[Ostrołęka 26 maja 1831] Scenariusz I – Kristo vs Paweł, Wyszków 11.11.2015 (cz. 2)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Pierwsza część relacji zakończyła się na tym jak Rosjanom udało się odeprzeć atak Polaków na oddziały rosyjskie niedaleko ich stref wejściowych. Z walk tych armia rosyjska wychodzi nie bez szwanku. Dużo oddziałów zostało rozbitych i liże swoje rany na tyłach. Zanim Rosjanie będą zdolni do walki, minie trochę czasu. Jednak ostatecznie Polacy zostali odrzuceni, a po części sami się wycofali. Rosjanie ruszają do przodu. Ich głównym celem jest miasto Ostrołęka, a zwłaszcza mosty na rzece Narwi, których opanowanie pozwoli odciąć wszystkie polskie oddziały pozostające na wschodnim brzegu rzeki i w praktyce da pewne zwycięstwo stronie rosyjskiej.

 

Rosjanie posuwają się za Polakami, którzy tymczasowo zajęli pozycje na skraju lasu. Na plac boju nadciągnęła 1 Dywizja Kirasjerów, stanowiąca elitę armii carskiej. Póki co w centrum rosyjska piechota, najbardziej przydatna do walk w lesie, jest jednak w większości w rozsypce i dopiero zbiera się na tyłach

Poprawiony: niedziela, 15 listopada 2015 17:35

Więcej…

 

[Ostrołęka 26 maja 1831] Scenariusz I – Kristo vs Paweł, Wyszków 11.11.2015 (cz. 1)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Tegoroczne Święto Niepodległości uczciliśmy patriotycznie, w duchu przemian i nadchodzących nowych czasów, nad planszą Ostrołęki 26 maja 1831. Mieliśmy wielką przyjemność gościć na konwencie Armagedon Niepodległościowy, odbywającym się w Wyszkowie, organizowanym corocznie od kilku lat przez Wyszkowską Inicjatywę Planszówkową. Konwent zlokalizowany był w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Rozgrywaliśmy scenariusz I pt. Odwrót Łubieńskiego (wariant 1). Rozgrywka była także z innych względów ciekawa: tym razem jako autor byłem jedynie obserwatorem, a grali Kristo i Paweł. Po drugie, wykorzystywaliśmy planszę do gry w wersji sztywnej (jak to teraz zowią: mounted). To już własna przeróbka Kristo, przyznam, że wyglądająca na żywo bardzo efektownie. W każdym razie te linie łamania planszy biorą się z tej przeróbki, oryginalnie plansza tego nie ma. Odwrót Łubieńskiego to zdecydowanie najbardziej ograny scenariusz, ale nie mieliśmy jeszcze okazji prezentować relacji z rozgrywki w wydaną grę (w ten scenariusz). Ta będzie pierwsza. Scenariusz jest dość dynamiczny i może się potoczyć bardzo różnie, w zależności od strategii przyjętej przez graczy. W zasadzie Polacy powinni w większości prowadzić odwrót w stronę Ostrołęki, ale jak czasami nadarza się okazja do zadania Rosjanom dotkliwych strat, szkoda z niej nie skorzystać. Problem polega na tym, że takie działania wikłają nas w walkę, co utrudnia późniejsze oderwanie się od wroga, który jednak ogólnie przeważa, przede wszystkim pod względem liczebnym. Cała mądrość tkwi więc w tym, by wyczuć ten moment, kiedy trzeba się już wycofać, mimo różnych nadarzających się pokus.

Rosjanie – Kristo, Polacy – Paweł.


Jak w dobrym filmie, zaczęło się od trzęsienia ziemi... W pierwszym etapie Rosjanie dość beztrosko ustawili na lewym skrzydle swojego centrum cztery baterie artylerii z dywizji grenadierów, nie asekurując dwóch pierwszych, najbardziej wysuniętych do przodu. Polska kawaleria (dywizjon 4 pułku strzelców konnych) postanowiła skorzystać z okazji. Ominęła pozycje jednej z jednostek kawalerii i uderzyła na bezbronnych artylerzystów. Kontynuacja szarży i artylerzyści kolejnej baterii znaleźli się pod szablami. Artylerzyści następnych dwóch baterii musieli uciekać w stronę stojących w pobliżu kolumn piechoty. Potem jeszcze trzeci atak i rozbity został od tyłu dywizjon dragonów gwardii. Drugi dywizjon (z 5 psk) rozbił od frontu inną jednostkę rosyjskiej kawalerii. Wspomnijmy, że na samym początku szarżowała jeszcze w dwóch punktach pola bitwy kawaleria rosyjska, ale ta jedynie odbiła się od Polaków i szybko uciekła na tyły

Poprawiony: niedziela, 15 listopada 2015 17:32

Więcej…

 

„Bogowie wojny – Robert E. Lee” – pierwsze wieści o nowym systemie bitewnym od GM Boardgames

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Z wielką przyjemnością możemy dziś ogłosić, że następna gra z cyklu Bogowie wojny będzie dotyczyła amerykańskiej wojny secesyjnej. Jej tytuł to Bogowie wojny – Robert E. Lee. Pierwsza część gry skupi się na latach 1861 – 1863 i wschodnim teatrze działań wojennych. Oczywiście podobnie jak w przypadku Napoleona będziemy wypuszczać kolejne dodatki, które rozszerzą perspektywę gry zarówno do zachodniego TDW, jak i na lata 1864 – 1865.

Poprawiony: sobota, 14 listopada 2015 22:39

Więcej…

 

Husaria w walce

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Radosław Sikora
Wydawca: Erica
Seria: Chwała polskiego oręża
Rok wydania: 2015
Stron: 213
Wymiary: 23,7 x 16,8 x 2,3 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-64185-90-8

Recenzja
Husaria w walce to kolejna już publikacja autorstwa Radosława Sikory dotycząca najsłynniejszej w dziejach formacji polskiej jazdy. Tym razem autor skupił się na analizie wszelkich czynników, które miały znaczenie w boju husarii w zależności od przeciwnika, z którym miała ona okazję walczyć. Zakres chronologiczny pracy skupia się na wiekach XVI-XVIII, czyli w zasadzie na całym okresie istnienia „skrzydlatej” konnicy. Przeciwników naszej jazdy autor dobierał pod względem typu, jednak jednym z najważniejszych czynników była baza źródłowa, świadcząca o intensywnej styczności husarii z daną formacją.

Poprawiony: niedziela, 24 listopada 2019 08:47

Więcej…

 

Bitwa pod Ostrołęką 1831

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

1. Sytuacja międzynarodowa przed wybuchem powstania listopadowego
Gdy Francja kichnie, cała Europa jest przeziębiona – to stwierdzenie księcia Metternicha, ministra spraw zagranicznych i kanclerza Austrii, dobrze oddaje mechanizm niejednej z XIX-wiecznych rewolucji, których źródeł zawsze doszukiwano się nad Sekwaną. Bowiem z reguły to właśnie wydarzenia we Francji stanowiły pierwsze ogniwo pociągające za sobą rozruchy i bunty w innych krajach Europy. Nie dziwi więc alergiczny stosunek starego dyplomaty, jakim był Metternich, do kraju uważanego przezeń za siedlisko wszelkiej rewolucyjnej zarazy, skąd rozlewała się ona na cały kontynent nieraz przysparzając mu kłopotów w samej Austrii. Tak też stało się w roku 1830.

Rewolucja lipcowa we Francji (27-29.VII.1830) obaliła rządy opierającego się na arystokracji i ugrupowaniach rojalistów Karola X, wynosząc do władzy popieranego przez burżuazję księcia orleańskiego w osobie Ludwika Filipa. Bogate mieszczaństwo wolało mieć na tronie słabego króla niż ustrój republikański, prowadzący do zamętu, podczas którego nie można być pewnym nie tylko swojego mienia, ale i życia. To co nastąpiło w Paryżu stało się impulsem do wybuchu rewolucji sierpniowo-wrześniowej w Belgii. Jej mieszkańcy pragnęli oderwania Belgii od Holandii i tym samym likwidacji stworzonego na kongresie wiedeńskim sztucznego tworu, jakim było Królestwo Niderlandów. 24 listopada Kongres Narodowy w Brukseli zdetronizował króla Niderlandów Wilhelma I i całą rodzinę orańsko-nassauską „na wieczne czasy”. Ponieważ starszy syn króla był szwagrem Mikołaja I, akt ten pośrednio godził w prestiż samego cara i Rosji.

Poprawiony: niedziela, 30 lipca 2023 08:04

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (IX edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Wszystkich wargamerów malujących figurki zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie modelarskim organizowanym już po raz dziewiąty przez Forum Strategie. Nieważne w jaki system bitewny gracie i jaki okres historyczny preferujecie. Również jeśli chodzi o skale modelarskie, możliwości wystawiania prac są szerokie (poruszamy się jednak w ramach skal standardowo stosowanych w wargamingu historycznym). Opracowując formułę tego konkursu staraliśmy się zorganizować go w ten sposób, by mogła w nim wziąć udział jak największa liczba uczestników.

Malowanie prac potrwa do 1 lutego 2016 r. Potem nastąpi wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród. Czasu na malowanie jest więc sporo i można spróbować sił w każdej z pięciu kategorii konkursowych.

Informacja o kategoriach konkursowych, nagrodach i terminach:
http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=15216

Regulamin konkursu:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=13739

Dział konkursu na Forum Strategie, gdzie prezentowane są prace konkursowe:
http://www.strategie.net.pl/viewforum.php?f=231

Sponsorami nagród w konkursie są:


Obrazek

Obrazek

 

 


Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

Poprawiony: sobota, 11 czerwca 2016 20:31

Więcej…

 

Strona 165 z 310