Bezprym. Pierworodny syn pierwszego króla Polski (986 – zima/wiosna 1032)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Błażej Śliwiński
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2014
Stron: 269
Wymiary: 20,5 x 14,5 x 1,4 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7730-371-9

Recenzja
Z racji bardzo skąpych źródeł autor już w pierwszym zdaniu swojej publikacji wyjaśnia, że niniejsza monografia nie może być uznawana za biografię. Wzmianki o pierworodnym synu Bolesława Chrobrego w historiografii są aż trzy. Mimo to autor na podstawie ich analizy, a także opierając się o wiele innych źródeł, pokusił się o wypracowanie ponad 250 stron tekstu o nieco zapomnianym Piastowiczu. Dlaczego pierwszy syn księcia, a potem króla Polski został odsunięty od władzy? Co sprawiło, że z czasem jednak chociaż przez moment po tę władzę sięgnął wypędzając swojego młodszego brata? Na te pytania autor stara się odpowiedzieć w recenzowanej publikacji.

Więcej…

 

Wojny polsko-rosyjskie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Tomasz Bohun
Wydawnictwo: Mówią Wieki
Seria: Wojny Polaków
Rok wydania: 2017
Stron: 159
Wymiary: 25,1 x 17,4 x 0,8 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-8-386156-50-4

Recenzja
Wojny polsko-rosyjskie to pierwsza książka z serii Wojny Polaków wydawcy miesięcznika Mówią Wieki. Seria ta ma ukazywać wszystkie konflikty zbrojne w dziejach Polski z jednym wybranym państwem. Fakt, że w całej historii Polski mieliśmy do czynienia z licznymi zastępami wrogich wojsk powoduje, że można się spodziewać opracowania sporej liczby książek. Na pierwszy ogień wydawca prezentuje wojny z Rosją.

Więcej…

 

Bagnety Republiki

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Bagnety Republiki. Motywacja i taktyka armii rewolucyjnej Francji 1791-1794
Autor: John Lynn
Tłumaczenie: Grzegorz Smółka
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2016
Stron: 349
Wymiary: 24,1 x 17 x 2,5 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-65652-35-5

Recenzja
Schyłek XVIII wieku przyniósł przełom w sztuce wojennej, wiązany zwykle z osobą Napoleona Bonaparte. Nie ulega jednak wątpliwości, że początkiem tego przełomu były wojny toczone w pierwszych latach rewolucji francuskiej. Historycy do dziś dyskutują i spierają się o to jak wyglądała wówczas armia francuska i co zdecydowało o jej ostatecznym sukcesie w walce z interweniującymi siłami monarchii absolutnych. Nowej odpowiedzi na tak postawione pytanie stara się udzielić John Lynn w swojej książce „Bagnety Republiki. Motywacja i taktyka armii rewolucyjnej Francji 1791-1794”.

Więcej…

 

Konkurs wydawnictwa AVALON (I ed.) – wyniki

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe

1. Książę ten, będący zwierzchnim władcą całej Polski, został zabity podczas zjazdu książąt dzielnicowych w wyniku zdradzieckiego ataku oddziału Pomorzan. Zgodnie z przekazami historycznymi, do ataku miało dojść kiedy władcy przebywali w łaźni. Książę zdążył wskoczyć na konia i zaczął uciekać, ale wtedy został postrzelony. Pomnik poświęcony tym wydarzeniom ukazuje nagiego jeźdźca z wbitą w ciało strzałą. O jakiego księcia chodzi?

Leszek Biały

2. Książę ten, będący władcą Mazowsza, został zabity przez Litwinów i Prusów (niektóre źródła podają także jako sprawców Rusinów) podczas najazdu na jego ziemie. Część przekazów historycznych wskazuje, że po uśmierceniu księcia najeźdźcy spalili jego ciało zgodnie ze swoimi pogańskimi zwyczajami. Tragedia nastąpiła po zdobyciu przez napastników grodu, gdzie wraz z księciem przebywał jego najstarszy syn, który dostał się do niewoli. O jakiego księcia chodzi?

Siemowit I (albo Ziemowit I)

Niemal wszystkie odpowiedzi, które otrzymaliśmy, były poprawne. Dziękujemy za nadesłane odpowiedzi i gratulujemy wiedzy uczestnikom konkursu. Po losowaniu nagrody książkowe trafiają do następujących osób:

Mateusz Dziuba
Joanna Galar
Jacek Janusz

Więcej…

 

[Flying Colors] Bitwa koło przylądka St. Vincent 1797 – Raleen vs Silver, 09.04.2018

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa koło przylądka St. Vincent (14.II.1797) to jedna z tych bitew, które utorowały drogę późniejszej karierze admirała Horatio Nelsona. Tutaj był on jeszcze komodorem (pierwszy stopień admiralski we flocie angielskiej, pomiędzy komandorem a kontradmirałem). Flotą angielską dowodził admirał Jervis. Anglikom udało się rozdzielić szyk floty hiszpańskiej i złapać ją na niekorzystnej pozycji względem wiatru. Jervis zmusił do odwrotu mniejszą część floty hiszpańskiej, tworzącą ariergardę, a następnie zaatakował większą część. Wtedy właśnie odznaczył się Nelson, który w pewnym momencie, gdy bitwa była już w zaawansowanej fazie, złamał szyk i oderwał się ze swoim zgrupowaniem okrętów by zaatakować Hiszpanów. W wyniku tego manewru udało mu się zdobyć dwa liniowce przeciwnika. Zasiadając do tego scenariusza, zarówno ja jak i mój przeciwnik mieliśmy wielką ochotę zagrać Hiszpanami. Obecność w składzie floty hiszpańskiej legendarnej Santissima Trinidad była tylko jednym z argumentów za tym by spróbować odwrócić bieg historii. Ostatecznie los zdecydował, że Hiszpanie przypadli mnie, zaś mój przeciwnik objął dowództwo nad Anglikami. Na koniec jeszcze jedna uwaga historyczna co do nazewnictwa jednostek występujących w scenariuszu (gdyby kogoś bardziej to interesowało). W kilku przypadkach, zgodnie z opisem scenariusza, do rozgrywki wykorzystano żetony przedstawiające inne okręty o takich samych parametrach, jak te uczestniczące w bitwie. I tak angielski Prince George reprezentowany jest przez żeton Prince of Wales, a hiszpańskie San Francisco de Paulo i San Fermin odpowiednio przez żetony San Francisco de Asis oraz San Justo.

Anglicy – Silver, Hiszpanie – Raleen.


Pozycja obu flot na początku bitwy. Anglicy przecinają szyk floty hiszpańskiej, której większa część pod dowództwem admirała Cordoby (głównodowodzący) znalazła się po prawej stronie angielskiej linii, a mniejsza część pod dowództwem admirała Moreno po lewej stronie. Hiszpanie znajdują się na pozycji In Irons!, czyli idealnie pod wiatr (dla lepszej widoczności nie przykrywaliśmy całej floty hiszpańskiej żetonami pomocniczymi In Irons!). Anglicy płyną z wiatrem wiejącym z ukosa od tyłu, czyli najkorzystniej jak się da. Flota angielska jest jednak rozciągnięta w długą linię, a hiszpańskich okrętów jest ogółem więcej. Słabym punktem Hiszpanów jest natomiast morale.

Poprawiony: wtorek, 17 kwietnia 2018 13:25

Więcej…

 

[FoGR] Helweci kontra Habsburgowie – rozgrywka w klubie Agresor 07.04.2018

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Tego dnia, w słoneczny kwietniowy poranek, młody pasterz dostrzegł schodzące w przełęcz wielobarwne kolumny landsknechtów. Idą grabić – pomyślał – i jedynie sobie znanymi ścieżkami ruszył, aby ostrzec mieszkańców granicznego miasta. Niebawem dzwon w kościele uderzył na alarm i Helweci gotowi byli odeprzeć wroga.

W podobnie słoneczny sobotni dzień mieliśmy okazję zagrać w Klubie Agresor na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej w hipotetyczne starcie z końca XV wieku oparte na zasadach systemu Field of Glory Renaissance (wyd. Osprey). Wojna szwabska, rozpoczęta w 1499 roku, to konflikt tzw. graniczny. Znany jest przede wszystkim z rywalizacji o laur najlepszej piechoty pomiędzy walczącymi w formacjach pikinierskich Szwajcarami i landsknechtami – piechotą niemiecką walczącą według wzorów szwajcarskich, powołaną do życia dzięki reformom wojskowym cesarza Maksymiliana I.

Siły Szwajcarów stanowią trzy regimenty pikinierów oraz lekka jazda i kusznicy. Siły szwabskie złożone są z dwóch regimentów jazdy, w tym ciężkozbrojnych żandarmów, oraz trzech regimentów landsknechtów, oddziału arkebuzerów i artylerii. Siła każdej z armii wynosi ok. 400 punktów (według zasad FoGR). Każda z armii posiada po dwa dowództwa.

Poprawiony: niedziela, 15 kwietnia 2018 07:22

Więcej…

 

Strona 8 z 198