Konkurs Wydawnictwa Bellona (42 edycja) – rozstrzygnięcie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć czterdziestą drugą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Pod tym samym miastem miały miejsce dwie bitwy. Do pierwszej z nich doszło w starożytności. Naprzeciwko siebie stanęli dwaj wodzowie: A i B. Spośród nich B do dziś uchodzi za wybitnego dowódcę. Wódz B, mimo swoich nieprzeciętnych zdolności, przegrał tę bitwę. Wodzowi A udało się rozbić jego prawe skrzydło, które rzuciło się do ucieczki, co wywołało ogólną panikę oddziałów armii B. W decydującym momencie A uznał jednak, że ucieczka wojsk B ma charakter pozorowany i wstrzymał pościg. Ledwo miesiąc później wodzowi B udało się zrewanżować i odnieść decydujące zwycięstwo nad A. Druga bitwa miała miejsce w średniowieczu. Naprzeciw siebie stanęły armie C i D. Bitwa rozpoczęła się pomyślnie dla C. Ich elitarne oddziały piesze stanowiące prawe skrzydło rozbiły lewe skrzydło przeciwnika, ale oderwały się od sił głównych, co stało się jedną z przyczyn porażki C. Decydująca okazała się szarża rycerzy armii D na centrum armii C, która doprowadziła do jego rozbicia i całkowitej klęski C. Podaj pod jakim miastem miały miejsce te dwie bitwy oraz ich daty. Zidentyfikuj wodzów A i B oraz armie C i D.

To miasto to Dyrrachium. Pierwsza bitwa odbyła się w 48 roku p.n.e. między Pompejuszem Wielkim (wódz A) a Juliuszem Cezarem (wódz B). Druga bitwa miała miejsce w 1081 roku między armią bizantyjską (armia C) a armią Normanów (armia D).

2. Ta polska księżniczka była matką władców kilku państw. Pierwszy z jej synów zapisał się w pamięci za sprawą podatków, którymi obłożył poddanych. Ci ostatecznie zamordowali go, choć ucisk finansowy był tu tylko jednym z powodów. Jako że podczas swojego panowania władca ów popierał Kościół, jego męczeńska śmierć sprawiła, że został świętym. Władcami zostało również dwóch jej synów z kolejnego małżeństwa. Jeden z nich władał nawet trzema królestwami. Stworzone przez niego imperium nie przetrwało jednak próby czasu i rozpadło się wraz z jego śmiercią. Podaj jak nazywała się ta księżniczka i trzej jej synowie, którzy zostali władcami.

Sygryda Storråda, znana także jako Świętosława, córka Mieszka I i siostra Bolesława I Chrobrego, a trzej jej synowie, którzy zostali władcami, to: król Szwecji Olaf Skötkonung, król Danii Harald II Svensson oraz król Anglii, Danii i Norwegii Kanut Wielki.

Generalnie pytania nie sprawiły odpowiadającym problemu, choć pierwsze nie było wcale takie łatwe.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Michał Kapica

2) Michał Stańczyk

3) Mariusz Landowski

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

 

Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 30.06.2023 r.