Wojna zakonu krzyżackiego z Litwą w latach 1283-1325

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Dariusz Prekop
Wydawca: Wydawnictwo Adam Marszałek
Rok wydania: 2004
Stron: 189
Wymiary: 24 x 16,5 x 1,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-918710-0-2

Recenzja
Wojny zakonu krzyżackiego z Litwą były częścią zapoczątkowanego w końcu XI wieku ruchu krucjatowego. Wsparci przez pielgrzymów z Zachodu Krzyżacy dokonali podboju i kolonizacji Prus, a kiedy Zakon połączył się z inflanckimi kawalerami mieczowymi, włączył się tym samym do walki z Litwą. Kolejne próby podboju Litwy nie przyniosły efektu, mimo silnego wsparcia rycerstwa niemieckiego. Władcy litewscy odpierali zarówno ataki militarne, jak również starali się stępić ostrze roztaczanej przez Krzyżaków propagandy misyjnej. Mimo znaczenia jakie walki nad Niemnem miały także dla przyszłości Polski, opracowań wojen zakonu krzyżackiego z Litwą można szukać ze świecą (jakkolwiek bogata jest sama literatura poświęcona zakonowi krzyżackiemu). Tym bardziej warta jest uwagi praca Dariusza Prekopa. Autor wykorzystał wszystkie dostępne mu źródła oraz literaturę polską, niemiecką i litewską poświęconą omawianemu zagadnieniu. Tym samym zaprezentował znakomity i wszechstronny warsztat, godny zawodowego historyka.

Więcej…

 

Chariots of Fire – zasady (PL)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Pobierz

 

Wojny napoleońskie (wyd. Dragon) – krótka relacja z rozgrywki i wrażenia po latach (2)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Ponownie zasiedliśmy do „Wojen napoleońskich” (kto nie czytał pierwszej relacji, jest TUTAJ). Tym razem moim głównym zamierzeniem było wypróbowanie zasad dodatkowych (zwanych „rozszerzającymi”), które pojawiły się w ramach późniejszej edycji gry wydanej w pudełku (jak wszystko na to wskazuje w 1995 roku). Wspominałem o nich poprzednio. Podczas pierwszej rozgrywki graliśmy nie uwzględniając ich. Chciałem także wypróbować kolejny, bardziej rozbudowany scenariusz. Jest w nim więcej jednostek, są trochę bardziej zróżnicowane, co powinno stwarzać większe możliwości działania.

Poprawiony: środa, 13 marca 2024 11:56

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (51 edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (każdy nagrodzony wybiera jedną książkę spośród poniższych tytułów):

1) Daniel Kowalczuk „Katanga 1960-1963” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Paweł Kupsik „Termopile 480 p.n.e.” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Mariusz Samp „Kraj Głomaczów 1003” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych jest przez nas preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

Poprawiony: piątek, 08 marca 2024 08:26

Więcej…

 

IX Strategos

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W dniach 2-3 marca 2024 odbyła się IX edycja konwentu STRATEGOS. Imprezę zorganizowaliśmy we współpracy z Biblioteką Główną SGGW. To już trzeci raz, gdy gościmy w Bibliotece z naszym wydarzeniem. Od października 2022 działa tutaj także Klub STRATEGOS, którego spotkania odbywają się raz w miesiącu. Na imprezie tradycyjnie pojawili się studenci SGGW oraz innych uczelni, a także młodzież. Bardzo cieszy obecność weteranów wracających po latach do planszówkowego hobby, jak i nowych osób, stawiających w nim pierwsze kroki. Wspomnę tylko, że wśród weteranów pojawili się członkowie dawnych redakcji czasopism „Dragon” i „Dragon Hobby”. Naszym gościem specjalnym było w tym roku wydawnictwo Strategos Games, które rozstawiło się ze swoimi grami na przedpolu sali konwentowej. Były wśród nich zarówno wydane gry, jak i prototypy. Obecny był również sklep FortGier.pl, któremu dziękujemy za przygotowanie zniżki na zakup gier dla uczestników konwentu. Frekwencja podczas tej edycji imprezy wyjątkowo dopisała, do tego stopnia, że uczestnicy wydarzenia nie mieścili się w sali, gdzie graliśmy, i musieliśmy dostawiać dodatkowe stoły na korytarzu.

Podczas konwentu grane były następujące tytuły (lista jest niepełna i z góry przepraszam za ewentualne nieścisłości): „Here I Stand” (wyd. GMT Games), „Successors” (wyd. Phalanx), „Europa Universalis: The Price of Power” (wyd. Aegir Games), „Twilight Imperium” (wyd. Fantasy Flight Games), „Szczury Pustyni” (wyd. Dragon), „Time of Wars” (wyd. Strategemata), „Triumph of Chaos” (wyd. Clash of Arms), „Assyrian Wars” (wyd. Udo Grebe Gamedesign), „Time of Crisis” (wyd. GMT Games), „South Pacific: Breaking the Bismarck Barrier” (wyd. GMT Games), „Ostrołęka 26 maja 1831” (wyd. Erica), „Ostrołęka 16 lutego 1807” (wyd. Erica), „Great Battles of Alexander” (wyd. GMT Games), „Thirty Years War” (wyd. GMT Games), „Nieustraszeni” (wyd. Ogry Games), „Pax Renaissance” (wyd. Ion Games Design/Sierra Madre Games), „EuroFront” (wyd. Columbia Games), „Twilight Struggle”/„Zimna wojna” (wyd. GMT Games/Bard), „1989: Dawn of Freedom”/„1989. Jesień narodów” (wyd. GMT Games/Bard), „Imperial Struggle” (wyd. GMT Games), „Europe in Turmoil II: The Interbellum Years 1920-1939” (wyd. Compass Games), „Next War: India-Pakistan” (wyd. GMT Games), „Unhappy King Charles!” (wyd. GMT Games), „12 Hours at Maleme” (wyd. SNAFU Design), „Conflict of Heroes: Awaking the Bear” (wyd. Academy Games), „Conflict of Heroes: Guadalcanal” (wyd. Academy Games), „AFU: Armed Forces of Ukraine” (wyd. Kilogames), „Neuroshima Hex” (wyd. Portal), „Terraformacja Marsa” (wyd. Rebel). Warto zwrócić uwagę, że wiele spośród wymienionych tytułów to gry wieloosobowe, rozgrywane w dużym gronie, nawet do 8 osób. Ponadto w niektóre pozycje grano kilka razy. Prawdziwym rarytasem okazały się prototypy gier i projekty autorskie, które można było podziwiać podczas imprezy, a w wielu przypadkach także zagrać. I tak Grzegorz Kuryłowicz przywiózł ze sobą przygotowywane do wydania przez Vuca Simulations w tym roku „In Fours to Heaven”, a także zupełnie nowy „Grunwald” i „Tomaszów Lubelski 1939” (w przypadku „Grunwaldu” była to jego konwentowa premiera). Jędrzej Jabłoński przeprowadził rozgrywkę w składzie 4-osobowym w „Aurea Mediocritas – Europa u progu renesansu”. Dwie gry autorskie „z szuflady” zaprezentował Witold Janik. Pierwsza poświęcona była podbojowi Galii przez Rzymian, a druga… przejrzyjcie uważnie relację zdjęciową. Do zapoznania się (i zagrania) była także gra „Bitwa nad Wkrą 1920” (wyd. Muzeum Wojsk Lądowych), niestety autor z przyczyn losowych nie dotarł do nas na imprezę. Swoje gry zaprezentowało również wydawnictwo Strategos Games. Znalazły się wśród nich takie tytuły jak „Glory”, „Navy” (dawniej „Epic Naval Battles”) i karcianka „Batalia”.

Dziękuję władzom i pracownikom Biblioteki Głównej SGGW za to, że mogliśmy zorganizować konwent na terenie Biblioteki. Cieszę się, że odwiedziło nas wielu studentów. Jeśli ktoś czuje niedosyt, będzie można go zaspokoić w kwietniu na kolejnym spotkaniu Klubu STRATEGOS, odbywającym się w tym samym miejscu co impreza.

 

IX edycja STRATEGOSA była jednym z najmocniej obsadzonych konwentów poświęconych planszówkom wojennym w ostatnich latach (chociaż sama impreza obejmuje obecnie nie tylko planszówki wojenne). Udało nam się nawiązać, a myślę, że nawet pobić rekord należący od lat do I edycji STRATEGOSA. Warto wspomnieć także o mającej miejsce na jesieni zeszłego roku XVII edycji PÓL CHWAŁY, która również była rekordowa i z wielu powodów wyjątkowa (m.in. za sprawą gości z zagranicy, w tym znanego autora gier wojennych Marka Simonitcha). Jak widać na zdjęciu, na IX STRATEGOSA gracze przybyli tłumnie, i to mimo tego, że części deklarujących chęć uczestnictwa nie udało się dotrzeć, głównie z powodów losowych. Grano nie tylko w środku Sali Konferencyjnej, ale dalsze stoły zostały rozstawione po jej obwodzie, w tym we wnękach. Na przedpolu sali rozstawiło się wydawnictwo Strategos Games, gość specjalny tej edycji imprezy. W pewnym momencie, gdy brakowało miejsca, zaczęliśmy dostawiać stoły na korytarzu. Niestety, w tym roku nie mieliśmy do dyspozycji dużo większej sali Czytelni Dydaktycznej, gdzie bylibyśmy w stanie pomieścić bez większych problemów nawet ponad 200 osób. Jak będzie za rok, czas pokaże.

Poprawiony: sobota, 09 marca 2024 18:24

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie – wyniki XXV edycji

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Ostateczne wyniki po zsumowaniu wszystkich głosów:

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 18 MM

1 miejsce: Jarek i jego praca „Francuscy dowódcy z epoki napoleońskiej” (skala: 13 mm, producent: Warlord Games)

Poprawiony: piątek, 01 marca 2024 13:43

Więcej…

 

Strona 4 z 312