Pojazdy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1947

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autorzy: Andrzej A. Kamiński, Tomasz Szczerbicki
Wydawca: L&L
Rok wydania: 2008
Stron: 423
Wymiary: 25,1 x 17,4 x 2,9 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-60597-23-1

Recenzja
II wojna światowa, wraz z postępującą w dwudziestoleciu międzywojennym motoryzacją armii, przyniosła zasadnicze zmiany w strukturze sił zbrojnych i charakterze działań wojennych, toczonych podczas tego największego jak do tej pory konfliktu w dziejach ludzkości. Przemiany techniczne, jakie zachodziły w okresie bezpośrednio ją poprzedzającym, jak i w trakcie jej trwania, znacząco oddziaływały na przebieg walk. Coraz większą rolę, w porównaniu z dawniejszymi wojnami, zwłaszcza I wojną światową, zaczęły odgrywać wojska zmotoryzowane i zmechanizowane. Stopniowo motoryzacja, przynajmniej częściowa, dotknęła także pozostałych typów jednostek. Wojna stała się bardziej „ruchoma”. Zjawiska te nieobce były i Wojsku Polskiemu. Walcząc na różnych frontach, współdziałając z różnymi armiami (na Zachodzie najpierw z armią francuską, potem brytyjską i amerykańską, na wschodzie – z armią radziecką) wykorzystywało ono różne typy sprzętu, możnaby rzec, z większej części świata. Zagadnieniom tym poświęcona jest recenzowana książka, przy czym jej tematyka ograniczona została do sił polskich walczących na Zachodzie (termin jednak trochę umowny).

Pojazdy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1947 to gruba, solidna, ładnie wydana pozycja typu albumowego. Kolorystyka okładki utrzymana została w tonacji czarno-szaro-białej. Jedyne kolory, jakie zobaczymy, to loga różnych instytucji historycznych i okołohistorycznych na kilku ostatnich stronicach. Znajduje się w niej ponad 750 fotografii wojskowych pojazdów mechanicznych: motocykli, samochodów osobowych, ciężarówek oraz czołgów – naprawdę imponujący materiał zdjęciowy. Pozycja składa się z kilku wyraźnie rozgraniczonych części. Pierwsza zawiera krótki rys historyczny oddziałów Wojska Polskiego na Zachodzie oraz zdjęcia przedstawiające pojazdy polskich jednostek i związków taktycznych tam walczących. Poszczególne korpusy, dywizje i brygady pogrupowane zostały według dat ich powstania. Dział ten zawiera opisy jednostek znanych, jak Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich, ale także tych miej rozpoznawalnych, jak Dywizjony Pociągów Pancernych w Wielkiej Brytanii. Jedyne zastrzeżenie, jakie mam do tej części, to opisy szlaku bojowego dwóch dywizji walczących w kampanii francuskiej – sprawiają wrażenie jakby częściowo się na siebie nakładały.

Dalej znajdujemy fragment zawierający:
- krótkie biografie generałów,
- wspomnienia żołnierzy PSZ na Zachodzie związane użyciem pojazdów,
- Rozmowę z K. Krajewskim, historykiem IPN-u na temat użycia pojazdów w AK.

Kolejna część książki zawiera zdjęcia pojazdów. Najwięcej jest ciężarówek. Strony te zawierają szeroki materiał zdjęciowy, pogrupowany według typów pojazdów – tu także pojawia się pewne niedociągnięcie, ponieważ ozdobnik numeru strony czyni podpis jednego zdjęcia nieczytelnym, dziwi też trochę brak Panter powstańczych, mimo że pojawiają się mniej znane pojazdy.

Na koniec autorzy serwują nam koktajl złożony z danych technicznych i zdjęć najczęściej wykorzystywanych pojazdów – nie ukrywam, że ten dział, ze względu na zawarte w nim informacje, może być szczególnie wartościowy dla pasjonatów wargamingu historycznego i osób głębiej interesujących się militariami, pod kątem parametrów wykorzystywanego przez nasze wojsko sprzętu.

Książkę najbardziej polecam modelarzom. Bogaty materiał zdjęciowy to wręcz raj dla nich. Do tego wspomniane charakterystyki poszczególnych rodzajów sprzętu. Natomiast, jeżeli ktoś poszukuje szczegółowych danych organizacyjnych, ukazujących struktury jednostek, raczej ich tu nie znajdzie. Książka jest świetnym przewodnikiem po PSZ na Zachodzie. Jeżeli ktoś liczy przede wszystkim na rzadko spotykane zdjęcia to, zgodnie z tym co podaje wydawca, na pewno się nie zawiedzie.

Autor: Maciej Drążkiewicz

Opublikowano 25.03.2009 r.

Poprawiony: środa, 29 grudnia 2010 21:29