[Caricat!] Montebello 1859 – scenariusz historyczny (Krystian vs Raleen, 26.10.2024)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Druga rozgrywka w „Caricat!” (wyd. Acies Edizioni) za nami. Udało się zagrać w scenariusz historyczny przedstawiający bitwę pod Montebello (20.V.1859) z drugiej wojny o zjednoczenie Włoch. Gra jest dość prosta, po każdej ze stron kilka do kilkunastu żetonów. W przypadku tej bitwy aktywnych sił jest początkowo jeszcze mniej niż pod Pastrengo. Scenariusz trwa 10 etapów.

 

Położenie wyjściowe. Francuzi (niebiescy), tutaj jako sojusznicy Włoch, oraz Włosi (trzy pułki kawalerii) dysponują dwoma zgrupowaniami. Ich celem jest opanowanie miast dających punkty zwycięstwa i zadanie jak największych strat przeciwnikowi, przy jak najmniejszych stratach własnych. Austriacy (biali) posiadają aż pięć zgrupowań i trzy pułki kawalerii, ale zasady aktywacji i zasady specjalne scenariusza sprawiają, że przez większość gry tylko niewielka część tych sił będzie aktywna. Ich celem jest obrona punktowanych miast i podobnie jak w przypadku Francuzów i Włochów zadanie jak największych strat przeciwnikowi, jednocześnie ponosząc samemu jak najmniejsze straty.

 

U Austriaków tylko jedno zgrupowanie (Von Braum) jest w pełni aktywne. U Francuzów (tak będę odtąd umownie nazywał stronę włosko-francuską w związku z tym, że Francuzi stanowią większość sił) także tylko jedno. Poza tym po jednym zgrupowaniu ma rozkaz „Stand”, czyli może się poruszać o 1 pole. Francuzi weszli do Montebello. Austriacy zbliżyli się do nich, w wyniku czego wywiązała się walka ogniowa, w której lepiej poradzili sobie Austriacy, lekko dezorganizując Francuzów. Uaktywniła się też kawaleria obu stron, głównie włoska, zajmując miasta na północy i w centrum.

 

Krwawe zmagania pod Montebello okazały się bardzo ważkie dla przebiegu rozgrywki. W wyniku nieudanego ataku, a następnie bardzo celnego ognia Austriaków Francuzi stracili jeden z oddziałów piechoty. Następnie doszło do kompletnie nieudanej szarży włoskiej kawalerii na przygotowane pozycje austriackie, która zaowocowała jej późniejszą eliminacją, do czego przyczynili się austriaccy huzarzy. Ci ostatni zajęli potem pozycje na tyłach Francuzów, opanowując miasteczko Genestrello.

 

Francuzi trzymają Montebello zgrupowaniem gen. Beureta. Liczy ono obecnie tylko jeden oddział. W pobliże ściągnęli potężny pułk włoskich karabinierów, dzięki któremu mają nadzieję wyprzeć austriackich huzarów z Genestrello. Do rejonu walk zbliża się też kolejne zgrupowanie francuskie pod wodzą gen. Blancharda. Tymczasem do starć kawaleryjskich doszło w środkowej części planszy, gdzie bardziej uaktywniła się austriacka kawaleria, do tej pory w większości biernie przyglądająca się rozwojowi wypadków. Dzięki odejściu karabinierów na południe Austriacy zyskali w tym rejonie przewagę.

 

Karabinierzy szarżowali na austriacką piechotę i zmusili ją do odwrotu, ale mimo dużej przewagi ich sukces nie okazał się decydujący. Trochę zamieszania wkradło się w austriackie szeregi wokół Montebello. Trwa tam wymiana ognia między piechotą francuską i austriacką. W środku planszy austriacka kawaleria zyskuje przewagę nad włoskimi przeciwnikami.

 

Do walki wchodzi powoli zgrupowanie gen. Blancharda, które wyparło z Genestrello austriacką kawalerię. Ta obecnie zagraża jednak liniom komunikacyjnym Francuzów. O ile zdoła się uaktywnić (wynik rzutu 2-6 przy 2K6). Karabinierzy ponownie szarżowali, ale efekty znów są mało zadowalające dla strony francuskiej. Z kolei w centrum planszy włoscy kawalerzyści zostają ponownie pobici i cofają się na zachód od Calcabbio.

 

Ciężkie walki pod Montebello. W wyniku walk i ostrzałów znaczna część austriackiej piechoty jest ciężko zdezorganizowana. Karabinierom podczas kolejnej szarży udało się pobić austriackich huzarów, wcześniej przepędzonych przez oddziały gen. Blancharda. Byli bliscy całkowitego ich zniszczenia, ale ostatecznie nie zdołali ich okrążyć. Po stronie austriackiej do aktywnych działań włączyło się zgrupowanie gen. Schaffgottsche.

 

W wyniku wspólnego ataku francuskiej piechoty i włoskich karabinierów jedna z jednostek austriackiej piechoty została rozbita i uciekła daleko na tyły. Zdołała jednak przetrwać… Tymczasem kompletnie nie powiódł się atak gen. Blancharda na inny austriacki regiment. Po lepszych epizodach w poprzednim etapie włoska kawaleria operująca w centrum planszy została pobita przez austriackich huzarów i cofa się ku Voghera, gdzie biegnie linia komunikacyjna Francuzów.

 

Decydujący etap gry. Austriackiej kawalerii udaje się pokonać włoską broniącą Voghera i zająć miasto, będące kluczowym punktem na tyłach Francuzów. Pod Montebello atak z dwóch stron austriackiej piechoty doprowadza do zniszczenia drugiej jednostki ze zgrupowania gen. Beureta i tym samym całego zgrupowania. Z kolei walki Austriaków ze zgrupowaniem gen. Blancharda nie przyniosły decydujących rozstrzygnięć (Austriacy próbowali zająć ponownie Genestrello), jednakże w trakcie jednego ze starć gen. Blanchard poległ, co zostawia francuską piechotę na jeden etap bez dowodzenia. Wobec zaistniałej trudnej sytuacji Francuzów zakończyliśmy rozgrywkę w 8 etapie.

 

Austriacy odnieśli zdecydowane zwycięstwo, zdobywając więcej punktów zwycięstwa zarówno za teren, jak i za wyeliminowane jednostki. Samo opanowanie Voghera dało im 10 punktów zwycięstwa i przesądziło sprawę. Pod koniec sytuacja Francuzów, unieruchomionych w przedostatnim etapie w wyniku utraty ostatniego wodza, była trudna. Po stronie austriackiej dopiero w 8 etapie uaktywniło się jedno z trzech pozostałych zgrupowań. Reszta do tego czasu biernie stała na tyłach i prawdopodobnie niewiele by się pod tym względem zmieniło do końca rozgrywki. Decydujące dla przebiegu walk okazały się straty poniesione przez Francuzów na początku, w 2 etapie. Przy niewielkiej liczbie jednostek utrata aż dwóch z nich, po części w wyniku skrajnych rzutów, odcisnęła piętno na dalszej grze. Zwłaszcza utrata jednej z trzech jednostek włoskiej kawalerii później ograniczyła możliwości sił włosko-francuskich.

Dyskusja o grze na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen
Zdjęcia: Raleen

Opublikowano 28.10.2024 r.

Poprawiony: poniedziałek, 28 października 2024 13:35