„Bitwa nad Wkrą 1920” na IX Strategosie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

„Bitwa nad Wkrą 1920”, wydana nie tak dawno temu przez Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, to kolejny tytuł, który będzie można zobaczyć w akcji podczas IX edycji STRATEGOSA. Rozgrywka odbędzie się z udziałem autora – Sławomira Łukasika. Zwykle dużo piszemy o prototypach, więc w tym przypadku zaznaczę, że mówimy o wydanej grze. Przedstawia ona mniej znany, ale również bardzo ciekawy front wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Wszyscy słyszeli o obronie Warszawy i kontrofensywie znad Wieprza, ale o bohaterskich walkach na północy zazwyczaj mało kto pamięta. Cechą STRATEGOSA jest to, że staramy się przybliżać tytuły stworzone w naszym kraju i pokazywać, że w tej materii „Polacy nie gęsi…”, zwłaszcza, że w naszym przekonaniu są one tego warte. Wspomnę tylko, że to nie jedyna gra stworzona i wydana przez Sławka Łukasika. W zanadrzu ma on także sporo niewydanych jeszcze projektów, które można zobaczyć na naszym FORUM. Ostatnio testowana jest intensywnie gra poświęcona wojnie na Pacyfiku, o czym także mamy nadzieję będzie okazja porozmawiać podczas konwentu.

Więcej…

 

„Aurea Mediocritas” na IX Strategosie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

„Aurea Mediocritas – Europa Środkowa u progu renesansu” to kolejny projekt autorski, który będzie można zobaczyć na IX edycji STRATEGOSA. Będzie z nami także autor – Jędrzej, znany bywalcom naszego forum jako Man of Lowicz. Gra przedstawia historię Europy Środkowej w skali strategicznej na przełomie wieków średnich i renesansu. Jest to klasyczny tytuł card driven dla wielu osób. W tym przypadku dla 4-5. Gracze kierują poszczególnymi, najważniejszymi państwami regionu i wykonują swoje akcje poprzez zagrywanie kart zawierających wydarzenia historyczne i punkty operacyjne (zwykle trzeba wybrać jedną z tych dwóch opcji przy zagraniu każdej karty). Ważnym elementem rozgrywki są działania dyplomatyczne. Gra jest testowana od jakiegoś czasu i z tego co wiem testy są już w zaawansowanej fazie. Mam nadzieję, że doczeka się w najbliższym czasie wydania. Jak pokazuje przykład niektórych pozycji tego typu, pośpiech w wydawaniu zwykle wpływa negatywnie na jakość, więc nie warto się nadmiernie spieszyć. Na zdjęciu fragment rozgrywki w wersji na Vassala.

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (50 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć pięćdziesiątą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI NA PYTANIA DRUGIEGO ETAPU

1. Podczas jednej z bitew powstania listopadowego miało miejsce starcie ułanów polskich i rosyjskich. W decydującym momencie, wraz w wkroczeniem do walki doborowego pułku rosyjskich ułanów, stała się ona bardzo wyrównana i doszło do przemieszania kawalerzystów obu stron. Polacy natrafili na godnego siebie przeciwnika, ostatecznie jednak zwyciężyli. Poza lepszym wyszkoleniem żołnierzy zadecydował o tym pewien szczegół techniczny dotyczący uzbrojenia, który dał polskim ułanom przewagę. Tak przynajmniej opisuje to ich dowódca będący weteranem wojen napoleońskich i wybitnym kawalerzystą. Sama bitwa została przez Polaków przegrana, ale dzięki zwycięskiej walce stoczonej przez ułanów zdezorganizowana polska piechota i artyleria mogły się bezpiecznie wycofać. Co to za bitwa i jaki szczegół techniczny dał polskim ułanom przewagę w starciu z ich rosyjskimi odpowiednikami?

Bitwa pod Górami Ponarskimi (albo pod Wilnem) 19.VI.1831. Szczegół techniczny dający polskim ułanom przewagę to krótsze lance, które okazały się w boju lepsze.

Wspomniany epizod opisuje w swoim pamiętniku dowodzący polskimi ułanami gen. Dezydery Chłapowski, w czasie epoki napoleońskiej oficer 1 Pułku Szwoleżerów-Lansjerów Gwardii Cesarskiej. W walce starły się polski 1 Pułk Ułanów i rosyjski Orenburski Pułk Ułanów. Wśród odpowiedzi pojawiały się bitwa pod Olszynką Grochowską czy bitwa pod Stoczkiem, chciałbym jednak zwrócić uwagę, że tam podczas decydujących starć przeciwnikiem polskich ułanów nie byli rosyjscy ułani, ale odpowiednio rosyjscy kirasjerzy i strzelcy konni. Pytaliśmy także o szczegół techniczny dotyczący uzbrojenia i wyposażenia ułanów, więc inne rozwiązania techniczne, niedotyczące kawalerii, np. race kongrewskie, tutaj nie pasowały.

2. Planując inwazję państw Osi na Maltę strona niemiecka nosiła się z zamiarem użycia w ramach operacji desantowej kilku egzemplarzy sowieckiego sprzętu bojowego, świeżo zdobytych podczas działań w Rosji latem 1941 r. Proszę podać nazwę tego sprzętu.

Czołg ciężki KW-2

Uznawaliśmy także odpowiedzi, gdzie padały inne typy sowieckich czołgów, o ile wśród nich występowały czołgi KW-1 lub KW-2.

3. Podczas amerykańskiej inwazji na Guadalcanal, gen. Rupertus zanotował wpadkę wychodząc na ignoranta w temacie uzbrojenia strzeleckiego Korpusu Marines. 9 sierpnia 1942 r., podczas końcowych walk o wyspę Tulagi zaczepił jednego z oficerów Paramarines (batalionu spadochronowego operującego w ramach 1 Dywizji Marines), łajając żołnierza za nieregulaminowe uzbrojenie omyłkowo wzięte przez generała za zdobyczny japoński karabin. Proszę podać nazwę broni, której nie rozpoznał generał.

Karabin samopowtarzalny Johnson M1941 kal. 7,62 mm

W pytaniu, jak wynika z jego treści i kontekstu, chodziło o karabin, więc nie mógł to być bagnet, jak podało kilka osób. Trudno, żeby generał pomylił bagnet z karabinem, natomiast mógł pomylić dwa typy karabinów. Jedynie dodatkowo wspomnę, że wspomniany karabin posiadał bagnet kłujny. Tego typu bagnety w armii japońskiej miały tylko karabinki kawalerii.

Prawidłowe odpowiedzi na pytania I części konkursu podaliśmy TUTAJ. Pytania II części okazały się znacznie trudniejsze i przerzedziły grono odpowiadających. Początkowo wydawało się nawet, że liczba odpowiedzi będzie taka, iż nie będzie trzeba robić losowania, ale w końcówce zmobilizowaliście się i pojawiło się więcej odpowiedzi. Po tym też wnosimy, że niektórzy szukali odpowiedzi do końca albo niemal do końca czasu trwania konkursu. Ci, którym udało się w tej edycji odpowiedzieć dobrze na wszystkie pytania, wykazali się dużą wiedzą i mieli znacznie większe szanse na zdobycie nagrody niż podczas standardowych edycji konkursu. Po prawdzie, chętnie przyznalibyśmy je wszystkim, którzy nadesłali komplet poprawnych odpowiedzi, ale jako że i tak nagród było więcej niż zwykle oraz ze względu na to, że Bellona sponsoruje także nagrody w organizowanym przez nas równolegle konkursie modelarskim (tam przypada akurat 25 edycja, a więc także jest ona dla nas wyjątkowa), nie chcemy nadużywać cierpliwości Wydawnictwa.


Po losowaniu nagrody (za całą 50 edycję) powędrują do następujących osób:

1) TomaszN
2) Kretus
3) Fidor99
4) Mariusz Landowski
5) Wojciech Biliński

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi. To była wyjątkowa edycja konkursu również dla nas. Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Poprawiony: czwartek, 29 lutego 2024 10:07

Więcej…

 

„In Fours to Heaven” na IX Strategosie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Konwent Strategos już w najbliższy weekend (2-3 marca 2024), a więc niewiele czasu zostało. Przypominam, że gramy w Bibliotece Głównej SGGW w Warszawie. Finalizujcie swoje plany rozgrywkowe. Przed nami dwa wspaniałe dni nad planszą. Jak co roku ważnym elementem imprezy będzie obecność autorów gier i prototypów tytułów, które w bliższej lub dalszej perspektywie mają się ukazać. Często są to gry na ostatnim etapie przed wydaniem, więc warto się zainteresować, a konwent to dobra okazja do zapoznania się z nimi przedpremierowo. Jedną z takich gier jest „In Fours to Heaven” Grzegorza Kuryłowicza, która ma się w najbliższym czasie ukazać w wydawnictwie Vuca Simulations. Opowiada ona historię kampanii wrześniowej 1939 roku w skali strategicznej, a zarazem z polskiej perspektywy. Stąd taki, a nie inny wygląd okładki (z tego co wiem, ma on jeszcze graficznie ewoluować). Autor będzie z nami na Strategosie, więc będzie można zapoznać się z grą i porozmawiać o niej. Na koniec wspomnę, że to nie jedyny prototyp, jaki będzie miał ze sobą Grzegorz.

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XXV edycja) – galeria prac

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W związku z zakończeniem etapu malowania prac w Konkursie Modelarskim Forum Strategie (XXV edycja) prezentujemy galerię zdjęć prac biorących udział w konkursie w poszczególnych kategoriach. Więcej zdjęć (z różnych ujęć), a także zdjęcia z przebiegu prac, znajdziecie na forum w dziale konkursu.

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 18 MM

Marines USA (skala: 6 mm, producent: GM Boardgames)

malowanie: Aspirant

Poprawiony: wtorek, 20 lutego 2024 12:34

Więcej…

 

Sklep Fort Gier na IX Strategosie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Miło mi poinformować, że sklep Fort Gier przygotował specjalny (dodatkowy) rabat 5% na gry planszowe dla uczestników konwentu STRATEGOS. Szczegółowe warunki promocji:
- zamówienie musi być złożone przez stronę https://fortgier.pl,
- przy zamówieniu wpisujemy kod rabatowy: STRATEGOS IX. Kod rabatowy wpisuje się w pierwszym kroku zamówienia nad przyciskiem „do kasy”, po wpisaniu i kliknięciu „dodaj” przeliczy się automatycznie cena,
- odbiór osobisty na konwencie STRATEGOS w dniu 02.03.2024 (sobota),
- możliwość płatności przez stronę lub gotówką (odliczoną) na miejscu,
- zamówienie należy złożyć od 17.02.2024 do 27.02.2024,
- promocja dotyczy tylko gier, które sklep ma w magazynie w momencie składania zamówienia.
W razie pytań bądź wątpliwości dotyczących promocji, proszę kontaktować się ze sklepem Fort Gier.

Więcej…

 

Strona 8 z 315