[Blood & Roses] Bitwa pod Bosworth 1485 – Raleen vs Silver, 12.09.2020

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa pod Bosworth (22.VIII.1485) to ostatnia i decydująca bitwa Wojny Dwóch Róż. Śmierć na polu bitwy króla Ryszarda III przesądziła o losach Anglii. Yorkowie (będący jedną z gałęzi panujących w Anglii od XII wieku Plantagenetów) ponieśli klęskę, a nad wyspiarskim królestwem władzę objęła nowa dynastia – Tudorów. Czy tak się musiało stać, to postaramy się sprawdzić w naszej rozgrywce. Kluczowa dla przebiegu bitwy okazała się postawa lorda Thomasa Stanley'a i jego brata Williama, którzy początkowo zachowywali postawę neutralną, wahając się do której ze stron dołączyć. W trakcie bitwy dali się jednak przekonać Henrykowi Tudorowi i dołączyli do sił Lancasterów (Tudorów), przesądzając o klęsce Yorków. Drugim istotnym czynnikiem była postawa straży tylnej, czyli ostatniego rzutu armii Yorków, pod wodzą Henry'ego Percy, hrabiego Northumberland. Zajął on postawę wyczekującą, a jego oddziały ostatecznie nie włączyły się do bitwy. Pod koniec, gdy wszystko było już rozstrzygnięte, poddał się zwycięzcy. Scenariusz koncentruje się na tych dwóch okolicznościach. Lancasterowie mają możliwość przeciągnąć na swoją stronę i tym samym uaktywnić siły Stanley'ów, które początkowo jedynie biernie przyglądają się bitwie i nie uczestniczą w niej w żaden sposób. Z kolei Yorkowie mogą próbować uaktywnić straż tylną pod wodzą Northumberlanda, początkowo także „zamrożoną”. Odbywa się to na odmiennych zasadach. By nie wchodzić nadmiernie w szczegóły powiem jedynie, że aktywizacja zgrupowania Northumberlanda jest nieco trudniejsza niż Stanley'ów. W przypadku tych ostatnich dużo zależy od tego jaki żeton aktywizacji (i ewentualnie kolejne żetony) wylosuje gracz kierujący Lancasterami.

Lancasterowie – Silver, Yorkowie – Raleen.

 

Rozstawienie początkowe. U dołu armia Lancasterów (czerwoni) pod wodzą Henryka Tudora. Przednią, większą batalią dowodzi John de Vere, hrabia Oxford, drugą, mniejszą batalią, złożoną wyłącznie z jazdy, sam Henryk, wówczas hrabia Richmond. U góry armia Yorków (biali) pod wodzą króla Ryszarda III. Pierwszą batalią dowodzi John Howard, książę Norfolk, drugą sam król, zaś trzecią Henry Percy, hrabia Northumberland. Po prawej u dołu oddziały neutralnych początkowo Stanley'ów.

Poprawiony: niedziela, 27 września 2020 08:34

Więcej…

 

Bogowie wojny: Lee – konkurs rocznicowy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W związku z 15-leciem Forum Strategie organizujemy konkurs, w którym do wygrania jest dowolny blister żywicznych figurek do systemu bitewnego Bogowie wojny: Lee (wyd. GM Boardgames). Autorami systemu są Maciej Molczyk i Grzegorz Molczyk. Sponsorem nagrody jest firma GM Boardgames. W konkursie mogą brać udział użytkownicy Forum Strategie, posiadający na nim aktywne konta. Wśród wszystkich, którzy poprawnie odpowiedzą na największą liczbę spośród siedmiu pytań, wylosujemy szczęśliwca, któremu przypadnie nagroda. Pytania konkursowe będą związane z system Bogowie wojny: Lee:

1) Wymień przynajmniej 3 bitwy historyczne z wojny secesyjnej, które zostały rozegrane w klubie Bolter w latach 2018 - 2020 na zasadach systemu Bogowie wojny: Lee.
2) Który rozdział podręcznika II edycji do Bogowie wojny: Lee ma najwięcej stron?
3) Która nacja wygrała kampanię 2019 roku w Bogowie wojny: Lee i ile zdobyła ogółem punktów?
4) Jaki gracz w indywidualnej punktacji wygrał kampanię 2018 roku? Jaką grał nacją i ile zdobył punktów?
5) Jaką jednostkę według zasad Bogowie wojny: Lee na polu bitwy odwzorowuje jedna podstawka piechoty? Ile cali na stole odpowiada jednej mili?
6) Która armia spośród 4 wymienionych (Unia, Konfederacja, Wielka Brytania, Francja) posiada figurki zrobione tylko i wyłącznie w żywicy?
7) Kto jest patronem nadchodzącej morskiej gry bitewnej od GM Boardgames?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 4 października 2020. W odpowiedzi proszę podać także nick na forum. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowej odpowiedzi nastąpi na forum w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi. Jednocześnie zapraszamy wszystkich, zwłaszcza starych bywalców, do rocznicowej dyskusji na forum.

 

Poprawiony: piątek, 25 września 2020 18:47

Więcej…

 

Wzgórze 262. Chambois 19-21 sierpnia 1944 – konkurs rocznicowy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W związku z 15-leciem Forum Strategie organizujemy konkurs, w którym do wygrania jest egzemplarz gry Wzgórze 262. Chambois 19-21 sierpnia 1944 (wyd. Strategemata). Autorem gry jest Adam Niechwiej. Sponsorem konkursu jest sklep FortGier.pl W konkursie mogą brać udział użytkownicy Forum Strategie, posiadający na nim aktywne konta. Wśród wszystkich, którzy poprawnie odpowiedzą na pytanie, wylosujemy szczęśliwca, któremu przypadnie nagroda. Pytanie konkursowe będzie związane z bitwą pod Falaise, której poświęcona jest gra:

Proszę podać w jakie typy czołgów była wyposażona 1 Dywizja Pancerna gen. Maczka podczas bitwy pod Falaise oraz trzy typy innych niż czołgi pojazdów pancernych będących wówczas na wyposażeniu tej dywizji.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 3 października 2020. W odpowiedzi proszę podać także nick na forum. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowej odpowiedzi nastąpi na forum w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi. Jednocześnie zapraszamy wszystkich, zwłaszcza starych bywalców, do rocznicowej dyskusji na forum.

 

Poprawiony: czwartek, 24 września 2020 07:16

Więcej…

 

Ostrołęka 26 maja 1831 – konkurs rocznicowy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W związku z 15-leciem Forum Strategie organizujemy konkurs, w którym do wygrania jest egzemplarz gry Ostrołęka 26 maja 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica). Gra ukazała się 5 lat temu i zostały już pojedyncze sztuki. To jedna z ostatnich okazji do jej zdobycia. Alternatywnie zwycięzca będzie mógł wybrać jedno z rozszerzeń: Iganie 1831 lub Ostrołęka 16 lutego 1807. W konkursie mogą brać udział użytkownicy Forum Strategie, posiadający na nim aktywne konta. Wśród wszystkich, którzy poprawnie odpowiedzą na pytanie, wylosujemy szczęśliwca, któremu przypadnie nagroda. Pytanie konkursowe będzie związane z bitwą pod Grochowem, która ostatnio szczególnie nas interesuje i o której mam nadzieję uda się niedługo stworzyć kolejną grę opartą na zasadach Ostrołęki 26 maja 1831:

W bitwie pod Grochowem armia powstańcza użyła broni nieznanej w armii przeciwnika. Spowodowała ona chaos w szeregach kawalerii rosyjskiej i pomogła odeprzeć atak Rosjan. Co to za tajemnicza broń?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 2 października 2020. W odpowiedzi proszę podać także nick na forum. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowej odpowiedzi nastąpi na forum w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi. Jednocześnie zapraszamy wszystkich, zwłaszcza starych bywalców, do rocznicowej dyskusji na forum.

 

 

Poprawiony: środa, 23 września 2020 19:46

Więcej…

 

15-LECIE FORUM STRATEGIE

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Dziś mija 15 lat od założenia Forum Strategie. Nie wydaje się to znowu tak dużo, ale w świecie internetu czas płynie szybciej. Wrażenie to potęguje postęp techniczny w dziedzinie informatyki, dokonujący się na naszych oczach. Zaczynaliśmy w czasach z dzisiejszej perspektywy zamierzchłych. Fora i strony internetowe poświęcone tematyce, którą się zajmujemy, dopiero powstawały. Internet zaczynał się upowszechniać. Dla wielu, w tym i dla mnie, był to okres odkrywania tego nowego, wirtualnego świata, z jego wszystkimi wadami i zaletami. Zalety chyba przeważały, przynajmniej dawniej. Paradoksem jest, że analogowe hobby historyczne, jakimi są planszówki wojenne, bitewniaki, modelarstwo oraz książki, a po trochu także i inne, jak rekonstrukcja historyczna, potrafiły się w nim odnaleźć i z powodzeniem go wykorzystać. Fora internetowe stały się miejscami spotkań ludzi o podobnych zainteresowaniach i wymiany doświadczeń. Ułatwiły zawiązywanie i realizację różnego rodzaju inicjatyw. Odbyło się wiele wartościowych dyskusji o historii i naszych hobby, które mimo upływu lat czyta się z przyjemnością i które stanowią wartość samą w sobie. Nieraz zdarzały się posty rozmiarami przypominające raczej artykuły niż „zwykłe” komentarze. Wraz z forami powstawały portale, później pojawiły się także blogi. Dziś żyjemy w nieco innej rzeczywistości. Gdy forum rozpoczynało swoją działalność, nie dawano mu zbyt wiele szans. Niektórzy pisali, że jeśli przetrwamy więcej niż 2-3 lata, będzie to sukces. Mimo różnych wyzwań i problemów, z jakimi przyszło nam się mierzyć, udało się przez 15 lat prowadzić aktywną działalność. Zazwyczaj w różnych okresach koncentrowała się ona na wybranych obszarach, przy czym częściej był to wyraz spontanicznych decyzji niż planowania.

Przez forum przewinęło się w ciągu tych 15 lat mnóstwo ludzi. Bez nich... bez Was nie byłoby ono tym czym się stało. W poprzednich latach niejednokrotnie zdarzało mi się wyróżniać konkretne osoby. Z czasem ma to coraz mniejszy sens o tyle, że musiałbym bardzo wiele osób wymienić, a i tak niektórych na to zasługujących prawdopodobnie bym pominął, co mogliby mi poczytywać jako przejaw niewdzięczności bądź zapomnienia. Chciałbym podziękować zarówno tym, którzy napisali wiele postów, nieraz idących w tysiące, jak i tym, którzy piszą i zaglądają tu raczej okazjonalnie. W przeciwieństwie do niektórych administratorów prowadzenie przez lata tego forum nauczyło mnie doceniać wszystkich użytkowników. Chciałbym, aby niezależnie od stopnia zaangażowania i aktywności wszyscy czuli się tutaj dobrze. Pamiętam także o gościach, czyli tych, którzy jedynie czytają forum, nie posiadając na nim kont. Często po latach obserwowania jak ono funkcjonuje decydują się tu zarejestrować i wziąć aktywnie udział w dyskusjach. Nieraz jako administrator zastanawiałem się jaki byłby odbiór tego co się u nas dzieje przez postronnego obserwatora, czyli z punktu widzenia gościa. Wierzę, że takie spojrzenie pomagało mi podejmować właściwe decyzje. Szczególne podziękowania kieruję do tych, którzy wspomagali forum od strony technicznej, do tych, którzy pisali różne teksty bądź tworzyli inne materiały zamieszczane na portalu, jak również do tych, którzy wspierali finansowo działalność forum. Kieruję je także do wszystkich osób, które w inny sposób przyczyniły się do tego, że to forum mimo upływu tylu lat istnieje w sieci i może działać. Jak to już kiedyś pisałem, spośród wielu różnych zdarzeń, które miały miejsce, za jeden z największych sukcesów uważam to, że udało się zgromadzić w jednym miejscu wiele osób o podobnych, ale jednak różniących się między sobą zainteresowaniach. Mam na myśli zwłaszcza to, że w ramach jednego forum potrafili połączyć siły miłośnicy planszówek i bitewniaków, co zazwyczaj w internecie się nie udaje i grupy te funkcjonują jako odrębne plemiona. Na tym nie koniec, bo przewijają się przez forum pasjonaci historii, modelarze, rekonstruktorzy i fani gier komputerowych. Od lat łączy nas historia. Równie ważnym, choć rzadko wspominanym spoiwem jest zamiłowanie do rozrywek umysłowych. Mam nadzieję, że tak zostanie i ta różnorodność oraz otwartość na ludzi niekoniecznie o takich samych, ale pokrewnych zainteresowaniach będzie naszym atutem.

Okrągła rocznica przypadająca w tym roku to z pewnością dobra okazja by przywołać wspomnienia, których sam mam mnóstwo, zaś dla tych, którzy są od niedawna, do dzielenia się wrażeniami co do forum. Jest co wspominać. Mam nadzieję, że ta rocznica będzie także dobrą okazją do spotkania starych forumowych wiarusów (i wiarusek...), których starałem się zaprosić do zajrzenia w nasze progi. Nie we wszystkich przypadkach mi się udało, choćby z tej przyczyny, że niektóre adresy mailowe i numery telefonów się zdezaktualizowały. Sądzę jednak, że przynajmniej niektórzy do nas trafią. Dziękuję wszystkim jeszcze raz za te 15 lat. Pewien etap działalności za nami. Wierzę, że przed nami jeszcze wiele dobrych dni.

Poprawiony: czwartek, 24 września 2020 08:24

Więcej…

 

[Blood & Roses] Bitwa pod Tewkesbury 1471 – Raleen vs Silver, 12.09.2020

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa pod Tewkesbury (4.V.1471) stanowi kolejne starcie ze środkowej fazy Wojny Dwóch Róż. Przyglądając się polu bitwy widać, że coraz bardziej dominują na nim jednostki strzelcze. Historycznie zwyciężyli Yorkowie. Plan Lancasterów opierał się na ataku prawym skrzydłem Edmunda Beauforta, księcia Somerset. Po tym jak wysforowało się ono do przodu by oskrzydlić batalię Ryszarda, księcia Gloucester (późniejszego Ryszarda III), na jego tyłach pojawił się oddział jazdy Yorków, który wypadł nagle z zasadzki. Jego pojawienie się spowodowało zamęt w zgrupowaniu Somerseta. Zostało ono wkrótce rozbite. Siły Somerseta rozpoczęły ucieczkę w kierunku rzeki Severn, gdzie wielu zwolenników Lancasterów zostało wymordowanych w miejscu określanym później jako „Krwawa Łączka”. Somerset ruszył wówczas ku centrum, gdzie oskarżył dowódcę środkowej batalii, Johna Wenlocka o zdradę i rozpłatał mu głowę. Widząc co się dzieje, żołnierze Lancasterów zaczęli uciekać z pola bitwy przez rzekę Avon, w której wielu utonęło. Przesądziło to o klęsce. Podczas pościgu ludzie księcia Clarence dogonili i zabili księcia Edwarda Westminstera (syna królowej Małgorzaty). Scenariusz zawiera dwie specjalne, dość proste w stosowaniu zasady. Pierwsza dotyczy wypadu kawalerii z zasadzki po lewej stronie pola bitwy (analogiczna zasada jak w bitwie pod Towton). Druga zasada pozwala Lancasterom aktywować kolejno kilka razy pod rząd batalię Somerseta, stosując procedurę kontynuacji (standardowo nie można tej samej batalii aktywować w kolejnych, następujących po sobie aktywacjach). Jest to możliwe dopóki Lancasterowie zachowują ciąg aktywacji Somerseta. Gdy zostanie on przerwany, możliwość aktywowania Somerseta kilka razy pod rząd (bez aktywowania po drodze innych batalii) znika. Zasada ta oddaje flankowy atak Somerseta, który miał miejsce w tej bitwie. Ważny dla przebiegu bitwy jest także trudny teren rozdzielający początkowo obie armie.

Lancasterowie – Silver, Yorkowie – Raleen.

 

Od strony południowej armia Yorków (biali). Składają się na nią lewoskrzydłowa batalia Ryszarda, księcia Gloucester, tworząca centrum batalia króla Edwarda IV, i prawoskrzydłowa batalia Williama Hastingsa, barona Hastings. Po stronie Lancasterów (czerwoni) prawe skrzydło tworzy najsilniejsza batalia Edmunda Beaufort, księcia Somerset, centrum znajduje się pod nominalnym dowództwem księcia Edwarda Westminstera, a faktycznym Johna Wenlocka, barona Wenlock, zaś lewe skrzydło zajęła batalia Johna Courtenay, hrabiego Devon.

Poprawiony: poniedziałek, 21 września 2020 20:03

Więcej…

 

Strona 8 z 239