Od muszkietu do karabinu powtarzalnego – historia pierwszej gwałtownej rewolucji w uzbrojeniu

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Historia wojskowości zna wiele przykładów, kiedy nowa broń zapewniła przewagę jednej z walczących stron i zmieniła stosowaną taktykę. Rydwany wprowadziły na pola bitew konie (nie znano jeszcze siodeł i strzemion), grecki hoplita i macedoński falangita z łatwością zwyciężał nad innymi rodzajami piechoty, aż sam uległ rzymskiemu legioniście. Łuk refleksyjny dał wielkie znaczenie walce dystansowej i konnym strzelcom, strzemiona i odpowiednie siodła pozwoliły rycerstwu szarżować na piechotę, a kusza i wozy taborowe sprawiły, że piechota mogła z nimi skutecznie walczyć, nie potrzebując do tego wielu lat szkolenia. Broń palna utrwaliła supremację piechoty na polach bitew zachodniej Europy, w pewnym momencie stając się nawet zbyt skuteczną dla najlepszych rodzajów jazdy, jak na przykład dla husarii. Podobne rewolucje wprowadziło pojawienie się CKM-ów, lotnictwa, czołgów, okrętów podwodnych, lotniskowców, naprowadzanych rakiet czy dronów. Zjawisko to występuje cały czas, gdyż rywalizujące państwa chcą osiągnąć w ten sposób przewagę nad potencjalnym przeciwnikiem. Czy są to właściwości stealth samolotów, czy okrętów, broni energetycznej i hipersonicznej, czy militarne wykorzystanie kosmosu – dominacja w każdym z tych obszarów może przynieść zwycięstwo w ewentualnym konflikcie.

Podstawową różnicą między tymi wynalazkami jest jednak czas, jaki mijał pomiędzy ich wprowadzaniem. Do rewolucji przemysłowej konkretne rodzaje broni były używane i dominowały przez co najmniej 100 lat, albo i dłużej. Tak było w przypadku muszkietu skałkowego, a wcześniej kołowego i lontowego. Drewniany, żaglowy okręt liniowy dominował na morzach przez prawie 200 lat, będąc tylko udoskonaleniem wcześniejszych galeonów, które również przez ponad 100 lat stanowiły podstawę najważniejszych flot w Europie. Podobnie było w przypadku bombard i pierwszych armat, kuszy i innych wynalazków.

Poprawiony: niedziela, 25 października 2020 09:48

Więcej…

 

Ciechanów 1920

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Lech Wyszczelski
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2020
Stron: 320
Wymiary: 19,5 x 12,5 x 1,8 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-15889-4

Recenzja
To piąta książka prof. Lecha Wyszczelskiego, którą mam w swojej bibliotece. Poprzednie cztery to „Bitwa na przedpolach Warszawy”, „Operacja niemeńska”, „Mińsk 1919” („Historyczne Bitwy”) i wreszcie niedawno nabyty „Nasielsk 1920”, także z tej samej serii. Miałem zatem możliwość zapoznać się ze stylem autora, jak i z jego wiedzą. Stąd też lektura „Ciechanowa 1920” nie była dla mnie jakimś zaskoczeniem. Po prostu uzupełniłem posiadaną wiedzę.

Poprawiony: wtorek, 20 października 2020 19:33

Więcej…

 

Siemiatycze 1863

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Ernest Szum
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2020
Stron: 300
Wymiary: 19,5 x 12,5 x 1,7 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-15804-7

Recenzja
XIX wiek to jeden z najtrudniejszych okresów w historii Polski. Praktycznie całe stulecie naznaczone jest brakiem naszego kraju na mapach Europy i świata. To także czas wzmagających się prób wynarodowienia Polaków przez państwa, które w 1795 r. doprowadziły do upadku I RP. Wiek ten to również krótkotrwały epizod „wolności” w postaci Księstwa Warszawskiego. „Wolności” przyniesionej na francuskich bagnetach pewnego uzdolnionego Korsykanina. Wraz z upadkiem Księstwa rozpoczął się trwający ponad 100 lat okres nieprzerwanej okupacji ziem polskich przez trzech zaborców. Polacy – jako naród z natury niepokorny – w oczywisty sposób nie pogodzili się z zaistniałą sytuacją. Owocem tego są powstania narodowe, które w XIX wieku wybuchły na ziemiach polskich. Jednym z takich zrywów było powstanie zwane w historiografii „styczniowym”. Od lat toczą się spory o jego sens. Przyznam, że osobiście zaliczam się raczej do przeciwników decyzji o podjęciu walki w 1863 r. Dlatego też styczność z literaturą dotyczącą rzeczonego zrywu miała do tej pory w moim przypadku charakter okazjonalny. Mając to na uwadze, z nieukrywaną ciekawością sięgnąłem po publikację Ernesta Szuma o bitwie pod Siemiatyczami, stoczonej 6-7 lutego 1863 r. Liczyłem, że pogłębi moją wiedzę o tym wielkim polskim powstaniu i zaciekawi mnie samym tytułowym tematem. Niestety przeżyłem zawód.

Więcej…

 

Księgarnia „U Izy” – garść planszówkowych wspomnień (wywiad)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

O czasach świetności słynnej warszawskiej księgarni mówi pracujący w niej wówczas Marcin Nietrzebka

Ten wywiad będzie przede wszystkim podróżą w przeszłość, dla niektórych dość odległą. Chciałbym bowiem porozmawiać o sławnej niegdyś wśród strategów Księgarni „U Izy”, w której pracowałeś w latach jej świetności. Kiedy to było i jakie stanowisko tam zajmowałeś?

Rzeczywiście miałem przyjemność pracować w Księgarni „U Izy” w najlepszych latach tego miejsca, czyli mniej więcej w połowie lat 90-tych. W tamtych czasach „Iza” była instytucją znaną w całej Warszawie. Tam przychodziło się po rzeczy rzadkie bądź nowe z dziedziny fantastyki i literatury SF, łącznie z niskonakładowymi publikacjami. „U Izy” istniało także specjalne stoisko muzyczne sformatowane na tematykę turystyczną i poezję śpiewaną. W pewnym momencie pojawił się kąt z grami, który z biegiem czasu przerodził się w oddzielne stoisko i w czasach największej świetności zajmował cały jeden poziom (a właściwie podziemie księgarni). To właśnie do tego stoiska waliła po lekcjach i w czasie lekcji młodzież z pobliskich liceów i politechniki, godzinami przesiadując i słuchając bajań personelu na temat RPG, gier strategicznych czy bitewnych. Wyobrażam sobie, że dla niektórych klientów Księgarnia „U Izy” była wtedy rajem na Ziemi.

 

Róg ulic Wilczej i Emilii Plater w Warszawie (od strony południowo-wschodniej). To tutaj w latach 1989-1998, czyli w czasach swojej największej świetności, mieściła się Księgarnia „U Izy”. Później lokal zajmowało kilka różnych podmiotów (m.in. restauracja azjatycka). Dziś w tym miejscu znajduje się restauracja Sofra.

Poprawiony: środa, 14 października 2020 20:34

Więcej…

 

Wybrzeże 1939 (Dragon Hobby (4) 1/1998) – wykaz żetonów

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Gra została opublikowana w czasopiśmie „Dragon Hobby” nr 1/98 (4).

Poprawiony: niedziela, 11 października 2020 19:19

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (9 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe:

1) Robert Gretzyngier, Wojtek Matusiak – „Wyspy Brytyjskie 1940” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Lech Wyszczelski – „Ciechanów 1920” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Krzysztof Marcinek – „Don 1917-1918” (seria „Historyczne Bitwy”)


PYTANIA KONKURSOWE

1. Jak nazywał się brytyjski dwusilnikowy samolot z okresu II wojny światowej, zbudowany w większości z drewna, występujący w wielu wersjach, w tym jako myśliwiec, bombowiec, nocny myśliwiec i samolot myśliwsko-bombowy? Nazwa samolotu pochodzi od nazwy pewnego owada.

2. Jak nazywało się niemieckie urządzenie (rozwiązanie) techniczne z okresu II wojny światowej pozwalające na prowadzenie bombardowania lotniczego bez widoczności do celu? Wywodziło się ono ze stosowanej wcześniej metody umożliwiającej samolotom lądowanie przy trudnej pogodzie poprzez skorygowanie ich lotu tak by pokrywał się on z osią pasa startowego.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 28 października 2020. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: czwartek, 08 października 2020 21:52

Więcej…

 

Strona 6 z 239