Konkurs Wydawnictwa Bellona (6 edycja) – rozstrzygnięcie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć szóstą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. W czasach swojej świetności państwo to uchodziło za potęgę morską i posiadało jedną z najlepiej wyszkolonych flot wojennych. Było też jednym z największych centrów handlu niewolnikami. U wejścia do portu stał wielki posąg hellenistycznego boga, który niedługo po wybudowaniu został zniszczony przez trzęsienie ziemi. Posąg ów nawet po obaleniu budził zachwyt starożytnych, a pamięć o nim pozostała na długo. O jakie państwo chodzi?

Rodos

2. Starożytna twierdza, powstała w II w. p.n.e., znajdująca się w górzystym obszarze, na szczycie pustynnego płaskowyżu o stromych, niedostępnych zboczach. Została znacznie rozbudowana przez władcę, który był klientem Rzymian, stanowiąc jego ostatnie schronienie. Wzniesione przez niego mury oraz różne instalacje, takie jak magazyny na żywność i zbiorniki na wodę, pozwalały wytrzymać długie oblężenie. Do twierdzy prowadziła jedna, bardzo wąska, zygzakowata droga. W kolejnym stuleciu twierdza wpadła w ręce przeciwników Rzymu i stała się jednym z ich ostatnich punktów oporu. Rzymianie oblegli wtedy twierdzę. Jej nieliczna załoga była pewna swego, uważając, że ze względu na położenie jest ona nie do zdobycia. Zgromadzone zapasy, zbiorniki na wodę i niewielka liczebność załogi sprawiały, że wzięcie jej głodem nie wchodziło w grę. Mimo trudnych warunków terenowych, Rzymianom udało się jednak zbudować ogromną skarpę, którą podprowadzili do murów taran i wieżę oblężniczą, co ostatecznie doprowadziło do zdobycia twierdzy. Tuż przed jej zdobyciem załoga popełniła samobójstwo. O jaką twierdzę chodzi?

Masada

Pytania sprawiły trochę zamieszania, ale zdecydowanej większości z Państwa udało się poprawnie odpowiedzieć.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Kacper Kostrzewa – książka L. Wyszczelskiego „Nasielsk 1920” (seria HB)

2) Bartosz Bruziak – książka K. Marcinka „Don 1917-1918” (seria HB)

3) Maciej Szwed – książka S. Reka „Mohacz 1526” (seria HB)

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi. Dziękujemy również za komentarze, zarówno historyczne, jak i dotyczące konkursu.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

Więcej…

 

[Stalingrad '42] Raleen vs Silver, 26.07.2020 (cz. 1)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Stalingrad '42 (wyd. GMT Games) to najnowsza gra Marka Simonitcha, powstała w jego znanej serii poświęconej II wojnie światowej. Nie jest to jeden system, bo gry różnią się między sobą, choć trzeba przyznać, że głównie w szczegółach (pośrednio wpływ na to ma także skala). Podobieństwa między nimi pozwalają jednak łatwo sięgać po kolejne tytuły bez konieczności uczenia się zasad i przyswajania mechaniki od nowa. Epidemia Covid-19 sprawiła, że rozgrywki planszówkowe na pewien czas zamarły. Ostatnio udaje nam się jednak wracać (choć trochę...) do normalności. O grze nazbierało się już opinii, w tym na naszym forum. Mam nadzieję, że podczas tej rozgrywki uda się przynajmniej niektóre z nich zweryfikować. Przed nami długa droga, bo gra ma wiele etapów.

Sowieci – Silver, Niemcy – Raleen.

 

Sytuacja przed rozpoczęciem ataku na kierunku stalingradzkim. Na północy Niemcy są przygotowani, na południu nie do końca, tym bardziej, że w pierwszym etapie mają ograniczone możliwości manewrowe. Inna sprawa, że nie wszystkie dywizje pancerne zostały uzupełnione do pełnych stanów.

Poprawiony: piątek, 31 lipca 2020 12:05

Więcej…

 

Magenta – Custoza – Mentana 1859-1867

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Marcin Suchacki
Wydawca: Inforteditions
Seria: Pola Bitew
Rok wydania: 2018
Stron: 96
Wymiary: 23,4 x 16,3 x 0,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-65982-13-1

Recenzja
XIX wiek wraz z rozwojem nowoczesnej świadomości narodowej przyniósł na kontynencie europejskim wojny, których wspólnym mianownikiem stało się dążenie do uzyskania niepodległości bądź budowy własnego państwa przez nieposiadające go dotąd narody. Niektórym z nich powiodło się to już w tym stuleciu, wielu przyszło poczekać dłużej. Punktem przełomowym dla części z nich, w tym dla Polaków, okazało się dopiero zakończenie I wojny światowej. O sukcesie bądź porażce decydowały zarówno przyczyny wewnętrzne (istnienie i siła własnej tradycji państwowej, wykształcenie i bogactwo własnej kultury, poziom świadomości narodowej), jak i zewnętrzne (układ międzynarodowy, w tym zbieżność bądź sprzeczność z interesami wielkich mocarstw). Książka Marcina Suchackiego „Magenta – Custoza – Mentana 1859-1867” poświęcona została serii wojen, które doprowadziły do powstania zjednoczonego państwa włoskiego, a dokładniej rzecz biorąc wybranym ich epizodom.

Więcej…

 

Don 1917-1918

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Krzysztof Marcinek
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2020
Stron: 318
Wymiary: 19,5 x 12,5 x 1,7 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-15875-7

Recenzja
Wojna polsko-bolszewicka 1920 roku, której kulminacyjnym momentem była Bitwa Warszawska, to jeden z najważniejszych i zarazem najbardziej znanych konfliktów zbrojnych w naszej narodowej historii. Nie ma się czemu dziwić, bowiem w przypadku zwycięstwa Armii Czerwonej historia zarówno Polski, jak i Europy potoczyłaby się inaczej. Niemal równolegle do niego rozgrywała się inna wojna, o dużo szerszym zasięgu, której wpływ na historię Rosji i krajów ościennych, takich jak Polska, był jeszcze większy. Chodzi rzecz jasna o wojnę domową w Rosji w latach 1917-1922. Za jej początek uznaje się rewolucję październikową. Tematyka ta nie cieszy się obecnie wśród polskich historyków większym zainteresowaniem. Znamiennym wyjątkiem jest wydana w tym roku książka Krzysztofa Marcinka „Don 1917-1918”, opowiadająca o niewielkim, ale znaczącym fragmencie tytanicznych zmagań, których areną stało się począwszy od 1917 roku upadłe imperium Romanowów.

Więcej…

 

Oficer i szpieg

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Reżyseria: Roman Polański
Scenariusz: Robert Harris, Roman Polański
Premiera: 27 grudnia 2019 (Polska), 30 sierpnia 2019 (świat)
Produkcja: Francja, Włochy
Czas trwania: 2 godz. 16 min.

Schyłek XIX stulecia przyniósł Francji jedną z największych afer szpiegowskich. Afera Dreyfusa, bo o niej mowa, wstrząsnęła Trzecią Republiką i stała się wydarzeniem o wymiarze międzynarodowym. W samej Francji doprowadziła do znaczącej polaryzacji społeczeństwa i daleko idących przemian politycznych. „Oficer i szpieg” to próba opowiedzenia tej historii na nowo, z licznymi odniesieniami do współczesności.

Czego dotyczyła afera Dreyfusa? W 1894 roku kapitan artylerii Alfred Dreyfus, odbywający staż we francuskim sztabie generalnym, został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Koronnym dowodem jego winy był rękopis pisma do ambasady niemieckiej i przysięga jednego ze świadków oskarżenia. Uznani specjaliści od badania pisma, w tym słynny Alphonse Bertillon, stwierdzili, że to co zostało wysłane do ambasady niemieckiej jest autorstwa Dreyfusa. Po głośnym procesie został on publicznie zdegradowany i skazany na dożywotnie więzienie na Diabelskiej Wyspie położonej koło Gujany Francuskiej. Nie bez znaczenia dla wyroku, jaki zapadł, było żydowskie pochodzenie Dreyfusa. Wkrótce okazało się, że materiały podrzucane do niemieckiej ambasady były autorstwa innego francuskiego oficera – majora Ferdinanda Esterhazy’ego. Odkrycia dokonał nowo mianowany szef kontrwywiadu, podpułkownik Georges Picquart, wcześniej wykładowca w szkole oficerskiej, której słuchaczem był Dreyfus, a przy tym sprawozdawca w jego pierwszym procesie. Picquart, wbrew naciskom przełożonych, rozpoczął działania zmierzające do wyjaśnienia sprawy zgodnie z prawdą i rehabilitacji Dreyfusa, co uruchomiło lawinę. Afera godziła w prestiż i reputację armii francuskiej, stąd naczelne dowództwo, wespół ze sprzyjającymi mu politykami, starało się zamieść ją pod dywan. Wkrótce znalazła się ona jednak na forum publicznym dzięki artykułowi Emila Zoli „J’ accuse” („Oskarżam”), opublikowanym w czasopiśmie „L’ Aurore” („Świt”). Sprawa podzieliła Francję, przy czym niezależnie od poglądów na winę bądź niewinność Dreyfusa tym co w znacznym stopniu wpływało na ocenę jego postaci było pochodzenie narodowościowe. W dłuższej perspektywie wydarzenie to doprowadziło do znacznych przeobrażeń na francuskiej scenie politycznej. Ostatecznie Dreyfusa uniewinniono i zrehabilitowano. Musiał jednak na to czekać aż do 1906 roku.

Poprawiony: sobota, 25 lipca 2020 19:45

Więcej…

 

Gramy w „Ostrołękę 26 maja 1831” cz. 6 – film na kanale Hexmagazine

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Gramy w „Ostrołękę 26 maja 1831” cz. 6 – film na kanale Hexmagazine przybliżający zasady ruchu:

https://www.youtube.com/watch?v=rpiIsKQJyzI

Poprawiony: piątek, 24 lipca 2020 06:49

Więcej…

 

Strona 9 z 234