Rozgrywki w „Ostrołękę 26 maja 1831” na XVIII Polach Chwały

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Podczas XVIII Pól Chwały (27-29 września 2024) odbywających się na Zamku Królewskim w Niepołomicach, niedaleko Krakowa, planowane są rozgrywki w „Ostrołękę 26 maja 1831” (wyd. Instytut Wydawniczy Erica) i gry oparte na jej zasadach („Iganie 1831”, „Ostrołęka 16 lutego 1807”). Jako że w tym roku mija 9 lat od wydania gry (premiera miała miejsce na X Polach Chwały – w 2015 roku), a przymierzamy się do wprowadzenia pewnych zmian i modyfikacji do systemu, będę chciał jako autor przetestować pewne nowe rozwiązania. Mam nadzieję, że będzie także okazja podyskutować o grze i jej rozwoju. Zainteresowanych tematem zapraszam do kontaktu. Kiedy dokładnie odbędą się te rozgrywki w czasie imprezy i w jakiej formie pozostaje do ustalenia. Zapraszam również do dyskusji na forum o zasadach i ich modyfikacjach.

„Ostrołęka 26 maja 1831” to historyczna gra planszowa przedstawiająca jedną z najważniejszych bitew powstania listopadowego, która odegrała decydujące znaczenie dla jego losów. Podczas rozgrywki gracze kierują armiami polską i rosyjską. Zasady gry szczegółowo oddają organizację, uzbrojenie i taktykę oddziałów z okresu powstania listopadowego. Kluczową rolę w grze odgrywa współdziałanie trzech rodzajów broni: piechoty, kawalerii i artylerii oraz szyki, jakie oddziały formowały na polu bitwy. Bardzo istotne dla przebiegu walk jest także wyszkolenie i morale wojsk. Zasady opracowano jako systemowe, czyli w ten sposób, że (po modyfikacjach) nadają się do wykorzystania do innych bitew z czasów powstania listopadowego i epoki napoleońskiej.

Gra zawiera dwa podstawowe scenariusze, przedstawiające dwie części bitwy: pierwszą, rozgrywającą się na lewym (wschodnim) brzegu Narwi do południa, i drugą przedstawiającą walki na prawym (zachodnim) brzegu Narwi, po tym jak Rosjanie zdobyli mosty w Ostrołęce i przeprawili na zachodni brzeg rzeki pierwsze oddziały. Ponadto w grze znajduje się scenariusz wprowadzający, mający za zadanie umożliwienie graczom zapoznanie się z zasadami i mechaniką gry. Każdy z dwóch scenariuszy podstawowych ma odmienny charakter. Scenariusz pierwszy przedstawia odwrót polskiej awangardy w początkowej fazie bitwy przed nacierającą armią rosyjską. Scenariusz drugi to ataki głównej armii polskiej na przyczółek rosyjski utworzony na zachodnim brzegu Narwi. W scenariuszu tym ważną rolę odgrywa rosyjska artyleria.

Dyskusja o imprezie na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen
Zdjęcia: Raleen

Opublikowano 07.09.2024 r.

Poprawiony: sobota, 07 września 2024 10:32