Chyba każdy się zgodzi, że postać Robin Hooda i jego przygody to zarówno temat żywo eksploatowany, jak i cieszący się interpretacjami od bieguna do bieguna pod kątem pogodności. Gra „Robin Hood” od wydawnictwa Sfera bliższa jest posępnością „Czarnej kompanii” Glena Cooka niż „Robin Hoodowi” Tadeusza Kraszewskiego. A wizualnie to bardziej film z Russelem Crowe z 2010 roku niż „Książę złodziei” z Kevinem Costnerem.
Poprawiony: piątek, 12 lipca 2024 07:16
To jedna z tych gier, o których wiele osób słyszało, niejedna widziała w niej powagę, jednakże finalnie mało kto grał i chyba nikt nie polubił. „Celtyckie miecze” (CM) Adriana Markowskiego, wydane w 1993 roku przez Novinę, to bardzo dziwny eksperyment, który pomimo posuchy na rynku wczesnych lat ’90 dość szybko popadł w zapomnienie.
Poprawiony: środa, 10 lipca 2024 15:03
Powoli zbliża się XVIII edycja konwentu POLA CHWAŁY, największej imprezy historyczno-wargamingowej w Polsce, odbywającej się w Niepołomicach (pod Krakowem), w tym roku w dniach 27-29 września 2024. Na poprzedniej edycji specjalnymi gośćmi części planszówkowej konwentu byli Jarosław Flis i Mark Simonitch. Różnego rodzaju atrakcji nie zabraknie i w tym roku, o czym będziemy informować w miarę zbliżania się terminu imprezy. Podobnie jak w latach ubiegłych koordynujemy część wydarzenia poświęconą planszówkom, przede wszystkim wojennym i historycznym. Zachęcamy wszystkich wybierających się na imprezę graczy (i zainteresowanych grami) do zgłaszania się, najlepiej przez forum (link niżej). Zgłoszeni uczestnicy mogą liczyć na darmowe wyżywienie i darmowy nocleg w pobliskiej szkole (jeśli ktoś będzie sobie życzył). Poza tym Wasze zgłoszenia ułatwiają nam organizację części planszówkowej imprezy, w tym przygotowanie odpowiedniej liczby stołów. Jak co roku staramy się także koordynować i pomagać ekipom bitewniakowym, zwłaszcza związanym z naszym forum, choć nie koordynujemy części bitewniakowej jako takiej. Zainteresowanych bitewniakami również zachęcam do zgłaszania się i kontaktu, zawsze pomożemy, choćby radą. W tym roku przygotowania i rejestracja ruszają wcześniej. Termin wyznaczony przez głównego organizatora to koniec sierpnia. Więcej informacji na naszym FORUM.
Poprawiony: wtorek, 09 lipca 2024 12:35
W ramach odbywającego się 28-30 czerwca 2024 w Bydgoszczy III konwentu planszowych gier wojennych uczestnicy mieli okazję zwiedzić Muzeum Wojsk Lądowych, będące gospodarzem imprezy. Relację z samego konwentu znajdziecie TUTAJ. Tą część relacji chciałbym poświęcić ekspozycji stałej znajdującej się wewnątrz Muzeum. Większość eksponatów stanowiło uzbrojenie, umundurowanie i wyposażenie Wojska Polskiego bądź są to typy i rodzaje uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia wykorzystywane przez polskich żołnierzy na przestrzeni lat. Impreza poświęcona planszowym grom wojennym była więc znakomitą okazją do zwiedzenia Muzeum i poszerzenia swojej wiedzy z zakresu historii wojskowości. Dzięki temu, że konwent odbywał się w Muzeum, można było płynnie łączyć jedno z drugim. Zaznaczę, że relacja obejmuje większość, ale nie całość wystawy. W wielu przypadkach, jak to zazwyczaj bywa z ekspozycjami znajdującymi się wewnątrz budynków i zamkniętymi w szklanych gablotach, wyzwaniem okazało się zrobienie dobrych zdjęć, głównie ze względu na refleksy świetlne, zatem jeśli gdzieniegdzie nie wszystko będzie dokładnie widoczne, proszę o wybaczenie (mam nadzieję, że wrócę tam za rok i sfotografuję jeszcze raz niektóre obiekty). Ekspozycja skupia się na okresie XX wieku, wcześniejsze epoki historyczne są w mniejszym stopniu reprezentowane. Warto wspomnieć, że na dole Muzeum wydzielona została osobna, całkiem pokaźna sala, gdzie można obejrzeć uzbrojenie i wyposażenie oddziałów żołnierzy wyklętych (dwa podłużne zdjęcia zamieszczone pod koniec relacji pochodzą z tej sali, gablot z eksponatami jest tam znacznie więcej).
Poprawiony: piątek, 05 lipca 2024 12:03
W ramach odbywającego się 28-30 czerwca 2024 w Bydgoszczy III konwentu planszowych gier wojennych uczestnicy mieli okazję zwiedzić Muzeum Wojsk Lądowych, będące gospodarzem imprezy. Relację z samego konwentu znajdziecie TUTAJ. Tą część relacji chciałbym poświęcić wystawie plenerowej sprzętu wojskowego, znajdującej się przed budynkiem Muzeum. Większość eksponatów stanowiło wyposażenie Wojska Polskiego bądź są to typy i rodzaje uzbrojenia wykorzystywane przez polskich żołnierzy na przestrzeni lat. Impreza poświęcona planszowym grom wojennym była więc znakomitą okazją do zwiedzenia Muzeum i poszerzenia swojej wiedzy z zakresu historii wojskowości. Dzięki temu, że konwent odbywał się w Muzeum, można było płynnie łączyć jedno z drugim.
Poprawiony: czwartek, 04 lipca 2024 08:10
W naszym kraju pojawia się coraz więcej imprez poświęconych szeroko rozumianemu wargamingowi historycznemu, w tym planszowym grom wojennym, popularyzujących to hobby jako sposób poznawania historii i obcowania z nią w niekonwencjonalnej formie, w sposób aktywny, angażujący odbiorcę. Jednocześnie takie wydarzenia stanowią znakomitą okazję do spotkań pasjonatów i pozwalają spędzić czas w miłej, przyjaznej atmosferze. Cieszy, że dotychczas istniejące imprezy mają się dobrze, jednocześnie obok nich powoli pojawia się coraz więcej nowych. Bydgoski konwent planszowych gier wojennych, to jedno z wydarzeń, które zaistniało stosunkowo niedawno, bo 2 lata temu, ale okrzepło już na tyle, że wpisało się na stałe w mapę polskich imprez hobbystycznych. W ostatni weekend miałem okazję gościć na III edycji konwentu, odbywającej się tak jak poprzednie w Muzeum Wojsk Lądowych. Pomysłodawcą i osobą odpowiedzialną za organizację imprezy jest dr hab. Łukasz Nadolski.
Podczas wydarzenia obecni byli gracze z różnych stron Polski. Pojawili się i tacy, którzy przybyli z zagranicy. Nie zabrakło młodszych uczestników, stąd po części impreza miała charakter rodzinny. Na stołach zagościły różne gry, choć tradycyjnie dominowały heksówki. Jako ciekawostkę wspomnę, że pojawiły się też systemy bitewne (figurkowe). Konwent wyjątkowo obfitował w ciekawe prototypy i gotowe gry w formie print and play, w tym niemal zupełnie do tej pory u nas nieznane. Mam tu na myśli zwłaszcza widoczne na zdjęciach gry Ryszarda Tokarczuka. Był także obecny ze swoimi produkcjami, w tym całkiem nowymi, Jędrzej Jabłoński. Ciekawą propozycją, która niedługo powinna doczekać się wydania, jest gra poświęcona walkom o Piłę w początkach 1945 roku, przygotowana przez graczy pochodzących z tego miasta. Impreza wypadła ze wszech miar udanie. Podczas rozgrywek panowała dobra atmosfera. Jak to zwykle bywa, konwent stał się również okazją do ciekawych dyskusji o grach i historii. Zamieszczone niżej zdjęcia obejmują większość, choć nie wszystkie rozgrywki, jakie miały miejsce. Z różnych powodów nie zawsze jest możliwość sfotografowania wszystkiego co działo się w trakcie imprezy. Więcej zdjęć i komentarzy uczestników znajdziecie na naszym forum.
Sobotnie popołudnie w jednej z sal Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, gdzie odbywał się konwent. Impreza ma charakter kameralny i swoje grono bywalców. Nadaje to jej pewnego uroku. Jednocześnie z edycji na edycję pojawiają się nowe osoby, co pokazuje, że konwent żyje.
Poprawiony: wtorek, 09 lipca 2024 19:55
Strona 6 z 322