Prezentacja gry „Ostrołęka 16 lutego 1807”

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Premiera gry „Ostrołęka 16 lutego 1807” miała miejsce 28 listopada 2019 r. Prace nad grą trwały około 5 lat. W 2014 roku na IX Polach Chwały udało się przeprowadzić prezentację prototypowej wersji gry. Nie zawierała ona jednak wszystkich scenariuszy, które znajdują się w wersji końcowej. Również kształt scenariuszy uległ od tamtego czasu zmianie. Gra oparta jest na zasadach systemowych „Ostrołęki 26 maja 1831”, wykorzystuje także planszę, żetony pomocnicze i tabele z tamtej gry (z wyjątkiem tabel jednostek). Wydawcą „Ostrołęki 16 lutego 1807” jest Instytut Wydawniczy Erica Sp. z o.o. Gra powstawała we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Historii Wojskowości „Pola Chwały” (obecnie Fundacja „Pola Chwały”).

„Ostrołęka 16 lutego 1807” przedstawia bitwę między wojskami francuskimi i rosyjskimi, która miała miejsce pod miastem Ostrołęka podczas kampanii 1806-1807 roku. Zwycięstwo odniesione przez Francuzów pozwoliło im osłonić linię komunikacyjną Wielkiej Armii z Warszawą. Jako że do bitwy doszło nieco ponad tydzień po krwawej, nierozstrzygniętej bitwie pod Pruską Iławą, sukces ten miał dla Napoleona duże znaczenie propagandowe i dlatego został upamiętniony na Łuku Triumfalnym w Paryżu. Gra zawiera trzy bardzo zróżnicowane scenariusze. Scenariusz pierwszy przedstawia walki manewrowe wokół Ostrołęki i obronę miasta przez nieliczne siły francuskie w początkowej fazie bitwy. Scenariusz drugi stara się zasymulować nie tylko samą bitwę, ale także jej szersze tło operacyjne. Pozwala on na wybór przez każdą ze stron jednego z kilku wariantów podziału sił między zgrupowania operacyjne. Scenariusz ten zawiera szereg dodatkowych opcji, znacznie zwiększających jego regrywalność. Można go używać także jako generatora mniejszych scenariuszy, jeśli gracze nie dysponują zbyt dużą ilością czasu na rozgrywkę. Scenariusz trzeci ukazuje końcową fazę bitwy, po tym jak większość oddziałów francuskiego V Korpusu przeprawiła się na wschodni brzeg Narwi. Doszło wtedy do głównego starcia z siłami korpusu rosyjskiego gen. Essena.

Gra wydana została w ziplocku, czyli dużym worku strunowym. Wewnątrz niego znajdują się następujące elementy:
1) instrukcja
2) 9 małych arkuszy sztancowanych żetonów (każdy arkusz zawiera 36 żetonów, co łącznie daje 324 żetony)
3) karta z torami etapów do poszczególnych scenariuszy
4) 2 kartki z tabelami jednostek (francuskich i rosyjskich)
5) 4 woreczki strunowe

Grę można kupić w sklepie FortGier.pl i innych dobrych sklepach z grami planszowymi. Niżej prezentujemy jak wyglądają poszczególne elementy gry.

 

Okładka instrukcji (front)

 

Okładka instrukcji (tył)

 

Instrukcja (w środku)

 

Arkusze żetonów 1-3 (front)

 

Arkusze żetonów 1-3 (tył)

 

Arkusze żetonów 4-6 (front)

 

Arkusze żetonów 4-6 (tył)

 

Arkusze żetonów 7-9 (front)

 

Arkusze żetonów 7-9 (tył)

 

Kartki z tabelami jednostek (francuskich i rosyjskich)

 

Karta z torami etapów do poszczególnych scenariuszy (drukowana na grubym papierze)

 

Dyskusja o grze na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen
Zdjęcia: Raleen

Opublikowano 12.02.2020 r.

Poprawiony: środa, 12 lutego 2020 13:03