Broń strzelecka armii niemieckiej 1871-1945. Część I: Pistolety i rewolwery

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Jacek Wolfram
Wydawca: L&L
Rok wydania: 2007
Stron: 154
Wymiary: 17,5 x 15 x 2,5 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788360597002

Recenzja
Armia niemiecka od zawsze fascynowała historyków. Słynny pruski dryl, świetne wyszkolenie, wybitni dowódcy, dobry żołnierz od wielu lat intrygują rzesze pasjonatów historii wojskowości. Niemieckie siły zbrojne zaskakują swoimi osiągnięciami i zwycięstwami na polach walk. Ale nawet najlepszy żołnierz, wspaniałe morale i doskonali dowódcy nie gwarantują zwycięstwa (znamienny przykład Kampanii Wrześniowej 1939 r. w odniesieniu do polskiego żołnierza), jeżeli nie dysponują odpowiednim narzędziem do prowadzenia walki. O jednym z takich narzędzi traktuje ta książka, poświęcona pistoletom i rewolwerom armii niemieckiej, które najpierw Królestwo Prus, a następnie Cesarstwo Niemieckie, Republika Weimarska i na końcu III Rzesza przyjęła na swoje uzbrojenie.

Praca Jacka Wolframa to bardzo dobra monografia powyższego tematu. Książkę rozpoczyna autor od przedstawienia pierwszych modeli rewolwerów w armii niemieckiej – rewolwerów wz. 79 i 83, aby następnie przejść do zagadnienia pistoletów służbowych. Najobszerniejszy rozdział książki poświęcony został nie bez powodu pistoletowi, który najbardziej rozpala serca i duszę kolekcjonerów militariów – słynnemu Pistole 08 zwanemu „Parabellum”. Historyk nie zapomina także o przedstawieniu innych konstrukcji, wykorzystywanych w tamtym okresie przez armię niemiecką – Pistole 04, Lange Pistole 08. Kolejny bardzo obszerny rozdział poświęcony został drugiemu świetnemu pistoletowi będącemu na uzbrojeniu żołnierzy niemieckich – Pistole 38 – słynnemu „Waltherowi”. Teoretycznie na tym można by zakończyć ową pracę, jednak Jacek Wolfram słusznie zajął się także innym zagadnieniem – kluczowym dla wyczerpującego przedstawienia tego tematu, a mianowicie zagadnieniu pistoletów uzupełniających, wykorzystywanych przez żołnierzy niemieckich. Przedstawiono nie tylko pistolety rodzimej, niemieckiej produkcji, jak np. Walther 6, ale, co jest niewątpliwym walorem tej pracy, także zdobyczne pistolety, które armia niemiecka przyjęła na swoje wyposażenie, jak chociażby świetny polski ViS jako Pistole 35(p), oraz pistolety zakupione przez niemieckie siły zbrojne za granicą, jak chociażby hiszpańska Astra 600. Niewątpliwą zaletą monografii jest umieszczenie w niej licznych rysunków technicznych omawianych konstrukcji, symboli przestrzeleń i odbioru technicznego tejże broni, a także wspaniała oprawa fotograficzna w postaci wielu, często unikatowych zdjęć, prezentujących poszczególne modele rewolwerów/pistoletów stanowiących wyposażenie żołnierzy niemieckich. Całą książkę dopełnia jej ostatni rozdział dotyczący kabur do zawartych w opracowaniu pistoletów/rewolwerów. Ich opisanie i przedstawienie ich fotografii jest bardzo przydatne dla kolekcjonerów, którym często przychodzi określanie jakim pistoletem walczył ten czy ów żołnierz posiadając wyłącznie tylko zdjęcie jego kabury lub samą kaburę.

Podsumowując, jest to praca kompletna, wyczerpująca temat. Imponująca liczba fotografii, rysunków technicznych i wzorów znaków przestrzelenia i odbioru technicznego to wielki, niekwestionowany walor tej publikacji. Książka skierowana jest do środowiska kolekcjonerów broni strzeleckiej, ale jej wielka baza fotograficzna i przystępny język powoduje, że jest to także książka, którą śmiało można polecić laikowi, czy historykowi niezajmującemu się na co dzień zagadnieniem broni strzeleckiej armii niemieckiej.marynistyczną.

Autor: Damian Szewczyk

Opublikowano 09.11.2009 r.

Poprawiony: sobota, 23 listopada 2019 21:09