Bizantyjski kawalerzysta około 900-1204

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Timothy Dawson
Tłumaczenie: Maciej Balicki
Wydawca: Napoleon V
Seria: Warrior
Rok wydania: 2018
Stron: 65
Wymiary: 24,4 x 18,4 x 0,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7889-714-9

Recenzja
Podobnie jak w większości armii średniowiecznej Europy, tak i w Bizancjum kawalerię uważano za najważniejszy rodzaj broni. Jazda, zwłaszcza katafrakci, była elitą bizantyjskich sił zbrojnych, na ogół przesądzającą o wynikach bitew. Książka stanowi przede wszystkim spojrzenie na tą formację z punktu widzenia jej szeregowego żołnierza, prezentując jego uzbrojenie, ubiór i ekwipunek, a także sposób walki, wyszkolenie i elementy składające się na szeroko rozumiane życie żołnierskie. Takie są założenia wydawanej przez Napoleona V w ramach Osprey’ów serii „Warrior”, jak do tej pory rzadko u nas recenzowanej, co niniejszym postaramy się choć trochę nadrobić.

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (12 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. W tej edycji po raz pierwszy nowość, bo pojawią się także książki historyczne spoza serii „Historyczne Bitwy” (HB). Do wygrania są trzy nagrody książkowe:

1) Tomasz Dudek – „Karpacka kampania Legionów Polskich 1914-1918” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Grzegorz Kucharczyk – „Prusy. Pięć wieków”

3) Angus Konstam – „Świat piratów”


PYTANIA KONKURSOWE

1. Proszę podać jak nazywała się warszawska kawiarnia, gdzie gromadzili się przedstawiciele radykałów i lewicy powstańczej podczas powstania listopadowego. Z czasem w mowie potocznej ich środowisko zaczęto nazywać od nazwy kawiarni.

2. W wojsku polskim z okresu powstania listopadowego był tylko jeden oddział, który historycy wojskowości dość zgodnie skłonni są zaliczać do kawalerii ciężkiej (choć co do szczegółów ich uzbrojenia i wyposażenia można dyskutować). Co to za jednostka?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 7 stycznia 2021. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: wtorek, 22 grudnia 2020 09:55

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Erica

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Instytutem Wydawniczym Erica mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki Wydawnictwa. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są dwie nagrody książkowe:

1. Waldemar Pasiut – „Nie tylko pod Salaminą. Wojny morskie Hellady do 355 r. p.n.e.”

2. Juraj Červenák – „Bohatyr. Żelazny kostur”

Pierwsza z książek to dobre wprowadzenie do historii starożytnych bitew morskich i omówienie najdawniejszego ich okresu. Druga książka to powieść z gatunku fantastyki historycznej, osadzona w czasach wczesnośredniowiecznej Rusi.

PYTANIA KONKURSOWE

1. Przed jedną ze starożytnych bitew morskich, jak to nieraz bywało w takich sytuacjach, Rzymianie czynili wróżby, czyli auspicja, by spytać bogów o radę, czy warto wydawać przeciwnikowi bitwę. Na pokład okrętu wypuszczono kurczęta wróżebne. Te jednak nie chciały dziobać podsuniętego im ziarna. Był to znak, że bitwy nie należy wydawać. Rzymski konsul dowodzący flotą zlekceważył ten znak, a kurczęta kazał wyrzucić za burtę, dodając: „Nie chcą jeść, to niech się napiją”. Bogowie mieli jednak rację, Rzymianie ponieśli sromotną klęskę. Co to za bitwa i jak nazywał się ów konsul?

2. W XII wieku Kościół zabronił używania pewnej broni w walkach między chrześcijanami (podczas krucjat jej użycie było jednak dopuszczone). O jaką broń chodzi?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 28 grudnia 2020. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: poniedziałek, 21 grudnia 2020 18:06

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (11 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć jedenastą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Pytanie dotyczy jednej z bitew powstania listopadowego. Starcie miało miejsce późnym wieczorem i w większości rozgrywało się w ciemnościach. Rosjanie zagrodzili polskiemu korpusowi drogę dalszego marszu. Naprzeciwko polskich oddziałów uszykowali się rosyjscy kirasjerzy i artyleria konna. Pod wpływem sytuacji, jaka się wytworzyła, wśród polskich oddziałów dały o sobie znać objawy paniki. Udzieliły się one zwłaszcza baterii artylerii konnej korpusu. Naprzeciwko Polaków wyjechał młody rosyjski generał, który później zajmował będzie wysokie stanowisko w Królestwie Polskim. Zaproponował im honorową kapitulację, dając do zrozumienia, że są okrążeni. Polski dowódca odpowiedział mu krótko po francusku, że w tej sytuacji będą się przebijać i propozycji nie przyjął. Polska piechota uformowała pełne czworoboki i ruszyła na pozycje rosyjskie ostrzeliwana kartaczami. W ciemności doszło do starcia polskich strzelców konnych z rosyjskimi kirasjerami. Jeden z uczestników walk wspominał dźwięk szabel uderzających o rosyjskie kirysy. W decydującym momencie podczas walki strzelcy konni mieli użyć karabinków. Doskonałe wyszkolenie polskiej kawalerii i determinacja piechoty przesądziły wynik starcia. Ostatecznie Polakom udało się przebić i wydostać z matni. Część korpusu podążyła jednak inną drogą niż główne siły i spotkała się z nimi dopiero następnego dnia. Co do dowódcy owego polskiego korpusu, oskarżanego o zachowawczość i niechęć do powstania, były to jedne z najlepszych dni w jego karierze wojskowej. Co to za bitwa?

Bitwa pod Nurem (22 maja 1831)

2. Podczas powstania listopadowego na łamach prasy powstańczej pojawił się projekt powołania pewnej dość egzotycznej formacji kawaleryjskiej. Owa egzotyka wiązała się z podstawowym uzbrojeniem kawalerzystów. Przeciwnicy projektu wskazywali, że uzbrojenie to nie nadaje się do walki konnej i że jeździec prędzej zrobi nim krzywdę sobie i swojemu koniowi niż przeciwnikowi. Do powołania formacji nigdy nie doszło i do dziś stanowi ona pewną osobliwość. Co to za formacja?

konni kosynierzy

 

Niestety pytania okazały się na tyle trudne, że nie otrzymaliśmy żadnej poprawnej odpowiedzi (niepoprawnej też), zatem w tej edycji nie ma nagród. Ci, którzy nie lubią losowań, mieli tym razem szansę, bo podanie prawidłowych odpowiedzi właściwie gwarantowało otrzymanie nagrody.

Więcej…

 

Karpacka kampania Legionów Polskich 1914-1915

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Tomasz Dudek
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2020
Stron: 230
Wymiary: 19,5 x 12,5 x 1,4 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-16022-4

Recenzja
Wciąż pojawiają się opracowania opisujące los Legionów Polskich w latach 1914-1917. W zeszłym roku mogliśmy obejrzeć dwa filmy. Jeden z nich to wprawdzie dzieło ukazujące losy Józefa Piłsudskiego od czasów umieszczenia Komendanta w szpitalu w Petersburgu, ale kończące się wymarszem Kompanii Kadrowej do Kongresówki. Drugi film wprost nawiązuje do historii Legionów Polskich, choć misz-masz przedstawionej w filmie materii nie pozwala na zrozumienie wielu wydarzeń. Bardzo dobrze, że wciąż przywołuje się historię młodych ludzi, którzy na przekór realiom ruszyli do kolejnej walki o Polskę, niemniej – proszę mnie poprawić – walki w Karpatach nie zostały uwzględnione w filmie.

Więcej…

 

[Ostrołęka 16 lutego 1807] Scenariusz III – Kristo vs Raleen, 06.12.2020

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Gra Ostrołęka 16 lutego 1807 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica) posiada 3 scenariusze, ponadto niektóre z nich, zwłaszcza drugi, mają wiele dodatkowych wariantów. Po dłuższej przerwie, w chłodny grudniowy weekend postanowiliśmy z Kristo przypomnieć sobie nasze dawniejsze zmagania i rozegrać scenariusz trzeci Bitwa na wschodnim brzegu Narwi. Przedstawia on decydujące starcie obu stron, późnym popołudniem i wieczorem 16 lutego 1807 roku, kiedy to Francuzom udało się zgromadzić pod Ostrołęką większość swoich sił i postanowili zaatakować Rosjan. Ci ostatni usiłowali wytrwać na pozycjach pod miastem do zmroku, by pod osłoną nocy rozpocząć odwrót. Tak wywiązała się bitwa. Pod względem liczebności obie strony posiadają bardzo podobne siły. Francuzi dysponują jednak przewagą jakościową (wyższe morale i efektywność oddziałów, więcej dobrze wyszkolonych tyralierów), w związku z tym zadania, jakie stawia przed nimi scenariusz, są ambitne. Aby być pewni wygranej, muszą opanować pięć celów terenowych i zadać Rosjanom większe straty niż sami poniosą, a także mieć na koniec bitwy mniej rozbitych oddziałów. Mogą także zwyciężyć, gdy opanują cztery cele terenowe, ale wówczas muszą zadać Rosjanom co najmniej trzykrotnie większe straty niż sami poniosą. Jeśli Francuzom nie uda się zrealizować tych warunków, wygrywają Rosjanie. Istnieje także możliwość osiągnięcia przez Francuzów zwycięstwa automatycznego o ile do końca drugiego etapu opanują dwa dowolne cele terenowe (spośród pięciu wyznaczonych do zdobycia). Zmusza to Rosjan, przynajmniej na początku, do obrony na całej linii. Scenariusz trwa 6 etapów.

Francuzi – Raleen, Rosjanie – Kristo.

 

Pozycje wyjściowe obu armii. Po lewej Francuzi (niebiescy), po prawej Rosjanie (zieloni). Niebieskimi kółeczkami zaznaczono cele terenowe Francuzów. Są to miejscowość Pomian, trzy wzgórza znajdujące się pośrodku pozycji rosyjskich i wylot drogi przy północnej krawędzi planszy.

Poprawiony: poniedziałek, 14 grudnia 2020 09:58

Więcej…

 

Strona 6 z 242