Italeri 7029 – SdKfz 234/2 Puma

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Historia
SdKfz 234/2 Puma, wbrew oznaczeniu /2, był pierwszym pojazdem z serii 234. Pierwsze wytyczne dla tej konstrukcji opracowano w sierpniu 1940. Pojazd miał być oparty na podwoziu podobnym do SdKfz 231, ale z silnikiem diesla i umożliwiającym poruszanie się w trudnym terenie. Dodatkowo projektowany pojazd miał posiadać lepszy pancerz oraz wentylację przystosowaną do warunków tropikalnych. Tak samo zasięg pojazdu miał być znacznie większy od zasięgu istniejących do tej pory niemieckich samochodów pancernych. Powodem położenia nacisku na te cechy było planowane użycie w Afryce i Rosji. W lipcu 1942 doszło do zmiany wytycznych – zamiast planowanego 20 mm działka główne uzbrojenie miało stanowić długolufowe działo 50 mm KwK 39/1 L/60. W obrotowej wieży w jarzmie Saukopfblende, oprócz wspomnianego działa, po lewej stronie był zamontowany karabin maszynowy MG 42. Ciekawostką jest fakt, iż wieża dla SdKfz 234/2 pochodziła z projektu czołgu rozpoznawczego VK 1601 Leopard. Puma miała być ciężkim rozpoznawczym samochodem pancernym.

Poprawiony: sobota, 07 maja 2011 13:25

Więcej…

 

Italeri 6096 – Pak 40 AT Gun with Servants

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Historia
Już w 1938 roku rozpoczęto w firmie Rheinmetall-Borsig prace nad nową armatą przeciwpancerną kalibru 75 mm. Początkowo miała to być konstrukcja oparta o armatę przeciwpancerną PaK 38 50 mm, jednakże wiele rozwiązań technologicznych z tej konstrukcji nie nadawało się do jej większej kuzynki. Wehrmacht nie odczuwał potrzeby posiadania armaty 75 mm, dlatego też prace posuwały się wolno. Dopiero doświadczenia z Francji (Somua S-35, Char B1 Bis), a następnie, w większym stopniu, z Rosji (T-34, KW) spowodowały przyśpieszenie prac nad nową armata. W grudniu 1941 roku gotowe były pierwsze dobre prototypy, a w styczniu 1942 roku pierwsze 15 dział wysłano na front. Do końca wojny wyprodukowano 23303 armaty tego typu. Średnia miesięczna produkcja wahała się w zależności od okresu i intensywności alianckich bombardowań. Najlepszy wynik osiągnięto w październiku 1943 – 1050.

Poprawiony: sobota, 07 maja 2011 14:14

Więcej…

 

[Bitwa na Ławicy Dogger] Relacja admirała Beatty (17.04.2011)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pierwsza nasza rozgrywka z Xardasem w tę zabytkową i dość rzadką (i przez to mało znaną) dziś grę. Sporo zamieszania z początku sprawiały zasady dotyczące zadawania strat, w tym ustalania uszkodzeń. Dla uproszczenia rozgrywki i przyspieszenia gry (samo prowadzenie ognia i tak wymaga mnóstwa rzutów) zdecydowaliśmy się na najprostszy wariant uwzględniania strat, tzn. nie sprawdzaliśmy dodatkowych efektów, w jaką część który okręt dostał trafienie i co to ewentualnie dodatkowo powoduje, tylko zliczaliśmy punkty trafień. Stąd też brak użycia dodatkowych żetonów (oznaczających zatrzymanie okrętu itp.). Jeśli chodzi o sposób wykonywania ruchu, graliśmy wariant z wykonaniem ruchu przez obie strony, a potem ze wspólną fazą walki, podczas której jako pierwsi przeprowadzają swoje ataki Niemcy. To niewątpliwie premiuje w walce stronę niemiecką. Dla Anglików plusem tego wariantu wykonywania posunięć jest to, że mogą dostosować swój ruch do ruchu przeciwnika i próbować się uchylać od walki, czyli, gdyby chcieli się cofać, uciekać, jest to dla nich optymalna kolejność czynności.

Xardas – flota niemiecka, Raleen – flota brytyjska.

Flota brytyjska przed bitwą

Poprawiony: niedziela, 08 maja 2011 09:22

Więcej…

 

Kawaleria Królestwa Polskiego w powstaniu listopadowym

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Kawaleria Królestwa Polskiego w powstaniu listopadowym. Mobilizacja i podstawy funkcjonowania w wojnie
Autor: Tomasz Strzeżek
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Rok wydania: 2010 (II wyd.)
Stron: 559
Wymiary: 23,9 x 16,9 x 2,8 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 97883-7299-661-9

Recenzja
Okres powstania listopadowego doczekał się w polskiej historiografii wielu opracowań. W kwestiach militarnych sztandarową pozycją jest tu „Wojna polsko-rosyjska 1830 i 1831″ Wacława Tokarza, jedno z najlepszych dzieł w całej polskiej literaturze historycznej. Licznych opracowań doczekała się także płaszczyzna polityczna tego jednego z największych naszych zrywów narodowych. Tematyka powstania przyciąga z uwagi na fakt, że od strony wojskowej długo byliśmy wtedy w stanie walczyć z Rosją jak równy z równym. Znakomita postawa polskiej armii, jej wyczyny, w połączeniu z zaprzepaszczonymi szansami, pozwalają snuć alternatywne wizje rozwoju wypadków – rozważań, jak potoczyć się mogły losy powstania, gdyby te możliwości choć po części wykorzystano. Owemu romantycznemu duchowi dawali się czasami ponieść nawet tak trzeźwi i metodologiczni historycy wojskowości jak Wacław Tokarz.

Poprawiony: wtorek, 26 kwietnia 2011 19:49

Więcej…

 

Richard III: The Wars of the Roses (Columbia Games)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Tytułowy bohater – król Ryszard III smętnie spoglądający z pudełka gry

W 2009 r. firma Columbia Games wydała grę pt. Richard III: The Wars of the Roses. Gra osadzona jest w klimacie wojny Dwóch Róż (przy okazji warto zwrócić uwagę na liczbę mnogą w tytule angielskim – dla Anglików to są „wojny” Dwóch Róż). W grze jeden z graczy kieruje dynastią Yorków (herb Biała Róża), zaś drugi dynastią Lancasterów (herb Czerwona Róża). Celem gry jest zdobycie i utrzymanie przewagi w Anglii, umożliwiającej prowadzonemu przez nas rodowi objęcie rządów.

Poprawiony: sobota, 04 czerwca 2011 10:19

Więcej…

 

Taktyka jazdy (Bruksela 1852)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Wszystkie pogrubienia czcionki w cytatach pochodzą ode mnie nie zaś z oryginalnego tekstu. Chciałem w ten sposób zaznaczyć fragmenty, które z różnych względów wydały mi się szczególnie ciekawe.

W ramach wstępu
s. 21: „Dar zmierzenia jednem rzutem oka wszystkich korzyści i szkód wypływających z położenia okolicy i rozkładu wojsk, ogarnięcie i zdrowe i prawdziwe w skutku odniesienia z nich wszelkich możebnych korzyści, ten dar, – le coup d’aeil, charakteryzuje urodzonego wojownika. Ten coup d’aeil nie da się nabyć ani też zredukować na jakie ogólne formułki, jest on bowiem istotnym genjuszem militarnym.”

Poprawiony: wtorek, 26 kwietnia 2011 19:52

Więcej…

 

Strona 225 z 234