O sztuce wojennej. Kurs taktyki

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Ignacy Prądzyński
Opracowanie: Marcin Baranowski
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2012
Stron: 362
Wymiary: 24,1 x 17 x 3,3 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7889-036-2

Recenzja
W okresie powstania listopadowego armia polska „dorobiła się” dwóch wybitnych strategów – oficerów, którzy w pełni rozumieli i potrafili prowadzić wojnę na poziomie operacyjnym. W trakcie powstania przedstawili oni naczelnemu dowództwu plany, które, gdyby zostały należycie zrealizowane, odmieniłyby przebieg wojny polsko-rosyjskiej 1831 roku. Pierwszym z nich był gen. Ignacy Prądzyński, drugim gen. Wojciech Chrzanowski. Lepiej znany jest ten pierwszy, głównie za sprawą swoich pamiętników z powstania, które znacząco wpłynęły na oceny naszego największego zrywu narodowego. Literackie walory pamiętników Prądzyńskiego doceniane są po dzień dzisiejszy. Na nich nie kończy się twórczość generała. Jeszcze jako podpułkownik, w latach 20-tych XIX wieku, napisał on bowiem dwa dzieła: „Umocnienie polowe” (wydane w 1986 roku, w opracowaniu Mariana Anusiewicza) i będące przedmiotem tej recenzji „O sztuce wojennej. Kurs taktyki” – do tej pory dostępne jedynie w rękopisie, znajdującym się w bibliotece Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Poprawiony: niedziela, 30 czerwca 2013 10:07

Więcej…

 

„Nasze matki, nasi ojcowie” – zamiast recenzji

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W ciągu ostatniego tygodnia TVP wyemitowała niemiecki trzyodcinkowy mini-serial pt. „Nasze matki, nasi ojcowie”. Jego zadaniem jest przybliżenie Niemcom, zwłaszcza młodszym, okresu II wojny światowej. Film wyprodukowała niemiecka telewizja publiczna ZDF, w której ukazał się on w marcu (u nas wyemitowany został dopiero w czerwcu, po protestach niektórych środowisk). Obejrzało go kilka milionów Niemców, po czym jak donoszą media został on sprzedany do ponad 60 krajów. Niemiecka produkcja wzbudza poważne kontrowersje przede wszystkim ze względu na sposób ukazania w niej Armii Krajowej, która przedstawiona została jako formacja na wskroś antysemicka, jak również z uwagi na rozmywanie niemieckiej winy za rozpętanie II wojny światowej i Holocaust. Wszystkim interesującym się historią sprawa i dyskusja, jaka się wokół niej toczy są znane. Nie będziemy więc powtarzać argumentów, które już padły, i to w wielu mediach, oraz dopisywać kolejnej recenzji. Zamiast tego zapraszamy do dyskusji na forum (link na końcu materiału).

W tym miejscu należy natomiast odnotować pewien inny, znamienny fakt, odnośnie tego, jak prowadzona jest debata o filmie. Otóż okazuje się, że niemiecka telewizja ZDF przygotowując swoje dzieło zaprosiła wcześniej jako konsultanta polskiego historyka, prof. Bogdana Musiała. Przedstawiono mu film, prosząc o ocenę. Nie wzięto jej w ogóle pod uwagę, podobnie jak wielu spostrzeżeń profesora dot. zgodności filmu z realiami historycznymi. Niestety, w debacie o filmie, jaka rozgorzała u nas po jego emisji w TVP, fakt ten został całkowicie przemilczany. Prof. Musiała nie zaproszono do dyskusji odbywającej się w studio telewizyjnym, nie wspomniano nawet słowem o tym, że był on konsultantem i wprost odradzał Niemcom pewne rzeczy. Fakt ten wydaje się dość istotny, by ocenić czy po stronie niemieckiej mamy do czynienia z nieświadomością, czy z celowym działaniem, mającym propagować określoną wizję historii. Niżej pozwolę sobie zamieścić dwa krótkie cytaty z wywiadu z profesorem (podkreślenia w cytatach moje), jaki przeprowadzony został w kwietniu b.r. przez tygodnik „Sieci” (wywiad przeprowadził Mariusz Pilis). Więcej cytatów znajdziecie na portalu wpolityce.pl, pod poniższym linkiem:

http://wpolityce.pl/artykuly/51001-w-tygodniku-sieci-prof-musial-ujawnia-kulisy-konsultacji-wokol-skandalicznego-niemieckiego-serialu-nasi-ojcowie-i-matki

„Panie profesorze, miał pan okazję konsultować niemiecki serial „Nasi ojcowie i matki”, który wywołał taką burzę w Polsce. Jak to się odbyło?

Zadzwonili do mnie i zapytali, czy nie zechciałbym być ich konsultantem historycznym. Poinformowali, że chodzi o serial fabularny. Tematem konsultacji miały być zagadnienia dotyczące partyzantki sowieckiej i polskiej w okresie II wojny światowej. Zajmuję się tym zagadnieniem od dawna. Jestem autorem książek na ten temat [„Sowjetische Partisanen 1941–1945. Mythos und Wirklichkeit oraz Sowjetische Partisanen in Weißrußland. Innenansichten aus dem Gebiet Baranovici 1941–1944. Eine Dokumentation” – przyp. aut.], więc dlatego zwrócili się do mnie z pytaniem, czy oprócz konsultacji udzieliłbym im jakiegoś wywiadu. Przy okazji zapytali, czy nie będę widział problemu w tym, aby mówić o polskim antysemityzmie…

Poprawiony: niedziela, 30 czerwca 2013 20:06

Więcej…

 

Studia nad kampanią 1796-1797 we Włoszech

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Jean Colin
Tłumaczenie: Anna Haberko
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2012
Stron: 226
Wymiary: 24,1 x 17 x 2,4 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-61324-55-3

Recenzja
Kampania włoska Napoleona z lat 1796-1797 uchodzi za jedną z najlepszych i najbardziej znaczących w jego karierze. Młody generał po raz pierwszy objął samodzielne dowództwo nad armią i miał szansę pokazać światu co potrafi. Z zadania tego wywiązał się więcej niż dobrze, wprawiając świat i wrogie Francji mocarstwa w zakłopotanie. Czy był to przebłysk geniuszu, czy i na ile szczęśliwy przypadek pomogły Bonapartemu odnieść sukces, a na ile został on wypracowany przez niego samego i stanowił efekt jego metodycznej pracy – to najważniejsze pytania, na które stara się odpowiedzieć w swojej książce „Studia nad kampanią 1796-1797 we Włoszech” francuski generał Jean Colin.

Poprawiony: sobota, 15 czerwca 2013 10:10

Więcej…

 

[BGK] Za wielcy – za ciężcy, rozgrywka na I turnieju BGK 11.05.2013

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Komisarz Płatow wszedł do ziemianki, w której mieścił się sztab pułku czołgów ciężkich majora Łarinowa. Szybko zlustrował przebywających w pomieszczeniu, szybko znalazł charakterystyczną twarz dowódcy. Ruchem głowy dał mu znać by podszedł do mapy okolicy rozłożonej na stole zbitym z desek sosnowych.
- Udało ci się coś ustalić? – zapytał major. Ostatnio chaos wynikły z niemieckiej ofensywy rozrósł się do niepokojących rozmiarów.
- Tak. Rozmawiałem z generałem. Faszyści na zachód od naszej pozycji stwarzają największe zagrożenie. Atakują zgrupowaniami czołgów i piechoty ze wsparciem lotniczym. Mimo, że zapadła noc, nie zamierzają się wycofać. Nasza piechota może nie dotrzymać do rana. Mamy ich wspomóc, albo kontratakować i zamknąć ewentualny wyłom. Jak nasze czołgi?
- Cztery sprawne. Bałem się, że będzie gorzej. Nawet grubego dziadka udało się uruchomić.
- KW-2 działa? To mię zaskoczyłeś. A co u Bissanowa?
- Meldował, że ma ponad 50 ludzi zdolnych do walki.
- Dobrze...
- Widzę, że coś cię jeszcze martwi.
- Tak, większość z atakujących czołgów to według meldunków Tygrysy.
- Znasz naszą piechotę – dla nich każdy czołg to teraz „Tiger”.
- Znam. Ale meldunek był z baterii dział przeciwlotniczych 85 mm. Znasz jakiś inny czołg niemiecki, który by mógł wytrzymać trafienie z tego działa?
- Nie. – Widać było, że nastrój młodego, acz zdolnego oficera gwałtownie prysł – Co robić. Jak trzeba, to trzeba. Idź spać. Ja wyślę patrole zwiadu. Warto znać teren, którym będziemy atakować.

Poprawiony: piątek, 14 czerwca 2013 22:16

Więcej…

 

VIII Grenadier – varia

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Poza rekonstrukcją historyczną i szeroko rozumianym wargamingiem GRENADIER to także szereg innego rodzaju atrakcji związanych z historią. Swoje stoiska pod namiotami miało w tym roku kilka instytucji, takich jak Muzeum Policji czy Muzeum Ruchu Ludowego. Ponadto prowadzone były wykłady, przewidziano też szereg atrakcji dla dzieci. Imprezie towarzyszyły także stoiska z książkami, ubiorami militarnymi i inne. Spośród wykładów w szczególności warto wspomnieć ten dotyczący powstania styczniowego, którego 150 rocznicę w tym roku obchodziliśmy. Wszystko to ma za zadanie przybliżyć odwiedzającym historię, w możliwie najszerszym zakresie. Niestety, z powodu pogody w sobotę frekwencja była niezbyt wielka, lepiej już rzecz wyglądała w niedzielę. Poniżej przedstawiamy nieco zdjęć z tych dodatkowych, choć także ważnych, aspektów imprezy, zwykle schodzących na dalszy plan.

Wykład o powstaniu styczniowym i oddziałach Żuawów, prowadzony przez Rafała Woźniaka. W sumie wykładów było kilka, odbywały się zarówno w sobotę, jak i w niedzielę

Poprawiony: piątek, 14 czerwca 2013 14:23

Więcej…

 

VIII Grenadier – sprzęt wojskowy

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Marder II z załogą na terenie Cytadeli

Poprawiony: poniedziałek, 17 czerwca 2013 07:42

Więcej…

 

Strona 230 z 310