Terror

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Dan Simmons
Tłumaczenie: Janusz Ochab
Wydawca: Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita S.A. (I wyd.), Vesper (II wyd.)
Rok wydania: 2008 (I wyd.), 2015 (II wyd.)
Stron: 595 (I wyd.), 668 (II wyd.)
Wymiary: 23,4 x 14,8 x 2,8 cm (I wyd.), 23,5 x 16,5 x 3 cm (II wyd.)
Oprawa: miękka
ISBN: 9788360192504 (I wyd.), 9788377311776 (II wyd.)

Recenzja
Miała to być wiekopomna wyprawa, która przyniesie sławę i chwałę nie tylko jej uczestnikom, ale także całemu Zjednoczonemu Królestwu. Przygotowania trwały długie miesiące, tym bardziej że już dwa razy podobne ekspedycje zakończyły się niepowodzeniem. Cóż to miała być za wyprawa? To poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego Ameryki Północnej. Brano pod uwagę różne scenariusze, począwszy od najbardziej optymistycznego, który przewidywał zakończenie wyprawy z sukcesem już po kilku miesiącach, po bardzo pesymistyczny, który z kolei zakładał kilkuletnie mozolne przebijanie się przez skute lodem cieśniny. Żaden jednak nie zakładał, że wśród lodowej pustki natrafią na „to”…

Więcej…

 

Wyprawy Śladami II Wojny Światowej – Market-Garden Tour

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W dniach 17-23 września miałem okazję wziąć udział w niezapomnianej wycieczce, którą pokrótce postaram się przybliżyć.

Na trop fanpage Wyprawy śladami II wojny światowej trafiłem przez przypadek jakieś pół roku temu. Ot, magia Facebooka. Z zainteresowaniem śledziłem informacje o odbywających się wyprawach w Ardeny i po cichu kiełkowała we mnie myśl o spędzeniu któregoś urlopu w ten sposób. Kiełkowanie gwałtownie przyspieszyło, kiedy Łukasz ogłosił organizowanie we wrześniu kolejnej wyprawy – tym razem śladami operacji „Market-Garden”, która chociaż była głównym punktem programu, to nie była jedynym. Szybka decyzja „jadę” umożliwiła załapanie się rzutem na taśmę do składu sześcioosobowej grupy, która od 17 września – a więc akurat od rocznicy rozpoczęcia jednej z największych operacji powietrznodesantowych w historii – miała przemierzać holenderskie poldery pomiędzy Arnhem i Eindhoven.

Wyprawę zaczęliśmy z wysokiego C – od jednego z największych w Europie muzeów broni pancernej, Deutsches Pazermuseum Munster. Ponieważ mam za sobą wizytę w jego brytyjskim odpowiedniku (Bovington), to nie było aż takiego efektu „wow”, jak można by się spodziewać, niemniej jednak jest to gratka dla fana broni pancernej, gdyż sporej części eksponatów (m.in. repliki pierwszowojennego A7V) nie zobaczy się nigdzie indziej.

 

Replika A7V Wotan

Poprawiony: sobota, 07 października 2017 21:43

Więcej…

 

XII Pola Chwały – defilada rekonstruktorów (2)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W defiladzie wzięło udział około 40 grup rekonstrukcji historycznej. Najliczniej reprezentowana epoka napoleońska zgromadziła 120 rekonstruktorów. Tyle wynika z oficjalnego rejestru. W praktyce, jak wiemy, w każdej armii zdarzają się straty marszowe i dezercje – nie inaczej było tym razem. Warto wspomnieć, że w defiladzie wzięły udział grupy rekonstrukcyjne z zagranicy: z Węgier i z Włoch. Niestety, opady deszczu sprawiły, że frekwencja jeśli chodzi o publiczność była przez większą część imprezy mniejsza niż zwykle. Również część rekonstruktorów chowała się raczej przed deszczem niż prezentowała widzom. Pogoda zmieniła się na lepsze dopiero w niedzielę.

 

Poprawiony: niedziela, 01 października 2017 18:48

Więcej…

 

XII Pola Chwały – defilada rekonstruktorów (1)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Jednym ze stałych elementów PÓL CHWAŁY jest defilada rekonstruktorów ulicami miasta. Wyrusza ona co roku w niedzielę, w godzinach przedpołudniowych (po mszy św.) spod miejscowego kościoła. Barwny korowód postaci z różnych epok maszeruje następnie przez miasto w stronę niepołomickiego zamku. Na początku podążają grupy rekonstruujące najdawniejsze okresy historyczne, od antyku poczynając, potem kolejne grupy w porządku chronologicznym odtwarzanych epok historycznych (jak będzie widać w tym roku, nie zawsze ten porządek jest ściśle przestrzegany). Zamykają pochód kawaleria, pojazdy i sprzęt pancerny. Koniec parady następuje na hipodromie pod zamkiem, gdzie staropolskim zwyczajem ma miejsce Okazowanie Wojska Wszelakiego, czyli prezentacja grup rekonstrukcyjnych wobec miejscowych władz i publiczności. Tegoroczna edycja imprezy poświęcona była epoce napoleońskiej, stąd rekonstruktorów odtwarzających tę epokę było więcej niż zwykle.

 

Poprawiony: niedziela, 01 października 2017 16:33

Więcej…

 

XII Pola Chwały – gry bitewne

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Za nami XII POLA CHWAŁY (22-24 września 2017). Jak co roku, ważny element imprezy stanowiły gry bitewne. Mamy też w tym swój udział, jako że część prezentujących się ekip bitewnych stale działa u nas na forum (bywały lata, że zdecydowana większość prezentacji to byli gracze bądź firmy z Forum Strategie), bywało że pełniłem rolę organizatora części bitewnej imprezy, równolegle do zajmowania się planszówkami. Niestety w tym roku ekip współpracujących z naszym forum było mniej. Za to jedna z nich zrobiła tyle znakomitych rzeczy, że postanowiłem na niej się skupić. Mam na myśli GM Boardgames, prowadzoną przez Grzegorza i Macieja Molczyków. W tym roku po raz pierwszy udało im się zorganizować Mistrzostwa Polski w wydany przez nich system Bogowie wojny – Napoleon. Warta wspomnienia jest tu wspaniała nagroda dla zwycięzcy Mistrzostw w postaci repliki buławy marszałka Davouta, wykonana przez Rafała Piątka. Świetnie wpisywało się to wszystko w tematykę tegorocznej edycji Pól Chwały poświęconych epoce napoleońskiej. Podczas imprezy miała również miejsce premiera kolejnego systemu przygotowanego przez GM Boardgames pt. Bogowie wojny – Lee. Po prezentacji multimedialnej odbyły się pokazowe rozgrywki i nauka gry. Można było kupić świeżo wydany podręcznik do tego systemu, figurki i inne gadżety. Na premierę Bogowie wojny – Lee przybyli rekonstruktorzy z grup wspierających projekt.

Spośród grup działających na forum pojawili się także gracze z Tarnowa z dioramą lądowania w Normandii w 1944 roku, z własnym systemem będącym hybrydą popularnych systemów drugowojennych. Dioramę tę można zobaczyć w pełnej okazałości na relacji z zeszłorocznych Pól Chwały. Była też grupa grająca w figurową wersję Wings of War. Spośród imprezowych nowości warto wspomnieć prezentację systemu Team Yankee poświęconego czasom bardzo nieodległym, czyli hipotetycznemu konfliktowi NATO i Układu Warszawskiego. Poza tym, tak jak w latach poprzednich, obecne były firmy Wargamer i First to Fight, które zorganizowały turnieje lansowanych przez siebie systemów bitewnych. Pojawił się również krakowski sklep Vanaheim z grupą wspierających go graczy, którzy przygotowali dużą, atrakcyjną dioramę w systemie Bolt Action. Podobnie jak w ciągu poprzednich dwóch edycji przeprowadzono rozgrywki pokazowe i naukę gry w ten system. Jeśli chodzi o nieobecnych, żałujemy, że zabrakło w tym roku rozgrywek ligowych w DBA oraz rozgrywki w systemie Battlegroup.

Dziękuję wszystkim, którzy przybyli na imprezę, zwłaszcza spośród ekip współpracujących z naszym forum. Składam podziękowania Robertowi Kowalskiemu za trud włożony w organizację tej części imprezy. Do zobaczenia za rok w równie zacnym gronie.

 

Replika buławy marszałka Davouta – nagroda dla zwycięzcy I Mistrzostw Polski w „Bogowie wojny – Napoleon”, stworzona przez Rafała Piątka. Prawdziwe dzieło sztuki i nie będzie chyba wielką przesadą jeśli napiszę, że jest to najpiękniejsza nagroda dla zwycięzcy turnieju wargamingowego, jaką widziałem

Poprawiony: niedziela, 01 października 2017 13:54

Więcej…

 

XII Pola Chwały – gry planszowe

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Za nami XII POLA CHWAŁY (22-24 września 2017). Jako organizator części planszówkowej imprezy cieszę się, że tak jak w poprzednich latach zawitało do nas wielu graczy. W tym roku, za sprawą nowo wprowadzonej elektronicznej rejestracji uczestników, po raz pierwszy musieliśmy się policzyć. Ostatecznie zarejestrowanych było 40 graczy. Co prawda nie wszyscy spośród zarejestrowanych dotarli, zdarzyło się kilka wypadków losowych, jak choroby, ale z drugiej strony pojawiło się wiele osób, które się nie rejestrowały, w tym choćby uczestnicy odbywającej się na zamku konferencji naukowej. Do tego przez sale przewijali się goście, których część stanowili rekonstruktorzy. Niestety całej imprezie dała się trochę we znaki wyjątkowo deszczowa w tym roku pogoda, co musiało wpłynąć na frekwencję. Bardzo się cieszę, że udało się przeprowadzić rozgrywkę pokazową w będącą jeszcze w fazie prototypu grę Pułtusk 1806. Wpisywała się ona bezpośrednio w tematykę imprezy, która w tym roku koncentrowała się na epoce napoleońskiej. Sama gra jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju i zanim się ukaże przejdzie zapewne szereg przeobrażeń. Spośród autorów i wydawców zabrakło niestety (z przyczyn niezależnych) zapowiadających się wcześniej Krzysztofa Dytczaka i Roberta Sypka. Nie udało się też pojawić z ukończoną grą Semper Fidelis Łukaszowi Wronie (wyd. Alter). Pojawił się za to Adam Niechwiej (wyd. Strategemata), który był z nami przez całą imprezę i chętnym prezentował nową grę o kampanii wrześniowej Bitwy Czarnej Kawalerii. Tak jak w poprzednich latach był z nami także sklep Fort Gier.

Na stołach zagościło jak zwykle wiele gier, których wszystkich zapewne nie uda mi się wymienić. Postaram się jednak, choćby ze względu na graczy, którzy będą się wybierać do nas w kolejnych latach, by ta lista była możliwie najbardziej kompletna. Grano więc w następujące gry: Great Battles of Alexander z dodatkiem Hoplite w wersji Simple GBoH (wyd. GMT Games), Orzeł i Gwiazda (wyd. Leonardo), Thirty Years War (wyd. GMT Games), Red Winter (wyd. GMT Games), Comrade Koba (wyd. Udo Grebe Gamedesign), Quartermaster General: 1914 (wyd. PSC Games), No retreat! The Russian Front 1939-1945 (wyd. GMT Games), Time of Crisis (wyd. GMT Games), Polis (wyd. Asylum Games), Bitwy Czarnej Kawalerii (wyd. Strategemata), The New Mexico Campaign (wyd. Decision Games), Invasion 1066: The Battle of Hastings (wyd. Revolution Games), Commands & Colors: Napoleonics (wyd. GMT Games), Commands & Colors: Ancients (wyd. GMT Games), A Few Acres of Snow (wyd. Treefrog Games), Red Poppies Campaigns: The Battles of Ypres (wyd. Compass Games), Pax Romana (wyd. GMT Games), Pericles (wyd. GMT Games), Illusions of Glory (wyd. GMT Games), Wing Leader. Supremacy 1943-1945 (wyd. GMT Games), Sekigahara (wyd. GMT Games), Twilight Struggle (wyd. GMT Games), W1815 (wyd. U&P Games), Manoeuvre (wyd. GMT Games), The First World War (wyd. Phalanx Games), Paths of Glory (wyd. GMT Games) i wspomniany wcześniej Pułtusk 1806 (prototyp).

Dziękuję wszystkim, którzy przybyli na imprezę. Dziękuję za współpracę przy organizacji naszego spotkania Robertowi Kowalskiemu i Michałowi Stachurze. Mam nadzieję, że za rok zobaczymy się w Niepołomicach w równie zacnym gronie.

 

W sobotę było jak zwykle najtłoczniej. Na pierwszym planie rozgrywka w „No Retreat! The Russian Front 1939-1945” (wyd. GMT Games)

Poprawiony: środa, 11 października 2017 08:34

Więcej…

 

Strona 6 z 188