Konkurs Modelarski Forum Strategie – wyniki XII edycji

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Ostateczne wyniki, po zsumowaniu wszystkich głosów:

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 15 MM

1 miejsce: Jarek i jego praca „Konfederaci” (skala: 6 mm, producent: GM Boardgames)

Poprawiony: poniedziałek, 26 lutego 2018 22:44

Więcej…

 

Gry wojenne są dla mnie tylko narzędziem (wywiad)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

O tworzeniu planszowych gier wojennych i o tym co w nich najważniejsze, a także o tym co działo się na rynku gier w ciągu ostatnich 30 lat, mówi Dariusz Góralski, autor gier wydawnictwa Dragon, w latach 90-tych recenzent wojennych gier komputerowych

Większości graczy planszowych znany jesteś nadal, mimo upływu lat, przede wszystkim jako autor znakomitych gier wojennych wydawnictwa Dragon: „Grunwald 1410”, „Wiedeń 1683”, „Waterloo 1815” i „Tannenberg 1914”. Nie mogę więc nie zapytać na początek o Dragona i o te gry. Jak to się wszystko zaczęło?

Zaczęło się od Centralnej Biblioteki Wojskowej. Oprócz czytania książek o wojskowości namiętnie zaglądałem do numerów „Strategy & Tactics” – pisma o grach. Nigdzie indziej wtedy, czyli na przełomie lat 80-tych i 90-tych, nic nie było dostępne. I gdy okazało się pewnego razu, że blondynek w okularach też czyta to pismo w czytelni, wywiązała się rozmowa. Tak poznałem Michała Rakowskiego. Okazało się, że ma firmę, która wydała grę „Wojny napoleońskie”. Zaproponował współpracę. W ciągu kilku miesięcy opracowałem „Tannenberg 1914”. Gra, poza redakcją przepisów, spodobała się i zostałem zatrudniony w wydawnictwie Dragon na etacie projektanta gier. Tak to się zaczęło.

 

„Tannenberg 1914” – pierwsza gra autorstwa Dariusza Góralskiego wydana przez Dragona

Poprawiony: wtorek, 07 listopada 2017 22:55

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XII edycja) – galeria prac

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W związku z zakończeniem etapu malowania prac w Konkursie Modelarskim Forum Strategie (XII edycja) prezentujemy galerię zdjęć prac biorących udział w konkursie w poszczególnych kategoriach. Więcej zdjęć (z różnych ujęć), a także zdjęcia z przebiegu prac, znajdziecie na forum w dziale konkursu.

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI do 15 MM

Nieśmiertelni (skala: 15 mm, producent: Forged in Battle)

Malowanie: Cisza

Poprawiony: sobota, 16 września 2017 14:01

Więcej…

 

Pokaz gry planszowej „Pułtusk 1806” na XII Polach Chwały

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Zapraszam wszystkich na pokaz przygotowywanej przeze mnie gry planszowej „Pułtusk 1806”, który odbędzie się na tegorocznej edycji imprezy Pola Chwały (22-24.09.2017). Gra oparta jest na zasadach „Ostrołęki 26 maja 1831” (wyd. Instytut Wydawniczy Erica) i póki co jest w fazie prototypu. Równolegle będzie można zagrać w obie „Ostrołęki”, tzn. zarówno bitwę pod Ostrołęką z 1807, jak i z 1831 roku. Dla najbardziej aktywnych graczy, którzy wezmą udział w rozgrywkach, mamy kilka książek historycznych. Oddziały generała Bennigsena i marszałka Lannesa czekają na chętnych, którzy zechcą objąć nad nimi dowództwo!

Poprawiony: sobota, 09 września 2017 10:51

Więcej…

 

Nigdy nie myślałem o kolejnej edycji (wywiad)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

O Galicyjskich Manewrach Strategów, najstarszym odbywającym się w Polsce konwencie planszówkowym, mówi jego organizator Paweł Główczyk

Niedawno zakończyły się XIV Galicyjskie Manewry Strategów. Impreza, którą organizujesz od 14 lat, stała się tym samym najdłużej odbywającym się polskim konwentem poświęconym planszowym grom wojennym. Dodam, że do tej pory rekordzistą był nieistniejący już od kilku lat warszawski konwent Armagedon, który także miał 14 odbywających się corocznie edycji, ale ostatnią z wielu względów trudno uznać za kontynuację tego co było wcześniej. Jak czujesz się w roli organizatora najdłużej działającej imprezy planszówkowej w Polsce?

Tak naprawdę dopiero Ty, Ryszardzie, przy okazji tego wywiadu, uświadomiłeś mi, że to jedna z najdłużej działających imprez planszówkowych w Polsce, dlatego nie obcowałem za długo z tą świadomością, że jestem organizatorem tak „starej” imprezy. Na pewno czuję zadowolenie, że przez te 14 lat udawało się co roku powtarzać manewry w Muszynie, i że co roku do Muszyny przyjeżdżali gracze z całej Polski. Te 14 lat bardziej skłania do refleksji nad upływem czasu, zwłaszcza w tym roku, bo w nim kończę 40 lat. Dodatkowo, spoglądając na zdjęcia, chociażby z pierwszych czy drugich Manewrów, widać upływ czasu. Oczywiście te zdjęcia przywołują też bardzo miłe wspomnienia.

 

Rozgrywka w „Waterloo 1815” (wyd. Dragon) z dodatkiem Powrót Grouchy'ego (magazyn Dragon Hobby nr (5) 1/99) podczas I Galicyjskich Manewrów Strategów (2004 r.). Grają Marcin Baranowski, Piotr Główczyk, Daniel Nowicki i Paweł Główczyk

 

Poprawiony: piątek, 30 marca 2018 13:06

Więcej…

 

Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

„Rewolucja 1905” to gra karciana, a właściwie karciano-kościana, która ukazała się w 2016 roku za sprawą „Krytyki Politycznej” i Departamentu Gier. Jej autorami są Piotr Lipski i Vojislav Radojičić, zaś oprawa graficzna jest dziełem Dominika Koślina. Osoby przygotowujące grę związane są z łódzkim klubem „Krytyki Politycznej”. Gra stanowi część większego projektu finansowanego ze środków Muzeum Historii Polski oraz miasta Łódź i została w związku z tym udostępniona bezpłatnie, tzn. była rozdawana za darmo wszystkim zainteresowanym. Celem gry jest popularyzacja w świadomości społecznej rewolucji 1905 roku i wydarzeń z nią związanych.

Poprawiony: piątek, 25 sierpnia 2017 17:45

Więcej…

 

Strona 9 z 190