[Guelphs & Ghibellines] Campaldino 1289 – Maciej vs Raleen, 14.11.2020

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa pod Campaldino (1289) to jedno z wielu starć w średniowiecznych Włoszech między zwolennikami Cesarstwa (Gibellinami) i Papiestwa (Gwelfami). Często więzy z Cesarstwem i Papiestwem były jedynie umowne. Sprzeczne interesy feudałów sprawiały, że dołączali do jednego bądź drugiego obozu, w zależności od tego, po której stronie opowiedzieli się ich adwersarze. Historycznie bitwa rozpoczęła się szarżą awangardy Gibellinów, za którą podążył kolejny rzut. Ich jazda wdarła się w szeregi przeciwników, ale nie osiągnęła decydującego sukcesu. Ostrzeliwali ją od boku kusznicy i łucznicy. Szalę zwycięstwa na stronę Gwelfów przechyliło wejście do akcji batalii Corso Donati, dowodzącego odwodowymi oddziałami z Pistoi i Lucci. Obszedł on lewe skrzydło Gibellinów i pojawił się na ich tyłach, wskutek czego ich jazda została niemal okrążona. Nie pomogła Gibellinom batalia Guido Novello, która zamiast podjąć walkę z oddziałami Donati, podała tyły. Bitwa zakończyła się klęską Gibellinów, których wielu poległo na placu boju. Specyfika starcia została oddana przez zasady specjalne scenariusza. Dotyczą one obowiązkowej szarży jazdy Gibellinów na pozycje Gwelfów na początku bitwy i aktywacji batalii Donati i Novello. Batalia Donati po uaktywnieniu się może uzyskać jednorazowo dowolnie długi ciąg aktywacji (dzięki mechanizmowi Continuum), który nie może być przechwytywany. Z kolei wejście do akcji batalii Novello zależy od rzutu kostką, przy czym szanse na to nie są wielkie, zwłaszcza wraz z postępami bitwy i wzrostem strat Gibellinów. Warto wspomnieć o zasadach dotyczących pogody. Mogą one doprowadzić do tego, że bitwa zakończy się wcześniej, ale prawdopodobieństwo tego jest jeszcze mniejsze niż uaktywnienia się batalii Novello. Scenariusz jest niezbalansowany na korzyść Gwelfów.

Gwelfowie – Raleen, Gibellini – Maciej

 

Pozycje obu armii przed bitwą. Po lewej armia Gibellinów, składająca się z trzech batalii (Montefeltro, Pazzo, Guglielmino) i znajdującej się z tyłu za prawym skrzydłem rezerwowej batalii Novello. Po prawej armia Gwelfów również składa się z trzech batalii (Vieri, Durfort, Mangiatori) oraz dwóch kompanii kuszników i łuczników na skrzydłach, a także dwóch rezerwowych batalii (Donati i Maghinardo).

Poprawiony: piątek, 20 listopada 2020 22:05

Więcej…

 

[Guelphs & Ghibellines] Benewent 1266 (zmierzch Hohenstaufów) – Maciej vs Raleen, 14.11.2020

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa pod Benewentem (1266) to decydujące starcie między Hohenstaufami i wspierającymi ich Gibellinami a papieskim stronnictwem Gwelfów. Po śmierci cesarza Fryderyka II posiadłości jego rodu w Italii w postaci Królestwa Sycylii starał się utrzymać Manfred, syn cesarza z pozamałżeńskiego związku z Bianką Lancią. Papiestwo dążyło jednak do całkowitego wyeliminowania rodu Hohenstaufów. Postanowiło to uczynić rękami młodszego brata króla Francji Ludwika IX Świętego – Karola Andegaweńskiego. Jego oddziały wkrótce wylądowały we Włoszech i ruszyły na południe do rozprawy z Manfredem. Doszło do niej w okolicach Benewentu. Gwelfowie mieli przewagę. Wynikała ona między innymi z wewnętrznej niespójności armii Manfreda. Walki rozpoczęła przypadkowa akcja saraceńskich łuczników na służbie Manfreda, którzy nawiązali kontakt bojowy z piechotą Gwelfów. Później do bitwy stopniowo włączała się jazda obu stron. W końcowej fazie starcia doszło do zdrady baronów sycylijskich, stanowiących ostatnią batalię armii Manfreda. Wielu z nich wraz z podległymi im ludźmi porzuciło swojego władcę, co przyniosło zwycięstwo Karolowi Andegaweńskiemu. Manfred poległ w bitwie, dzięki czemu Karol szybko opanował jego królestwo.

Scenariusz gry Guelphs & Ghibellines (wyd. Europa Simulazioni) przedstawiający bitwę przewiduje szereg zasad specjalnych określających kolejność aktywacji poszczególnych batalii (wchodzą one do bitwy stopniowo). Problemy Gibellinów w sferze dowodzenia oddano w ten sposób, że z wyjątkiem batalii składającej się z saraceńskich łuczników, inne batalie nie mogą uzyskać Continuum ani wykonywać Przechwytów. Mają zatem zawsze jedną aktywację. Po stronie Gibellinów występuje ciężka jazda niemiecka. Jako że źródła podają iż była ona bardzo ociężała, nie może wykonywać szarży, a jedynie zwykły atak. Szanse w całym scenariuszu przechylone są na stronę Gwelfów, zgodnie z realiami historycznymi bitwy. Szczególnym sposobem odniesienia zwycięstwa jest wyeliminowanie władcy przeciwnika. Zasady przewidują, że Manfred w żadnej z aktywacji, w której jego batalia wykonuje ruch, nie może oddalić się od oddziałów przeciwnika (co utrudnia mu unikanie przeznaczenia...).

Gwelfowie (Karol Andegaweński) – Maciej, Gibellini (Manfred) – Raleen

 

Pozycje armii przed bitwą. U dołu Gwelfowie (Karol Andegaweński), u góry Gibellinii (Manfred). Teren po lewej stronie jest pagórkowaty i trudny dla jazdy, co uniemożliwia od tej strony oskrzydlenie przeciwnika. Poza tym pole bitwy nie zawiera przeszkód terenowych (płynące przez nie strumienie są łatwe do przebycia dla jazdy i nie utrudniają w żaden sposób szarży, droga i most również nie mają większego znaczenia).

Więcej…

 

Madagaskar 1942

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Józef Dyskant
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2010
Stron: 219
Wymiary: 19,4 x 12,5 x 1,3 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-11828-7

Recenzja
Okres II wojny światowej jest jednym z częściej podejmowanych tematów popularnonaukowych książek w serii „Historyczne Bitwy” wyd. Bellona. Wydany w 2010 r. „Madagaskar 1942” ma za zadanie przybliżenie czytelnikowi serii operacji morskich i lądowych w 1942 r., związanych z największą wyspą Afryki. Temat ten jest mniej znanym dla przeciętnego czytelnika epizodem II wojny światowej i samo podjęcie go zasługuje na uznanie. Praca została napisana przez Józefa Wiesława Dyskanta jako jego szósta pozycja w całej serii.

Więcej…

 

102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Dzisiejszego dnia mija 102 lata od odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki zgodnemu wysiłkowi Polaków, w tym przedstawicieli wszystkich ugrupowań politycznych, nasz kraj powrócił na mapę Europy. Wymagało to nie lada wysiłku i umiejętności, zarówno politycznych, militarnych, jak i dyplomatycznych. Wiek temu Polacy potrafili cenić odzyskaną po latach zaborów niepodległość dającą im możliwość stanowienia o własnym losie. Warto pamiętać, że odrodzenie Polski po 123 latach niebytu nie było sprawą łatwą i docenić wysiłek naszych przodków oraz to, że mamy dziś własne państwo i tym samym jesteśmy „u siebie”. W tym roku z uwagi na pandemię Covid-19 przychodzi nam mierzyć się z nowymi, nieznanymi wcześniej wyzwaniami. Oby postawa twórców niepodległego państwa polskiego była dla wszystkich inspiracją w tym trudnym okresie i pozwoliła im znaleźć właściwą drogę postępowania.

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XIX edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Wszystkich wargamerów i modelarzy zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie modelarskim organizowanym już po raz dziewiętnasty przez Forum Strategie. Nieważne w jaki system bitewny gracie i jaki okres historyczny preferujecie. Również jeśli chodzi o skale modelarskie, możliwości wystawiania prac są szerokie (poruszamy się jednak w ramach skal standardowo stosowanych w wargamingu historycznym). Opracowując formułę tego konkursu staraliśmy się zorganizować go w taki sposób, by mogła w nim wziąć udział jak największa liczba uczestników.

Malowanie prac potrwa do 8 lutego 2021 r. Potem nastąpi wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród. Czasu na malowanie jest więc sporo i można spróbować sił w każdej z pięciu kategorii konkursowych.

Informacja o kategoriach konkursowych, nagrodach i terminach:
https://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=19350

Regulamin konkursu:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=13739

Dział konkursu na Forum Strategie, gdzie prezentowane są prace konkursowe:
http://www.strategie.net.pl/viewforum.php?f=231

Sponsorami nagród w konkursie są:

 

 


Obrazek

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

Obrazek

Poprawiony: wtorek, 10 listopada 2020 20:32

Więcej…

 

Zygmunt Korybutowicz. Litewski książę w husyckich Czechach (ok. 1395 – wrzesień 1435)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Jerzy Grygiel
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2016
Stron: 143
Wymiary: 20,5 x 14,5 x 0,9 cm
Oprawa: twarda/miękka
ISBN: 978-83-7730-170-8 (oprawa twarda), 978-83-7730-169-2 (oprawa miękka)

Recenzja
Postać Zygmunta Korybutowicza nie jest dobrze znana przeciętnemu „Kowalskiemu”. Ba! Nawet na szkolnych lekcjach historii informacje o tym księciu, jeżeli się w ogóle pojawiają, to są jedynie szczątkowe. Być może warto więc poznać tego średniowiecznego bohatera i przyjrzeć się bliżej jego życiu.

Poprawiony: wtorek, 10 listopada 2020 11:15

Więcej…

 

Strona 8 z 242