„13 zabójców” – kino samurajskie w hardcorowym wydaniu

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Tytuł w oryginale: Jûsan-nin no shikaku
Reżyseria: Takashi Miike
Scenariusz: Takashi Miike, Daisuke Tengan
Premiera: 9 września 2010
Produkcja: Japonia, Wielka Brytania
Czas trwania: 126 min.

Dwóch zbryzganych od stóp do głów krwią facetów stojących samotnie wśród stosu trupów, gdzie ręce i nogi walają się na klepisku jak lalki Barbie w sklepie zabawkarskim po inwazji niegrzecznych maluchów...

To nie „300” Franka Millera. To nawet nie film Tarantino. To finałowa scena będąca kwintesencją wizji filmu samurajskiego w reżyserii Mike Takashiego. „13 zabójców”, bo o nim mowa, wywołał we mnie mieszane uczucia.

Poprawiony: wtorek, 12 kwietnia 2011 23:51

Więcej…

 

Caesar: Conquest of Gaul (GMT Games)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Zanim Gajusz Juliusz Cezar został najważniejszą osobą w państwie rzymskim, zanim w toku paroletnich zwycięskich zmagań na trzech kontynentach z „obrońcami Republiki Rzymskiej”, w wyniku których stał się faktycznym jednowładcą ogromnego Imperium, w ciągu paru lat zdołał podbić obszar celtyckiej Galii oraz wyprawić się kilkukrotnie do Germanii i Brytanii. Gra „Caesar: Conquest of Gaul” z serii „Great Battles of History” (GBoH) wydawnictwa GMT Games pozwala nam przenieść się na pola najciekawszych bitew z okresu celtyckich podbojów Cezara, wówczas prokonsula Rzymu.

Poprawiony: poniedziałek, 11 kwietnia 2011 07:59

Więcej…

 

[MoI] Najera 1367 – Leyas vs Raleen, 03.04.2011

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Rozgrywaliśmy bitwę pod Najera (1367). Bitwa miała miejsce w Hiszpanii, pomiędzy Pedro Okrutnym i wspierającymi go Anglikami oraz Henrykiem de Trastamare i wspierającymi go Francuzami. Anglikami dowodził Czarny Książę, Francuzami Bertrand du Guesclin. Historycznie Anglicy, wraz ze swoim faworytem Pedro Okrutnym, zwyciężyli. O sukcesie zdecydowali po raz kolejny angielscy łucznicy, zaś Bertrand du Guesclin dostał się do niewoli. Gra przewiduje dwa scenariusze dla tej bitwy: historyczny i hipotetyczny. Otóż historycznie Anglicy i ich armia pojawili się nagle na flance wojsk hiszpańskich, zaskakując całkowicie armię hiszpańsko-francuską (m.in. wzgórza pozwoliły ukryć marsz Anglików przed oczami przeciwnika), który spodziewał się ich z innej strony. Scenariusz hipotetyczny zakłada pojawienie się armii angielskiej z tej strony, z której spodziewali się jej Hiszpanie (Henryk de Trastamare i Bertrand du Guesclin) i jest rzecz jasna trudniejszy dla strony angielskiej. Niniejsza relacja przedstawia rozgrywkę w scenariusz historyczny.

Armią angielską pokierował Leyas, ja zaś armią francusko-hiszpańską.

W armii francusko-hiszpańskiej znaczną część stanowią oddziały lekkiej kawalerii ciskającej oszczepami (Genitores). Ich zdolności walki wręcz są mocno ograniczone. Słabą stroną tej formacji jest też konieczność uzupełniania oszczepów (gdy są bez oszczepów, mają ujemne modyfikatory w walce). Tym niemniej oddziały Genitores są w tej bitwie wyjątkowo liczne.

Pierwsze posunięcie Anglików. Angielska awangarda pod wodzą Johna Chandosa wkracza na planszę

Poprawiony: niedziela, 10 kwietnia 2011 08:09

Więcej…

 

[War Galley] Tauryda 47 p.n.e. – Leyas vs Raleen 03.04.2011

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Scenariusz przedstawia bitwę pod Taurydą (47 albo 48 r. p.n.e.), niewielkie starcie między pojedynczymi eskadrami Pompejańczyków i Cezarian podczas rzymskich wojen domowych. Eskadrą Cezarian dowodził Vatinius, zaś Pompejańczykami Marcus Octavius. Do starcia doszło gdy Watyniusz, żeglujący z Brundisium przez Adriatyk do Illiri, natknął się na Marka Oktawiusza, usiłującego przerzucić transport wojska z Grecji do Italii. Podczas bitwy panowała trudna pogoda (mgła, niespokojne morze). Watyniusz został zaskoczony na morzu przez Marka Oktawiusza, nieopodal wyspy Taurydy (Tauris). Obaj posiadali niewielkie siły. Oktawiusz miał więcej ciężkich i lepszych galer, natomiast Watyniusz posiadał mniej liczną eskadrę, za to ze znakomicie wyszkolonymi załogami i lepiej wyszkolonymi żołnierzami (silniejsze oddziały abordażowe). Ostatecznie Watyniusz zwyciężył, doprowadzając do bitwy abordażowej, pomimo posiadania słabszych okrętów.

Podczas scenariusza obowiązują jedynie specjalne zasady dotyczące ognia. Z uwagi na ciężkie warunki pogodowe, podpalanie wrogich jednostek jest utrudnione. Możliwość podpalania galer przeciwnika mają jedynie cztero i pięciorzędowce Marka Oktawiusza. Ponadto mają zastosowanie zasady o wietrze; flota Watyniusza rozpoczyna z rozwiniętymi żaglami.

W instrukcji piszą, że większe szanse mają Pompejańczycy Marcusa Octaviusa (czerwoni), o ile uda im się uniemożliwić przeciwnikowi wykorzystanie zdolności jego załóg i przewagi w sile oddziałów abordażowych, które stanowią główne atuty Cezarian Vatiniusa (niebiescy).

Dla mojego przeciwnika była to pierwsza rozgrywka w War Galley, mimo to odważnie wziął Cezarian (niebieskich), mi w związku z tym przypadły siły Pompejańczyków (czerwonych).

Rozstawienie początkowe. Pompejańczycy wpływają na planszę w dwóch kolumnach, Cezarianie pod żaglami posuwają się na północny zachód

Poprawiony: czwartek, 07 kwietnia 2011 12:15

Więcej…

 

Wyniki V edycji konkursu Planszowa Gra Wojenna Roku (2010)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

303”, wyd. IPN

Racławice 1794”, wyd. Strategemata

Zwycięzcą konkursu Planszowa Gra Wojenna Roku 2010, organizowanego wspólnie przez Forum Strategie oraz portal Poltergeist, została gra 303, wydana przez IPN.

Kapituła zdecydowała też o przyznaniu wyróżnienia dla gry
Racławice 1794 wydawnictwa Strategemata, jako najciekawszej inicjatywy w dziedzinie wojennych gier planszowych w Polsce w ciągu ostatniego roku.

Zwycięzcy oraz wyróżnionemu składamy serdeczne gratulacje!

Poprawiony: wtorek, 05 kwietnia 2011 21:23

Więcej…

 

Here I Stand – partia rozegrana 02.04.2011

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Rozgrywka miała miejsce w klubie Agresor. Graliśmy w sześcioosobowym składzie.

Poszczególnymi potęgami pokierowali:

Turcy – Aldarus
Habsburgowie – Silver
Anglia – Leyas
Francja – dezerter
Papiestwo – Raleen
Protestanci – Wasylus

Graliśmy oryginalną wersją gry (piszę z uwagi na to, że często zdarza się grać zmodyfikowanymi i żeby potem przy oglądaniu zdjęć nie było niejasności co do tego jak wygląda oryginalna wersja).

Uczestnicy rozgrywki oczami dezertera

Ogłoszenie przez Marcina Lutra jego 95 tez rozpoczyna rozgrywkę. Wywody prostego kaznodziei spotykają się jednak początkowo z nikłym odzewem. Protestantom udaje się skonwertować na nową wiarę zaledwie kilka pól. W swoich kolejnych posunięciach podejmują oni dalsze próby, jednak te również nie przynoszą większych efektów, a zaangażowanie w jedną z nich Filipa Melanchtona powoduje nawet wybuch buntu w okolicach Erfurtu. Chłopi, przywiązani do wiary katolickiej, pogonili tam bezbożnych głosicieli nowych prawd. Tymczasem Papiestwo kontroluje sytuację tu i ówdzie paląc nieprawomyślne książki i inne pisemka, poza tym skupia się jednak na budowie bazyliki Św. Piotra i nieznacznym rozwoju swoich sił zbrojnych. Pod koniec tury dochodzi do ogłoszenia przez Henryka VIII jego słynnego traktatu Defender of the Faith (Obrońca wiary), który dodatkowo osłabia wpływy Protestantów w Rzeszy. Tymczasem na Węgrzech Turcy zdobywają wkrótce Belgrad, lecz na tym chwilowo poprzestają, czekając na posunięcia cesarza. Ten z kolei postanowił uderzyć wpierw na Metz, który udaje mu się też zdobyć. Nie jest to w smak Francuzom, którzy ruszają mu na spotkanie. W międzyczasie okazuje się, że Cesarscy nie dbali o higienę (Unsanitary Camp), co osłabia ich armię. Jednak Ferdynandowi udaje się rozbudować ją na tyle, że utrzymuje zdobycz. Turcy widząc, że Habsburgowie zaangażowani są we Francji, po rozbudowie sił pokonują Węgrów pod Budą, co przynosi kapitulację tych ostatnich i pierwsze wojenne zwycięstwo zastępów Sulejmana Wspaniałego. W tym czasie na północy dochodzi do interwencji Henryka VIII w Szkocji. Kraj dzielnych górali nie ma w niej jednak szans, ponieważ został odstąpiony przez swojego naturalnego sojusznika – Francję, która wbrew swojej naturze, zawiera wkrótce sojusz z Anglią. I tak Anglicy, szybko i łatwo zdołali uporać się w pierwszej turze z problemem szkockim. Spośród ważnych wydarzeń, warto jeszcze odnotować zawarcie sojuszu Genui z Francją, co oddaje tą pierwszą we francuską strefę wpływów, jak się z czasem okaże, na długo. Wreszcie ma miejsce kompletne fiasko na tym etapie rozgrywki odkryć geograficznych i podboju Nowego Świata.

Poprawiony: czwartek, 07 kwietnia 2011 18:42

Więcej…

 

Strona 227 z 234