I konwent planszowych gier wojennych w Bydgoszczy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

24-26 czerwca 2022 roku, po wielu latach przerwy, do Bydgoszczy zawitał konwent planszowych gier wojennych. Ostatnimi i jedynymi znanymi mi imprezami tego typu, odbywającymi się w tym mieście w przeszłości, były dwie edycje Konwentu Bydgoskiego, które miały miejsce w 2006 i 2007 roku. Kto ciekaw, może poczytać o nich na naszym forum, w dziale konwentowym zachowały się bowiem całkiem obszerne wątki i relacje im poświęcone. W co wtedy grano i jak komentowano gry, którzy gracze byli obecni… Jako jednemu z bywalców tamtej imprezy aż trudno mi uwierzyć, że w tym roku minie 15 lat odkąd odbyła się ostatnia edycja. Tamten konwent został powołany do życia przez graczy z naszego forum. Pomysłodawcą obecnej imprezy jest dr hab. Łukasz Nadolski, zaś organizatorem Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, w którego budynku się znajdowaliśmy.

Konwent odbył się w dość kameralnych warunkach, w dwóch salach (organizator miał jeszcze do dyspozycji trzecią, gdyby pojawiło się więcej graczy). Grano w przeróżne gry wojenne, zarówno polskie, jak i zagraniczne. Heksowe, bloczkowe i card driven. Dwuosobowe i wieloosobowe. Prostsze i bardziej skomplikowane. Można było poprzyglądać się nowościom i podyskutować o zapowiedziach wydawniczych, jak również o wydanych już grach. Na imprezie obecni byli dwaj wydawcy i zarazem autorzy planszowych gier wojennych: Adam Niechwiej (wyd. Strategemata) i Wojciech Zalewski (wyd. Taktyka i Strategia). Po części także zaliczam się do tego grona jako autor trzech wydanych w ostatnich latach gier wojennych, zajmujący się przy tym sprawami wydawniczymi, chociaż formalnie wydawcą nie jestem i nigdy nie byłem. Pojawili się również autorzy, których gry są jeszcze na etapie powstawania (niekiedy już prototypu). Impreza zaowocowała spotkaniem weteranów planszowego wargamingu. Osobiście miałem okazję zobaczyć się z kilkoma graczami, których nie widziałem od ponad 10 lat. Pozdrowienia kieruję w tym miejscu w szczególności do uczestników wspomnianego na początku Konwentu Bydgoskiego, a także konwentu Armagedon, na którym po raz ostatni gościłem w 2005 roku. Warto wspomnieć, że na Armagedonie swego czasu Bydgoszcz i okolice były silnie reprezentowane.

Choć pisząc tą relację dość obficie przywołuję dawne czasy, konwent nie był głównie czy nawet w przeważającej mierze spotkaniem starych zgredów. Jak na kameralne warunki imprezy, zawitało całkiem sporo młodszych graczy, którzy tamtego okresu mają prawo nie pamiętać. Pod względem wiedzy i umiejętności na ogół nie odstawali od weteranów. Co ważne, podczas rozgrywek panowała dobra atmosfera, w czym niewątpliwa zasługa pomysłodawcy konwentu. Dzięki lokalizacji imprezy w północnej części Polski gracze z tych stron mieli większą szansę na nią dotrzeć. Również samo Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy z wielu względów wydaje się dobrym miejscem do organizacji tego rodzaju wydarzeń. Mam nadzieję, że impreza na stałe zagości w kalendarzu konwentowym, czego organizatorowi i graczom (zwłaszcza tym z północnej części Polski) życzę. Zamieszczone niżej zdjęcia obejmują większość, choć nie wszystkie rozgrywki, jakie miały miejsce. Z różnych powodów nie zawsze jest możliwość sfotografowania wszystkiego co działo się w trakcie imprezy. Więcej zdjęć i komentarzy uczestników konwentu znajdziecie na naszym forum.

 

Maciej i Silver grają w Iron & Oak (wyd. GMT Games). Tytuł ten poświęcony jest dość egzotycznej dla nas tematyce jaką są zmagania morskie podczas wojny secesyjnej. W oddali po lewej rozgrywka w jedną z gier wydawnictwa Taktyka i Strategia (TiS), zaś po prawej rozgrywka w Kernstown (wyd. Revolution Games).

Poprawiony: czwartek, 30 czerwca 2022 06:50

Więcej…

 

Medyceusze. Tajemna historia dynastii

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Mary Hollingsworth
Tłumaczenie: Paulina Maksymowicz
Wydawca: Bellona
Rok wydania: 2021
Stron: 535
Wymiary: 24,2 x 17,6 x 3 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-11-16200-6

Recenzja
Medyceusze po trosze wpisują się w cykl wcześniej już wydanych nakładem Wydawnictwa Bellona książek poświęconym konkretnym rodom – Romanowowie 1613-1918 oraz Hohenzollernowie. Władcy Prus. Tym razem przenosimy się na południe Europy, aby wraz ze słynną dynastią poznać przede wszystkim burzliwe dzieje Florencji.

Więcej…

 

Bretwalda – zapowiedź gry

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Wydawnictwo Phalanx zapowiedziało niedawno swoją nową grę Bretwalda, poświęconą dziejom wczesnośredniowiecznej Brytanii. Gracze pokierują anglosaskimi królestwami i podejmą walkę o dominację na Wyspie. Nazwa gry wywodzi się od tytułu władcy państwa-hegemona anglosaskiej heptarchii. Tytuł przeznaczony jest dla 1-4 graczy. Szacowany czas rozgrywki to 1,5-3 godzin. Każde z królestw posiada swoich unikalnych wodzów i zdolności. Rozgrywka obejmuje maksymalnie 12 tur, odpowiadających porom roku. W każdej z tur gracze naprzemiennie wykonują od 2 do 4 akcji, takich jak zbiory, rozwój, fyrd (mobilizacja) oraz ruch. Przed rozpoczęciem akcji w każdej porze roku losowana jest karta wydarzenia. Ponadto w lecie i na jesieni uaktywniają się armie Danów i niezależnych królestw. Warto zwrócić uwagę na piękną grafikę planszy, kart i okładki, znakomicie imitującą styl ilustrowania kronik i map charakterystyczny dla tamtego okresu historycznego.

Więcej…

 

Kontrast 2022

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W dniach 11-12 czerwca 2022 odbyła się druga edycja Festiwalu Malarstwa Figurkowego „Kontrast”. Impreza zlokalizowana została w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”. Organizatorami festiwalu byli Miniature Night Painting, Dzielnica Ursynów m. st. Warszawy i Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów. W porównaniu z poprzednią edycją widać, że impreza rozrasta się. Dotyczy to zwłaszcza wargamingu. Rozgrywki i część sklepów przeniesione zostały na wyższe piętro budynku, gdzie na granie wydzielono dwie osobne sale. Wszystkiego było więcej: stoisk sklepów modelarskich i wargamingowych, systemów bitewnych, różnego rodzaju prezentacji i prelekcji, nauki malowania, a także prac wystawionych w konkursie malarskim, będącym głównym punktem programu (w tej edycji było ich 613). Pojawiły się nowe kategorie konkursowe, przede wszystkim armijna, i nie wszystkie prace zmieściły się w gablotach. Podobnie jak rok temu impreza miała wymiar międzynarodowy i z tego co usłyszałem podczas rozmów z osobami zaangażowanymi w jej organizację, ten kierunek rozwoju będzie kontynuowany. W zeszłym roku pisałem, że „Kontrast” dedykowany jest bardziej modelarzom niż wargamingowcom. Nadal jest to do pewnego stopnia prawdą, chociaż w tej edycji akcenty zostały rozłożone nieco inaczej. Przede wszystkim zadbano o odpowiednie stoły pod pokazy bitewniaków, co poprzednio stanowiło realny problem (podczas pierwszej edycji większość rozgrywek odbywała się na okrągłych kawiarnianych stolikach). Wydzielono też więcej miejsca (całe drugie piętro), a przed budynkiem pojawiły się foodtrucki. Frekwencja dopisała, zwłaszcza w sobotę. Tym co najbardziej przyciągało uwagę były oczywiście prace konkursowe. Nie miałem okazji obserwować wszystkiego ani być obecnym na całości festiwalu. Jako że nasz portal adresujemy w większym stopniu do wargamingowców niż do modelarzy (w przypadku gier bitewnych modelarstwo jest oczywiście ich nieodłączną częścią), zatem w relacji skupię się na tym, co na tej imprezie było interesujące z punktu widzenia tych pierwszych. Tak czy inaczej będzie to więc mój subiektywny wybór. Galerię zdjęć prac konkursowych zamieszczamy na naszym Forum i na naszym profilu na Facebooku. Kolejna edycja festiwalu planowana jest na czerwiec 2023 roku.

 

Ekipa One Page Rules przeprowadziła pokazy swoich dwóch systemów: Grimdark Future oraz Age of Fantasy. Byli bardzo dobrze przygotowani, zorganizowani i... oznakowani. Jedna z wyróżniających się ekip na tegorocznej imprezie, do tego działająca hobbystycznie.

Poprawiony: niedziela, 19 czerwca 2022 10:19

Więcej…

 

Manzikert 1071

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Stanisław Rek
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2015
Stron: 221
Wymiary: 19,5 x 12,6 x 1,2 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-16537-3

Recenzja
Bitwa pod Manzikertem stanowi ważną cezurę w historii Bizancjum. Wielu historyków uważa, że było to pierwsze wydarzenie, które otwierało drogę ku upadkowi imperium. Bezsprzecznie jest to również najważniejsze bizantyjskie starcie XI stulecia.

Więcej…

 

[FoGR] Habsburgowie kontra Francuzi (bitwa pod Pawią 1525)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Trochę wody w Wiśle upłynęło odkąd ostatni raz graliśmy bitwę w systemie Field of Glory: Renaissance. Nadszedł jednak czas, by powrócić do starej, dobrej tradycji rozgrywek, jakie odbywaliśmy przed pandemią w klubie Agresor. Dodatkowym powodem była zbliżająca się IV edycja konwentu Gladius. Rozgrywka, którą przedstawia ta relacja, odbyła się tydzień przed konwentem i stanowiła przygotowanie do imprezy. Rozgrywaliśmy starcie nawiązujące do bitwy pod Pawią (1525), choć od razu zaznaczę, że nie jest to symulacja tej bitwy. Z kolei podczas konwentu przedstawiony został scenariusz nawiązujący do bitwy pod Fornovo (1495). Armie występujące w scenariuszu są ułożone tak by zapewnić obu stronom równe szanse. Każda z nich ma wartość około 1000 pkt. (dokładnie rzecz biorąc w przypadku Francuzów jest to 992 pkt., zaś w przypadku Habsburgów – 997 pkt.). Graliśmy w składzie – Habsburgowie: Cisza i Radek, Francuzi: Pablo i Raleen. Poniżej prezentuję skład obu armii, z podziałem na skrzydła. Czytając relację należy pamiętać, że prawe skrzydło francuskie znajduje się naprzeciw lewego habsburskiego, a prawe habsburskie naprzeciw lewego francuskiego.

Prawe skrzydło habsburskie (Radek):
Guardias de Castilla – żandarmi (pełna zbroja, elitarne morale, lekkie lance, miecze)
Italian Elemeti – żandarmi (pełna zbroja, średnie morale, ciężkie lance, miecze)
Włoscy konni arkebuzerzy – lekka jazda (nieopancerzeni, średnie morale, karabinki – właściwie arkebuzy)
Arkebuzerzy – średnia piechota (nieopancerzeni, średnie morale, arkebuzy)
2 x Arkebuzerzy – lekka piechota (nieopancerzeni, średnie morale, arkebuzy)
2 x Colunela – 1) ciężka piechota (zbroja, elitarne morale, piki), 2) średnia piechota (nieopancerzeni, elitarne morale, arkebuzy), 3) ciężka piechota (zbroja, elitarne morale, miecze)
2 x dowództwo (jedno wielkie i jedno polowe)

Lewe skrzydło habsburskie (Cisza):
Jinetes – lekka jazda (zbroja, średnie morale, oszczepy, miecze)
3 x Landsknechci – ciężka piechota (zbroja, średnie morale, piki i ciężka broń)
Średnia artyleria (średnie morale)
1 x dowództwo (liniowe)

Prawe skrzydło francuskie (Raleen):
2 x Szwajcarzy – zdeterminowani pikinierzy (zbroja, elitarne morale, piki i ciężka broń)
Stradioci – lekka jazda (nieopancerzeni, średnie morale, lekkie lance, miecze)
Argoulets – lekka jazda (nieopancerzeni, średnie morale, karabinki – właściwie arkebuzy)
Lekka artyleria (średnie morale)
1 x dowództwo (liniowe)

Lewe skrzydło francuskie (Pablo):
2 x Gens d’armes – żandarmi (pełna zbroja, elitarne morale, ciężkie lance, miecze)
Jazda ordonansowa – żandarmi (ciężka zbroja, średnie morale, lekkie lance, miecze)
Landsknechci – ciężka piechota (zbroja, średnie morale, piki i ciężka broń)
Kusznicy – średnia piechota (nieopancerzeni, średnie morale, kusze)
Arkebuzerzy - lekka piechota (nieopancerzeni, średnie morale, arkebuzy)
Kusznicy – lekka piechota (nieopancerzeni, średnie morale, kusze)
Średnia artyleria (średnie morale)
2 x dowództwo (oba polowe)

 

Pozycje wojsk przed bitwą. U dołu armia francuska, u góry habsburska. Rzeka dzieli pole bitwy na dwie, faktycznie niezależne części. Przekroczyć można ją tylko w jednym miejscu po moście, ale zajmuje to dużo czasu i może okazać się z wielu względów problematyczne.

Poprawiony: środa, 08 czerwca 2022 15:51

Więcej…

 

Strona 9 z 276