Dwie poprzednie rozgrywki w scenariusz historyczny z Krety 1941 (wyd. Dragon) pozostawiały nas (nadal) w stanie pewnego niedosytu. Po ostatniej, bardzo ciekawej partii w scenariusz dodatkowy (pełny), gdzie gra pokazała swoje prawdziwe oblicze, pragnęliśmy sprawdzić ile da się wykrzesać z dużo sztywniejszego scenariusza historycznego, bo że z dodatkowego (pełnego) się da, to już wiemy. Przede wszystkim, jako gracz niemiecki chciałem zobaczyć czy możliwy jest inny wariant rozegrania tego scenariusza niż atak na lotnisko Maleme i skupienie wysiłków na walce o nie, tak jak to miało miejsce historycznie. W końcu siły niemieckie, choć skromniejsze, lądują także w okolicy dwóch pozostałych lotnisk (Retimno, Iraklion), niedaleko których znajdują się porty. Zatem założenie było takie, by wypróbować różne opcje, a potem w zależności od rozwoju sytuacji zdecydować się na jedną z nich (opcja historyczna, czyli walka o lotnisko Maleme, także była brana pod uwagę). Stronami podzieliliśmy się w ten sposób, że Krystian grał Aliantami, zaś mnie przypadli Niemcy.
Lądowanie Niemców w pobliżu Iraklionu przebiegło dla nich szczęśliwie. Co prawda jedna jednostka na wschodzie spadła w sąsiedztwie oddziałów alianckich, ale za to drugi operujący wraz z nią batalion, często rozstrzeliwany przez artylerię p-lot., desantował się w dogodnym miejscu. Od strony zachodniej Niemcy postanowili się wspomóc i przeprowadzili desant morski. Tym samym dwa bataliony spadochronowe wzmocnił batalion strzelców górskich. Wszystkie razem nacierają w kierunku portu Iraklion by zająć go do końca dnia.
Poprawiony: piątek, 09 sierpnia 2024 12:50
Gra, której poświęcony jest ten tekst, to dla mnie powrót do okresu wczesnej młodości. Bardzo odległe to czasy i zostały z nich tylko okruchy wspomnień. Sam tytuł zapadł mi jednak w pamięć i za sprawą dawnych rozgrywek zawsze działał na wyobraźnię. Zastanawiałem się czy zasiadać do niego po tak wielu latach. Czasami można sobie w ten sposób popsuć dawne, piękne wspomnienia. Ciekawość przemogła jednak obawy, a że niedawno nadarzyła się okazja, szkoda było nie spróbować. „Manewry morskie” (wyd. ZST Plastyk) – bo o nich mowa – przywiózł na XX Galicyjskie Manewry Strategów w Muszynie nasz kolega Tomek, redaktor naczelny kanału YT Hexmagazine. Na konwencie nie zdążyliśmy jednak zagrać, ale jak mawiają, co się odwlecze to nie uciecze. Ostatecznie rozgrywka odbyła się w znanej i lubianej przez miłośników planszówek Paradox Cafe.
Poprawiony: poniedziałek, 05 sierpnia 2024 07:01
Podczas odbywających się 26-28 lipca 2024 w Muszynie XX Galicyjskich Manewrów Strategów miałem okazję zwiedzić Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskiego”, znajdujące się opodal Dworu Starostów, gdzie odbywał się konwent. Relację z samych Manewrów znajdziecie TUTAJ. Tą część relacji chciałbym natomiast poświęcić wspomnianemu Muzeum i jego ekspozycji stałej. Przybliża ona historię „Państwa Muszyńskiego”. Składają się na nią pamiątki po jego mieszkańcach: chłopach, mieszczanach, Łemkach i Żydach, a także związane ze starostami muszyńskimi sprawującymi władzę na tym terytorium. Muzeum posiada bogate zbiory historyczne i etnograficzne. Warto do niego zajrzeć będąc w Muszynie.
Poprawiony: sobota, 03 sierpnia 2024 06:31
Strona 4 z 322