Czołgi brytyjskie 1914-1918

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Jacek Solarz
Wydawca: Militaria
Rok wydania: 1996
Stron: 59
Wymiary: 29,4 x 20,8 x 0,3 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-86209-65-8

Recenzja
Jak wskazuje tytuł, książka opisuje losy brytyjskiej broni pancernej podczas I wojny światowej. Poruszone są wszystkie aspekty: powstanie, organizacja, rozwój sił pancernych, stosowana taktyka, słabości i mocne strony nowej broni, jej dokładne użycie w poszczególnych bitwach, różne planowane i zrealizowane koncepcje jej użycia, kwestie techniczne (najoryginalniejszy jest opis wykonywania skrętu przez czołg typu Mark I przez 3 żołnierzy jednocześnie).

Książka mimo punktowej dużej szczegółowości pozostawia jednak niedosyt pod względem generalnego poziomu szczegółowości. Ale wynika to z faktu objętości pracy – tylko kilkadziesiąt stron (wprawdzie format A4, ale dużo jest też zdjęć i rysunków). Wywód jest prowadzony dość spójnie i logicznie choć w kilku miejscach skróty odcisnęły swoje piętno i widać pewne luki, lekki chaos i brak związków przyczynowo-skutkowych. Atutem jest duża dawka ciekawych zdjęć, rzetelnych rysunków technicznych i schematów oraz 2 plansze kolorowe. Do tego wszystkiego kilka zestawień danych technicznych i statystycznych.

Mimo drobnych niedociągnięć jest to dobra pozycja, dająca pod wieloma względami niezły pogląd na brytyjskie wojska pancerne w latach I wojny światowej. Poziom średniej ogólności często jest wzbogacany szczegółowymi spojrzeniami na wybrane wydarzenia i aspekty.wojskowości.

Autor: Jax

Opublikowano 24.10.2007 r.

Poprawiony: sobota, 14 grudnia 2019 09:22