IV Gladius przesunięty na jesień

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W związku z epidemią koronawirusa postanowiliśmy przełożyć IV edycję konwentu gier bitewnych GLADIUS na jesień. Impreza była zaplanowana na 16-17 maja 2020 r. i uzyskaliśmy już stosowną zgodę Dziekana Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej co do jej organizacji. Uważamy, że obecna sytuacja nie pozwoli dobrze przygotować się do imprezy części osób i firm wystawiających pokazy, co wymaga czasu i zaangażowania, a także tego by termin imprezy był pewny. Liczymy się także z rezygnacją z udziału w niej w tym terminie części pozostałych uczestników.

W najbliższym czasie na Politechnice Warszawskiej mają zostać podjęte decyzje co do wszystkich wydarzeń odbywających się do końca maja, odnośnie tego czy władze uczelni wyrażają zgodę na to by one się odbyły. Nie jest więc wykluczone, że w trakcie przygotowań dowiedzielibyśmy się, że nie mamy już zgody na przeprowadzenie imprezy w tym terminie. Nie chcemy stawiać, zwłaszcza przygotowujących pokazy, w takiej sytuacji, że nagle dowiedzą się o odwołaniu imprezy. Poza tym uważamy, że w najbliższym czasie ogólna atmosfera nie będzie sprzyjać organizacji tego konwentu.

Będziemy starali się zorganizować imprezę pod koniec sierpnia bądź w pierwszej połowie września. Gdy zapadną wiążące ustalenia co do terminu, osobno o tym poinformujemy.

Poprawiony: czwartek, 12 marca 2020 11:30

Więcej…

 

VI Strategos

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Za nami szósta edycja konwentu STRATEGOS! Trwająca od 6 do 8 marca impreza odbyła się w gościnnych podwojach Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Wydział jest jednym z najlepszych miejsc do studiowania w naszym kraju, gwarantującym znalezienie pracy zgodnej z kierunkiem studiów, a przy tym bardzo przyjaznym dla studentów, znanym z życzliwości dla różnych niestandardowych inicjatyw budujących pozytywny wizerunek uczelni. To tutaj od ponad 10 lat działa klub gier planszowych „Agresor”, w ramach którego mieliśmy okazję wielokrotnie się spotykać.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, staraliśmy się pokazać na imprezie coś z naszego rodzimego podwórka planszówkowego. Nowością była z pewnością prezentowana nie tak dawno po raz pierwszy na II Memoriale Tomasza Bulzackiego gra Ostrołęka 16 lutego 1807 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), która ukazała się pod koniec listopada 2019 r. Inną nowością był najnowszy tytuł wydawnictwa Strategemata – How the West was Saved: The Russo-Polish War 1920. Na konwencie byli też z nami Robert Sypek ze Stawką większą niż życie (wyd. Inte-gra i TVP S.A.), Marek Domański z wydanym jeszcze w czasach Dragona Hobby systemem Pluton, a spośród młodszych autorów Jędrzej Jabłoński, którego kolejny już projekt o nazwie Aurea Mediocritas, poświęcony Europie środkowej w XV wieku, miejmy nadzieję, że rozwinie skrzydła i doczeka się kiedyś wydania. Ponadto warto wspomnieć, że na konwencie pojawiła się w tym roku niemal cała redakcja dawnego magazynu Dragon Hobby, ze schyłkowego okresu jego istnienia, czym zapewne nie tylko ja mogę czuć się zaszczycony.

Pewną nowością na konwencie jest ciut większa niż ostatnio obecność eurogier, a także większa niż zwykle obecność pań, które jednak nie zawsze były chętne by dać się uwiecznić na zdjęciach, czego bardzo żałuję. O ile co do tej pierwszej kwestii zdania mogą być podzielone, bo było to już wielokrotnie przedmiotem różnych dyskusji, to co do drugiej wydaje się, że wszyscy gracze i goście będą ze mną zgodni. Więcej było też dzieci, które na konwencie mają szanse spróbować swoich sił, coraz częściej zdarza się, że grając ze swoimi rówieśnikami. Cieszę się również, że przybywają do nas nowi gracze i gracze z odległych stron Polski. Zawsze staram się docenić takie osoby i ułatwić im udział w imprezie. W tym roku nadarzyła się szczególna po temu okazja, bo mieliśmy do rozdania sporo gratisów w postaci książek i gier. W tym miejscu chciałbym podziękować sponsorom: Wydawnictwu Bellona, Instytutowi Wydawniczemu Erica, sklepowi Fort Gier i Robertowi Sypkowi. Wspomnę, że sam również dołożyłem do tej puli skromną cegiełkę.

Jak co roku na konwencie grano w wiele gier. Nie udało mi się być wszędzie, więc zdjęcia, choć jest ich dość dużo, jak to zwykle bywa, nie odzwierciedlają wszystkiego co działo się podczas imprezy. Spośród gier o tematyce historycznej grano w następujące tytuły: Barbarossa: Army Group Center, 1941 (wyd. GMT Games), The Guns of Gettysburg (wyd. Mercury Games), Napoleon’s Triumph (wyd. Simmons Games), For the People (wyd. GMT Games), The Napoleonic Wars (wyd. GMT Games), Iena 1806 (gra z magazynu Vae Victis), Silver Bayonet: The First Team in Vietnam, 1965 (wyd. GMT Games), Combat Commander (wyd. GMT Games), Commands & Colors: Medieval (wyd. GMT Games), Blue Cross, White Ensign (wyd. GMT Games), Ostrołęka 16 lutego 1807 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), Iganie 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), Zimna wojna (wyd. GMT Games/Bard), The Sword of Rome (wyd. GMT Games), Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego (wyd. GMT Games/Gołębiewski), Orzeł i Gwiazda (wyd. Leonardo), Empire of the Sun (wyd. GMT Games), Wyścig do Renu (wyd. Phalanx), Lincoln (wyd. Phalanx), Stawka większa niż życie (wyd. Inte-gra i TVP S.A.), 1812: The Invasion of Canada (wyd. Academy Games), How the West was Saved: the Russo-Polish War 1920 (wyd. Strategemata), Aurea Mediocritas (prototyp), Kircholm 1605 (wyd. Dragon), Pluton (gra z magazynu Dragon Hobby), 2 de Mayo (wyd. Gen-X Games). Do powyższego grona można także doliczyć co najmniej dwie gry luźno osadzone w realiach historycznych: Pandemic: Upadek Rzymu (wyd. Rebel) i Cywilizacja: poprzez wieki (wyd. Galakta). Nie mógłbym też w tym miejscu nie wspomnieć o rozgrywce w Roota (wyd. Rebel), która odbyła się w piątek. Przez konwent przewinęło się również kilka innych eurogier. Imprezę zamknęła rozgrywka w Obcych (wyd. Gambit). Wspomnę jeszcze o szykowanych rozgrywkach w Fornovo 1495 (wyd. Compass Games) i Budapeszt 1945 (wyd. Mirage). Z przyczyn niezależnych ostatecznie nie doszły one do skutku.

Dziękuję wszystkim, którzy byli na tej edycji imprezy. Mam nadzieję, że dobrze się bawiliście i liczę na to, że pojawicie się na kolejnym STRATEGOSIE.

 

Na początek naszej konwentowej relacji dwa prawdziwe wilki morskie i rozgrywka w Blue Cross, White Ensign (wyd. GMT Games), będące trzecią częścią systemu Flying Colors. Rozgrywano scenariusz przedstawiający bitwę koło Góry Athos (1807). W starciu uczestniczyły floty rosyjska i turecka.

Poprawiony: niedziela, 29 marca 2020 21:14

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (2 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe:

1) Tomasz Romanowski – „Galia belgijska 57-51 p.n.e.” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Ernest Szum – „Siemiatycze 1863” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Krzysztof Mazowski – „Torres Vedras 1810” (seria „Historyczne Bitwy”)


PYTANIA KONKURSOWE

1. Napoleoński marszałek, dowodził kawalerią gwardii, zginął w 1813 roku. O kogo chodzi?

2. Polski generał, pisarz i teoretyk wojskowości, a także emigracyjny działacz niepodległościowy znany z krytyki powstania listopadowego, zwłaszcza dowódców i elit powstańczych. Gdy samemu przyszło mu przejść od słów do czynów i dowodzić w powstaniu styczniowym, nie popisał się jednak i po dwóch przegranych bitwach, gdy dowodzone przez niego oddziały poniosły klęskę, szybko porzucił kraj powracając na emigrację i głosząc tam tezę o fatalnym przygotowaniu powstania w Polsce. O kogo chodzi?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 25 marca 2020. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: wtorek, 17 marca 2020 00:10

Więcej…

 

Król Rusi Daniel Romanowicz

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Król Rusi Daniel Romanowicz. O ruskiej rodzinie książęcej, społeczeństwie i kulturze w XIII w.
Autor: Dariusz Dąbrowski
Wydawca: Avalon
Seria: Monografie Pracowni Badań nad Dziejami Rusi Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Rok wydania: 2016
Stron: 412
Wymiary: 21,2 x 15 x 2,7 cm (opr. twarda)
Oprawa: twarda/miękka
ISBN: 978-83-7730-188-3 (opr. twarda), 978-83-7730-187-6 (opr. miękka)

Recenzja
Książka Dariusza Dąbrowskiego nie jest pierwszą poświęconą Danielowi Romanowiczowi. W roku 2013 ukazała się (pierwsza) monografia poświęcona temu władcy, skoncentrowana na dziejach politycznych – Daniel Romanowicz, król Rusi (ok. 1201-1264). Biografia polityczna. Obecna pozycja to najnowsze dzieło, w którym jak sam autor wskazuje we wstępie, uwaga została skierowana na aspekty związane z otoczeniem Daniela. Chodzi tu zarówno o rodzinę jak i o obcych, o ludzi, z którymi mógł on się w trakcie swojego życia spotkać i od których mógł się czegoś nauczyć. Nie zabraknie również aspektów kulturowych, społecznych oraz wspomnienia istotnych wydarzeń w życiu naszego bohatera.

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (1 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć pierwszą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Kto był dowódcą ostatniego, najdłużej walczącego oddziału polskiego w powstaniu styczniowym?

Ksiądz Stanisław Brzóska

2. Generał ten w pierwszych dniach kampanii wrześniowej opuścił dowodzoną przez siebie armię by udać się później do Warszawy. Mimo, że miał taką możliwość, nie powrócił by dowodzić podległą mu armią. Później był z tego powodu oskarżany o dezercję, a w każdym razie o sprzeniewierzenie się obowiązkom wyższego dowódcy. Po wojnie podjął służbę w ludowym Wojsku Polskim by wkrótce przejść w stan spoczynku. Na emeryturze nie miał jednak łatwo, musiał bowiem dorabiać jako właściciel firmy przewozowej m.in. rozwożąc końmi węgiel. Z tego też czasu pochodzi zabawna anegdota dotycząca jego spotkań z milicją. O kogo chodzi?

Gen. Juliusz Rómmel

Gratulujemy Państwu wiedzy, bowiem wszyscy nadsyłający odpowiedzi prawidłowo odpowiedzieli na oba pytania.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Norbert Haładaj – książka J. Wojtczaka „Beer Szewa 1917” (seria HB)

2) Michał Gryn – książka E. Szuma „Siemiatycze 1863” (seria HB)

3) Bartłomiej Czachor – książka L. Moczulskiego „Wojna polska 1939”

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Poprawiony: wtorek, 17 marca 2020 00:10

Więcej…

 

Fort Gier wspiera Strategosa

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Do wydawnictw i osób wspierających konwent STRATEGOS dołączył sklep FortGier.pl znany większości miłośników planszówek wojennych w naszym kraju. Od lat utrzymujemy bardzo dobre relacje, zarówno z poprzednim, jak i obecnym właścicielem sklepu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy oferta sklepu poszerzyła się, nie tylko o planszowe gry wojenne, ale również o książki anglojęzyczne i różne nietypowe produkty z pogranicza gier wojennych. Oferta planszowych gier wojennych w Forcie Gier jest bogata, chyba najbogatsza wśród polskich sklepów internetowych. Dzięki temu można tam kupić nawet rzadkie, trudno dostępne gry. Jest też możliwość ściągania tytułów na zamówienie, jeśli danej gry nie ma w ofercie.

Dzięki sklepowi FortGier.pl będziemy mieli dla Was kilka gratisowych gier, przez niego sponsorowanych. Będą to tytuły spoza mainstreamu. Wspólnie z właścicielem sklepu mamy nadzieję, że w ten sposób zwrócimy Waszą uwagę na mniej znane gry, które często okazują się bardzo ciekawe, ale z racji tego, że prawie nikt o nich nie pisze, nie wzbudzają szerszego zainteresowania, mimo że jakościowo nie odstają od konkurencji.

Więcej…

 

Strona 6 z 223