Rodzaje wojsk w DBA – objaśnienie, charakterystyka, siła, zalety i wady

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

1. Wstęp
2. Mylące nazwy
3. Charakterystyka rodzajów wojsk
4. Dwa zdania na koniec

1. Wstęp
System De Bellis Antiquitatis, czyli DBA jest prostym i szybkim systemem do historycznych gier bitewnych, umożliwiającym rozgrywanie bitew i kampanii z dość dużego przedziału czasowego historii, bo od najwcześniejszego okresu starożytności do końca XV wieku. Na dodatek przepisy te umożliwiają rozgrywanie bitew wszelkimi armiami z tego okresu, nawet tak egzotycznymi jak armia tybetańska, koreańska, toltecka czy też brazylijskich Indian Tupi (sic!). Intencją autorów było przedstawienie w jak najprostszej postaci przepisów i jednocześnie zachowanie w pełni klimatu bitew i wyzwań, które stawiały one dowodzącym. Autorzy systemu wprowadzili specjalny podział wojsk według sytemu umożliwiającego wyodrębnienie jak najmniejszej liczby ich rodzajów, mogących być jednocześnie uniwersalnie stosowanymi w całym tym okresie i we wszelkich armiach.

W związku z powyższym w pierwszej kolejności wojska w tych przepisach są klasyfikowane ze względu na metody walki, a nie ze względu na ich uzbrojenie i pancerz, jak robiono to w innych wcześniejszych przepisach i nadal robi się w niektórych nowszych.

To założenie należy sobie zdecydowanie przyswoić przed jakimkolwiek zapoznawaniem się z tymi przepisami, gdyż inne, tradycyjne podejście budzi natychmiast cały szereg zastrzeżeń do tego podziału!

Poprawiony: niedziela, 15 maja 2011 14:59

Więcej…

 

31. Dywizja Grenadierów Waffen-SS. Grenadierzy dunajscy i szwabscy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Rudolf Pencz
Tłumaczenie: Bogusław Solecki
Wydawca: Bellona
Seria: Zbrodnicze dywizje SS
Rok wydania: 2011
Stron: 282
Wymiary: 24,8 x 19,2 x 2 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-11-11881-2

Recenzja
Waffen SS – jedna z najbardziej okrytych złą sławą formacji wojskowych wciąż jest obiektem pasji i zainteresowań rzeszy historyków. Jej zwycięstwa, ludzie, którzy ją tworzyli, stały się tematem wielu światowych i polskich publikacji. Na pozór może się wydawać, że dzięki natłokowi prac dotyczących Siły Zbrojnej SS wyczerpano ten temat, że wyeliminowano tzw. „białe plamy” w owym zagadnieniu. Tak się jednak nie stało. Jedną z takich właśnie luk postarał się wypełnić Rudolf Pencz pisząc swoją książkę.

Poprawiony: piątek, 13 maja 2011 11:24

Więcej…

 

VI Grenadier (21-22.V.2011) – pokazy grup rekonstrukcyjnych

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pokazy i inscenizacje historyczne grup rekonstrukcyjnych:

SOBOTA

Godz.11.00
Starcie wojsk napoleońskich z użyciem artylerii i jegrów.
Godz. 12.00
„Geyersdorf-Fraustadt – Wypad na Wschowę” – wypad 55-go pułku piechoty na niemiecki posterunek graniczny 2 września 1939 roku.
Godz. 13.00
„Dni Chwały” – Powstanie Warszawskie sierpień'44 (atak na niemieckie stanowisko z użyciem powstańczego wozu bojowego „KUBUŚ”).
Godz. 14.00
„Spoza gór i rzek...” – 1-sza Armia Wojska Polskiego w walce o wyzwolenie Polski (epizod walk ulicznych).
Godz. 16.00
Starcie wojów średniowiecznych.
Godz. 16.40
„Ostatnie zwycięstwo” – Nijmegen'44 (ostatnie zwycięstwo Niemców w ramach operacji „Market Garden”).

NIEDZIELA

Godz. 11.30
„Geyersdorf-Fraustadt – Wypad na Wschowę” – wypad 55-go pułku piechoty na niemiecki posterunek graniczny 2 września 1939 roku.
Godz. 12.30
Starcie wojsk napoleońskich z użyciem artylerii i jegrów.
Godz. 13.30
„Do końca wierni” – Powstanie Warszawskie wrzesień'44 (obrona barykady).
Godz. 14.30
„Za wolność waszą i naszą” – Chambois'44 (Francja 1944 roku).

Autor: Tomasz Kowalczyk

Opublikowano 13.05.2011 r.

Poprawiony: piątek, 13 maja 2011 13:12

 

Excalibur

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Bernard Cornwell
Tłumaczenie: Paweł Korombel
Wydawnictwo: IW Erica
Seria: Trylogia Arturiańska
Rok wydania: 2011
Stron: 566
Wymiary: 19,5 x 14 x 3,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-62329-11-3

Recenzja
„Zimowy monarcha” i „Nieprzyjaciel Boga” – dwie powieści Bernarda Cornwella wprowadziły nas w mistyczny świat Brytów i Celtów. Ich doskonałym zwieńczeniem jest trzecia książka owego autora pt. „Excalibur”. Razem z dwoma poprzedniczkami jest ona godnym zakończeniem trylogii arturiańskiej Cornwella.

Poprawiony: poniedziałek, 16 maja 2011 22:07

Więcej…

 

Kozacy w Wehrmachcie 1941-1945

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Samuel J. Newland
Tłumaczenie: Michał Kompanowski
Wydawca: Bellona
Rok wydania: 2010
Stron: 234
Wymiary : 18,3 x 16,5 x 1,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-11882-9

Recenzja
Kozacy! Ta dumna grupa etniczna i społeczna od lat fascynuje rzesze historyków. Ich dzieje, wojskowość, mentalność, sposób życia to zagadnienia niezwykle pasjonujące. Co spowodowało, że ta dumna kasta wojowników, ci pretorianie carów Rosji w trakcie II wojny światowej stanęli do walki ramię w ramię z siłami zbrojnymi III Rzeszy? Na to intrygujące pytanie w książce „Kozacy w Wehrmachcie 1941-1945” postarał się znaleźć odpowiedź Samuel J. Newland.

Więcej…

 

Waterloo – niemieckie zwycięstwo

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Peter Hofschroer
Tłumaczenie: Karolina Bałłaban (rozdziały I-XIV), Jan Szkudliński (pozostałe)
Wydawca: Armagedon
Seria: Biblioteka Napoleońska
Rok wydania: 2006
Stron: 771
Wymiary: 24 x 17 x 5,2 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 83-918106-5-8

Recenzja
Niedawno skończyłem czytać „Waterloo – niemieckie zwycięstwo” autorstwa Petera Hofschroera. Muszę przyznać, że z początku książka ta męczyła mnie bardzo, ale przetrzymałem, ponieważ autor „odrobił lekcje” dotyczące źródeł w sposób nieczęsto spotykany. Męczyłem się zresztą ze złego przyzwyczajenia do szybkiego przechodzenia do zasadniczej części tematu, podczas gdy pan Hofschroer dokładnie opisuje sytuację, postacie dramatu, organizację wojsk itd., co daje wiele interesujących informacji o przygotowaniach do kampanii i pozwala lepiej zrozumieć późniejsze wydarzenia. Bardzo obszerne są fragmenty dotyczące korespondencji między Zietenem a Wellingtonem i Blucherem (na tej bazie buduje autor swoją główną tezę o błędach Wellingtona i przewadze Bluchera oraz Prusaków). Książka opisuje wydarzenia na kilka miesięcy przed rozpoczęciem działań wojennych, w tym interesujące konflikty między państwami koalicji antynapoleońskiej podczas kongresu w Wiedniu. Potem dokładnie ostatnie dni przed rozpoczęciem walk, kolejne dni kampanii z bitwami, a następnie pościg pruski do Paryża i działania w celu zajęcia miasta. W dodatkowym rozdziale opisane są działania przeciw twierdzom na północnej granicy Francji (takie np. Charlemont było oblężone do 30 listopada). Na końcu znajdują się bardzo interesujące załączniki.

Poprawiony: sobota, 07 maja 2011 14:59

Więcej…

 

Strona 223 z 234