Tajemnicze artefakty

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Tajemnicze artefakty. Fascynujące odkrycia archeologiczne i antropologiczne ostatnich lat
Autor: Tadeusz Oszubski
Wydawca: IW Erica
Rok wydania: 2016
Stron: 266
Wymiary: 23 x 16 x 1,8 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-65310-55-2

Recenzja
Tajemnicze artefakty to publikacja popularnonaukowa poświęcona znaleziskom, które można sklasyfikować na wiele sposobów, a jednocześnie ich dobór spowodował, że mamy do czynienia z informacjami dotyczącymi całego świata. Opisy dotyczą znalezisk zarówno tych bardzo znanych, jak i mniej znanych, nawet dla ludzi z branży: antropologów czy archeologów. Ponad 250 stronicowe wydanie zostało podzielone na 23 rozdziały, gdzie każdy opisuje inne zagadnienie.

Warto na początku przedstawić sylwetkę autora. Tadeusz Oszubski jest autorem opowiadań, a także kilku powieści z gatunku fantasy i grozy oraz kryminału. Jest autorem licznych artykułów i reportaży popularyzujących wiedzę na temat zagadek przeszłości. Taki też charakter ma recenzowana tutaj pozycja.

Jak już wspomniałem wcześniej, książka została podzielona na 23 rozdziały ze względu na prezentowane „tajemnice”. Nie zamierzam wszystkich omawiać, jednak z tych najbardziej znanych można wymienić np. kryształową Czaszkę Przeznaczenia, manuskrypt Voynicha czy też rzymskie dwunastościany. Opisy nie są równe (od 3 do 24 stron), co powoduje pewien dysonans. Przez to też w niektórych przypadkach mam pewne wątpliwości czy w ogóle warto było poruszać daną tematykę, aby podać kilka informacji, z których zbyt wiele nie wynika. Często też autor potwierdza, że więcej jest pytań niż odpowiedzi. Sam zresztą nie ułatwia czytelnikowi dalszych poszukiwań. Mimo, że książka ma charakter popularnonaukowy i brak w niej przypisów, to na jej końcu nie została umieszczona bibliografia i nie znajdziemy żadnej pozycji, z której Tadeusz Oszubski korzystał pisząc swoją pracę. Odnosząc się jeszcze choćby do krótkich rozdzialików, mam nawet wrażenie, że większość informacji stanowią treści z wikipedii czy ogólnie pojętego Internetu. W przypadku publikacji dotyczącej zagadek i ciekawostek nie jest to jednak aż tak poważny zarzut. Moim zdaniem gorszą sprawą jest brak ilustracji. Mamy możliwość jedynie rozpoznania tzw. głodujących z Sakkary, którzy zostali umieszczeni na okładce. Przy opisywaniu dziwnych i nie do końca rozpoznanych tajemnic, które dotyczą szeroko pojętych artefaktów aż się prosi o jakieś przedstawienia. Jestem pewien, że część zaprezentowanych znalezisk jest mało lub w ogóle nieznana wśród ludzi z branży, a archeologia ogólnie, prócz może metodologii, jest wszak nauką bardzo obrazową. Chyba nawet bardziej dla ludzi spoza archeologicznych i antropologicznych kręgów prezentacja ilustracji jest dość istotna.

Pozycję czyta się bardzo szybko i jest napisana poprawnie, jakby z dziennikarską nutą. Dostrzegłem kilkanaście drobnych błędów, z których część stanowią literówki dotyczące źle powtórzonych nazw własnych. Mimo to wydanie jest dość solidne i przejrzyste, do tego w twardej oprawie.

Podsumowując muszę napisać, że książkę Tadeusza Oszubskiego należy traktować wyłącznie jako zbiór ciekawostek, co do których nadal nie ma konkretnych odpowiedzi. Autor często podaje warianty prezentowane przez różnych badaczy, pokazuje elementy sporne. Same zaś rozdziały nieraz mnie zaciekawiły (np. kilka dotyczących szympansów i człekokształtnych), ale też czasami odnosiłem wrażenie, że są to mocno naciągane interpretacje. Czytelnik sam powinien wyrobić swoje zdanie podczas lektury, jednak ogólnie nie należy zbyt poważnie traktować omawianej pozycji. Jak wspomniałem wcześniej, nawet archeolodzy czy antropolodzy znajdą tutaj interesujące zagadnienia, o których zapewne wcześniej nie słyszeli. Książka głównie skierowana jest jednak do miłośników tajemnic przeszłości.

Autor: Andrzej „Leyas” Zyśko

Opublikowano 17.11.2016 r.