[Flying Colors] Bitwa pod Kamperduin 1797 – Raleen vs Silver, 17.06.2020

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa pod Kamperduin albo Camperdown (11.X.1797) miała miejsce w czasie kiedy doszło do buntu we flocie brytyjskiej. Wieści o tym szybko dotarły do Paryża i Amsterdamu, ale Anglicy równie szybko zaprowadzili porządek. Dowódca floty holenderskiej postanowił przetestować sprawność floty brytyjskiej operującej na Morzu Północnym i tym sposobem doszło do bitwy. Gdy Anglicy pojawili się w pełnej sile, Holendrom nie pozostało nic innego jak salwować się ucieczką na przybrzeżne płycizny (w scenariuszu obszary na planszy oznaczone literami B i D). Dowodzący flotą brytyjską admirał Duncan, zdając sobie sprawę, że czas pracuje na jego niekorzyść, nie czekał tylko łamiąc szyk ruszył przeciwko Holendrom uformowawszy swoją flotę w dwie luźne formacje (kolumny), podobnie jak później Nelson pod Trafalgarem. Scenariusz nie należy do wyrównanych, bowiem Anglicy mają nad Holendrami przewagę w Audacity (2 do 0). Flota holenderska podzielona jest na trzy eskadry, dowodzone przez admirałów: de Winter (głównodowodzący), Bloys i Reyntjes. Flota brytyjska podzielona jest na dwie eskadry, dowodzone przez admirałów: Duncan (głównodowodzący) i Onslow.

Holendrzy – Silver, Anglicy – Raleen.

 

Flota holenderska płynąca w linii napotyka nieopodal Kamperduin Anglików, którzy pospiesznie postanawiają ją zaatakować, uderzając dwiema eskadrami zanim zdoła się im wymknąć. Na czele eskadry po lewej admirał Duncan, na czele eskadry po prawej admirał Onslow.

Poprawiony: sobota, 20 czerwca 2020 08:06

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (5 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe:

1) Stanisław Rek – „Mohacz 1526” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Krzysztof Marcinek – „Don 1917-1918” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Jarosław Wojtczak – „Beer Szewa 1917” (seria „Historyczne Bitwy”)


PYTANIA KONKURSOWE

1. Ten wybitny teoretyk wojskowości w czasie gdy toczyła się bitwa pod Waterloo był szefem sztabu jednego z pruskich korpusów. W bitwie nie wziął jednak udziału. Zmarł w czasie, gdy w Polsce trwało powstanie listopadowe, śmiercią niezbyt chwalebną. Nie na polu bitwy, ale w swoim łóżku, na cholerę. Świat być może nie dowiedziałby się o nim, gdyby nie żona, która pośmiertnie opublikowała jego najbardziej znane dzieło. O kogo chodzi?

2. W bitwie tej polscy ułani zdobyli 5 sztandarów pułkowych brytyjskiej piechoty, wspólnie z francuskim pułkiem huzarów (zdobył 1 sztandar) całkowicie rozbijając przeciwnika. Z powodzeniem walczyli też tego samego dnia z kawalerią brytyjską i hiszpańską. Co to za bitwa i w którym roku miała miejsce?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 3 lipca 2020. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: czwartek, 18 czerwca 2020 20:18

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (4 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć czwartą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Władca ten był synem cesarza rzymskiego. Dzięki ojcu jako młodzieniec uzyskał koronę jednego z królestw. Niedługo po tym jego ojciec zmarł. Bohater naszego pytania nie potrafił przekonać elektorów by wybrali go na cesarza, wskutek czego korona przypadła komu innemu. Wraz ze wspomnianym wcześniej królestwem, którego władcą został jeszcze jako młodzieniec, odziedziczył także pretensje do korony innego, sąsiadującego z nim królestwa oraz położone dość daleko od nich hrabstwo, z którego wywodził się jego ród. Nie należał do wybitnych monarchów. Był typem błędnego rycerza, od czasu do czasu pojawiającego się w swoim królestwie by ograbić je z pieniędzy, które następnie trwonił w różnych awanturach. Pod koniec życia oślepł. Mimo to wziął udział w jednej z najważniejszych bitew swoich czasów, w której poległ szarżując na przeciwnika. Jego syn, który odziedziczył schedę po nim, okazał się jednym z najwybitniejszych władców w dziejach królestwa, którym obu przyszło władać. O kogo chodzi?

król Czech Jan Luksemburski

2. Bitwa ta była jedną z największych klęsk Bizancjum. Armia bizantyjska została zaskoczona i całkowicie pobita. Zwykle podaje się, że nastąpiło to podczas, gdy znaczna część wojowników bizantyjskich spała. Nagły atak przeciwnika wywołał panikę, z nietrudnymi do przewidzenia skutkami. Uciekający Bizantyjczycy częściowo potopili się w pobliskiej rzece. W bitwie zginął cesarz bizantyjski. Zwycięski wódz, który pokonał Bizantyjczyków, w dość szczególny sposób wykorzystał później czaszkę cesarza. Wypełnił puste przestrzenie srebrem i używał jej jako pucharu. Proszę podać co to za bitwa i w którym roku miała miejsce.

bitwa pod Wirbicą (Wyrbicą) albo pod Pliską w 811 roku

Gratulujemy Państwu wiedzy. Otrzymaliśmy tym razem wiele odpowiedzi i znowu prawie wszystkim udało się odpowiedzieć poprawnie.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Rafał Choroszyński – książka S. Reka „Mohacz 1526” (seria HB)

2) Wojciech Luraniec – książka E. Szuma „Siemiatycze 1863” (seria HB)

3) Rafał Żuk – książka T. Romanowskiego „Galia belgijska 57-51 p.n.e.” (seria HB)

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Więcej…

 

Kircholm 1605 (Dragon)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Graliście już w jakieś gry wojenne? Tak? To zapomnijcie, czego się dotychczas dowiedzieliście. Zagrajcie w „Kircholm 1605” wydawnictwa Dragon, a wtedy zobaczycie, na czym polega gra planszowa w czasie rzeczywistym.

Poprawiony: środa, 03 czerwca 2020 11:50

Więcej…

 

Ostrołęka 26 maja 1831 – z dziennika projektanta (11)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Ten odcinek będzie poświęcony porównaniom między „Ostrołęką 26 maja 1831” (wyd. Instytut Wydawniczy Erica) a „Waterloo 1815” (wyd. Dragon). Wiele razy słyszałem pytania ze strony graczy o to czy i na ile obie gry są podobne. Większość pytających, mając dobre wspomnienia związane z „Waterloo 1815”, liczyła wręcz, że moja gra będzie jego prostą kontynuacją. Tak było właściwie od początku. Gdy przed laty przystępowałem do tworzenia gry, jedni gracze oczekiwali tego, żeby była ona jak najbardziej do niego podobna, podczas gdy inni – że skopiuję mechanikę jakiejś gry zagranicznej produkcji. Tego, że będę chciał stworzyć coś własnego, zastosować wymyślone przez siebie rozwiązania, większość nie brała poważnie pod uwagę, ale taka już w naszym kraju specyfika dyskusji o tworzeniu gier. Jak to kilka razy wspominałem przy różnych okazjach, swego rodzaju zmierzenie się z „Waterloo 1815” było dla mnie jednym z poważniejszych wyzwań już na starcie. Od początku wiedziałem, że „Ostrołęka 26 maja 1831” będzie do niego porównywana i zwłaszcza doświadczeni gracze będą się przyglądać temu na ile rozwiązania, które zaproponuję, są oryginalne i jak wypadają w porównaniu do tych z legendarnej produkcji Dragona. Z tych powodów skupię się na różnicach między obiema grami. Podobieństw między nimi oczywiście także nie brakuje, co wynika choćby z tego, że dotyczą w zasadzie tego samego okresu historycznego, przedstawiają go w tej samej skali i stosują wiele rozwiązań powszechnie spotykanych w taktycznych grach heksowo-żetonowych.

Poprawiony: niedziela, 31 maja 2020 09:18

Więcej…

 

Gramy w „Ostrołękę 26 maja 1831” cz. 4 – film na kanale Hexmagazine

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Gramy w „Ostrołękę 26 maja 1831” cz. 4 – film na kanale Hexmagazine przybliżający zasady gry (FAZY GRY, cz. 2):

https://www.youtube.com/watch?v=MApEnKeZ1Os

Więcej…

 

Strona 3 z 225