Konkurs Wydawnictwa Bellona (33 edycja) – rozstrzygnięcie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć trzydziestą trzecią edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Syn księcia i kapłanki, przez większość życia pozostawał w cieniu stryjecznego brata, z którym w pewnych okresach walczył o panowanie nad ich wspólnym władztwem. Po tym jak brat uzyskał koronę sąsiedniego królestwa, został najpierw namiestnikiem, a następnie wielkim księciem ich ojczystego państwa. Nie brakowało mu ambicji. Wiązały się one z ekspansją na wschodzie. Przegrał jednak decydującą bitwę z Tatarami, co uważa się za dowód jego braku zdolności militarnych, mimo że przez dawniejszą literaturę był przedstawiany jako wybitny wódz. Jednym z przejawów ambicji bohatera pytania było dążenie do uzyskania korony królewskiej. Najpierw zaproponowali mu ją przedstawiciele heretyków, którzy opanowali jedno z sąsiednich królestw, na co po wahaniach skwapliwie się zgodził. Wyprawił do nich swojego pełnomocnika, jednak sprawa szybko upadła. Następna okazja nadarzyła się pod koniec jego życia i była związana z intrygą ościennych mocarstw, ale i tym razem nic z tego nie wyszło, a sędziwy już wówczas wielki książę wkrótce po tym zmarł. O kogo chodzi?

Wielki książę Witold (Kiejstutowicz)

2. Celem tej operacji, przeprowadzonej przez lotnictwo, była likwidacja jednego z najwyższych dowódców sił zbrojnych przeciwnika. Za sprawą jego talentów strategicznych uznano, że wyeliminowanie go może wpłynąć na dalszy bieg wojny. Operacja powiodła się. Zestrzelono dwa bombowce, którymi przemieszczał się ów dowódca wraz ze sztabem. Podczas walk stracono jeden myśliwiec. O którego dowódcę chodzi i jak nazywała się ta operacja?

admirał Isoroku Yamamoto, operacja „Vengeance”

Pytania okazały się łatwe i otrzymaliśmy bardzo dużo prawidłowych odpowiedzi. Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi.

 

Po losowaniu nagrody powędrują do następujących osób:

1) Bartosz Kokula

2) Patrycja Hyba

3) Swawolnik

Gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi.

Z nagrodzonymi skontaktujemy się mailowo co do przesłania nagród.

 

Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 30.09.2022 r.