Konkurs Wydawnictwa Bellona (14 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć czternastą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Był średniowiecznym władcą, który doprowadził do przyjęcia przez swój europejski kraj chrześcijaństwa, zakładając pierwsze biskupstwo. Zapamiętany został jednak za sprawą podatków, którymi obciążał ludność, i stąd też pochodzi jego przydomek. Według jednej z wersji został zabity przez pogan, którzy nie chcieli pogodzić się z rosnącymi wpływami chrześcijaństwa. O kogo chodzi?

Olaf Skötkonung (król Szwecji)

2. Terytorium w Anglii poddane przez kilkadziesiąt lat jurysdykcji Duńczyków, którzy pobierali w tym czasie także podatki od handlu prowadzonego przez Londyn. Obszar ten wyodrębniono na podstawie traktatu między Duńczykami a Anglosasami. Odrębności językowe i prawne przetrwały tam przez kilka stuleci. Jak nazywało się to terytorium?

Danelag/Danelagh/Danelaw

Pytania okazały się łatwe i dostaliśmy od Państwa wiele prawidłowych odpowiedzi. Z komentarzy wiemy, że niektórym sprawił problem „podatkowy król” Szwecji, ale większość sobie poradziła.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Andrzej Jarząbek – książka C. Namirskiego „Fulford – Stamford Bridge 1066” (seria HB) + plakat

2) Łukasz Kluczewski – książka G. Cwyla „Iłża 1864” (seria HB) + plakat

3) Dominik Gondek – książka T. Dudka „Karpacka kampania Legionów Polskich 1914-1918” (seria HB) + plakat

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Więcej…

 

190 rocznica bitwy pod Grochowem

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Dziś przypada 190 rocznica bitwy pod Grochowem (25.II.1831). Starcie na przedpolach Warszawy okazało się decydujące dla losów powstania, pogrzebało bowiem szanse na jego szybkie stłumienie jeszcze zimą, na co liczyło rosyjskie dowództwo. Taktycznie bitwa oceniana bywa jako nierozstrzygnięta bądź jako rosyjskie zwycięstwo. Nie ulega jednak wątpliwości, że na poziomie operacyjnym oznaczała ona sukces strony polskiej. Marsz Rosjan na Warszawę został zatrzymany. Armia powstańcza musiała opuścić pole bitwy i wycofać się na lewy brzeg Wisły, podczas walki zadała jednak Rosjanom większe straty niż sama poniosła. Carskim żołnierzom nie udało się rozbić sił powstańców ani uniemożliwić im przeprawy przez Wisłę za co feldmarszałek Dybicz spotkał się później z ostrą krytyką cara Mikołaja I. Do legendy przeszły walki polskiej piechoty o znajdujący się w centrum pozycji wojsk polskich lasek olchowy. Odznaczył się w nich zwłaszcza 4 Pułk Piechoty Liniowej. Również pozostałe bronie tego dnia pracowały więcej niż za wszystkich przeglądów za władzy książęcej. Polscy ułani pokazali wyższość nad rosyjskimi kirasjerami. Potężny i bardzo skuteczny ogień prowadziła polska artyleria, która mimo przewagi liczebnej artylerii rosyjskiej była w stanie podjąć z nią równorzędny pojedynek i efektywnie wspierać własne oddziały. Wśród artylerii ważną rolę w zatrzymaniu szarży rosyjskiej kawalerii odegrali rakietnicy, których ostrzał spowodował chaos w rosyjskich szeregach. Widok wielkiego księcia Konstantego bijącego brawo idącej do ataku polskiej piechocie i podśpiewującego pośród rosyjskich szeregów Mazurka Dąbrowskiego dopełnia obrazu tych heroicznych zmagań.

Więcej…

 

Czesi. Przewodnik po historii narodu i państwa

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książek
Autor: Petr Jokeš
Wydawnictwo: Avalon
Rok wydania: 2020
Stron: 416
Wymiary: 24 x 15,5 x 3,8 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-77304-39-6

Recenzja
Zgodnie ze „Słownikiem j. polskiego” przewodnikiem nazwać powinniśmy książkę zawierającą informacje ułatwiające nam zwiedzanie określonego miejsca. Publikacja Petra Jokeša stawia sobie za cel ni mniej, ni więcej tylko ułatwienie „zwiedzania” historii naszego południowego sąsiada. Zapraszam więc do lektury recenzji książki, która oprowadzi nas po wydarzeniach, miejscach i postaciach kluczowych z punktu widzenia historii Czech.

Poprawiony: wtorek, 23 lutego 2021 09:11

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie – wyniki XIX edycji

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Ostateczne wyniki po zsumowaniu wszystkich głosów:

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 18 MM

1 miejsce: Majbach i jego praca „Kawaleria diadochów” (skala: 15 mm, producent: Museum Miniatures)

Poprawiony: czwartek, 18 lutego 2021 08:47

Więcej…

 

V Krakowska Liga „Ogniem i Mieczem”

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XIX edycja) – galeria prac

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W związku z zakończeniem etapu malowania prac w Konkursie Modelarskim Forum Strategie (XIX edycja) prezentujemy galerię zdjęć prac biorących udział w konkursie w poszczególnych kategoriach. Więcej zdjęć (z różnych ujęć), a także zdjęcia z przebiegu prac, znajdziecie na forum w dziale konkursu.

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 18 MM

Czarne Płaszcze (skala: 15 mm, producent: Wargamer)

malowanie: Aaoth

Poprawiony: środa, 10 lutego 2021 13:21

Więcej…

 

Strona 3 z 242