Prezentacja gry „Ostrołęka 16 lutego 1807”

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Premiera gry „Ostrołęka 16 lutego 1807” miała miejsce 28 listopada 2019 r. Prace nad grą trwały około 5 lat. W 2014 roku na IX Polach Chwały udało się przeprowadzić prezentację prototypowej wersji gry. Nie zawierała ona jednak wszystkich scenariuszy, które znajdują się w wersji końcowej. Również kształt scenariuszy uległ od tamtego czasu zmianie. Gra oparta jest na zasadach systemowych „Ostrołęki 26 maja 1831”, wykorzystuje także planszę, żetony pomocnicze i tabele z tamtej gry (z wyjątkiem tabel jednostek). Wydawcą „Ostrołęki 16 lutego 1807” jest Instytut Wydawniczy Erica Sp. z o.o. Gra powstawała we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Historii Wojskowości „Pola Chwały” (obecnie Fundacja „Pola Chwały”).

„Ostrołęka 16 lutego 1807” przedstawia bitwę między wojskami francuskimi i rosyjskimi, która miała miejsce pod miastem Ostrołęka podczas kampanii 1806-1807 roku. Zwycięstwo odniesione przez Francuzów pozwoliło im osłonić linię komunikacyjną Wielkiej Armii z Warszawą. Jako że do bitwy doszło nieco ponad tydzień po krwawej, nierozstrzygniętej bitwie pod Pruską Iławą, sukces ten miał dla Napoleona duże znaczenie propagandowe i dlatego został upamiętniony na Łuku Triumfalnym w Paryżu. Gra zawiera trzy bardzo zróżnicowane scenariusze. Scenariusz pierwszy przedstawia walki manewrowe wokół Ostrołęki i obronę miasta przez nieliczne siły francuskie w początkowej fazie bitwy. Scenariusz drugi stara się zasymulować nie tylko samą bitwę, ale także jej szersze tło operacyjne. Pozwala on na wybór przez każdą ze stron jednego z kilku wariantów podziału sił między zgrupowania operacyjne. Scenariusz ten zawiera szereg dodatkowych opcji, znacznie zwiększających jego regrywalność. Można go używać także jako generatora mniejszych scenariuszy, jeśli gracze nie dysponują zbyt dużą ilością czasu na rozgrywkę. Scenariusz trzeci ukazuje końcową fazę bitwy, po tym jak większość oddziałów francuskiego V Korpusu przeprawiła się na wschodni brzeg Narwi. Doszło wtedy do głównego starcia z siłami korpusu rosyjskiego gen. Essena.

Gra wydana została w ziplocku, czyli dużym worku strunowym. Wewnątrz niego znajdują się następujące elementy:
1) instrukcja
2) 9 małych arkuszy sztancowanych żetonów (każdy arkusz zawiera 36 żetonów, co łącznie daje 324 żetony)
3) karta z torami etapów do poszczególnych scenariuszy
4) 2 kartki z tabelami jednostek (francuskich i rosyjskich)
5) 4 woreczki strunowe

Grę można kupić w sklepie FortGier.pl i innych dobrych sklepach z grami planszowymi. Niżej prezentujemy jak wyglądają poszczególne elementy gry.

 

Okładka instrukcji (front)

Poprawiony: środa, 12 lutego 2020 13:03

Więcej…

 

VI Strategos – zapowiedź imprezy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich na VI Strategosa. Jest to konwent gier planszowych o tematyce historycznej. Impreza dedykowana jest grom o tematyce historycznej, ale podobnie jak w ostatnich latach, jesteśmy otwarci na wszystkich graczy. Będzie można grać przez 3 dni, począwszy od piątkowego popołudnia do niedzielnego wieczoru. Impreza odbędzie się w klubie AGRESOR na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, przy ul. Nowowiejskiej 20, na 5 piętrze budynku Wydziału (sale: 516, 519, 520, 548).

Impreza odbędzie się w dniach 6-8 marca 2020 (piątek – niedziela).

Piątek (6.03.2020) – godz. 16.30-22.00

Sobota (7.03.2020) – godz. 10.00-22.00

Niedziela (8.03.2020) – godz. 10.00-18.00


W niedzielę czas zakończenia imprezy będzie zależny od tego czy znajdą się chętni by grać dłużej niż do godz. 18.00 (wtedy istnieje możliwość wydłużenia go, maksymalnie do godz. 22.00). Z kolei jeśli w niedzielę po godz. 17.00 nie będzie już chętnych do grania, zakończymy godzinę wcześniej. W piątek impreza będzie połączona z tradycyjnym klubowym spotkaniem z grami, które zawsze odbywają się w AGRESORZE w piątkowe wieczory.

Chciałbym również poinformować, że nasz portal objął patronat nad imprezą.

Poprawiony: niedziela, 26 stycznia 2020 09:49

Więcej…

 

II Memoriał Tomasza Bulzackiego

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Za nami II Memoriał Tomasza Bulzackiego. Impreza stawia sobie za cel upamiętnienie naszego zmarłego pod koniec 2015 roku kolegi, założyciela i pierwszego prezesa klubu „Agresor”. Przypominamy o nim i wspominamy go w taki sposób, w jaki prawdopodobnie najbardziej by sobie życzył – nad planszą. Impreza terminem nawiązuje do daty jego pogrzebu, który odbył się w styczniu 2016 roku. Mam nadzieję, że w tych dniach spogląda na nas z zaświatów szczególnie życzliwie. Konwent odbywa się w klubie „Agresor”, w gościnnych podwojach Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, którego Tomek był absolwentem. Sam Wydział jest jednym z najlepszych miejsc do studiowania w naszym kraju, gwarantującym znalezienie pracy zgodnej z kierunkiem studiów, a przy tym bardzo przyjaznym dla studentów.

Konwent traktujemy jako imprezę integracyjną naszego klubu, jednocześnie jesteśmy otwarci na graczy z całej Polski. Znajdzie się tu miejsce dla wszystkich, od fanów gier wojennych i bitewnych, poprzez eurogry, po erpegowców. Szczególną grupę stanowią fani gry Star Wars: Destiny, którzy od paru miesięcy na dobre się u nas zadomowili i chyba zostaną już na stałe. Ze względu na powyższe impreza ma charakter przekrojowy. Nie będę się nawet starał wyliczać wszystkich tytułów, które zagościły na stołach. Zdecydowaną większość widać na zdjęciach, ale jak to zwykle bywa, jest to mój subiektywny wybór. Cieszę się, że pojawiły się zupełnie nowe osoby i że ci, którzy byli na imprezie, spróbowali gier niekoniecznie odpowiadających temu w co najczęściej do tej pory grywali. Warto poszerzać horyzonty. Mam nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili i że spotkamy się za rok w jeszcze większym gronie.

 

Rozgrywka we Friedricha (wyd. Histogame) była jedną z kilku wieloosobowych partii podczas II Memoriału Tomasza Bulzackiego. Zmagania rozpoczęły się w sobotę i były kontynuowane w niedzielę. Ostatecznie zwyciężyła Francja, która wykazała się największą wytrwałością i niemałym jak na swoje możliwości duchem bojowym. W tle rozgrywka w Ostrołękę 16 lutego 1807 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica).

Poprawiony: czwartek, 13 lutego 2020 08:09

Więcej…

 

Taktyka piechoty brytyjskiej w epoce napoleońskiej 1792-1815

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Philip Haythornthwaite
Tłumaczenie: Grzegorz Smółka
Wydawca: Napoleon V
Seria: Elite
Rok wydania: 2019
Stron: 65
Wymiary: 24,9 x 18,5 x 0,6 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-8178-045-2

Recenzja
Nieco ponad trzy lata temu, recenzując bliźniaczą pozycję „Taktyka piechoty francuskiej w epoce napoleońskiej 1792-1815”, autorstwa Paddy Griffitha, komplementowałem wydawnictwo Napoleon V za to, że z powodzeniem rozwija serię polskich Osprey’ów, wydając coraz to nowe publikacje. Niestety, nic co dobre nie trwa wiecznie, i o ile w serii nadal pojawiają się nowe tytuły, to z epoki napoleońskiej od tamtego czasu ukazało się ich bardzo niewiele. Po początkowych zachwytach i wybuchach entuzjazmu płynących z samego faktu, że książki z tej serii ponownie pojawiły się na polskim rynku wydawniczym, w naszym rodzimym języku, obecnie spotykają się one coraz częściej z krytyką. Czy zawsze zasłużenie to inna sprawa.

Więcej…

 

Taktyka zimowa i górska w II wojnie światowej

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Stephen Bull
Tłumaczenie: Maciej Balicki
Wydawca: Napoleon V
Seria: Elite
Rok wydania: 2016
Stron: 67
Wymiary: 25 x 18,6 x 6 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-65652-48-5

Recenzja
Ze względu na specyfikę klimatu panującego w Europie Wschodniej znaczna część walk stoczonych podczas II wojny światowej na froncie wschodnim miała miejsce w zimie. Był to największy front tej wojny. Okresowo zimowe warunki dawały się we znaki także żołnierzom walczącym na innych teatrach. Są one także stałym czynnikiem podczas walk w górach. Stąd to doświadczenia jednostek górskich stały się punktem wyjścia do opracowywania właściwej dla tego środowiska geograficznego taktyki walki. W tym ostatnim przypadku pojawiają się jednak dalsze czynniki, choćby związane ze wspinaczką i poruszaniem się w trudnym terenie. Książka Stephena Bulla „Taktyka zimowa i górska w II wojnie światowej” stara się przedstawić te zagadnienia, przy czym mimo formalnego rozdzielenia, w wielu przypadkach są one traktowane przez autora łącznie.

Więcej…

 

II Memoriał Tomasza Bulzackiego – zapowiedź imprezy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich na II Memoriał Tomasza Bulzackiego. Jest to konwent gier planszowych, bitewnych, RPG i wszelkich innych organizowany corocznie w klubie AGRESOR, ku pamięci naszego zmarłego pod koniec 2015 r. kolegi i zarazem założyciela oraz pierwszego prezesa klubu AGRESOR – Tomasza Bulzackiego. Impreza odbędzie się w miejscu, gdzie działa klub AGRESOR, czyli na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, przy ul. Nowowiejskiej 20, na 5 piętrze budynku Wydziału (sale: 516, 519, 520, 548, dodatkowo w piątek możliwe jest wykorzystanie kilku dalszych sal). Ś. p. Tomasz Bulzacki był absolwentem Wydziału i członkiem samorządu studenckiego. To dzięki jego aktywności i zaangażowaniu w latach 90-tych powstał klub AGRESOR, po kilkuletniej przerwie reaktywowany pod koniec 2007 r. i odtąd działający nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

Impreza odbędzie się w dniach 17-19 stycznia 2020 (piątek – niedziela).

Piątek (17.01.2020) – godz. 16.30-22.00

Sobota (18.01.2020) – godz. 10.00-22.00

Niedziela (19.01.2020) – godz. 10.00-18.00

W niedzielę czas zakończenia imprezy będzie zależny od tego czy znajdą się chętni by grać dłużej niż do godz. 18.00 (wtedy istnieje możliwość wydłużenia go, maksymalnie do godz. 22.00). Z kolei jeśli w niedzielę po godz. 17.00 nie będzie już chętnych do grania, zakończymy godzinę wcześniej. W piątek impreza będzie połączona z tradycyjnym klubowym spotkaniem z grami, które zawsze odbywają się w AGRESORZE w piątkowe wieczory.

Chciałbym również poinformować, że nasz portal objął patronat nad imprezą.

 

Poprawiony: niedziela, 26 stycznia 2020 09:04

Więcej…

 

Strona 9 z 223