100 rocznica Bitwy Warszawskiej

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Dziś 100 rocznica Bitwy Warszawskiej, zwanej też Cudem nad Wisłą. Zwycięstwo odniesione w tych dniach przez Wojsko Polskie nad Armią Czerwoną ocaliło wtedy nie tylko Polskę, ale i Europę. Zwyciężyliśmy, mimo że armia polska była słabsza liczebnie i wielu wydawało się, że już przez sam ten fakt skazana jest na porażkę. Mało kto wierzył wówczas w sukces Wojska Polskiego. Gdy oddziały Tuchaczewskiego stanęły pod Warszawą, większość zagranicznych dyplomatów zawczasu opuściła stolicę, sądząc, że los Polski został przesądzony. Od dawna odbywają się dyskusje kto i co zdecydowało o klęsce bolszewików. Już w czasach dwudziestolecia międzywojennego, w zależności od wyznawanych poglądów, za ojców sukcesu uznawano marszałka Józefa Piłsudskiego, generała Tadeusza Rozwadowskiego bądź Matkę Boską. Dziś coraz więcej mówi się o bohaterach drugiego planu. Jednym z nich był szef Biura Szyfrów, ppłk Jan Kowalewski, kierujący w czasie Bitwy Warszawskiej polskim radiowywiadem. Dzięki złamaniu w 1919 r. sowieckich szyfrów, polskie dowództwo miało szeroki wgląd w plany i działania Armii Czerwonej. Zdobyte dzięki temu informacje pozwoliły zaplanować i przeprowadzić operację, która przesądziła o wyniku całej wojny. W uznaniu zasług Jana Kowalewskiego oraz osiągnięć polskiej nauki i myśli technicznej rok 2020 został ustanowiony przez parlament Rokiem Jana Kowalewskiego.

Więcej…

 

Najważniejszy jest manewr (wywiad)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

O tym jak powstawały jego planszowe gry wojenne i co jest w nich najważniejsze, mówi Jarosław Flis, autor gier „Rok 1920” i „Ostatnia wojna cesarzy”

Od czego zaczęła się Twoja przygoda z planszowymi grami wojennymi?

Moja przygoda z grami wojennymi zaczęła się bardzo dawno temu, jeszcze w szkole podstawowej. Jak to wtedy bywało, w czasach niedoborów, zobaczyłem u kolegi grę „Manewry morskie”, ale ponieważ nie była ona do kupienia, to postanowiłem sobie ją zrobić, a także wymyśleć reguły. Grałem za pomocą ulepionych z plasteliny stateczków. Później wykorzystywałem także karteczki z sylwetkami okrętów. Grałem samemu, potem starałem się wciągnąć kolegów. Pierwszymi heksami w moim życiu były płytki z PCV, które leżały na podłodze w moim mieszkaniu w latach 70-tych. Drugą grą, z jaką miałem wtedy styczność, było „Ryzyko”. Zobaczyłem ją u kolegi i później staraliśmy się odtworzyć jej reguły, rysowaliśmy mapy i połamanymi zapałkami zastępowaliśmy sobie figurki.

 

Rok 1920” – pierwsza gra Jarosława Flisa, wydana w 1995 roku przez wyd. Encore

Poprawiony: piątek, 14 sierpnia 2020 16:34

Więcej…

 

Nowa nagroda w Konkursie Modelarskim Forum Strategie (2)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Trwa XVIII edycja Konkursu Modelarskiego Forum Strategie. Do finału został już niecały miesiąc. Nadal można dołączyć do zabawy, do czego gorąco zachęcamy wszystkich zainteresowanych tematem. Jest to możliwe do końca sierpnia. Czasu na malowanie jest jeszcze całkiem sporo (do 7 września 2020). Jednocześnie chciałbym poinformować, że pula nagród powiększyła się o model StuGa 40 firmy Unimodels (skala 20 mm). Dość uniwersalny sprzęt, mam nadzieję, że przyda się każdemu do potyczek w realiach II wojny światowej. Ponownie sponsoruje organizator konkursu. I na tym nie koniec. Niewykluczone, że będzie jeszcze jedna nagroda-niespodzianka.

Poprawiony: czwartek, 13 sierpnia 2020 07:51

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (7 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. W związku z przypadającą w najbliższych dniach 100 rocznicą Bitwy Warszawskiej, ta edycja jest dla nas wyjątkowa. Pytania będą dotyczyły związanych z tym wydarzeń, czyli wojny polsko-bolszewickiej. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe:

1) Lech Wyszczelski – „Nasielsk 1920” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Krzysztof Marcinek – „Don 1917-1918” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Lech Wyszczelski – „Ciechanów 1920” (seria „Historyczne Bitwy”)


PYTANIA KONKURSOWE

1. Generał Wojska Polskiego, wywodzący się z armii austro-węgierskiej, przez pewien czas służył w Legionach i współpracował z Józefem Piłsudskim. Później skonfliktował się z tym ostatnim. Mimo tego w czasie wojny z bolszewikami dowodził dywizją, grupą operacyjną, a później nawet jedną z armii. Jego panikarska postawa i kwestionowanie rozkazów Sztabu Generalnego sprawiły, że został z tej ostatniej funkcji odwołany. W późniejszym okresie zaangażował się w działalność polityczną ruchu ludowego, krytycznie odnosząc się do rządów sanacji. Zamordowany w jednym z niemieckich obozów koncentracyjnych w 1940 roku. O kogo chodzi?

2. Armie walczące w wojnie polsko-bolszewickiej wykorzystywały bardzo niejednolite uzbrojenie. Często była to mieszanka typów broni, które w różnych okolicznościach trafiły w ich ręce. Która z polskich wielkich jednostek biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej była w największym stopniu wyposażona w broń japońską?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 28 sierpnia 2020. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: środa, 12 sierpnia 2020 07:05

Więcej…

 

[Stalingrad '42] Raleen vs Silver, 26.07.2020 (cz. 2)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Druga część relacji z rozgrywki w Stalingrad '42, wyd. GMT Games. Pierwszą część znajdziecie TUTAJ. W ciągu etapów 1-4 Niemcy przełamali sowiecką linię obrony, niemal okrążyli wrogie oddziały znajdujące się w centrum i częścią sił udało im się wyjść w przestrzeń operacyjną. Tym niemniej pozostało jeszcze zrobić porządek na tyłach. Oddziały prawego skrzydła podeszły pod Rostów nad Donem i udało im się wedrzeć do fortyfikacji wokół miasta, ale zostały z nich wyparte. Na lewym skrzydle zbliżono się do Woroneża, ale go nie szturmowano, jako że był dobrze broniony.

Sowieci – Silver, Niemcy – Raleen.

 

Sytuacja na lewym skrzydle niemieckim i na tyłach. Pod Woroneżem Niemcy doszli do rzeki Don. Rosjanie cofnęli się za rzekę. Niemieckie dywizje piechoty przemieszczają się na południowy wschód, w stronę Stalingradu.

Poprawiony: czwartek, 27 sierpnia 2020 13:18

Więcej…

 

Taktyka formacji pikiniersko-muszkieterskich w okresie 1590-1660

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Keith Roberts
Tłumaczenie: Paweł Szadkowski
Wydawca: Napoleon V
Seria: Elite
Rok wydania: 2016
Stron: 70
Wymiary: 24,8 x 18,5 x 0,6 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-65495-38-9

Recenzja
Seria polskich Osprey’ów, prężnie rozwijająca się od kilku lat w wydawnictwie Napoleon V, dostała ostatnio zadyszki i na chwilę obecną nie wygląda na to by miała się z niej podźwignąć. Narzekałem kiedyś, gdy przestano wydawać w niej pozycje poświęcone epoce napoleońskiej. Obecnie rzecz dotyczy wszystkich epok. Na rynku dominują wyprzedaże starych numerów, ku uciesze czytelników rzecz jasna. Śledziliśmy losy serii niemal od początku. Tym razem postanowiłem sięgnąć do pierwszego tomu, pochodzącego jeszcze z 2016 r. Jako ciekawostkę wspomnę, że nie podano w nim roku polskiego wydania, co skutecznie zmyliło większość księgarni internetowych, do dziś wskazujących datę wydania angielskiego. Książka, jak wynika z tytułu, poświęcona jest taktyce pikiniersko-muszkieterskiej w czasach jej rozkwitu, czyli w latach 1590-1660. Jak wyglądało współdziałanie na polu bitwy pikinierów i muszkieterów oraz innych rodzajów broni, jakie szyki przyjmowały armie w tym okresie – te i inne niezwykle ciekawe zagadnienia stara się przybliżyć dzieło Keitha Robertsa.

Więcej…

 

Strona 8 z 234