Wojny husyckie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Piotr Marczak
Wydawca: Agencja Wydawnicza Egros
Rok wydania: 2004
Stron: 120
Wymiary: 24 x 16,5 x 0,7 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-881853-1-4

Recenzja
Swego czasu Agencja Wydawnicza Egros rozpoczęła wydawanie broszurowych książeczek dotyczących mniej lub bardziej średniowiecza. Recenzowana publikacja „Wojny husyckie” jest pracą w tej serii bodaj najobszerniejszą, bo licząca około 120 stron. Autor książki, Piotr Marczak jest absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i jak sam twierdzi interesuje się średniowieczną techniką wojskową.

Więcej…

 

Berlin 1945. Upadek

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Antony Beevor
Tłumaczenie: Józef Kozłowski
Wydawca: Znak
Rok wydania: 2010 (III wyd.)
Stron: 584
Wymiary: 19,8 x 12,8 x 3,7 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-240-1380-7

Recenzja
Berlin 1945. Upadek, książka Antony’ego Beevora, jest kolejną pozycją tego autora dostępną na polskim rynku. Zaletami publikacji Beevora są: barwny styl, wszechstronne wykorzystanie źródeł, ciekawe relacje o wydarzeniach widzianych oczami zarówno szeregowych żołnierzy czy zwykłych cywilów, jak i generałów. Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że dostajemy obraz malowany głównie tymi relacjami, złożony z epizodów, nie jest to więc wojskowo-polityczna analiza wydarzeń. Zresztą, jeśli chodzi o stronę wojskową, Beevor odrobił zadanie domowe, ale czytelnik nie powinien spodziewać się, żadnych danych militarnych czy suchych liczb. Odniosłem nawet wrażenie, że w terminologii wojskowej autor nie czuje się najlepiej (mamy co prawda czołgi T-34 czy Królewskie Tygrysy, ale chyba ani razu nie pada słowo „transporter opancerzony” zastąpione przez jakiś dziwny, ogólny, opisowy termin – „pojazd gąsienicowo-kołowy”). Dla Beevora najważniejsze są emocje, a te najlepiej poznawać poprzez pojedynczych ludzi i określone sytuacje.

Więcej…

 

Wojna zakonu krzyżackiego z Litwą w latach 1283-1325

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Dariusz Prekop
Wydawca: Wydawnictwo Adam Marszałek
Rok wydania: 2004
Stron: 189
Wymiary: 24 x 16,5 x 1,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-918710-0-2

Recenzja
Wojny zakonu krzyżackiego z Litwą były częścią zapoczątkowanego w końcu XI wieku ruchu krucjatowego. Wsparci przez pielgrzymów z Zachodu Krzyżacy dokonali podboju i kolonizacji Prus, a kiedy Zakon połączył się z inflanckimi kawalerami mieczowymi, włączył się tym samym do walki z Litwą. Kolejne próby podboju Litwy nie przyniosły efektu, mimo silnego wsparcia rycerstwa niemieckiego. Władcy litewscy odpierali zarówno ataki militarne, jak również starali się stępić ostrze roztaczanej przez Krzyżaków propagandy misyjnej. Mimo znaczenia jakie walki nad Niemnem miały także dla przyszłości Polski, opracowań wojen zakonu krzyżackiego z Litwą można szukać ze świecą (jakkolwiek bogata jest sama literatura poświęcona zakonowi krzyżackiemu). Tym bardziej warta jest uwagi praca Dariusza Prekopa. Autor wykorzystał wszystkie dostępne mu źródła oraz literaturę polską, niemiecką i litewską poświęconą omawianemu zagadnieniu. Tym samym zaprezentował znakomity i wszechstronny warsztat, godny zawodowego historyka.

Więcej…

 

Chariots of Fire – zasady (PL)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Pobierz

 

Wojny napoleońskie (wyd. Dragon) – krótka relacja z rozgrywki i wrażenia po latach (2)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Ponownie zasiedliśmy do „Wojen napoleońskich” (kto nie czytał pierwszej relacji, jest TUTAJ). Tym razem moim głównym zamierzeniem było wypróbowanie zasad dodatkowych (zwanych „rozszerzającymi”), które pojawiły się w ramach późniejszej edycji gry wydanej w pudełku (jak wszystko na to wskazuje w 1995 roku). Wspominałem o nich poprzednio. Podczas pierwszej rozgrywki graliśmy nie uwzględniając ich. Chciałem także wypróbować kolejny, bardziej rozbudowany scenariusz. Jest w nim więcej jednostek, są trochę bardziej zróżnicowane, co powinno stwarzać większe możliwości działania.

Poprawiony: środa, 13 marca 2024 11:56

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (51 edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (każdy nagrodzony wybiera jedną książkę spośród poniższych tytułów):

1) Daniel Kowalczuk „Katanga 1960-1963” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Paweł Kupsik „Termopile 480 p.n.e.” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Mariusz Samp „Kraj Głomaczów 1003” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych jest przez nas preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

Poprawiony: piątek, 08 marca 2024 08:26

Więcej…

 

Strona 3 z 311