XII Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną – zapowiedź imprezy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Poprawiony: wtorek, 06 listopada 2018 09:45

Więcej…

 

Bandyci z Armii Krajowej. Ile jest prawdy w czarnej legendzie polskiego podziemia?

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Wojciech Lada
Wydawca: Znak Horyzont
Rok wydania: 2018
Stron: 301
Wymiary: 21 x 13,5 x 2,5 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-240-3458-1

Recenzja
W ostatnich kilkunastu latach historia Polski stała się w naszym kraju bardzo popularna, chyba głównie dzięki licznym mediom, które prześcigają się w sensacyjnych doniesieniach o odkryciach dotyczących przeszłości, a także dzięki wszechobecnej polityce i wykorzystywaniu historii przez jej uczestników. Taki obraz sytuacji spowodował, że do sprzedaży trafia bardzo wiele publikacji skupiających się przeważnie na kilku wybranych tematach – oczywiście tych najbardziej popularnych. Nie inaczej jest z dziełem Wojciecha Lady Bandyci z Armii Krajowej. Za sukces, przynajmniej z punktu widzenia marketingowego, można już uznać sam tytuł, który jest bardzo chwytliwy, a dla niektórych kontrowersyjny. Spowodowało to, że wiele osób nie znając treści wyrażało swoje opinie o książce (głównie w Internecie) – zarzucano jej między innymi antypolskość. Ale taka już nasza polska mentalność i w takich czasach obecnie żyjemy.

Więcej…

 

U-Boot. The Board Game – recenzja prototypu

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Na początek mała uwaga: poniższa recenzja dotyczy otrzymanego przeze mnie prototypu „U-Boot – The Board Game”. Opisywane „wydanie” będzie bardzo różniło się od finalnej wersji gry.

Współcześnie niejeden twórca gier planszowych przekonał się, że o wiele większe szanse zaprezentowania światu swego pomysłu ma się na kickstarterze niż u wydawnictwa. Nie jesteśmy ograniczeni polityką jakiejś wielkiej firmy, a zyski z takiej zbiórki publicznej potrafią być kolosalne. Z drugiej strony, jeśli chcemy zachęcić ludzi do wsparcia naszego pomysłu, to już na wstępnym etapie kampanii promocyjnej musimy pokazać jakieś ekstrawaganckie konkrety, np. wizualizacje figurek. A to kosztuje.

Poprawiony: poniedziałek, 29 października 2018 23:40

Więcej…

 

Treblinka ’43. Bunt w fabryce śmierci

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Michał Wójcik
Wydawca: Znak Literanova
Rok wydania: 2018
Stron: 318
Wymiary: 23,5 x 15,5 x 2,6 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-240-4817-5

Recenzja
Wydana w przeddzień 75 rocznicy buntu/powstania w obozie zagłady w Treblince książka Michała Wójcika to swoiste podsumowanie dotychczasowej wiedzy na ten temat, a także zbiór informacji i hipotez, które pojawiały się na przestrzeni czasu w związku z tym wydarzeniem. Powstanie w Treblince było zdarzeniem z kategorii takich, które w obozach zagłady nieczęsto miały miejsce. Autor nie skupił się jednak na samym tytułowym wydarzeniu, a w zasadzie przedstawił historię obozu w Treblince. W publikacji nie zabrakło także relacji naocznych świadków wspomnianych wydarzeń – zarówno katów, jak i ich ofiar.

Więcej…

 

Unboxing gry „Ostrołęka 26 maja 1831” w Heksmagazynku

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Na kanale YouTube Hexmagazine Accursed Games pojawił się unboxing gry „Ostrołęka 26 maja 1831” wyd. Erica (odcinek 34):

https://www.youtube.com/watch?v=4Pjkv0ObjxU

Heksmagazynek (to polska nazwa kanału, używana póki co równolegle z angielską Hexmagazine Accursed Games) poświęcony jest naszemu hobby, jakim są planszowe gry wojenne oraz gry bitewne o tematyce historycznej, i wszystkiemu co z nimi związane. Zachęcam do zajrzenia i subskrypcji kanału wszystkich, którzy lubią słuchać audycje i oglądać filmy poświęcone naszemu hobby, zwłaszcza recenzje, uboxingi i rozmowy z autorami gier. Z pewnością znajdziecie w Heksmagazynku coś ciekawego dla siebie.

Poprawiony: środa, 31 października 2018 18:04

Więcej…

 

Podbój Anglii przez Normanów

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Nick J. Higham
Tłumaczenie: Sławomir Bartosiak
Wydawca: Wiedza Powszechna
Seria: Kieszonkowa Seria Historyczna
Rok wydania: 2001
Stron: 110
Wymiary: 19,5 x 12,5 x 0,8 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-214-1196-7

Recenzja
Zaabsorbowany planowanym urlopem w Normandii, gdzie przy okazji planowana była także wizyta w Bayeux, z chęcią przygarnąłem na podróż książeczkę o podbojach Normanów, których kulminacyjnym momentem była wyprawa Wilhelma, zwanego później Zdobywcą. Niestety, mimo szczerych chęci nie mogę się wypowiedzieć pozytywnie o recenzowanej tutaj publikacji.

Więcej…

 

Strona 5 z 204