[Normandy '44] Raleen vs Silver, 23.06.2019 (cz. 2)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Druga część relacji z rozgrywki w Normandy '44, wyd. GMT Games. Pierwszą część znajdziecie TUTAJ. Jak do tej pory Aliantom udało się przeprowadzić desant i stworzyć solidne przyczółki wokół plaż. Nie obyło się bez problemów, zwłaszcza na plaży Omaha. Niemcy bronią się stosunkowo niedaleko od miejsc lądowania. Całkowicie zamknięta w swoim rejonie walk została grupa amerykańskich oddziałów, która wylądowała na plaży Utah. Broni się Caen i Bayeux. To ostatnie miasto zostało już niemal okrążone, ale silny garnizon ma nadal zapewnioną drogę odwrotu. Alianci zakładają na wybrzeżach sztuczne porty, które pozwolą na dowóz większej liczby zaopatrzenia. Na plażach stopniowo pojawiają się kolejne oddziały alianckie. Póki co pogoda w większości sprzyjała Aliantom. Zobaczymy co przyniosą w tym względzie najbliższe etapy.

Alianci – Silver, Niemcy – Raleen.

 

Ciężar walk przesunął się spod Caen ku Beyeux i na zachód od tego miasta, gdzie operują Amerykanie. Wymusiło to na Niemcach przemieszczenie w tę stronę większych sił. Było to konieczne by powstrzymać posuwanie się naprzód Amerykanów, którzy starają się odrobić zaległości, jakie wystąpiły tuż po lądowaniu na plaży Omaha.

Poprawiony: niedziela, 14 lipca 2019 21:30

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XVI edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Wszystkich wargamerów i modelarzy zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie modelarskim organizowanym już po raz szesnasty przez Forum Strategie. Nieważne w jaki system bitewny gracie i jaki okres historyczny preferujecie. Również jeśli chodzi o skale modelarskie, możliwości wystawiania prac są szerokie (poruszamy się jednak w ramach skal standardowo stosowanych w wargamingu historycznym). Opracowując formułę tego konkursu staraliśmy się zorganizować go w taki sposób, by mogła w nim wziąć udział jak największa liczba uczestników.

Malowanie prac potrwa do 15 września 2019 r. Potem nastąpi wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród. Czasu na malowanie jest więc sporo i można spróbować sił w każdej z pięciu kategorii konkursowych.

Informacja o kategoriach konkursowych, nagrodach i terminach:
https://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=18321

Regulamin konkursu:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=13739

Dział konkursu na Forum Strategie, gdzie prezentowane są prace konkursowe:
http://www.strategie.net.pl/viewforum.php?f=231

Sponsorami nagród w konkursie są:


Obrazek


Obrazek

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

Obrazek

Więcej…

 

[Normandy '44] Raleen vs Silver, 23.06.2019 (cz. 1)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Lądowanie wojsk alianckich w Normandii 6 czerwca 1944 roku i walki, które zapoczątkowały stworzenie drugiego frontu w Europie, to jeden z najpopularniejszych tematów w planszowych grach wojennych. Choć wyszło na ten temat wiele gier, nadal pojawiają się nowe. Wydana w 2010 roku gra Marka Simonitcha Normandy '44 uchodzi za jedną z najlepszych, a zarazem klasycznych w swojej formie symulacji tej operacji. Gra opiera się na systemie zasad, który po raz pierwszy zaistniał w wydanej w 2000 roku grze Ukraine '43 i później przewijał się w różnych tytułach poświęconych II wojnie światowej. Obie wspomniane gry ukazały się dzięki wydawnictwu GMT Games. Mimo, że większość koncepcji się powtarza, zasady dość istotnie różnią się w szczegółach. Instrukcja oferuje nam kilka zasad opcjonalnych, więc dla tych, którzy znają grę, dwie uwagi: 1) graliśmy na losową pogodę (wariant podstawowy), 2) zmodyfikowaliśmy zasady ostrzału artylerii okrętowej Aliantów przyjmując, że do czasu zdobycia baterii nadbrzeżnych, które historycznie wiązały flotę aliancką, skupiając jej uwagę na sobie, zarówno Amerykanie, jak i Brytyjczycy dysponują jednym ostrzałem artyleryjskim zamiast dwoma. Zasady podstawowe przewidują tu pełną dowolność prowadzenia ostrzału przez Aliantów, z kolei zasady opcjonalne zastrzegają, że do czasu zdobycia wspomnianych baterii w ogóle nie można ostrzeliwać innych celów. Jak z tego widać, wybraliśmy rozwiązanie pośrednie.

Alianci – Silver, Niemcy – Raleen.

 

Sytuacja przed lądowaniem Aliantów w Normandii. Na plażach znajdują się liczne bunkry i pozycje umocnione Niemców, które będą musiały pokonać desantowane oddziały. W okolicach stref lądowania znajdują się już zrzucone w nocy oddziały powietrznodesantowe (brytyjska 6 Dywizja Powietrzno-Desantowa i amerykańskie 82 i 101 Dywizje Powietrzno-Desantowe).

Poprawiony: poniedziałek, 29 lipca 2019 13:04

Więcej…

 

Mendog. Król litewski (ok. 1203 – 12 sierpnia 1263)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email


Informacje o książce
Autor: Juliusz Latkowski
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2018
Stron: 223
Wymiary: 21,5 x 15 x 1,8 cm
Oprawa: twarda/miękka
ISBN: 978-83-7730-229-3 (twarda), 978-83-7730-228-6 (miękka)

Recenzja
Poświęcona jedynemu królowi w historii Litwy monografia wbrew pozorom nie jest pozycją nową. To bowiem najświeższa edycja dzieła pochodzącego z 1892 roku! Wydana ponownie po prawie 130 latach książka została opatrzona dodatkowo wprowadzeniem, w którym profesor Jurkiewicz omawia także pozostałe dzieła opisujące Mendoga autorstwa innych badaczy, w zasadzie aż do czasów obecnych.

Więcej…

 

[Holland '44] Raleen vs Silver, 01.06.2019 (cz. 3)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Trzecia część relacji z rozgrywki w Holland '44: Operation Market-Garden, wyd. GMT Games. Drugą część relacji znajdziecie TUTAJ. Dotychczas Aliantom udało się uzyskać znaczące sukcesy. Utworzyli korytarz do Arnhem i opanowali znajdujący się opodal tego miasta most kolejowy. Ważną rolę w tych walkach odegrali żołnierze polscy z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, pod dowództwem gen. Sosabowskiego. Most kolejowy umożliwia dość szybkie przerzucanie sił na drugą stronę Renu, by wspomóc walczącą tam samotnie brytyjską 1 Dywizję Powietrzno-Desantową. Niemcy usiłują przeciąć linię zaopatrzenia Aliantów w okolicach Veghel (walki toczą się opodal miejscowości Erp) oraz w Nijmegen, co zablokowałoby także ruch ku Arnhem oddziałów XXX Korpusu.

Alianci – Silver, Niemcy – Raleen.

 

Bitwa wchodzi w dalszą fazę. Linia komunikacji z najbardziej wysuniętymi jednostkami powietrzno-desantowymi Aliantów jest zagrożona w dwóch miejscach. Pierwszym jest most w Veghel i rejon Erp, gdzie kontratakują niemieckie oddziały pancerne (mające na stanie Pantery). Drugi rejon to Nijmegen i okolice dwóch mostów na Waalu, jedynych przepraw przez tę rzekę.

Poprawiony: czwartek, 13 czerwca 2019 12:42

Więcej…

 

Konwent „Gladius” (III edycja) – wyniki ankiety na najlepsze prezentacje i nagrody dla uczestników

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Tak jak podczas poprzednich edycji GLADIUSA, rozdawaliśmy uczestnikom ankietę by wyłonić najlepsze prezentacje systemów bitewnych, jakie pojawiły się na imprezie. Ankieta miała w sumie cztery pozycje. Podobne ankiety pojawiają się na innych imprezach, zwłaszcza zagranicznych. Pozwala to także zaangażować uczestników imprezy. Do rozdania było trochę nagród, zarówno wśród tych, którzy przygotowali najlepsze prezentacje, jak i tych, którzy wypełnili ankiety. Chcielibyśmy zatem oficjalnie ogłosić wyniki i tych szczęśliwców spośród uczestników, którym przypadły nagrody.

W tym miejscu pragniemy podziękować sponsorom nagród: firmie Tank Models, ekipie systemu „Wojnacja”, firmie GM Boardgames oraz wydawnictwu Erica.

Poprawiony: środa, 12 czerwca 2019 09:28

Więcej…

 

Strona 9 z 214