Oficerowie i dżentelmeni

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Oficerowie i dżentelmeni. Życie prywatne i służbowe kawalerzystów Drugiej Rzeczpospolitej
Autor: Piotr Jaźwiński
Wydawca: IW Erica, Tetragon
Rok wydania: 2011
Stron: 376
Wymiary: 20,5 x 14 x 2,2 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-930318-5-6 (Tetragon), 978-83-62329-33-5 (IW Erica)

Recenzja
Kawaleria – duma polskiej armii z okresu dwudziestolecia międzywojennego wciąż intryguje i fascynuje rzesze polskich historyków, a także zwyczajnych ludzi. Niezwykły nimb, jakim była otoczona, poruszał i elektryzował zarówno ówczesnych naszych rodaków, jak i dzisiejszych Polaków. I właśnie o przedstawicielach tej elity polskiego wojska z lat 1918-1939 traktuje praca Piotra Jaźwińskiego.

Autor książki to znany i ceniony w kraju dziennikarz. Z wykształcenia nie jest jednak historykiem, co budziło moje pewne obawy co do poziomu merytorycznego publikacji. Okazały się one jednak nieuzasadnione. Praca p. Piotra Jaźwińskiego to pozycja bardzo dobra. Od strony warsztatowej nie można jej zarzucić rażących błędów – pokaźna liczba pozycji wyszczególnionych w bibliografii stanowi nie tylko wielki walor tej książki, ale i jest gwarancją, że praca ta jest kompleksowa, a autor przed jej napisaniem wykonał ogromną pracę. Duża liczba przypisów (umieszczonych na końcu książki) nie tylko ubarwia „Oficerów i dżentelmenów”, ale także potwierdza moje wcześniejsze słowa o tym, że od strony warsztatowej jest to pozycja bardzo dobra. Sama publikacja ukazuje czytelnikowi liczne aspekty z życia – zarówno na służbie, jak i w cywilu – polskich kawalerzystów. Poznajemy zwyczaje, specyficzne zachowania tej elity polskiego społeczeństwa ówczesnego okresu. Osoby szukające w „Oficerach i dżentelmenach” smaczków, ciekawych anegdot z życia polskich kawalerzystów, opisu ich zwyczajów, specyficznych zachowań itp. nie zawiodą się – praca Piotra Jaźwińskiego ukazuje je w sposób ciekawy i interesujący. Na kartkach tej książki spotykamy się z tak sławnymi kawalerzystami jak Bogusław Wieniawa-Długoszowski czy bracia Plisowscy, którzy wywarli niezatarte piętno nie tylko na kształcie, historii czy legendzie polskiego wojska kawaleryjskiego, ale także na życiu polskiego społeczeństwa w tamtych latach – to m.in. oni stali się bohaterami wielu zabawnych anegdot, salonów oraz szeroko rozumianego życia kulturalnego elit II RP. Cieszy olbrzymia liczba ciekawych i interesujących zdjęć, często do tej pory niepublikowanych. Jest to spory atut tej książki. Styl, w jakim napisano „Oficerów i dżentelmenów”, jest lekki i przyjemny – książkę czyta się szybko i daje ona czytelnikowi wiele radości, dzięki czemu śmiało sięgnąć po nią mogą nie tylko znawcy tematu, ale i osoby na co dzień nieinteresujące się historią, niezależnie od wieku. Od strony edytorskiej publikacja zasługuje na dobrą ocenę – tekst jest pozbawiony błędów literowych czy drukarskich, zamieszczone fotografie są wyraźne i w zadowalających rozmiarach, a sam tekst jest bardzo przejrzysty. Także okładka książki jest barwna i zachęca do sięgnięcia po nią.

Podsumowując, „Oficerowie i dżentelmeni” to bardzo dobra książka, ciekawa, pełna fotografii. Pozycję tę można więc bez przeszkód polecić każdemu, kto chciałby „spotkać się” z polskimi kawalerzystami okresu II RP i poznać jak żyli. Gorąco polecam!

Autor: Radosław Lisowski

Opublikowano 11.12.2011 r.