Iganie 1831 (Instytut Wydawniczy Erica)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W 2015 roku na rynku ukazała się ciepło przyjęta „Ostrołęka 26 maja 1831” autorstwa Ryszarda Kity i wydana nakładem Instytutu Wydawniczego Erica. Była to klasyczna heksowa strategia turowa z bardzo precyzyjnie rozpisanymi zasadami, imponującym komentarzem historycznym i przy okazji elegancką oprawą użytkową. Mam tutaj na myśli szczególnie tabelki wydane na grubych, osobnych kartach oraz porządne żetony.

Poprawiony: wtorek, 07 maja 2019 17:36

Więcej…

 

[FoGR] Francuzi kontra Habsburgowie – rozgrywka w klubie Agresor 28.04.2019

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Od ostatniej relacji poświęconej systemowi Field of Glory Renaissance (wyd. Osprey) na naszym portalu minął już ponad rok. Brak czasu i wiele innych spraw nie sprzyjały ostatnio rozgrywkom. Jednak w związku z tym, że zbliża się trzecia już edycja konwentu gier bitewnych Gladius, postanowiliśmy odświeżyć sobie temat. Rozgrywka miała miejsce w Klubie Agresor na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Rozgrywaliśmy hipotetyczne starcie z początku XVI wieku, w którym naprzeciw siebie stanęły armie Francji i Habsburgów. Na konwent szykowana jest bitwa pod Pawią (1525 r.) toteż oddziały obu stron zostały wybrane na ten właśnie okres wojen włoskich, a spotkanie nasze stanowiło przygotowanie do tej rozgrywki.

 

Centrum armii Habsburgów. Po obu stronach średniej artylerii dwa oddziały landsknechtów. Po lewej stronie stoi jeszcze colunela, z tyłu za szykiem wojsk jest obóz. W oddali majaczy kolorowa linia szyku oddziałów armii francuskiej.

Poprawiony: niedziela, 05 maja 2019 19:26

Więcej…

 

[Prussia's Glory II] Krefeld (1758) – Czmielon vs Raleen, 23.12.2018

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

To pierwsza relacja na portalu poświęcona grze Prussia's Glory II wyd. GMT Games. Gra przedstawia bitwy z okresu panowania króla Prus Fryderyka Wielkiego (1740-1786). Jako jeden z pierwszych scenariuszy rozegraliśmy bitwę pod Krefeld (1758). Jest to dość nietypowa bitwa. Starły się w niej oddziały francuskie i hesko-hanowersko-brunszwickie. Francuzi przegrali, mimo przewagi liczebnej. Armia francuska w tych czasach przeżywała regres, i to widać w grze. Scenariusz jest nietypowy o tyle, że Francuzi walczą właściwie w okrążeniu, zamknięci między dwiema rzekami. Trudny teren pozwala im jednak zniwelować przewagę przeciwnika, który jest stroną ofensywą. Jeśli chodzi o samą grę, jednostki są w dość dużej skali (pułki, a de facto brygady), stąd gra operuje pewnymi uogólnieniami.

Hesi, Hanowerczycy i Brunszwik – Czmielon, Francuzi – Raleen.

 

Rozstawienie wojsk przed bitwą. Każda z armii podzielona jest na kilka zgrupowań, ale co do zasady aktywowana jest po obu stronach całość sił (z pewnymi wyjątkami). W grze nie ma ciągnięcia chitów aktywacyjnych, typowego dla gier Richarda Berga.

Poprawiony: sobota, 20 kwietnia 2019 09:46

Więcej…

 

Wywiad polski za Piastów i Jagiellonów

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Wywiad polski za Piastów i Jagiellonów. Dyplomacja i wojskowość
Autor: Krzysztof Rożek
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2018
Stron: 314
Wymiary: 20,5 x 13 x 1,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7730-383-2

Recenzja
Nikogo nie trzeba przekonywać, że informacja od najdawniejszych czasów była cennym towarem. Posiadanie wiedzy o przeciwniku, jego możliwościach i zamiarach, nieraz okazywało się czynnikiem decydującym, tak na polach bitew, jak i w polityce. Już w najdawniejszych epokach historycznych możemy znaleźć ślady działalności państw mającej na celu pozyskiwanie, gromadzenie i opracowywanie na własne potrzeby informacji dotyczących innych państw, z różnych powodów mogących być użytecznymi. Tego rodzaju działalność na szeroką skalę prowadziło także od początku swojego istnienia państwo polskie. O tym jak wyglądał polski wywiad od czasów najdawniejszych aż do końca panowania króla Zygmunta Augusta opowiada książka Krzysztofa Rożka „Wywiad polski za Piastów i Jagiellonów”.

Więcej…

 

Piotr I Święty car bułgarski (ok. 912-969), Maria Lakapena caryca bułgarska (ok. 912-?963)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autorzy: Zofia Aleksandra Brzozowska, Mirosław Jerzy Leszka, Kirił Marinow
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2018
Stron: 388
Wymiary: 20,5 x 14,5 x 2 cm
Oprawa: twarda/miękka
ISBN: 978-83-7730369-6 (opr. twarda), 978-83-7730-370-2 (opr. miękka)

Recenzja
Historia średniowiecznej Bułgarii mieści się w ramach mniej popularnych kierunków obieranych przez polskich badaczy. Ma to również swoje odzwierciedlenie w nauce szkolnej, gdzie jest ona co najwyżej uogólniana lub poruszana w bardzo szerokim kontekście. Na studiach historycznych jedynie w przypadku konkretnej specjalności lub specjalizacji studenci są w stanie na zajęciach bardziej zagłębić się w historię tego bałkańskiego kraju. Niniejszą nietypową, bo poświęconą dwóm osobom, biografię można więc zaliczyć na gruncie polskim do grona egzotycznych.

Poprawiony: piątek, 19 kwietnia 2019 07:20

Więcej…

 

V Strategos

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Za nami piąta edycja konwentu STRATEGOS! Trwająca od 12 do 14 kwietnia impreza odbyła się w gościnnych podwojach Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Wydział znany jest z życzliwości dla różnych niestandardowych inicjatyw, przyciągających studentów i budujących pozytywny wizerunek uczelni. To tutaj już od dobrych kilku lat działa klub gier planszowych „Agresor”, w ramach którego mieliśmy okazję wielokrotnie się spotykać.

Co roku staramy się by na imprezie pojawiało się coś nowego z naszego rodzimego podwórka. Tym razem nowością była obecność ekipy wydawnictwa Rebel, pod wodzą Tomasza Chmielika, redaktora naczelnego „Rebel Times”. Przywieźli ze sobą kilka lżejszych gier z historią w tle, wydanych przez Rebela. Również w piątkowy wieczór, z racji połączenia konwentu ze zwyczajowym o tej porze spotkaniem graczy euro, na stołach gościły tego rodzaju tytuły. Jest to wyraźny symptom, że zgodnie z zapowiedziami jeszcze z zeszłego roku, impreza ewoluuje, choć generalnie dążymy do tego by wszystkie gry miały jakiś, chociaż minimalny, związek z historią. Powodów zmian jest wiele. Jeden z nich stanowi obecność dzieci, towarzyszących niektórym uczestnikom imprezy. Staramy się je w ten sposób wprowadzać w świat gier planszowych. Konwenty są dobrą do tego okazją, ale wymusza to pewne modyfikacje repertuaru.

Inną nowością była gra Iganie 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), która ukazała się w listopadzie 2018 r. W zeszłym roku na STRATEGOSIE pokazywany był prototyp, w tym roku już wydana gra. Nie doszła niestety do skutku, z powodów technicznych, zapowiadana na niedzielę rozgrywka w Kampanię wrześniową 1939 autorstwa Marka Domańskiego. Mam nadzieję, że uda się to niedługo nadrobić w klubie. Gra była już kiedyś pokazywana na naszych konwentach, ale ostatnio została gruntownie przerobiona przez autora, mającego duże doświadczenie jeśli chodzi o tą tematykę.

Mimo wspomnianych wcześniej zmian, na imprezie tradycyjnie dominowały jednak gry wojenne o tematyce historycznej. Nie będę w stanie wymienić wszystkich rozgrywanych tytułów, nie wszystkie rozgrywki znalazły się też na zdjęciach (za co z góry przepraszam, zwłaszcza jednego z moich przeciwników). Z tego co odnotowałem grano w następujące tytuły: For the People (wyd. GMT Games), Fort Sumter: Secession Crisis 1860-1861 (wyd. GMT Games), Iganie 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), Orły i rakiety (wyd. Mars Games), Pandemic: Upadek Rzymu (wyd. Rebel), Warrior Knights (wyd. Fantasy Flight Games), Ostrołęka 26 maja 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica), Assyrian Wars (wyd. Udo Grebe Gamedesign), Cataclysm: A Second World War (wyd. GMT Games), Cywilizacja: Poprzez wieki (wyd. Rebel), Napoleon’s Triumph (wyd. Simmons Games), Orzeł i Gwiazda (wyd. Leonardo), Stawka większa niż życie (wyd. Inte-gra i TVP S.A.), Commands & Colors: Ancients (wyd. GMT Games), World at War: Eisenbach Gap (wyd. Lock ‘n Load), Infidel (wyd. GMT Games), Ostrołęka 16 lutego 1807 (prototyp), Time of Crisis (wyd. GMT Games), Zimna wojna (wyd. GMT Games/Bard), Unhappy King Charles (wyd. GMT Games), Flying Colors (wyd. GMT Games), 2 de Mayo (wyd. Gen-X Games). Dodam jedynie, że w niektóre tytuły grano po kilka razy. Rekordzistą jest tu Napoleon’s Triumph, które podczas imprezy (tylko w sobotę) rozegrano cztery razy.

Spośród pozostałych rozgrywek chciałbym wspomnieć epicką (jak zawsze) partię w Assyrian Wars (wyd. Udo Grebe Gamedesign), która trwała całą sobotę i wyjątkowo pochłonęła wszystkich jej uczestników. Mimo tak długiego czasu, nie udało się jej dokończyć, choć do końca było blisko (na szczęście stan gry został zapisany). Bardzo mnie cieszy osobiście, że udało się rozegrać będącą jeszcze prototypem Ostrołękę 16 lutego 1807. Gra jest szykowana do wydania na jesieni. Swoją drugą młodość przeżywała Stawka większa niż życie (wyd. Inte-gra i TVP S.A.), również dzięki obecności jednego z autorów – Roberta Sypka, i Marka Domańskiego, który był jej głównym testerem. Większość z tych, którzy tego dnia zasiedli nad planszą Stawki większej niż życie, otrzymała gratisowe egzemplarze, na życzenie z autografem. Szczególnie cieszy obecność na imprezie nowych graczy, a zwłaszcza to, że nie bali się sięgać po bardziej zaawansowane tytuły. Mam nadzieję, że przynajmniej kilku dołączy na stałe do naszej planszówkowej społeczności.

Dziękuję wszystkim, którzy byli na tej edycji imprezy. Mam nadzieję, że dobrze się bawiliście i liczę na to, że pojawicie się na kolejnym STRATEGOSIE.

 

Przygotowania do rozgrywki w For the People (wyd. GMT Games) w piątkowe popołudnie. Ponoć Konfederacja wspięła się podczas tej gry na wyżyny swoich możliwości. Grę kontynuowano jeszcze następnego dnia.

Poprawiony: wtorek, 16 kwietnia 2019 09:12

Więcej…

 

Strona 9 z 212