Średniowieczna sztuka oblężnicza

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Christopher Gravett
Tłumaczenie: Wojciech Brillowski
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2018
Stron: 68
Wymiary: 24,8 x 18,5 x 0,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7889-742-2

Recenzja
Każdy kto interesuje się średniowieczem i ma jakąś wiedzę o wojskowości tego okresu wie, że to nie bitwy, ale oblężenia i pustoszenie terytorium wroga były wówczas najczęstszą formą działań wojennych. Znaczenie punktów umocnionych i wszelkiego rodzaju fortyfikacji, zwłaszcza zamków, było w tej epoce nie do przecenienia. Zapewniały one władającym nimi feudałom schronienie i skutecznie powstrzymywały przeciwnika, nawet jeśli ten był dużo liczniejszy. Bardzo często działania wojenne koncentrowały się wokół obrony i zdobywania zamków. Atakujący, poruszając się w głąb wrogiego terytorium, na ogół nie byli w stanie ich ominąć i pozostawić na tyłach. Jednym z powodów była możliwość wypadu załogi na linie komunikacyjne i prowadzenia różnego rodzaju działań dywersyjnych. Dla obrońców zamki i inne podobne im obiekty ufortyfikowane stanowiły silne punkty oporu, będące w stanie związać przeważające siły przeciwnika do czasu zmobilizowania i nadejścia własnych oddziałów. Ich kontrola zapewniała zarazem kontrolę nad otaczającym je terytorium, stąd ich zdobycie bądź utrzymanie było decydujące dla wyniku działań wojennych.

Więcej…

 

[Ukraine '43] Raleen vs Silver, 27.07.2019 (cz. 1)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Gra Ukraine '43 autorstwa Marka Simonitcha, wydana przez GMT Games, poświęcona jest sowieckiej ofensywnie na lewobrzeżnej Ukrainie, która miała miejsce późnym latem i jesienią 1943 roku. Głównym celem Sowietów było przekroczenie Dniepru i wyzwolenie Kijowa, co pozwoliłoby na dalszy marsz na zachód. Do działań ofensywnych na odcinku Frontu Centralnego (nie występuje w grze), Woroneskiego i Stepowego skoncentrowano 29% piechoty, kawalerii i wojsk powietrzno-desantowych, 50% sił pancernych i 37% artylerii posiadanej przez Armię Czerwoną na całym froncie wschodnim. Pokazuje to skalę zaangażowania Sowietów w tę ofensywę. Działania rozpoczęły się niedługo po klęsce Niemców w bitwie na Łuku Kurskim (a właściwie jeszcze w trakcie walk pod Kurskiem). Gra wydana została po raz pierwszy w 2000 roku zdobywając wtedy prestiżową nagrodę Charlesa S. Robertsa za najlepszą grę poświęconą II wojnie św. (osobną nagrodę dla najlepszego projektanta otrzymał Mark Simonitch, ponadto gra była także nominowana w kategorii najlepsza grafika). W 2015 roku ukazała się druga, mocno zmieniona edycja gry, i w tą właśnie wersję mieliśmy przyjemność zagrać. Zasady gry są zbliżone do tych, które można znaleźć w innych tytułach Marka Simonitcha, takich jak Ardennes '44, Caucassus Campaign, Holland '44, Normandy '44 czy France '40, różnią się jednak w szczegółach. Ze względu na skalę gry (jednostki w Ukraine '43 reprezentują najczęściej dywizje albo korpusy), pod względem mechaniki najbliżej jej do tych spośród wyżej wymienionych gier, gdzie mamy oddziały w dużej skali.

Sowieci – Silver, Niemcy – Raleen.

 

Pozycje wyjściowe w północnej części frontu.

Poprawiony: poniedziałek, 07 października 2019 13:42

Więcej…

 

Historia Węgier 1526-1989

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Tadeusz Kopyś
Wydawca: Avalon
Seria: Historie do poczytania
Rok wydania: 2018
Stron: 643
Wymiary: 20,5 x 13 x 3,2 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7730-377-1

Recenzja
Publikacje omawiające zagadnienia występujące na przestrzeni sporego zakresu czasu zwykle przejawiają następstwa dylematów odnośnie tego co rozwinąć, a co omówić jedynie pobieżnie. Nie inaczej jest z recenzowaną tutaj pozycją, gdzie niemal 500 lat historii Węgier zostało zamieszczonych na ponad 600 stronach. Autor jednak, co już zaznacza we wstępie, skupia się niemal wyłącznie na historii społecznej tego środkowoeuropejskiego kraju. Ponadto pomija celowo stosunki polsko-węgierskie, a jedynie je sygnalizuje w konkretnych przypadkach.

Więcej…

 

XVI Galicyjskie Manewry Strategów – zapowiedź imprezy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Poprawiony: piątek, 19 lipca 2019 11:50

Więcej…

 

[Normandy '44] Raleen vs Silver, 23.06.2019 (cz. 4)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Czwarta część relacji z rozgrywki w Normandy '44, wyd. GMT Games. Trzecią część znajdziecie TUTAJ. W ostatniej części Aliantom ponownie niezbyt sprzyjała pogoda, choć ogólnie sytuacja była lepsza niż poprzednio. Najważniejszym wydarzeniem był nieudany atak Niemców z udziałem batalionu Tygrysów, który zakończył się zniszczeniem tej jednostki. To wlało nadzieję w Aliantów. Na koniec 16 etapu przedarli się oni na wschodni brzeg rzeki Orne i zaczęli obchodzić Caen od wschodu oraz ruszyli wzdłuż wybrzeża, gdzie Niemcy mają bardzo skromne siły. Atak z udziałem Tygrysów był z pewnością najcięższym błędem jaki popełnili Niemcy w tej rozgrywce. Brytyjczykom nie udało się jednak wykorzystać chwili zamieszania i wedrzeć się do środka Caen. Ogólnie front nie posunął się zbyt daleko, zwłaszcza pod Cherbourgiem. Do końca operacji zostało niewiele czasu. Amerykanie mają jeszcze do twierdzy kawałek drogi i będą musieli podjąć bardziej zdecydowane próby ataku, jeśli mają coś ugrać w tym rejonie. Za to przed Brytyjczykami pojawia się szansa powiększenia zdobyczy terenowych o ile zaatakują ku wschodowi.

Alianci – Silver, Niemcy – Raleen.

 

Tak blisko, a zarazem tak daleko. Alianci posuwają się w stronę Cherbourga, ale bardzo powoli. Miasto jest jednym z celów ofensywy. Korytarz, którym nacierają Amerykanie, jest bardzo wąski. Ataki skupiły się więc chwilowo na jednostkach niemieckich po bokach, by choć minimalnie go poszerzyć. Amerykanom uda się wreszcie odrzucić grupę wspieraną przez batalion StuGów z 3 Dywizji Spadochronowej, stojącą na wschodnim brzegu rzeki Merderet, ale będzie to jedyny sukces w tym etapie.

Poprawiony: niedziela, 14 lipca 2019 21:33

Więcej…

 

[Normandy '44] Raleen vs Silver, 23.06.2019 (cz. 3)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Trzecia część relacji z rozgrywki w Normandy '44, wyd. GMT Games. Drugą część znajdziecie TUTAJ. W ostatniej części relacji obserwowaliśmy problemy jakie napotkali Alianci w związku z trudną pogodą, która przytrafiła się aż w dwóch etapach. Wskutek sztormów na morzu w etapach tych nie dopłynęło zaopatrzenie i nowe oddziały, a okręty i lotnictwo nie mogły wspierać walki. Ograniczone było również wsparcie artylerii lądowej (maksymalnie jedno wsparcie do jednego ataku). Także w pozostałych etapach, w większości słonecznych, przytrafiła się pogoda pochmurna. Można powiedzieć, że prawie statystycznie, choć z niewielkim przechyłem na rzecz Niemców. Mimo to walki nie ustawały, a przerwy w działaniach obie strony wykorzystywały do przegrupowań i drobnych akcji. Na koniec na niebie pojawiło się piękne słońce, zwiastując dalszy etap alianckiej ofensywy i intensyfikację działań.

Alianci – Silver, Niemcy – Raleen.

 

Alianci rozpoczynają atak na Caen, a także na zachód od miasta. Szczególnie w tym ostatnim punkcie oddziały brytyjskie liczą na uzyskanie przełamania. Dużą grupę oddziałów przygotowano do wykonania ruchu przełamującego. Nie zamierzają także próżnować Amerykanie, operujący z plaży Omaha.

Poprawiony: niedziela, 14 lipca 2019 22:06

Więcej…

 

Strona 7 z 213