Airfix 03382 – Jungle Outpost

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Zawartość pudełka
Zestaw spakowany do tekturowego pudełka składającego się z dwóch połówek, typowy dla firmy Airfix. W jego skład wchodzą wypraski w kolorze jasnopomarańczowym oraz instrukcja montażu i malowania. Zestaw pozwala na zbudowanie przedstawionej chatki (bez podstawki z vacuformy, która była w pierwotnym wydaniu) oraz dodatkowej wiaty. Ponadto w pudełku znajdziemy kilka narzędzi, rowery, beczki i małą karawanę japońskich żołnierzy z mułami.

Jakość
Tworzywo, z którego zrobiono zestaw, jest dość miękkie. Brak większych nadlewek. Części są dość kruchej konstrukcji, należy uważać przy ich wycinaniu, obrabianiu i klejeniu. Na spodniej stronie „podłogi” brak zupełnie jakiejkolwiek faktury drewna. Wiek zestawu jest niestety widoczny.

Montaż
Budowa chatki wymaga odpowiedniego przemyślenia kroków. Należy kilka razy na sucho spasować części, zwłaszcza barierki i ściany. Sposób ich montażu powoduje, iż gotowa chatka sprawia wrażenie bardzo kruchej. Klejenie dachu sprawia duże trudności, zwłaszcza zachowanie odpowiedniego kąta nachylenia. Moim zamierzeniem było tak przygotować dach, aby dało się go bezproblemowo zdejmować ze ścian. W związku z tym od wewnętrznej strony dokleiłem go na taśmę samoprzylepną. Okna i drzwi zostały wstawione bez użycia kleju – ich montaż był równie problematyczny. W procesie malowania należy najpierw przygotować podłogę, dopiero do tak pomalowanej podłogi można doklejać również pomalowane ściany. W ten sposób uniknie się problemu malowania szczelin między pniami, z których składa się podłoga, częściowo przykrytych przez ściany. Osobna wiata także wygląda na bardzo kruchą. Jej budowa jest nieskomplikowana.

Wargaming
Jest to jeden z niewielu powszechnie dostępnych zestawów-dioram (jedyny?), które można użyć do odtwarzania walk na Dalekim Wschodzie. Jego wartość wzrasta dzięki obecności mułów i żołnierzy japońskich oraz wielu innych sprzętów typu beczki, kilofy, rowery. Wszystko to pozwoli na urozmaicenie pola bitwy. Szkoda tylko, że Airfix zaprzestał umieszczać podstawki-dioramy. Możliwość zamontowania zdejmowanego dachu, jak i okien i drzwi jest kolejną zaletą. Krucha konstrukcja (na pierwszy rzut oka) stawia pod znakiem zapytania możliwość transportu zestawu, jednakże przy ostrożnym obchodzeniu się z nim da się go użyć na małych polach bitew.

Podsumowanie
Jest to interesujący, dość tani zestaw, który przy odrobinie cierpliwości pozwoli na uzyskanie dobrego efektu. Mnogość dodatków z pewnością może być użyta w innych projektach. Zestaw jest w skali 1/76, ale nie przeszkadza to w jego użyciu z pojazdami i figurkami w skali 1/72. Ostrożność przy przenoszeniu gotowego modelu szczególnie doradzana.

Autor: Przemos19
Zdjęcia: Przemos19

Opublikowano 07.02.2012 r.

Poprawiony: wtorek, 07 lutego 2012 18:40