Piotr I Święty car bułgarski (ok. 912-969), Maria Lakapena caryca bułgarska (ok. 912-?963)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autorzy: Zofia Aleksandra Brzozowska, Mirosław Jerzy Leszka, Kirił Marinow
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2018
Stron: 388
Wymiary: 20,5 x 14,5 x 2 cm
Oprawa: twarda/miękka
ISBN: 978-83-7730369-6 (opr. twarda), 978-83-7730-370-2 (opr. miękka)

Recenzja
Historia średniowiecznej Bułgarii mieści się w ramach mniej popularnych kierunków obieranych przez polskich badaczy. Ma to również swoje odzwierciedlenie w nauce szkolnej, gdzie jest ona co najwyżej uogólniana lub poruszana w bardzo szerokim kontekście. Na studiach historycznych jedynie w przypadku konkretnej specjalności lub specjalizacji studenci są w stanie na zajęciach bardziej zagłębić się w historię tego bałkańskiego kraju. Niniejszą nietypową, bo poświęconą dwóm osobom, biografię można więc zaliczyć na gruncie polskim do grona egzotycznych.

Poprawiony: piątek, 19 kwietnia 2019 07:20

Więcej…

 

V Strategos

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Za nami piąta edycja konwentu STRATEGOS! Trwająca od 12 do 14 kwietnia impreza odbyła się w gościnnych podwojach Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Wydział znany jest z życzliwości dla różnych niestandardowych inicjatyw, przyciągających studentów i budujących pozytywny wizerunek uczelni. To tutaj już od dobrych kilku lat działa klub gier planszowych „Agresor”, w ramach którego mieliśmy okazję wielokrotnie się spotykać.

Co roku staramy się by na imprezie pojawiało się coś nowego z naszego rodzimego podwórka. Tym razem nowością była obecność ekipy wydawnictwa Rebel, pod wodzą Tomasza Chmielika, redaktora naczelnego „Rebel Times”. Przywieźli ze sobą kilka lżejszych gier z historią w tle, wydanych przez Rebela. Również w piątkowy wieczór, z racji połączenia konwentu ze zwyczajowym o tej porze spotkaniem graczy euro, na stołach gościły tego rodzaju tytuły. Jest to wyraźny symptom, że zgodnie z zapowiedziami jeszcze z zeszłego roku, impreza ewoluuje, choć generalnie dążymy do tego by wszystkie gry miały jakiś, chociaż minimalny, związek z historią. Powodów zmian jest wiele. Jeden z nich stanowi obecność dzieci, towarzyszących niektórym uczestnikom imprezy. Staramy się je w ten sposób wprowadzać w świat gier planszowych. Konwenty są dobrą do tego okazją, ale wymusza to pewne modyfikacje repertuaru.

Inną nowością była gra Iganie 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), która ukazała się w listopadzie 2018 r. W zeszłym roku na STRATEGOSIE pokazywany był prototyp, w tym roku już wydana gra. Nie doszła niestety do skutku, z powodów technicznych, zapowiadana na niedzielę rozgrywka w Kampanię wrześniową 1939 autorstwa Marka Domańskiego. Mam nadzieję, że uda się to niedługo nadrobić w klubie. Gra była już kiedyś pokazywana na naszych konwentach, ale ostatnio została gruntownie przerobiona przez autora, mającego duże doświadczenie jeśli chodzi o tą tematykę.

Mimo wspomnianych wcześniej zmian, na imprezie tradycyjnie dominowały jednak gry wojenne o tematyce historycznej. Nie będę w stanie wymienić wszystkich rozgrywanych tytułów, nie wszystkie rozgrywki znalazły się też na zdjęciach (za co z góry przepraszam, zwłaszcza jednego z moich przeciwników). Z tego co odnotowałem grano w następujące tytuły: For the People (wyd. GMT Games), Fort Sumter: Secession Crisis 1860-1861 (wyd. GMT Games), Iganie 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), Orły i rakiety (wyd. Mars Games), Pandemic: Upadek Rzymu (wyd. Rebel), Warrior Knights (wyd. Fantasy Flight Games), Ostrołęka 26 maja 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), Assyrian Wars (wyd. Udo Grebe Gamedesign), Cataclysm: A Second World War (wyd. GMT Games), Cywilizacja: Poprzez wieki (wyd. Rebel), Napoleon’s Triumph (wyd. Simmons Games), Orzeł i Gwiazda (wyd. Leonardo), Stawka większa niż życie (wyd. Inte-gra i TVP S.A.), Commands & Colors: Ancients (wyd. GMT Games), World at War: Eisenbach Gap (wyd. Lock ‘n Load), Infidel (wyd. GMT Games), Ostrołęka 16 lutego 1807 (prototyp), Time of Crisis (wyd. GMT Games), Zimna wojna (wyd. GMT Games/Bard), Unhappy King Charles (wyd. GMT Games), Flying Colors (wyd. GMT Games), 2 de Mayo (wyd. Gen-X Games). Dodam jedynie, że w niektóre tytuły grano po kilka razy. Rekordzistą jest tu Napoleon’s Triumph, które podczas imprezy (tylko w sobotę) rozegrano cztery razy.

Spośród pozostałych rozgrywek chciałbym wspomnieć epicką (jak zawsze) partię w Assyrian Wars (wyd. Udo Grebe Gamedesign), która trwała całą sobotę i wyjątkowo pochłonęła wszystkich jej uczestników. Mimo tak długiego czasu, nie udało się jej dokończyć, choć do końca było blisko (na szczęście stan gry został zapisany). Bardzo mnie cieszy osobiście, że udało się rozegrać będącą jeszcze prototypem Ostrołękę 16 lutego 1807. Gra jest szykowana do wydania na jesieni. Swoją drugą młodość przeżywała Stawka większa niż życie (wyd. Inte-gra i TVP S.A.), również dzięki obecności jednego z autorów – Roberta Sypka, i Marka Domańskiego, który był jej głównym testerem. Większość z tych, którzy tego dnia zasiedli nad planszą Stawki większej niż życie, otrzymała gratisowe egzemplarze, na życzenie z autografem. Szczególnie cieszy obecność na imprezie nowych graczy, a zwłaszcza to, że nie bali się sięgać po bardziej zaawansowane tytuły. Mam nadzieję, że przynajmniej kilku dołączy na stałe do naszej planszówkowej społeczności.

Dziękuję wszystkim, którzy byli na tej edycji imprezy. Mam nadzieję, że dobrze się bawiliście i liczę na to, że pojawicie się na kolejnym STRATEGOSIE.

 

Przygotowania do rozgrywki w For the People (wyd. GMT Games) w piątkowe popołudnie. Ponoć Konfederacja wspięła się podczas tej gry na wyżyny swoich możliwości. Grę kontynuowano jeszcze następnego dnia.

Poprawiony: wtorek, 16 kwietnia 2019 09:12

Więcej…

 

V Strategos – zapowiedź imprezy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

V edycja konwentu gier historycznych Strategos odbędzie się 12-14 kwietnia 2019 w godzinach:

Piątek (12.04) – 16.30 - 21.45
Sobota (13.04) – 10.00 - 21.45
Niedziela (14.04) – 10.00 - 20.00

Konwent odbywa się w zawsze dla nas gościnnym budynku Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, znajdującym się przy ul. Nowowiejskiej 20, gdzie na co dzień działa klub gier AGRESOR.

Sale: 516, 519, 548 (5 piętro)

Podczas tegorocznej edycji imprezy będzie z nami firma REBEL oraz sklep FortGier.pl. Spośród naszych rodzimych produkcji, będzie można zagrać m.in. w nie tak dawno wydane Iganie 1831 (rozszerzenie gry Ostrołęka 26 maja 1831 wyd. Instytut Wydawniczy Erica), a także w nową wersję gry o kampanii wrześniowej Marka Domańskiego.

Wstęp wolny!

Poprawiony: środa, 03 kwietnia 2019 08:30

Więcej…

 

Freedom! – ruszyła kampania kickstarterowa

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Ruszyła kampania kickstarterowa gry Freedom! przygotowywanej przez wydawnictwo Phalanx. Jest to najnowszy projekt greckiego projektanta Vangelisa Bagiartakisa. Gra to próba siły woli, wytrzymałości i taktyki pomiędzy dwiema armiami: oblężonymi bojownikami o wolność i otaczającymi miasto siłami imperium, które przybyły, aby zdławić bunt.

Poprawiony: niedziela, 31 marca 2019 09:21

Więcej…

 

Konrad I Mazowiecki. Kniaź wielki lacki (1187/1189 – 31 sierpnia 1247)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autorka: Agnieszka Teterycz-Puzio
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2019
Stron: 267
Wymiary: 20,5 x 14,5 x 1,5 cm
Oprawa: twarda/miękka
ISBN: 978-83-7730-375-7 (opr. twarda), 978-83-7730-374-0 (opr. miękka)

Recenzja
Biografia Konrada Mazowieckiego to najnowsza publikacja wydawnictwa Avalon, które specjalizuje się m.in. w biografiach władców średniowiecznych. Cały cykl liczy już ponad kilkadziesiąt pozycji, a sama postać wspomnianego księcia Konrada była przed kilkunastu laty tematem zainteresowania profesora Henryka Samsonowicza (recenzja biografii Konrada Mazowieckiego pióra H. Samsonowicza). Czy najnowsze dzieło wydobywa nowe fakty z życia księcia, który zasłynął sprowadzeniem krzyżaków do Polski?

Więcej…

 

Dowodzenie na wojnie. Od Aleksandra do Szarona

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Martin van Creveld
Tłumaczenie: Juliusz Tomczak
Wydawca: Erica, Tetragon
Seria: Biblioteka Wojskowa
Rok wydania: 2014
Stron: 406
Wymiary: 23,5 x 16,5 x 2,5 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-64185-65-6 (Erica), 978-83-63374-24-2 (Tetragon)

Recenzja
„Dowodzenie na wojnie. Od Aleksandra do Szarona” pióra Martina van Crevelda to jedna z paru przekrojówek tego znanego historyka wojskowości. Tym razem otrzymujemy próbę zrozumienia ewolucji instytucji dowódcy wojskowego i jego sztabu, roli w konfliktach zbrojnych, a także (jak zawsze) kilka przykładów.

Więcej…

 

Strona 8 z 210