VIII Pola Chwały – gry planszowe

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Za nami ósma edycja PÓL CHWAŁY. Obecny rok, podobnie jak poprzedni, przyniósł zmiany jeśli chodzi o obecność gier planszowych na imprezie. I co najważniejsze, są to w mojej ocenie zmiany na plus. Przede wszystkim udało się płynnie połączyć i pogodzić potrzeby graczy i wymogi promocji naszego hobby podczas imprezy, co do tej pory zawsze było dla organizatorów pewnym wyzwaniem. Konkretnie chodzi o możliwość grania w jednym miejscu oraz do późnych godzin nocnych, niedzielenia grupy graczy planszowych na części, a z drugiej strony zlokalizowanie games roomu w pobliżu głównego ciągu komunikacyjnego, tak by goście bezproblemowo do nas trafiali. Wszystkie te wymogi spełnia sala Bona (dawna kawiarnia „Bona”), gdzie byliśmy już w zeszłym roku, ale tylko w sobotę wieczorem (wcześniej działało tam rok temu biuro imprezy). Szczęśliwie w tym roku mieliśmy salę tylko dla siebie, nie było też w piątek na zamku żadnych imprez samorządowych czy innych (jak rok temu), i oby tak zostało na przyszłe lata. Dodajmy do tego dobre oznaczenie sali z planszówkami i mamy wszystko czego nam najbardziej potrzeba.

W tym roku planszówkową część imprezy odwiedziło sporo osób. Mimo że nie mieliśmy tak ambitnych planów promocyjnych jak rok temu, gości było więcej. Wyraźnie kontrastowało to z salami zajmowanymi przez gry bitewne (figurkowe), gdzie ruch był w tym roku wyraźnie mniejszy. W porównaniu z nimi, szczególnie w sobotę wieczorem, sala Bona tętniła życiem i wręcz ciężko było wszystkich pomieścić. Dopisali w tym roku starzy gracze. Zaowocowało to dużą liczbą rozgrywek na wysokim poziomie. Dopisali też goście zewnętrzni – wspomnę tu zwłaszcza harcerzy z Krakowa. Zazwyczaj w poprzednich latach starałem się wymienić w tym miejscu, jeśli nie wszystkie, to przynajmniej większość gier, które rozgrywano. W tym roku nie pokuszę się o to, po pierwsze z tej przyczyny, że było ich naprawdę wiele, a po drugie dlatego, że sporą część imprezy spędziłem poza salą Bona. Spośród atrakcji wspomnę o pokazowej rozgrywce w opracowywaną przeze mnie grę Ostrołęka 1831, pod patronatem Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości „Pola Chwały” (głównego organizatora imprezy). Niestety sprawy organizacyjne imprezy przeciągnęły się i sprawiły, że zagraliśmy dopiero w sobotę wieczorem. Kolejną atrakcją, służącą przede wszystkim do wciągnięcia publiczności w świat historycznych gier planszowych była wieloosobowa gra o II wojnie punickiej, autorstwa Philipa Sabina (zagrać w nią może do 12 osób). Rozgrywkę w nią prowadzili studenci z wydziału historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warto odnotować także pojawienie się na imprezie Konrada Kochela i jego gier tradycyjnych z dawnych epok, które pokazywał w piątek w sali planszówkowej, a w sobotę na dziedzińcu. Wreszcie, nie lada niespodziankę zrobił nam Adam Niechwiej z wydawnictwa Strategemata, który przywiózł z sobą świeżo wydaną przez siebie grę Maciejowice 1794. Podobnie jak rok temu był też z nami Konrad Pawłowski, prowadzący sklep internetowy FortGier z grami planszowymi (i nie tylko). Spośród gości sali Bona wspomnę zaś Dariusza Marszałka, prowadzącego wydawnictwo Napoleon V, który w piątkowy wieczór przypominał sobie dawne planszówkowe czasy, a potem mimo późnej pory starał się zgłębić zasady Ostrołęki 1831.

Cieszę się, że na imprezie pojawiło się kilku doświadczonych graczy, którzy grają w planszówki od dawna, ale byli u nas po raz pierwszy. Wierzę, że dzięki temu nasza planszówkowa ekipa na Polach Chwały ulegnie wzmocnieniu. Mam też nadzieję, że harcerze nie stracą zapału i za rok również będziemy mogli na nich liczyć. Wspomnę jeszcze pana pracującego w recepcji hotelu zamkowego, który okazał się mieć kiedyś kontakt z grami wydawnictwa Dragon i w sobotni wieczór dołączył do naszych rozgrywek. Trudno o lepszy przykład na to, że planszówki potrafią wciągać... Dziękuję wszystkim, którzy pojawili się na tegorocznej edycji imprezy, szczególnie zaś prezentującym gry publiczności (tutaj ukłony zwłaszcza w stronę studentów historii z UJ).

Początek imprezy. Rozpoczyna się mrożąca krew w żyłach rozgrywka w Orła i Gwiazdę. Po lewej towarzysz generał Namek, po prawej w roli dowódcy polskich panów Silver. Obaj gracze są w trakcie rozkładania żetonów rozkazów. Poza nimi w grze uczestniczyli jeszcze Khamul i (nieco później) Anders

Poprawiony: środa, 02 października 2013 20:06

Więcej…

 

Konkurs modelarski na najładniejszą armię DBA – wyniki I edycji

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Po zsumowaniu wszystkich głosów uczestników i głosów dodatkowych jurorów powołanych przez organizatorów, miło mi ogłosić, że pierwsze trzy miejsca w I Konkursie modelarskim na najładniejszą armię DBA zajęły następujące prace:

 

I MIEJSCE: Inkub i jego armia perska z okresu późnych Achemenidów (II/7 Later Achemenid Persian Army)

Poprawiony: środa, 18 września 2013 11:06

Więcej…

 

Konkurs modelarski na najładniejszą armię DBA (I edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W związku z zakończeniem etapu malowania prac w Konkursie modelarskim na najładniejszą armię DBA (I ed.), którego organizatorami są Forum Strategie oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości „Pola Chwały” prezentujemy galerię zdjęć armii wystawionych jako prace konkursowe. Więcej zdjęć (z różnych ujęć), a także zdjęcia z przebiegu malowania prac, znajdziecie na forum w dziale konkursu.

 

HUSYCI IV/80 (malowanie: Denton, skala: 10 mm)

Poprawiony: poniedziałek, 16 września 2013 21:59

Więcej…

 

Pokaz gry planszowej „Ostrołęka 1831” na VIII Polach Chwały

  • PDF
  • Drukuj
  • Email
Zapraszam wszystkich na pokaz opracowanej przeze mnie gry planszowej „Ostrołęka 1831”, który odbędzie się na tegorocznej edycji imprezy Pola Chwały (27-29.09.2013). Pokaz gry przygotowywany jest pod patronatem Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości „Pola Chwały”. Projekt ma swoją historię, równie długą jak czas istnienia naszego forum.

Nad grą pracowałem od kilku lat, rzecz jasna z przerwami. W ostatnim okresie szereg rzeczy uległo zmianie. Przede wszystkim mamy już własne ilustracje na żetony (ikonki). Przygotowywaliśmy je w oparciu o liczne źródła historyczne, starając się by na ile to możliwe przedstawiały umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy, którzy walczyli w bitwie, zgodnie z tym jak ono wyglądało. Zbieranie materiałów ikonograficznych i wszelkich innych zaczęło się już jakiś czas temu. Kolejny etap to rysowanie, poprawianie i dyskusje. Sądzę, że dzięki temu od strony barwy i broni udało nam się osiągnąć dobre efekty. Oczywiście należy przy tym brać pod uwagę, że są to ilustracje na żetony o wymiarach 1,5 na 1,5 cm, więc poziom szczegółowości jest odpowiedni dla tego typu elementów. Autorem ilustracji jest Szczepan Atroszko. Niżej kilka przykładów ilustracji na żetony.

Wszelkie prawa do wszystkich publikowanych w tym wątku elementów grafiki gry zastrzeżone.

Obrazek
Polacy – Piechur liniowy (stare pułki)

Obrazek
Polacy – Artylerzysta konny

Obrazek
Polacy – Karabinier

Obrazek
Polacy – Działa (szyk ogniowy)

Obrazek
Polacy – generał Łubieński (dowódca II Korpusu Kawalerii)

Obrazek
Rosjanie – Grenadier

Obrazek
Rosjanie – Kirasjer

Obrazek
Rosjanie – Strzelec konny gwardii

Obrazek
Rosjanie – generał Bistrom (dowódca awangardy)

Obrazek

Rosjanie – feldmarszałek Dybicz (głównodowodzący)

Plansza gry została już opracowana jakiś czas temu. Jej autorem jest Wojciech Dąbrowski. Całość była pierwotnie rysowana ręcznie techniką kropkowania i stylizowana na XIX-wieczne mapy. Stąd, w przeciwieństwie do plansz gier rysowanych komputerowo, w większości nie zawiera ona tych samych elementów powielonych dziesiątki czy setki razy, ale każda część planszy, każde wzgórze czy fragment lasu są trochę inne. W ostatnim czasie na pierwotną wersję planszy nanoszone były poprawki. Wiązało się to z dotarciem do nowych źródeł, w tym kartograficznych, ukazujących pole bitwy. Również ponowna interpretacja opisów pola bitwy sprawiła, że pojawiły się pewne zmiany. Niżej fragment planszy, chodzi mi głównie o pokazanie grafiki.

Zmiany nie ominęły także zasad gry. Tutaj prace były tak naprawdę najintensywniejsze, choć jest to najmniej widowiskowy składnik całości, więc trudno się o tym rozpisywać. Wpływ miały tu m.in. ostatnie publikacje wydawnictwa Napoleon V, czy wydana na wiosnę (a oczekiwana przeze mnie od dawna) książka prof. Norberta Kasparka „Dni przełomu powstania listopadowego. Bitwa pod Ostrołęką (26 maja 1831)”. Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, w międzyczasie zrodziło się też szereg nowych pomysłów. Z niektórych starych rozwiązań zupełnie zrezygnowałem, niektóre zmodyfikowałem.

Poprawiony: środa, 11 września 2013 20:02

Więcej…

 

Sztuka wojenna krzyżowców 1097-1193 (patronat medialny)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Miło nam poinformować, że Forum i Portal Strategie objęły patronat medialny nad książką R.C. Smaila Sztuka wojenna krzyżowców. Książka ukazała się we wrześniu b.r. nakładem wydawnictwa Napoleon V.

Więcej informacji na temat książki na stronie wydawcy:

http://napoleonv.pl/opis/4167439/sztuka-wojenna-krzyzowcow-1097-1193.html

Polecamy tę publikację wszystkim interesującym się epoką wojen krzyżowych.

 

VIII Pola Chwały (27-29.09.2013) – konferencja naukowa

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Stres pola walki od epoki przednowoczesnej po dzień dzisiejszy

Całość konferencji naukowej odbywającej się w Niepołomicach podczas imprezy POLA CHWAŁY podzielona jest na trzy panele. Niżej prezentujemy plan panelu I, prowadzonego przez dr. hab. Michała Stachurę.

UWAGA: W dniu 10.09.2013 plan konferencji został zmodyfikowany. Modyfikacja wiąże się z przyspieszeniem rozpoczęcia konferencji o 2 godziny. Prosimy sprawdzić jeszcze raz godziny poszczególnych paneli i referatów, które częściowo także uległy zmianie.

Piątek 14.00-20.30

14.00-14.30 Rejestracja

Sesja 1: Z dziejów badań nad psychiką żołnierza 14.30-16.30

Dr hab. Michał Stachura, Psychologiczna motywacja żołnierskiej brawury w świetle badań nad antyczną inwektywą

Dr hab. Tadeusz Czekalski, Trwoga na polu bitwy – wybrane aspekty dziewiętnastowiecznych dyskusji o żołnierskim strachu

Dr hab. Ryszard Gryglewski, Zarys historii psychiatrii wojennej

Prof. WIM Dr hab. med. Stanisław Ilnicki, Dzieje leczenia zaburzeń związanych ze stresem wojennym w Wojsku Polskim

Dyskusja

Przerwa 16.30-16.50

Sesja 2: Zjawisko stresu bojowego: spojrzenie medycyny 16.50-18.20

Lek. Karolina Grządziel, Psyche walcząca. Od heroizmu do paniki. Spektrum zachowań żołnierzy w warunkach bojowych

Mgr Sylwia Szymańska, mgr Maciej Zbyszewski, mgr Ana Petrovic, ppłk dr med. Radosław Tworus, mjr lek. Piotr Ilnicki, mjr lek. Andrzej Radzikowski, prof. WIM dr hab. med. Stanisław Ilnicki, Analiza doświadczeń pracy z traumą wojenną weteranów Polskich Kontyngentów Wojskowych 2003-2013

Ppłk dr n. med. Radosław Tworus, Schizofrenia sponsorem PTSD, czyli koszty leczenia zaburzeń związanych ze stresem bojowym

Dyskusja

Przerwa 18.20-18.40

Poprawiony: środa, 11 września 2013 19:53

Więcej…

 

Strona 226 z 310