Wandea. Zwycięstwo albo śmierć

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o filmie
Reżyseria: Paul Mignot, Vincent Mottez
Scenariusz: Vincent Mottez
Premiera: 8 grudnia 2022 (świat), 29 grudnia 2023 (Polska)
Produkcja: Francja
Czas trwania: 1 godz. 40 min.

Recenzja
O tym, że rewolucja francuska, zwana przez niektórych „wielką”, w znaczący sposób wpłynęła na bieg dziejów, nikogo choć trochę znającego historię szczególnie przekonywać nie trzeba. Zmiany wtedy dokonane odcisnęły trwałe piętno na obliczu Francji i Europy, stając się podwalinami nowoczesnego państwa i narodu francuskiego oraz wzorem do naśladowania dla innych. Nie było to jedyne wydarzenie tego rodzaju w dziejach Europy i świata. Od średniowiecza na starym kontynencie miało miejsce dziesiątki buntów i rebelii przeciwko panującemu powszechnie systemowi feudalnemu, łączących w sobie w różnym natężeniu wątki polityczne, społeczne i religijne. Co więc sprawiło, że rewolucja rozpoczęta w 1789 roku nie stała się kolejnym niezbyt znaczącym epizodem, po którym przedstawiciele feudalnego państwa i Kościoła wzięli górę? Wiele by można pisać o przyczynach, natomiast nie ulega wątpliwości, że największą rolę odegrał tutaj Napoleon. Dzięki niemu leżące u jej podstaw idee utrzymały się stosunkowo długo i rozprzestrzeniły do tego stopnia, że później trudno było je wykorzenić.

Poprawiony: czwartek, 04 stycznia 2024 12:05

Więcej…

 

Szczęśliwego Nowego Roku 2024!

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Zdrowia, pogody ducha i wszelkiej pomyślności. Oby ten nowy rok był dla nas wszystkich lepszy niż poprzedni. Wielu rozegranych gier planszowych i bitewnych, mnóstwa pomalowanych figurek i przeczytanych książek historycznych oraz wielu wartościowych inicjatyw hobbystycznych. Obyście w nadchodzącym roku spotykali na swojej drodze tylko życzliwych ludzi, a tych nieżyczliwych udawało Wam się omijać z daleka. Życzymy także zarówno sobie i Wam byście znajdowali czas zaglądać na nasz portal i forum, a także wielu ciekawych dyskusji na tym ostatnim.

Poprawiony: niedziela, 31 grudnia 2023 09:50

 

Bój o Prusy Wschodnie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autorzy: Kurt Dieckert, Horst Grossmann
Tłumaczenie: Wawrzyniec Sawicki
Wydawca: Maszoperia Literacka
Rok wydania: 2011
Stron: 333
Wymiary: 23 x 16 x 2,3 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-62129-76-8

Recenzja
We wczesnych okresach mojego życia miałem okazję czytać dość dużo literatury uznawanej ówcześnie za „patriotyczną” lub martyrologiczną. Zarówno książeczki TBiU, jak i przede wszystkim „Wojsko Polskie 1939-1945. Barwa i broń” Komornickiego stanowiły pewien fundament budowy pasji i światopoglądu, do czego należało oczywiście dodać wpływ szkoły, mediów i szeroko rozumianej „atmosfery” panującej pośród innych zainteresowanych. Choć to oczywiste, dla porządku wymienię najważniejsze przesłania tamtych treści: wojsko polskie było nad wyraz bohaterskie, przeciwnik z kolei dysponował przewagą w każdym aspekcie i walczył nieopisanie brutalnie i bestialsko. Ludność cywilna była niemą i bierną ofiarą zawieruchy dziejowej, ponadto została zdradzona przez swoje najwyższe autorytety. Postanowiłem zatem zobaczyć relację z drugiej strony. I chyba nikogo nie zaskoczę, że stanowiła de facto odbicie lustrzane.

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (48 edycja) – rozstrzygnięcie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć czterdziestą ósmą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. W operacji tej stroną ofensywną były wojska niemieckie, zaś ich głównym przeciwnikiem oddziały jednego z sojuszników ZSRR, a w późniejszej fazie walk także wojska radzieckie. Przeprowadzający ofensywę niemiecki korpus miał w swoim składzie m.in. dywizję polową Luftwaffe i kozacką dywizję kawalerii. Dowodzący w tej operacji oddziałami jednego z sojuszników ZSRR zostanie w przyszłości ważną postacią w obozie państw socjalistycznych. Mimo początkowych sukcesów Niemcom nie udało się zrealizować celów operacji i zostali zmuszeni do wycofania za rzekę, której sforsowanie stanowiło pierwszy etap działań. Jak nazywała się ta operacja?

Operacja „Leśny Diabeł” („Waldteufel”), w ramach uzupełnienia dodam, że ową ważną postacią w obozie państw socjalistycznych (w przyszłości) był Josip Broz Tito, wiele osób dobrze kombinowało szukając na Bałkanach bądź na Węgrzech, ale najczęściej jakieś elementy się nie zgadzały (np. skład sił niemieckich).

Więcej…

 

Życzenia na Święta Bożego Narodzenia

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Wesołych, spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia. Wielu przeżyć duchowych. Udanych prezentów pod choinką, wśród których mamy nadzieję nie zabraknie tych bliskich naszemu hobby. Niech te Święta przyniosą Wam wiele radości, ciepła i będą dla Was oraz dla Waszych rodzin wyjątkowe. Życzymy Wam również wszelkiej pomyślności i sukcesów w nadchodzącym roku 2024.

 

20 lat z Games Workshop (wywiad)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

o wieloletniej pracy u światowego monopolisty, wzlocie i upadku Target Games, oraz o sklepie Paladynat i swojej przygodzie z grami bitewnymi mówi Artur Szyndler

Jaki był początek Twojej przygody z bitewniakami? W pierwszej połowie lat 90-tych jako autor „Kryształów Czasu” byłeś już, przynajmniej w kręgach miłośników fantastyki, znaną osobistością. Co sprawiło, że wszedłeś w świat bitewniaków?

Świat bitewniaków zawsze mnie inspirował, ponieważ były tam figurki idealnie pasujące do gier fabularnych (RPG). W związku z tym jeśli chciałeś zrobić przygodę i nie miałeś np. goblinów, a tutaj nagle pojawia się jakaś firma i pokazuje, że można mieć gobliny, jesteś zachwycony i chętnie po nie sięgasz. Zatem z początku to było tak, że postanowiłem zbierać figurki dla RPG. Pierwszy raz jak je zobaczyłem, zauważyłem, że świetnie pasują.

 

Artur Szyndler w kurtce Pracownika Roku Games Workshop, otrzymanej w drugiej połowie lat 90-tych, po pierwszym roku pracy w firmie (przód). Kurtka stanowi prezent od firmy dla najlepszego pracownika całego koncernu w danym roku.

Poprawiony: poniedziałek, 08 stycznia 2024 12:43

Więcej…

 

Strona 7 z 309