Miłość w Powstaniu Warszawskim

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Sławomir Koper
Wydawca: Czerwone i Czarne
Rok wydania: 2013
Stron: 336
Wymiary: 22,5 x 14 x 2,3 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7700-128-8

Recenzja
Niech tytuł Was nie zmyli! Książka ta wbrew swemu tytułowi, nie ukazuje tylko i wyłącznie aspektu szeroko rozumianej miłości, lecz również problemy życia codziennego i wyborów związanych z walką przeciw okupantowi. Miłość… jest pozycją (jedną z wielu) opisującą dzieje Powstania Warszawskiego z szerszej perspektywy, która pomija kwestie polityczne. Autor przedstawia w niej losy młodych ludzi, którym czas uciekał przez palce. Decyzje życiowe i miłosne często podejmowane były pod wpływem chwili, ponieważ nigdy nie można było być pewnym czy dożyje się jutra.

Sławomir Koper urodził się w 1963 roku. Jest on absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. W swoim dotychczasowym dorobku ma wiele publikacji dotyczących dziejów obyczajowości. Aktualnie specjalizuje się w okresie międzywojennym dziejów Polski (seria XX-lecie międzywojenne). W swoich książkach autor ukazuje nam przeszłość poprzez opis życia codziennego – temat ten jest dość często pomijany na rzecz wydarzeń politycznych, walk, skandali, itd.

Książka zapoczątkowana jest obszerną notą Od autora. Autor dzięki tej pozycji chce rozpocząć nowy cykl publikacji opisujących życie codzienne powstańczej Warszawy, pomijając dość powszechnie znane kwestie polityczne. Główna treść podzielona jest na 7 rozdziałów, które zostały porozbijane na małe podrozdzialiki o własnych tytułach. Przedstawione są w niej historie osób znanych jak i po części anonimowych. Na końcu publikacji widnieje podsumowanie w formie krótkiego zakończenia, spis treści i obszerna 4-stronnicowa bibliografia. W książce nie ma żadnych fotografii.

Autor opierał swoje dzieło na pamiętnikach powstańców, niestety nie wszystkich udało się zidentyfikować z imienia, nazwiska i pseudonimu. Podczas pracy zaczerpnął on opinii i porad pani Barbary Bobrownickiej-Fricze (ps. „Wilia”) i pani Niny Wunderlich (bratanicy porucznika „Szczerby”), bez których identyfikacja bohaterów i potwierdzenie niektórych faktów nie byłoby możliwe.

W rozdziale pierwszym Apokalipsa ‘44 opisane są przygotowania i początki powstania. Znajduje się w nim również wiele anegdot dotyczących problemów związanych z początkiem walk, jak i smutnych ich skutków.

Do weselszych fragmentów należą opisy dotyczące higieny (pewna akcja z majtkami), jak i próby znalezienia prywatności dla par chcących rozkoszować się swoją miłością wśród ruin Warszawy. Jednym z moich ulubionych fragmentów jest opis historii psa rodziny Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Smutniejsze opowieści związane są z utratą dachu nad głową, śmiercią przyjaciół i członków rodzin walczących, problemy związane z pogrzebem (często łączonym z weselem) i złożeniem ciała do grobu. Jako jeden z przykładów mogę przytoczyć historyjkę Czesława Miłosza, który wychodząc na randkę z ukochaną nie mógł przewidzieć tego, że po powrocie może już nie zastać swojego mieszkania, które zostało zbombardowane w pierwszym dniu walk.

W dalszych rozdziałach poznajemy między innymi historię Jana Nowaka-Jeziorańskiego ps. „Nowak” (rozdz. „Greta” i „Nowak”), Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (rozdz. Śmierć poety), porucznika Zbigniewa Blichewicza ps. „Szczerba” (rozdz. Demony porucznika „Szczerby”), sanitariuszki Barbary Bobrownickiej-Fricze z batalionu „Bończa” oraz wielu innych.

Książkę czyta się przyjemnie. Jest ona napisana prostym językiem, ubarwiona zabawnymi historyjkami. Podczas zapoznawania się z treścią dzieła przeżywamy wiele historii wraz z jej bohaterami. Autor przytacza konkretne wydarzenia wojenne (np. moment przejęcia przez powstańców niemieckiego czołgu-pułapki i jego wybuchu). Omawiana praca jest godna polecenia dla każdego czytelnika.

Autor: Karolina Kiełkowska

Opublikowano 12.11.2014 r.

 

Poprawiony: środa, 12 listopada 2014 08:08