Napoleon

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

O tym, że Napoleon wielkim wodzem był nikogo specjalnie przekonywać nie trzeba. Nic więc dziwnego, że mający niedawno premierę film „Napoleon” w reżyserii Ridleya Scotta od dłuższego już czasu wzbudzał duże zainteresowanie. Z najnowszą produkcją znanego reżysera wiązano wielkie nadzieje. W ostatnich dniach miałem okazję obejrzeć film i przymierzałem się do napisania recenzji, ale ubiegł mnie ktoś inny i zrobił to dużo lepiej niż ja byłbym w stanie. Jako że jest to osoba dobrze znana na naszym forum i w naszym środowisku wargamingowym oraz ze względu na to, że podzielam jego ocenę filmu, sądzę, że nie ma sensu wyważać otwartych drzwi i pozwolę sobie zlinkować niżej jego wideorecenzję, a w dalszej części postaram się napisać o paru rzeczach, których nie poruszył. Zapraszam zatem najpierw do obejrzenia wideorecenzji Macieja Molczyka. Przy okazji, jeśli Wam się spodoba, warto wesprzeć jego kanał YouTube’owy „Historia z kapelusza”, lajkując, subskrybując i komentując:

https://www.youtube.com/watch?v=YeIpD9uTDJM

Więcej…

 

[Kawaguchi’s Gamble] Pierwsze starcie – Maciej vs Raleen, 10.11.2023

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Kawaguchi's Gamble: Edson's Ridge – The Battle for Guadalcanal (wyd. Multi-Man Publishing) to jak sama nazwa wskazuje gra poświęcona lądowym zmaganiom podczas walk o Guadalcanal 12-14 września 1942 roku. Starcie w grze przedstawia bitwę o grzbiet Edsona, jedną z najbardziej krwawych (według danych przekazanych przez Japończyków ich oddziały miały w niej ponieść straty wynoszące ok. 80%). Mechanika gry opiera się na systemie area impulse, znanym z kilku innych tytułów Spośród nie tak dawno wydanych przez to samo wydawnictwo warto wspomnieć zwłaszcza Monty's Gamble, poświęcony operacji Market-Garden. Rozwiązania te nie są takie intuicyjne, zwłaszcza dla osób przyzwyczajonych do gier heksowych, jak i dla osób, które zwyczajnie nie miały z nimi do tej pory do czynienia. Przyznam, że przed tą rozgrywką zagrałem dwa razy i wydawało mi się, że Japończycy są skazani na klęskę, a sam tytuł jest, co tu dużo mówić, niegrywalny. Było to więc moje trzecie podejście. Stronami podzieliliśmy się w ten sposób, że Maciej grał Amerykanami, mnie zaś przypadli Japończycy.

 

PRZED BITWĄ

Zanim dojdzie do walk, na większości odcinków Japończycy muszą wykonać podejście do Amerykanów. Sądzę, że dość dobrze obrazuje to przebieg działań wojennych i w tym elemencie rozgrywka jest realistyczna. Często gry rozpoczynają się w chwili, gdy wojska znajdują się już na pozycjach. Taki układ tutaj daje jednak Amerykanom, zwłaszcza ich artylerii, duże pole do popisu, ponieważ w początkowej fazie nie mają oni za dużo do roboty jeśli chodzi o przemieszczanie sił. Z kolei Japończycy będą zużywać aktywacje głównie na to by przesunąć się ku przeciwnikowi.

 

Pozycje wyjściowe obu stron. U góry planszy oddziały japońskie (na zdjęciu nie widać całości sił). Część sił japońskich wchodzi de facto spoza głównego obszaru gry (czyli ze stref zewnętrznych, dwie z nich widoczne są po lewej). Oddziały amerykańskie widoczne w pełnej krasie. Na tyłach żeton Vandergriffa symbolizuje amerykańskie wyższe dowództwo, którego dopadnięcie przez Japończyków daje im dodatkowe punkty zwycięstwa.

Poprawiony: czwartek, 07 grudnia 2023 11:12

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XXV edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Wszystkich wargamerów i modelarzy zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie modelarskim organizowanym już po raz dwudziesty piąty przez Forum Strategie. Nieważne w jaki system bitewny gracie i jaki okres historyczny preferujecie. Również jeśli chodzi o skale modelarskie, możliwości wystawiania prac są szerokie (poruszamy się jednak w ramach skal standardowo stosowanych w wargamingu historycznym). Opracowując formułę tego konkursu staraliśmy się zorganizować go w taki sposób, by mogła w nim wziąć udział jak największa liczba uczestników. Ta edycja jest wyjątkowa, bo 25, a więc dla nas jubileuszowa. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalną atrakcję - będzie nią możliwość zmierzenia się z jurorami konkursu w specjalnej kategorii konkursowej, w której większość z nich wystawi swoje prace (ci, którzy wystawią prace w tej kategorii, nie będą jej oceniać).

Malowanie prac potrwa do 17 lutego 2024 r. Potem nastąpi wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród. Czasu na malowanie jest więc sporo i można spróbować sił w każdej z siedmiu kategorii konkursowych.

Informacja o kategoriach konkursowych, nagrodach i terminach:
https://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=21780

Regulamin konkursu:
https://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=19822

Dział konkursu na Forum Strategie, gdzie prezentowane są prace konkursowe:
https://strategie.net.pl/viewforum.php?f=231

Sponsorami nagród w konkursie są:

 

 

 

Obrazek

 

 

 

Obrazek

 


Obrazek

 

Obrazek

 

 

 

Obrazek

 

 

Obrazek

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

Obrazek

 

Poprawiony: czwartek, 01 lutego 2024 13:59

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (48 edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (każdy nagrodzony wybiera jedną książkę spośród poniższych tytułów):

1) Mariusz Samp „Kraj Głomaczów 1003” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Kamil Anduła „Lenino 1943” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Piotr Greszta „Tomaszów Lubelski 1939” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych jest przez nas preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

PYTANIA KONKURSOWE

1. W operacji tej stroną ofensywną były wojska niemieckie, zaś ich głównym przeciwnikiem oddziały jednego z sojuszników ZSRR, a w późniejszej fazie walk także wojska radzieckie. Przeprowadzający ofensywę niemiecki korpus miał w swoim składzie m.in. dywizję polową Luftwaffe i kozacką dywizję kawalerii. Dowodzący w tej operacji oddziałami jednego z sojuszników ZSRR zostanie w przyszłości ważną postacią w obozie państw socjalistycznych. Mimo początkowych sukcesów Niemcom nie udało się zrealizować celów operacji i zostali zmuszeni do wycofania za rzekę, której sforsowanie stanowiło pierwszy etap działań. Jak nazywała się ta operacja?

2. W tym dokumencie średniowiecznym władca Polski określany jest jako sędzia i występuje pod przybranym imieniem, zaś państwo polskie określane jest mianem niemającym wiele wspólnego z jego tradycyjną nazwą. Co to za dokument?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 27 grudnia 2023. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: czwartek, 30 listopada 2023 20:13

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (47 edycja) – rozstrzygnięcie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć czterdziestą siódmą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Ile korpusów zmechanizowanych posiadała Armia Czerwona pod koniec 1939 roku?

Nie posiadała ani jednego. Wszystkie istniejące korpusy tego typu zostały rozformowane pod koniec listopada 1939.

Więcej…

 

XV Podwawelskie Spotkania z Grą Historyczną i Strategiczną

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Root (wyd. Leder Games), zwłaszcza z dodatkami, może być dobrym wprowadzeniem w świat planszówek, w tym także gier wojennych (mimo swojej abstrakcyjności), w oddali widoczne inne rozgrywki, zarówno w gry lżejsze, jak i cięższe

 

Kolejny, 15 już Konwent Krakowski za nami. Jak zwykle, odbył się w gościnnych progach Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” na Reymonta 18. Niestety, frekwencja tym razem zdecydowanie nie dopisała. W piątek pojawiło się zaledwie 5 osób (wliczając w to niżej podpisanego). W sobotę kolejne 17, tak że łącznie liczba uczestników dobiła do 22, w „szczycie”, wczesnym sobotnim popołudniem było na sali 19 graczy. Na niedzielę zostaliśmy ostatecznie tylko ja i Hamilikar. Także i niska frekwencja ma jednak swoje plusy. Przede wszystkim, nie brakło stołów dla bardziej wielkoformatowych tytułów, można więc było wygodnie rozłożyć HISa, „Sukcesorów” czy „Roota”, jeśli zaś chodzi o mój osobisty konwentowy komfort, nie miałem wiele do roboty przy „kąciku kawowym” ani też specjalnie wielu nowicjuszy do uczenia, udało mi się więc wziąć udział aż w 8 rozgrywkach z 12, które miały miejsce na konwencie.

Poprawiony: poniedziałek, 27 listopada 2023 11:08

Więcej…

 

Strona 9 z 309