Tannenberg 1914

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Piotr Szlanta
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2005 (I wyd.), 2010 (II wyd.)
Stron: 219
Wymiary: 19,5 x 12,4 x 1,4 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-11-10283-X, 978-83-11-10283-5

Recenzja
Tannenberg – polski Stębark, to miejsce, nieopodal którego w 1410 r. polskie i litewskie rycerstwo rozgromiło wojska Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli Krzyżaków. 504 lata później w tym samym miejscu niemieckie wojska rozgromiły carską 2 Armię gen. Samsonowa i uchroniły ówczesne Prusy Wschodnie przed rosyjską inwazją. O tej właśnie, kluczowej dla początkowej fazy I wojny światowej bitwie, traktuje książka p. Szlanty pt. „Tannenberg 1914”.

Piotr Szlanta jest z wykształcenia i zawodu historykiem. Jest on autorem licznych książek i artykułów dotyczących okresu I wojny światowej i wydarzeń dziejących się w latach poprzedzających wybuch pierwszego z wielkich światowych konfliktów. Dorobek naukowy, jak i wykształcenie p. Szlanty (jest on doktorem historii na Uniwersytecie Warszawskim), a także dotychczasowe publikacje wydają się gwarancją tego, że od strony warsztatowej książka trzymać będzie poziom. I tak rzeczywiście jest, co potwierdza bibliografia, która zawiera dużą liczbę pozycji, do których sięgnął historyk przy pracy nad tą książką. Liczne przypisy to także kolejny argument potwierdzający powyższą tezę. Sam „Tannenberg 1914” ukazuje nam przebieg bitwy w sposób kompleksowy i wyczerpujący. Podzielenie tekstu publikacji na rozdziały, które dotyczą poszczególnych dni tej wielodniowej batalii, jest dużym walorem „Tannenbergu” – ułatwia to niewątpliwie lekturę i sprawia, że praca ta jest bardziej przejrzysta niż gdyby takiego podziału nie wprowadzono.

Praca byłaby niekompletna gdyby nie przedstawiono wydarzeń, które doprowadziły do tego starcia, jak i wpływu i efektów rosyjskiej klęski na przebieg walk na innych odcinkach frontu rosyjsko-niemieckiego w 1914 r. w Prusach Wschodnich. Autor uniknął tego błędu i rozdziały odnoszące się do samej bitwy pod Tannenbergiem są poprzedzone przedstawieniem wydarzeń i działań wojennych, które doprowadziły armię Samsonowa pod Tannenberg, a końcowy rozdział książki przedstawia czytelnikowi przebieg bitwy nad jeziorami mazurskimi, która jest bezpośrednio związana z klęską 2 Armii rosyjskiej pod Stębarkiem. Od strony edytorskiej „Tannenberg 1914” to książka bardzo dobra. Jej olbrzymią zaletą są liczne zamieszczone w niej zdjęcia oraz mapy. Styl publikacji sprawia, że czytelnik nie męczy się podczas lektury. Strona wizualna pracy p. Szlanty również wypada bardzo dobrze – szczególnie okładka jest czynnikiem zachęcającym do kupna książki. O bardzo pozytywnym odbiorze „Tannenbergu” wśród czytelników świadczy fakt, że wydawnictwo podjęło się po 5 latach od pierwszego wydania (I wyd. – 2005 rok) wznowienia druku tej pozycji.

Reasumując, „Tannenberg 1914” to jedna z najlepszych publikacji z serii „Historyczne Bitwy”. Zarówno od strony warsztatowej, jak i edytorskiej jest to praca świetna. Książka kompleksowo omawia temat tytułowej operacji. Publikację tę można polecić zarówno pasjonatom Wielkiej Wojny, jak i innym czytelnikom – nikt się na niej nie zawiedzie. „Tannenberg 1914” to pozycja godna polecenia!

Autor: Damian Szewczyk

Opublikowano 11.12.2011 r.

Poprawiony: piątek, 13 grudnia 2019 10:16