Nightfighter Ace (Compass Games)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Zabrzmi to może nieco pseudopoetycko, ale nocne walki powietrzne nad Europą w okresie II wojny światowej są skryte w mroku powszechnej niewiedzy. Niemała ilość osób, w tym nawet tych w jakimś stopniu zainteresowanych konfliktem, nie zdaje sobie sprawy z ich roli, znaczenia lub nawet istnienia. Sam przez długi czas spotykałem się z tym hasłem pod postacią podpisu pod jakimś samolotem „myśliwiec nocny” i w sumie niewiele z tego wynikało. Czasem jedynie jest poruszany temat bombardowań różnych miast, szczególnie niemieckich, lecz aspekty walk myśliwskich to już wyższy poziom wtajemniczenia. Wręcz zaobserwowałem marginalizowanie frontu nocnego, np. przy opisie wykorzystania niektórych maszyn, chociażby Messerschmitta Bf-110, który „ze względu na swoje niezadowalające osiągi został przesunięty do roli myśliwca nocnego”. I tutaj już brakowało z reguły komentarza co działo się dalej.

Poprawiony: wtorek, 06 lutego 2024 08:20

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (50 edycja) – I etap

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Ta edycja jest szczególna w porównaniu z dotychczasowymi, bo 50. Konkurs będzie miał dwa etapy. W pierwszym, który potrwa do 14 lutego, zadajemy 2 pytania, w kolejnym, który rozpocznie się 15 lutego, zadamy kolejne 3 pytania. W losowaniu nagród, które odbędzie się po zakończeniu drugiego etapu, wezmą udział osoby, które odpowiedzą prawidłowo na największą liczbę pytań, ewentualnie jeśli jakieś nagrody zostaną, rozlosujemy je wśród kolejnej grupy, która odpowiedziała prawidłowo na najwięcej pytań. Zatem, aby mieć gwarancję wzięcia udziału w losowaniu nagród, trzeba odpowiedzieć prawidłowo na wszystkie pytania. Do wygrania jest pięć nagród książkowych (każdy nagrodzony wybiera jedną książkę spośród poniższych tytułów):

1) Daniel Kowalczuk „Katanga 1960-1963” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Paweł Kupsik „Termopile 480 p.n.e.” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Mariusz Samp „Kraj Głomaczów 1003” (seria „Historyczne Bitwy”)

4) Kamil Anduła „Lenino 1943” (seria „Historyczne Bitwy”)

5) Stephen E. Ambrose „Żołnierze. 7 czerwca 1944 – 7 maja 1945. Od plaży Normandii do Berlina” (max. 3 szt.)*

6) Stephen E. Ambrose „D-Day. 6 czerwca 1944. Przełomowa bitwa II wojny światowej” (max. 3 szt.)*

7) Richard Pipes „Rosja carów” (max. 3 szt.)*

8) Richard Pipes „Czerwone imperium” (max. 3 szt.)*

9) Richard Pipes „Rewolucja rosyjska” (max. 3 szt.)*

10) Krzysztof Rak „Piłsudski. Między Stalinem a Hitlerem” (max. 3 szt.)*

*
w kolejności zgłoszeń przez nagrodzonych po ogłoszeniu wyników drugiego etapu.


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych jest przez nas preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

PYTANIA KONKURSOWE (PIERWSZY ETAP)

1. Bitwa ta rozegrała się w starożytności, w miejscu, gdzie wcześniej rozegrała się inna bitwa. Strona atakująca miała w niej trzykrotną przewagę liczebną nad przeciwnikiem, a mimo to poniosła sromotną klęskę. Straty mniej licznej, zwycięskiej armii były bardzo niewielkie. Liczniejsza, pokonana armia miała w swoim składzie falangę macedońską i rydwany z kosami. By osłonić skrzydła obrońcy zbudowali fortyfikacje polowe. Zostały one jednak na początku bitwy przełamane przez jazdę przeciwnika. Obrońcami dowodził wybitny wódz, który odegrał ważną rolę w dziejach swojego państwa. Co to za bitwa?

2. Trzech władców średniowiecznych nosiło ten sam przydomek:
Pierwszy z władców (władca A) pozostawał w cieniu swojego wybitnego ojca. Wkrótce udało mu się jednak uzyskać tytuł, jaki nosił jego ojciec. Kontynuował politykę swojego poprzednika. Miał problemy z silnymi tendencjami odśrodkowymi, które pojawiły się wraz z wydzielaniem niektórych prowincji i oddawaniem ich pod władzę synów, co wpłynęło na jego decyzje co do dalszych losów państwa. Z powodzeniem walczył z ościennymi ludami najeżdżającymi jego państwo, co jego następcom nie szło już tak dobrze.
Drugi z władców (władca B) miał znakomite perspektywy, odziedziczył bowiem po swoim wybitnym, długo panującym ojcu silne, rozwinięte gospodarczo państwo. Nie dane było mu jednak rządzić nim zbyt długo, zginął bowiem w walce z najeźdźcami z odległego kraju. Niewiele czasu potem jego matka została świętą.
Trzeci z władców (władca C) za młodu musiał walczyć o swoje z bratem. Ostatecznie, wskutek jego przedwczesnej śmierci, przejął władzę nad całością ich dziedzictwa i opiekę nad synem owego brata (czyli swoim bratankiem). Ten ostatni nosił to samo imię co zmarły brat. Jako że władca ten nie miał potomków, z czasem całość ich dziedzictwa przejął ów bratanek. Sięgnął on później po koronę królewską, ale nie cieszył się nią długo, został bowiem zamordowany.
Zidentyfikuj władców A, B i C, o których mowa w pytaniu.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 14 lutego 2024. Dnia 15 lutego 2024 podamy prawidłowe odpowiedzi na pytania pierwszego etapu konkursu i rozpocznie się drugi etap konkursu. Ogłoszenie wyników 50 edycji wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi na pytania drugiego etapu konkursu nastąpi pod koniec lutego.

Poprawiony: piątek, 02 lutego 2024 10:57

Więcej…

 

Nowy sponsor XXV edycji Konkursu Modelarskiego Forum Strategie – Muzeum Wojsk Lądowych

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Miło mi poinformować, że z dniem dzisiejszym do grona sponsorów XXV Konkursu Modelarskiego Forum Strategie dołącza Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Pojawią się też w związku z tym nowe nagrody książkowe sponsorowane przez Muzeum. Do nagrodzonych trafią: 3 albumy „Od sali tradycji do muzeum. 50 rocznica powstania Muzeum Wojsk Lądowych”, 2 numery zbioru studiów „Militaria Pomorskie” (tom 17) i książka Damiana Waszaka „Rok czterech cesarzy (68-69 n.e.)”. Będziemy chcieli w ten sposób wyróżnić prace o szczególnych walorach historycznych i uczestników, którzy wykazują większą niż inni dbałość o walory historyczne swoich prac. Nagrodzonych wyłonią wspólnie organizator (organizatorzy) i jury konkursu.

Konkurs zbliża się już powoli do końca. Malowanie prac potrwa do 17 lutego 2024. Istnieje jeszcze możliwość dołączenia do zabawy, jednak nie później niż na 7 dni przed zakończeniem etapu malowania prac. Zapraszamy do oglądania prac konkursowych w dziale konkursu na forum, tam też znajdziecie więcej informacji o nagrodach.

Więcej…

 

Kos

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Tadeusz Kościuszko to jedna z najbardziej znaczących postaci w dziejach Polski i Ameryki, której jak sądzę szerzej przedstawiać nie trzeba. Filmy traktujące o historii powstają u nas najczęściej na rocznicę. Nie inaczej było tym razem. W 2024 roku przypada bowiem 230 rocznica powstania kościuszkowskiego. Mało to okrągła data, ale lepszy rydz niż nic. Tak oto pojawił się na ekranach kin „Kos”, który choć opowiada o naszym wybitnym rodaku, to filmem historycznym nie jest (o czym jeszcze dalej). Jako że ostatnio przypadła Wam do gustu formuła podwójnej recenzji, i tym razem postanowiłem się do tego uciec, a więc najpierw zapraszam do obejrzenia wideorecenzji Macieja Molczyka na jego kanale YouTube’owym „Historia z kapelusza”, a potem będzie kilka słów ode mnie:

https://www.youtube.com/watch?v=oOC3DRsyBcg

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (49 edycja) – rozstrzygnięcie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć czterdziestą dziewiątą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Bitwa ta miała miejsce w starożytności. Rozpoczęła się od uderzenia prawego skrzydła słabszej liczebnie armii A, składającego się z greckich najemników. Podczas gdy reszta sił obu stron stała w miejscu, przeciwnicy Greków pierzchli przed walką, zaś ci rzucili się za nimi w pościg. Wówczas liczniejsza armia B rozpoczęła oskrzydlanie lewej flanki mniej licznej armii A. Wobec przewagi liczebnej przeciwnika wódz armii A, nie widząc innego wyjścia, wraz z przybocznym oddziałem ciężkiej jazdy rzucił się do ataku na stanowisko dowodzenia władcy będącego dowódcą armii B, a zarazem jego bratem. Prawie mu się udało, dotarł bowiem do miejsca, gdzie znajdował się dowódca armii B i w pojedynku udało mu się go nawet zranić, niestety wkrótce potem został zabity. By dodać odwagi swojemu wojsku dowódca armii A nie nosił zbroi ani hełmu, co ułatwiło zadanie jego przeciwnikom. Śmierć wodza przypieczętowała klęskę armii A. Większość jej oddziałów poddała się wkrótce dowódcy armii B. Katastrofę przetrwał jedynie kontyngent grecki. Co to za bitwa, w którym roku miała miejsce, jakie armie starły się w niej i kto nimi dowodził?

bitwa pod Kunaksą (401 r. p.n.e.), starły się w niej armia Imperium Perskiego pod dowództwem króla królów Artakserksesa II (armia B) i armia jego brata Cyrusa Młodszego składająca się z Persów oraz kontyngentu najemnych oddziałów greckich (armia A)

Więcej…

 

A Victory Awaits – instrukcja (PL)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Pobierz

 

Strona 4 z 309