Z notatnika giercownika (XI Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Przybyłem do Krakowa w piątek niedługo po południu. Nie zdążyłem jeszcze nawdychać się miejskich spalin, gdy podjechał po mnie Wally i ewakuował na teren konwentu. W piątek ludzi było niewielu. Widziałem odseparowane trzy lub cztery grupki i pary grających, i to wszystko. Byłem jednak pochłonięty dość długą rozgrywką i wiele rzeczy mogło umknąć mojej uwadze. Jedyne, co mogę napisać, to o odbytych rozgrywkach.

Graliśmy w Falling Sky. Autor gry uznał, że podział sił na cztery strony najlepiej odda konflikt interesów w starożytnej Galii. W tej wersji galijskiej rzeczywistości przyszło mi grać Rzymianami, Samuel wziął Haeduów, Wally prowadził Belgów, a Jurek Arvernów. Mechanika gry steruje Germanami, którzy często wpadają z wizytą na galijskie pastwiska. W rozgrywce, którą toczyliśmy, był moment, że Germanie kontrolowali wschodnie rubieże Galii od granicy z Belgią poprzez ziemie Trewerów i Helwetów aż po Prowincję i włącznie z nią. Gdyby plansza była większa, być może poszliby na Rzym. Mogą być zatem liczącą się siłą, jeśli gracze zlekceważą zagrożenie z ich strony. Germanie są jedynym elementem gry, który mi się w niej spodobał. W miarę interesujący wydał mi się też układ etapu. Kolejność ruchów jest w nim określana losowo poprzez pociągnięcie karty, która wskazuje, kto jest Pierwszy, kto Drugi itd., ale na tym procedura się nie kończy. Pierwszy gracz wybierając jedną z dostępnych opcji ruchu jednocześnie określa możliwości odpowiedzi Drugiego gracza. Innymi słowy Pierwszy decyduje poniekąd, czego Drugi w swojej turze nie będzie mógł zrobić. W grze czteroosobowej, gdzie jest jeszcze Trzeci i Czwarty, tego rodzaju mechanika wprowadza różne możliwości blokowania przeciwników, zwykle strony wygrywającej. Trudno mi po jednej rozgrywce powiedzieć, na ile od umiejętności każdego gracza zależy jego zdolność do omijania blokad ruchów, które inni gracze nań narzucają, a na ile jest to element całkowicie losowy, określany doborem kart i ewentualnie dogadywaniem się między sobą pozostałych graczy w ramach chwilowych sojuszy.

Poprawiony: sobota, 14 kwietnia 2018 07:54

Więcej…

 

Konkurs wydawnictwa AVALON (I edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

We współpracy z wydawnictwem AVALON mamy przyjemność zaprosić Was do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki wydawnictwa AVALON z serii poświęconej władcom średniowiecznym, ufundowane przez wydawnictwo. Aby wziąć udział w losowaniu nagród należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe. Każdy z trzech nagrodzonych będzie mógł sobie wybrać jedną pozycję spośród poniższych biografii władców średniowiecznych wydanych przez wydawnictwo AVALON:

1. Bezprym
2. Leszek inowrocławski
3. Bolesław II Przemyślida
4. Jan II żagański
5. Knut Wielki
6. Konrad mazowiecki

PYTANIA KONKURSOWE

1. Książę ten, będący zwierzchnim władcą całej Polski, został zabity podczas zjazdu książąt dzielnicowych w wyniku zdradzieckiego ataku oddziału Pomorzan. Zgodnie z przekazami historycznymi, do ataku miało dojść kiedy władcy przebywali w łaźni. Książę zdążył wskoczyć na konia i zaczął uciekać, ale wtedy został postrzelony. Pomnik poświęcony tym wydarzeniom ukazuje nagiego jeźdźca z wbitą w ciało strzałą. O jakiego księcia chodzi?

2. Książę ten, będący władcą Mazowsza, został zabity przez Litwinów i Prusów (niektóre źródła podają także jako sprawców Rusinów) podczas najazdu na jego ziemie. Część przekazów historycznych wskazuje, że po uśmierceniu księcia najeźdźcy spalili jego ciało zgodnie ze swoimi pogańskimi zwyczajami. Tragedia nastąpiła po zdobyciu przez napastników grodu, gdzie wraz z księciem przebywał jego najstarszy syn, który dostał się do niewoli. O jakiego księcia chodzi?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 25 kwietnia 2018. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: środa, 04 kwietnia 2018 11:50

Więcej…

 

1809. Grom nad Dunajem (tom III)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: 1809. Grom nad Dunajem. Zwycięstwo Napoleona nad Habsburgami (tom III – Wagram i Znojmo)
Autor: John H. Gill
Tłumaczenie: Cezary Domalski
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2016
Stron: 527
Wymiary: 24,1 x 17 x 3,8 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7889-151-2

Recenzja
Po znakomitym drugim tomie, który ukazał się w roku 2015, rok później trylogia Johna H. Gilla o wojnie Austrii z Francją i jej sojusznikami w 1809 roku doczekała się wydania ostatniej, trzeciej części, poświęconej bitwom pod Wagram i Znojmem, działaniom w Polsce, na Węgrzech oraz w Dalmacji, a także na dalekim zapleczu armii francuskiej: w Tyrolu i na terenie Niemiec oraz Niderlandów. Jest to najdłuższy tom spośród wszystkich trzech. Przyczyniło się do tego zamieszczenie na końcu pełnej bibliografii całej trylogii, ale nawet bez niej i innych dodatków tom ten jest obszerniejszy niż poprzednie.

Poprawiony: piątek, 30 marca 2018 20:17

Więcej…

 

Ostrołęka 26 maja 1831 – przykład rozgrywki (1)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pierwszy przykładowy fragment rozgrywki, który ma zademonstrować jak działają zasady gry „Ostrołęka 26 maja 1831”, poświęcony będzie szarży kawalerii. Chciałbym pokazać szarżę i przepisy z nią związane. Mam nadzieję, że przykład ten pozwoli graczom lepiej zrozumieć zasady i zwizualizować niektóre elementy mechaniki gry mniej widoczne w relacjach z rozgrywek.

 

Przykład rozpoczynamy w fazie ruchu kawalerii polskiej. U dołu stoją gotowe do szarży trzy jednostki polskiej kawalerii (od lewej): 2/4 psk, 2/2 Maz. oraz 1/5 psk. Między nimi zajęła pozycję bateria lekkiej artylerii konnej: 2 blak. 2/4 psk i 1/5 psk są w szyku liniowym, 2/2 Maz. w szyku kolumny. 2 blak w szyku transportowym. Powyżej nich oddziały rosyjskie, które będą przeciwnikami Polaków. Naprzeciw 1/5 psk stoi groźny przeciwnik – dywizjon kirasjerów 1/Ks. Alberta. Polacy mogliby szarżować na wprost, ale wtedy spotkają się z kontrszarżą Rosjan (12.1). Kirasjerzy będą mieć w niej przewagę ze względu na to, że mają współczynnik szarży (liczba w kwadracie na niebieskim tle) o 2 większy od strzelców konnych (4 do 2). Wynik walki byłby w tej sytuacji bardzo niepewny. 1/5 psk mógłby też próbować obejść rosyjskich kirasjerów, tak by wyjść na ich bok. Rosjanie mogą jednak wtedy automatycznie obrócić się o 60 stopni i wykonać kontrszarżę boczną (12.2), ponieważ przed rozpoczęciem szarży 1/5 psk znajduje się w strefie przedniej przed ich frontem i w czasie wykonywania szarży będzie cały czas widoczny. Efekt byłby ten sam – doszłoby do frontalnego starcia obu jednostek kawalerii. Czy można sobie w tej sytuacji poradzić jakoś inaczej?

Poprawiony: poniedziałek, 02 kwietnia 2018 18:51

Więcej…

 

[BG] Der letzte Schub – rozgrywka w klubie Agresor 17.03.2018

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

17 marca 2018 roku w warszawskim Klubie Agresor mieszczącym się na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej mieliśmy przyjemność zagrać w Battlegrup – system bitewny symulujący okres II wojny światowej. Zdecydowaliśmy się rozgrywkę na 1200 punktów, czyli na poziomie kompanii. Nastawiliśmy się na więcej niż jednego gracza na stronę, co zaowocowało 4 graczami alianckimi i 4 niemieckimi. Rozgrywka osadzona była w realiach końca wojny – kwiecień 1945 roku, czyli podręcznik Fall of the Reich. Fabularnie z racji wybrania scenariusza: Attack/Counter-Attack, operacja została nazwana Der letzte Schub.

 

Niemcy mają za zadanie zatrzymać ofensywę Aliantów, utrzymać drogę na zachód (czerwone punkty). Alianci mają zadanie utrzymać zajęty już przyczółek w mieście i drogę na zachód. Obie strony mogły podjąć próbę zajęcia niedużego miasta i umocnienia w nim pozycji

Poprawiony: niedziela, 15 kwietnia 2018 07:27

Więcej…

 

Austerlitz

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Austerlitz. Śmiertelne zmagania Francji z Europą i Rosją
Autor: Oleg Sokołow
Tłumaczenie: Sławomir Skowronek
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2014
Stron: 602
Wymiary: 24,2 x 17 x 3,9 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7889-179-6

Recenzja
Austerlitz to jedna z tych bitew epoki napoleońskiej, wokół których narosło najwięcej mitów. Sam przebieg starcia, rozstrzygniętego przez jeden prosty, charakterystyczny manewr, od zawsze dawał do myślenia wojskowym i historykom. Podobnie jak zwycięstwo Hannibala pod Kannami, Bitwa Trzech Cesarzy jawi się jako coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Niedawno temat podjął na nowo rosyjski historyk Oleg Sokołow, profesor uniwersytetu w Sankt Petersburgu, autor licznych publikacji, poza macierzystą uczelnią wykładający także na paryskiej Sorbonie. Oprócz działalności naukowej Oleg Sokołow jest również założycielem i aktywnym uczestnikiem rosyjskiego ruchu rekonstrukcji historycznej. Odtworzył wiele bitew epoki napoleońskiej, gdzie liczba rekonstruktorów sięgała czasami tysięcy.

Więcej…

 

Strona 6 z 195