Konkurs Wydawnictwa Bellona (28 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć dwudziestą ósmą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Niemiecki krążownik przekazany w czasie I wojny światowej Turcji i włączony do składu jej marynarki wojennej pod zmienioną nazwą. Później jeszcze dwukrotnie zmieniał nazwę. Jednostka przetrwała I wojnę światową i pozostała w składzie floty tureckiej, pełniąc nawet przez pewien czas rolę jej okrętu flagowego. Przetrwała także II wojnę światową i pełniła służbę aż do lat 70-tych XX wieku. Wtedy to, po nieudanych próbach odsprzedania okrętu przez Turcję rządowi RFN, została zezłomowana. Jak nazywał się ten okręt?

SMS Goeben

2. W historii starożytnego Egiptu i całego Bliskiego Wschodu, a także Grecji, inwazja tych bliżej nieznanych, różnorodnych kulturowo i etnicznie plemion przyniosła daleko idące zmiany polityczne. Doprowadziła ona do upadku wielkie państwo, będące przez stosunkowo długi czas głównym przeciwnikiem Egiptu i uważane za jedno z mocarstw Bliskiego Wschodu. Na terenie Grecji spowodowała upadek panującej tam wówczas kultury i podobnie jak w wielu innych miejscach przyniosła znaczące zmiany etniczne i kulturowe. Jak określane są te wydarzenia?

Inwazja ludów morza, uznawane były także pokrewne określenia np. migracja ludów morza

Pytania okazały się łatwe, z pojedynczymi wyjątkami dostaliśmy same dobre odpowiedzi. Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Radosław Kotowski

2) Psborsuk

3) Damian Matusiak

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Więcej…

 

Bolesław V Wstydliwy, książę krakowski i sandomierski 1226 – 1279

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Bolesław V Wstydliwy, książę krakowski i sandomierski 1226 – 1279. Długie panowanie w trudnych czasach
Autor: Karolina Maciaszek
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2021
Stron: 752
Wymiary: 20,5 x 14,4 x 3,5 cm
Oprawa: twarda/miękka
ISBN: 978-83-7730-403-7 (oprawa twarda), 978-83-7730-550-8 (oprawa miękka)

Recenzja
W dawnych epokach historycznych istotny wpływ na znaczenie władcy miała niejednokrotnie długość jego rządów, będąca w znacznej mierze pochodną długości życia. Ci, którym los pozwolił więcej czasu pozostać na tym łez padole, mieli szansę w pełni przeprowadzić swoje przedsięwzięcia i zapisać się w dziejach. Najlepszym przykładem jest zjednoczyciel odrodzonego Królestwa Polskiego – Władysław Łokietek, który dożył wyjątkowo sędziwego jak na tamte czasy wieku 72-73 lat. Iluż to jego konkurentów w „odpowiednim” momencie zmarło bądź zginęło, otwierając mu tym samym drogę do korony? Z żyjących w czasach Łokietka należy wspomnieć przede wszystkim książąt śląskich Henryka IV Probusa i Henryka III Głogowskiego, królów czeskich Wacława II i Wacława III, czy księcia wielkopolskiego, a potem króla Polski Przemysła II. Zanim jednak nastał okres zjednoczenia, dzielnicowa Polska była świadkiem innego wyjątkowo długiego panowania, które choć zapomniane przez potomnych, odcisnęło piętno na późniejszych dziejach państwa. Rzecz dotyczy księcia krakowsko-sandomierskiego Bolesława V Wstydliwego, którego biografia pióra Karoliny Maciaszek ukazała się niedawno w wydawnictwie Avalon.

Więcej…

 

Winston Churchill. Późny bohater

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Thomas Kielinger
Tłumaczenie: Jadwiga Stefanowicz
Wydawca: Bellona
Rok wydania: 2018
Stron: 400
Wymiary: 24,1 x 17 x 3 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-11-16511-3

Recenzja
Najnowsza książka poświęcona Winstonowi Churchillowi to wznowienie publikacji, która ukazała się już w 2018 roku. Dzieł dotyczących najsłynniejszego premiera Anglii jest bez liku. Jako uczestnik tzw. Wielkiej Trójki i człowiek twardo sprzeciwiający się i stawiający opór Hitlerowi na zawsze wpisał się do historii II wojny światowej.

Więcej…

 

IV Gladius – zgłoszenia, więcej informacji na temat imprezy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email


Konwent odbędzie się w dniach 21-22 maja 2022, w godzinach:
Sobota (21 maja): 10-20
Niedziela (22 maja): 10-16
Dla wystawców i organizatorów pokazów sala będzie otwarta wcześniej. Istnieje również możliwość rozstawienia stoisk w piątek (20 maja) w godz. 18-20. To ostatnie dotyczy głównie firm i większych stoisk.

Konwent odbywa się w Bibliotece Głównej SGGW, w Warszawie, ul. Nowoursynowska 161, wejście C, piętro I.

Więcej…

 

Men of Iron (Tri-Pack) – Men of Iron (PL)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pobierz

 

Men of Iron (Tri-Pack) – Infidel (PL)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pobierz

 

Strona 6 z 270