Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Kamil Janicki
Wydawca: Znak Horyzont
Seria: Prawdziwe historie
Rok wydania: 2016
Stron: 445
Wymiary: 23,2 x 16,4 x 3,7 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-240-3466-6

Recenzja
Damy ze skazą to kolejna książka w dorobku Kamila Janickiego ukazująca się w serii Prawdziwe historie, wydana przez wydawnictwo Znak. Po Żelaznych damach niniejsza praca jest następnym dziełem, które przenosi nas w czasy początków państwa polskiego. Tym razem autor przybliża nam burzliwy wiek XI opisując kolejne etapy waśni i sojuszy pomiędzy Polską i jej sąsiadami.

Więcej…

 

[Blue Cross, White Ensign] Bitwa pod Kaliakrą 1791 – Raleen vs Silver, 08.01.2017

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa pod Kaliakrą (31.VII.1791) to ostatnie starcie wojny rosyjsko-tureckiej, toczącej się w latach 1787-1792. Tego samego dnia, którego miała miejsce bitwa, zawarto rozejm. Wcześniej Rosjanie, pod dowództwem admirała Uszakowa, zdołali jednak po raz kolejny pokonać flotę turecką, tym razem trochę bardziej zdecydowanie niż w zeszłym roku. Podobnie jak to miało miejsce w poprzednich bitwach, Turcy po poniesieniu pierwszych strat uciekli, pozostawiając na polu bitwy maruderów (mam na myśli okręty), którzy dostali się w ręce Rosjan. Scenariusz rozpoczyna się podobnie jak dwie wcześniejsze bitwy z roku 1790. Czas rozgrywki jest trochę krótszy (16 etapów), ale nadal dość długi. Obie floty płyną równolegle, dość daleko od siebie. Rosjanie znajdują się na początku tuż przy krawędzi planszy (nazwijmy ją umownie północną). Turcy mają zaś na południe od siebie dużo przestrzeni do południowej krawędzi planszy. Obie floty idą pod wiatr, ale w razie gdyby przyszło do wykonywania manewrów, pozycja floty tureckiej jest mniej korzystna.

Rosjanie – Silver, Turcy – Raleen.

 

Czoła obu flot na początku bitwy. Rosjanie płyną trochę z tyłu. Historycznie przed bitwą awangarda rosyjska wysforowała się do przodu, by dogonić Turków, odrywając się trochę od reszty sił.

Poprawiony: piątek, 13 stycznia 2017 21:08

Więcej…

 

Monte Cassino. Atak polski – prototyp gry

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

„Monte Cassino. Atak polski” to gra planszowa będąca obecnie w fazie prototypu. Przeznaczona jest ona dla jednego gracza. Gra odtwarza atak II Korpusu gen. Andersa na masyw Monte Cassino w maju 1944 roku. Powyżej plansza gry (póki co jest to wersja prototypowa). Zapraszam do obejrzenia filmu przedstawiającego grę i jej mechanikę:

https://www.youtube.com/watch?v=2ce49IIsMjs

Poprawiony: piątek, 13 stycznia 2017 21:19

Więcej…

 

Orły nad Kaczawą – premiera zeszytu drugiego

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Dwa miesiące po premierze pierwszego zeszytu „Orłów nad Kaczawą” – dodatku do gry bitewnej „Bogowie wojny – Napoleon”, mamy przyjemność ogłosić, iż dostępny jest już drugi zeszyt z tym dodatkiem.

Poprawiony: wtorek, 10 stycznia 2017 16:30

Więcej…

 

[Blue Cross, White Ensign] Bitwa pod Tendrą 1790 – Raleen vs Silver, 03.01.2017

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa pod Tendrą (28-29.VIII.1790) to kolejna już bitwa rosyjskiej floty czarnomorskiej stoczona pod komendą admirała Uszakowa. Po wcześniejszej bitwie na Cieśninie Kerczeńskiej Rosjanie pożeglowali do Sewastopola by uzupełnić zaopatrzenie. Po ponownym wypłynięciu na morze sześć tygodni później napotkali flotę turecką stojącą na kotwicy. Obie floty pospiesznie uformowały linie bojowe i stanęły do walki, jednak jak poprzednim razem Turcy długo nie wytrzymali i szybko opuścili pole bitwy. W scenariuszu przedstawiającym bitwę wcale tak być nie musi, choć standardowo już tureckie morale nie jest wysokie i po pierwszych stratach może dać znać o sobie. Turcy mają, jak zazwyczaj, więcej okrętów, i do tego cięższych. W przeciwieństwie do bitwy na Cieśninie Kerczeńskiej, okręty te są też rozmieszczone bardziej równomiernie wzdłuż linii bojowej: ciężkie jednostki są bardziej wymieszane z lżejszymi, co jest korzystne. Rosjan jest mniej, ale za to są ustawieni lepiej względem kierunku wiatru. Część linii bojowej uzupełniają fregaty. Po stronie tureckiej występuje dwóch admirałów, co pozwala na bardziej elastyczne dowodzenie. Scenariusz jest dość długi (24 etapy), ale jak już wspomniałem, może skończyć się wcześniej.

Rosjanie – Silver, Turcy – Raleen.

 

Obie floty w pełnej krasie, ustawione równolegle do siebie. Turcy mają więcej okrętów liniowych, fregaty znalazły się u nich w drugiej linii. U Rosjan fregaty uzupełniają jedyną linię bojową, która za to jest dłuższa.

Poprawiony: niedziela, 08 stycznia 2017 10:14

Więcej…

 

Heroes of Normandie: D-Day (Devil Pig Games)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

„D-Day” nie jest pierwszym wydanym dodatkiem do gry „Heroes of Normandie”. Jednak dla uproszczenia zauważone w nim nowe komponenty będę opisywał tak, jakby to tutaj wszystkie pojawiły się po raz pierwszy.

Poprawiony: sobota, 07 stycznia 2017 18:49

Więcej…

 

Strona 6 z 176