejrzeniem filmu, zapoznałem się z kilkoma bardzo skrajnymi recenzjami, raczej negatywnymi. Chciałbym do nich dodać swoją, w której zawrę kilka historycznych polemik z filmem.

Więcej…

 

Władysław, książę opolski (1326/1330 – 8 lub 18 maja 1401)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Władysław, książę opolski, wieluński, kujawski, dobrzyński, pan Rusi, palatyn Węgier i namiestnik Polski (1326/1330 – 8 lub 18 maja 1401)
Autor: Jerzy Sperka
Wydawnictwo: Avalon
Rok wydania 2016 (wyd. II)
Stron: 411
Wymiary: 20,5 x 14,5 x 2,3 cm
Oprawa: twarda/miękka
ISBN: 978-83-7730-192-0 (oprawa twarda), 978-83-7730-180-7 (oprawa miękka)

Recenzja
Biografia księcia Władysława zwanego Opolczykiem wpisuje się w cały cykl monografii poświęconych Piastom, który wydawnictwo Avalon z konsekwencją kontynuuje od wielu lat. W moje ręce wpadło wydanie II – uzupełnione i poprawione – i na nim będę opierał moją recenzję (pierwsze wydanie ukazało się w 2012 roku).

Więcej…

 

Szczęśliwego Nowego Roku 2021!

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Zdrowia, pogody ducha i wszelkiej pomyślności. Oby ten nowy rok był dla nas wszystkich lepszy niż poprzedni. Wielu rozegranych gier planszowych i bitewnych, mnóstwa pomalowanych figurek i przeczytanych książek historycznych, a także wielu wartościowych inicjatyw hobbystycznych i ciekawych dyskusji na forum. Obyście w nadchodzącym roku spotykali na swojej drodze tylko życzliwych ludzi, a tych nieżyczliwych omijali z daleka.

 

Konkurs Wydawnictwa Erica – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć konkurs Wydawnictwa Erica, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Przed jedną ze starożytnych bitew morskich, jak to nieraz bywało w takich sytuacjach, Rzymianie czynili wróżby, czyli auspicja, by spytać bogów o radę, czy warto wydawać przeciwnikowi bitwę. Na pokład okrętu wypuszczono kurczęta wróżebne. Te jednak nie chciały dziobać podsuniętego im ziarna. Był to znak, że bitwy nie należy wydawać. Rzymski konsul dowodzący flotą zlekceważył ten znak, a kurczęta kazał wyrzucić za burtę, dodając: „Nie chcą jeść, to niech się napiją”. Bogowie mieli jednak rację, Rzymianie ponieśli sromotną klęskę. Co to za bitwa i jak nazywał się ów konsul?

Bitwa pod Drepanum (249 p.n.e.), konsul Publiusz Klaudiusz Pulcher

2. W XII wieku Kościół zabronił używania pewnej broni w walkach między chrześcijanami (podczas krucjat jej użycie było jednak dopuszczone). O jaką broń chodzi?

kusza

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Cezary Rogala – książka Waldemara Pasiuta „Nie tylko pod Salaminą. Wojny morskie Hellady do 355 r. p.n.e.”

2) Tomasz Hebel – książka Juraja Červenáka „Bohatyr. Żelazny kostur”

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi. Dziękujemy również za życzenia świąteczne i komentarze dotyczące konkursu.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Więcej…

 

Życzenia na Święta Bożego Narodzenia

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele radości, ale także refleksji dotyczących tego co za nami i planów na przyszłość. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój, wytchnienie i wszelką dobroć. Obyście znaleźli pod choinką to, co sobie wymarzyliście i żeby w zbliżającym się Nowym Roku los Wam sprzyjał i nie brakowało Wam czasu na nasze szlachetne hobby!

Poprawiony: środa, 23 grudnia 2020 19:00

 

Strona 5 z 242