Most nad piekłem. Amerykańskie bombowce na polskim niebie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Serhii Plokhy
Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk
Wydawca: Znak Horyzont
Rok wydania: 2022
Stron: 395
Wymiary: 25 x 15,3 x 3,6 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-240-8734-1

Recenzja
Jedna z najnowszych publikacji wydawnictwa Znak Horyzont przyciąga od razu swoją okładką. Zaprezentowano na niej dwie sylwetki amerykańskich bombowców B-17 na tle zniszczonego miasta. W środku znajduje się informacja, że tło stanowi kadr z filmu Miasto ruin, prezentującego zniszczoną w trakcie powstania warszawskiego stolicę. Dla polskiego czytelnika nie trzeba większej zachęty, aby zajrzeć do środka.

Więcej…

 

XVI Pola Chwały – zapowiedź imprezy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

23-25 września 2022 w Niepołomicach pod Krakowem odbędą się XVI Pola Chwały. Jak co roku na imprezie nie zabraknie różnego rodzaju atrakcji: wargaming (planszowe gry wojenne, gry bitewne), gry fabularne, rekonstrukcje historyczne, prezentacje dawnych strojów i tańców, stoiska muzeów, prezentacje dawnego rzemiosła, konferencja naukowa i wiele innych. Hasło przewodnie wydarzenia brzmi Historia jako zabawa, historia jako pasja. W najlepszy sposób oddaje ono charakter Pól Chwały. Jak co roku, od początku imprezy, będziemy tam i my. W związku z tym, że organizujemy część imprezy poświęconą planszowym grom wojennym, mam prośbę do wszystkich, którzy wybierają się na imprezę i chcą brać udział w rozgrywkach planszówkowych, o zgłoszenie się –  na potrzeby rejestracji uczestników. Więcej szczegółów w wątku imprezy na FORUM. Nie koordynujemy, tak jak w przypadku planszówek, części imprezy poświęconej grom bitewnym. Tym niemniej wspieramy organizacyjnie grupy i graczy związanych z naszym forum. Poszczególne ekipy bitewniakowe zgłaszają się osobno i gracze mogą się zgłaszać w ich ramach. Do tych wszystkich, którzy chcą zgłosić się w ramach naszej grupy i są zainteresowani rozgrywkami w gry bitewne lub chcą przeprowadzić pokaz systemu bitewnego, ta sama prośba jak wyżej. Więcej szczegółów w wątku imprezy na FORUM. Termin rejestracji grup upływa z końcem sierpnia.

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (32 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (do wyboru spośród poniższych tytułów):

1) Tomasz Jarmoła – „Saint-Nazaire – Dieppe 1942” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Michał Piegzik – „Aleuty 1942-1943” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Paweł Korzeniowski – „Gallipoli 1915-1916” (seria „Historyczne Bitwy”)

4) Szymon Jagodziński – „Pomorze 1807” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych będzie przez nas odtąd preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

PYTANIA KONKURSOWE

1. X objął tron swojego rodzimego królestwa A mając zaledwie kilka lat, po przedwczesnej śmierci swojego ojca. Początkowo został wybrany na króla także w królestwie B, którym władał jego ojciec, ale wobec młodego wieku po śmierci ojca jego matka zrzekła się w jego imieniu tronu. X utrzymał się na tronie królestwa A dzięki wsparciu możnego protektora, władcy sąsiedniego państwa, który był jednym z najpotężniejszych ludzi Europy tamtych czasów, a zarazem przeciwnikiem jego ojca. W królestwie B doszło wkrótce do walk wewnętrznych. Możny protektor X interweniował tam i doprowadził do ponownego wyboru X na króla. Dopóki żył jego możny protektor, X zmuszony był prowadzić ostrożną politykę. Jego śmierć zmieniła jednak zasadniczo sytuację i wkrótce X ujawnił swoje autokratyczne tendencje, popadając w liczne konflikty z następcami owego możnego protektora, przerywane okresami odprężenia we wzajemnych relacjach. Podczas jednego z tych konfliktów X wyruszył na daleką wyprawę, która za sprawą jego talentów dyplomatycznych zakończyła się sukcesem. Został wówczas nawet koronowany na władcę odległego królestwa, które obejmowało odzyskane przez niego ziemie. W koronacji nie uczestniczył jednak żaden wyższy duchowny. X prowadził dwoistą politykę: w swoim macierzystym królestwie A rządził jak władca absolutny, podczas gdy w królestwie B czynił koncesje na rzecz możnych, doprowadzając do osłabienia władzy królewskiej. X uważa się za jednego z najlepiej wykształconych władców tamtej epoki. Jego imię nosi po dziś dzień uniwersytet w jednym z miast królestwa A. Zidentyfikuj władcę X oraz królestwa A i B.

2. Kraj ten, mimo ogłoszenia statusu neutralnego, został w czasie II wojny światowej zaatakowany przez dwa sprzymierzone państwa. Wcześniej napastnicy przedstawili mu ultimatum, żądając wydalenia szpiegów i osób uznawanych za wrogie ich interesom oraz zgody na okupację mającej znaczenie strategiczne części jego terytorium. Żądania te nie zostały spełnione, co doprowadziło do agresji zbrojnej. Inwazja przebiegła szybko, a straty napastników nie przekroczyły 100 zabitych. Jednym z poległych po stronie obrońców był naczelny dowódca marynarki wojennej. Władze kraju wynegocjowały rozejm, decydując się spełnić postawione im warunki, ale do ich pełnej realizacji nie doszło, wskutek czego działania wojenne zostały wznowione, co doprowadziło do opanowania całości terytorium kraju. Obce wojska opuściły okupowane obszary w niedługim czasie po zakończeniu II wojny światowej. O jaki kraj chodzi?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 29 sierpnia 2022. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: poniedziałek, 31 października 2022 09:24

Więcej…

 

XVIII Galicyjskie Manewry Strategów

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Jak co roku o tej porze, w ostatnich dniach lipca gracze planszowi zawitali do Muszyny na odbywający się tam najstarszy polski konwent planszowych gier wojennych – Galicyjskie Manewry Strategów. Była to już 18 edycja imprezy. Urokliwe miejsce sprzyjało rozgrywkom i wypoczynkowi. Walory turystyczne okolicy zachęcały, by pozostać na dłużej. Konwent Galicyjskie Manewry Strategów został zorganizowany w ramach realizacji zadania publicznego pn.: „Gry planszowe jako alternatywna forma spędzania czasu wolnego – 2022” współfinansowanego ze środków Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna. Po raz trzeci Manewry odbywały się we Dworze Starostów, zabytkowym miejscu, posiadającym piękną, klimatyzowaną salę, jakby stworzoną na nasze potrzeby.

Podczas imprezy grano głównie w gry wojenne, ale pojawiały się i lżejsze tytuły. Trzon bywalców konwentu skupiał się jednak na grach wojennych. Odwiedziło nas także sporo gości, zazwyczaj grywających obecnie ze swoimi małymi dziećmi w eurogry. Podczas rozmów szybko okazywało się, że większość z nich zaczynała od gier Dragona, co stwarzało wspólną płaszczyznę dyskusji. Cześć z nich dołączała do rozgrywek. Choć konwent jest kameralną imprezą, zawitali na niego gracze z różnych stron Polski (chyba tylko Wielkopolska i wschodnia część Pomorza nie były reprezentowane). Nie zabrakło autorów, wydawców i właściciela naszego ulubionego sklepu z planszówkami wojennymi. Pojawili się zarówno młodsi, jak i starsi gracze. Grano w różne tytuły. Warto wspomnieć duże rozgrywki wieloosobowe, których odbyło się więcej niż rok temu i niż to zazwyczaj bywało: „Sukcesorzy”, „Here I Stand”, „Dark Ages: Heritage of Charlemagne”, nie mówiąc o lżejszych tytułach. Również w niektóre dwuosobówki grano wieloosobowo. Inna rzecz warta uwagi to rozgrywki w „Ardeny 1944”, wyd. Dragon, których w sumie odbyło się kilka (część z zastosowaniem zmodyfikowanych wariantów rozstawienia początkowego). Miała miejsce także rozgrywka w „Ostrołękę 16 lutego 1807”, wyd. Instytut Wydawniczy Erica, w tym roku bez udziału autora (w zeszłym roku graliśmy w „Ostrołękę 26 maja 1831”). Muszę zaznaczyć, że relacja zdjęciowa nie obejmuje wszystkiego. W rzeczywistości odbyło się więcej rozgrywek niż widać na zdjęciach. Dość wspomnieć, że niektórzy uczestnicy pojawili się w Muszynie już w czwartek wieczorem i tym samym mieli jeden dzień więcej na granie.

Podczas imprezy, jak zawsze, panowała znakomita atmosfera. Jedną z atrakcji tegorocznej edycji był konkurs wiedzy o grach wojennych, do którego miałem przyjemność przygotować pytania. Niemal wszystkie doczekały się odpowiedzi, chociaż niektóre po podpowiedziach. Dodatkowo pojawiło się kilka pytań dotyczących historii Muszyny. Sponsorem nagród w konkursie był Portal Strategie. Do wygrania były książki o tematyce historycznej. Ponadto każdy z uczestników, który odpowiedział poprawnie przynajmniej na jedno pytanie, otrzymał materiały promocyjne przygotowane przez Urząd Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna (zestaw bardzo ładnie wydanych książek, albumy, mapa rowerowa okolicy). Najlepiej w konkursie, podobnie jak rok temu, poradził sobie Maciej, za którym uplasował się autor zeszłorocznego konkursu – Leliwa. Cieszę się, że miałem przyjemność uczestniczyć w tej edycji Manewrów. Dziękuję Organizatorowi za wysiłek włożony w przygotowanie imprezy. Miło było spotkać się w gronie pasjonatów i zarazem ludzi, którzy szanują się nawzajem. Do zobaczenia za rok w Muszynie!

 

Jedna z najciekawszych gier, jakie można było zobaczyć podczas tegorocznej edycji imprezy – Chancellorsville 1863 (wyd. Worthington Games).

Poprawiony: poniedziałek, 08 sierpnia 2022 10:38

Więcej…

 

Chmielnicki. Burzliwe losy Kozaków

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Sławomir Leśniewski
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2022
Stron: 464
Wymiary: 24 x 18 x 5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-08-07511-1

Recenzja
Książka poświęcona Kozakom, uważanym za przodków Ukraińców, trafiła w idealny moment zwiększonego zainteresowania naszym wschodnim sąsiadem. Niestety, przyczyna tego stanu rzeczy nie jest wcale pozytywna i wszystkim nam doskonale znana. O tytułowym Bohdanie Chmielnickim powstało z kolei do tej pory bardzo wiele publikacji. Czy dzieło Sławomira Leśniewskiego wniesie coś nowego do tej historii?

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (31 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć trzydziestą pierwszą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. X był władcą niezbyt dużego państwa A. Jego ojczyzna kilkadziesiąt lat wcześniej stanowiła część składową większego państwa, które uległo obcemu najazdowi i przestało istnieć. Ojczyzna bohatera pytania stanowiła mniej więcej 1/3 terytorium owego większego państwa i choć nie została opanowana, to jej władca został lennikiem najeźdźców. X został wkrótce potem władcą większego państwa B. Zasłynął tam jako jeden z wybitniejszych monarchów, choć jego rządy nie trwały długo. Dokonał reformy jazdy i powołał nowy rodzaj piechoty. Jako władca państwa B z sukcesem prowadził wojnę z państwem C będącym jego przeciwnikiem na wschodzie, opanowując dwa ważne miasta będące zarazem twierdzami. Wojna utknęła dopiero podczas oblężenia kolejnego wielkiego miasta-twierdzy i ostatecznie zakończyła się traktatem korzystnym dla B. Zidentyfikuj władcę X oraz państwa A, B i C.

X – Stefan Batory, A – Siedmiogród, B – Rzeczpospolita Obojga Narodów, C – Wielkie Księstwo Moskiewskie.

2. X było średniej wielkości państwem, nie za wielkim, ale też nie za małym, w każdym razie na tyle dużym by jego władcy mieli pewne znaczenie w europejskiej polityce. Położenie i brak wystarczającego potencjału by odgrywać samodzielną rolę zmuszało ich do wchodzenia w różnego rodzaju mniej bądź bardziej trwałe alianse. Pierwszym z partnerów, z pomocą którego władcy X usiłowali odegrać większą rolę, było państwo, A położone na wschód od X. Związek ten początkowo rokował wiele i formalnie trwał przez kilkadziesiąt lat, ale nie przyniósł spodziewanych efektów. W późniejszym okresie władcy X lawirowali między mocarstwami B i C. Początkowo byli sojusznikiem B, jednak wskutek klęsk poniesionych przez nie w wojnach z C, zostali, trochę z przymusu, sojusznikiem C. Wkrótce nastały jednak nowe czasy i C poniosło druzgocącą klęskę w wojnie z mocarstwem D. W wojnie tej armia X walczyła jako sojusznik po stronie C. W zmienionej sytuacji X szybko porzuciło sojusz z C, stając się sojusznikiem mocarstwa D. Władca tego ostatniego z chęcią przystał na to, za udział w przegranej wojnie X musiało jednak dostarczyć D duży kontyngent znakomitych koni, z których słynęła kawaleria X. Sojusz z D sprawił, że władca X, obecnie noszący już tytuł królewski, objął tron także w innym państwie będącym sojusznikiem D. Spektakularna klęska D, która niebawem nastąpiła, ponownie zmusiła władców X do całkowitej reorientacji swojej polityki zagranicznej. Państwu X groził całkowity rozbiór i wymazanie z mapy Europy. Ostatecznie, dzięki zabiegom dyplomatycznym, jego władcom udało się uratować koronę, stracili jednak znaczną część terytorium na rzecz żądnego zemsty państwa C. Proszę zidentyfikować państwa X, A, B, C i D.

X Saksonia, A Rzeczpospolita Obojga Narodów, B Austria, C Prusy, D Francja.

Pytania okazały się nieco trudniejsze niż poprzednio, ale dobrych odpowiedzi nie brakowało. Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Sapieha

2) Bartosz Przewoźnik

3) Mariusz Landowski

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Więcej…

 

Strona 7 z 276