Mała fabryka 2-giej generacji (Tereny do Gier)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Jak już wspominałem w mojej poprzedniej recenzji, dzięki uprzejmości firmy Tereny do Gier otrzymałem dwa zestawy makiet w skali 15 mm z serii Laser Cut, należące do drugiej generacji makiet, czyli najbogatszych w detale i najbardziej szczegółowych spośród znajdujących się w asortymencie producenta – kamienicę szeregową i małą fabrykę. Recenzję kamienicy możecie znaleźć tutaj (link), a w tym artykule zajmę się omówieniem fabryki.

Zestaw z fabryką składa się z dziesięciu płytek HDF, podobnie jak model kamienicy, zapakowanych w folię wraz z kartką zawierającą nieco informacji o modelu. Podobnie jak w zestawie z kamienicą płytki są w dwóch grubościach. W grubszych wypalono podstawę całego budynku, podłogę/strop wyższej kondygnacji fabryki oraz dwa dźwigary. W cieńszych płytkach wypalono boczne i frontowe ściany fabryki – składające się z dwóch warstw – wewnętrznej i zewnętrznej.

Fabryka pod względem bogactwa detali niczym nie ustępuje recenzowanej wcześniej kamienicy. Poziom detali również jest rewelacyjny. Detale te mają taką samą przypadłość, jak w przypadku kamienicy – są płytkie, więc i przy tym modelu malowanie będzie musiało przebiegać z dużą uwagą, żeby szczegóły nie uległy zalaniu.

W zestawie z fabryką także nie ma instrukcji. Zestaw ten jest stosunkowo prosty do złożenia i do wykonania tej czynności wystarczy obrazek znajdujący się na papierowej wkładce. Uzyskałem jednakże informacje, że producent makiet, firma Tereny do Gier, przygotowuje właśnie instrukcje składania poszczególnych makiet. W najnowszych zestawach ten brak będzie więc uzupełniony, a składanie budynków stanie się jeszcze łatwiejsze.

Wyjęcie poszczególnych elementów z wyprasek nie sprawia żadnych trudności. Pamiętać jednak należy o zachowaniu ostrożności przy wyjmowaniu elementów z cieńszych płytek, które ze względu na niewielką grubość są delikatne i nietrudno uszkodzić wystające fragmenty.

Przed złożeniem tego modelu, podobnie jak przy modelu kamienicy, będziemy musieli się zastanowić, czy model pomalować przed jego złożeniem czy po. To chyba cecha charakterystyczna tych zestawów – że po złożeniu budynki tworzą dość zwartą bryłę, pełną zakamarków, utrudniającą malowanie konstrukcji. Dlatego też dla dokładnego pomalowania budynku polecam malowanie elementów przed złożeniem fabryki. Mimo, że prace przy pomalowanych elementach stwarzają ryzyko ich uszkodzenia. Dla tak szczegółowych budynków warto włożyć trochę więcej pracy. Oczywiście do złożenia budynku konieczne będzie użycie kleju, bowiem wypustki nie zapewniają trwałego łączenia części.

Cechą charakterystyczną budynków drugiej generacji firmy Tereny do Gier jest budowa ścian makiety, które (jak już wyżej wspominałem) składają się z elementów wewnętrznych i zewnętrznych. Elementy wewnętrzne stanowią elementy właściwej konstrukcji budynku, one tworzą szkielet. Natomiast rolą zewnętrznych elementów ścian jest zamaskowanie wzajemnych łączeń pomiędzy elementami. Ponadto na zewnętrznych elementach wypalono wszelkie detale elewacji. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania całość znacznie lepiej się prezentuje i wygląda bardziej realistycznie.

W przeciwieństwie do modelu kamienicy, zestaw z fabryką nie ustrzegł się jednak drobnych błędów. Na jednym z elementów podłogi z wyższej kondygnacji faktura podłogi została wypalona ze złej strony. Przez to po zmontowaniu budynku zamiast do góry, jest ona skierowana do dołu. Drugi błąd to wycięcia na dolnych narożnikach zewnętrznych elementów ścian – nie powinno ich tam być, bo w ich miejsce w założeniu nie miały wchodzić żadne wypustki. Są to jednak naprawdę drobne błędy, które nie wpływają w sposób istotny na estetykę całej konstrukcji.

Gotowa fabryka ma wymiary: dł. 30 cm, szer. 12 cm, wys. 12 cm (w najwyższym punkcie).

Mała fabryka jest drugim modelem stworzonym przez Tereny do Gier, któremu mogę przyjrzeć się z bliska. Również i ten zestaw prezentuje sobą bardzo wysoki poziom. Budynek wygląda rewelacyjnie. Jest bardzo prosty do złożenia, a jednocześnie bardzo bogaty w detale. Szczerze polecam zarówno ten, jak i inne budynki z linii Laser Cut drugiej generacji, bo z pewnością każda gra na polu bitwy wzbogaconym makietami z tej serii uczyni rozgrywkę znacznie przyjemniejszą.

Dyskusja o makiecie na FORUM STRATEGIE

Autor: Kamil Krasuski
Zdjęcia: Kamil Krasuski

Opublikowano 01.02.2015 r.

Poprawiony: niedziela, 01 lutego 2015 20:53