[Musket&Pike] Alte Veste 1632 – Czmielon vs Raleen, 12.05.2013

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Szturm Szwedów na umocniony obóz armii cesarskiej pod zamkiem Alte Veste miał miejsce na początku września 1632 roku. Wojska szwedzkie wspierali książęta niemieccy, zaś całością sił dowodził król Gustaw II Adolf. Armią cesarską, w skład której wchodziły także oddziały elektora bawarskiego, dowodził Albrecht von Wallenstein. Bitwa stoczona została w oparciu o ufortyfikowany obóz armii cesarskiej, który Szwedzi usiłowali zdobyć. Liczne zasieki i umocnienia polowe cesarskiego obozu powstrzymały jednak natarcie armii szwedzkiej. Potem oddziały szwedzkie zostały ostrzelane silnym, skoncentrowanym ogniem piechoty i artylerii, co nieoczekiwanie wprowadziło wielkie zamieszanie w ich szeregach. Sytuację usiłowała wykorzystać cesarska kawaleria, by całkowicie rozbić Szwedów, ale pojawienie się na placu boju rezerwowej kawalerii Gustawa Adolfa zapobiegło katastrofie. Szwedzi zostali pokonani, jednak straty obu stron nie były duże. Odnośnie strat, należy wspomnieć, że w czasie bitwy dowódca szwedzkiej artylerii, Lenart Torstensson dostał się do cesarskiej niewoli.

Bitwa ta jest pod wieloma względami odmienna od prezentowanych dotychczas bitew polowych, gdzie główną rolę odgrywała najczęściej kawaleria. Tutaj natarcie prowadzi przede wszystkim piechota. Również teren, często trudny, poprzecinany licznymi przeszkodami, sprawia, że przebieg bitwy będzie zupełnie inny. Sam scenariusz nie należy do krótkich, bo trwa 33 tury, jednak mogą się pojawić przerwy w walkach (może je wymusić nawet jedna strona, bez zgody drugiej, o ile oddziały nie są w kontakcie z przeciwnikiem i żadne ze skrzydeł nie ma rozkazu Charge!).

Cesarscy – Czmielon, Szwedzi – Raleen.

Pozycje wyjściowe wojsk cesarskich pod zamkiem Alte Veste. Szwedzi dopiero nadciągają na plac bitwy (póki co na polu bitwy stoją tylko ich dwie ciężkie, podwójne baterie artylerii). Liczne zasieki i umocnienia cesarskiego obozu stanowią poważną barierę dla nacierających wojsk. Do tego armia cesarska dysponuje dość silną artylerią. Również wiele oddziałów piechoty wyposażonych zostało w działka regimentowe. W centrum, naprzeciw lasu umieszczeni zostali rozrzuceni strzelcy cesarscy, mający zatrzymać pierwszy impet wroga i zdezorganizować podchodzące oddziały Szwedów

Poprawiony: poniedziałek, 26 sierpnia 2013 11:35

Więcej…

 

Karmiciel kruków

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Łukasz Malinowski
Wydawnictwo: IW Erica
Seria: Skald
Rok wydania: 2013
Stron: 420
Wymiary: 20,5 x 14 x 3 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-62329-84-7

Recenzja
Fantastyka, jak i powieści historyczne to część prozy, która obecnie święci triumfy. Głównie za sprawą Tolkiena i filmowej ekranizacji jego monumentalnej trylogii „Władca Pierścieni” świat zaraził się miłością do gatunku literackiego określanego mianem „fantastyka”. Obecnie swój triumf przeżywa także powieść historyczna. A to za sprawą świetnych książek autorstwa Bernarda Cornwella. W naszej ojczyźnie także nie brak utalentowanych autorów powieści historycznych i książek fantasy (wystarczy wspomnieć Andrzeja Sapkowskiego). Bardzo ciekawą pozycję z gatunku literatury fantasy, a zarazem z gatunku powieści historycznych prezentuje nam debiutujący tą pozycją Łukasz Malinowski.

Poprawiony: niedziela, 24 listopada 2019 08:45

Więcej…

 

Prostki 1656

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Sławomir Augusiewicz
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2001
Stron: 216
Wymiary: 19,6 x 12,5 x 1,2 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-11-09323-7

Recenzja
W cyklu „Historyczne Bitwy” ukazały się tytuły napisane bardzo dobrze, średnio, a także fatalnie. „Prostki 1656” Sławomira Augusiewicza nie są pozycją bardzo złą. Ciekawy temat, wszechstronna wiedza autora, a mimo wszystko potrafią bardzo irytować przy czytaniu.

Poprawiony: piątek, 23 sierpnia 2013 11:35

Więcej…

 

Czas Honoru: Operacja Most III – instrukcja i premiera gry

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W dniu dzisiejszym na stronie wydawnictwa Phalanx Games Polska (pod linkiem: http://www.phalanxgames.pl/do-pobrania/) pojawiła się do pobrania instrukcja do najnowszej gry wydawnictwa Czas Honoru: Operacja Most III.

By ułatwić poznanie reguł gry, przygotowany został film przedstawiający podstawowe zasady Czasu Honoru: http://youtu.be/T_QoZn0BUEY

Premiera gry będzie miała miejsce 31 sierpnia na Festiwalu Gier i Zabaw Radość Wygrywania w Warszawie. Więcej informacji o tej imprezie znajdziecie pod linkiem: http://www.iwszystkogra.pl/

Poprawiony: poniedziałek, 19 sierpnia 2013 07:41

Więcej…

 

[Musket&Pike] Breitenfeld 1631 – Czmielon vs Raleen, 04.08.2013

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Bitwa pod Breitenfeld (17.IX.1631) ponownie zagościła na naszym stole. To już nasza druga rozgrywka z Czmielonem w ten scenariusz. Tym razem zamieniliśmy się stronami. Mi przypadli Szwedzi i Sasi, zaś Czmielonowi armia cesarska. Doświadczenia z pierwszego starcia okazały się nie bez znaczenia, zwłaszcza w odniesieniu do manewrów skrzydeł. Osobiście ciekawiły mnie najbardziej możliwości armii saskiej, niby historycznie skazanej na klęskę, choć jak pokazała poprzednia rozgrywka, nie do końca jest to prawdą.

Szwedzi Raleen, Cesarscy Czmielon.

Bitwa rozpoczyna się na lewym skrzydle armii szwedzko-saskiej. Z naprzeciwka nadciąga już cesarska konnica, niestety nie udaje jej się uzyskać kontynuacji i Sasi będą mieli trochę czasu na przegrupowanie sił

Poprawiony: środa, 14 sierpnia 2013 21:13

Więcej…

 

Historyczność „Napoleon’s Triumph”

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Przyznam, że już na początku, jak zapoznałem się z grą i zaczynałem w nią grać, „Napoleon’s Triumph” wzbudzała we mnie pewne wątpliwości od strony historycznej. Takie, jakie pojawiają się w odniesieniu do niej najczęściej: skład wojsk, brak widoczności bloczków, bezsens atakowania frontalnego (tak mi się wówczas wydawało – teraz wiem, że nie do końca jest to prawdą). Mógłbym jeszcze wymienić kilka innych elementów. Z czasem co do niektórych zmieniłem zdanie, co do innych mniej lub bardziej nadal je dostrzegałem.

Na mojej ogólnej ocenie gry zaważyło jednak co innego. Zacząłem się zastanawiać co w tej bitwie było najważniejsze. Co stanowi najistotniejszy jej element. Odpowiedź znalazłem w warunkach zwycięstwa gry. Przede wszystkim trzeba zauważyć, że Sprzymierzeni starali się oskrzydlić Francuzów swoim lewym skrzydłem, i wyjść na ich tyły. Napoleon zaatakował osłabione centrum Koalicji w chwili, gdy tamta grupa była już wysunięta daleko do przodu. To ten atak, tak prosty i banalny, że przeciwnik zupełnie nie brał go pod uwagę, okazał się decydujący. Tak przynajmniej bywa to na ogół przedstawiane. Zdaję sobie sprawę, że można tu dyskutować, zwłaszcza o szczegółach, ale to jednak atak na centrum był tym genialnym i zarazem decydującym posunięciem, często porównywanym z atakiem Aleksandra Wielkiego na centrum perskie w bitwie pod Gaugamelą (331 p.n.e.).

Poprawiony: wtorek, 13 sierpnia 2013 15:18

Więcej…

 

Strona 229 z 311