Konkurs Modelarski Forum Strategie (XVII edycja) – galeria prac

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W związku z zakończeniem etapu malowania prac w Konkursie Modelarskim Forum Strategie (XVII edycja) prezentujemy galerię zdjęć prac biorących udział w konkursie w poszczególnych kategoriach. Więcej zdjęć (z różnych ujęć), a także zdjęcia z przebiegu prac, znajdziecie na forum w dziale konkursu.

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 18 MM

Szwedzcy rajtarzy (skala: 15 mm, producent: Wargamer)

Malowanie: elt

Poprawiony: środa, 26 lutego 2020 14:58

Więcej…

 

[Infidel] Antiochia 1098 – Maciej vs Raleen, 15.02.2020

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Po kilku latach przerwy, przyglądając się ostatnio różnym systemom średniowiecznym, postanowiłem sięgnąć po Infidela. Jest to druga odsłona systemu Men of Iron autorstwa zmarłego nie tak dawno temu Richarda Berga. Ta część dedykowana jest wyprawom krzyżowym i czasom kiedy na polu bitwy decydującą rolę odgrywała ciężka jazda. Relacja poświęcona jest bitwie pod Antiochią, która miała miejsce w 1098 roku, podczas I wyprawy krzyżowej. Po tym jak krzyżowcy zdobyli miasto (broniła się jeszcze cytadela) pod jego murami pojawiła się potężna armia atabega Mosulu Kurbughi. Krzyżowcy początkowo zamknęli się w mieście, ale z czasem problemy aprowizacyjne i cudowne wydarzenie jakim było odnalezienie przez Piotra Bartłomieja Świętej Włóczni, skłoniły ich do wyjścia na równinę i wydania Saracenom bitwy. Ci ostatni byli podzieleni. Armia Kurbughi stanowiła raczej konglomerat różnych niezależnych kontyngentów poszczególnych emirów. Wielu spośród nich nie było w najlepszych relacjach z Kurbughą. Bitwa zakończyła się ostatecznie zwycięstwem krzyżowców. O sukcesie zdecydowała szarża rycerskiej ciężkiej jazdy, na tym etapie wyprawy już dość nielicznej.

Scenariusz rozpoczyna się w momencie, gdy armia krzyżowców stopniowo wychodzi na równinę pod Antiochią. Kolejne zgrupowania w kolumnie marszowej przechodzą most na Orontesie. Oddziały tureckich konnych łuczników stojące opodal stanowią luźną awangardę i jako że w grze nie posiadają dowódcy są łatwym łupem. Kiedyś rozgrywaliśmy z Khamulem ten scenariusz na I Konwencie Krakowskim (I Podwawelskie Otwarte Spotkania z Grą Historyczną i Strategiczną). To był 2013 rok, a więc upłynęło już całkiem sporo czasu. Gdyby ktoś chciał zapoznać się z tamtą relacją, znajdzie ją TUTAJ. Jako, że wtedy grałem krzyżowcami, tym razem postanowiłem spróbować szczęścia stroną przeciwną czyli Saracenami, zaś moim przeciwnikiem był Maciej, który przeszedł już chrzest bojowy w bitwie pod Doryleum.

 

Początek bitwy pod murami Antiochii. Pierwszy rzut krzyżowców znalazł się naprzeciwko tureckich konnych łuczników. Kawaleria Saracenów stanowi w rzeczywistości przynętę, bowiem główne siły Kurbughi mają dopiero nadejść.

Poprawiony: poniedziałek, 17 lutego 2020 21:09

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (1 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe:

1) Jarosław Wojtczak – „Beer Szewa 1917” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Ernest Szum – „Siemiatycze 1863” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Leszek Moczulski – „Wojna polska 1939”


PYTANIA KONKURSOWE

1. Kto był dowódcą ostatniego, najdłużej walczącego oddziału polskiego w powstaniu styczniowym?

2. Generał ten w pierwszych dniach kampanii wrześniowej opuścił dowodzoną przez siebie armię by udać się później do Warszawy. Mimo, że miał taką możliwość, nie powrócił by dowodzić podległą mu armią. Później był z tego powodu oskarżany o dezercję, a w każdym razie o sprzeniewierzenie się obowiązkom wyższego dowódcy. Po wojnie podjął służbę w ludowym Wojsku Polskim by wkrótce przejść w stan spoczynku. Na emeryturze nie miał jednak łatwo, musiał bowiem dorabiać jako właściciel firmy przewozowej m.in. rozwożąc końmi węgiel. Z tego też czasu pochodzi zabawna anegdota dotycząca jego spotkań z milicją. O kogo chodzi?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 3 marca 2020. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: wtorek, 17 marca 2020 00:09

Więcej…

 

Prezentacja gry „Ostrołęka 16 lutego 1807”

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Premiera gry „Ostrołęka 16 lutego 1807” miała miejsce 28 listopada 2019 r. Prace nad grą trwały około 5 lat. W 2014 roku na IX Polach Chwały udało się przeprowadzić prezentację prototypowej wersji gry. Nie zawierała ona jednak wszystkich scenariuszy, które znajdują się w wersji końcowej. Również kształt scenariuszy uległ od tamtego czasu zmianie. Gra oparta jest na zasadach systemowych „Ostrołęki 26 maja 1831”, wykorzystuje także planszę, żetony pomocnicze i tabele z tamtej gry (z wyjątkiem tabel jednostek). Wydawcą „Ostrołęki 16 lutego 1807” jest Instytut Wydawniczy Erica Sp. z o.o. Gra powstawała we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Historii Wojskowości „Pola Chwały” (obecnie Fundacja „Pola Chwały”).

„Ostrołęka 16 lutego 1807” przedstawia bitwę między wojskami francuskimi i rosyjskimi, która miała miejsce pod miastem Ostrołęka podczas kampanii 1806-1807 roku. Zwycięstwo odniesione przez Francuzów pozwoliło im osłonić linię komunikacyjną Wielkiej Armii z Warszawą. Jako że do bitwy doszło nieco ponad tydzień po krwawej, nierozstrzygniętej bitwie pod Pruską Iławą, sukces ten miał dla Napoleona duże znaczenie propagandowe i dlatego został upamiętniony na Łuku Triumfalnym w Paryżu. Gra zawiera trzy bardzo zróżnicowane scenariusze. Scenariusz pierwszy przedstawia walki manewrowe wokół Ostrołęki i obronę miasta przez nieliczne siły francuskie w początkowej fazie bitwy. Scenariusz drugi stara się zasymulować nie tylko samą bitwę, ale także jej szersze tło operacyjne. Pozwala on na wybór przez każdą ze stron jednego z kilku wariantów podziału sił między zgrupowania operacyjne. Scenariusz ten zawiera szereg dodatkowych opcji, znacznie zwiększających jego regrywalność. Można go używać także jako generatora mniejszych scenariuszy, jeśli gracze nie dysponują zbyt dużą ilością czasu na rozgrywkę. Scenariusz trzeci ukazuje końcową fazę bitwy, po tym jak większość oddziałów francuskiego V Korpusu przeprawiła się na wschodni brzeg Narwi. Doszło wtedy do głównego starcia z siłami korpusu rosyjskiego gen. Essena.

Gra wydana została w ziplocku, czyli dużym worku strunowym. Wewnątrz niego znajdują się następujące elementy:
1) instrukcja
2) 9 małych arkuszy sztancowanych żetonów (każdy arkusz zawiera 36 żetonów, co łącznie daje 324 żetony)
3) karta z torami etapów do poszczególnych scenariuszy
4) 2 kartki z tabelami jednostek (francuskich i rosyjskich)
5) 4 woreczki strunowe

Grę można kupić w sklepie FortGier.pl i innych dobrych sklepach z grami planszowymi. Niżej prezentujemy jak wyglądają poszczególne elementy gry.

 

Okładka instrukcji (front)

Poprawiony: środa, 12 lutego 2020 13:03

Więcej…

 

VI Strategos – zapowiedź imprezy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich na VI Strategosa. Jest to konwent gier planszowych o tematyce historycznej. Impreza dedykowana jest grom o tematyce historycznej, ale podobnie jak w ostatnich latach, jesteśmy otwarci na wszystkich graczy. Będzie można grać przez 3 dni, począwszy od piątkowego popołudnia do niedzielnego wieczoru. Impreza odbędzie się w klubie AGRESOR na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, przy ul. Nowowiejskiej 20, na 5 piętrze budynku Wydziału (sale: 516, 519, 520, 548).

Impreza odbędzie się w dniach 6-8 marca 2020 (piątek – niedziela).

Piątek (6.03.2020) – godz. 16.30-22.00

Sobota (7.03.2020) – godz. 10.00-22.00

Niedziela (8.03.2020) – godz. 10.00-18.00


W niedzielę czas zakończenia imprezy będzie zależny od tego czy znajdą się chętni by grać dłużej niż do godz. 18.00 (wtedy istnieje możliwość wydłużenia go, maksymalnie do godz. 22.00). Z kolei jeśli w niedzielę po godz. 17.00 nie będzie już chętnych do grania, zakończymy godzinę wcześniej. W piątek impreza będzie połączona z tradycyjnym klubowym spotkaniem z grami, które zawsze odbywają się w AGRESORZE w piątkowe wieczory.

Chciałbym również poinformować, że nasz portal objął patronat nad imprezą.

Poprawiony: niedziela, 26 stycznia 2020 09:49

Więcej…

 

II Memoriał Tomasza Bulzackiego

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Za nami II Memoriał Tomasza Bulzackiego. Impreza stawia sobie za cel upamiętnienie naszego zmarłego pod koniec 2015 roku kolegi, założyciela i pierwszego prezesa klubu „Agresor”. Przypominamy o nim i wspominamy go w taki sposób, w jaki prawdopodobnie najbardziej by sobie życzył – nad planszą. Impreza terminem nawiązuje do daty jego pogrzebu, który odbył się w styczniu 2016 roku. Mam nadzieję, że w tych dniach spogląda na nas z zaświatów szczególnie życzliwie. Konwent odbywa się w klubie „Agresor”, w gościnnych podwojach Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, którego Tomek był absolwentem. Sam Wydział jest jednym z najlepszych miejsc do studiowania w naszym kraju, gwarantującym znalezienie pracy zgodnej z kierunkiem studiów, a przy tym bardzo przyjaznym dla studentów.

Konwent traktujemy jako imprezę integracyjną naszego klubu, jednocześnie jesteśmy otwarci na graczy z całej Polski. Znajdzie się tu miejsce dla wszystkich, od fanów gier wojennych i bitewnych, poprzez eurogry, po erpegowców. Szczególną grupę stanowią fani gry Star Wars: Destiny, którzy od paru miesięcy na dobre się u nas zadomowili i chyba zostaną już na stałe. Ze względu na powyższe impreza ma charakter przekrojowy. Nie będę się nawet starał wyliczać wszystkich tytułów, które zagościły na stołach. Zdecydowaną większość widać na zdjęciach, ale jak to zwykle bywa, jest to mój subiektywny wybór. Cieszę się, że pojawiły się zupełnie nowe osoby i że ci, którzy byli na imprezie, spróbowali gier niekoniecznie odpowiadających temu w co najczęściej do tej pory grywali. Warto poszerzać horyzonty. Mam nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili i że spotkamy się za rok w jeszcze większym gronie.

 

Rozgrywka we Friedricha (wyd. Histogame) była jedną z kilku wieloosobowych partii podczas II Memoriału Tomasza Bulzackiego. Zmagania rozpoczęły się w sobotę i były kontynuowane w niedzielę. Ostatecznie zwyciężyła Francja, która wykazała się największą wytrwałością i niemałym jak na swoje możliwości duchem bojowym. W tle rozgrywka w Ostrołękę 16 lutego 1807 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica).

Poprawiony: czwartek, 13 lutego 2020 08:09

Więcej…

 

Strona 5 z 217