Clontarf 1014

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Cezary Namirski
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2023
Stron: 254
Wymiary: 19,5 x 12,4 x 1,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-16880-0

Recenzja
Kończąca rebelię przeciwko najwybitniejszemu z irlandzkich królów Brianowi Boru bitwa pod Clontarf była jednym z najważniejszych starć wczesnego średniowiecza i prawdopodobnie najsłynniejszym w historii Zielonej Wyspy. Jej stawkę nie stanowił tytuł arcykróla (ard ri) ani losy całego narodu. Brian nie dążył do podporządkowania kolejnych terenów, a jedynie zdławienia buntu. Bitwa kosztowała go życie, jak również życie jego syna, zaś ich dynastia niebawem straciła swoją dominującą pozycję, a mimo tego starcie to uznawane jest za jego wielkie zwycięstwo. Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej dalekosiężnym ambicjom wrogów arcykróla i skutkom wojny, widać że rok 1014 w pełni zasłużył na przypisywane mu znaczenie. Ostatnie zwycięstwo Briana definitywnie osłabiło pozycję miejscowych wikingów i ugruntowało podziały polityczne, które półtora wieku później doprowadziły do angielskiego podboju wyspy. Dzięki uwadze poświęconej batalii przez kronikarzy oraz artystów i polityków kolejnych pokoleń jest ona do dziś obecna w świadomości Irlandczyków i ma dla nich podobne znaczenie jak bitwa grunwaldzka dla Polaków.

Więcej…

 

Tide of Iron (Fantasy Flight Games)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pomimo pozornie dość jasnego wyobrażenia o grach taktycznych, niełatwo je przypasować do konkretnej grupy odbiorców. Odnoszę wręcz wrażenie, że mamy tutaj do czynienia z silną polaryzacją. Na jednym końcu są uberzaawansowane pozycje typu „Panzer”, a po drugiej eurogry łączące wątki militarne z miniekonomią. Recenzowany właśnie „Tide of Iron (”ToI”) to czysta taktyka pozbawiona podtekstów psuedogospodarczych, z kostkowym elementem losowym, w skali pojedynczych czołgów i drużyn piechoty.

Poprawiony: niedziela, 16 lipca 2023 19:20

Więcej…

 

Smyrna 1919-1922

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Stanisław Kazimierz Rek
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2023
Stron: 300
Wymiary: 19,5 x 12,5 x 1,6 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-16798-8

Recenzja
Wydana na początku roku 2023 Smyrna 1919-1922, podobnie jak wiele HB-ków zatytułowanych od jednego starcia, bitwy czy kampanii, opowiada o historii całej wojny. W tym przypadku grecko-tureckiego konfliktu o panowanie nad zachodnią częścią Azji Mniejszej. Jednak nawet wśród szeregu podobnych pozycji ta wybija się znacząco na ich tle z uwagi na tytułową Smyrnę, która nie była nawet miejscem bitwy, lecz masakry dokonanej przez wojska tureckie. Stała się przez to najważniejszym symbolem wojny grecko-tureckiej.

Więcej…

 

Wyszkolenie kopijników w okresie od XVI do XVIII w.

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Fragment obrazu „Bitwa pod Orszą”, nieznanego malarza, przedstawiający polskich kopijników na początku XVI wieku. W ciągu tego stulecia ciężka, w pełni opancerzona jazda kopijnicza zanika w armii polskiej, a jej miejsce zajmuje husaria.

 

Za motto niech posłuży nam fragment projektu wojskowego Stanisława Dunin-Karwickiego z początków XVIII w.: „Żołnierzowi odzianemu, uzbrojonemu, zaopatrzonemu we wszystkie potrzeby niczego więcej nie trzeba, jak to, ażeby być wyćwiczonym. Przy jakimkolwiek chciałbyś żołdzie, nie wyćwiczony żołnierz zawsze jest [tylko] rekrutem [...]”1.

Zanim przejdę do samego wyszkolenia kopijników, chciałbym pokazać, co o wartości jazdy kopijniczej i walki na białą broń sądzili Szwedzi – ci Szwedzi, których armia tak w okresie „potopu”, jak i wojny północnej, była dla Polaków najtrudniejszym przeciwnikiem.

Poprawiony: sobota, 08 lipca 2023 09:13

Więcej…

 

Przewagi elearów polskich, co ich niegdy lisowczykami zwano

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Wojciech Dembołęcki
Opracowanie i wstęp: Radosław Sztyber
Wydawca: Adam Marszałek
Rok wydania: 2005
Stron: 354
Wymiary: 20,4 x 14,5 x 1,8 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-7441-103-1

Recenzja
Wszystkie osoby zainteresowane dziejami nie tylko staropolskiej wojskowości, lecz także obyczajowością i kulturą Rzeczypospolitej Szlacheckiej powinny się czuć zadowolone po przeczytaniu tej publikacji. Autor książki, Wojciech z Konojad Dembołęcki herbu Prawdzic, franciszkanin i „Świętej Teologijej bakałarz” był bowiem kapelanem pułku lisowczyków, który pod dowództwem Stanisława Stroynowskiego po raz drugi poszedł „na cesarską” w 1622 r. Przy okazji ambitny szermierz kontrreformacji, jakim niewątpliwie był ojciec Wojciech, postanowił opisać dzieje swoich „owieczek”, stawiając ich na równi nie tylko z dawnymi krzyżowcami, lecz wręcz z biblijnymi wojskami Machabeuszy. Dlatego też na samym wstępie jego dzieła zostaniemy uraczeni wywodem o klęsce jaka spadła na Świętego Cesarza Rzymskiego (czyli „kąkolu herezji”), na którą jedyną radą i pomocą dla utrapionego cesarza mieli być elearzy, bowiem taką nazwę lisowczykom nadaje autor. Skąd wzięło się określenie „elear” i dlaczego „przez Boga zaciągnięte wojsko” nie miało z nieba listów przypowiednich (sic!) dowiemy się również.

Więcej…

 

Nowy sponsor XXIV edycji Konkursu Modelarskiego Forum Strategie – Playmaty.pl

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Miło mi poinformować, że do grona sponsorów XXIV edycji Konkursu Modelarskiego Forum Strategie dołączyła firma Playmaty.pl, jak sama nazwa wskazuje producent różnorodnych mat do grania, ale nie tylko. Zachęcam do zajrzenia do ich sklepu. Poza matami do bitewniaków znajdziecie tam mnóstwo akcesoriów wargamingowych i innych ciekawych rzeczy.

Do końca konkursu zostały równo 2 miesiące. Można wystawiać prace w każdej z kategorii konkursowych, do czego zachęcamy. Malowanie prac potrwa do 4 września 2023.

Więcej…

 

Strona 6 z 297