Konkurs Wydawnictwa Bellona (43 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć czterdziestą trzecią edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. W okresie wczesnonowożytnym jeden z władców napisał traktat przedstawiający siły zbrojne własnego państwa oraz fragmentaryczną analizę współczesnej mu sztuki wojennej i jego rękopis, zawierający piękne, kolorowe ilustracje, podarował monarsze sąsiedniego państwa. Wiele lat wcześniej władca ten wojował z ojcem owego monarchy. Później nastąpiła jednak poprawa stosunków i został jego sojusznikiem, a nawet doradzał mu w sprawach polityki swojego regionu. Władca ów założył uniwersytet, który nazwał od swojego imienia, zaś monarcha, któremu podarował tytułowy traktat, nadał uczelni przywilej analogiczny do tego, jaki miał uniwersytet w stołecznym mieście jego państwa. Co to za władca i kto był obdarowanym monarchą oraz jaki tytuł nosiło dzieło?

Autorem dzieła był książę Albrecht Hohenzollern, a obdarowanym król Zygmunt August. Dzieło nosiło tytuł „Die Kriegsordnung des Markgrafen zu Brandenburg Ansbach und Herzogsa zu Preussen Albrechta des Altern”.

Więcej…

 

Podboje Aleksandra Wielkiego 336-323 p.n.e.

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Maciej Milczanowski
Wydawca: Inforteditions
Seria: Bitwy/Taktyka
Rok wydania: 2005
Stron: 237
Wymiary: 20,4 x 14,7 x 1,9 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-89943-02-6

Recenzja
Kiedy sięgałem po tą książkę miałem za sobą przeczytane już kilka innych pozycji wydanych przez Inforteditions i przyznam, że jej lektura utwierdziła mnie tylko w przekonaniu, że to seria o znakomitych walorach. „Podboje Aleksandra Wielkiego 336-323 p.n.e.” to bardzo dobra synteza militarnych dziejów wyprawy Aleksandra na Wschód. Specyfika okresu i tematu powoduje, że używam tutaj słowa synteza, mimo że książka pełna jest szczegółowych analiz. Nie znajdziemy tu dywagacji na temat polityki i innych luźno związanych z tematem zagadnień, ale konkretne i rzeczowe dane dotyczące wszelakich aspektów militarnych tego okresu.

Więcej…

 

Światła Stambułu

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Zdzisław Żygulski jun.
Wydawca: DiG
Rok wydania: 1999
Stron: 380
Wymiary: 24 x 17 x 2,7 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 83-7181-073-2

Recenzja
Nie jest to książka nowa, bo pochodzi z 1999 roku, jednak jako zbiór różnych studiów warta recenzji chociażby z uwagi na Autora, którego zapewne nikomu przedstawiać nie trzeba. Zdecydowałem się na recenzję tej interesującej książki także z innego powodu – z obawy, że może zostać przeoczona. Tak było w moim przypadku, chociaż nazwisko Autora – Zdzisław Żygulski junior – mówi wszystko. Tyle tylko, że przeglądając pozycje wydane przez, skądinąd znane, wydawnictwo DiG, nazwisko to uszło mojej uwadze, a w efekcie cała książka. Skupiłem się wyłącznie na tytule – „Światła Stambułu” – a ponieważ nie wydał mi się interesujący i związany z militariami czy wojskowością – nie zainteresowałem się tą publikacją. Dopiero niedawno, nieco przypadkowo, poznałem czym jest ta książka i jakie ciekawe artykuły zawiera.

Więcej…

 

Wojskowość w średniowiecznej Polsce

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Andrzej Nowakowski
Wydawca: Muzeum Zamkowe w Malborku
Rok wydania: 2005
Stron: 268
Wymiary: 25,5 x 17,5 x 1,8 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 83-86206-82-9

Recenzja
Książkę tą pożyczyłem z Biblioteki Jagiellońskiej, zwabiony zarówno ciekawym tytułem, reputacją autora, jak i nadzieją, że ktoś podjął nową, ciekawą próbę naukowej syntezy interesującego mnie tematu. Niestety tym sroższe było moje rozczarowanie po przeczytaniu notki od wydawcy, której fragment przytaczam: „Książka Andrzeja Nowakowskiego skierowana jest do szerokiego grona odbiorców. Z tego powodu autor zrezygnował w niej z całego aparatu naukowego oraz literatury obcojęzycznej i ograniczył się jedynie do wskazówek bibliograficznych(...).” Rozumiem, że czasem nadmierne spiętrzenie przypisów może denerwować, ale nawet seria HB z Bellony podaje przypisy, które moim zdaniem są rzeczą niezmiernie ważną, gdyż pomagają osobie pragnącej pogłębić swoją wiedzę na dany temat, choćby przez to, że wskazują kierunek dalszych poszukiwań. Ponadto to jedyny sposób, by autor uniknął posądzenia o podawanie wiedzy „objawionej”, która nie znajduje pokrycia w źródłach i badaniach naukowych.

Więcej…

 

XIX Galicyjskie Manewry Strategów – zapowiedź imprezy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Poprawiony: sobota, 22 lipca 2023 07:03

Więcej…

 

Blackwater. Powstanie najpotężniejszej armii najemnej świata

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Jeremy Scahill
Tłumaczenie: Piotr Pawlaczek
Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie
Seria: Wojny i Konflikty
Rok wydania: 2009
Stron: 504
Wymiary: 24 x 16,5 x 3,5 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-2458-755-1

Recenzja
Książka ma charakter na poły materiału śledczego i sensacyjnego, na poły natomiast stanowi poważny głos w dyskusji nad niebezpiecznymi skutkami prywatyzacji sektora wojskowego, który w USA jest już wysoce zaawansowany. Autor krytycznie przygląda się powstaniu i szybkiemu rozwojowi potężnej korporacji najemnej „Blackwater” (obecnie „Academi”), zatrudniającej tysiące ochroniarzy/najemników w wielu miejscach na świecie. Jak czytamy w opisach książki: „Ze względu na sensacyjne wątki czyta się ją jednym tchem”. Autor, znany dziennikarz śledczy, omawia losy największej armii prywatnej świata „Blackwater”, od jej założenia w latach 90-tych, poprzez lukratywne kontrakty po „11 września”, głównie w Iraku (choć nie tylko), gdzie organizacja pokazała swoją kontrowersyjną twarz współczesnego najemnictwa. Autor nie ukrywa swojego krytycznego stosunku do korporacji, która w dużej mierze pozostaje poza prawem i ma na koncie wiele cywilnych ofiar w Iraku. Książka jest także przyczynkiem do zagadnienia lobbingu w USA, powiązanego z najwyższymi strukturami władzy.

Więcej…

 

Strona 9 z 301