XVIII Galicyjskie Manewry Strategów – zapowiedź imprezy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Więcej…

 

Gallipoli 1915-1916

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Paweł Korzeniowski
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2022
Stron: 470
Wymiary: 19,5 x 12,5 x 2,7 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-16496-3

Recenzja
Wywołana klinczem na froncie zachodnim oraz przystąpieniem Turcji do wojny kampania na Gallipoli to raczej mało znany w Polsce fragment działań wojennych w latach 1914-1918. Paweł Korzeniowski, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, zajmuje się tym tematem od dobrych kilku lat, czego efektem jest wydana przez Wydawnictwo Bellona w ramach serii Historyczne Bitwy praca Gallipoli 1915-1916. Jak zaznacza autor (s. 6), recenzowana pozycja stanowi skróconą wersję wydanej w 2021 r. w Rzeszowie publikacji pod tytułem Gallipoli. Działania wojsk Ententy na półwyspie Gallipoli w 1915 roku. Ze względu na charakter serii Historyczne Bitwy ograniczono jednak warsztat naukowy, uproszczono narrację oraz pominięto wiele mniej ważnych wątków.

Więcej…

 

Homildon Hill 14 IX 1402, Shrewsbury 21 VII 1403

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Homildon Hill 14 IX 1402, Shrewsbury 21 VII 1403: triumf i klęska rodu Percy
Autor: Cezary Namirski
Wydawca: Inforteditions
Seria: Pola Bitew
Rok wydania: 2022
Stron: 98
Wymiary: 23,6 x 16,4 x 0,6 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-67111-26-3

Recenzja
Wojna stuletnia to nie tylko czas zmagań między dwoma głównymi antagonistami – Francją i Anglią, ale także walk wewnętrznych oraz działań zbrojnych na terytorium sąsiednich państw (Szkocji, Irlandii, Kastylii, Aragonii). Wydana w serii „Pola Bitew” książka Cezarego Namirskiego „Homildon Hill 14 IX 1402, Shrewsbury 21 VII 1403: triumf i klęska rodu Percy” przybliża czytelnikom dwie bitwy w okresie skomplikowanych przetasowań dynastycznych na tronie angielskim. Wraz z detronizacją Ryszarda II doszło do niepokojów społecznych zakończonych wojną domową i próbą obalenia Henryka IV.

Więcej…

 

Bitwa o Midway. Najważniejsza bitwa morska XX wieku

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Craig Symonds
Tłumaczenie: Fabian Tryl
Wydawca: Znak Horyzont
Rok wydania: 2022
Stron: 508
Wymiary: 23,5 x 15 x 3,7 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-240-8722-8

Recenzja
Bitwa o Midway stanowi dla Amerykanów najchwalebniejszy i najważniejszy punkt w walkach z Japonią podczas II wojny światowej. Dla nas z kolei ważniejsze i bliższe są działania Stanów Zjednoczonych na arenie europejskiej, szczególnie od momentu lądowania w Normandii. Niemniej od lat zainteresowanie tą bitwą utrzymuje się na całym globie na podobnym poziomie. Jednym z jego przejawów może być niedawna premiera filmu Midway (2019 r.). Nie zapominajmy oczywiście również o starszym filmie Bitwa o Midway (1976 r.).

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (31 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (do wyboru spośród poniższych tytułów):

1) Tomasz Jarmoła – „Saint-Nazaire – Dieppe 1942” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Michał Piegzik – „Aleuty 1942-1943” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Paweł Korzeniowski – „Gallipoli 1915-1916” (seria „Historyczne Bitwy”)

4) Szymon Jagodziński – „Pomorze 1807” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych będzie przez nas odtąd preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

PYTANIA KONKURSOWE

1. X był władcą niezbyt dużego państwa A. Jego ojczyzna kilkadziesiąt lat wcześniej stanowiła część składową większego państwa, które uległo obcemu najazdowi i przestało istnieć. Ojczyzna bohatera pytania stanowiła mniej więcej 1/3 terytorium owego większego państwa i choć nie została opanowana, to jej władca został lennikiem najeźdźców. X został wkrótce potem władcą większego państwa B. Zasłynął tam jako jeden z wybitniejszych monarchów, choć jego rządy nie trwały długo. Dokonał reformy jazdy i powołał nowy rodzaj piechoty. Jako władca państwa B z sukcesem prowadził wojnę z państwem C będącym jego przeciwnikiem na wschodzie, opanowując dwa ważne miasta będące zarazem twierdzami. Wojna utknęła dopiero podczas oblężenia kolejnego wielkiego miasta-twierdzy i ostatecznie zakończyła się traktatem korzystnym dla B. Zidentyfikuj władcę X oraz państwa A, B i C.

2. X było średniej wielkości państwem, nie za wielkim, ale też nie za małym, w każdym razie na tyle dużym by jego władcy mieli pewne znaczenie w europejskiej polityce. Położenie i brak wystarczającego potencjału by odgrywać samodzielną rolę zmuszało ich do wchodzenia w różnego rodzaju mniej bądź bardziej trwałe alianse. Pierwszym z partnerów, z pomocą którego władcy X usiłowali odegrać większą rolę, było państwo, A położone na wschód od X. Związek ten początkowo rokował wiele i formalnie trwał przez kilkadziesiąt lat, ale nie przyniósł spodziewanych efektów. W późniejszym okresie władcy X lawirowali między mocarstwami B i C. Początkowo byli sojusznikiem B, jednak wskutek klęsk poniesionych przez nie w wojnach z C, zostali, trochę z przymusu, sojusznikiem C. Wkrótce nastały jednak nowe czasy i C poniosło druzgocącą klęskę w wojnie z mocarstwem D. W wojnie tej armia X walczyła jako sojusznik po stronie C. W zmienionej sytuacji X szybko porzuciło sojusz z C, stając się sojusznikiem mocarstwa D. Władca tego ostatniego z chęcią przystał na to, za udział w przegranej wojnie X musiało jednak dostarczyć D duży kontyngent znakomitych koni, z których słynęła kawaleria X. Sojusz z D sprawił, że władca X, obecnie noszący już tytuł królewski, objął tron także w innym państwie będącym sojusznikiem D. Spektakularna klęska D, która niebawem nastąpiła, ponownie zmusiła władców X do całkowitej reorientacji swojej polityki zagranicznej. Państwu X groził całkowity rozbiór i wymazanie z mapy Europy. Ostatecznie, dzięki zabiegom dyplomatycznym, jego władcom udało się uratować koronę, stracili jednak znaczną część terytorium na rzecz żądnego zemsty państwa C. Proszę zidentyfikować państwa X, A, B, C i D.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 25 lipca 2022. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: poniedziałek, 31 października 2022 09:25

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (30 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć trzydziestą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Władca państwa A, wspólnie z władcami państw B i C, rozpoczął wojnę z władcą państwa D. Już w trakcie działań wojennych do koalicji walczącej z państwem D dołączyło jeszcze jedno państwo, od niedawna cieszące się suwerennością. Każdy z aliantów liczył na zdobycze terytorialne kosztem państwa D. Władca państwa A chciał odzyskać prowincję będącą częścią państwa E, w którym także panował. Samo państwo E nie było jednak formalnie uczestnikiem wojny, choć wkrótce faktycznie się nim stało. Władca państwa B chciał uzyskać zdobycze terytorialne kosztem państwa D, które dałyby jego krajowi dostęp do morza. Władca państwa C chciał uzyskać zdobycze terytorialne na obszarze wchodzącym formalnie w skład innego państwa, a także część terytorium państwa D. Wojna rozpoczęła się dla koalicjantów bardzo niepomyślnie. Armia państwa B poniosła klęskę, podobnie armia państwa C. W tym ostatnim przypadku do sukcesu państwa D przyczyniło się wsparcie floty angielskiej i holenderskiej. Niedługo potem wojna przeniosła się na terytorium państw E i A. W wyniku bitwy, która rozegrała się na terytorium państwa E, jego władca został pokonany i zmuszony do ucieczki do państwa A, wkrótce również w większości zajętego przez przeciwnika. Pod wpływem tych niepowodzeń władca państwa A abdykował w państwie E, zaś władca państwa D wprowadził tam na tron swojego kandydata. Wojna trwała długie lata. Z czasem jej koleje zaczęły się odwracać. Przyczyniła się do tego w głównej mierze klęska armii państwa D w bitwie z armią państwa B. Ostatecznie państwo D przegrało tę wojnę i przyniosła ona zmierzch jego potęgi. Proszę zidentyfikować państwa A, B, C, D i E.

A – Saksonia, B – Rosja, C – Dania i Norwegia, D – Szwecja, E – Rzeczpospolita Obojga Narodów. Pytanie dotyczyło wojny północnej (1700-1721).

2. X był ambitnym władcą. Zaczynał jako hrabia z perspektywami opanowania tronu jednego z europejskich królestw. Prawa do tronu odziedziczył po matce, która wraz z mężem przez lata bezskutecznie walczyła o jego odzyskanie. X pojawił się z armią w należnym mu królestwie by stoczyć bitwę z uzurpatorem, który zasiadał na jego tronie. Do bitwy nie doszło, zamiast tego strony zdecydowały się na negocjacje. W wyniku rokowań uzurpator uznał X swoim następcą. Rychła śmierć tego pierwszego oddała X pełnię władzy nad królestwem. W międzyczasie, wskutek udanego małżeństwa X udało się uzyskać panowanie nad dużą, bogatą prowincją położoną w innym państwie. Z czasem jego włości w tym państwie jeszcze bardziej się rozrosły. W posiadanie części z nich wszedł jako władca swojego macierzystego królestwa. Ze zrozumiałych względów budziło to zawiść władcy państwa, gdzie te włości się znajdowały, i innych feudałów. Spiskowali oni przeciwko X z jego równie jak on ambitnymi synami, czego owocem były liczne wojny. Do osłabienia władzy X przyczynił się także konflikt z Kościołem. X zmarł po klęsce poniesionej w bitwie z jednym ze swoich synów, który z poparciem matki został jego następcą. Proszę zidentyfikować władcę X.

król Anglii Henryk II Plantagenet

Pytania okazały się łatwe, choć wydawało się, że tak nie będzie. Zostaliśmy wręcz zarzuceni poprawnymi odpowiedziami. Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Maksym Marcinkiewicz

2) Marcin Kusyk

3) Roman Dylewski

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Więcej…

 

Strona 8 z 276