XIII Krakowskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Kolejna, XIII edycja Krakowskiego Konwentu za nami. Niby XIII-ta, a tu jak na złość nic pechowego się nie zdarzyło, żadnej godnej odnotowania katastrofy. Z mojego organizatorskiego punktu widzenia – rutyna, bez niespodzianek, może tylko ciastek i soków więcej na drugi raz dokupić trzeba… ale to przecież tylko przyziemny detal.

Poprawiony: poniedziałek, 25 listopada 2019 13:45

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XVII edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Wszystkich wargamerów i modelarzy zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie modelarskim organizowanym już po raz siedemnasty przez Forum Strategie. Nieważne w jaki system bitewny gracie i jaki okres historyczny preferujecie. Również jeśli chodzi o skale modelarskie, możliwości wystawiania prac są szerokie (poruszamy się jednak w ramach skal standardowo stosowanych w wargamingu historycznym). Opracowując formułę tego konkursu staraliśmy się zorganizować go w taki sposób, by mogła w nim wziąć udział jak największa liczba uczestników.

Malowanie prac potrwa do 17 lutego 2020 r. Potem nastąpi wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród. Czasu na malowanie jest więc sporo i można spróbować sił w każdej z pięciu kategorii konkursowych.

Informacja o kategoriach konkursowych, nagrodach i terminach:
http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=18584

Regulamin konkursu:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=13739

Dział konkursu na Forum Strategie, gdzie prezentowane są prace konkursowe:
http://www.strategie.net.pl/viewforum.php?f=231

Sponsorami nagród w konkursie są:


Obrazek


Obrazek

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

Poprawiony: wtorek, 03 grudnia 2019 22:48

Więcej…

 

Labirynt śmierci (Encore)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W 1974 roku wydano pierwszą grę typu RPG (Role Playing Game), czyli popularne do dzisiaj „Dungeons & Dragons”. Popularność konwencji, w której gracze poruszają się w świecie istniejącym wyłącznie w ich wyobraźni, zyskiwała coraz większą rolę w popkulturze i skłaniała kolejnych twórców i firmy do wydawania swoich produktów. Co więcej, zaczęły się też eksperymenty, jak można rozwinąć temat storytellingu i połączyć z już istniejącymi rekwizytami oferowanymi przez gry planszowe.

Poprawiony: niedziela, 24 listopada 2019 22:56

Więcej…

 

Poczet książąt i księżnych mazowieckich

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Janusz Grabowski
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2019
Stron: 423
Wymiary: 24,1 x 16,1 x 2,4 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7730-387-0

Recenzja
Mazowsze było jedną z tych dzielnic, które nie od razu znalazły się w ramach odtworzonego przez Władysława Łokietka Królestwa Polskiego. Po okresie pozostawania w zależności lennej od królów polskich ostatecznie zostało włączone do Korony w 1526 r. Zanim to nastąpiło przez kilka wieków nad ziemiami tej dzielnicy władzę sprawowała gałąź dynastii Piastów wywodząca się od księcia Konrada I Mazowieckiego, młodszego syna Kazimierza II Sprawiedliwego. Jej właśnie poświęcona jest książka Janusza Grabowskiego „Poczet książąt i księżnych mazowieckich”.

Więcej…

 

101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Dzisiejszego dnia mija 101 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki zgodnemu wysiłkowi Polaków, w tym przedstawicieli wszystkich ugrupowań politycznych, nasz kraj powrócił na mapę Europy. Wymagało to nie lada wysiłku i umiejętności, zarówno politycznych, militarnych, jak i dyplomatycznych. Wiek temu Polacy potrafili cenić odzyskaną po latach zaborów niepodległość dającą im możliwość stanowienia o własnym losie. Warto pamiętać, że odrodzenie Polski po 123 latach niebytu nie było sprawą łatwą i docenić wysiłek naszych przodków oraz to, że mamy dziś własne państwo i tym samym jesteśmy „u siebie”. W okresie międzywojennym, nawet w czasach rządów sanacji, w święcie niepodległości brali udział wszyscy. Świętowano wspólnie, mimo różnic politycznych, które na ten dzień zanikały. Z tej dobrej tradycji naszych przodków warto brać przykład i dziś.

 

Bolesław II Przemyślida, pobożny buntownik i mąż znamienitej damy (zm. 999)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autorka: Joanna Aleksandra Sobiesiak
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2017 (II wyd.)
Stron: 317
Wymiary: 20,6 x 14,6 x 1,9 cm (opr. miękka)
Oprawa: miękka/twarda
ISBN: 978-83-7730-236-1 (opr. twarda), 978-83-7730-235-4 (opr. miękka)

Recenzja
Kolejna z licznych biografii poświęconych średniowiecznym władcom tym razem skupia się na księciu, który władał naszym południowym sąsiadem w X wieku. Mowa o księciu Bolesławie II Pobożnym, który żył w czasach Mieszka I oraz w początkowych latach rządów jego syna Bolesława I zwanego Chrobrym. To właśnie siostra czeskiego władcy Dobrawa stała się małżonką księcia Polan, tym samym przyczyniając się do wprowadzenia Polski w orbitę chrześcijańskiej Europy. Bolesław II z dynastii Przemyślidów nie jest w naszym kraju postacią zbyt znaną, dlatego warto przyjrzeć się jego rządom, które stanowią integralną historię początków państwowości czeskiej.

Więcej…

 

Strona 4 z 214