Kilka uwag krytycznych do systemu „Wrzesień 1939” wyd. First to Fight (cz. 1)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W ciągu ostatnich dni ukazał się piąty tom serii „Wrzesień 1939” wydawnictwa First to Fight zawierającej zasady systemu (zwanego oficjalnie „historyczną grą bitewną”). Opublikowanie całości zasad (przynajmniej podstawowej ich części) pozwala na przyjrzenie się systemowi i jego ocenę.

Nie będę jednak streszczać zasad, gdyż w moim przekonaniu mija się to z celem. Nie zamierzam też pisać, że „jest miodnie, bo jest fajnie” albo że „jest fajnie, bo jest miodnie” itp. do czego nieraz sprowadza się recenzowanie gier przez blogerów i youtuberów. Nie będzie to pełna recenzja, ale jedynie uwagi krytyczne i analiza wybranych przepisów. W odniesieniu do tego systemu mam pewną przewagę nad innymi recenzującymi i komentującymi, polegającą na tym, że redagowałem pierwotną wersję tych zasad. Dzięki temu jestem w stanie porównać jego zawartość w pierwotnej wersji autorstwa Macieja Drążkiewicza do tego co ostatecznie się ukazało po poprawkach i modyfikacjach, jakie wprowadzono do zasad w późniejszym okresie, gdzie przerabiano go w pracowni STRATEG bez udziału pierwotnego autora.

Poprawiony: środa, 15 marca 2017 22:06

Więcej…

 

The Halls of Montezuma (GMT Games)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Z ocenianiem gier, jak wiemy, bywa różnie. Zdarzają się takie, które z początku zbierają złe opinie, ale potem zyskują. Niekiedy potrzeba czasu, by gracze mogli docenić dany tytuł. Działa to też w drugą stronę. Bywa, że noty gier wychwalanych przy premierze później ostro pikują w dół. Grze The Halls of Montezuma przytrafiła się ta pierwsza sytuacja. Mam wrażenie, że do dziś w przestrzeni internetowej nie udało jej się w pełni przezwyciężyć początkowych negatywnych opinii. Po części zawinili twórcy, którzy stworzyli niedopracowaną instrukcję. Po części jest to kwestia odbioru przez część graczy, którzy nie do końca potrafili się odnaleźć w mechanice gry. Przebieg rozgrywki, mimo zastosowania w niej wielu dość standardowych rozwiązań, znanych z innych gier card driven, odbiega bowiem od tego, do czego przyzwyczaiły nas gry z tego gatunku, zwłaszcza te wydane przez GMT Games.

Poprawiony: czwartek, 09 marca 2017 16:52

Więcej…

 

III Strategos

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Za nami trzecia edycja konwentu STRATEGOS! Trwająca od 3 do 5 marca impreza odbyła się w gościnnych podwojach Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Wydział znany jest z życzliwości dla różnych niestandardowych inicjatyw, przyciągających studentów i budujących pozytywny wizerunek uczelni. To tutaj już od dobrych kilku lat działa klub gier planszowych „Agresor”, w ramach którego mieliśmy okazję wielokrotnie się spotykać. Na tej edycji zabrakło wśród nas, po raz pierwszy, współorganizatora imprezy, ś.p. Tomka Bulzackiego, zmarłego w grudniu 2016 r.

Na konwencie grano w następujące gry: „Sekigahara” (wyd. GMT Games), „Smuta” (wyd. Status Belli), „Autarcha” (wyd. Armorier), „Hannibal: Rome vs Carthage“ (wyd. Avalon Hill/Valley Games), „Up Front!” (wyd. Avalon Hill), „Kremlin” (wyd. Avalon Hill), „Here I Stand” (wyd. GMT Games), „Grunwald 1410” (wyd. Dragon), „Ostrołęka 26 maja 1831” (wyd. Erica) wraz z dodatkiem „Ostrołęka 16 lutego 1807” (prototyp), „Race to Berlin” (wyd. Leonardo), „Zimna wojna” (wyd. GMT Games/Bard), „Manoeuvre” (wyd. GMT Games), „Hammer of the Scots” (wyd. Columbia Games), „Les deux Bretagne” (wyd. Vae Victis). W niektóre tytuły grano po kilka razy.

Nie będzie chyba wielką przesadą jeśli napiszę, że konwent odbywał się pod znakiem dwóch imponujących rozgrywek wieloosobowych: w „Smutę” i w „Here I Stand”. Odnośnie przebiegu rozgrywek, powiem jedynie, że odgłosy, jakie czasami dochodziły znad plansz (zwłaszcza „Smuty”), niosły się daleko… Szykowana była jeszcze rozgrywka w „Virgin Queen”, ale od zeszłej edycji mamy jakiegoś pecha do tego tytułu, bo w kilka dni przed konwentem ekipa, która miała w niego grać, wykruszyła się. Mam nadzieję, że na czwartym STRATEGOSIE zła passa zostanie przełamana (to taki mój skromny apel okolicznościowy do fanów tej gry z Warszawy i okolic). Cieszę się, że byli z nami po raz kolejny licealiści (co prawda niezbyt liczni, ale coraz bardziej doświadczeni jeśli chodzi o planszówki). Podobnie wygląda rzecz z harcerzami. Warto także odnotować obecność nowego wydawnictwa Armorier. Wśród obecnych z nami od pierwszej edycji autorów (mam na myśli Roberta Sypka i Krzysztofa Dytczaka), dało się natomiast odnotować pewne zmęczenie graniem w stworzone przez siebie gry. Samo życie, można by powiedzieć… I mnie to czasami dopada.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pojawili się na STRATEGOSIE, jak i tym, którzy nas odwiedzili by się poprzyglądać (zarówno w sobotę, jak i w niedzielę). Mam nadzieję, że dobrze się bawiliście. Zapewne po tej edycji, podobnie jak po poprzedniej, będą dyskusje nad kwestiami organizacyjnymi. Na pewno cieszy to, że wyklarowała się stała, dość liczna grupa bywalców imprezy i osób jej życzliwych. Zapraszam na kolejnego STRATEGOSA, którego planuję zorganizować na przełomie lutego i marca 2018 r.

 

Piątkowy wieczór to początek epickiej, trwającej trzy dni (z przerwami) rozgrywki w rosyjską grę Smuta (wyd. Status Belli). Przyglądać się takim rozgrywkom to zawsze wielka przyjemność. Oby nigdy nie zabrakło ich na konwentach.

Poprawiony: wtorek, 07 marca 2017 21:01

Więcej…

 

IX Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną – zapowiedź imprezy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Poprawiony: poniedziałek, 06 marca 2017 18:02

Więcej…

 

Oświadczenie w sprawie systemu bitewnego „Wrzesień 1939” wyd. First to Fight

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Chcielibyśmy oświadczyć, że w związku z nierespektowaniem własności intelektualnej pierwotnego autora systemu bitewnego „Wrzesień 1939” Macieja Drążkiewicza, polegającym na oznaczeniu utworu, jakim jest wydany w pięciu częściach (tomach) zbiór zasad, w taki sposób, że nie informuje ono rzetelnie kto i jaki wkład wniósł w powstanie tego systemu, Forum i Portal Strategie kończą wszelką współpracę z Tomaszem Kowalczykiem i wydawnictwem First to Fight, w tym rezygnują ze sprawowania patronatu nad publikacjami wydawnictwa First to Fight.

Wydany w pięciu odcinkach historyczny system bitewny „Wrzesień 1939” (obecnie wydawane są kolejne części, stanowiące dodatki bądź będące rozszerzeniami systemu) został pierwotnie stworzony przez Macieja Drążkiewicza przy współpracy z graczami z Forum Strategie. Maciej Drążkiewicz został zaangażowany do tworzenia tego systemu z inicjatywy Tomasza Kowalczyka, szefa pracowni STRATEG i w porozumieniu ze mną jako prowadzącym Forum i Portal Strategie, ponieważ wcześniej nikt w pracowni STRATEG nie był w stanie stworzyć zasad (systemu bitewnego) dla kampanii wrześniowej, na potrzeby planowanej przez Tomasza Kowalczyka działalności. Wiemy, że w pracowni podejmowane były wcześniej takie próby, ale z nieznanych nam dokładnie powodów nie przyniosły one zadowalających rezultatów.

Po około pół roku prac system stworzony przez Macieja Drążkiewicza został zaprezentowany po raz pierwszy publicznie na VIII edycji konwentu GRENADIER, odbywającej się w maju 2013 r. Warto podkreślić, że był to już wtedy zbiór zasad, w oparciu o który można było prowadzić rozgrywkę. Takie rozgrywki zostały w tamtym czasie przeprowadzone, w tym podczas VIII edycji konwentu GRENADIER z udziałem graczy z naszego forum. Do dziś na Portalu Strategie są do obejrzenia zdjęcia z tych rozgrywek.

Poprawiony: środa, 15 marca 2017 21:29

Więcej…

 

Orły nad Kaczawą – zaproszenie na rozgrywkę w systemie „Bogowie wojny – Napoleon”

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Zapraszamy serdecznie na rozgrywkę w Bogowie wojny - Napoleon, której głównym celem jest odtworzenie słynnej bitwy nad Kaczawą z sierpnia 1813 roku. Batalia ta w poważnym stopniu zdecydowała o wyniku kampanii jesiennej 1813 roku i porażce Napoleona.

Poprawiony: środa, 01 marca 2017 15:54

Więcej…

 

Strona 6 z 180