80 rocznica wybuchu II wojny światowej

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Dziś 80 rocznica wybuchu II wojny światowej. Wojna, która rozpoczęła się 1 września 1939 roku, odmieniła oblicze świata. Niestety wskutek przewagi jaką posiadała III Rzesza nie mieliśmy szans wygrać kampanii wrześniowej, jak nazywany bywa pierwszy okres tej wojny. Sytuację przesądziło ostatecznie wkroczenie 17 września Armii Czerwonej. Podczas tych trwających ponad miesiąc zmagań polscy żołnierze wykazali się ogromnym poświęceniem i zaangażowaniem. Wielu z nich dało przykłady bohaterstwa, dochowując do końca żołnierskiego obowiązku, mimo trudnych, często beznadziejnych warunków, w jakich przyszło im walczyć. Jednak uczestnikami tej wojny byli nie tylko żołnierze. W ostatnich latach coraz częściej mówi się o losie ludności cywilnej, zarówno podczas walk, jak i później w czasie okupacji. Los zbombardowanego w pierwszych godzinach wojny Wielunia stanowi pod tym względem swego rodzaju dopełnienie obrony Westerplatte. Jak zwykle o tej porze odbywają się uroczystości rocznicowe na Westerplatte. Od niedawna także w Wieluniu. Do Polski zjechało w tym roku wielu zagranicznych gości. Padają wzniosłe i ważne słowa. W związku z rocznicą podejmowanych jest coraz więcej działań propagujących wiedzę o udziale Polski i Polaków w II wojnie światowej. Wśród nich szczególną rolę odegrać może seria artykułów opublikowanych w prasie zagranicznej, przedsięwzięcie zrealizowane przez Instytut Nowych Mediów i Polską Fundację Narodową. Oby więcej takich inicjatyw, zarówno w ciągu najbliższego roku, jak i w przyszłości.

Więcej…

 

Premiera i przedsprzedaż gry „Ostrołęka 16 lutego 1807”

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Szanowni Państwo!

Chciałbym zapowiedzieć premierę przygotowywanej przeze mnie od pięciu lat gry „Ostrołęka 16 lutego 1807”. Planujemy premierę gry na tegorocznych Polach Chwały (27-29 września 2019). Gdyby z przyczyn obiektywnych (głównie związanych z drukarniami), nie udało nam się wyrobić na imprezę, ostatecznym terminem jest 20 października 2019 r.

Poprawiony: czwartek, 31 października 2019 14:23

Więcej…

 

Oblicze bitwy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: John Keegan
Tłumaczenie: Mateusz Grzywa
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2019
Stron: 277
Wymiary: 24 x 16,9 x 2 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7889-936-5

Recenzja
Większość opisów historycznych bitew niewiele mówi nam o tym co najważniejsze. O czynnikach, które naprawdę przesądziły o sukcesie bądź porażce jednej ze stron. Zdaniem autora recenzowanej książki, zarówno źródła, jak i historycy skupiają się często na rzeczach mało istotnych, a przebieg wydarzeń, jaki się z tego wyłania, rozmija się z rzeczywistością. Dzieło Johna Keegana to próba pokazania historii wojskowości z zupełnie innej perspektywy. Brzmi wyjątkowo bałwochwalczo, ale w tym przypadku nie jest to stwierdzenie na wyrost i tani chwyt marketingowy początkującego pisarza. Publikacja ukazała się po raz pierwszy w Anglii w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku i uchodzi obecnie za klasyka literatury historyczno-wojskowej.

Więcej…

 

[Scramble] W pogoni za „Latającą Fortecą” – rozgrywka w klubie AGRESOR, 24.08.2019

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Okres wakacyjny tego roku okazał się bardzo sprzyjający dla rozgrywek lotniczych w systemie bitewnym Scramble, odbywających się w klubie AGRESOR (działającym na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej). Ostatnio miało miejsce kilka takich rozgrywek. W ten weekend nadarzyła się natomiast okazja, by sporządzić relację. Dawno temu system ten był prezentowany na naszym forum, dość żywo o nim dyskutowano, przejściowo doczekał się nawet dedykowanego mu działu, ale jak to na ogół bywa z systemami bitewnymi – żyją dopóki są gracze chętni w nie grać. Niekiedy zmieniają się mody, a niekiedy z innych względów gracze przenoszą swoje zainteresowania w inne obszary. Pora jednak przejść do naszej rozgrywki. Scenariusz osadzony jest w realiach historycznych października 1944 roku. Stroną atakującą są Niemcy, którzy dysponują czterema Me-109 K i dwoma Me-109 G-10. Ich przeciwnikiem jest uszkodzona „Latająca Forteca” B-17 G i cztery Mustangi P-51 D. Celem Niemców jest zestrzelenie bombowca i dwóch (dowolnych) myśliwców alianckich. Celem Aliantów jest zestrzelenie trzech myśliwców: dwóch z większej grupy (Me-109 K) i jednego z mniejszej (Me-109 G-10). Poza tym muszą wylecieć „Latającą Fortecą” poza obszar gry (maty). Uszkodzenia „Latającej Fortecy” zmniejszają jej prędkość, wytrzymałość oraz niektóre inne parametry, ranny jest pierwszy pilot oraz drugi bombardier (nie może prowadzić ognia obronnego) i drugi strzelec (może prowadzić ogień obronny, ale gorzej strzela). Grają Paweł (Alianci) i Jarek (Niemcy).

 

Alianci, podobnie jak Niemcy, podzieleni są na dwie grupy myśliwskie (Alianci oznaczeni są niebieskimi kostkami, Niemcy fioletowymi, a „Latająca Forteca” czarną). Wartości na kostkach oznaczają pułap lotu. Zero (tutaj jako 10-tka) to 20 000 stóp, 5 to 15 000 stóp, 7, 8 i 9 to odpowiednio 17 000 stóp, 18 000 stóp i 19 000 stóp. Niemcy zaczynają na niższym pułapie niż myśliwce alianckie, najniżej zaś znajduje się „Latająca Forteca”.

Poprawiony: sobota, 24 sierpnia 2019 21:03

Więcej…

 

Ostrołęka 26 maja 1831 – scenariusz turniejowy z XVI GMS (Muszyna 2019)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pobierz

Poprawiony: niedziela, 18 sierpnia 2019 11:48

 

[Ukraine '43] Raleen vs Silver, 27.07.2019 (cz. 3)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Wchodzimy w środkową fazę bitwy. Niemcy cofnęli się za linię Dniepru. Sowieci potrzebują jeszcze trochę czasu, by podciągnąć czoła kolejowe, dające zaopatrzenie frontom. Najwięcej działo się ostatnio na południu, gdzie Sowietom udało się przełamać obronę na linii umocnionych miast i odrzucić Niemców. Jedna z niemieckich dywizji piechoty broni się w Stalino. Na północy trwały walki manewrowe. Niemcy kontratakowali siłami pancernymi i zmechanizowanymi z Dywizją Grenadierów Pancernych „Grossdeutschland” na czele. Na północnym skrzydle front nie posunął się do tej pory aż tak dużo do przodu, podobnie na południowym, ale wobec sytuacji w centrum Niemcy będą zmuszeni się przegrupować.

Sowieci – Silver, Niemcy – Raleen.

 

Na północnym odcinku frontu Sowieci zaatakowali na samej północy i na zachód od Romni, osiągając przejściowe sukcesy i przejściowo odcinając 10 DGren. Panc. Niemcy wyprowadzili natomiast potężne uderzenie zarówno tą jednostką, jak i DGren. Panc. „Grossdeutschland” wraz oddziałami towarzyszącymi, rozbijając główne zgrupowania ofensywne Sowietów. W ataku wzięły udział wszystkie posiadane przez Niemców na tym odcinku frontu czołgi Tygrys.

Poprawiony: poniedziałek, 28 października 2019 22:01

Więcej…

 

Strona 7 z 213