We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (każdy nagrodzony wybiera jedną książkę spośród poniższych tytułów):
1) Cezary Namirski „Halidon Hill 1333” (seria „Historyczne Bitwy”)
2) Marek Wagner „Lützen 1632” (seria „Historyczne Bitwy”)
3) Krzysztof Mroczkowski „Bejrut 1982” (seria „Historyczne Bitwy”)
Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych jest przez nas preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.
Poprawiony: piątek, 02 sierpnia 2024 06:59
Dziś 80 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie „W” tradycyjnie zawyją syreny i oddamy hołd powstańcom, ich heroizmowi i poświęceniu w walce o wolną Polskę. Jak co roku padną (już po części wczoraj padły) wzniosłe słowa. Jak zawsze pojawią się też dyskusje o sensie Powstania. O tym czy musiało wybuchnąć i czy warto było poświęcać życie tylu ludzi dla mglistego celu. Zdecydowana większość weteranów Powstania nie ma co do tego wątpliwości. Ich głosu nie należy ignorować. Ludzi tych jest coraz mniej, dla części z nich będzie to zapewne ostatnia okrągła rocznica Powstania, którą świętują. Pamiętajmy tego dnia przede wszystkim o nich i trudnym losie, jaki ich spotkał podczas wojny i po jej zakończeniu.
To już dwudziesty raz! Aż trudno uwierzyć, ale tyle właśnie lat upływa odkąd po raz pierwszy pasjonaci planszówek spotkali się w Muszynie, na najstarszej w Polsce imprezie poświęconej planszowym grom wojennym. 20 edycja zobowiązuje, nie zabrakło więc w tym roku specjalnych atrakcji. Konwent Galicyjskie Manewry Strategów został zorganizowany w ramach realizacji zadania publicznego pn.: „Gry planszowe jako alternatywna forma spędzania czasu wolnego – 2024” współfinansowanego ze środków Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna. Po raz piąty Manewry odbywały się we Dworze Starostów, zabytkowym budynku, posiadającym piękną, klimatyzowaną salę, jakby stworzoną na nasze potrzeby. Urokliwe miejsce sprzyjało rozgrywkom i wypoczynkowi. Walory turystyczne okolicy zachęcały do wydłużenia pobytu, z czego w tym roku skwapliwie skorzystałem.
Specjalną atrakcją tej edycji imprezy był odbywający się w sobotę turniej w grę „Trzecie Powstanie. 1921”, autorstwa Marka Piwońskiego i Łukasza Wrony, wydaną przez Stowarzyszenie Pospolite Ruszenie (dawniej: Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej). Wzięło w nim udział 10 graczy. Zmagania na planszy niosły z sobą wiele zaangażowania intelektualnego i emocjonalnego. Rozgrywki przebiegały dość sprawnie. Cały turniej, rozgrywany systemem szwajcarskim i liczący 4 rundy, potrwał około 4 godzin. W ramach przygotowań w piątek odbyły się rozgrywki szkoleniowe z udziałem Organizatora, podczas których można było zapoznać się z grą i potrenować. Po ciężkich bojach ostatecznie udało mi się wywalczyć pierwsze miejsce, choć przyznam, że ze względu na zaplanowane wcześniej rozgrywki decyzję o zgłoszeniu się do turnieju podjąłem w ostatniej chwili. Drugie miejsce przypadło Dominikowi, zaś trzecie Rafałowi. Kolejne miejsca zajęli: Tomek Cz., Krystian, Maciej, Wojciech, Jan, Bartek i Jeremi Cz. Drugą atrakcją przygotowaną na sobotę był konkurs wiedzy o grach wojennych, który w ostatnich latach staje się stałym punktem imprezy. Po raz trzeci miałem przyjemność przygotowywać do niego pytania i przeprowadzać go wspólnie z Organizatorem. Na 22 pytania niemal wszystkie doczekały się odpowiedzi, choć niektóre po podpowiedziach. Wyzwaniem okazały się zwłaszcza pytania dotyczące starszych gier, takich jak „Bitwa na Polach Pelennoru”, „Bogowie wikingów” czy „Ostatnia wojna cesarzy”. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Maciej. Jego główny adwersarz – Leliwa musiał zadowolić się tym razem drugim miejscem. Trzecie miejsce zajęli zaś ex aequo Krystian, Tomek M. i Tomek Cz. Ostatnim uczestnikiem, który zdobył punkty, był Mateusz Cz. Sponsorami nagród za turniej i konkurs, w większości książek historycznych, byli: Portal Strategie, Hexmagazine i firma Wygrywam Talent.
Podczas imprezy, jak zawsze, panowała świetna atmosfera. Nie wszystkie rozgrywki były z góry umówione, co wprowadzało nieco zamieszania, ale pozwalało także włączać się do zabawy osobom spontanicznie pojawiającym się we Dworze Starostów. Warto w tym miejscu dodać, że konwent to nie tylko granie, ale także dyskusje o grach, historii i na inne pokrewne tematy. Dało się zauważyć nowych graczy zainteresowanych grami wojennymi. Patrząc po uczestnikach, tegoroczne Manewry miały chyba jedną z najniższych średnich wieku na tle odbywających się ostatnio konwentów planszówek wojennych, co dobrze wróży na przyszłość. Pojawili się również miejscowi gracze planszówkowi z Krynicy i Nowego Sącza, na ogół gustujący w lżejszych tytułach, często z pogranicza gier wojennych i euro. Są oni mało widoczni na zdjęciach, jako że relacja skupia się na bliższych nam tematach. Jeśli chodzi o gry, które zagościły na stołach, bezapelacyjnym rekordzistą byli „Sukcesorzy”. Grano w nich w różnych konfiguracjach tyle razy, że trudno mi się dokładnie doliczyć ile i nie jest to retoryczna przesada. Intensywnie eksploatowano także turniejowy tytuł, czyli „Trzecie Powstanie. 1921”. Poza tym grano w: „Ostrołękę 16 lutego 1807”, „Kircholm 1605”, „Zimną wojnę”, „Time of Crisis”, „Brian Boru: High King of Ireland”, „Banish the Snakes: A Game of St. Patrick in Ireland”, „Wir sind das Volk!”, „Albuera 1811: Beresford vs. Soult”, „Brotherhood & Unity”, „A Victory Complete: Tannenberg 1914”, „Great Battles of Alexander”, „Commands & Colors: Napoleonics”, „Commands & Colors: Medieval”, „Commands & Colors: Samurai Battles”, „Pax Renaissance”, „Hannibal & Hamilcar”, „Europe in Turmoil II”, „Imperial Struggle”, „Triomphe à Marengo”, „Manoeuvre”, „Ardeny 1944”, „Chancellorsville 1863”, „Conflict of Heroes”. Muszę zaznaczyć, że zarówno powyższe wyliczenie, jak i relacja zdjęciowa nie obejmują wszystkiego, w tym zwłaszcza tytułów z pogranicza gier euro i wojennych, granych przez miejscowych. Z ciekawostek warto wspomnieć japońskie szachy, a także „Bzurę 1939”, jedynie napoczętą i intensywnie dyskutowaną. Dla ekipy przybyłej z Warszawy epilogiem konwentu była niezwykle emocjonująca rozgrywka w „Iganie 1831”, która odbyła się w pociągu podczas drogi powrotnej.
Cieszę się, że miałem przyjemność uczestniczyć w tej jubileuszowej edycji imprezy. Dziękuję Organizatorowi za wysiłek włożony w przygotowanie konwentu. Miło było spotkać się w gronie pasjonatów i zarazem ludzi, którzy szanują się nawzajem. Do zobaczenia za rok w Muszynie na kolejnych Manewrach!
Rozgrywki we Dworze Starostów w sobotnie przedpołudnie. Na pierwszym planie jedna z wielu partii w Sukcesorów (wyd. Phalanx), które odbyły się podczas tej edycji imprezy.
Poprawiony: środa, 31 lipca 2024 17:34
Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć pięćdziesiątą piątą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.
PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI
1. Wydarzenie to określane jest jako rewolucja, a jego nazwa nawiązuje do gatunku drzewa, charakterystycznego dla kraju, gdzie miała ona miejsce. Jej głównym celem było doprowadzenie do opuszczenia kraju przez obce wojska i zaprzestania mieszania się obcych państw w jego sprawy wewnętrzne oraz dymisja rządu. Postulaty te wsparła ONZ i ostatecznie udało się je w większości osiągnąć, zwłaszcza jeśli chodzi o wycofanie obcych wojsk. Rewolucja miała charakter polityczny. W wyniku masowych protestów doszło do obalenia rządu, demokratycznych wyborów i przejęcia władzy przez opozycję. Co to za wydarzenie?
Rewolucja cedrowa (Liban, 2005 rok)
Gen. Karol hr. von Wrede z adiutantem
Awangardowe jak na swoje czasy mundury Rumforda nie wytrzymały powszechnej krytyki. Były niepopularne zarówno wśród żołnierzy, jak i oficerów. Ponadto Bawaria sprzymierzyła się z Francją, co wymusiło na niej dostosowanie swojej armii do wymogów sojusznika. Taki stan rzeczy nie mógł trwać zbyt długo. W 1799 roku dokonano przełomowej reformy armii bawarskiej obejmującej umundurowanie oraz organizację [1].
Strona 5 z 322