US Marine Corps Pacific Theater of Operations 1941-43

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Gordon Rottman
Wydawca: Osprey Publishing Ltd
Seria: Battle Orders
Rok wydania: 2004
Stron: 96
Wymiary: 24 x 17 x 0,7 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 9781841765181

Książka w języku angielskim

Recenzja
Pierwsza część trylogii przedstawiającej Ordre de Bataille jednej z najsłynniejszych, elitarnych formacji świata, czyli Korpusu Amerykańskiej Piechoty Morskiej w dniach jej największej próby – w czasie zmagań z siłami cesarskiej Japonii.

Autor, Gordon Rottman koncentruje się na pierwszym etapie działań, kiedy Korpus z obrony przeszedł do kontrataku stopniowo wywalczając inicjatywę w wojnie na Środkowym Pacyfiku. Praca opisuje akcje tzw. „chińskich marines”, czyli żołnierzy z 4. Pułku w kampanii na Luzon (2 str.), koncentrując się na zmaganiach w obszarze Wysp Salomona (26 str.). Zasygnalizowane są też w niewielkim stopniu walki na Guam i Wake, gdzie Korpus także posiadał swoje, niewielkie garnizony.

Książka składa się z dwóch części.

Pierwsza opisuje organizację (29 str.) i taktykę walki jednostek marines (8 str.) oraz broń i wyposażenie powyższej formacji (7 str.). Tytułem wstępu autor zaprezentował na kilku stronach doktrynę Korpusu wypracowaną w toku tzw. Wojen Bananowych, cykle szkoleniowe i priorytety na jakie nastawiony był Korpus w okresie Pearl Harbor.

Przedstawione następnie struktury organizacyjne obejmują jednostki serii D (a więc z połowy 1942), w tym: pułk strzelecki, pułkową kompanię wsparcia, batalion i kompanię strzelecką, pluton oraz pluton wsparcia; jak również jednostki serii E (pierwsza połowa 1943): kompanię i pluton strzelecki, kompanię broni ciężkiej w batalionie itp.

Zasadniczo opisano struktury oddziałów zatwierdzone w przedziale roku (wiosna ’42 – wiosna ’43). Dalej przejrzyście opracowano organizację dywizji MC, tzw. Batalionów Obrony (Wybrzeża) i jednostek współdziałających na szczeblu Korpusu.

Taktyka – koncentruje się na: desancie z morza, obronie przeciwdesantowej, taktyce walk patroli w terenie porośniętym gęstą roślinnością oraz współdziałaniu czołgów z piechotą.

Broń i ekwipunek – to przegląd całego arsenału jakim dysponował Korpus od Bataan po Guadalcanal i Nową Georgię. Z uzbrojenia indywidualnego zasygnalizowana jest cała galeria broni od karabinów Springfield i Garand (tych ostatnich użytych dopiero w desancie na Cape Gloucester), poprzez peemy Reising, Thompson i strzelby Winchester. Reszta stanowi przegląd wszystkich możliwych broni wsparcia od lkm Lewis, poprzez cekaemy M1917 i półcalówki HB-M2 Browninga, na bazookach kończąc (w wersji M1A1 po raz pierwszy użytej bojowo na Bougainville wiosną 1944 roku; pododdziały Armii wykorzystały je już wcześniej – w szturmie wyspy Makin w listopadzie ’43).

Mamy też wyszczególnienie broni wsparcia „specjalnego przeznaczenia”, które szybko stały się środkami wręcz charakterystycznymi dla wojny na Pacyfiku, ze szczególnym wskazaniem na plecakowe miotacze ognia (tu jeszcze w wersji M1A1). Artyleria i broń pancerna są w powyższym tomiku potraktowane po macoszemu. Więcej o nich znajdzie czytelnik w częściach drugiej i trzeciej trylogii. Dużo uwagi (6 str.) poświęcił autor zagadnieniu dowodzenia, łączności, czy ogólnie komunikacji w warunkach działań prowadzonych w tropikach.

Druga część tomiku koncentruje się na przeglądzie największych operacji desantowych z udziałem marines w przedziale grudzień 1941 – wiosna 1944 (łącznie 29 str.). Lwią część z tego zajmują zmagania na Guadalcanal. Zeszyt wieńczą: chronologia działań (2 str.), bardzo dobrze dobrana bibliografia i indeks stosowanych skrótów – każde po 1 str. objętości, oraz 2-stronicowy indeks rzeczowy ułatwiający poruszanie się po książce.

Treść zawiera:
- 40 fotografii (czarno-białych), niestety słabej jakości,
- 12 barwnych map, wszystkie doskonałej jakości, 2 czarno-białe z epoki,
- 36 schematów organizacyjnych,
- 25 tablic obrazujących Ordre de Bataille Korpusu w poszczególnych operacjach.

Tytuł wskazany dla czytelników zainteresowanych dokonaniami amerykańskiej piechoty morskiej podczas operacji desantowych w rejonie Pacyfiku z lat 1942-43 oraz wszystkim sympatykom tematyki związanej z działaniami wojennymi w tej części świata. Sporo danych znajdą tam także wszyscy zainteresowani kombinowanymi operacjami desantowymi. Potencjalny nabywca mający słabość do struktur, etatów, stanów i schematów organizacyjnych znajdzie w książce idealną pożywkę dla swych zainteresowań.

Plusy:
- poręczna, przekrojowa forma publikacji,
- duży zasób map, bez wyjątku dobrej jakości,
- ogromna ilość rzutów organizacyjnych od plutonu i kompanii strzeleckiej zaczynając, poprzez bataliony czołgów lekkich, a na dywizji kończąc,
- skrótowy, ale przez to poręczny przegląd typów broni, wyposażenia i ekwipunku

Minusy:
- chyba zbyt dużo miejsca poświęconego wyszczególnieniu nazwisk i stopni kadry oficerskiej dowodzącej w wybranych operacjach (z większym pożytkiem można by w to miejsce zagospodarować dodatkowe schematy organizacyjne lub też fragmenty regulaminów),
- wielkość zamieszczonych fotografii warunkuje ich jakość, ale punkt ciężkości serii „Battle Orders” spoczywa na czym innym, więc minus przyznany z dużym wahaniem.

Ogólnie – pozycja zasługująca na wysoką ocenę, podobnie jak dwie kolejne części.

Autor: Jarosław Jabłoński

Opublikowano 04.04.2009 r.

Poprawiony: niedziela, 16 stycznia 2011 10:42