A Victory Lost – instrukcja (PL)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Pobierz

Poprawiony: niedziela, 28 stycznia 2024 08:36

 

Newel 1562

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Marek Plewczyński
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2023
Stron: 174
Wymiary: 19,5 x 12,6 x 1,1 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-16879-4

Recenzja
Jakub Sobieski miał powiedzieć o bitwie pod Kircholmem, że temu zwycięstwu przyszłe pokolenia bardziej się dziwować, niźli wierzyć będą. Wbrew jego proroctwu dziś wierzymy w nie chyba jeszcze bardziej niż nasi przodkowie, co nie przeszkadza nam się dziwować. W historii Polski znaleźć można jednak spektakularne sukcesy militarne, do których ta maksyma pasuje jak ulał. Trudno bowiem zrozumieć jak do nich doszło. W wielu z nich, podobnie jak pod Kircholmem czy pod Kłuszynem, kluczową rolę odegrała husaria.

Więcej…

 

I Żagańskie Planszostarcia (2024) – zapowiedź imprezy

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Poprawiony: czwartek, 25 stycznia 2024 08:08

Więcej…

 

Pierwsze spotkanie Klubu Strategos w Nowym Roku

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

20 stycznia 2024 odbyło się dziesiąte już spotkanie Klubu Gier Planszowych Strategos. Zarazem było to pierwsze spotkanie w Nowym Roku 2024. Jak zawsze gościliśmy w życzliwych nam podwojach Biblioteki Głównej SGGW. Krótką relację (w tym więcej zdjęć) ze spotkania znaleźć można w wątku klubowym na FORUM. Najbliższe spotkanie Klubu odbędzie się 17 lutego 2024, zaś dwa tygodnie później 2-3 marca 2024 organizujemy IX edycję Konwentu STRATEGOS, na którą szczególnie zapraszamy. Będzie można więcej i dłużej pograć. Zapowiada się wielu ciekawych gości. Będzie się działo!

Więcej…

 

Lenino 1943

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Kamil Anduła
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2023
Stron: 270
Wymiary: 19,5 x 12,5 x 1,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-17078-0

Recenzja
Bitwa pod Lenino (12-13 października 1943 r.) to mit założycielski nie tylko tak zwanego Ludowego Wojska Polskiego (które w 1943 wcale tak się oficjalnie nie nazywało), ale i jeden z mitów założycielskich Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Kto żył w czasach PRL (autor recenzji – rocznik 1973), ten najczęściej pamięta, że w październiku obchodziliśmy w szkołach dwa święta: Bitwy pod Lenino i Dzień Nauczyciela. Władzom państwa komunistycznego nie przeszkadzało, że 14 października to święto ministerstwa edukacji ustanowionego przez groźnego szlachcica i zarazem monarchę Stanisława Poniatowskiego. Jednocześnie początek polsko-radzieckiego braterstwa broni i wspólnej walki z faszystowskimi Niemcami.

Więcej…

 

Powstaniec 1863

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o filmie
Reżyseria: Tadeusz Syka
Scenariusz: Tadeusz Syka
Premiera: 9 stycznia 2024 (świat), 12 stycznia 2024 (Polska)
Produkcja: Polska
Czas trwania: 1 godz. 50 min.

Recenzja
W 2023 roku obchodziliśmy 160 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Jako że trwało ono aż do początków 1865 roku, można powiedzieć, że nadal obchodzimy jego 160-lecie. Nie jest to bardzo okrągła rocznica, ale dobry pretekst by przypomnieć o tym największym, a zarazem najbardziej dramatycznym zrywie niepodległościowym Polaków. Powstanie styczniowe w chwili, gdy się rozpoczynało miało najmniejsze szanse powodzenia w porównaniu dwoma wcześniejszymi insurekcjami: kościuszkowską i listopadową. Powstańcy nie dysponowali żadnymi regularnymi formacjami zbrojnymi, nie kontrolowali ani nie byli w stanie zdobyć stałej kontroli nad jakąkolwiek znaczącą częścią ziem polskich, okupowanych przez liczne oddziały rosyjskie, zaś władze powstańcze musiały funkcjonować w warunkach konspiracyjnych. Jednakże to właśnie powstanie styczniowe trwało najdłużej, a jego stłumienie, mimo licznych atutów politycznych i militarnych, jakie posiadała carska Rosja, okazało się dla niej nie lada wyzwaniem. Tym co w największym stopniu przesądziło o takim obliczu styczniowego zrywu, był znacznie szerszy niż w przypadku powstania kościuszkowskiego i listopadowego udział w nim wszystkich grup społecznych. Rosja zmobilizowała potężne siły, ogółem znacznie przewyższające to co rzucono przeciwko wcześniejszym wystąpieniom narodowowyzwoleńczym Polaków. Asymetria sił i środków, jakimi dysponowały strony sprawiła, że wojna przybrała charakter partyzancki. Brutalność i bezwzględność działań wojennych (palenie miast i wsi oraz mordy na ludności cywilnej), a także popowstaniowe represje (egzekucje i zsyłki na Sybir, konfiskaty majątków) nastąpiły na znacznie większą skalę niż to miało miejsce wcześniej.

Poprawiony: piątek, 19 stycznia 2024 12:44

Więcej…

 

Strona 5 z 309