Przemysł I, książę suwerennej Wielkopolski 1220/1221 – 1257

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Bronisław Nowacki
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2012
Stron: 305
Wymiary: 20,5 x 14,6 x 1,6 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7730-279-8

Recenzja
Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 2003 r. w związku z 750 rocznicą lokacji Poznania przez księcia Przemysła I. W 2012 r. pojawiło się wydanie drugie, poprawione i uzupełnione. Jak pisze we wstępie autor, różniło się ono dość znacznie pod względem merytorycznym od jego pierwszej, popularnonaukowej publikacji poświęconej Przemysłowi I. Obecnie zaś trzymam w rękach wydanie z 2018 r. W zasadzie jest ono dodrukiem wydania z 2012 r. Różni się nieco okładką. Napisy tytułowe są w całości wielkimi literami i mamy błyszczącą, miękką oprawę ze skrzydełkami. Wydawca niezbyt konsekwentnie oznacza kolejne wydania i nie stworzył tutaj jakiegoś spójnego systemu, patrząc na oznaczenia innych publikacji z tej serii, które doczekały się kilku wydań (osobną kwestię stanowią wydania w twardej i miękkiej oprawie, mające od pewnego czasu osobne numery ISBN). Co ciekawe, w notce copyrightowej znajdziemy informację, że wydanie z 2018 r. jest pierwszym.

Więcej…

 

Armia Napoleona

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Oleg Sokołow
Tłumaczenie: Miłosz Młynarz
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2014
Stron: 525
Wymiary: 30,4 x 21,5 x 3,2 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7889-175-8

Recenzja
O tym, że epoka napoleońska trwale przeobraziła Europę i świat umożliwiając przetrwanie i rozprzestrzenienie się zdobyczy rewolucji francuskiej nikogo zanadto przekonywać nie trzeba. Gdyby nie te kilkanaście lat, wypełnione w większości wojnami, przemiany zapoczątkowane we Francji w 1789 roku zostałyby łatwo zniweczone i wymazane ze świadomości społeczeństw. Uczestnikom Kongresu Wiedeńskiego, przywracającym w Europie Stary Porządek, wydawało się, że taki powrót do przeszłości się powiedzie. Nowe idee i instytucje zakorzeniły się jednak na tyle, że nie dało się ich wyrugować. Wszystko to nie byłoby wszak możliwe, gdyby nie oszałamiające sukcesy militarne napoleońskiej Francji, która przez szereg lat potrafiła bić na głowę swoich przeciwników, a pod koniec długo i z powodzeniem walczyć z nimi, mimo przytłaczającej przewagi jaką dysponowali. Książka Olega Sokołowa „Armia Napoleona”, opowiada o narzędziu, dzięki któremu Napoleon mógł przez tyle lat święcić triumfy. Była nim jego armia.

Więcej…

 

Siemowit I Mazowiecki. Książę trudnego pogranicza (ok. 1215 – 23 czerwca 1262)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Michał Rukat
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2018
Stron: 139
Wymiary: 20,5 x 14,6 x 0,7 cm (opr. miękka)
Oprawa: twarda/miękka
ISBN: 978-83-7730-133-3 (opr. twarda), 978-83-7730-134-0 (opr. miękka)

Recenzja
W połowie XIII wieku Polska zaczyna wchodzić w późną fazę rozbicia dzielnicowego. Zarazem jest to czas wielkich przeobrażeń, przede wszystkim społecznych i gospodarczych, ale także politycznej słabości, zamętu wywoływanego przez rywalizację Piastowiczów i wojny wewnętrzne. Panowanie księcia Siemowita I Mazowieckiego, a dokładniej jego schyłek i okres, który nastąpił tuż po nim, przyniosły największy regres w rozwoju cywilizacyjnym Mazowsza, przede wszystkim za sprawą potężnego, niszczycielskiego najazdu Litwinów w 1262 roku. Późniejsze rządy rywalizujących ze sobą spadkobierców Siemowita I, toczących wojny z udziałem posiłkowych wojsk ze wschodu, podczas których dokonywano licznych zniszczeń i grabieży, pogłębiły ten proces.

Więcej…

 

Doktryny wojenne. Historia i ocena

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Łukasz Przybyło
Wydawca: Tetragon
Rok wydania: 2018
Stron: 310
Wymiary: 24,2 x 17 x 2,1 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-66374-62-4

Recenzja
Jak głosi znane powiedzenie, generałowie zawsze przygotowują się do poprzedniej wojny. Okazuje się, że wyobrażenia na temat tego jak będzie wyglądał przyszły konflikt zbrojny i będące ich owocem doktryny wojenne wielokrotnie rozmijały się z rzeczywistością. Książka Łukasza Przybyło, powstała w oparciu o jego doktorat obroniony w 2010 r. na Akademii Obrony Narodowej (obecnie Akademia Sztuki Wojennej), to analiza wybranych XX-wiecznych doktryn wojennych oraz ich implementacji. Książka nie ma w głównej mierze charakteru opisowego, ale analityczno-problemowy. Autor wyodrębnił najważniejsze w jego ocenie doktryny i ukazał je na tle konfliktów, w których znalazły zastosowanie (w jednym przypadku było to niemożliwe, gdyż doktryna uległa zmianie zanim mogła być zastosowana). Kolejne rozdziały poświęcono więc następującym okresom i doktrynom:
1) okres manewrowy I wojny św. (1914)
- przedwojenna doktryna francuska
- przedwojenna doktryna niemiecka
- przedwojenna doktryna brytyjska
2) rewolucja doktrynalna na froncie zachodnim I wojny św. (1917-1918)
- niemiecka doktryna elastycznej obrony
- brytyjska doktryna natarcia artyleryjskiego (Materialschlacht)
- niemiecka doktryna oddziałów szturmowych (Stosstrupptaktik)
3) kampania francuska (1940)
- niemiecka doktryna wojny błyskawicznej (Blitzkrieg)
- francuska doktryna bitwy metodycznej
4) wojna Jom Kippur (1973)
- doktryna wojenna Izraela
- doktryna wojenna Egiptu
5) pierwsza wojna w Zatoce Perskiej (1991)
- amerykańska doktryna Aktywnej Obrony (Active Defense)
- amerykańska doktryna Bitwy Powietrzno-Lądowej (Air-Land Battle)
- doktryna wojenna Iraku.

Więcej…

 

Samotny krzyżowiec. Rozdroża

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Marek Orłowski
Wydawca: Erica
Seria: Samotny Krzyżowiec
Rok wydania: 2018
Stron: 488
Wymiary: 20,5 x 14 x 3,1 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-65310-02-6

Recenzja
Po ponad dwóch latach od poprzedniej części ukazał się wreszcie IV tom serii Samotny krzyżowiec, który jest jednocześnie ostatnim. Czarny rycerz – Roland z Montferratu wraca do Ziemi Świętej chcąc wywieźć skarb wykradziony asasynom z zamku Masjaf. Jest to czas, gdy przybywają uczestnicy III krucjaty, w tym król Anglii Ryszard Plantagenet, z którym wiązane są nadzieje na odbicie z rąk niewiernych utraconej Jerozolimy.

Więcej…

 

XII Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W dniach 16-18 listopada 2018 roku w Młodzieżowym Domu Kultury „Dom Harcerza”, przy ulicy Reymonta 18, odbyło się XII już Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną. Organizatorem konwentu był (niezmiennie) dobrze znany w wargamingowym półświatku Michał „Samuel” Stachura. Gospodarz jak zwykle dołożył wszelkich starań, aby spotkanie odbyło się w duchu tolerancji i gościnności, typowych cech Krakowa czasów C. K. Monarchii. Nic więc dziwnego, że konwent cieszy się niesłabnącą popularnością i właściwą sobie estymą. Po tegorocznej odsłonie śmiało można również dodać, że doczekał się nawet własnego fanklubu.

Poprawiony: niedziela, 25 listopada 2018 23:08

Więcej…

 

Strona 6 z 206