Twilight Struggle: Red Sea – Conflict in the Horn of Africa (wyd. GMT Games) – wrażenia z rozgrywek

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Nikomu interesującemu się planszówkami, zwłaszcza tymi o tematyce historycznej, gry „Twilight Struggle” (znanej u nas jako „Zimna wojna”) raczej przedstawiać nie trzeba. Latami królowała w rankingu gier planszowych na portalu BGG i przynajmniej wśród gier wojennych nadal zajmuje tam bardzo wysoką pozycję. Swój sukces zawdzięcza temu, że łączy w sobie cechy gry wojennej i eurogry. Dlatego też była w stanie zainteresować szerokie grono odbiorców. Powstało szereg klonów „Twilight Struggle”, stworzonych zarówno przez jej twórców, jak i przez innych autorów. Żaden jednak nie dorównał pierwowzorowi. Powstawały też rozszerzenia. Jednym z nich, zaprojektowanym przez Jasona Matthewsa, jednego ze współautorów oryginalnego tytułu, jest „Twilight Struggle: Red Sea – Conflict in the Horn of Africa”. Gra przedstawia konflikt z 1974 roku między USA i ZSRR, który wybuchł w północno-wschodniej Afryce (mapa gry obejmuje także Półwysep Arabski), wraz z obaleniem cesarza Etiopii Hajle Selasje I. Tytuł uchodzi za krótszą wersję i zarazem wprowadzenie do „Twilight Struggle”, toczy się bowiem na ograniczonym obszarze i trwa zaledwie 2 etapy (istnieje możliwość wydłużenia rozgrywki do 3 etapów, ale trzeba posiadać dodatkowe karty). Całość daje się rozegrać w czasie krótszym niż godzina. Doświadczeni gracze będą w stanie wyrobić się w pół godziny.

Poprawiony: wtorek, 16 stycznia 2024 10:52

Więcej…

 

[Flying Colors] Bitwa pod Sadras 1782 – Maciej vs Raleen, 09.01.2024

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Bitwa pod Sadras (17.II.1782) to pierwsze ze starć legendarnego francuskiego admirała Pierre'a Suffrena z Anglikami. Jego przeciwnikiem była flota angielska pod dowództwem admirała Edwarda Hughesa. Suffren operował głównie na Oceanie Indyjskim i z tymi wodami wiąże się większość jego zwycięstw. W omawianym starciu Francuzi dysponowali 11 okrętami liniowymi, podczas gdy Anglicy 9. Bitwę uznaje się za taktycznie nierozstrzygniętą, chociaż przyniosła więcej strat Anglikom. Jednocześnie uważana jest za strategiczne zwycięstwo Francuzów. Scenariusz nie należy do zbyt rozbudowanych i liczy sobie 12 etapów. Wyjściowo obie strony płyną równolegle, ustawione na pozycji skosem pod wiatr. Francuzi mają nieznaczną przewagę ilościową i jeśli chodzi o pozycję względem wiatru, Anglicy tradycyjnie mają przewagę jakościową (lepsze morale i wyszkolenie załóg okrętów). Istotnym czynnikiem w scenariuszu jest to, że każda ze stron dysponuje tylko jednym admirałem, do tego francuski dowódca znajduje się na czele szyku, czyli na skraju linii. Podobnie jak w poprzedniej rozgrywce z Maciejem losowaliśmy kto będzie grał którą stroną i tym sposobem mnie przypadli Francuzi, zaś jemu Anglicy.

 

Początek bitwy. Obie eskadry płyną równolegle skosem pod wiatr. Francuzi są jednak w korzystniejszej sytuacji, znajdują się bowiem na nawietrznej. Po zwrocie w stronę przeciwnika będą płynąć skośnie z wiatrem, co pozwala rozwinąć największą prędkość. Eskadra francuska jest liczniejsza i ma nieco lepszego admirała, Anglicy mają lepiej wyszkolone załogi (większy o 1 współczynnik Audacity).

Poprawiony: niedziela, 14 stycznia 2024 09:24

Więcej…

 

Wojny napoleońskie (wyd. Dragon) – krótka relacja z rozgrywki i wrażenia po latach (1)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W ostatnich dniach odbyłem niezwykle intrygującą podróż do odległej przeszłości planszówek wojennych w naszym kraju. Udało mi się bowiem zagrać w „Wojny napoleońskie” wydawnictwa Dragon. Był to pierwszy tytuł tego wydawnictwa. Jego pierwsza edycja pojawiła się jeszcze w latach 80-tych, w foliowej torbie, jak byśmy to dziś powiedzieli – ziplocku, chociaż zdaje się, że nie miała typowego zapięcia strunowego. My dysponowaliśmy już drugim wydaniem, pudełkowym, z lat 90-tych. Poza pudełkiem różni się okładką, a także grafiką żetonów, na których pojawiły się białe, ukośne pasy, znane także z gry „Waterloo 1815” tegoż wydawnictwa. Drugie wydanie musiało się zresztą ukazać w podobnym czasie co ta ostatnia gra. Wskazuje na to kolorowe denko pudełka, zawierające krótki opis i prezentację tytułu. Gry pudełkowe Dragona z wczesnych lat 90-tych miały białe, niezadrukowane denko. Poza tym ilustracja tytułowa na pudełku zawiera podpis Zbigniewa Kasprzaka „Kas95”, co przesądza, że ta edycja gry pochodzi najwcześniej z 1995 roku. Nie rozwodząc się jednak zbytnio nad kwestiami wydawniczymi i szatą graficzną pora na kilka słów o rozgrywce.

Poprawiony: środa, 13 marca 2024 11:29

Więcej…

 

Stalin. Dwór czerwonego cara

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Simon Sebag Montefiore
Tłumaczenie: Maciej Antosiewicz
Wydawca: Znak Horyzont
Rok wydania: 2023
Stron: 799
Wymiary: 24 x 17,5 x 4,6 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-240-8916-1

Recenzja
Publikacji ukazujących życie jednego z największych dyktatorów w historii świata jest wiele. Wydawać by się więc mogło, że kolejna książka nie za bardzo może wnieść coś nowego do obszernej bazy wiedzy. Nic bardziej mylnego. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z dziełem, które oprócz większości znanych faktów przekazuje również nieznane czy też mniej znane. Być może stało się tak dlatego, że Autor skupił się nie tylko na samym Stalinie, ale i na jego dworzanach.

Więcej…

 

[Flying Colors] Bitwa na Doggersbank 1781 – Maciej vs Raleen, 27.12.2023

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Bitwa na Doggersbank (5.VIII.1781) to starcie między flotą angielską a holenderską na Morzu Północnym. Do bitwy doszło nieco przypadkowo. Anglicy wracali z operacji na Morzu Bałtyckim i natknęli się na eskadrę holenderską (niderlandzką). Obie eskadry eskortowały konwoje i miały porównywalne siły. Bitwa zakończyła się w zasadzie bez rozstrzygnięcia, z tym, że następnego dnia jeden z holenderskich liniowców zatonął. Scenariusz trwa 16 etapów i wygląda dość skromnie, co było dla nas pewną zachętą przy jego wyborze, jako że nie mieliśmy czasu w nadmiarze. Anglicy mają przewagę w Audacity (Anglicy – 1, Holendrzy – 0) i są ogólnie stroną silniejszą (średnio rzecz biorąc mają także większe i bardziej wytrzymałe jednostki). Graliśmy z zasadami opcjonalnymi zwiększającymi skuteczność pierwszej salwy. Stronami podzieliliśmy się losowo. Maciejowi przypadli Anglicy, mnie zaś Holendrzy.

 

Pozycje wyjściowe flot obu stron. Flota angielska składa się z 6 liniowców i fregaty, tak samo flota holenderska. Jeśli chodzi o klasy okrętów, Anglicy mają nieznaczną przewagę.

Poprawiony: sobota, 06 stycznia 2024 11:53

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (49 edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (każdy nagrodzony wybiera jedną książkę spośród poniższych tytułów):

1) Paweł Kupsik „Termopile 480 p.n.e.” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Mariusz Samp „Kraj Głomaczów 1003” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Kamil Anduła „Lenino 1943” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych jest przez nas preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

PYTANIA KONKURSOWE

1. Bitwa ta miała miejsce w starożytności. Rozpoczęła się od uderzenia prawego skrzydła słabszej liczebnie armii A, składającego się z greckich najemników. Podczas gdy reszta sił obu stron stała w miejscu, przeciwnicy Greków pierzchli przed walką, zaś ci rzucili się za nimi w pościg. Wówczas liczniejsza armia B rozpoczęła oskrzydlanie lewej flanki mniej licznej armii A. Wobec przewagi liczebnej przeciwnika wódz armii A, nie widząc innego wyjścia, wraz z przybocznym oddziałem ciężkiej jazdy rzucił się do ataku na stanowisko dowodzenia władcy będącego dowódcą armii B, a zarazem jego bratem. Prawie mu się udało, dotarł bowiem do miejsca, gdzie znajdował się dowódca armii B i w pojedynku udało mu się go nawet zranić, niestety wkrótce potem został zabity. By dodać odwagi swojemu wojsku dowódca armii A nie nosił zbroi ani hełmu, co ułatwiło zadanie jego przeciwnikom. Śmierć wodza przypieczętowała klęskę armii A. Większość jej oddziałów poddała się wkrótce dowódcy armii B. Katastrofę przetrwał jedynie kontyngent grecki. Co to za bitwa, w którym roku miała miejsce, jakie armie starły się w niej i kto nimi dowodził?

2. Był synem wielkiego władcy, który odegrał ważną rolę w dziejach swojego państwa. Sam również doczekał się jednego z zaszczytniejszych przydomków, jakimi byli obdarzani panujący w wiekach średnich. Początki jego rządów wiązały się z buntem przeciwko ojcu. Ten ostatni zmarł podczas przygotowywania wyprawy mającej poskromić jego ambicje. W drodze do władzy musiał pokonać swojego brata, co mu się udało. Wtedy jednak do kraju wtargnął silny monarcha sąsiedniego państwa, który udzielił jego bratu wsparcia. Monarcha ów zdobył stolicę kraju i osadził jego brata na tronie. Nie na wiele się to jednak zdało. Wkrótce główny bohater naszego pytania ponownie pokonał brata i opanował stolicę. W późniejszym okresie musiał jeszcze walczyć z innym swoim bratem i przejściowo oddać mu kontrolę nad częścią ziem na wschodzie, ale po jego rychłej śmierci objął władanie nad niemal wszystkimi terytoriami należącymi niegdyś do jego ojca. Większość jego panowania to pasmo sukcesów politycznych i militarnych. Prowadził liczne wojny z sąsiadami. Na zachodzie przyłączył terytorium utracone w trakcie wspomnianej wcześniej interwencji silnego monarchy sąsiedniego państwa na rzecz jego brata, a później rozszerzył na tym kierunku swoje władztwo o kolejne ziemie. Zorganizował wielką wyprawę zbrojną na jedną z największych metropolii ówczesnego świata, której dowództwo oddał jednemu ze swoich synów. Zakończyła się ona jednak niepowodzeniem. Ufundował wiele obiektów sakralnych, m.in. rozpoczął budowę dwóch katedr. Zasłynął także jako fortyfikator. Doprowadził do wielu koligacji rodzinnych swojego rodu, w tym wydał swoje córki za kilku monarchów europejskich. Jak nazywał się ów władca?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 27 stycznia 2024. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: piątek, 05 stycznia 2024 09:54

Więcej…

 

Strona 6 z 309