Historia na planszy: Alarm dla miasta! – zapowiedź imprezy

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza do udziału w edukacyjnym projekcie Historia na planszy: Alarm dla miasta!, realizowanym podczas zbliżających się gdańskich Targów Gra i Zabawa (21-22 listopada).

Za pomocą multimedialnej prezentacji oraz gier planszowych, przedstawiających wojenne zmagania w powietrzu, opowiemy dramatyczną historię miast, bombardowanych przez lotnictwo w trakcie II wojny światowej. Obecni na spotkaniu edukatorzy wytłumaczą zasady i przybliżą szczegóły wydarzeń, obrazowanych przez mechanikę gier. Wśród uczestników rozlosowane zostaną nagrody.

Poprawiony: piątek, 20 listopada 2015 09:57

Więcej…

 

Wrzesień 1939 – nr 31 (model lekkiego działa piechoty 7,5 cm le.IG 18 z obsługą)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Kolekcja Wrzesień 1939 wzbogaciła się o kolejny model. Tym razem jest to zestaw niemieckiego lekkiego działa piechoty 7,5 cm le.IG 18. Zanim o samym modelu, kilka zdań dygresji. Do tej pory First to Fight dawała nam bardzo dobre modele pojazdów i przyzwoite modele figurek za rozsądną cenę. Zwłaszcza przy pojazdach cena 20 zł za sztukę jest atrakcyjna, także zestawy dział przeciwpancernych (2 modele i 6 żołnierzy obsługi) biły cenowo konkurencję. Tym zestawem dotychczasowa polityka firma uległa zmianie. Dostajemy bowiem za 20 zł jedną armatę i tylko 3 żołnierzy obsługi, niestety takich samych jak we wcześniejszych zestawach.

Poprawiony: piątek, 20 listopada 2015 09:26

Więcej…

 

Wrzesień 1939 – nr 30 (model samochodu ciężarowego Praga RV)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Firma First to Fight umie podgrzać atmosferę do granic możliwości. Oto dostaliśmy do rąk najdłużej i najbardziej wyczekiwany model – czeską ciężarówkę Praga RV. Takiego scenariusza oczywiście nic wcześniej nie zapowiadało – ciężarówka jak każda inna. Ale nie. Dzięki zapowiedziom przez trzy kolejne numery, które kończyły się brakiem publikacji, stała się najbardziej wyczekiwanym towarem, a spekulacje internetowe z tym związane rozciągały się od braku modelu w ogóle, przez tajemniczość samej konstrukcji, aż do rychłego bankructwa FtF. Nie wiem czy w sposób zamierzony, ale atmosferę podgrzało.

Poprawiony: czwartek, 19 listopada 2015 08:08

Więcej…

 

Żelazne Damy – konkurs z nagrodami

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Miło mi zaprosić Was do udziału w kolejnym konkursie, jaki organizujemy w związku z obchodzonym nie tak dawno temu 10-leciem forum. Tym razem do wygrania będzie książka Kamila Janickiego „Żelazne Damy”, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont (premiera miała miejsce dziś, czyli 18 listopada). Opowiada ona o żonach pierwszych władców Polski z dynastii Piastów. Tytułowe żelazne damy to właśnie one: Dobrawa – pierwsza żona Mieszka I, Oda – druga żona Mieszka I, Emnilda – trzecia żona Bolesława Chrobrego, Oda Miśnieńska – czwarta żona Bolesława Chrobrego, i Przedsława – nałożnica Bolesława Chrobrego, siostra księcia ruskiego Jarosława Mądrego.

Pytania konkursowe:

1. Księżniczka pochodząca z dynastii Piastów. Żyła na przełomie X i XI wieku. W wyniku małżeństwa z pierwszym mężem została królową Szwecji. Po śmierci pierwszego męża wyszła za mąż po raz drugi i została królową Danii, Norwegii, a później także Anglii. Opiewana w sagach skandynawskich. Jak nazywała się ta królowa?

2. Królowa Polski w XI wieku. Uciekając z Polski do Niemiec wraz z mężem, który później zrzekł się korony królewskiej, zabrała insygnia królewskie. Insygnia przywiózł z powrotem do kraju jej syn, który potem również musiał uciekać z Polski, jednak ostatecznie z pomocą posiłków niemieckich udało mu się odzyskać panowanie i odbudować państwo. Jak nazywała się ta królowa?

Konkurs trwa od 18 listopada do 1 grudnia 2015 r.

Odpowiedzi prosimy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Wśród wszystkich osób, które poprawnie odpowiedzą na największą liczbę pytań, rozlosujemy trzy egzemplarze książki „Żelazne Damy”.

Sponsorem nagród jest wydawnictwo Znak Horyzont.

Poprawiony: środa, 18 listopada 2015 09:53

Więcej…

 

Nie tylko pod Salaminą – rozstrzygnięcie konkursu

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za nadesłane odpowiedzi. Tematyka starożytnych wojen morskich i żeglugi w czasach antycznych nie jest szczególnie popularnym wycinkiem historii, tym niemniej okazuje się, że ma u nas swoje grono wielbicieli. Niżej prawidłowe odpowiedzi i lista szczęśliwców, którzy otrzymują nagrody.

1. Jak nazywał się i ile rzędów wioślarzy miał podstawowy, najpopularniejszy typ okrętów wojennych używany przez Greków w czasie wojen z Persami w V w. p.n.e.?

triera, trzy rzędy

2. Greckie państwo-miasto, położone na wyspie, posiadało znakomitą flotę, której wyszkolenie stało się, zwłaszcza w okresie hellenistycznym, wręcz legendarne. U wejścia do jego portu znajdował się w III w. p.n.e. ogromny posąg, uchodzący za jeden z cudów świata starożytnego. Co to za greckie państwo-miasto?

Rodos

3. Grecka wyspa, w czasie swojej świetności była stolicą związku polityczno-wojskowego państw-miast greckich. W jednej ze znajdujących się na niej świątyń przechowywano skarbiec tego związku, mimo że sama nie była jego członkiem. Potem skarbiec przeniesiono. W tym samym stuleciu mieszkańcy wyspy zostali wygnani przez dawnego hegemona owego związku, wówczas już nieistniejącego. Wyspa znana była z licznych świątyń, a w późniejszym okresie jako jeden z głównych ośrodków handlu niewolnikami. Co to za wyspa?

Delos

Wyniki losowania nagród

Egzemplarze książki „Nie tylko pod Salaminą. Wojny morskie Hellady do 355 r. p.n.e.” trafiają do następujących osób:

1) Paweł Felczyk
2) Michał Stępowski
3) Paweł Puzio

Poprawiony: środa, 18 listopada 2015 09:31

Więcej…

 

Wrzesień 1939 – nr 29 (model jednowieżowego czołgu lekkiego Vickers E)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Czołg lekki Vickers być może nie wywoływał wśród klientów firmy First to Fight oraz entuzjastów wojny obronnej 1939 roku tak nerwowego oczekiwania, jak 7TP czy jeszcze niewydana kawaleria, ale według mnie niesłusznie. Był to przecież podstawowy wóz bojowy obu naszych zmotoryzowanych brygad kawalerii, które otrzymały po kilkanaście tych czołgów. Mimo, iż mocno zużyte pokojową służbą, zapisały piękne karty na polach wrześniowych bitew. Stąd „starszy brat” naszego 7TP zasługuje na dużą uwagę.

Poprawiony: wtorek, 17 listopada 2015 08:11

Więcej…

 

Strona 166 z 312