Konkurs Wydawnictwa Bellona (59 edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (każdy nagrodzony wybiera jedną książkę spośród poniższych tytułów):

1) Szymon Jagodziński „Frydland 1807” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Małgorzata Członkowska-Naumiuk „Askulum 90-89 p.n.e.” (seria „Historyczne Bitwy”)


3) Grzegorz Cwyl „Tynne 1939” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych jest przez nas preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

 

PYTANIA KONKURSOWE

1. Podczas odwrotu spod Moskwy w 1812 roku Wielka Armia natrafiła w okolicach pewnego miasta na wzgórza, których stoki w panujących warunkach pogodowych okazały się trudne do pokonania dla artylerii i taborów. Widząc problemy przeciwnika, rosyjska kawaleria, w tym liczni kozacy, przypuściła atak na francuską ariergardę. Wobec zaistniałej sytuacji francuscy marszałkowie zdecydowali się porzucić pokaźną liczbę dział i wozów taborowych, które padły łupem przeciwnika. W 1831 roku okolica ta była świadkiem bitwy między wojskami polskimi i rosyjskimi, zwycięskiej dla tych ostatnich. Gdzie miały miejsce oba te wydarzenia?

2. W bitwie tej starły się dwie nierównorzędne pod względem liczebności armie. Armia A, dowodzona przez dwóch braci, z których jeden był głównodowodzącym, miała zarówno ogólną przewagę w piechocie, jak i w kawalerii. Do tego posiadała nieco ponad 30 słoni. Słabsza liczebnie armia B miała podobną liczbę doborowych oddziałów. W jej składzie także znajdowała się kawaleria, ale nie dysponowała żadnymi słoniami. Najważniejszym atutem armii B był jednak głównodowodzący. Zanim doszło do starcia, obaj wodzowie przez kilka dni wyprowadzali swoje siły z obozów na równinę, by zwinąć szyk bojowy z zachodem słońca. Obserwując przez ten czas sposób uszykowania wroga wódz armii B postanowił zmienić pierwotne ugrupowanie własnej armii, będące lustrzanym odbiciem ugrupowania przeciwnika. Najlepsze oddziały przesunął z centrum na skrzydła, zaś w środku, naprzeciw doborowych oddziałów wroga, ustawił najsłabszą jakościowo i najmniej pewną piechotę sojuszników. Poza samym uszykowaniem, o zwycięstwie zdecydowały manewry na skrzydłach armii B, w wyniku których, choć mniej liczna, zdołała dwustronnie oskrzydlić armię A, nim do walki weszło centrum. Co to za bitwa?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 30 listopada 2024. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

 

Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen

Opublikowano 02.11.2024 r.

Poprawiony: sobota, 02 listopada 2024 13:02