[Blue Cross, White Ensign] Bitwa koło Gogland 1788 – Raleen vs Silver, 08.01.2017

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa koło Gogland (6.VII.1788) to pierwsze starcie wojny szwedzko-rosyjskiej, która wybuchła po tym jak Szwedzi postanowili wykorzystać zaangażowanie Rosji w wojnie z Turcją (toczącej się od 1787 r.), sądząc, że większość floty rosyjskiej została skierowana na Morze Czarne. Szybko okazało się jednak, że na Morzu Bałtyckim jest więcej rosyjskich okrętów niż Szwedzi się spodziewali, mimo to wojna była kontynuowana. Bitwa koło Gogland (wyspa w Zatoce Fińskiej) miała nieco chaotyczny przebieg. Część okrętów stanowiących środek linii rosyjskiej, pod komendą głównodowodzącego, admirała Samuela Griega (brytyjskiego admirała w służbie rosyjskiej) zaczęła przybliżać się do linii okrętów szwedzkich. Podobne problemy z dowodzeniem wystąpiły po stronie szwedzkiej. Wskutek pogody manewrowanie okazało się trudne i bitwa sprowadziła się do wymiany ognia między liniami okrętów, w której obie strony straciły po jednym okręcie. W całej bitwie i w scenariuszu zawartym w grze warto zwrócić uwagę na to, że znajdująca się bliżej przodu część okrętów rosyjskich jest silniejsza niż te płynące z tyłu, z kolei tam Rosjanie mają nieco większe siły.

Rosjanie – Silver, Szwedzi – Raleen.

 

Obie floty zaczynają płynąć równolegle w prawą stronę (patrząc od strony Szwedów). Wiatr wieje w ten sposób, że obie floty płyną częściowo pod wiatr. Zwrot o 60 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara (w prawo) wyprowadza je na pozycję Reaching. Manewr ten mogą wykonać obie floty, co ma znaczenie zwłaszcza dla Szwedów.

Poprawiony: środa, 08 lutego 2017 08:57

Więcej…

 

Wrzesień 1939 – nr 41 (model ciągnika półgąsienicowego Sd.Kfz. 11)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Od pięciu numerów, czyli blisko pół roku, First to Fight publikuje wyłącznie modele do armii niemieckiej. Ale pojawiła się jaskółka – wśród życzeń noworocznych załączono zdjęcie polskiego ciągnika C4P, co może oznaczać, że w najbliższym czasie ukaże się w końcu coś polskiego.

Poprawiony: środa, 18 stycznia 2017 13:12

Więcej…

 

Advanced Squad Leader Starter Kit - skrót zasad (PL)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pobierz

 

Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Kamil Janicki
Wydawca: Znak Horyzont
Seria: Prawdziwe historie
Rok wydania: 2016
Stron: 445
Wymiary: 23,2 x 16,4 x 3,7 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-240-3466-6

Recenzja
Damy ze skazą to kolejna książka w dorobku Kamila Janickiego ukazująca się w serii Prawdziwe historie, wydana przez wydawnictwo Znak. Po Żelaznych damach niniejsza praca jest następnym dziełem, które przenosi nas w czasy początków państwa polskiego. Tym razem autor przybliża nam burzliwy wiek XI opisując kolejne etapy waśni i sojuszy pomiędzy Polską i jej sąsiadami.

Więcej…

 

[Blue Cross, White Ensign] Bitwa pod Kaliakrą 1791 – Raleen vs Silver, 08.01.2017

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa pod Kaliakrą (31.VII.1791) to ostatnie starcie wojny rosyjsko-tureckiej, toczącej się w latach 1787-1792. Tego samego dnia, którego miała miejsce bitwa, zawarto rozejm. Wcześniej Rosjanie, pod dowództwem admirała Uszakowa, zdołali jednak po raz kolejny pokonać flotę turecką, tym razem trochę bardziej zdecydowanie niż w zeszłym roku. Podobnie jak to miało miejsce w poprzednich bitwach, Turcy po poniesieniu pierwszych strat uciekli, pozostawiając na polu bitwy maruderów (mam na myśli okręty), którzy dostali się w ręce Rosjan. Scenariusz rozpoczyna się podobnie jak dwie wcześniejsze bitwy z roku 1790. Czas rozgrywki jest trochę krótszy (16 etapów), ale nadal dość długi. Obie floty płyną równolegle, dość daleko od siebie. Rosjanie znajdują się na początku tuż przy krawędzi planszy (nazwijmy ją umownie północną). Turcy mają zaś na południe od siebie dużo przestrzeni do południowej krawędzi planszy. Obie floty idą pod wiatr, ale w razie gdyby przyszło do wykonywania manewrów, pozycja floty tureckiej jest mniej korzystna.

Rosjanie – Silver, Turcy – Raleen.

 

Czoła obu flot na początku bitwy. Rosjanie płyną trochę z tyłu. Historycznie przed bitwą awangarda rosyjska wysforowała się do przodu, by dogonić Turków, odrywając się trochę od reszty sił.

Poprawiony: piątek, 13 stycznia 2017 21:08

Więcej…

 

Monte Cassino. Atak polski – prototyp gry

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

„Monte Cassino. Atak polski” to gra planszowa będąca obecnie w fazie prototypu. Przeznaczona jest ona dla jednego gracza. Gra odtwarza atak II Korpusu gen. Andersa na masyw Monte Cassino w maju 1944 roku. Powyżej plansza gry (póki co jest to wersja prototypowa). Zapraszam do obejrzenia filmu przedstawiającego grę i jej mechanikę:

https://www.youtube.com/watch?v=2ce49IIsMjs

Poprawiony: piątek, 13 stycznia 2017 21:19

Więcej…

 

Strona 9 z 180