We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (każdy nagrodzony wybiera jedną książkę spośród poniższych tytułów):
1) Grzegorz Cwyl „Tynne 1939” (seria „Historyczne Bitwy”)
2) Cezary Namirski „Halidon Hill 1333” (seria „Historyczne Bitwy”)
3) Marek Wagner „Lützen 1632” (seria „Historyczne Bitwy”)
Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych jest przez nas preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.
PYTANIA KONKURSOWE
1. Dwaj baronowie, ojciec i syn, nosili to samo imię. Ojciec brał udział w dwóch wyprawach krzyżowych. Podczas jednej z nich, za sprawą zaufania jakie zdobył sobie u papieża, odgrywał decydującą rolę. Później, dowodząc w jednej z ważnych bitew epoki, pokonał armię, na której czele stało dwóch wodzów. Spośród nich jeden był królem i poległ w bitwie. Pierwszy bohater pytania zginął śmiercią dość rzadką jak na swoje czasy i zgoła nierycerską – trafiony pociskiem średniowiecznej artylerii. Drugi bohater pytania zasłynął jako przywódca rebelii możnych przeciwko władcy państwa, gdzie znajdowały się ich rodowe włości. W spektakularny sposób pokonał wojska zwolenników króla, mimo że przeciwnik posiadał wyraźną przewagę liczebną, i na pewien czas zdobył faktyczną władzę nad krajem. Nieco ponad rok później przegrał jednak kolejną bitwę i poniósł śmierć. Jest on do dziś patronem jednego z uniwersytetów. Jak nazywali się ci dwaj baronowie?
2. Bitwa ta rozegrała się w nocy, podczas kampanii wrześniowej 1939 roku, na obszarze leśnym. Trzy polskie dywizje przebijały się na wschód. Polskim oddziałom, w wielu przypadkach atakującym na bagnety, wspieranym przez artylerię prowadzącą ogień na wprost, udało się doszczętnie rozbić elitarną niemiecką jednostkę zmotoryzowaną (a przynajmniej uchodzącą za elitarną), która utraciła większość swojego sprzętu, w tym wszystkie działa. Nie wszędzie Polacy odnieśli jednak sukcesy. W ciemnościach niektóre oddziały pomyliły kierunki natarcia i zostały odparte, ponosząc straty, doszło do zamieszania i opóźnień w marszu, w wyniku czego część jednej z przebijających się dywizji pozostała w tyle, co zmusiło resztę sił do zatrzymania i opóźniło marsz całego zgrupowania o jeden dzień. Później okazało się to mieć istotne znacznie dla ich położenia operacyjnego. Proszę podać co to za bitwa i nazwę elitarnej niemieckiej jednostki zmotoryzowanej, która została doszczętnie rozbita.
Odpowiedzi należy nadsyłać na adres:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
do dnia 30 września 2024. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.
Dyskusja o konkursie na FORUM STRATEGIE
Autor: Raleen
Opublikowano 03.09.2024 r.
następna » |
---|
Poprawiony: wtorek, 03 września 2024 06:37