Konkurs Wydawnictwa Bellona (10 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe:

1) Robert Gretzyngier, Wojtek Matusiak – „Wyspy Brytyjskie 1940” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Tomasz Dudek – „Karpacka kampania Legionów Polskich 1914-1918” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Robert Barkowski – „Konungahella 1135” (seria „Historyczne Bitwy”)


PYTANIA KONKURSOWE

1. Józef Piłsudski był za młodu socjalistą i rewolucjonistą. W okresie odzyskania przez Polskę niepodległości jego poglądy ewoluowały. Rozstał się z dawnymi kolegami z PPS-u, przyjmując własną linię polityczną. W związku z tym powstało barwne powiedzenie oddające tę przemianę przyszłego Naczelnika Państwa i pierwszego Marszałka Polski. Proszę je przytoczyć.

2. Rzecz dotyczy bitwy na froncie wschodnim I wojny światowej między wojskami austro-węgierskimi i rosyjskimi. Charakterystyczna dla niej była próba podwójnego oskrzydlenia, a następnie okrążenia jednej z armii rosyjskich przez jedną z armii austro-węgierskich (wspartą dodatkowym korpusem). Manewr ten bardzo przypominał bitwę pod Kannami i w warunkach, jakie wytworzyły się na froncie, okazał się mieć duże szanse powodzenia. Rosjanie zostali oskrzydleni z obu stron, ale dzięki pospiesznemu odwrotowi udało im się uniknąć całkowitego okrążenia. Bitwa zakończyła się zwycięstwem wojsk austro-węgierskich. Nie przyniosło ono jednak przełomu w sytuacji na froncie. Później dowódca zwycięskiej armii austro-węgierskiej w uznaniu zasług otrzyma tytuł barona nawiązujący do miejsca bitwy. Co to za bitwa?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 26 listopada 2020. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: wtorek, 03 listopada 2020 11:50

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (9 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć dziewiątą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Jak nazywał się brytyjski dwusilnikowy samolot z okresu II wojny światowej, zbudowany w większości z drewna, występujący w wielu wersjach, w tym jako myśliwiec, bombowiec, nocny myśliwiec i samolot myśliwsko-bombowy? Nazwa samolotu pochodzi od nazwy pewnego owada.

De Havilland Mosquito (wystarczyło napisać „Mosquito”)

2. Jak nazywało się niemieckie urządzenie (rozwiązanie) techniczne z okresu II wojny światowej pozwalające na prowadzenie bombardowania lotniczego bez widoczności do celu? Wywodziło się ono ze stosowanej wcześniej metody umożliwiającej samolotom lądowanie przy trudnej pogodzie poprzez skorygowanie ich lotu tak by pokrywał się on z osią pasa startowego.

Knickebein albo X-Gerät (obie odpowiedzi są prawidłowe)

Pytania były średnio trudne. Cieszymy się, że wielu uczestników konkursu dobrze sobie z nimi poradziło.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Tomasz Mac – książka R. Gretzyngiera i W. Matusiaka „Wyspy Brytyjskie 1940” (seria HB)

2) Dominik Dec – książka L. Wyszczelskiego „Ciechanów 1920” (seria HB)

3) Jarosław Budzicz – książka K. Marcinka „Don 1917-1918” (seria HB)

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Poprawiony: czwartek, 29 października 2020 08:59

Więcej…

 

„U-Boot” nagrodzony!

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Polskie wydawnictwo gier planszowych z Opola otrzymało siedem nagród Charles S. Roberts, czyli najbardziej prestiżowego wyróżnienia dla planszowych gier wojennych na świecie. Zwycięzcą we wszystkich siedmiu kategoriach jest opublikowany w maju zeszłego roku przez Wydawnictwo PHALANX U-Boot: Gra Planszowa Artura Salwarowskiego i Bartosza Pluty.

U-Boot: Gra Planszowa została uhonorowana nagrodą Charles S. Roberts w kategoriach Wargamer of the Year, Best Map Graphics, Best Playing Components, Best Wargame Rules, Best Box Cover Art, Best World War 2 Era Board Wargame oraz Best Solitaire or Cooperative Board Wargame.

Więcej…

 

Od muszkietu do karabinu powtarzalnego – historia pierwszej gwałtownej rewolucji w uzbrojeniu

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Historia wojskowości zna wiele przykładów, kiedy nowa broń zapewniła przewagę jednej z walczących stron i zmieniła stosowaną taktykę. Rydwany wprowadziły na pola bitew konie (nie znano jeszcze siodeł i strzemion), grecki hoplita i macedoński falangita z łatwością zwyciężał nad innymi rodzajami piechoty, aż sam uległ rzymskiemu legioniście. Łuk refleksyjny dał wielkie znaczenie walce dystansowej i konnym strzelcom, strzemiona i odpowiednie siodła pozwoliły rycerstwu szarżować na piechotę, a kusza i wozy taborowe sprawiły, że piechota mogła z nimi skutecznie walczyć, nie potrzebując do tego wielu lat szkolenia. Broń palna utrwaliła supremację piechoty na polach bitew zachodniej Europy, w pewnym momencie stając się nawet zbyt skuteczną dla najlepszych rodzajów jazdy, jak na przykład dla husarii. Podobne rewolucje wprowadziło pojawienie się CKM-ów, lotnictwa, czołgów, okrętów podwodnych, lotniskowców, naprowadzanych rakiet czy dronów. Zjawisko to występuje cały czas, gdyż rywalizujące państwa chcą osiągnąć w ten sposób przewagę nad potencjalnym przeciwnikiem. Czy są to właściwości stealth samolotów, czy okrętów, broni energetycznej i hipersonicznej, czy militarne wykorzystanie kosmosu – dominacja w każdym z tych obszarów może przynieść zwycięstwo w ewentualnym konflikcie.

Podstawową różnicą między tymi wynalazkami jest jednak czas, jaki mijał pomiędzy ich wprowadzaniem. Do rewolucji przemysłowej konkretne rodzaje broni były używane i dominowały przez co najmniej 100 lat, albo i dłużej. Tak było w przypadku muszkietu skałkowego, a wcześniej kołowego i lontowego. Drewniany, żaglowy okręt liniowy dominował na morzach przez prawie 200 lat, będąc tylko udoskonaleniem wcześniejszych galeonów, które również przez ponad 100 lat stanowiły podstawę najważniejszych flot w Europie. Podobnie było w przypadku bombard i pierwszych armat, kuszy i innych wynalazków.

Poprawiony: niedziela, 25 października 2020 09:48

Więcej…

 

Ciechanów 1920

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Lech Wyszczelski
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2020
Stron: 320
Wymiary: 19,5 x 12,5 x 1,8 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-15889-4

Recenzja
To piąta książka prof. Lecha Wyszczelskiego, którą mam w swojej bibliotece. Poprzednie cztery to „Bitwa na przedpolach Warszawy”, „Operacja niemeńska”, „Mińsk 1919” („Historyczne Bitwy”) i wreszcie niedawno nabyty „Nasielsk 1920”, także z tej samej serii. Miałem zatem możliwość zapoznać się ze stylem autora, jak i z jego wiedzą. Stąd też lektura „Ciechanowa 1920” nie była dla mnie jakimś zaskoczeniem. Po prostu uzupełniłem posiadaną wiedzę.

Poprawiony: wtorek, 20 października 2020 19:33

Więcej…

 

Siemiatycze 1863

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Ernest Szum
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2020
Stron: 300
Wymiary: 19,5 x 12,5 x 1,7 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-15804-7

Recenzja
XIX wiek to jeden z najtrudniejszych okresów w historii Polski. Praktycznie całe stulecie naznaczone jest brakiem naszego kraju na mapach Europy i świata. To także czas wzmagających się prób wynarodowienia Polaków przez państwa, które w 1795 r. doprowadziły do upadku I RP. Wiek ten to również krótkotrwały epizod „wolności” w postaci Księstwa Warszawskiego. „Wolności” przyniesionej na francuskich bagnetach pewnego uzdolnionego Korsykanina. Wraz z upadkiem Księstwa rozpoczął się trwający ponad 100 lat okres nieprzerwanej okupacji ziem polskich przez trzech zaborców. Polacy – jako naród z natury niepokorny – w oczywisty sposób nie pogodzili się z zaistniałą sytuacją. Owocem tego są powstania narodowe, które w XIX wieku wybuchły na ziemiach polskich. Jednym z takich zrywów było powstanie zwane w historiografii „styczniowym”. Od lat toczą się spory o jego sens. Przyznam, że osobiście zaliczam się raczej do przeciwników decyzji o podjęciu walki w 1863 r. Dlatego też styczność z literaturą dotyczącą rzeczonego zrywu miała do tej pory w moim przypadku charakter okazjonalny. Mając to na uwadze, z nieukrywaną ciekawością sięgnąłem po publikację Ernesta Szuma o bitwie pod Siemiatyczami, stoczonej 6-7 lutego 1863 r. Liczyłem, że pogłębi moją wiedzę o tym wielkim polskim powstaniu i zaciekawi mnie samym tytułowym tematem. Niestety przeżyłem zawód.

Więcej…

 

Strona 9 z 242