Konkurs Wydawnictwa Bellona (3 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć trzecią edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Wojewoda Siedmiogrodu, gubernator i regent Węgier, rozgromił Turków w bitwie stoczonej na terenie dzisiejszej Jugosławii, jego syn został królem Węgier. O kogo chodzi?

Jan Hunyady

2. Jak nazywa się duża prostokątna tarcza z pionową wypukłością pośrodku stosowana w średniowieczu, wykorzystywana zwłaszcza do osłony żołnierzy obsługujących kusze i ręczną broń palną (hakownice, piszczele) w czasie ich ładowania?

Pawęż

Gratulujemy Państwu wiedzy, bowiem wszyscy nadsyłający odpowiedzi prawidłowo odpowiedzieli na oba pytania.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Jakub Jerzak – książka S. Reka „Mohacz 1526” (seria HB)

2) Andrzej Jarząbek – książka T. Romanowskiego „Galia belgijska 57-51 p.n.e.” (seria HB)

3) Artur Kuźniak – książka J. Wojtczaka „Beer Szewa 1917” (seria HB)

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Poprawiony: sobota, 06 czerwca 2020 15:57

Więcej…

 

World War II (Zvezda)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Firma Zvezda, a więc najbardziej znany w Polsce rosyjski producent redukcyjnych modeli plastikowych, naciera coraz dynamiczniej. W ostatnich latach z firmy produkującej bardzo tandetne i paskudne wizualnie modele stała się jakościową konkurencją dla Italeri, Academy, a nawet takiego giganta jak Tamiya. Trochę nieudolnie próbowała też wejść na rynek gier bitewnych, wypuszczając elementy makiet, tworząc własne systemy („Ring of Rule”), a nawet akcesoria różnej jakości. Jednak na prawdziwe Bagration przyszła pora później, czyli w 2010 roku.

Poprawiony: wtorek, 21 kwietnia 2020 14:32

Więcej…

 

Piastowskie wahadło

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Łukasz Malinowski
Wydawca: Literate
Rok wydania: 2019
Stron: 534
Wymiary: 21,2 x 14,5 x 3,3 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7995-366-0

Recenzja
Zbierałem się długo do napisania recenzji – mój wydawca wie coś o tym... Nie z lenistwa, tylko próbowałem osiągnąć jakiś spójny pogląd... Nie do końca mi się udało. – To jedna z tych książek, które czytając nieraz rzucamy w kąt, ale wciąż wracamy... mamy dość, a jednak nie dosyć.

Więcej…

 

Covid Wojna

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że jesteśmy w stanie wojny! To nie jest konflikt regionalny tylko kolejna wojna światowa (czy można ją nazwać trzecią? niekoniecznie… może to być już czwarta!) Mówią o tym bojący się cywile, ekonomiści, politycy, a przede wszystkim medycy, najgłośniej politycy i medycy w jednym np. minister Szumowski! Nie mówią wojskowi, ale o tym za chwilę. Jako archeolog z wykształcenia, pasjonuję się historią wojskowości, a całą młodość spędziłem w pracowni gier strategicznych, nie jestem więc zawodowym analitykiem, który skończył WAT czy Uczelnię w Rembertowie, ale z tematami kryzysowymi miałem do czynienia cały czas, choćby z tego powodu, że mając taką możliwość zaliczyłem wiele szkoleń w różnych jednostkach wojskowych, w tym dowodzenia w Poznaniu, łączności w Zegrzu czy chemicznej w Brodnicy, a zanim podjąłem pracę nauczyciela historii, jeździłem jako kierowca w prywatnym pogotowiu ratunkowym, pracującym na zlecenie WIM i WIHiE. Podczas tej pracy odwiedziłem wiele laboratoriów i instytutów badawczych wożąc testy i „tajemnicze” zamknięte lodówki z próbkami (ale to było 15 lat temu). Dziś patrzę na tą rozkręcającą się dynamicznie wojnę z perspektywy archeologia i analityka amatora. Brzmi śmiesznie? Dla zawodowców może tak, ale historia pokazała nie raz, że profesjonaliści skażeni wbitymi w głowę schematami i rutyną pomijają pewne elementy, a nowe wojny i rewolucje wygrywają często działający instynktownie amatorzy. A więc wojna! Są ofiary, jest stan „nienormalności”, jest przestawienie gospodarki na „zbrojenia” (produkcja masek) tylko z kim lub z czym ta wojna?!

Poprawiony: czwartek, 07 maja 2020 19:46

Więcej…

 

Wesołych Świąt Wielkanocnych!

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Wszystkim piszącym i czytającym nasze forum i portal życzymy radosnych, spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych. Oby Zmartwychwstały Chrystus pozwolił nam przejść przez ten trudny czas, który teraz nastał, i byśmy wyszli z niego wzmocnieni, jeśli nie materialne, to przynajmniej duchowo. Niech te Święta sprzyjają refleksji nad otaczającym nas światem i tym co w nim naprawdę wartościowe.

 

Piastowskie wahadło

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Łukasz Malinowski
Wydawca: Literate
Rok wydania: 2019
Stron: 534
Wymiary: 21,2 x 14,5 x 3,3 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7995-366-0

Recenzja
Dzieje Polski XIII stulecia były bardzo burzliwe. To kulminacyjny moment tzw. rozbicia dzielnicowego, zapoczątkowanego śmiercią Bolesława Krzywoustego. Nic dziwnego, że wspomniany okres budzi zainteresowanie historyków, szczególnie rodzimych. Nie jest to jednak zbyt popularny chronologicznie czas jeśli chodzi o powieści historyczne. Autorzy osadzają akcję częściej u zarania państwowości polskiej, czy w dobie rządów dynastii Jagiellonów lub królów elekcyjnych. Tym bardziej warto więc sięgnąć po najnowszą powieść Łukasza Malinowskiego, poświęconą w całości losom księcia krakowskiego Bolesława zwanego Wstydliwym, żyjącego w latach 1226-1279.

Więcej…

 

Strona 6 z 225