O „Ostrołęce 26 maja 1831” i nie tylko – wywiad w Heksmagazynku

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Kilkanaście dni temu na kanale YouTube Hexmagazine Accursed Games pojawił się wywiad ze mną poświęcony grze „Ostrołęka 26 maja 1831” (wyd. Erica), jej tworzeniu, moich początków w hobby i innych spraw z tym związanych (odcinek 32):

https://www.youtube.com/watch?v=whHxdvB-N2A

Heksmagazynek (to polska nazwa kanału, używana póki co równolegle z angielską Hexmagazine Accursed Games) poświęcony jest naszemu hobby, jakim są planszowe gry wojenne oraz gry bitewne o tematyce historycznej, i wszystkiemu co z nimi związane. Zachęcam do zajrzenia i subskrypcji kanału wszystkich, którzy lubią słuchać audycje i oglądać filmy poświęcone naszemu hobby, zwłaszcza recenzje, uboxingi i rozmowy z autorami gier. Z pewnością znajdziecie w Heksmagazynku coś ciekawego dla siebie.

Poprawiony: niedziela, 07 października 2018 17:24

Więcej…

 

XIII Pola Chwały – gry bitewne

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Za nami XIII POLA CHWAŁY (28-30 września 2018). Jak co roku, ważny element imprezy stanowiły gry bitewne. W tym roku, podobnie jak rok temu, skupiamy się na zaprzyjaźnionych ekipach, zwłaszcza tych współpracujących z naszym forum. Na plan pierwszy wysuwa się tu GM Boadgames, którzy prezentowali system Bogowie wojny: Robert E. Lee. Miał on premierę na zeszłorocznych POLACH CHWAŁY. W tym roku planowano rozegrać mistrzostwa, ale ostatecznie nie doszły one do skutku. Stoiska poświęcone systemowi Bogowie wojny: Lee cieszyły się dużym zainteresowaniem i były jednymi z najpopularniejszych na imprezie. Niespodzianką były pokazywane przez GM Boardgames prototypowe modele do systemu morskiego, osadzonego w czasach wojny secesyjnej. Obok GM Boardgames pojawiły się współpracujące z nimi Risande Artworks Studio i sklep Bolter, będący dystrybutorem gier GM Boardgames. Na konwencie obecny był też system Bogowie wojny: Napoleon. Choć zszedł w tym roku na drugi plan, diorama przedstawiająca bitwę nad Piavą wyglądała bardzo okazale.

Jedną z najefektowniejszych prezentacji całej imprezy była diorama przedstawiająca walki w Normandii, przygotowana przez klub bitewny z Tarnowa, do systemu Face of War (autorski system będący hybrydą popularnych systemów drugowojennych). Diorama była już prezentowana rok temu. W tym roku inaczej zrobiono zaplecze frontu, dodając nowe elementy. W sali Rycerskiej odbywała się prezentacja systemu What a Tanker! prowadzona przez Sarmora i Kadzika. Dzięki naszemu staremu znajomemu Stemirowi można było także pograć w figurkową wersję Wings of War. Miały miejsce również prezentacje systemu DBA, które odbywały się jednak bardzo nieregularnie. Warto odnotować pojawienie się w sali Akustycznej firmy Tereny do Gier z dość dużym stoiskiem. U Terenów do Gier można było w tym roku pograć w system Saga, do którego mają bardzo ładnie pomalowane figurki. Poza tym, jak co roku, na imprezie pojawiły się firmy Wargamer, First to Fight, krakowski sklep Vanaheim z grupą wspierających go graczy, prezentujących system Bolt Action. Pojawiła się także grupa graczy z dawnej Małopolskiej Grupy Wargamingowej oraz związanych z Pawłem Kurem. Wreszcie, warto wspomnieć o rozgrywce w systemie Ogniem i mieczem, przedstawiającej bitwę pod Prostkami z 1656 r., zorganizowanej przez Klub Gier Historycznych z Dąbrowy Górniczej (rozgrywka odbyła się w pobliskiej szkole) oraz o pokazach systemów Flames of War i Team Yankee odbywających się w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Pewnym minusem w przypadku niektórych pokazów i prezentacji było to, że odbywały się tylko w jeden dzień i trwały bardzo krótko, więc jeśli ktoś nie trafił do odpowiedniej sali akurat podczas tych 3-4 godzin, kiedy miał miejsce pokaz, to w ogóle go nie zobaczył.

Dziękuję wszystkim, którzy przybyli na imprezę, zwłaszcza spośród ekip współpracujących z naszym forum. Składam podziękowania Robertowi Kowalskiemu za trud włożony w organizację tej części imprezy. Mam nadzieję, że za rok zobaczymy się w Niepołomicach w równie zacnym gronie.

 

Przygotowania do dużej bitwy w systemie Bogowie wojny: Lee. Grają Wojciech i Grzegorz. Za stołem, w konfederackich kapeluszach, autorzy systemu. Bitwa nie symulowała żadnego historycznego starcia, rozgrywano ją jednak na pięknej macie przedstawiającej pole bitwy pod Shiloh

Poprawiony: wtorek, 09 października 2018 15:23

Więcej…

 

Życie w średniowiecznej wsi

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Frances & Joseph Gies
Tłumaczenie: Jakub Janik
Wydawca: Znak Horyzont
Rok wydania: 2018
Stron: 448
Wymiary: 20,8 x 13,5 x 2,8 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-240-4281-4

Recenzja
Życie w średniowiecznej wsi to kolejna książka w dorobku małżeństwa historyków i pisarzy Frances i Josepha Gies. Jest to druga część serii opisującej życie w średniowieczu. Recenzowana pozycja przenosi nas w średniowieczną codzienność życia na wsi. Poruszane są w niej tematy z zakresu przywilejów związanych z hierarchią społeczną, sądownictwem, regulaminem pracy i religią. Książka bazuje na przykładzie rolniczej osady Elton znajdującej się w Anglii.

Więcej…

 

XIII Pola Chwały – defilada rekonstruktorów

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Defilada rekonstruktorów ulicami Niepołomic to nieodłączny element PÓL CHWAŁY, począwszy od pierwszych edycji imprezy. Wyrusza ona co roku w niedzielę, w godzinach przedpołudniowych (po mszy św.) spod miejscowego kościoła. Barwny korowód postaci z różnych epok maszeruje następnie przez miasto w stronę niepołomickiego zamku. Na początku podążają grupy rekonstruujące najdawniejsze okresy historyczne, od antyku poczynając, potem kolejne grupy w porządku chronologicznym odtwarzanych epok historycznych (nie zawsze ten porządek jest ściśle przestrzegany). Podczas trzynastej edycji było jednak trochę inaczej niż zwykle. Ku zaskoczeniu obserwatorów, na początku pojawiło się kilku konnych i kilka pojazdów. Potem nastąpiła dłuższa przerwa i dopiero pojawiła się właściwa defilada, prowadzona w tym roku przez husarza (drobny akcent patriotyczny w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości). Niestety tego osobnego pierwszego rzutu konno-zmotoryzowanego, nie udało mi się uwiecznić. Na szczęście był bardzo nieliczny i poza taczanką składał się z elementów znanych z poprzednich edycji imprezy (na ile byłem w stanie zaobserwować). W składzie tegorocznej defilady warto zwrócić uwagę na liczniejsze niż w latach poprzednich ekipy reprezentujące średniowiecze, które było epoką wiodącą tej edycji PÓL CHWAŁY.

 

Poprawiony: czwartek, 04 października 2018 07:05

Więcej…

 

XIII Pola Chwały – pokaz walk średniowiecznych

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Od kilku lat każda edycja PÓL CHWAŁY ma wiodący okres historyczny. W tym roku było nim średniowiecze. Pojawiło się w związku z tym więcej grup rekonstrukcyjnych zajmujących się tą epoką i przeznaczono na ten cel większe środki. Grup i pokazów średniowiecznych było wiele. Mnie udało się trafić na pokaz grupy rekonstrukcyjnej Pruscy Rycerze Chrystusa, odtwarzającej wojowników średniowiecznych Zakonu Braci Dobrzyńskich (nazwa grupy odpowiada oficjalnej nazwie tego zakonu) i zbrojnych innych zakonów rycerskich z tego okresu (I poł. XIII wieku). Pokaz odbywał się w sobotę między godz. 13.30 a 14.30. Najpierw zaprezentowano walki pojedynczych wojowników wyposażonych w różne uzbrojenie zaczepne i ochronne, następnie odbyły się dwie walki zbiorowe, które widać na zdjęciach. Co do zdjęć, chciałbym poczynić jedną uwagę, otóż na niektórych z nich widać wojowników klęczących w trakcie pokazu, podczas kiedy wokół nich wrze walka. Są to wojownicy wyeliminowani z walki. Przyklękanie jest w tym przypadku formą „oznaczania” tych, którzy zostali ranieni na tyle mocno, że „odpadli” z walki. Na koniec, po walkach zbiorowych, zaprezentowano jeszcze stroje cywilów z epoki (m.in. mnicha).

 

Poprawiony: środa, 03 października 2018 07:29

Więcej…

 

XIII Pola Chwały – gry planszowe

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Za nami XIII POLA CHWAŁY (28-30 września 2018). Jako organizator części planszówkowej imprezy cieszę się, że tak jak w poprzednich latach zawitało do nas wielu graczy. Było wśród nich szereg osób, które pojawiły się po raz pierwszy i dla których była to pierwsza tego typu impreza. To najbardziej cieszy, bo pokazuje, że nie jesteśmy zamkniętą grupą spotykającą się jedynie we własnym gronie. Choć nie bez problemów organizacyjnych, udało się przeprowadzić wieloosobową rozgrywkę w Virgin Queen, która dla wielu osób była gwoździem programu (przynajmniej takie były założenia). Osobiście cieszę się, że rozegrane zostały Iganie 1831 i że nad stołem zasiadło dwóch doświadczonych graczy, a ja mogłem się poprzyglądać z boku. To prawdopodobnie ostatnia rozgrywka testowa przed premierą gry. Drugi prototyp gry, jaki pojawił się na tegorocznej edycji imprezy, przywiózł jako niespodziankę nasz zacny gość z wydawnictwa Phalanx – Waldek Gumienny. Gra przedstawia oblężenie pewnej twierdzy podczas wojny o niepodległość Grecji w I połowie XIX wieku. W Grecji ponoć temat bardzo znany, poza nią zupełnie nieznany. To trochę jak z naszymi powstaniami narodowymi. Nie będę zdradzał zbyt wielu szczegółów. Grę można zobaczyć na jednym zdjęć. Znakomicie, że takie projekty pojawiają się na tej imprezie i że często jest to pierwsze miejsce, gdzie są one szerzej prezentowane. Spośród wydawców dziękuję za obecność Adamowi Niechwiejowi z wydawnictwa Strategemata.

Na stołach zagościło jak zwykle wiele gier, których wszystkich zapewne nie uda mi się wymienić. Postaram się jednak, choćby ze względu na graczy, którzy będą się wybierać do nas w kolejnych latach, by ta lista była możliwie najbardziej kompletna. Grano więc w następujące gry: Hannibal & Hamilcar (wyd. Phalanx), For the People (wyd. GMT Games), Great Battles of Alexander (wyd. GMT Games), Successors (wyd. GMT Games), Sekigahara (wyd. GMT Games), Battle Hymn vol. 1: Gettysburg and Pea Ridge (wyd. Compass Games), Virgin Queen (wyd. GMT Games), Here I Stand (wyd. GMT Games) Orzeł i Gwiazda (wyd. Leonardo), Arquebus (wyd. GMT Games), Spanish Civil War Battles: Teruel & Belchite (wyd. Decision Games), Hammer of the Scots (wyd. Columbia Games), Commands & Colors: Ancients (wyd. GMT Games), Pax Romana (wyd. GMT Games), Triumph & Tragedy (wyd. GMT Games), Twilight Struggle/Zimna wojna (wyd. GMT Games/Bard), Race to Berlin (wyd. Leonardo), 1944: Race to the Rhine (wyd. Phalanx), Pax Renaissance (wyd. Sierra Madre Games), Conflict of Heroes: Price of Honour (wyd. Academy Games), No Question of Surrender (wyd. MMP), Time of Crisis (wyd. GMT Games), No Peace Without Spain! (wyd. Compass Games), Churchill (wyd. GMT Games), Quartermaster General: 1914 (wyd. PSC Games), War of the Ring (wyd. Ares Games i in.) i wspomniane wcześniej prototypy: Iganie 1831 oraz gra oblężnicza Phalanxów osadzona w realiach XIX-wiecznej wojny o niepodległość Grecji.

Dziękuję wszystkim, którzy przybyli na imprezę. Dziękuję za współpracę przy organizacji naszego spotkania Robertowi Kowalskiemu i Michałowi Stachurze. Mam nadzieję, że za rok zobaczymy się w Niepołomicach w równie zacnym gronie.

 

Piątkowa rozgrywka w Successors (wyd. GMT Games). Grają: Leliwa, Błażej, Rafał, Marcin Sowa (po prawej), kibicuje Hamilkar (odwrócony tyłem). Ostatecznie zwyciężył grający po raz pierwszy w ten tytuł (po bardzo długiej przerwie) Marcin Sowa

Poprawiony: piątek, 12 października 2018 13:55

Więcej…

 

Strona 6 z 204