XVI Galicyjskie Manewry Strategów – Kingdom of Heaven

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Kingdom of Heaven: The Crusader States 1097-1297 wydawnictwa Multi-Man Publishing to jedna z kilku gier, jakie miałem przyjemność rozegrać podczas XVI Galicyjskich Manewrów Strategów. Moim przeciwnikiem był doświadczony gracz z Krakowa i zarazem stały bywalec imprez w południowej Polsce – Monthion. Rozegraliśmy scenariusz wprowadzający, przedstawiający pierwszą krucjatę. Nie jest on zbyt długi i służy raczej poznaniu gry, przed sięgnięciem po kolejne scenariusze. Mimo wszystko klimat pierwszej krucjaty, chyba najbardziej znanej, także za sprawą zwycięstwa, jakie odniosła, i aura wydarzeń jej towarzyszących sprawiły, że na początek padło właśnie na ten scenariusz. Zapraszam do obejrzenia relacji, która mam nadzieję będzie choć trochę pomocna osobom zastanawiającym się nad sięgnięciem po tę niezwykle urokliwą grę.

 

Po wyruszeniu z Konstantynopola i przejściu przez Azję Mniejszą w okolicach Ikonium oddziały krucjatowe natrafiły na pierwsze siły Turków Seldżuckich. Straty marszowe okazały się niezbyt duże i dotknęły głównie posiłkowe jednostki bizantyjskie pod dowództwem Tatikiosa. W walce armia krucjatowa straciła zaledwie jeden poziom odnosząc wielkie zwycięstwo.

Poprawiony: niedziela, 25 sierpnia 2019 07:22

Więcej…

 

XVI Galicyjskie Manewry Strategów

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Za nami XVI edycja Galicyjskich Manewrów Strategów, odbywających się co roku w Muszynie. Konwent Galicyjskie Manewry Strategów został zorganizowany w ramach realizacji zadania publicznego pn.: „Gry planszowe jako alternatywna forma spędzania czasu wolnego – 2019” współfinansowanego ze środków Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna. W tym roku po raz pierwszy Manewry odbywały się w Domu Starostów. Nowa lokalizacja, poza samym zabytkowym wystrojem wnętrz i prestiżowym miejscem, jakim w Muszynie jest Dom Starostów, oferuje jeszcze jedno bardzo ważne udogodnienie – klimatyzowaną salę. W lecie, przy panujących nieraz o tej porze upałach (po części tak było i w tym roku) jest to nieocenione. To chyba pierwsza impreza w Polsce poświęcona planszówkom wojennym, która dorobiła się lokalizacji z takim udogodnieniem. Jeśli chodzi o zabytkowe obiekty, porównywalnym dysponują jedynie Pola Chwały, organizowane corocznie na zamku w Niepołomicach pod Krakowem. Spośród atrakcji tegorocznej edycji Manewrów wspomnę jeszcze jedną miłą uchu wszystkich miłośników muzyki klasycznej. Za oknami przygrywało nam (i klientom miejscowej kawiarni) trio smyczkowe. W przerwach między rozgrywkami można było więc doświadczyć innych przyjemności. Wspomnę także o gustownych identyfikatorach i akredytacjach (darmowych), pozwalających pozostać na terenie obiektu do późna w nocy, również wprowadzonych w tym roku po raz pierwszy.

Na tym nie koniec zmian i nowości. Podczas imprezy odbył się konkurs wiedzy o grach i historii, w którym można było wygrać gry planszowe. Odbyły się też dwa turnieje: w Neuroshimę Hex oraz w Osadników z Catanu. To propozycja dla tych, którzy przybyli na imprezę z dziećmi, zwłaszcza młodszymi. W niedzielę, na sam koniec imprezy, odbył się również turniej w grę Mölkky. Te i inne atrakcje sprawiły, że na konwent zawitało trochę więcej ludzi, spoza grona grających w gry wojenne. Jeśli chodzi o te ostatnie, jak zwykle grano w wiele tytułów, między innymi w następujące: Hannibal & Hamilcar (wyd. Phalanx), Pericles (wyd. GMT Games), Euro Front 2 (wyd. Columbia Games), Here I Stand (wyd. GMT Games), Gorizia 1916 (wyd. Europa Simulazioni), Zimna Wojna (wyd. Bard), Neuroshima Hex (wyd. Portal Games), Tanks (wyd. Battlefront), Empire of the Sun (wyd. GMT Games), Washington's War (wyd. GMT Games), Quartermaster General: 1914 (wyd. PSC Games), Kingdom of Heaven (wyd. Multi-Man Publishing), Race to Berlin (wyd. Leonardo Games), Mokra 1 września 1939 (wyd. Strategemata), Serpents of the Seas (wyd. GMT Games), Fires of Midway (wyd. Clash of Arms), Manoeuvre (wyd. GMT Games), Commands & Colors: Ancients (wyd. GMT Games). Na imprezie zagościły też gry w wersji prototypowej, w większości szykowane do wydania jeszcze w tym roku: Ostrołęka 16 lutego 1807 (wyd. Erica), 303 Squadron (wyd. Hobbity), Lwów-Zboiska 1939 (wyd. Strategemata), Trinacria (póki co wydawca nieznany). Ponadto udało się dwukrotnie rozegrać scenariusz turniejowy do Ostrołęki 26 maja 1831 (wyd. Erica), przyszykowany specjalnie na tą edycję imprezy. Można było potrenować przed turniejem, planowanym na XIV Polach Chwały, gdzie pojawią się podobne scenariusze. Zarazem był to test tego rodzaju formy rozgrywek, by zobaczyć jak sprawdza się ona w praktyce.

Wiele zmian i kilka nowych atrakcji, które pojawiły się w tym roku, sprawiło że najstarszy konwent gier wojennych w Polsce wyraźnie ożył i zyskał pod względem klimatu i przytulności samego miejsca do grania. Na koniec imprezy miałem przyjemność rozmawiać z osobami, które kiedyś grały w gry wojenne, a na konwent trafiły zupełnie przypadkowo, szukając jakichś gier planszowych dla swoich dzieci. Widać było wśród nich duże zainteresowanie tematem i po naszej rozmowie sądzę, że jeszcze do nas zawitają. Cieszę się, że tak jak w poprzednich latach jako portal objęliśmy patronat nad imprezą i że mogłem uczestniczyć w tej edycji Manewrów. Do zobaczenia za rok w Muszynie!

 

Leliwa jako Rzymianin czaruje karty podczas rozgrywki w Hannibal & Hamilcar (wyd. Phalanx). Tym razem zaklęcia nie pomogły i mimo że po pojawieniu się Scypiona Afrykańskiego Rzym był bliski zwycięstwa, ostatecznie zatriumfowała Kartagina. Była to jedna z najciekawszych rozgrywek, jakie pamiętam. Dość wspomnieć, że Hannibal przekraczał Alpy dwukrotnie, za drugim razem już bez słoni.

Poprawiony: środa, 14 sierpnia 2019 08:12

Więcej…

 

[Ukraine '43] Raleen vs Silver, 27.07.2019 (cz. 2)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pierwsza faza walk za nami. Sowieci odnieśli całkiem spore sukcesy, zwłaszcza w rejonie Charkowa i w okolicach miasta Sumy. Niemcy są tam generalnie w odwrocie. Tymczasem na południu panuje względny spokój. Oddziały niemieckie umocniły się na linii miast i bronią jej póki co wytrwale, a Sowieci nie do końca mają pomysł jak ją sforsować. Bardzo dynamiczna sytuacja zarysowała się koło Sławiańska i Artiamowska, gdzie niemieckie dywizje pancerne usiłują powstrzymać wylewających się z przyczółka Sowietów. Niemcy ponieśli spore straty, głównie w rejonie Charkowa. Miasta bronią Dywizja Grenadierów Pancernych SS „Wiking” i 282 Dywizja Piechoty. Sowieci mają jednak możliwość wyparcia Niemców okrążając miasto, z czego wyciągnęli, jak się wydaje, właściwe wnioski.

Sowieci – Silver, Niemcy – Raleen.

 

Na południowym odcinku frontu ataki na miasta rozbiły się o niemieckie umocnienia. Sowieci usiłują przedrzeć się na południe od Makiejewki, gdzie Niemcy stracili w walkach batalion StuGów, osłaniający piechotę przed atakiem jednostek pancernych. Niemcy cofnęli jedną z osłabionych dywizji piechoty i zaczęli budowę umocnień. Z kolei na zachód od Sławiańska ledwo udało im się wymanewrować tak, by zablokować dalsze natarcie Sowietów.

Poprawiony: poniedziałek, 07 października 2019 13:38

Więcej…

 

Niemiecka piechota zmotoryzowana i grenadierzy pancerni w II wojnie światowej

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Nigel Thomas
Tłumaczenie: Jakub M. Rawinis
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2017
Stron: 68
Wymiary: 28,4 x 18,5 x 0,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7889-582-4

Recenzja
Piechota zmotoryzowana, przemianowana później na grenadierów pancernych, była jednym z najważniejszych elementów niemieckich wojsk pancernych i zmotoryzowanych w czasie II wojny światowej. Przyjmuje się, że to właśnie Niemcom udało się stworzyć w ramach dywizji pancernych optymalną kombinację czołgów, piechoty i artylerii, pozwalającą im bardzo skutecznie prowadzić działania manewrowe. Wysoka mobilność w połączeniu z odpowiednią doktryną wojenną zaowocowała wieloma sukcesami niemieckimi w pierwszej fazie wojny. Niewątpliwie z racji tego, że III Rzesza uczestniczyła w konflikcie od początku, jej siły zbrojne miały więcej czasu na wypracowanie właściwych rozwiązań niż ich główni przeciwnicy. Miały też możliwość sprawdzić je w warunkach bojowych.

Więcej…

 

75 rocznica Powstania Warszawskiego

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Dziś 75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie „W” jak co roku 1 sierpnia zawyją syreny i oddamy hołd powstańcom, ich heroizmowi i poświęceniu w walce o wolną Polskę. Jak zawsze wrócą dyskusje o sens Powstania. O tym czy musiało wybuchnąć i czy warto było poświęcać życie tylu ludzi dla mglistego celu. Zdecydowana większość weteranów Powstania nie ma co do tego wątpliwości. Ich głosu nie należy ignorować. Pamiętajmy tego dnia przede wszystkim o nich i trudnym losie, jaki ich spotkał podczas wojny i po jej zakończeniu.

Więcej…

 

Wargaming for Leaders

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autorzy: Mark Herman, Mark Frost, Robert Kurz
Wydawca: Mc-Graw Hill
Rok wydania: 2009
Stron: 280
Wymiary: 23,6 x 16 x 2,5 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-0-07-159688-6

Książka w języku angielskim

Recenzja
Czy gdybyś miał możliwość sprawdzenia tego co może się wydarzyć w przyszłości, podjęcia strategicznych wyborów i zobaczenia ich konsekwencji przed podjęciem drogich i niedających się cofnąć decyzji, czy nie skorzystałbyś z niej? Oczywiście, że skorzystałbyś. A w świecie asymetrycznego konfliktu, zagrożeń bezpieczeństwa, intensywnej globalnej rywalizacji i niepewności ekonomicznej jest jeszcze większa premia za testowanie planów i strategii – niezależnie od tego czy są one realizowane przez organizacje rządowe, międzynarodowe korporacje czy wyłaniające się megawspólnoty. Tyle w ramach wprowadzenia sami autorzy o tematyce książki w notce, którą znaleźć można na okładce. Jest ona oczywiście dłuższa. Sądzę jednak, że ten krótki fragment wystarczy by zorientować się w czym rzecz. Czy to na pewno wargaming? Zdaniem autorów jak najbardziej. Choć trochę inny niż ten, do jakiego przyzwyczajeni są grywający w historyczne gry wojenne.

Więcej…

 

Strona 6 z 213