75 rocznica zakończenia II wojny światowej (na Pacyfiku)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Dziś przypada 75 rocznica zakończenia II wojny światowej. Po upadku III Rzeszy ostatnim państwem Osi, które nadal walczyło z Aliantami, była Japonia. Zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki 6 i 9 sierpnia 1945 r. skłoniło rząd japoński do kapitulacji, którą podpisano 2 września o godz. 9.00 na pokładzie pancernika USS Missouri. Ze strony japońskiej akt kapitulacji podpisali widoczni na zdjęciu w pierwszym szeregu delegacji japońskiej minister spraw zagranicznych Mamoru Shigemitsu i szef sztabu armii, gen. Yoshijirō Umezu. W drugim i trzecim szeregu delegacji stoją przedstawiciele ministerstw spraw zagranicznych, armii i marynarki wojennej. Kapitulację przyjmował gen. Douglas MacArthur jako przedstawiciel całości sił alianckich. Poza nim po stronie przyjmujących kapitulację podpisy na akcie złożyli przedstawiciele Stanów Zjednoczonych (adm. Chester Nimitz), ZSRR (gen. Kuźma Dieriewianko), Chin (gen. Xu Yongchang), Wielkiej Brytanii (adm. Bruce Fraser), Australii (gen. Thomas Blamey), Kanady (płk Lawrence Moore Cosgrave), Francji (gen. Philippe Marie Leclerc), Holandii (adm. Conrad Helfrich) i Nowej Zelandii (wicemarsz. Leonard Monk Isitt). Kapitulacja Japonii ostatecznie zakończyła II wojnę światową. W Europie koniec wojny wiąże się z poddaniem się Niemiec. Warto jednak pamiętać, że przez kilka kolejnych miesięcy zmagania na Pacyfiku nadal trwały, a Japończycy mimo beznadziejnej sytuacji, w jakiej się znaleźli, do końca stawiali opór.

Poprawiony: środa, 02 września 2020 11:51

 

Beer Szewa 1917

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Jarosław Wojtczak
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2020
Stron: 294
Wymiary: 19,5 x 12,5 x 1,6 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-15827-6

Recenzja
Drodzy habekofile, zacznę od krótkiej oceny ogólnej, oraz paru ostrzeżeń na własny temat. – Ogólnie „Beer Szewa 1917” to książeczka łatwa w lekturze, potoczysta, pozwala wyrobić sobie dość dobry pogląd o opisywanych zdarzeniach, które są same w sobie pouczające, a przy tym tak romantyczne, jak tylko wojenna maszynka do mięsa być może. Pojawi się troszkę błędów natury głównie redakcyjnej, ale raczej dla czepialskich. Nie psują specjalnie ogólnego wrażenia... krótko mówiąc, pozycja pasuje do schematu serii i należy raczej do jej górnej półki (półek musi być zresztą kilka, skoro tomików wyszło już tyle).

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (7 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć siódmą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Generał Wojska Polskiego, wywodzący się z armii austro-węgierskiej, przez pewien czas służył w Legionach i współpracował z Józefem Piłsudskim. Później skonfliktował się z tym ostatnim. Mimo tego w czasie wojny z bolszewikami dowodził dywizją, grupą operacyjną, a później nawet jedną z armii. Jego panikarska postawa i kwestionowanie rozkazów Sztabu Generalnego sprawiły, że został z tej ostatniej funkcji odwołany. W późniejszym okresie zaangażował się w działalność polityczną ruchu ludowego, krytycznie odnosząc się do rządów sanacji. Zamordowany w jednym z niemieckich obozów koncentracyjnych w 1940 roku. O kogo chodzi?

Bolesław Roja

2. Armie walczące w wojnie polsko-bolszewickiej wykorzystywały bardzo niejednolite uzbrojenie. Często była to mieszanka typów broni, które w różnych okolicznościach trafiły w ich ręce. Która z polskich wielkich jednostek biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej była w największym stopniu wyposażona w broń japońską?

5 Dywizja Syberyjska (inne dobre odpowiedzi: 5 Dywizja Strzelców Polskich, 5 Dywizja Strzelców Syberyjskich, 5 Dywizja Piechoty, Brygada Syberyjska, Dywizja Ochotnicza)

Tym razem było trochę trudniej i dostaliśmy mniej odpowiedzi, ale wielu uczestników konkursu świetnie sobie poradziło.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Dominik Stasiak – książka L. Wyszczelskiego „Nasielsk 1920” (seria HB)

2) Grzegorz Jeziorny – książka K. Marcinka „Don 1917-1918” (seria HB)

3) Tomasz Smargol – książka L. Wyszczelskiego „Ciechanów 1920” (seria HB)

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi. Dziękujemy również za komentarze, zarówno historyczne, jak i dotyczące konkursu.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Więcej…

 

[Blood & Roses] Bitwa pod St. Albans 1455 – Raleen vs Silver, 22.08.2020

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Blood & Roses wyd. GMT Games to trzecia część systemu Men of Iron. Gra wyszła jakiś czas temu samodzielnie, natomiast ostatnio ukazał się trójpak będący reedycją pierwszych trzech części systemu (obok Blood & Roses także Men of Iron oraz Infidel) i wprowadzający pewne zmiany. Graliśmy właśnie w tą wersję gry. Jest to prosty system, nastawiony przede wszystkim na grywalność, w którym ukazało się już wiele bitew z różnych podokresów średniowiecza. Bitwa pod St. Albans z 1455 r. między Yorkami i Lancasterami pochodzi z okresu wojny Dwóch Róż, któremu poświęcone jest Blood & Roses. Graliśmy w scenariusz wprowadzający, szkoleniowy. Oddziałów mamy niewiele, a sama rozgrywka przebiega dość szybko. Scenariusz w wersji historycznej jest niezbalansowany. Szanse wyraźnie przechylone są na korzyść Yorków, którzy historycznie zwyciężyli. Zasady zawierają różne opcje balansowania szans. My na początek zagraliśmy według wersji podstawowej, bez żadnych dodatków.

Lancasterowie – Silver, Yorkowie – Raleen.

 

Siły Lancasterów (czerwoni) bronią się pod St. Albans. Za nimi z tyłu król Henryk VI, który nie może opuścić miejsca zajmowanego przed bitwą i tym samym jest właściwie unieruchomiony. Naprzeciwko armia Yorków (biali), dysponująca wyraźną przewagą dzięki łucznikom i oddziałom spieszonych rycerzy (większość armii Lancasterów to zwykła piechota). Przed linią Lancasterów znajduje się jednak rów, który stanowi istotną barierę terenową i utrudnia atak. Wyjątkiem są mosty, po których można go przekroczyć bez większych problemów, unikając dezorganizacji oddziałów.

Poprawiony: piątek, 28 sierpnia 2020 10:55

Więcej…

 

[Stalingrad '42] Raleen vs Silver, 26.07.2020 (cz. 3)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Trzecia część relacji z rozgrywki w Stalingrad '42, wyd. GMT Games. Drugą część znajdziecie TUTAJ. W ciągu etapów 5-11 Niemcom udało się opanować Rostów nad Donem i stworzyć pod tym miastem przyczółek na południowym brzegu rzeki. W środkowej części frontu Niemcy zbliżyli się do Stalingradu. Największe przełamanie udało się jednak uzyskać na kierunku południowo-wschodnim, co pozwala rozwijać natarcie w stronę Kaukazu, jak również obchodzić Stalingrad od południa. W północnej części frontu w 11 etapie Niemcom udało się sforsować Don pod Woroneżem i zagrozić miastu. Przechodzili także przez rzekę w innych miejscach, ale nie rozwinęło się to w żadną poważniejszą operację.

Sowieci – Silver, Niemcy – Raleen.

 

Pod Rostowem Niemcy rozpoczynają szturmowanie pozycji sowieckich by uzyskać przełamanie, co pozwoli rozwinąć natarcie na południe. Niestety póki co nastąpiła krótka przerwa. Niemieckie dowództwa armijne gromadzą zapasy amunicji i przegrupowują siły.

Poprawiony: czwartek, 27 sierpnia 2020 13:17

Więcej…

 

Gorejące niebo. Działania powietrzne podczas wojen izraelsko-arabskich w latach 1948-1956

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Łukasz Mamert Nadolski
Wydawca: Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
Rok wydania: 2019
Stron: 442
Wymiary: 23,5 x 16 x 3,2 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-64130-34-2

Recenzja
Twórczość Łukasza Mamerta Nadolskiego jest mi znana od wielu lat. Jest on autorem lub współautorem co najmniej kilkunastu książek dotyczących konfliktów izraelsko-arabskich, walk powietrznych nad Wietnamem Północnym, operacji lotniczych w trakcie konfliktu o Falklandy (Malwiny), wojny indyjsko-chińskiej czy wreszcie niedawnego konfliktu na Ukrainie. Wszystkie jego książki oceniam wysoko, choć zdaję sobie sprawę, że jest to subiektywna ocena historyka-amatora. Biorąc pod uwagę dotychczasowe moje oceny, recenzowaną książkę kupiłem na Targach Książki Historycznej w 2019 r. bez wahania.

Więcej…

 

Strona 6 z 234