VII Pola Chwały – diorama bitwy pod Borodino (2)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Poprawiony: wtorek, 09 października 2012 09:46

Więcej…

 

VII Pola Chwały – diorama bitwy pod Borodino (1)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Jedną z wyjątkowych atrakcji VII Pól Chwały była diorama bitwy pod Borodino, prezentowana w związku z przypadającą tego roku 200 rocznicą bitwy. Dioramę można było oglądać w gościnnych podwojach Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa. Przygotował ją Michał Bajer (wykonanie makiety, przygotowanie terenu, dostosowanie figurek, tak by były jak najbardziej ujednolicone). Pomagali mu w przygotowaniu Dominika Rosa i Jacek Bajer.

Makieta bitwy ma wymiary 2 na 4,5 metra (z kartkami opisowymi i mapą 5 metrów). Liczba wykorzystanych figur przekroczyła 3000.

Figurki wykorzystane zostały ze zbiorów następujących osób (ogólna liczba figurek procentowo):
- Michał Bajer i po części Jacek Bajer (50% wszystkich)
- Stefan Zalewski (35%)
- Robert Kowalski (7,5%)
- Przemysław Mogielnicki (7,5%).

Na dioramie przedstawiony został stan bitwy na dzień 7 września do godz. 14.00 (w przybliżeniu, występują przy tym nieznaczne przesunięcia czasowe). Uwzględnione i przedstawione zostały ważniejsze elementy bitwy:
- atak polskiej piechoty na kurhan uticki,
- przejęcie wsi Utica przez wojska polskie,
- odepchnięcie kozaków przez kontrszarże polskich huzarów,
- ataki francuskie na szańce Bagrationa,
- szarża rosyjskich kirasjerów na piechotę francuską pod szańcami,
- obrona wsi Sjemienowskoje przez Rosjan,
- atak dragonów i kirasjerów na wieś,
- ostrzał artyleryjski Wielkiej Reduty,
- ataki piechoty francuskiej na Redutę,
- rosyjskie kontrataki,
- atak jazdy francuskiej na Redutę i wjechanie w nią (przedstawiony został tutaj polski 14 pułk kirasjerów),
- wieś Borodino zajęta przez Francuzów i podpalone przez Rosjan mosty.

Poprawiony: niedziela, 06 października 2013 16:32

Więcej…

 

VII Pola Chwały – gry bitewne (2)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Bitwa morska (II wojna św.) w systemie Micronauts klub wargamingowy z Bochni (1)

Poprawiony: poniedziałek, 08 października 2012 14:42

Więcej…

 

VII Pola Chwały – gry bitewne (1)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Siódma edycja PÓL CHWAŁY przeszła do historii. Podobnie jak w latach poprzednich ważną częścią imprezy były gry bitewne: pokazy, rozgrywki, nauka malowania figurek i sama możliwość ich zakupu u producentów, którzy we własnych osobach zawitali na imprezę. Podobnie jak w przypadku planszówek, dała się w tym roku we znaki organizatorom wieczorna impreza samorządowa w piątek, przez co rozstawianie stołów i tworzenie stanowisk dla poszczególnych ekip odbywało się dopiero w sobotę rano. Szczęśliwie jakoś daliśmy radę, choć wolałbym by ten eksperyment nie był w przyszłości powtarzany. Tak więc wszystko zaczęło się w sobotę (29.IX) i trwało do niedzieli (30.IX) do godz. 16-tej. Jeśli chodzi o ekipy związane z naszym forum, osobne relacje poświęcone zostały: 1) rozgrywce w system Operation WWII, 2) turniejowi DBA i podsumowaniu tegorocznej edycji Ligi DBA, 3) szkółka DBA została zaprezentowana wraz z planszówkami (ponieważ znajdowała się z nimi w jednej sali). Zachęcam do przejrzenia tamtych relacji. Ponadto na imprezie były dwie działające na naszym forum firmy: Oddział Ósmy i QR Miniatures, do tego osobno prezentował system Basic Impetus nasz zasłużony moderator (i zarazem redaktor portalu) Cisza. Na tegorocznej edycji gry bitewne zajęły sale Freskową, Akustyczną, Jagiellońską i częściowo Rycerską (szkółka DBA) oraz piwnice zamkowe, a także w niedzielę salę konferencyjną na parterze, gdzie odbywał się turniej DBA.

Jak w poprzednich latach, rozgrywek i pokazów było tyle, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nie zabrakło też statycznych dioram, w tym dwóch dioram bitwy pod Borodino 1812 r. (jedna większa, wykonana przez Michała Bajera, druga mniejsza, przedstawiająca jedynie drobny wycinek bitwy, wykonana przez Old Guard Manufacture), które zlokalizowano w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa oraz małej dioramy z muzeum bitwy pod Racławicami (znajdowała się w sali Jagiellońskiej). Szczególnie widowiskowa była duża diorama Borodino, której poświęcimy osobną relację. Jeśli chodzi o rozgrywki, poza wspomnianymi wcześniej ekipami, najwięcej miejsca zajął Wargamer, który skupił się na promowaniu swojego systemu Ogniem i Mieczem. W piwnicach przez cały czas trwania imprezy (od soboty) rozgrywany był turniej drużynowy w tym systemie. Swoje stanowiska miała także pracownia STRATEG, skupiająca się na II wojnie światowej. Inna grupa graczy pokazywała walki w realiach współczesnego Afganistanu. Osobno, wraz z QR Miniatures, przeprowadził pokaz swojego systemu autorskiego do średniowiecza Dariusz Korcala. Z pewnością ważną atrakcją była również makieta napoleońska przygotowana przez Prague Historical Wargaming Club. Poza nią przygotowali oni również pokazową rozgrywkę w systemie Wooden Ships, Iron Men. Wreszcie, w podziemiach, obok turnieju Ogniem i Mieczem i naszych kolegów grających w system Operation WWII, swoje stanowisko mieli gracze z Bochni, prezentujący system morski Micronauts, opracowany dla okresu II wojny światowej. Ich tegoroczna rozgrywka nawiązywała do historycznego rejsu pancernika Bismarck.

Dziękuję wszystkim spośród naszej forumowej ekipy, którzy pojawili się i brali udział w części bitewnej tegorocznej edycji imprezy. Świetnie, kto wie czy nie najlepiej, wypadła (chyba nie po raz pierwszy) szkółka DBA. Również niedzielny turniej DBA przebiegł bardzo udanie (po raz kolejny podziękowania dla Greebo). Z innych ekip, najwięcej czasu spędziłem w piwnicach wraz z kolegami z Bochni, których rozgrywka, mimo że nie jestem fanem bitew morskich z II wojny światowej, naprawdę mnie wciągnęła. Żałuję natomiast, że nie miałem możliwości uważniej przyjrzeć się temu co prezentowali gracze z Czech, tym bardziej, że okazja do spotkania ich będzie zapewne najwcześniej za rok, i wtedy najprawdopodobniej przyjadą już z innym programem (być może rocznicowo na 1813 rok, czyli bitwa pod Lipskiem).

Rozgrywka wczesnośredniowieczna figurkami Pawła Kura (pierwszy po lewej), a wokół stołu nasi starzy znajomi z forum i poprzednich edycji Pól Chwały. Na tym samym stole testowano także później średniowieczny system Dariusza Korcali (drugi po lewej)

Poprawiony: wtorek, 16 października 2012 21:10

Więcej…

 

VI Turniej III Ogólnopolskiej Ligi DBA, 30.09.2012 (VII Pola Chwały) i podsumowanie III edycji ligi

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Niżej publikujemy wyniki ostatniego w tym sezonie, VI turnieju DBA, odbywającego się w ramach III Ogólnopolskiej Ligii DBA, rozegranego w Niepołomicach na VII Polach Chwały, 30.09.2012 r. oraz ostateczną klasyfikację III Ogólnopolskiej Ligi DBA. W ostatnim turnieju wzięło udział 12 graczy, co stanowi największą liczbę w tegorocznej edycji Ligi DBA.

Starcie na przewężeniu między lasami i bagnami. Corsarii (po prawej) dostawia swoich wojaków (armia Pyrrusa) do oddziałów Maciejusa (Wczesna Polska). Corsarii sprzyja teren, ograniczający manewry na flankach i tym samym utrudniający obejście jego falangi od boku

Poprawiony: poniedziałek, 08 października 2012 10:36

Więcej…

 

VII Pola Chwały – Operation WWII

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Ze wszystkich rozrywek podczas VII Pól Chwały najwięcej czasu poświęciłem Operation World War II. Wraz z Przemosem i GRZ udało nam się rozegrać dwa czysto pancerne starcia między siłami niemieckimi a radzieckimi. Rozgrywki były czysto rekreacyjne i nie staraliśmy się odtworzyć żadnej konkretnej bitwy.

Poniższe zdjęcia przedstawiają pierwszą, sobotnią grę. GRZ dowodził siłami niemieckimi, zaś ja i Przemos podzieliliśmy między siebie siły radzieckie. Celem obu stron było zadanie jak największych strat nieprzyjacielowi.

Podczas starcia wykorzystaliśmy opcjonalną zasadę podziału talii kart rozkazów na dwie mniejsze, jedną dotyczącą ruchu (Ruch i Szturm), drugą ostrzału (Strzał, Zasadzka, Ogień Kryjący). Oprócz tego stosowaliśmy widoczne na zdjęciach znaczniki wskazujące, co dany pojazd robił w poprzedniej turze (ma to znaczenie przy wykrywaniu niewidocznych pojazdów).

Po stronie niemieckiej w starciu wzięły udział:
- Königstiger,
- Tiger,
- 2x Panther,
- Jagdpanther,
- Panzer IV,
- Jagdpanzer IV,
- StuG III.
Przeciwko nim Sowieci wystawili:
- IS-2,
- 2x KW-1,
- 2x T-34/85,
- 2x T-34/76,
- SU-85.

Przemos spogląda znad pozycji sowieckich na rozstawione pole bitwy. Po prawej siły niemieckie wykonały już dwa pierwsze posunięcia

Poprawiony: niedziela, 07 października 2012 12:53

Więcej…

 

Strona 254 z 312