Wampir (Sfera)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W 1983 ukazała się słynna gra „Scotland Yard” (nie należy mylić z rok starszą grą o identycznym tytule wydawnictwa Inteligente) wydana przez debiutujące niemieckie Ravensburger. Wprowadzała innowacyjny model rozgrywki, w którym jeden gracz poruszał się niejawnie po planszy, a pozostali gracze kooperując starali się go przechwycić. Dziś podobne rozwiązanie pojawia się w wielu produktach, m.in. w mistrzowskiej „Letters from Whitechapel” czy opisywanym poniżej „Wampirze”.

Poprawiony: poniedziałek, 28 października 2019 20:47

Więcej…

 

Henryk III Biały, książę wrocławski (1247-1266)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Informacje o książce
Autor: Andrzej Jureczko
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2016
Stron: 215
Wymiary: 20,6 x 14,6 x 1,3 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7730-199-9

Recenzja
Wiele, a zaryzykowałbym nawet, że większość publikacji wydawnictwa Avalon poświęcona jest historii średniowiecza. Nie inaczej jest w przypadku recenzowanej biografii przedstawiającej kolejnego władcę z dynastii Piastów – Henryka III Białego. Czytelnik ma okazję poznania księcia piastowskiego doby rozbicia dzielnicowego, tym razem z gałęzi śląskiej. Warto przyjrzeć się bliżej naszemu bohaterowi, który nie jest tak znany jak jego ojciec czy dziad.

Poprawiony: czwartek, 24 października 2019 07:27

Więcej…

 

45-lecie Pracowni Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej na Woli

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

18 października 2019 r. miałem zaszczyt gościć na uroczystości 45-lecia Pracowni Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej na Woli. To już trzecia okrągła rocznica Pracowni, na której obchodach jestem obecny (poprzednio: 35 i 40-lecie). Z perspektywy tych ponad 10 lat można poczuć jak czas płynie. Patrząc na zdjęcia z 35-lecia, wydaje się jakby to było wczoraj. Ludzie niby ci sami, tylko młodzież zdecydowanie wyrosła. Wyobrażam sobie co odczuwają starsi członkowie Pracowni, którzy mają takich rocznic więcej za sobą.

Poprawiony: niedziela, 27 października 2019 15:46

Więcej…

 

Przekleństwo Mumii (Sfera)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Na przełomie lat ‘80 i ‘90 różne polskie wydawnictwa rozpoczęły ofensywę przedruków zachodnich gier planszowych. Tłumaczono treść, zmieniano elementy plastikowe na kartonowe, czasami retuszowano obrazki i… wydawano w Polsce, nierzadko ignorując oryginalne logotypy. Licencje i prawa autorskie działały inaczej niż dzisiaj, a czasami pełniły drugorzędną funkcję, co zaowocowało kilkoma konfliktami i upadkami, ale to już materiał na osobny artykuł.

Poprawiony: poniedziałek, 28 października 2019 20:18

Więcej…

 

[Ukraine '43] Raleen vs Silver, 27.07.2019 (cz. 4)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Jesteśmy już w późnej fazie bitwy. Jak do tej pory sytuacja cały czas rozwija się dynamicznie (ostatnio na niektórych odcinkach frontu może nie aż tak jak można by oczekiwać). Najważniejsze wydarzyło się podczas ostatniego etapu. Na północy Sowietom udało się odciąć Dywizję Grenadierów Pancernych „Grossdeutschland”. Została na tyłach niemal okrążona, z myślą, że braki w zaopatrzeniu wystarczą, aby ją zniszczyć. Główne siły sowieckie w północnej części frontu ruszyły natomiast w stronę Kijowa, na przedpolu którego usiłują sformować linię obronną topniejące oddziały niemieckie. Na południu trwa zabawa w kotka i myszkę, Sowieci co rusz są bliscy okrążenia Niemców, ci wyrywają się w ostatniej chwili dzięki sile przebicia topniejących wojsk pancernych (marnieją też szybko dywizje piechoty). W wyniku tych działań obrona niemiecka wygięła się w łuk, co zawsze stanowi niebezpieczeństwo, bowiem w przypadku jego przerwania na skrzydłach, najbardziej wysunięte oddziały mogą zostać daleko z tyłu, odcięte od reszty wojsk. Pogoda zaczyna dawać się trochę we znaki, ale nie zahamowała jak na razie toczących się walk.

Sowieci – Silver, Niemcy – Raleen.

 

W północnej części frontu Dywizji Grenadierów Pancernych „Grossdeutschland” wraz z towarzyszącymi jej resztkami dywizji pancernych udaje się przedrzeć na północ. Niemcy wykonali z powodzeniem procedurę oderwania się od przeciwnika, tyle że pomaszerowali zupełnie nie w tym kierunku, który zakładali Sowieci. Tymczasem ci ostatni nie zabezpieczyli północnego odcinka, gdzie pojawiła się wkrótce jedna z niemieckich dywizji piechoty. Tym sposobem DGren. Panc. „Grossdeutschland” wyrwała się z okrążenia i odzyskała zaopatrzenie. Na tym nie koniec, bo Niemcy przecięli linię kolejową, zmuszając czoło kolejowe do cofnięcia się, co skraca sowieckie linie zaopatrzenia.

Poprawiony: poniedziałek, 28 października 2019 21:43

Więcej…

 

Gramy w „Ostrołękę 26 maja 1831” cz. 2 – film na kanale Hexmagazine

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Gramy w „Ostrołękę 26 maja 1831” cz. 2 – film na kanale Hexmagazine przybliżający zasady gry (druga część zapowiadanego już od dłuższego czasu tutorialu):

https://www.youtube.com/watch?v=xaEXJD_9D8E

Więcej…

 

Strona 9 z 220