1917

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Reżyseria: Sam Mendes
Scenariusz: Sam Mendes, Kristy Wilson-Cairns
Premiera: 24 stycznia 2020 (Polska), 25 grudnia 2019 (świat)
Produkcja: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania
Czas trwania: 1 godz. 59 min.

Od setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej minęły już dwa lata. I choć nastał teraz czas innych rocznic, ponury konflikt sprzed wieku nadal stanowi dobry materiał dla kina wojennego. Najnowszy film Sama Mendesa „1917” przedstawia nam nieco stereotypowy obraz wojny okopowej, próbując nadać sens czemuś, co jawi się jako bezsensowne.

Najsłabszym punktem tej produkcji okazuje fabuła, a właściwie główna jej oś. Oto dwóch szeregowych żołnierzy brytyjskich zostaje wysłanych z rozkazem do dowódcy oddziału, który za daleko wysforował się w natarciu. Mają się przedrzeć przez terytorium zajmowane do niedawna przez Niemców. Ci ostatni, jak zapewnia dowództwo, wycofali się, przynajmniej chwilowo. Brytyjski generał postanawia wykorzystać, że brat jednego z żołnierzy służy w jednostce, do której mają zanieść rozkaz. Liczy na to, że niezależnie od subordynacji wobec przełożonych, żołnierza będą motywować więzy rodzinne. Historia to zupełnie nieprawdopodobna. Tym bardziej, że ledwo obaj opuszczą własne okopy, wkraczając na ziemię niczyją, dostrzegamy na niebie samoloty, które potem pojawiać się będą jeszcze kilkakrotnie. Widzimy, że alianci panują w powietrzu. Później przekonamy się, że jeden z samolotów dysponuje małymi bombami, ręcznie zrzucanymi przez pilota. Powstaje więc pytanie, dlaczego dowódca nie zdecydował się na przekazanie rozkazu wysyłając samolot i zrzucając jakąś paczkę albo zasobnik na pozycje wspomnianego oddziału, a skoro już wysłano żołnierzy, to dlaczego tylko dwóch i tak niskich rangą.

Poprawiony: czwartek, 28 maja 2020 09:25

Więcej…

 

Gramy w „Ostrołękę 26 maja 1831” cz. 3 – film na kanale Hexmagazine

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Gramy w „Ostrołękę 26 maja 1831” cz. 3 – film na kanale Hexmagazine przybliżający zasady gry (FAZY GRY, cz. 1):

https://www.youtube.com/watch?v=QmVcBDJrH_U

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XVIII edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Wszystkich wargamerów i modelarzy zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie modelarskim organizowanym już po raz osiemnasty przez Forum Strategie. Nieważne w jaki system bitewny gracie i jaki okres historyczny preferujecie. Również jeśli chodzi o skale modelarskie, możliwości wystawiania prac są szerokie (poruszamy się jednak w ramach skal standardowo stosowanych w wargamingu historycznym). Opracowując formułę tego konkursu staraliśmy się zorganizować go w taki sposób, by mogła w nim wziąć udział jak największa liczba uczestników.

Malowanie prac potrwa do 7 września 2020 r. Potem nastąpi wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród. Czasu na malowanie jest więc sporo i można spróbować sił w każdej z pięciu kategorii konkursowych.

Informacja o kategoriach konkursowych, nagrodach i terminach:
https://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=18977

Regulamin konkursu:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=13739

Dział konkursu na Forum Strategie, gdzie prezentowane są prace konkursowe:
http://www.strategie.net.pl/viewforum.php?f=231

Sponsorami nagród w konkursie są:

 


Obrazek

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

Obrazek

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (4 edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe:

1) Stanisław Rek – „Mohacz 1526” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Ernest Szum – „Siemiatycze 1863” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Tomasz Romanowski – „Galia belgijska 57-51 p.n.e.” (seria „Historyczne Bitwy”)


PYTANIA KONKURSOWE

1. Władca ten był synem cesarza rzymskiego. Dzięki ojcu jako młodzieniec uzyskał koronę jednego z królestw. Niedługo po tym jego ojciec zmarł. Bohater naszego pytania nie potrafił przekonać elektorów by wybrali go na cesarza, wskutek czego korona przypadła komu innemu. Wraz ze wspomnianym wcześniej królestwem, którego władcą został jeszcze jako młodzieniec, odziedziczył także pretensje do korony innego, sąsiadującego z nim królestwa oraz położone dość daleko od nich hrabstwo, z którego wywodził się jego ród. Nie należał do wybitnych monarchów. Był typem błędnego rycerza, od czasu do czasu pojawiającego się w swoim królestwie by ograbić je z pieniędzy, które następnie trwonił w różnych awanturach. Pod koniec życia oślepł. Mimo to wziął udział w jednej z najważniejszych bitew swoich czasów, w której poległ szarżując na przeciwnika. Jego syn, który odziedziczył schedę po nim, okazał się jednym z najwybitniejszych władców w dziejach królestwa, którym obu przyszło władać. O kogo chodzi?

2. Bitwa ta była jedną z największych klęsk Bizancjum. Armia bizantyjska została zaskoczona i całkowicie pobita. Zwykle podaje się, że nastąpiło to podczas, gdy znaczna część wojowników bizantyjskich spała. Nagły atak przeciwnika wywołał panikę, z nietrudnymi do przewidzenia skutkami. Uciekający Bizantyjczycy częściowo potopili się w pobliskiej rzece. W bitwie zginął cesarz bizantyjski. Zwycięski wódz, który pokonał Bizantyjczyków, w dość szczególny sposób wykorzystał później czaszkę cesarza. Wypełnił puste przestrzenie srebrem i używał jej jako pucharu. Proszę podać co to za bitwa i w którym roku miała miejsce.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 5 czerwca 2020. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: poniedziałek, 18 maja 2020 20:20

Więcej…

 

Warszawa przed wybuchem powstania 17 kwietnia 1794 roku

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Wacław Tokarz
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2018
Stron: 255
Wymiary: 24 x 17 x 2 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-65855-35-0

Recenzja
O tym, że prof. Wacław Tokarz wielkim historykiem był, nikogo interesującego się historią wojskowości XIX wieku i polskich powstań narodowych zbytnio przekonywać nie trzeba. Książka, którą mam przyjemność recenzować, ukazała się po raz pierwszy w 1911 roku. Ma już zatem swoje lata, choć jak się ją czyta, aż tak bardzo tego po niej nie widać. Nie licząc jedynie zahaczających o tę tematykę Ostatnich lat Hugona Kołłątaja, to pierwsza z prac Tokarza poświęcona dziejom polskich powstań narodowych. W recenzji postaram się przyjrzeć temu jak wypadła jej reedycja w wydaniu Napoleona V.

Więcej…

 

75 rocznica zakończenia II wojny światowej (w Europie)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Dziś przypada 75 rocznica zakończenia II wojny światowej (w Europie). 8 maja o godz. 23.01 czasu środkowoeuropejskiego (w Moskwie był 9 maja, godz. 01.01) podpisano ostateczny akt kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej. Pierwsza kapitulacja nastąpiła 7 maja o godz. 02.41 w kwaterze głównej Alianckich Sił Ekspedycyjnych gen. Eisenhowera w Reims. Na żądanie Stalina akt kapitulacji powtórzono następnego dnia. Drugi akt kapitulacji, który uznaje się za ostateczny, podpisano w kwaterze marszałka Żukowa w gmachu szkoły saperów w Berlinie. Najistotniejszą różnicą między obu aktami jest złożenie podpisu na akcie ostatecznej kapitulacji po stronie ją przyjmujących przez przedstawiciela Francji gen. Jeana de Lattre de Tassigny. Przy pierwszej kapitulacji przedstawiciel Francji występował jedynie w charakterze świadka. Kapitulację ze strony alianckiej przyjmowali: marszałek ZSRR Gieorgij Żukow (przedstawiciel ZSRR), generał Carl Andrew Spaatz (przedstawiciel USA), marszałek RAF Arthur Tedder (przedstawiciel Wielkiej Brytanii), generał armii Jean de Lattre de Tassigny (przedstawiciel Francji). Ze strony niemieckiej akt kapitulacji podpisali: feldmarszałek Wilhelm Keitel (szef Oberkommando der Wehrmacht i przedstawiciel Oberkommando des Heeres), admirał Hans-Georg von Friedeburg (szef Oberkommando der Marine) i generał pułkownik Hans-Jürgen Stumpff (przedstawiciel Oberkommando der Luftwaffe). Kapitulacja III Rzeszy zakończyła największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w dziejach, który odcisnął się piętnem na historii całego świata.

Poprawiony: piątek, 08 maja 2020 08:13

 

Strona 4 z 225