Podbój Anglii przez Normanów

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Nick J. Higham
Tłumaczenie: Sławomir Bartosiak
Wydawca: Wiedza Powszechna
Seria: Kieszonkowa Seria Historyczna
Rok wydania: 2001
Stron: 110
Wymiary: 19,5 x 12,5 x 0,8 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-214-1196-7

Recenzja
Zaabsorbowany planowanym urlopem w Normandii, gdzie przy okazji planowana była także wizyta w Bayeux, z chęcią przygarnąłem na podróż książeczkę o podbojach Normanów, których kulminacyjnym momentem była wyprawa Wilhelma, zwanego później Zdobywcą. Niestety, mimo szczerych chęci nie mogę się wypowiedzieć pozytywnie o recenzowanej tutaj publikacji.

Więcej…

 

O „Ostrołęce 26 maja 1831” i nie tylko – wywiad w Heksmagazynku

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Kilkanaście dni temu na kanale YouTube Hexmagazine Accursed Games pojawił się wywiad ze mną poświęcony grze „Ostrołęka 26 maja 1831” (wyd. Erica), jej tworzeniu, moich początków w hobby i innych spraw z tym związanych (odcinek 32):

https://www.youtube.com/watch?v=whHxdvB-N2A

Heksmagazynek (to polska nazwa kanału, używana póki co równolegle z angielską Hexmagazine Accursed Games) poświęcony jest naszemu hobby, jakim są planszowe gry wojenne oraz gry bitewne o tematyce historycznej, i wszystkiemu co z nimi związane. Zachęcam do zajrzenia i subskrypcji kanału wszystkich, którzy lubią słuchać audycje i oglądać filmy poświęcone naszemu hobby, zwłaszcza recenzje, uboxingi i rozmowy z autorami gier. Z pewnością znajdziecie w Heksmagazynku coś ciekawego dla siebie.

Poprawiony: niedziela, 07 października 2018 17:24

Więcej…

 

XIII Pola Chwały – gry bitewne

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Za nami XIII POLA CHWAŁY (28-30 września 2018). Jak co roku, ważny element imprezy stanowiły gry bitewne. W tym roku, podobnie jak rok temu, skupiamy się na zaprzyjaźnionych ekipach, zwłaszcza tych współpracujących z naszym forum. Na plan pierwszy wysuwa się tu GM Boadgames, którzy prezentowali system Bogowie wojny: Robert E. Lee. Miał on premierę na zeszłorocznych POLACH CHWAŁY. W tym roku planowano rozegrać mistrzostwa, ale ostatecznie nie doszły one do skutku. Stoiska poświęcone systemowi Bogowie wojny: Lee cieszyły się dużym zainteresowaniem i były jednymi z najpopularniejszych na imprezie. Niespodzianką były pokazywane przez GM Boardgames prototypowe modele do systemu morskiego, osadzonego w czasach wojny secesyjnej. Obok GM Boardgames pojawiły się współpracujące z nimi Risande Artworks Studio i sklep Bolter, będący dystrybutorem gier GM Boardgames. Na konwencie obecny był też system Bogowie wojny: Napoleon. Choć zszedł w tym roku na drugi plan, diorama przedstawiająca bitwę nad Piavą wyglądała bardzo okazale.

Jedną z najefektowniejszych prezentacji całej imprezy była diorama przedstawiająca walki w Normandii, przygotowana przez klub bitewny z Tarnowa, do systemu Face of War (autorski system będący hybrydą popularnych systemów drugowojennych). Diorama była już prezentowana rok temu. W tym roku inaczej zrobiono zaplecze frontu, dodając nowe elementy. W sali Rycerskiej odbywała się prezentacja systemu What a Tanker! prowadzona przez Sarmora i Kadzika. Dzięki naszemu staremu znajomemu Stemirowi można było także pograć w figurkową wersję Wings of War. Miały miejsce również prezentacje systemu DBA, które odbywały się jednak bardzo nieregularnie. Warto odnotować pojawienie się w sali Akustycznej firmy Tereny do Gier z dość dużym stoiskiem. U Terenów do Gier można było w tym roku pograć w system Saga, do którego mają bardzo ładnie pomalowane figurki. Poza tym, jak co roku, na imprezie pojawiły się firmy Wargamer, First to Fight, krakowski sklep Vanaheim z grupą wspierających go graczy, prezentujących system Bolt Action. Pojawiła się także grupa graczy z dawnej Małopolskiej Grupy Wargamingowej oraz związanych z Pawłem Kurem. Wreszcie, warto wspomnieć o rozgrywce w systemie Ogniem i mieczem, przedstawiającej bitwę pod Prostkami z 1656 r., zorganizowanej przez Klub Gier Historycznych z Dąbrowy Górniczej (rozgrywka odbyła się w pobliskiej szkole) oraz o pokazach systemów Flames of War i Team Yankee odbywających się w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Pewnym minusem w przypadku niektórych pokazów i prezentacji było to, że odbywały się tylko w jeden dzień i trwały bardzo krótko, więc jeśli ktoś nie trafił do odpowiedniej sali akurat podczas tych 3-4 godzin, kiedy miał miejsce pokaz, to w ogóle go nie zobaczył.

Dziękuję wszystkim, którzy przybyli na imprezę, zwłaszcza spośród ekip współpracujących z naszym forum. Składam podziękowania Robertowi Kowalskiemu za trud włożony w organizację tej części imprezy. Mam nadzieję, że za rok zobaczymy się w Niepołomicach w równie zacnym gronie.

 

Przygotowania do dużej bitwy w systemie Bogowie wojny: Lee. Grają Wojciech i Grzegorz. Za stołem, w konfederackich kapeluszach, autorzy systemu. Bitwa nie symulowała żadnego historycznego starcia, rozgrywano ją jednak na pięknej macie przedstawiającej pole bitwy pod Shiloh

Poprawiony: wtorek, 09 października 2018 15:23

Więcej…

 

Życie w średniowiecznej wsi

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Frances & Joseph Gies
Tłumaczenie: Jakub Janik
Wydawca: Znak Horyzont
Rok wydania: 2018
Stron: 448
Wymiary: 20,8 x 13,5 x 2,8 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-240-4281-4

Recenzja
Życie w średniowiecznej wsi to kolejna książka w dorobku małżeństwa historyków i pisarzy Frances i Josepha Gies. Jest to druga część serii opisującej życie w średniowieczu. Recenzowana pozycja przenosi nas w średniowieczną codzienność życia na wsi. Poruszane są w niej tematy z zakresu przywilejów związanych z hierarchią społeczną, sądownictwem, regulaminem pracy i religią. Książka bazuje na przykładzie rolniczej osady Elton znajdującej się w Anglii.

Więcej…

 

XIII Pola Chwały – defilada rekonstruktorów

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Defilada rekonstruktorów ulicami Niepołomic to nieodłączny element PÓL CHWAŁY, począwszy od pierwszych edycji imprezy. Wyrusza ona co roku w niedzielę, w godzinach przedpołudniowych (po mszy św.) spod miejscowego kościoła. Barwny korowód postaci z różnych epok maszeruje następnie przez miasto w stronę niepołomickiego zamku. Na początku podążają grupy rekonstruujące najdawniejsze okresy historyczne, od antyku poczynając, potem kolejne grupy w porządku chronologicznym odtwarzanych epok historycznych (nie zawsze ten porządek jest ściśle przestrzegany). Podczas trzynastej edycji było jednak trochę inaczej niż zwykle. Ku zaskoczeniu obserwatorów, na początku pojawiło się kilku konnych i kilka pojazdów. Potem nastąpiła dłuższa przerwa i dopiero pojawiła się właściwa defilada, prowadzona w tym roku przez husarza (drobny akcent patriotyczny w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości). Niestety tego osobnego pierwszego rzutu konno-zmotoryzowanego, nie udało mi się uwiecznić. Na szczęście był bardzo nieliczny i poza taczanką składał się z elementów znanych z poprzednich edycji imprezy (na ile byłem w stanie zaobserwować). W składzie tegorocznej defilady warto zwrócić uwagę na liczniejsze niż w latach poprzednich ekipy reprezentujące średniowiecze, które było epoką wiodącą tej edycji PÓL CHWAŁY.

 

Poprawiony: czwartek, 04 października 2018 07:05

Więcej…

 

XIII Pola Chwały – pokaz walk średniowiecznych

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Od kilku lat każda edycja PÓL CHWAŁY ma wiodący okres historyczny. W tym roku było nim średniowiecze. Pojawiło się w związku z tym więcej grup rekonstrukcyjnych zajmujących się tą epoką i przeznaczono na ten cel większe środki. Grup i pokazów średniowiecznych było wiele. Mnie udało się trafić na pokaz grupy rekonstrukcyjnej Pruscy Rycerze Chrystusa, odtwarzającej wojowników średniowiecznych Zakonu Braci Dobrzyńskich (nazwa grupy odpowiada oficjalnej nazwie tego zakonu) i zbrojnych innych zakonów rycerskich z tego okresu (I poł. XIII wieku). Pokaz odbywał się w sobotę między godz. 13.30 a 14.30. Najpierw zaprezentowano walki pojedynczych wojowników wyposażonych w różne uzbrojenie zaczepne i ochronne, następnie odbyły się dwie walki zbiorowe, które widać na zdjęciach. Co do zdjęć, chciałbym poczynić jedną uwagę, otóż na niektórych z nich widać wojowników klęczących w trakcie pokazu, podczas kiedy wokół nich wrze walka. Są to wojownicy wyeliminowani z walki. Przyklękanie jest w tym przypadku formą „oznaczania” tych, którzy zostali ranieni na tyle mocno, że „odpadli” z walki. Na koniec, po walkach zbiorowych, zaprezentowano jeszcze stroje cywilów z epoki (m.in. mnicha).

 

Poprawiony: środa, 03 października 2018 07:29

Więcej…

 

Strona 3 z 201