XIII Pola Chwały – gry planszowe

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Za nami XIII POLA CHWAŁY (28-30 września 2018). Jako organizator części planszówkowej imprezy cieszę się, że tak jak w poprzednich latach zawitało do nas wielu graczy. Było wśród nich szereg osób, które pojawiły się po raz pierwszy i dla których była to pierwsza tego typu impreza. To najbardziej cieszy, bo pokazuje, że nie jesteśmy zamkniętą grupą spotykającą się jedynie we własnym gronie. Choć nie bez problemów organizacyjnych, udało się przeprowadzić wieloosobową rozgrywkę w Virgin Queen, która dla wielu osób była gwoździem programu (przynajmniej takie były założenia). Osobiście cieszę się, że rozegrane zostały Iganie 1831 i że nad stołem zasiadło dwóch doświadczonych graczy, a ja mogłem się poprzyglądać z boku. To prawdopodobnie ostatnia rozgrywka testowa przed premierą gry. Drugi prototyp gry, jaki pojawił się na tegorocznej edycji imprezy, przywiózł jako niespodziankę nasz zacny gość z wydawnictwa Phalanx – Waldek Gumienny. Gra przedstawia oblężenie pewnej twierdzy podczas wojny o niepodległość Grecji w I połowie XIX wieku. W Grecji ponoć temat bardzo znany, poza nią zupełnie nieznany. To trochę jak z naszymi powstaniami narodowymi. Nie będę zdradzał zbyt wielu szczegółów. Grę można zobaczyć na jednym zdjęć. Znakomicie, że takie projekty pojawiają się na tej imprezie i że często jest to pierwsze miejsce, gdzie są one szerzej prezentowane. Spośród wydawców dziękuję za obecność Adamowi Niechwiejowi z wydawnictwa Strategemata.

Na stołach zagościło jak zwykle wiele gier, których wszystkich zapewne nie uda mi się wymienić. Postaram się jednak, choćby ze względu na graczy, którzy będą się wybierać do nas w kolejnych latach, by ta lista była możliwie najbardziej kompletna. Grano więc w następujące gry: Hannibal & Hamilcar (wyd. Phalanx), For the People (wyd. GMT Games), Great Battles of Alexander (wyd. GMT Games), Successors (wyd. GMT Games), Sekigahara (wyd. GMT Games), Battle Hymn vol. 1: Gettysburg and Pea Ridge (wyd. Compass Games), Virgin Queen (wyd. GMT Games), Here I Stand (wyd. GMT Games) Orzeł i Gwiazda (wyd. Leonardo), Arquebus (wyd. GMT Games), Spanish Civil War Battles: Teruel & Belchite (wyd. Decision Games), Hammer of the Scots (wyd. Columbia Games), Commands & Colors: Ancients (wyd. GMT Games), Pax Romana (wyd. GMT Games), Triumph & Tragedy (wyd. GMT Games), Twilight Struggle/Zimna wojna (wyd. GMT Games/Bard), Race to Berlin (wyd. Leonardo), 1944: Race to the Rhine (wyd. Phalanx), Pax Renaissance (wyd. Sierra Madre Games), Conflict of Heroes: Price of Honour (wyd. Academy Games), No Question of Surrender (wyd. MMP), Time of Crisis (wyd. GMT Games), No Peace Without Spain! (wyd. Compass Games), Churchill (wyd. GMT Games), Quartermaster General: 1914 (wyd. PSC Games), War of the Ring (wyd. Ares Games i in.) i wspomniane wcześniej prototypy: Iganie 1831 oraz gra oblężnicza Phalanxów osadzona w realiach XIX-wiecznej wojny o niepodległość Grecji.

Dziękuję wszystkim, którzy przybyli na imprezę. Dziękuję za współpracę przy organizacji naszego spotkania Robertowi Kowalskiemu i Michałowi Stachurze. Mam nadzieję, że za rok zobaczymy się w Niepołomicach w równie zacnym gronie.

 

Piątkowa rozgrywka w Successors (wyd. GMT Games). Grają: Leliwa, Błażej, Rafał, Marcin Sowa (po prawej), kibicuje Hamilkar (odwrócony tyłem). Ostatecznie zwyciężył grający po raz pierwszy w ten tytuł (po bardzo długiej przerwie) Marcin Sowa

Poprawiony: piątek, 12 października 2018 13:55

Więcej…

 

Iganie 1831 – Kristo vs Raleen, 10.06.2018 (cz. 2)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Etap 5

Przydzielamy punkty dowodzenia.

Polacy – 2, Rosjanie – 3

Polska kawaleria.

Etap piąty zaczął się od podpalenia drugiej części wsi. Bem, jak można było się spodziewać, wykonał to zadanie jednym strzałem.

Teraz atak na zabudowania będzie trochę łatwiejszy. Po ostrzale ruszyli ułani. Zamierzali zaatakować ostatnią kawalerię przy bagnach. Postanowiłem zaczekać z kontrszarżą na ostrzał karabinowy z zabudowań i ostrzał artyleryjski zza rzeki. Strzelałem od boku i od tyłu. Miałem szansę trafić nawet ucieczkę. Kontrszarża i tak była przegrana mogła zaczekać. Niestety mimo trafień szyku nie złamałem. Ustrzeliłem parę koni i to wszystko. Z kontrszarżą tak długo czekałem, że wreszcie jej nie zrobiłem. Stałem w miejscu pozwalając Polakom pojechać do końca. Zyskałem dzięki temu więcej strzałów. Nic to jednak nie dało i moja jazda poświęciła się na darmo.

Na drugim skrzydle manewry obronne. Dwie kawalerie ustawiły się za wąskim przejściem kierując strefy kontrszarży tak by mieć na oku jednostki przeciwnika wykonujące tam ruchy. Samo przejście powstało między krawędzią zagajnika a piechotą obok wzgórza. Rosyjska kawaleria nie ma innej drogi jeśli zamierza pomóc przedzierającej się piechocie.

Poprawiony: piątek, 21 września 2018 13:07

Więcej…

 

Iganie 1831 – Kristo vs Raleen, 10.06.2018 (cz. 1)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Na początek kilka słów wprowadzających. Jest to relacja z rozgrywki w prototypową wersję gry Iganie 1831, będącą rozszerzeniem gry Ostrołęka 26 maja 1831 (wyd. Instytut Wydawniczy Erica) i opierającą się na zasadach tej ostatniej (mającą jednak także trochę własnych zasad, stworzonych tylko dla tej bitwy).

W scenariuszu historycznym Igań 1831 występuje element charakterystyczny tylko dla tego scenariusza, a mianowicie rozkazy. Dzięki rozkazom możemy wykonać akcje specjalne. Im poważniejszy rozkaz, tym więcej punktów dowodzenia kosztuje. Od trzeciego etapu dostajemy 1 punkt na etap. Wydajemy w dowolnym momencie. Rosjanie zaczynają z jednym punktem.

Raleen (Polacy) – 0, Kristo (Rosjanie) – 1

Do Polaków należy pierwszy ruch. Zaczyna kawaleria.

Z obawy przed oskrzydleniem kawaleria polska wykonała ruch tylko jednym oddziałem. Pozycja, jaką zajmuje doborowa jazda jest w pełni bezpieczna. Prawy bok osłaniają dwie kawalerie, które pozostały w miejscu. Strefa kontrszarży zaznaczona na czerwono. Oczywiście w tym momencie piechota stoi z tyłu w kolumnach. Lewy bok przemieszczonej kawalerii osłaniany jest ogniem karabinowym tyraliery z zagajnika i ogniem z dział. Dodatkowo możliwa jest kontrszarża boczna w kierunku nacierającej kawalerii gdyby jakimś fartem zdołała przetrwać ostrzał wchodząc we wrażliwą boczną strefę.

Po kawalerii polskiej sprawdzamy czy kawalerii rosyjskiej uda się wykonać ruch z zaskoczenia.

Robimy rzut i wychodzi, że Rosjanie czekają. Piechota polska wykonuje ruch.

Poprawiony: piątek, 21 września 2018 13:08

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie – wyniki XIV edycji

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Ostateczne wyniki, po zsumowaniu wszystkich głosów:

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 15 MM

1 miejsce: szeperd i jego praca „Dżemat janczarów” (skala: 15 mm, producent: Wargamer)

Poprawiony: wtorek, 18 września 2018 15:11

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XIV edycja) – galeria prac

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W związku z zakończeniem etapu malowania prac w Konkursie Modelarskim Forum Strategie (XIV edycja) prezentujemy galerię zdjęć prac biorących udział w konkursie w poszczególnych kategoriach. Więcej zdjęć (z różnych ujęć), a także zdjęcia z przebiegu prac, znajdziecie na forum w dziale konkursu.

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 15 MM

Siedmiogrodzka Jazda Kopijnicza Nadworna (skala: 15 mm, producent: Wargamer)

Malowanie: Angol000

Poprawiony: wtorek, 11 września 2018 21:17

Więcej…

 

Twierdzi Pereira

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Pierre-Henry Gomont
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Mucha Comics
Rok wydania: 2018
Stron: 160
Wymiary: 28 x 20,7 x 1,5 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-65938-13-8

Recenzja
Graficzna powieść historyczna (zwana dalej „powieścią”), bo tak chyba należałoby sklasyfikować recenzowane dzieło, jaką jest Twierdzi Pereira opowiada o losach starzejącego się portugalskiego dziennikarza działu kulturalnego w przededniu II wojny światowej. Bazuje ona na powieści Antonio Tabucchiego o tym samym tytule, która ukazała się w 1994 roku, a potem została także zekranizowana.

Więcej…

 

Strona 4 z 201