Kontrast 2022

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W dniach 11-12 czerwca 2022 odbyła się druga edycja Festiwalu Malarstwa Figurkowego „Kontrast”. Impreza zlokalizowana została w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”. Organizatorami festiwalu byli Miniature Night Painting, Dzielnica Ursynów m. st. Warszawy i Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów. W porównaniu z poprzednią edycją widać, że impreza rozrasta się. Dotyczy to zwłaszcza wargamingu. Rozgrywki i część sklepów przeniesione zostały na wyższe piętro budynku, gdzie na granie wydzielono dwie osobne sale. Wszystkiego było więcej: stoisk sklepów modelarskich i wargamingowych, systemów bitewnych, różnego rodzaju prezentacji i prelekcji, nauki malowania, a także prac wystawionych w konkursie malarskim, będącym głównym punktem programu (w tej edycji było ich 613). Pojawiły się nowe kategorie konkursowe, przede wszystkim armijna, i nie wszystkie prace zmieściły się w gablotach. Podobnie jak rok temu impreza miała wymiar międzynarodowy i z tego co usłyszałem podczas rozmów z osobami zaangażowanymi w jej organizację, ten kierunek rozwoju będzie kontynuowany. W zeszłym roku pisałem, że „Kontrast” dedykowany jest bardziej modelarzom niż wargamingowcom. Nadal jest to do pewnego stopnia prawdą, chociaż w tej edycji akcenty zostały rozłożone nieco inaczej. Przede wszystkim zadbano o odpowiednie stoły pod pokazy bitewniaków, co poprzednio stanowiło realny problem (podczas pierwszej edycji większość rozgrywek odbywała się na okrągłych kawiarnianych stolikach). Wydzielono też więcej miejsca (całe drugie piętro), a przed budynkiem pojawiły się foodtrucki. Frekwencja dopisała, zwłaszcza w sobotę. Tym co najbardziej przyciągało uwagę były oczywiście prace konkursowe. Nie miałem okazji obserwować wszystkiego ani być obecnym na całości festiwalu. Jako że nasz portal adresujemy w większym stopniu do wargamingowców niż do modelarzy (w przypadku gier bitewnych modelarstwo jest oczywiście ich nieodłączną częścią), zatem w relacji skupię się na tym, co na tej imprezie było interesujące z punktu widzenia tych pierwszych. Tak czy inaczej będzie to więc mój subiektywny wybór. Galerię zdjęć prac konkursowych zamieszczamy na naszym Forum i na naszym profilu na Facebooku. Kolejna edycja festiwalu planowana jest na czerwiec 2023 roku.

 

Ekipa One Page Rules przeprowadziła pokazy swoich dwóch systemów: Grimdark Future oraz Age of Fantasy. Byli bardzo dobrze przygotowani, zorganizowani i... oznakowani. Jedna z wyróżniających się ekip na tegorocznej imprezie, do tego działająca hobbystycznie.

 

Jedna z wielu rozgrywek szkoleniowych w Ogniem i mieczem, pierwszy spośród sztandarowych systemów Wargamera, ostatnimi czasy nieco przez niego zaniedbywany. Co ważne, za stołem do nauki gry zwykle zasiadali młodzi ludzie. Serce roście...

 

Pokaz systemu Bogowie wojny: Togo, stworzonego przez GM Boardgames. System poświęcony jest walkom morskim w II połowie XIX wieku i na przełomie XIX i XX wieku. Jego prototypową wersję można było zobaczyć na kilku konwentach. Obecnie trwa szlifowanie zasad. Premiera ostatecznej wersji na jesieni, na XVI Polach Chwały.

 

Najmłodsi próbują swoich sił w systemach One Page Rules. Z takimi graczami też trzeba umieć zagrać. Na początek obsługa miarki...

 

Rozgrywki pokazowe w Infinity oraz Aresteię

 

Aresteia czyli planszówka wykorzystująca figurki

 

W Blood Red Skies wojowano bardzo intensywnie. Niektórzy świeżo przeszkoleni gracze wracali, żądni kolejnych bitew. Zauważyłem, że grano także w nieco bardziej skomplikowane scenariusze, a początkujący gracze nieraz wybierali trudniejszych w prowadzeniu Amerykanów.

 

Równie intensywne boje toczyły się na stole z Bolt Action. Często widziałem tam młodzież. Za stołem weteran, którego w światku wargamingowym przedstawiać nie trzeba. Sam system, prosty i widowiskowy, to konwentowa klasyka.

 

Black Seas to kolejny system Warlord Games, który można było wypróbować podczas imprezy. Ponoć nie cieszy się taką popularnością jak drugowojenne, ale wystarczy spojrzeć na okręty w akcji by przekonać się, że wart jest uwagi.

 

System Flames of War pokazywali gracze z klubu gier bitewnych Dragon, gdzie bywa on grywany intensywnie i organizowane są turnieje.

 

Rozgrywka w systemie Bogowie wojny: Lee (wyd. GM Boardgames), w której miałem okazję uczestniczyć, dowodząc siłami Konfederacji. Siłami Unii kierował Patryk, znany u nas na forum jako Gusła. Po wstępie, kiedy to strony rozpoznawały położenie swoich sił i dochodziło do starć patroli, walki weszły we właściwą fazę.

 

Na lewym skrzydle jednodywizyjny korpus gen. Thomasa „Stonewalla” Jacksona maszeruje na flankę Jankesów. Artyleria Konfederatów przygwoździła i zadała straty ostatniej brygadzie Unii, która nie zdołała wykonać zwrotu i jest ustawiona do przeciwnika bokiem. Za zabudowaniami samodzielna dywizja kawalerii niestety nie ma widoczności do przeciwnika i nie będzie w stanie zaatakować go w najbliższym posunięciu. Ot, błędy początkującego.

 

Na prawym skrzydle Konfederatów dwudywizyjny korpus gen. Jamesa Longstreeta musi stawić czoło przeważającym siłom Unii. Chwilowo, wobec ciężkich strat poniesionych od ostrzału unijnej artylerii, nie pozostało mu nic innego jak cofnąć się do lasu. Jankesi manewrują swoją samodzielną dywizją, aby wyjść na flankę, a następnie na tyły, ale marsz utrudnia im teren. Po regeneracji strat i uporaniu się przez Stonewalla z drugim korpusem powinno udać się przejść do działań ofensywnych.

 

Sala Tesli, jedna z dwóch sal, w których odbywały się pokazy i rozgrywki w gry bitewne. Flagi Unii i Konfederacji wywiesiła ekipa GM Boardgames.

 

Sala Bareja to druga, większa sala, gdzie ulokowano bitewniaki. Obie sale znajdowały się koło siebie i były dobrze oznaczone.

 

Stanowisko firmy Figurkowe Gry Bitewne (wielu znana pod kryptonimem „FGB”). Prowadzono na nim rozgrywki w Kill Teama oraz w Warhammer Underworlds.

 

Bajeczna plansza i figurki do Warhammer Underworlds. Jest to najnowszy (choć wydany już jakiś czas temu) produkt ze świata Warhammera.

 

A tak wyglądają karty i dalsze figurki do Warhammer Underworlds... A wszystko to na stoisku FGB.

 

Festiwal Malarstwa Figurkowego „Kontrast” był kolejną imprezą, podczas której testowano i starano się zgłębiać mechanikę drugiej edycji systemu Ogniem i mieczem. Ponoć prace jeszcze trwają i niedługo mają być ostateczne efekty. Miejmy nadzieję, że uda się je zaprezentować na XVI Polach Chwały.

 

Jedna z najważniejszych zmian w nowym Ogniem i mieczem to karty oddziałów. Według Artura Szyndlera rozwiązanie to jest jednym z głównych znamion gier bitewnych trzeciej generacji, choć nie przesądza jeszcze o tym, że gra należy do trzeciej generacji.

 

Rozgrywka w A Song of Ice & Fire

 

Dyskusje nad stołem systemu Saga. Podczas Festiwalu Malarstwa Figurkowego „Kontrast” jego pokazy przeprowadzała ekipa Wargamera.

 

Oskar, najmłodszy, ale bardzo kompetentny członek ekipy Wargamera. Na konwencie tłumaczył i prowadził rozgrywki w systemie World of Tanks. Miałem okazję przetestować jego umiejętności i byłem pod wrażeniem. Co prawda gra prosta, ale zawsze...

 

Zmagania w Bogowie wojny: Lee (wyd. GM Boardgames) wkraczają w decydującą fazę. Na lewym skrzydle doszło do starcia korpusu Stonewalla z Jankesami, w wyniku czego Konfederaci zwyciężyli, rozbijając go niemal całkowicie. Niestety sami, nieco pechowo, także stracili brygadę. Tymczasem na prawym skrzydle dalsze straty od ostrzału artyleryjskiego sprawiły, że konfederacki korpus Longstreeta pozostał w defensywie. Oddziały Unii dążą do oskrzydlenia przeciwnika i opanowują podstawę operacyjną armii Konfederacji (jednocześnie konfederacka kawaleria była blisko opanowania podstawy operacyjnej armii Unii). Konfederaci uformowali korpusem Longstreeta coś na kształt czworoboku, przede wszystkim usiłując zabezpieczyć swoje prawe skrzydło przed unijną kawalerią.

 

Kolejna rozgrywka w Infinity

 

Pokazowa rozgrywka w Argatorię, najnowszy system firmy Spellcrow

 

FGB nie było jedyną ekipą prezentującą system Kill Team. Rozgrywki szkoleniowe prowadziła także specjalizująca się w nim grupa Drop Zone.

 

A to już Anno 1666 – drugi sztandarowy produkt Wargamera

 

Wojowano także w kosmosie...

 

Pokaz systemu Star Wars: Legion

 

Kolejna rozgrywka w Kill Teama na stole grupy Drop Zone

 

Czysta klasyka czyli Warhammer 40.000, pokazywany na imprezie przez Jędrzeja, reprezentującego klub Marauder z Łodzi.

 

Umbra Turris to system stworzony przez Spellcrow, który też powoli staje się już klasyką... Jak widać, system z powodzeniem nadaje się także dla młodszych adeptów sztuki wargamingu.

 

Część holu, gdzie umieszczono stoiska firm modelarskich i wargamingowych oraz sklepów. Po prawej schody wiodące na górę, gdzie zlokalizowane były pokazy i rozgrywki oraz dalsza część stoisk.

 

Ta sama część holu widziana z drugiej strony. Stoisk wyraźnie przybyło w stosunku do zeszłego roku. Niektórych firm obecnych w listopadzie nie zobaczyłem, za to pojawiło się kilka nowych.

 

Kolejny zakątek ze stoiskami firm i sklepów w dolnej części budynku. Zdjęcie zrobiłem w niedzielny poranek, kiedy nie było tłoku...

 

Stanowisko sklepu Bolter, a za ladą właściciel

 

Nauka malowania figurek prowadzona przez Spellcrow i hurtownię modelarską Arbooz. Każdy mógł spróbować, starzy i młodzi...

 

Firma Spellcrow prowadziła na swoim stoisku pokazy gry Argatoria, a także sprzedaż, zaś po sąsiedzku zorganizowano naukę malowania figurek.

 

Klaudia Pruszkowska wraz z mężem i swoimi makietkami. Na stoisku można było poczęstować się żelkami, co skłaniało do zatrzymania się na dłużej (sam skorzystałem, nawet więcej niż raz...).

 

Stoisko Wargamera i firmowi weterani

 

Stoisko Studio Level. Przyjechali z Cieszyna, zajmują się głównie elementami terenowymi, choć nie tylko. Przywieźli ze sobą robiącą niesamowite wrażenie dioramę (na kolejnych zdjęciach).

 

Diorama Modern Battle of New Midgardia stworzona przez Studio Level. Pod elementy dioramy włożone były z przodu karteczki z cenami, co wskazywałoby na to, że były one na sprzedaż, chociaż przyznam, że wygląda to trochę dziwnie.

 

Modern Battle of New Midgardia – rzut okiem z bliska na fragment dioramy stworzonej przez Studio Level

 

Ta piękna fontanna (w wersji pomalowanej) także była do kupienia na stoisku Studio Level.

 

Stoisko z największą liczbą farb modelarskich

 

Popiersia słynnych postaci

 

Popiersia i elementy zatopione w żywicy (bądź innej substancji...) oraz różnego rodzaju akcesoria modelarskie

 

Popiersi nie brakowało... Ostatnio są wyjątkowo popularne wśród malujących artystycznie figurki, w tym wśród uczestników konkursu malarskiego.

 

Modele i elementy drewniane oraz różnego rodzaju akcesoria

 

Gdyby ktoś czuł potrzebę bycia zdominowanym...

 

Rzut okiem na główny hol, gdzie umieszczono gabloty z pracami konkursowymi. W ciągu dnia zazwyczaj było tu tłoczniej...

 


Dyskusja o imprezie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen
Zdjęcia: Raleen

Opublikowano 16.06.2022 r.

Poprawiony: niedziela, 19 czerwca 2022 10:19