Konkurs Wydawnictwa Bellona (19 edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe:

1) Damian Karol Markowski – „Lwów 1944” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Artur Foryt – „Zawichost 1205” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Cezary Namirski – „Fulford – Stamford Bridge 1066” (seria „Historyczne Bitwy”)

PYTANIA KONKURSOWE

1. Jak nazywała się wielka polska operacja wojenna, prowadzona na całym obszarze II RP (jednak głównie na Kresach), w schyłkowym okresie II wojny światowej, skierowana przeciwko Niemcom, w ograniczonym współdziałaniu z Sowietami? Jednym z jej celów było odtworzenie polskich struktur wojskowych i politycznych na obszarze II RP. Cele dalekosiężne obejmowały doprowadzenie do uznania przez Sowietów polskiego rządu emigracyjnego w Londynie.

2. Była to jedna z bitew okresu rozbicia dzielnicowego stoczonych o panowanie nad Krakowem i dzielnicą senioralną. Pierwsze, decydujące starcie nastąpiło między wojskami wielkopolskimi i małopolskimi. Te ostatnie wspierały oddziały sandomierskie pod wodzą palatyna tej ziemi. Nie przyniosło ono rozstrzygnięcia i zarówno Małopolanie, jak i Wielkopolanie wycofali się z bitwy. Wówczas pojawiły się na polu bitwy spóźnione posiłki śląskie, wspierające Wielkopolan. Stoczyły one zwycięskie starcie z pozostającymi w okolicy oddziałami sandomierskimi, odnosząc nad nimi świetne zwycięstwo. Wobec wcześniejszego wycofania się Wielkopolan nie zmieniło ono jednak sytuacji. Co to za bitwa?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 30 lipca 2021. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: sobota, 03 lipca 2021 11:46

Więcej…

 

Strona 7 z 295