Konkurs Modelarski Forum Strategie (XXIV edycja) – galeria prac

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W związku z zakończeniem etapu malowania prac w Konkursie Modelarskim Forum Strategie (XXIV edycja) prezentujemy galerię zdjęć prac biorących udział w konkursie w poszczególnych kategoriach. Więcej zdjęć (z różnych ujęć), a także zdjęcia z przebiegu prac, znajdziecie na forum w dziale konkursu.

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 18 MM

Piechota morska (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)

malowanie: Aspirant

Poprawiony: czwartek, 07 września 2023 17:54

Więcej…

 

Finał prac nad tłumaczeniem zasad „Ostrołęki 26 maja 1831”

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Dobiegły końca prace nad korektą i redakcją (ponowną) tłumaczenia na angielski zasad systemowych (wraz z tabelami) gry „Ostrołęka 26 maja 1831” (wyd. Instytut Wydawniczy Erica). Samo tłumaczenie powstało już jakiś czas temu, po czym było sprawdzane i przeredagowywane z udziałem dwóch native speakerów (Amerykanina i Kanadyjczyka). Jak na standardy panujące obecnie na rynku wydawniczym (na ogół niezbyt wysokie) prezentowało się ono całkiem dobrze, ale nadal posiadało różne mankamenty. W związku z tym nastąpiła kolejna, jak się okazało najdłuższa, faza prac nad wersją anglojęzyczną gry. Wszystko było jeszcze raz szczegółowo sprawdzane i poprawiane, zarówno pod kątem językowym, jak i spójności z wersją polską. Prace trwały wiele miesięcy. Chciałbym w tym miejscu serdecznie podziękować Michałowi Zimnickiemu, który podjął się tego zadania, i z niezwykłą skrupulatnością i zaangażowaniem weryfikował tekst tłumaczenia. Jako że zasady gry należą do tych bardziej zaawansowanych i tłumaczymy nie z angielskiego na polski, ale z polskiego na angielski, wymagało to tytanicznej pracy i wysokiego stopnia profesjonalizmu. Chciałbym w tym miejscu również podziękować wszystkim, którzy wcześniej pracowali nad tłumaczeniem bądź w ten czy inny sposób pomagali. Doświadczenie uczy w takich przypadkach pokory i zapewne nadal można by jeszcze nad tym tekstem posiedzieć, ale jak to mawiają w takich sytuacjach, kiedyś trzeba skończyć. Sądzę, że po tych wszystkich sprawdzaniach i korektach mamy jedną z najlepiej przetłumaczonych na angielski instrukcji wśród polskich gier wojennych. W większości udało się też zachować walory językowe pierwotnego tekstu. Spośród zmian redakcyjnych wspomnę tylko o jednej: już wcześniej układ faz został przeredagowany w taki sposób, że czynności wyodrębniono w punkty i mniejsze jednostki redakcyjne (kroki, czyli stepy), tak jak to się obecnie najczęściej robi w grach amerykańskich (i ogólnie anglojęzycznych). Wcześniej niektóre fazy, zwłaszcza fazy ruchu kawalerii i walki kawalerii, były ujęte bardziej opisowo.

Więcej…

 

XVII Pola Chwały – Orzeł Morski II: Złamana Chryzantema

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

XVII Pola Chwały zbliżają się wielkimi krokami. Jedną z atrakcji konwentu, zaplanowaną na piątkowy wieczór (22 września), będzie rozgrywka w nowy moduł do gry Sławomira Łukasika „Orzeł Morski”, poświęcony walkom na Salomonach, Wyspach Bismarcka i Nowej Gwinei w 1942-43, z udziałem autora. Rozgrywka odbędzie się na Zamku Królewskim w Niepołomicach, w sali Jagiellońskiej. Niżej parę słów przybliżających o czym jest gra.

Poprawiony: piątek, 01 września 2023 08:03

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (45 edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (każdy nagrodzony wybiera jedną książkę spośród poniższych tytułów):

1) Marek Wagner „Trembowla 1675” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Witold Ławrynowicz „Arras 1917” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Marek Plewczyński „Newel 1562” (seria „Historyczne Bitwy”)

4) Cezary Namirski „Clontarf 1014” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych jest przez nas preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

PYTANIA KONKURSOWE

1. Bitwa w XVII wieku z udziałem wojsk polsko-litewskich, trwająca 3 dni, i ostatecznie zwycięska dla strony polskiej, mimo że przeciwnik dysponował znaczną przewagą liczebną. Pierwszego dnia w walkach przeważali Polacy, drugiego dnia ich przeciwnicy, a trzeciego dnia znowu Polacy. Co to za bitwa?

2. Bitwa w XVI wieku z udziałem wojsk polskich, zwycięska dla nich, mimo bardzo dużej przewagi sił przeciwnika. Armia koronna broniła się w oparciu o umocniony obóz, który opasano taborem. Starcie rozpoczęło się od pojedynku artyleryjskiego, następnie polski hetman usiłował sprowokować przeciwnika wyprowadzając przed obóz piechotę. Rzuciła się na nią lekka jazda przeciwnika, ale w większości została odparta ogniem. Decydującą rolę w bitwie odegrała polska ciężkozbrojna jazda, w tym husaria. Przeciwnik nie był w stanie przeciwstawić jej równorzędnej formacji konnej, ponieważ jego jazda w większości nie posiadała zbroi. Armią przeciwnika dowodził sam władca, który został ranny w walce i musiał uchodzić z pola bitwy. Batalia ta przekreśliła jego sny o potędze i dążenia do uzyskania samodzielnej pozycji politycznej. Co to za bitwa?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 29 września 2023. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: czwartek, 31 sierpnia 2023 08:59

Więcej…

 

5 Mistrzostwa Polski w Twilight Struggle – Zimną Wojnę 1945-1989

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Mamy przyjemność zaprosić wszystkich chętnych do uczestnictwa w 5 edycji Mistrzostw Polski w Twilight Struggle – Zimna Wojna 1945-1989.

Zarejestruj się wypełniając ten formularz: https://tinyurl.com/TS-MP-2023

Miejsce

Podobnie jak w zeszłym roku spotykamy się w jednym z najbardziej niezwykłych i charakterystycznych miejsc na mapie planszowej Warszawy – Paradox Cafe, mieszczącym się przy ulicy Anielewicza 2.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/ParadoxCafe

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (44 edycja) – rozstrzygnięcie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć czterdziestą czwartą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. W chwili rozpoczęcia I wojny światowej żadne z państw w niej uczestniczących nie stosowało bojowo tego rodzaju uzbrojenia. Po raz pierwszy pojawiło się ono w 1915 roku, a pionierem w jego wykorzystaniu była Francja, zaś jako ostatnie wprowadziły je do użycia Niemcy, które stosowały wcześniej jego odpowiednik, ale głównie do celów paradnych. O jaki rodzaj uzbrojenia chodzi?

hełm stalowy

Poprawiony: wtorek, 29 sierpnia 2023 11:15

Więcej…

 

Strona 7 z 301