Król Rusi Daniel Romanowicz

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Król Rusi Daniel Romanowicz. O ruskiej rodzinie książęcej, społeczeństwie i kulturze w XIII w.
Autor: Dariusz Dąbrowski
Wydawca: Avalon
Seria: Monografie Pracowni Badań nad Dziejami Rusi Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Rok wydania: 2016
Stron: 412
Wymiary: 21,2 x 15 x 2,7 cm (opr. twarda)
Oprawa: twarda/miękka
ISBN: 978-83-7730-188-3 (opr. twarda), 978-83-7730-187-6 (opr. miękka)

Recenzja
Książka Dariusza Dąbrowskiego nie jest pierwszą poświęconą Danielowi Romanowiczowi. W roku 2013 ukazała się (pierwsza) monografia poświęcona temu władcy, skoncentrowana na dziejach politycznych – Daniel Romanowicz, król Rusi (ok. 1201-1264). Biografia polityczna. Obecna pozycja to najnowsze dzieło, w którym jak sam autor wskazuje we wstępie, uwaga została skierowana na aspekty związane z otoczeniem Daniela. Chodzi tu zarówno o rodzinę jak i o obcych, o ludzi, z którymi mógł on się w trakcie swojego życia spotkać i od których mógł się czegoś nauczyć. Nie zabraknie również aspektów kulturowych, społecznych oraz wspomnienia istotnych wydarzeń w życiu naszego bohatera.

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (1 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć pierwszą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Kto był dowódcą ostatniego, najdłużej walczącego oddziału polskiego w powstaniu styczniowym?

Ksiądz Stanisław Brzóska

2. Generał ten w pierwszych dniach kampanii wrześniowej opuścił dowodzoną przez siebie armię by udać się później do Warszawy. Mimo, że miał taką możliwość, nie powrócił by dowodzić podległą mu armią. Później był z tego powodu oskarżany o dezercję, a w każdym razie o sprzeniewierzenie się obowiązkom wyższego dowódcy. Po wojnie podjął służbę w ludowym Wojsku Polskim by wkrótce przejść w stan spoczynku. Na emeryturze nie miał jednak łatwo, musiał bowiem dorabiać jako właściciel firmy przewozowej m.in. rozwożąc końmi węgiel. Z tego też czasu pochodzi zabawna anegdota dotycząca jego spotkań z milicją. O kogo chodzi?

Gen. Juliusz Rómmel

Gratulujemy Państwu wiedzy, bowiem wszyscy nadsyłający odpowiedzi prawidłowo odpowiedzieli na oba pytania.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Norbert Haładaj – książka J. Wojtczaka „Beer Szewa 1917” (seria HB)

2) Michał Gryn – książka E. Szuma „Siemiatycze 1863” (seria HB)

3) Bartłomiej Czachor – książka L. Moczulskiego „Wojna polska 1939”

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Poprawiony: wtorek, 17 marca 2020 00:10

Więcej…

 

Fort Gier wspiera Strategosa

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Do wydawnictw i osób wspierających konwent STRATEGOS dołączył sklep FortGier.pl znany większości miłośników planszówek wojennych w naszym kraju. Od lat utrzymujemy bardzo dobre relacje, zarówno z poprzednim, jak i obecnym właścicielem sklepu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy oferta sklepu poszerzyła się, nie tylko o planszowe gry wojenne, ale również o książki anglojęzyczne i różne nietypowe produkty z pogranicza gier wojennych. Oferta planszowych gier wojennych w Forcie Gier jest bogata, chyba najbogatsza wśród polskich sklepów internetowych. Dzięki temu można tam kupić nawet rzadkie, trudno dostępne gry. Jest też możliwość ściągania tytułów na zamówienie, jeśli danej gry nie ma w ofercie.

Dzięki sklepowi FortGier.pl będziemy mieli dla Was kilka gratisowych gier, przez niego sponsorowanych. Będą to tytuły spoza mainstreamu. Wspólnie z właścicielem sklepu mamy nadzieję, że w ten sposób zwrócimy Waszą uwagę na mniej znane gry, które często okazują się bardzo ciekawe, ale z racji tego, że prawie nikt o nich nie pisze, nie wzbudzają szerszego zainteresowania, mimo że jakościowo nie odstają od konkurencji.

Więcej…

 

„Stawka większa niż życie” na Strategosie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Miło mi poinformować, że do grona wspierających konwent STRATEGOS dołączył Robert Sypek, jeden z autorów gry „Stawka większa niż życie” i będącego jej rozszerzeniem „Cafe Rose” (wydanych przez Inte-gra i TVP S.A.). Robert znany jest także jako autor wielu innych gier poświęconych polskim serialom telewizyjnym, wydanych we współpracy z TVP S.A. Tym, którzy przygodę z grami rozpoczęli w latach 90-tych ubiegłego wieku, powinien być również znany jako autor artykułów w czasopismach „Dragon” i „Dragon Hobby” oraz rozszerzeń do gry „Waterloo 1815” (stworzonych we współpracy z Markiem Domańskim), które ukazały się na łamach tego czasopisma („Quatre Bras”, „Powrót Grouchy’ego”, „Iganie 1831”), a także gier „Hannibal ante portas”, „Perykles”, „Napoleon 1796-1800” i „Melthoen”.

Dzięki Robertowi będziemy mieli dla uczestników konwentu kilka gratisowych egzemplarzy „Stawki większej niż życie” i będącego jej rozszerzeniem „Cafe Rose”. Swego czasu nasz portal objął patronat nad wydaniem tych gier. Nadal nie są to wszystkie atrakcje szykowane na tą edycję STRATEGOSA. O innych będziemy jeszcze informować w najbliższych dniach.

 

Poprawiony: poniedziałek, 02 marca 2020 09:28

Więcej…

 

Wydawnictwo Erica wspiera Strategosa

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Trwa umawianie się na rozgrywki na zbliżającym się wielkimi krokami konwencie STRATEGOS. Został niecały tydzień. Zachęcamy, zwłaszcza tych, którzy są zainteresowani konkretnymi tytułami, by wykorzystać ten czas na przygotowanie rozgrywek. Oczywiście impreza jest całkowicie otwarta, staramy się jedynie ułatwić sobie i Wam organizację spotkania. Najlepiej wpisywać się w temacie poświęconym konwentowi na FORUM STRATEGIE. Uczestnicy spoza Warszawy znajdą tam także informacje o noclegach. Funkcjonuje również od dłuższego czasu arkusz do umawiania się na rozgrywki, głównie wieloosobowe, dostępny TUTAJ.

Jednocześnie chciałbym poinformować o kolejnym patronie imprezy, którym jest Wydawnictwo Erica. Od wielu lat Wydawnictwo patronuje i wspiera różne przedsięwzięcia organizowane przez nasz portal. Będziemy mieli w związku z tym trochę książek historycznych i gier do rozdania wśród uczestników konwentu. Część gratisów trafi w ręce najwytrwalszych graczy. To oczywiście tylko jedna z atrakcji tegorocznej edycji STRATEGOSA. O innych będziemy jeszcze informować w najbliższych dniach.

 

 

Poprawiony: niedziela, 01 marca 2020 15:12

Więcej…

 

Ostrołęka 26 maja 1831 – z dziennika projektanta (10)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Ponad półtora roku minęło od ostatniego odcinka z cyklu „Ostrołęka 26 maja 1831 – z dziennika projektanta”. Przez ten czas pochłonięty byłem pracami nad kolejnymi grami, będącymi rozszerzeniami „Ostrołęki 26 maja 1831”. Na jesieni 2018 r. udało się wydać „Iganie 1831”, a rok później „Ostrołękę 16 lutego 1807”. Inna sprawa, że na okrągły, jubileuszowy odcinek szykowałem coś specjalnego i długo nie mogłem się zdecydować. Ostatecznie będzie o czym innym niż pierwotnie planowałem, ale mam nadzieję, że materiał okaże się godny tego odcinka.

Więcej…

 

Strona 9 z 225