Złamane skrzydła

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Złamane skrzydła. Życie i sława Manfreda von Richthofena
Autor: Alicja Sułkowska
Wydawca: Replika
Rok wydania: 2016
Stron: 444
Wymiary: 21,1 x 14,9 x 4,1 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7674-553-4

Recenzja
Ukazanie się tej książki jest na pewno wydarzeniem na polskim rynku książki historycznej, odnotowanym nawet w mediach – w materiale TVP 3 Kraków, w którym jest krótki wywiad z Autorką (https://krakow.tvp.pl/27898907/zlamane- ... c-ksiazka/) oraz w Radiu Rzeszów (także wywiad). Wydarzeniem po pierwsze dlatego, że mimo iż jesteśmy w okresie setnych rocznic wydarzeń I wojny światowej, liczba wydanych książek na temat tego fascynującego konfliktu zbrojnego jest u nas śmiesznie mała – Wielka Wojna nadal pozostaje w cieniu swojej „następczyni”. I o ile na temat frontu wschodniego publikowane są bardzo wartościowe prace (m.in. przez dr. Jarosława Centka), to sytuacja z frontem zachodnim oraz pozostałymi jest gorsza (świetne dwie książki dr. Jarosława Centka z serii „Historyczne Bitwy” – „Verdun 1916” i „Somma 1916” – oraz znakomite prace Krzysztofa Marcinka o bitwach pod Passchendaele z 1917 r. i nad Izerą/Ypres z 1914 r., wydane przez InfortEditions, ukazały się już ładnych kilka lat temu). „Białych plam” na polskim rynku wydawniczym, odnośnie I wojny światowej, jest niestety wielokrotnie więcej niż w satysfakcjonujący sposób opisanych tematów i dotyczy to oczywiście także publikacji na temat lotnictwa Wielkiej Wojny. Konieczne jest więc korzystanie z książek anglojęzycznych (i niekiedy, w mniejszym stopniu, publikacji w innych językach).

Więcej…

 

[Blue Cross, White Ensign] Bitwa koło Oland 1789 – Raleen vs Silver, 20.01.2017

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa koło Oland (15.VII.1789) miała miejsce w drugim roku wojny między Szwecją a Rosją, rozpoczętej w 1788, po tym gdy wojnę z Rosją zaczęła Turcja. W nowym roku Szwedzi liczyli na to, że uda im się zaskoczyć flotę rosyjską, rozdzieloną na kilka zgrupowań. Do bitwy doszło koło wyspy Oland (u nas zwanej Olandią). Nie przyniosła ona żadnego rozstrzygnięcia. Szwedzi posiadali przewagę liczebną, ale zawiodło dowodzenie, zwłaszcza w odniesieniu do tylnej eskadry pod dowództwem admirała Liljehorna, którego po bitwie postawiono za to przed sądem wojennym i skazano na karę śmierci (został jednak ułaskawiony). Tylna eskadra szwedzka zachowywała się po prostu biernie. Również Rosjanie mieli problemy z dowodzeniem. W czasie bitwy część okrętów zmniejszała dystans do Szwedów, podczas gdy inne oddalały się. Bitwa była więc bardziej starciem pojedynczych okrętów, w którym żadna ze stron nie poniosła poważniejszych strat. Obaj głównodowodzący (książę Karl i admirał Cziczagow) postanowili nie ryzykować kolejnego starcia w niepewnych warunkach i po serii manewrów floty rozpłynęły się do swoich portów.

Rosjanie – Silver, Szwedzi – Raleen.


Obie floty płyną na początku równolegle, podobnie jak w bitwie koło Gogland. Zarówno Rosjanie, jak i Szwedzi płyną pod wiatr. Flota rosyjska nieco wysunięcia do przodu, flota szwedzka zostaje trochę z tyłu.

Poprawiony: wtorek, 07 lutego 2017 22:14

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie – wyniki XI edycji

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Ostateczne wyniki, po zsumowaniu wszystkich głosów:

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 15 MM

1 miejsce: Kretus i jego praca „Milites armati Henryka II” (skala: 15 mm, producent: QR Miniatures)

Poprawiony: poniedziałek, 06 lutego 2017 17:24

Więcej…

 

Advanced Squad Leader – Ruch piechoty

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Zakończywszy cykl tekstów przedstawiających zasady „Advanced Squad Leader” na podstawie przykładowych rozgrywek, chciałbym rozpocząć nowy. W nim zamierzam przedstawić określone zasady, podpierając się bogato przykładami, ale nie opisując już całych rozgrywek od początku do końca. Postanowiłem zacząć od czegoś tak podstawowego jak ruch piechoty.

 

Poprawiony: sobota, 04 lutego 2017 10:06

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XI edycja) – galeria prac

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W związku z zakończeniem etapu malowania prac w Konkursie Modelarskim Forum Strategie (XI edycja) prezentujemy galerię zdjęć prac biorących udział w konkursie w poszczególnych kategoriach. Więcej zdjęć (z różnych ujęć), a także zdjęcia z przebiegu prac, znajdziecie na forum w dziale konkursu.

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI do 15 MM

Ordyńcy z łukami (skala: 15 mm, producent: Wargamer)

Malowanie: Avallar

Poprawiony: środa, 01 lutego 2017 15:06

Więcej…

 

Advanced Squad Leader – Clash at Borisovka (rozgrywka instruktażowa)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pamiętam, że gdy zaczynałem moją przygodę z „Advanced Squad Leader: Starter Kit 3”, to zasady dotyczące czołgów wydawały mi się na początku niesamowicie skomplikowane. Sporo czasu zajęło mi ich opanowanie. Dlatego pomyślałem, że może dobrze byłoby zrobić coś takiego dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją zabawę z ASL SK i mają problemy z czołgami. Poniżej, w przykładowej rozgrywce, znajdziecie opisaną większość sytuacji, jakie są udziałem czołgów w walkach z innymi pojazdami w ASL SK, dokładnie omówionych. Spory fragment poświęciłem też opisaniu wszystkich modyfikatorów dla procedury To Hit.

Na warsztat wziąłem scenariusz „Clash at Borisovka”, od którego naukę posługiwania się czołgami zaczyna 90% graczy. Jest on wygodny, bo biorą w nim udział tylko czołgi, nie posiada żadnych dodatkowych zasad czy utrudnień, a względnie prosty teren sprzyja manewrowi.

Poprawiony: czwartek, 02 lutego 2017 16:42

Więcej…

 

Strona 8 z 180