Wesołych Świąt Wielkanocnych!

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Wszystkim piszącym i czytającym nasze forum i portal życzymy radosnych, spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w rodzinnej atmosferze, pełnych wiary, nadziei i miłości, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa. Te święta to zawsze czas odrodzenia i przemiany duchowej, w różnych wymiarach otaczającej nas rzeczywistości. Niech takie będą dla Was wszystkich.

Poprawiony: sobota, 30 marca 2024 08:48

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (51 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć pięćdziesiątą pierwszą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Salwa Baterii Tryumfalnej złożonej z 8 ex-pruskich dział, odlanych w latach 1708-1710, ogłosiła 11 listopada 1918 r. zakończenie Wielkiej Wojny. Jak wiadomo, zdobył je Napoleon po wygranej wojnie z Austrią i zajęciu Wiednia w 1805 r. Prośba o sprecyzowanie ile dział liczyła pierwotnie słynna bateria i co się dokładnie stało z egzemplarzami, które nie dotrwały do 1832 r. kiedy to, po nadaniu im oficjalnej nazwy, przewieziono działa z pompą do Paryża.

Pierwotnie była to 12-działowa bateria, ale 4 egzemplarze przetopiono w 1814 r. podczas oblężenia Strasburga, zatem 8 dział.

Więcej…

 

Tomaszów Lubelski 1939

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Piotr Greszta
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2023
Stron: 352
Wymiary: 19,5 x 12,5 x 1,8 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-17026-1

Recenzja
Pod koniec zeszłego roku w serii „Historyczne Bitwy” Wydawnictwa Bellona pojawiła się kolejna praca opisująca walki Wojska Polskiego w Kampanii Polskiej, zwanej też Kampanią Wrześniową. Autor, Piotr Greszta jest z wykształcenia prawnikiem i zarazem historykiem, który już wcześniej popełnił pracę na temat jednego ciekawszych starć Kampanii, tj. bitwy pod Cześnikami na Zamojszczyźnie. Tym razem zajął się niejako szerszym tłem tego starcia, czyli obiema wrześniowymi bitwami pod Tomaszowem Lubelskim.

Więcej…

 

Armia saska 1806-1809

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Piechota saska (1785 r.): grenadier i oficer pułku Kurfürst, sierżant pułku Prinz Maximilian i oficer pułku Prinz Clemens (mal. Richard Knötel)

 

Saksonia jako samodzielne państwo odegrała istotną rolę w historii Europy. Ten niewielki, ale prężny gospodarczo kraj miał swój udział w wojnie północnej ze Szwecją (1700-1721), wojnie o sukcesję austriacką (1741-1748), wojnie siedmioletniej (1756-1763) oraz w wojnie o sukcesję bawarską (1778-1779)1.

Jednak wraz z prowadzeniem ciągłych działań wojennych, które miały bardzo negatywny wpływ na sytuację gospodarczą Saksonii, jej pozycja na arenie międzynarodowej ciągle słabła. Szczególnie wyniszczające były walki w czasie wojny siedmioletniej i wojen śląskich. Sasi, bojąc się dalszych konfliktów, starali się być jedynie biernymi obserwatorami – państwem neutralnym. Jednak w 1806 roku miało dojść do wydarzeń, które po raz kolejny włączyły, ten tak doświadczony przez działania militarne kraj, w wir wojen.

Poprawiony: środa, 10 kwietnia 2024 11:05

Więcej…

 

Wojny husyckie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Piotr Marczak
Wydawca: Agencja Wydawnicza Egros
Rok wydania: 2004
Stron: 120
Wymiary: 24 x 16,5 x 0,7 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-881853-1-4

Recenzja
Swego czasu Agencja Wydawnicza Egros rozpoczęła wydawanie broszurowych książeczek dotyczących mniej lub bardziej średniowiecza. Recenzowana publikacja „Wojny husyckie” jest pracą w tej serii bodaj najobszerniejszą, bo licząca około 120 stron. Autor książki, Piotr Marczak jest absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i jak sam twierdzi interesuje się średniowieczną techniką wojskową.

Więcej…

 

Berlin 1945. Upadek

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Antony Beevor
Tłumaczenie: Józef Kozłowski
Wydawca: Znak
Rok wydania: 2010 (III wyd.)
Stron: 584
Wymiary: 19,8 x 12,8 x 3,7 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-240-1380-7

Recenzja
Berlin 1945. Upadek, książka Antony’ego Beevora, jest kolejną pozycją tego autora dostępną na polskim rynku. Zaletami publikacji Beevora są: barwny styl, wszechstronne wykorzystanie źródeł, ciekawe relacje o wydarzeniach widzianych oczami zarówno szeregowych żołnierzy czy zwykłych cywilów, jak i generałów. Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że dostajemy obraz malowany głównie tymi relacjami, złożony z epizodów, nie jest to więc wojskowo-polityczna analiza wydarzeń. Zresztą, jeśli chodzi o stronę wojskową, Beevor odrobił zadanie domowe, ale czytelnik nie powinien spodziewać się, żadnych danych militarnych czy suchych liczb. Odniosłem nawet wrażenie, że w terminologii wojskowej autor nie czuje się najlepiej (mamy co prawda czołgi T-34 czy Królewskie Tygrysy, ale chyba ani razu nie pada słowo „transporter opancerzony” zastąpione przez jakiś dziwny, ogólny, opisowy termin – „pojazd gąsienicowo-kołowy”). Dla Beevora najważniejsze są emocje, a te najlepiej poznawać poprzez pojedynczych ludzi i określone sytuacje.

Więcej…

 

Strona 6 z 315