Moskwa 1941

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Moskwa 1941. Największa bitwa II wojny światowej
Autor: Rodric Braithwaite
Tłumaczenie: Magdalena Komorowska
Wydawca: Znak
Rok wydania: 2011
Stron: 464
Wymiary: 19,7 x 12,8 x 2 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-240-1768-3

Recenzja
„Siedem milionów osób zaangażowanych w walki na obszarze wielkości Francji i ponad dziewięćset tysięcy ofiar wśród radzieckich żołnierzy – przy tych liczbach maleją wszystkie inne statystyki dotyczące zarówno pierwszej, jak i drugiej wojny światowej.”

Tak nęci potencjalnego czytelnika tekst zamieszczony na ostatniej stronie okładki książki Rodrica Braithwaite, "Moskwa 1941. Największa bitwa II wojny światowej". Srodze jednak zawiedzie się ten, kto idąc śladem wyżej cytowanej informacji, będzie szukał w tej książce szczegółowych opisów zmagań zbrojnych tej największej w dziejach bitwy.

Nie będę ukrywał, że było to pewne rozczarowanie i kolejny dowód, że nigdy nie należy ufać reklamie. Jednak to uczucie szybko mija po lekturze kilku pierwszych rozdziałów, gdy czytelnik zdaje sobie sprawę, że oto trzyma w rękach wyjątkowy opis życia w stalinowskiej twierdzy, w jaką zamieniła się stolica Rosji po inwazji niemieckiej w czerwcu 1941 r.

Barwny opis życia i zasad funkcjonowania miasta i jego mieszkańców w obliczu szybko zbliżającego się wroga. Interesujący jest opis przemiany jaka dokonała się w tym centrum politycznym, naukowym i kulturalnym stolicy Rosji. Poparty relacjami i osobistymi wspomnieniami mieszkańców obraz życia w komunałach, zakładach pracy, kolejkach po żywność i gabinetach Kremla. Relacje o niepewności i panice oraz przykładach bohaterstwa – tego wymuszonego beznadziejną sytuacją, bohaterstwa wymyślonego dla celów propagandowych, ale też tego prawdziwego, niewynikającego z ideologii. Klika przykładów jest przez autora dokładnie przeanalizowanych, a z tych analiz wyłania się prawdziwy obraz mieszkańców tego miasta i ich wkładu w wojenny wysiłek.

Książka jest z całą pewnością godna polecenia, zwłaszcza dla osób, które zainteresowane są nie tylko opisami zmagań na pierwszej linii frontu, ale pragną poznać wojenne życie ludzi na jego zapleczu.

Autor: Jarek

Opublikowano 26.10.2011 r.

Poprawiony: wtorek, 20 grudnia 2011 09:55