[Blue Cross, White Ensign] Bitwa w Cieśninie Kerczeńskiej 1790 – Raleen vs Silver, 02.01.2017

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa w Cieśninie Kerczeńskiej (8.VII.1790) to pierwsze większe starcie rosyjskiej floty czarnomorskiej po objęciu jej dowództwa przez admirała Uszakowa (wcześniejszy głównodowodzący, admirał Wojnowicz został zdymisjonowany po niezbyt udanych operacjach, jakie miały miejsce w 1789 r.). Bitwa miała miejsce niedaleko wybrzeży Krymu. Flota turecka kierowała się w stronę Cieśniny Kerczeńskiej. Turcy znajdowali się na korzystnej pozycji względem wiatru, ale zmiana kierunku wiatru w trakcie bitwy umożliwiła Rosjanom zbliżenie się do linii okrętów tureckich i skuteczne nawiązanie walki. Dwa tureckie okręty poważnie ucierpiały. Szybko zostały wycofane z linii przez Turków i zastąpione płynącymi dalej fregatami. Kolejna zmiana kierunku wiatru okazała się korzystna dla Turków i umożliwiła im ucieczkę, zanim Rosjanie zdążyli w pełni zaangażować się w bitwę. Scenariusz jest dość wyrównany i wydaje się długi (20 etapów), ale jak to bywa w bitwach Turków i Rosjan, może skończyć się przed czasem. Gracze mają dużą swobodę i rozgrywka może potoczyć się różnie, w zależności od przyjętej przez obie strony taktyki.

Rosjanie – Silver, Turcy – Raleen.


Czoła obu flot, płynących równolegle do siebie. Flota rosyjska płynie w dwóch liniach (drugą linię tworzą fregaty), flota turecka w trzech liniach (drugą i trzecią linię tworzą fregaty).

Poprawiony: piątek, 06 stycznia 2017 21:50

Więcej…

 

Hnefatafl (Memory)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Dziś prawdziwa gratka! Historyczna gra rozpowszechniana przez wikingów w okresie ich supremacji (VIII-XI wiek), ponoć grana jeszcze w XVIII wieku. Przypomina szachy i również jest prostą w zasadach grą strategiczną dla dwóch osób, ale za to dającą szerokie pole manewru.

Poprawiony: sobota, 11 lutego 2017 20:37

Więcej…

 

Panzer: Advanced Rules i Expansion set No. 3 „Drive to the Rhine”

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Podstawowa część gry „Panzer” wraz z dodatkiem numer jeden „The Shape of Battle” została opisana w recenzji gry. Poniższy tekst jest jedynie uzupełnieniem powyższego tekstu, gdzie opisano grę i jej wykonanie. Bez bicia przyznaję, że zrecenzowanie zasad zaawansowanych do „Panzera” było ogromnym wyzwaniem. Pomimo swojego doświadczenia nie byłem w stanie do tego zasiąść z marszu i łatwo rozgryźć.

Poprawiony: czwartek, 05 stycznia 2017 11:37

Więcej…

 

[Blue Cross, White Ensign] Bitwa pod Fidonisi 1788 – Raleen vs Silver, 28.12.2016

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa pod Fidonisi (3.VII.1788) to jedno z wielu starć, jakie miały miejsce na przełomie XVIII i XIX wieku między flotami rosyjską i turecką. Rosja była u szczytu potęgi, Turcja wręcz przeciwnie. Jednym z dowódców walczących po stronie rosyjskiej w tej bitwie był słynny admirał Uszakow. Głównodowodzącym floty rosyjskiej był jednak admirał Wojnowicz. Turcy dysponowali przewagą ilościową, zarówno pod względem liczby okrętów, jak i ich wielkości. Rosjanie mieli przewagę jakościową i w dowodzeniu oraz korzystną pozycję względem wiatru. Ponadto flota turecka była rozdzielona, część jednostek dopiero nadciągała na pole walki. W scenariuszu głównym problemem Turków jest to, że posiadają jednego admirała (Rosjanie mają dwóch). Jego utrata oznacza koniec bitwy, a admirał znajduje się na pierwszym okręcie. Historycznie ponoć starcie nie było zbyt imponujące. Rosjanie w większości unikali zbliżania się do okrętów tureckich i cała wymiana ognia prowadzona była na większy dystans. W pewnym momencie pierwsze okręty rosyjskie idące w szyku zaczęły działać bardziej agresywnie co zmusiło płynącego dalej admirała Uszakowa do podjęcia zdecydowanych działań. Turcy usiłowali związać walką eskadrę rosyjską, ale wskutek przeciwnego wiatru niewiele z tego wyszło.

Rosjanie – Silver, Turcy – Raleen.


Floty obu stron zbliżają się do siebie na przeciwległych kursach.

Poprawiony: sobota, 31 grudnia 2016 21:14

Więcej…

 

[Blue Cross, White Ensign] Bitwa pod Rewlem 1790 – Raleen vs Silver, 27.12.2016 (cz. 2)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pierwsza część relacji z rozgrywki przedstawiającej bitwę pod Rewlem (2.V.1790) zakończyła się w 8 etapie. Przez pierwszych osiem etapów Szwedzi, walcząc de facto częścią sił, ponieśli spore straty. Na pole bitwy nadciągają jednak świeże jednostki szwedzkie, a Rosjanie są już trochę wyczerpani. Od utraty pierwszego okrętu na koniec każdego etapu wykonywany jest test morale (tak to w uproszczeniu nazwijmy) floty szwedzkiej, by sprawdzić czy nie ucieknie ona z pola bitwy. Każdy etap może więc okazać się ostatnim.

 

Działania w trakcie 9 etapu (aktywacja Rosjan). Potężny liniowiec rosyjski Saratov przepływa przez szyk jednostek szwedzkich, ale jego salwy nie przynoszą tak wielkich efektów, jak można by się spodziewać, za to po oderwaniu się od reszty rosyjskiej eskadry zostaje wystawiony na niebezpieczeństwo. Pozostała część rosyjskich okrętów manewruje w głąb zatoki i stara się uporządkować swój szyk.

Poprawiony: środa, 08 lutego 2017 08:59

Więcej…

 

Zmarł Tomasz Bulzacki

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Zmarł Tomasz Bulzacki, wielu spośród nas znany jako „Trutu”, założyciel i prezes klubu gier planszowych AGRESOR, pasjonat gier planszowych, zwłaszcza wojennych, od których zaczynał swoją przygodę z hobby, dobry kolega wielu z nas, dla tych, którzy mieli okazję bliżej go poznać, serdeczny przyjaciel. To głównie dzięki niemu udało się ostatnimi czasy zorganizować dwie pierwsze edycje konwentu STRATEGOS. Wcześniej był głównym organizatorem konwentu KOCIOŁ i wielu innych przedsięwzięć hobbystycznych. Niesamowicie zaangażowany we wszystko co robił, świetny organizator, któremu nigdy nie brakowało niekonwencjonalnych pomysłów i dalekowzrocznych przemyśleń. Miałem okazję odwiedzić Tomka nieco ponad miesiąc temu, w listopadzie. Wtedy wydawało mi się, że czuł się całkiem nieźle. Rozmawiał ze mną długo o... planszowej grze wojennej, którą chciał stworzyć. Mieliśmy się zobaczyć w grudniu by podyskutować o mechanice. Miałem wrażenie, że jak rozmawiał ze mną o tym, czuł się lepiej. Na początku grudnia i potem niestety czuł się już na tyle źle, że się nie zobaczyliśmy. Gry planszowe to tylko jedno z jego oblicz, ale to najbardziej znaliśmy. Zmarł po długiej walce z chorobą nowotworową.

Pogrzeb Tomasza Bulzackiego odbędzie się 2 stycznia 2017 r. o godz. 11.00 w kościele św. Ignacego Loyoli na Cmentarzu Północnym w Warszawie.

W imieniu swoim i całego naszego środowiska chciałbym złożyć rodzinie wyrazy szczerego żalu i współczucia. Jego śmierć, także dla nas, jest niepowetowaną stratą.

Poprawiony: niedziela, 01 stycznia 2017 10:59

Więcej…

 

Strona 7 z 176