Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

„Rewolucja 1905” to gra karciana, a właściwie karciano-kościana, która ukazała się w 2016 roku za sprawą „Krytyki Politycznej” i Departamentu Gier. Jej autorami są Piotr Lipski i Vojislav Radojičić, zaś oprawa graficzna jest dziełem Dominika Koślina. Osoby przygotowujące grę związane są z łódzkim klubem „Krytyki Politycznej”. Gra stanowi część większego projektu finansowanego ze środków Muzeum Historii Polski oraz miasta Łódź i została w związku z tym udostępniona bezpłatnie, tzn. była rozdawana za darmo wszystkim zainteresowanym. Celem gry jest popularyzacja w świadomości społecznej rewolucji 1905 roku i wydarzeń z nią związanych.

Poprawiony: piątek, 25 sierpnia 2017 17:45

Więcej…

 

Ostrołęka 26 maja 1831 – schematy widoczności

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pobierz

 

Życie w średniowiecznym zamku

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Frances & Joseph Gies
Tłumaczenie: Jakub Janik
Wydawca: Znak Horyzont
Rok wydania: 2017
Stron: 416
Wymiary: 21 x 13,5 x 2,6 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-240-4187-9

Recenzja
Życie w średniowiecznym zamku to rzetelne kompendium wiedzy na temat życia w czasach średniowiecza. Książka po ponad 40 latach w końcu doczekała się polskiego tłumaczenia, na łamach wydawnictwa Znak. Dzieło to, co jest wielokrotnie sygnalizowane na okładce, polecane jest szczególnie fanom serii Gra o Tron.

Więcej…

 

Ostrołęka 26 maja 1831 – z dziennika projektanta (7)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Realizm historyczny w grze, czyli o trudnej sztuce szukania kompromisu

Do napisania tego odcinka skłoniły mnie dwie rzeczy. Pierwsze to wpisy Jacka Czapli na naszym forum o błędach w odwzorowaniu realiów, jakich dopatrzył się w zasadach gry „Waterloo 1815” (wyd. Dragon). Nie chcę tu przy tym roztrząsać ich słuszności. Drugi to prelekcja Macieja Molczyka na pierwszej edycji konwentu „Gladius” pt. „Dylematy twórcy bitewniaków: historyczność a grywalność”. Prelekcja była dla mnie bardzo pouczająca, zwłaszcza problemy z zachowaniem skali, które jak się okazuje są w grach bitewnych dużo poważniejsze niż w planszówkach (wrócę jeszcze do niej pod koniec artykułu).

Więcej…

 

Legenda wikingów. Opowieści o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Artur Szrejter
Wydawca: IW Erica
Rok wydania: 2017
Stron: 141
Wymiary: 23,7 x 16,5 x 1,8 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-65310-82-8

Recenzja
Legenda wikingów. Opowieści o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach to najnowsza publikacja autorstwa Artura Szrejtera. Sam tytuł doskonale wskazuje poruszany temat. Częściami składowymi recenzowanej pozycji są dwa opowiadania – sagi. Jak przy okazji publikacji Herosi mitów germańskich, tak i tym razem autor sam pokusił się o tłumaczenie (chociaż dotyczy to tylko pierwszej części książki). Opowieści mają proweniencję średniowieczną, jednak różni je miejsce gdzie powstały. Jedna została spisana w Danii – jest to historia z IX księgi kroniki Czyny Duńczyków autorstwa Saxona Grammaticusa, żyjącego w XII-XIII wieku. Druga zaś powstała na Islandii w XIII wieku, jest to Saga o Ragnarze Lodbroku.

Więcej…

 

Warownia Jomsborg

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Maszeruję rozległą polaną. Najpierw moim oczom ukazuje się w oddali niezbyt wysoka wieża. W miarę zbliżania się, pośród drzew widać namioty i palisadę. Za nią przez otwartą bramę można zobaczyć drewniane zabudowania wioski. Jedynie szum samochodów dochodzący ze znajdującej się opodal Wisłostrady przypomina, że nadal jestem w Warszawie. W pobliżu grodu i wewnątrz niego szumu już nie słychać. Najbliższa okolica osady pozbawiona jest wyraźnych śladów cywilizacji. Dużo tu drzew i krzaków. Nad samą Wisłą w kilku miejscach rozciągają się moczary. Choć współczesna cywilizacja czai się tuż za rogiem, krajobraz jak w średniowieczu.

Pokonałem wrota i oto jestem w Warowni Jomsborg. Trafiłem tutaj podczas otwartych dni warowni, odbywających się w dniach 5-6 sierpnia 2017 r. Sama osada, jak dowiedziałem się od jej twórcy i dowódcy miejscowej drużyny wikingów jarla Einara (Stanisława Wdowczyka), powstała w tym miejscu w 2010 r. Wcześniej, między 2003 a 2010 r., osada istniała w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim, skąd później przeniesiono niektóre budynki: tawernę „Valhalla” i długi dom (w kształcie odwróconej łodzi wikingów). Warownia jest siedzibą grupy rekonstrukcyjnej odtwarzającej legendarną drużynę Jomsborczyków (Jomswikingów), najemnych wojów, którzy według skandynawskich sag służyli królowi Bolesławowi Chrobremu. W wersji polskiej grupa znana jest jako Drużyna Jomsborg, w wersji angielskiej jako Jomsborg Vikings Hird. Istnieją od 1999 r. Warownia Jomsborg stanowi replikę podobnych osad obronnych wznoszonych przez wikingów w Skandynawii w IX i X wieku. Zabudowania wewnętrzne wzorowane są na analogicznych obiektach istniejących w Skandynawii oraz na terenach osadnictwa skandynawskiego sprzed tysiąca lat. Warownia objęta jest patronatem Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i funkcjonuje jako „żywy” skansen.

Osada składa się z kilku budynków o różnym przeznaczeniu. Poza bardziej współczesnymi daniami z grilla i napitkami w „Valhalli” strudzony wędrowiec może nabyć miejscowy miód pitny „Jomsviking”. Miałem okazję spróbować i gorąco polecam. Wejście do grodu nie było tego dnia okupione żadnym mytem, a jedynie dobrowolną ofiarą (jak to kiedyś zwano subsidium charitativum) na rzecz staruszka Baldura, czyli miejscowego psa, który mimo sędziwych trzynastu lat jeszcze całkiem nieźle trzyma się na nogach. Zauważyłem, że budynki wewnątrz grodu, z wyjątkiem tawerny „Valhalla”, kramu historycznego, długiego domu oraz dużej altany, wykorzystywane są wyłącznie na potrzeby drużyny. Tego dnia długi dom świecił jednak pustkami, ponieważ wszyscy wojownicy zebrali się na placu na ćwiczenia, będące zarazem pokazem walki przeznaczonym dla gości. Był to główny punkt programu, nie ukrywam, że najbardziej mnie interesujący. Trenowano walkę zbiorową w szyku, a także indywidualną szermierkę mieczami i inną bronią, głównie toporami. Później pod okiem drużynników goście mogli postrzelać z łuku i porzucać toporkiem do tarczy.

Co jeszcze można znaleźć w Warowni Jomsborg? Podczas imprez organizowane są pokazy kowalstwa i tkactwa historycznego, można posłuchać skandynawskich sag, spróbować wybić dla siebie replikę średniowiecznej monety i skosztować średniowiecznej kuchni, można wreszcie nabyć publikacje poświęcone wikingom, Słowianom i tematom pokrewnym. Nie wszystkie spośród tych atrakcji są dostępne na co dzień. Załoga grodu zna się ponoć również na grach historycznych, w tym na grach planszowych. Tego ostatniego niestety nie zdążyłem sprawdzić, ale mam nadzieję, że kiedyś będę miał jeszcze okazję i że będzie to coś więcej niż znana gra wikingów „Hnefatafl”. Gród znajduje się w Warszawie, na Żoliborzu, niedaleko Centrum Olimpijskiego. Z działalnością Warowni Jomsborg i tym co oferuje można się zapoznać na jej stronie internetowej: http://wioskawikingow.pl Znajdziecie tam także kalendarium imprez organizowanych w Warowni i wiele innych przydatnych informacji. Drużyna Jomsborg prowadzi też nabór nowych członków, więc gdyby ktoś był chętny przywdziać hełm i kolczugę oraz pomachać mieczem tudzież innym wczesnośredniowiecznym uzbrojeniem – wiecie gdzie się udać.

 

Poprawiony: piątek, 11 sierpnia 2017 18:37

Więcej…

 

Strona 8 z 188