[Preussisch Eylau] Raleen vs Silver, 16-22.10.2012

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Scenariusz przedstawia zasadniczą część bitwy pod Pruską Iławą (7-8 lutego 1807 r.). Rosjanie przyjęli bitwę i postanowili stawić czoła armii napoleońskiej. Na plac boju zmierzają III Korpus marszałka Davouta oraz VI Korpus marszałka Neya, a za tym ostatnim Prusacy gen. Lestocqa.

Rosjanie – Silver, Francuzi – Raleen.

Centrum armii napoleońskiej – rozstawienie początkowe

Poprawiony: środa, 24 października 2012 20:56

Więcej…

 

De Bello et Pace, czyli wojna i pokój w „Republice Rzymskiej”

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Listy Marka Furiusza Albina, dwukrotnego konsula i cenzora, dyktatora na początku drugiej wojny punickiej

Marek pozdrawia Lucjusza

Dowiedziałem się, że odbudowałeś swoją willę po ostatniej powodzi i prowadzisz teraz spokojne życie na wsi, z dala od zamętu wielkiego świata. Nie mogę powiedzieć, że Ci zazdroszczę, ale i nie mogę powiedzieć, że czasami nie chciałbym być na Twoim miejscu, chociaż w Rzymie ostatnio dość spokojnie. Jeden z Waleriuszy, Titus, którego zapewne pamiętasz, został nowym cenzorem. A ponieważ był jedynym kandydatem, nominacja nikogo nie zdziwiła. Co do innych, nie wiem, ale ja nie lubię go zbytnio, a jeśli przypomnisz sobie wydarzenia sprzed roku, zrozumiesz dlaczego tak jest. On zrobi wszystko dla poklasku tłumu, nawet może wysunąć nie poparte faktami oskarżenia. Ja, jak wiesz, staram się unikać działań, które można by uznać za niezgodne z wolą senatu i ludu rzymskiego. Unikam tego nie mniej i nie więcej od innych senatorów. Mogę więc chyba spać spokojnie.

Co się tyczy nowych konsulów, to nic złego, ale i nic dobrego powiedzieć o nich się nie da. Bo chociaż opróżnili skarb państwa, tworząc nowe legiony, to nie zapewnili właściwego wsparcia floty. A nawet Tobie, nieobeznanemu ze sztuką prowadzenia wojen, nie muszę tłumaczyć, jak potężna jest flota tych potomków Fenicjan, jak łatwo, w razie wojny, która chyba jest nieunikniona, będą mogli być tam, gdzie tylko zechcą. Zapowiada się gorące lato, skorzystaj więc z łaski bogów i spokojnie rób zapasy. Po żniwach zaś chętnie Cię zobaczę i przyjmę u siebie.

Bądź zdrów.

Poprawiony: wtorek, 23 października 2012 11:54

Więcej…

 

REGULAMIN OGÓLNOPOLSKIEJ LIGI DBA (2012/2013)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

(wersja na IV sezon 2012/13)

Księga I

WSTĘP I INFORMACJE OGÓLNE

1. Wstęp

1.1 Ogólnopolska Liga DBA jest nieoficjalną klasyfikacją polskich graczy-hobbystów grających w system De Bellis Antiquitatis, zwany w skrócie DBA. Celem Ligi jest popularyzacja systemu DBA poprzez prowadzenie rankingu graczy biorących udział w turniejach zgłoszonych do Ligi oraz propagowanie zarówno samego systemu DBA, jak i historycznych gier bitewnych (wargamingu) w Polsce przez organizowanie samodzielnych turniejów, jak również przez organizowanie turniejów na konwentach, takich jak Grenadier w Warszawie oraz Pola Chwały w Niepołomicach.

1.2 Ogólnopolska Liga DBA objęta jest patronatem przez Forum Strategie, blog „Bitewny Zgiełk” oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości „Pola Chwały” i sieć sklepów Wargamer prowadzonych przez Konrada Sosińskiego. Wspierana jest również przez organizatorów konwentów Grenadier i Pola Chwały. Sponsorami Ligi są Wargamer, Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości „Pola Chwały”, wydawnictwo Erica, QR Miniatures oraz „Greebo” – Animator Ligi i jej Główny Sponsor.

1.3 Najłatwiejszy kontakt z Animatorem, Koordynatorami i graczami umożliwia Forum Strategie, gdzie znajduje się oficjalny dział Ligi:

http://www.strategie.net.pl/viewforum.php?f=162

1.4 Udział w turniejach Ligi jest bezpłatny, jednakże uczestnicy mogą być zobowiązani do opłat wymaganych przez właścicieli lokalu, w którym jest organizowany turniej.

Poprawiony: poniedziałek, 26 listopada 2012 13:17

Więcej…

 

Flota Czerwona na Morzu Czarnym. Wymęczone zwycięstwo 1943-1944

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Flota Czerwona na Morzu Czarnym. Wymęczone zwycięstwo 1943-1944
Autor: Michał Glock
Wydawca: Tetragon
Seria: Seria Morska
Rok wydania: 2011
Stron: 301
Wymiary: 23,5 x 16,5 x 1,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-930318-7-0

Recenzja
W porównaniu z pierwszym tomem książki, drugi jest nieco cieńszy i liczy sobie 301 stron. Znajdziemy w nim liczne, nowe, archiwalne zdjęcia, 14 map, 6 tabel oraz załączniki. Książka podzielona została na dwie części. Pierwsza liczy 193 strony i składa się z dwóch rozdziałów: 1 – „Wyzwolenie Kubania”, 2 – „Ostatni rok działań (X 1943 – IX 1944)”. W drugiej części znajdziemy liczne załączniki.

Poprawiony: poniedziałek, 22 lipca 2013 06:52

Więcej…

 

Co by było… gdyby nie było Imperium Romanum

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Rozpoczynając niejako cykl rozważań na temat możliwych odnóg głównego i znanego nam nurtu historii postanowiłem sięgnąć możliwie daleko w przeszłość, ale jednocześnie na tyle blisko w czasie i przestrzeni, by wyniki rozważań dotyczyły znanego nam otoczenia. Wielokrotnie, przy różnych okazjach mówi się nam i to chyba całkiem słusznie, że mimo różnych kulturowych i historycznych zawirowań należymy do kręgu kultury śródziemnomorskiej. Oznacza to, że przejęliśmy dziedzictwo starożytnej Grecji i Rzymu, jeśli nie bezpośrednio, to przez ich spadkobierców i naśladowców.

No właśnie, a co by było, gdyby prężna młoda republika rzymska przegrała konfrontację z ostatnim wielkim imperium ludów semickich, z Kartaginą?

Poprawiony: sobota, 26 stycznia 2013 19:24

Więcej…

 

Bitwa pod Kaliszem 13 lutego 1813

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Marcin Baranowski
Wydawca: Inforteditions
Seria: Bitwy/Taktyka
Rok wydania: 2006
Stron: 197
Wymiary: 20,5 x 14,6 x 1,4 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-89943-13-1

Recenzja
Bitwa pod Kaliszem, stoczona 13 lutego 1813 roku, to ostatnie starcie w polu na ziemiach polskich między wojskami rosyjskimi a napoleońskimi, po klęsce wyprawy 1812 roku. Powodem zajęcia się tematem przez autora był brak opracowań poświęconych tej bitwie. Została ona właściwie zapomniana przez historyków. W dawniejszej literaturze znaleźć można było jedynie ogólniejsze wzmianki. Do tego pewne informacje pojawiły się (nie tak dawno temu – w stosunku do czasu powstania książki) w literaturze francuskojęzycznej. „Bitwa pod Kaliszem 13 lutego 1813” to przerobiona i rozwinięta wersja pracy magisterskiej autora (obecnie autor jest już doktorem w Instytucie Historii KUL, jego zainteresowania nadal koncentrują się na epoce napoleońskiej).

Poprawiony: piątek, 19 października 2012 09:45

Więcej…

 

Strona 251 z 312