Bitwa pod Iganiami 1831

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

1. Bitwa pod Grochowem i jej konsekwencje
Wyruszając w 1831 roku na wojnę z polskimi powstańcami Rosjanie byli pewni swego. Głównodowodzący armią rosyjską feldmarszałek Iwan Dybicz oceniał, że wojnę uda się zakończyć jednym szybkim uderzeniem jeszcze w zimie1. Przynajmniej część rosyjskich żołnierzy podzielała ten optymizm2. Stąd nie dbano zbytnio o tabory i zaopatrzenie, co później dało o sobie znać. Dybicz chciał odnieść zwycięstwo w stylu pogromcy powstania kościuszkowskiego, feldmarszałka Aleksandra Suworowa, który rozbijając armię polską w bitwie pod Maciejowicami (10.X.1794) i dokonując rzezi Pragi (4.XI.1794) jednym mocnym ciosem złamał morale i wolę oporu Polaków, doprowadzając do klęski powstania3. W sztabie rosyjskim nie lekceważono wysokiego morale i wyszkolenia armii Królestwa Polskiego, ale jej słabość liczebna w stosunku do armii rosyjskiej i brak doświadczonych dowódców wyższego szczebla miały przesądzić sprawę na rzecz Rosjan4. Powstańcom udało się jednak zatrzymać rosyjską ofensywę w bitwie pod Grochowem, zwanej też bitwą pod Olszynką Grochowską (25.II.1831). Już zimą armia powstańcza odniosła pierwszy sukces, pokonując w bitwie pod Stoczkiem (14.II.1831) zgrupowanie gen. Fiodora Geismara. Również bitwy w okresie poprzedzającym decydujące starcie pod Grochowem, zwłaszcza toczące się przez dwa dni zmagania pod Wawrem (19-20.II.1831), wskazywały, że Polacy nie będą łatwym przeciwnikiem dla carskich żołnierzy.

Poprawiony: piątek, 20 marca 2020 14:04

Więcej…

 

Broń pancerna podczas wojny domowej w Rosji. Bolszewicy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Niefortunna publikacja o zalążkach broni pancernej Armii Czerwonej

 

Informacje o książce
Autor: David Bullock
Tłumaczenie: Tomasz Basarabowicz
Wydawca: Napoleon V
Seria: New Vanguard
Rok wydania: 2016
Stron: 53
Wymiary: 25 x 18,5 x 0,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-65652-04-1

Recenzja
W 2016 r. oficyna Napoleon V wypuściła na polski rynek księgarski tłumaczenie książki Davida Bullocka Broń pancerna podczas wojny domowej w Rosji. Bolszewicy, wydawnictwa Osprey. Zawarte w niej błędy i nieścisłości budzą wątpliwości co do zasadności tego posunięcia. Pomimo że mamy tu do czynienia z tytułem popularnonaukowym, zdecydowałem się na napisanie niniejszego tekstu ze względu na fakt, iż recenzowana publikacja jest dotychczas jedyną dostępną w naszym języku monografią, traktującą na temat broni pancernej w rosyjskiej wojnie wewnętrznej, bowiem dysertacja doktorska dr. Marcina Stasiewicza Radziecka broń pancerna w okresie wojny polsko–bolszewickiej 1919-1920 nie ukazała się w formie książkowej.

Poprawiony: środa, 18 marca 2020 23:34

Więcej…

 

Czy „Root” jest grą wojenną?

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Krętymi drogami podąża nieraz rozwój gier planszowych. Ostatnio jednym z tytułów, który znalazł się w centrum zainteresowania graczy, zarówno tych grywających na co dzień w eurogry, jak i tych preferujących gry wojenne, jest „Root”. Opowiada on o rywalizacji o panowanie nad lasem między różnymi grupami zwierząt i pojedynczymi wybitnymi osobnikami. Ci ostatni, chyba w nawiązaniu do „Muminków”, zyskali już w pewnych kręgach miano „włóczykijów”. Można grać w 4 bądź 5 osób. Tytuł należy do abstrakcyjnych, co nie oznacza, że nie posiada swojego klimatu. Tak został skonstruowany. Nie bez powodu. Jego wartość polega bowiem przede wszystkim na tym, że każda z frakcji bardzo różni się od pozostałych. Mają zupełnie inny zestaw akcji, czy mówiąc szerzej aktywności w grze, i całkowicie odmienne warunki zwycięstwa. Jednocześnie zależą od siebie nawzajem. Jak to zwykle bywa w grach wieloosobowych, mogą sobie zarówno przeszkadzać, jak i pomagać. Nową jakość stwarza przede wszystkim ów stopień zróżnicowania frakcji przy dużej liczbie wzajemnych współzależności. „Root” potrafi wzbudzać bardzo „wojenne” emocje, a rywalizacja między graczami przypomina działania wojenne. Stąd też pojawiły się opinie, że właściwie jest to gra wojenna. Samej gry jako takiej nie będę omawiał ani recenzował. Pojawiło się już w sieci wiele materiałów jej poświęconych na różnych portalach, blogach i kanałach You Tube. Tym, którzy chcieliby się z nią bliżej zapoznać, szczególnie polecam poświęcony jej cykl na kanale Hexmagazine.

Poprawiony: poniedziałek, 16 marca 2020 15:09

Więcej…

 

IV Gladius przesunięty na jesień

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W związku z epidemią koronawirusa postanowiliśmy przełożyć IV edycję konwentu gier bitewnych GLADIUS na jesień. Impreza była zaplanowana na 16-17 maja 2020 r. i uzyskaliśmy już stosowną zgodę Dziekana Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej co do jej organizacji. Uważamy, że obecna sytuacja nie pozwoli dobrze przygotować się do imprezy części osób i firm wystawiających pokazy, co wymaga czasu i zaangażowania, a także tego by termin imprezy był pewny. Liczymy się także z rezygnacją z udziału w niej w tym terminie części pozostałych uczestników.

W najbliższym czasie na Politechnice Warszawskiej mają zostać podjęte decyzje co do wszystkich wydarzeń odbywających się do końca maja, odnośnie tego czy władze uczelni wyrażają zgodę na to by one się odbyły. Nie jest więc wykluczone, że w trakcie przygotowań dowiedzielibyśmy się, że nie mamy już zgody na przeprowadzenie imprezy w tym terminie. Nie chcemy stawiać, zwłaszcza przygotowujących pokazy, w takiej sytuacji, że nagle dowiedzą się o odwołaniu imprezy. Poza tym uważamy, że w najbliższym czasie ogólna atmosfera nie będzie sprzyjać organizacji tego konwentu.

Będziemy starali się zorganizować imprezę pod koniec sierpnia bądź w pierwszej połowie września. Gdy zapadną wiążące ustalenia co do terminu, osobno o tym poinformujemy.

Poprawiony: wtorek, 07 lipca 2020 07:44

Więcej…

 

VI Strategos

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Za nami szósta edycja konwentu STRATEGOS! Trwająca od 6 do 8 marca impreza odbyła się w gościnnych podwojach Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Wydział jest jednym z najlepszych miejsc do studiowania w naszym kraju, gwarantującym znalezienie pracy zgodnej z kierunkiem studiów, a przy tym bardzo przyjaznym dla studentów, znanym z życzliwości dla różnych niestandardowych inicjatyw budujących pozytywny wizerunek uczelni. To tutaj od ponad 10 lat działa klub gier planszowych „Agresor”, w ramach którego mieliśmy okazję wielokrotnie się spotykać.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, staraliśmy się pokazać na imprezie coś z naszego rodzimego podwórka planszówkowego. Nowością była z pewnością prezentowana nie tak dawno po raz pierwszy na II Memoriale Tomasza Bulzackiego gra Ostrołęka 16 lutego 1807 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), która ukazała się pod koniec listopada 2019 r. Inną nowością był najnowszy tytuł wydawnictwa Strategemata – How the West was Saved: The Russo-Polish War 1920. Na konwencie byli też z nami Robert Sypek ze Stawką większą niż życie (wyd. Inte-gra i TVP S.A.), Marek Domański z wydanym jeszcze w czasach Dragona Hobby systemem Pluton, a spośród młodszych autorów Jędrzej Jabłoński, którego kolejny już projekt o nazwie Aurea Mediocritas, poświęcony Europie środkowej w XV wieku, miejmy nadzieję, że rozwinie skrzydła i doczeka się kiedyś wydania. Ponadto warto wspomnieć, że na konwencie pojawiła się w tym roku niemal cała redakcja dawnego magazynu Dragon Hobby, ze schyłkowego okresu jego istnienia, czym zapewne nie tylko ja mogę czuć się zaszczycony.

Pewną nowością na konwencie jest ciut większa niż ostatnio obecność eurogier, a także większa niż zwykle obecność pań, które jednak nie zawsze były chętne by dać się uwiecznić na zdjęciach, czego bardzo żałuję. O ile co do tej pierwszej kwestii zdania mogą być podzielone, bo było to już wielokrotnie przedmiotem różnych dyskusji, to co do drugiej wydaje się, że wszyscy gracze i goście będą ze mną zgodni. Więcej było też dzieci, które na konwencie mają szanse spróbować swoich sił, coraz częściej zdarza się, że grając ze swoimi rówieśnikami. Cieszę się również, że przybywają do nas nowi gracze i gracze z odległych stron Polski. Zawsze staram się docenić takie osoby i ułatwić im udział w imprezie. W tym roku nadarzyła się szczególna po temu okazja, bo mieliśmy do rozdania sporo gratisów w postaci książek i gier. W tym miejscu chciałbym podziękować sponsorom: Wydawnictwu Bellona, Instytutowi Wydawniczemu Erica, sklepowi Fort Gier i Robertowi Sypkowi. Wspomnę, że sam również dołożyłem do tej puli skromną cegiełkę.

Jak co roku na konwencie grano w wiele gier. Nie udało mi się być wszędzie, więc zdjęcia, choć jest ich dość dużo, jak to zwykle bywa, nie odzwierciedlają wszystkiego co działo się podczas imprezy. Spośród gier o tematyce historycznej grano w następujące tytuły: Barbarossa: Army Group Center, 1941 (wyd. GMT Games), The Guns of Gettysburg (wyd. Mercury Games), Napoleon’s Triumph (wyd. Simmons Games), For the People (wyd. GMT Games), The Napoleonic Wars (wyd. GMT Games), Iena 1806 (gra z magazynu Vae Victis), Silver Bayonet: The First Team in Vietnam, 1965 (wyd. GMT Games), Combat Commander (wyd. GMT Games), Commands & Colors: Medieval (wyd. GMT Games), Blue Cross, White Ensign (wyd. GMT Games), Ostrołęka 16 lutego 1807 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), Iganie 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), Zimna wojna (wyd. GMT Games/Bard), The Sword of Rome (wyd. GMT Games), Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego (wyd. GMT Games/Gołębiewski), Orzeł i Gwiazda (wyd. Leonardo), Empire of the Sun (wyd. GMT Games), Wyścig do Renu (wyd. Phalanx), Lincoln (wyd. Phalanx), Stawka większa niż życie (wyd. Inte-gra i TVP S.A.), 1812: The Invasion of Canada (wyd. Academy Games), How the West was Saved: the Russo-Polish War 1920 (wyd. Strategemata), Aurea Mediocritas (prototyp), Kircholm 1605 (wyd. Dragon), Pluton (gra z magazynu Dragon Hobby), 2 de Mayo (wyd. Gen-X Games). Do powyższego grona można także doliczyć co najmniej dwie gry luźno osadzone w realiach historycznych: Pandemic: Upadek Rzymu (wyd. Rebel) i Cywilizacja: poprzez wieki (wyd. Galakta). Nie mógłbym też w tym miejscu nie wspomnieć o rozgrywce w Roota (wyd. Rebel), która odbyła się w piątek. Przez konwent przewinęło się również kilka innych eurogier. Imprezę zamknęła rozgrywka w Obcych (wyd. Gambit). Wspomnę jeszcze o szykowanych rozgrywkach w Fornovo 1495 (wyd. Compass Games) i Budapeszt 1945 (wyd. Mirage). Z przyczyn niezależnych ostatecznie nie doszły one do skutku.

Dziękuję wszystkim, którzy byli na tej edycji imprezy. Mam nadzieję, że dobrze się bawiliście i liczę na to, że pojawicie się na kolejnym STRATEGOSIE.

 

Na początek naszej konwentowej relacji dwa prawdziwe wilki morskie i rozgrywka w Blue Cross, White Ensign (wyd. GMT Games), będące trzecią częścią systemu Flying Colors. Rozgrywano scenariusz przedstawiający bitwę koło Góry Athos (1807). W starciu uczestniczyły floty rosyjska i turecka.

Poprawiony: niedziela, 29 marca 2020 21:14

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (2 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe:

1) Tomasz Romanowski – „Galia belgijska 57-51 p.n.e.” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Ernest Szum – „Siemiatycze 1863” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Krzysztof Mazowski – „Torres Vedras 1810” (seria „Historyczne Bitwy”)


PYTANIA KONKURSOWE

1. Napoleoński marszałek, dowodził kawalerią gwardii, zginął w 1813 roku. O kogo chodzi?

2. Polski generał, pisarz i teoretyk wojskowości, a także emigracyjny działacz niepodległościowy znany z krytyki powstania listopadowego, zwłaszcza dowódców i elit powstańczych. Gdy samemu przyszło mu przejść od słów do czynów i dowodzić w powstaniu styczniowym, nie popisał się jednak i po dwóch przegranych bitwach, gdy dowodzone przez niego oddziały poniosły klęskę, szybko porzucił kraj powracając na emigrację i głosząc tam tezę o fatalnym przygotowaniu powstania w Polsce. O kogo chodzi?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 25 marca 2020. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: wtorek, 17 marca 2020 00:10

Więcej…

 

Strona 8 z 225