Konkurs Modelarski Forum Strategie (XV edycja) – galeria prac

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W związku z zakończeniem etapu malowania prac w Konkursie Modelarskim Forum Strategie (XV edycja) prezentujemy galerię zdjęć prac biorących udział w konkursie w poszczególnych kategoriach. Więcej zdjęć (z różnych ujęć), a także zdjęcia z przebiegu prac, znajdziecie na forum w dziale konkursu.

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 15 MM

Siedmiogrodzianie (skala: 15 mm, producent: Wargamer)

Malowanie: Angol000

Poprawiony: piątek, 01 marca 2019 22:44

Więcej…

 

Dąbrowszczacy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Dąbrowszczacy. Na świecie szanowani, w Polsce poniżani
Autor: Piotr Ciszewski
Wydawca: Fundacja Oratio Recta
Rok wydania: 2018
Stron: 413
Wymiary: 20,5 x 14,2 x 2,2 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-64407-27-7

Recenzja
W ostatnich kilku latach spośród publikacji dotyczących historii Polski XX wieku najwięcej poświęconych jest tzw. żołnierzom wyklętym. Piętnowani za życia i przez lata PRL, zapomniani i skreślani z kart historii teraz „wyszli na światło dzienne” i w przeważającej mierze są gloryfikowani jako bohaterowie. Ciekawym punktem odniesienia dla ich losu może być historia żołnierzy narodowości polskiej, którzy brali udział w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939. Dąbrowszczakom została poświęcona najnowsza publikacja Piotra Ciszewskiego, która ujrzała światło dzienne pod koniec 2018 roku.

Więcej…

 

Chiny. Upadek i narodziny wielkiej potęgi

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Jonathan Fenby
Tłumaczenie: Jan Wąsiński, Jerzy Wołk-Łaniewski
Wydawca: Znak
Rok wydania: 2009
Stron: 979
Wymiary: 23 x 17 x 6,8 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-240-1259-6

Recenzja
Być może to tylko moje wrażenie, ale przy rosnącym zainteresowaniu światem Dalekiego Wschodu i zacieśniania współpracy gospodarczej czy akademickiej, to Chinom wciąż daleko do popularności Japonii. To całkiem interesujący paradoks. Z jednej strony Chiny są potentatem gospodarczym w sektorze produkcji i eksportu, a z drugiej pozostają terra incognita w kwestii kultury. Przeciętny Polak wiąże z nimi pojedyncze i bardzo sztampowe skojarzenia, jak Wielki Mur, niezrozumiałe pismo i masowa produkcja tanich przedmiotów. Wynika to częściowo z długotrwałej izolacji państwa chińskiego oraz nieobecności Chin w wielu wydarzeniach czy procesach XX wieku… a przynajmniej tak się może wydawać.

Więcej…

 

Przemysł I, książę suwerennej Wielkopolski 1220/1221 – 1257

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Bronisław Nowacki
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2012
Stron: 305
Wymiary: 20,5 x 14,6 x 1,6 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7730-279-8

Recenzja
Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 2003 r. w związku z 750 rocznicą lokacji Poznania przez księcia Przemysła I. W 2012 r. pojawiło się wydanie drugie, poprawione i uzupełnione. Jak pisze we wstępie autor, różniło się ono dość znacznie pod względem merytorycznym od jego pierwszej, popularnonaukowej publikacji poświęconej Przemysłowi I. Obecnie zaś trzymam w rękach wydanie z 2018 r. W zasadzie jest ono dodrukiem wydania z 2012 r. Różni się nieco okładką. Napisy tytułowe są w całości wielkimi literami i mamy błyszczącą, miękką oprawę ze skrzydełkami. Wydawca niezbyt konsekwentnie oznacza kolejne wydania i nie stworzył tutaj jakiegoś spójnego systemu, patrząc na oznaczenia innych publikacji z tej serii, które doczekały się kilku wydań (osobną kwestię stanowią wydania w twardej i miękkiej oprawie, mające od pewnego czasu osobne numery ISBN). Co ciekawe, w notce copyrightowej znajdziemy informację, że wydanie z 2018 r. jest pierwszym.

Więcej…

 

Armia Napoleona

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Oleg Sokołow
Tłumaczenie: Miłosz Młynarz
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2014
Stron: 525
Wymiary: 30,4 x 21,5 x 3,2 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7889-175-8

Recenzja
O tym, że epoka napoleońska trwale przeobraziła Europę i świat umożliwiając przetrwanie i rozprzestrzenienie się zdobyczy rewolucji francuskiej nikogo zanadto przekonywać nie trzeba. Gdyby nie te kilkanaście lat, wypełnione w większości wojnami, przemiany zapoczątkowane we Francji w 1789 roku zostałyby łatwo zniweczone i wymazane ze świadomości społeczeństw. Uczestnikom Kongresu Wiedeńskiego, przywracającym w Europie Stary Porządek, wydawało się, że taki powrót do przeszłości się powiedzie. Nowe idee i instytucje zakorzeniły się jednak na tyle, że nie dało się ich wyrugować. Wszystko to nie byłoby wszak możliwe, gdyby nie oszałamiające sukcesy militarne napoleońskiej Francji, która przez szereg lat potrafiła bić na głowę swoich przeciwników, a pod koniec długo i z powodzeniem walczyć z nimi, mimo przytłaczającej przewagi jaką dysponowali. Książka Olega Sokołowa „Armia Napoleona”, opowiada o narzędziu, dzięki któremu Napoleon mógł przez tyle lat święcić triumfy. Była nim jego armia.

Więcej…

 

Siemowit I Mazowiecki. Książę trudnego pogranicza (ok. 1215 – 23 czerwca 1262)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Michał Rukat
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2018
Stron: 139
Wymiary: 20,5 x 14,6 x 0,7 cm (opr. miękka)
Oprawa: twarda/miękka
ISBN: 978-83-7730-133-3 (opr. twarda), 978-83-7730-134-0 (opr. miękka)

Recenzja
W połowie XIII wieku Polska zaczyna wchodzić w późną fazę rozbicia dzielnicowego. Zarazem jest to czas wielkich przeobrażeń, przede wszystkim społecznych i gospodarczych, ale także politycznej słabości, zamętu wywoływanego przez rywalizację Piastowiczów i wojny wewnętrzne. Panowanie księcia Siemowita I Mazowieckiego, a dokładniej jego schyłek i okres, który nastąpił tuż po nim, przyniosły największy regres w rozwoju cywilizacyjnym Mazowsza, przede wszystkim za sprawą potężnego, niszczycielskiego najazdu Litwinów w 1262 roku. Późniejsze rządy rywalizujących ze sobą spadkobierców Siemowita I, toczących wojny z udziałem posiłkowych wojsk ze wschodu, podczas których dokonywano licznych zniszczeń i grabieży, pogłębiły ten proces.

Więcej…

 

Strona 3 z 204