Red Winter – bitewnik (PL)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pobierz

 

Red Winter – instrukcja (PL)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pobierz

 

IV Gladius – zapowiedź imprezy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Więcej…

 

Stracone zwycięstwa

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Erich von Manstein
Tłumaczenie: Jerzy Sawicki
Wydawca: Bellona
Rok wydania: 2021
Stron: 735
Wymiary: 24 x 17 x 4 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-16466-6

Recenzja
Dlaczego Polska i Francja tak szybko ugięły się pod naporem armii III Rzeszy? Jak przebiegały zmagania z Rosjanami na froncie wschodnim? Jak wygląda perspektywa wojny ze szczebla dowództwa armijnego? Czy można było uchronić Niemców przed przegraną w późnym etapie II wojny światowej? Na te pytania próbuje odpowiedzieć autobiograficzna książka Ericha von Mansteina – generała, a później feldmarszałka III Rzeszy, który przeżył II wojnę światową i jest uważany za jednego z najlepszych dowódców niemieckich swoich czasów.

Więcej…

 

II Otwarte Mistrzostwa Polski – SAGA 2022

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W ostatnią sobotę miałem przyjemność gościć na II Otwartych Mistrzostwach Polski – SAGA 2022, odbywających się w dniach 2-3 kwietnia 2022, w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Turniej zorganizował Zespół Saga Grand Melee. Gospodarzem turnieju był Warszawski Klub Gier Bitewnych DRAGON. Turniej prowadzili Jan Raszyński i Radosław Rawicz. Sponsorami turnieju byli: Gripping Beast, Tereny do Gier, Bolter.pl, Matisoft Gaming Club, Figurkowe Gry Bitewne, Kromlech.eu, Playmaty.pl oraz Scibor Monstrous Miniatures. Wzięło w nim udział 32 graczy. Rozgrywki odbywały się w ramach trzech grup, zwanych w systemie SAGA dywizjami, według podziału na ery: Wikingów, Krucjat i Magii. Z tego co zaobserwowałem, najmocniej obsadzona była Era Wikingów. Każdy z graczy rozegrał cztery bitwy. Wyniki poszczególnych starć miały wpływ na dobór kolejnych przeciwników. O miejscu zajętym przez gracza decydował ostateczny łączny rezultat jego potyczek.

Impreza była przyjazna dla nowych graczy m.in. z tego powodu, iż nie trzeba było mieć wszystkich figurek pomalowanych, z czego niektórzy skwapliwie skorzystali. Podczas rozgrywek panowała dobra atmosfera. Nie zaobserwowałem żadnych poważniejszych sporów czy dyskusji dotyczących interpretacji zasad. Od strony logistycznej wszystko bez zarzutu. Miało się pojawić więcej graczy (w sumie 40 czy nawet ponad 40), ale jak to często bywa niektórzy wykruszyli się w ostatniej chwili. Dwóch graczy przybyło z Węgier. Szykowali się do przyjazdu Ukraińcy, ale ze względu na wojnę nic z tego nie wyszło. Odgrażali się, że kolejnej imprezy już nie odpuszczą. W trakcie imprezy zbierano datki na pomoc Ukrainie. Dla mnie osobiście impreza była dobrą okazją do spotkania kilku starych (i nowych) znajomych. Wśród uczestników dominowali gracze z Warszawy, ale dobrze reprezentowane były Wrocław czy Lublin. Nie śledziłem zbyt uważnie poszczególnych rozgrywek. Nowością w stosunku do poprzedniej imprezy poświęconej „Sadze” była Era Magii, gdzie fantasy/sci-fi mieszało się niekiedy z figurkami historycznymi.

Bardzo dobrze zorganizowana i przeprowadzona impreza. Cieszę się, że mogłem na niej być i przyglądać się rozgrywkom, a także podziwiać wiele pięknie pomalowanych figurek. Mam nadzieję, że uda mi się pojawić na kolejnej edycji. Póki co, z tego co wiem, na jesieni planowana jest druga odsłona Saga Grand Melee Poland. Życzę organizatorom i uczestnikom, aby była ona przynajmniej równie udana jak dopiero co zakończone Mistrzostwa.

 

Poprawiony: czwartek, 07 kwietnia 2022 17:00

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (28 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (do wyboru spośród poniższych tytułów):

1) Paweł Korzeniowski – „Gallipoli 1915-1916” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Szymon Jagodziński – „Pomorze 1807” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Dominik Stasiak – „Kadesz 1274 p.n.e.” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych będzie przez nas odtąd preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

PYTANIA KONKURSOWE

1. Niemiecki krążownik przekazany w czasie I wojny światowej Turcji i włączony do składu jej marynarki wojennej pod zmienioną nazwą. Później jeszcze dwukrotnie zmieniał nazwę. Jednostka przetrwała I wojnę światową i pozostała w składzie floty tureckiej, pełniąc nawet przez pewien czas rolę jej okrętu flagowego. Przetrwała także II wojnę światową i pełniła służbę aż do lat 70-tych XX wieku. Wtedy to, po nieudanych próbach odsprzedania okrętu przez Turcję rządowi RFN, została zezłomowana. Jak nazywał się ten okręt?

2. W historii starożytnego Egiptu i całego Bliskiego Wschodu, a także Grecji, inwazja tych bliżej nieznanych, różnorodnych kulturowo i etnicznie plemion przyniosła daleko idące zmiany polityczne. Doprowadziła ona do upadku wielkie państwo, będące przez stosunkowo długi czas głównym przeciwnikiem Egiptu i uważane za jedno z mocarstw Bliskiego Wschodu. Na terenie Grecji spowodowała upadek panującej tam wówczas kultury i podobnie jak w wielu innych miejscach przyniosła znaczące zmiany etniczne i kulturowe. Jak określane są te wydarzenia?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 25 kwietnia 2022. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Więcej…

 

Strona 9 z 270