POLA CHWAŁY 2011 – szczegółowy harmonogram imprezy
Historia jako zabawa. Historia jako pasja
Płowce 1331. Chocim 1621. Beresteczko 1651. Lanckorona 1771. Albuera 1811. Ostrołęka 1831
PIĄTEK 23.09.2011
ZAMEK I OKOLICE
Przygotowanie prezentacji i ekspozycji na sobotę
Gry planszowe i gry figurkowe od około 16 do rana
Rozbijanie obozów wojskowych
MCDiS
20.00 Film - Stalingrad (1993) 134 min.
SOBOTA 24.09.2011
OKOLICE ZAMKU
10.00-18.00 Szkoła Rycerska - dwór rycerski, zadania dla małych rycerzy, pasowanie na giermka, poznawanie kodeksu rycerskiego; gra terenowa na Zamku i w obozach
10.00-18.00 Szkoła Dam Dworu - dwór królowej, nauka pisania po łacinie, zabawy i konkursy związane z dobrym wychowaniem
10.00-18.00 Strzelnica ARENA ASG
9.00-19.00 obozowiska historyczne wokół Zamku
- Obozy starożytny
- Obozy średniowieczny
- Obozy XVII wieczny
- Obozy XVIII wieczny
- Obozy początek XIX w
- Obozy II połowa XIX wieku
- Obozy WWI
- Obozy WWII
- Obozy po WWII do współczesności włącznie
- Pomiędzy obozami stanowisko polowe Muzeum Orła Białego ze Skarżyska Kamiennej
PARK
17.00 Otwarty turniej szablowy dla profesjonalistów (walka na trafienia, punktowana, w zabezpieczeniach)
RYNEK
12.00 - Żywe Szachy - rekonstrukcja autentycznej partii rozegranej w XV wieku przy udziale osób ubranych w stroje z epoki
16.15 Aleksandra Maria Sokołowska - Opowieść o konfederatach barskich w Tyńcu
11.00-18.00 gry wielkoformatowe - Instytut Pamięci Narodowej (303) i Polskie Gry Planszowe (Proch i Stal)
OGRODY KRÓLOWEJ BONY
9.00-19.00 kramy kupieckie: biżuteria, rękodzieło artystyczne, garncarstwo, stroje i tradycyjna sztuka ludowa, mundury, repliki broni ze stali i drewna, repliki broni palnej, kuchnia staropolska z degustacją żywności, wydawnictwa historyczne
HIPODROM
11.00-16.00 ćwiczenia grup rekonstrukcyjnych (ćwiczenia dowolne indywidualne i grupowe - musztra, ćwiczenia z bronią, pokazy sprawności)
Na ulicach miasta i w rynku - patrole piesze i konne żołnierzy z różnych epok
Inscenizacje bitewne na hipodromie, pomiędzy pokazami gawędy o pasjach:
16.00 Mała Arena - Turniej rycerski w szrankach - pojedynki rycerskie na ostro
16.30 Rynek- park- Mała Arena- inscenizacja potyczki z okresu wojny secesyjnej
17.00 Hipodrom - inscenizacja ucieczki przez Mur Berliński
17.30 Mała Arena - inscenizacja walk prowadzonych współcześnie w Afganistanie
18.00 Hipodrom - inscenizacja starcia z frontu zachodniego II Wojny Światowej (operacja Cobra- lipiec 1944)
19.00 Uczta przy zamkowym grillu - Podgrodzie zamkowe
MCDIS
15.00 spotkanie autorskie z Marcinem Gawędą
16.00 wykład Radosław Sikora - Kopia i skrzydła, czyli "znaki rozpoznawcze" husarii oraz Husaria w walce z "szalonymi"
17.00 Spotkanie przy czakramie: Jacek Komuda i Radosław Sikora - Nieznane polskie bitwy XVII w
18.30 -20.00 Film - Full Metal Jacket (1987) 116 min.
20.00 koncert Jacka Kowalskiego: "Konfederacja Barska po Kowalsku"
po koncercie ok. 21.00-21.30 Film - Okręt (1991) - 210 min.
ZAMEK - DZIEDZINIEC
9.00-19.00 punkt informacyjny
9.00-19.00 wypożyczalnia strojów historycznych
11.00-17.00 Kącik Pazia! Kredki i zagadki, malarstwo wielkoformatowe dla dzieci, Gra wielkoformatowa Bitwa pod Grunwaldem (Polskie Gry Planszowe)
14.30 Tańce plebejskie i pokazy bractwa rycerskiego
17.00 Tańce dworskie i pokazy bractwa rycerskiego
Ok. 21.00 (po koncercie Jacka Kowalskiego) do późnych godzin nocnych - LARP na kanwie gry fabularnej Dzikie Pola
ZAMEK - PIWNICE
Gotycka - Ekspozycja Instytutu Pamięci Narodowej, gry planszowe IPN - Kolejka i 111. Brygada Pościgowa; gry komputerowe
Renesansowa 1 i 2 - turniej VETO
Renesansowa 3 - Gry planszowe całodobowo
Renesansowa 4 - Gry planszowe całodobowo
ZAMEK - PARTER
Sala Freskowa - gry bitewne
Sala Jagiellońska - Albuera 1811 - międzynarodowe spotkanie nad makietą
Sala Akustyczna - gry bitewne, pokazy malowania figur, muzeum bitwy pod Racławicami
Sala Rycerska - gry bitewne
Skarbiec - gry bitewne, pokazy malowania figur
ZAMEK - I PIĘTRO
Sala Portretowa, Sala Łukowa, Salonik, Okólnik
Zawody modelarskie o nagrodę Pani na Zamku w Niepołomicach
Warsztaty modelarskie (dla początkujących)
Giełda modelarska
NIEDZIELA 25.09.2011
OKOLICE ZAMKU
10.00-15.00 Szkoła Rycerska - dwór rycerski, zadania dla małych rycerzy, pasowanie na giermka, poznawanie kodeksu rycerskiego; gra terenowa na Zamku i w obozach
10.00-15.00 Szkoła Dam Dworu - dwór królowej, nauka pisania po łacinie, zabawy i konkursy związane z dobrym wychowaniem
10.00-16.00 Strzelnica ARENA ASG
9.00-16.00 obozowiska historyczne wokół Zamku - lokalizacja i program jak w sobotę
10.00 odprawa oddziałów rekonstrukcyjnych w obozach, wymarsz grup do miejsca przygotowania defilady
OGRODY KRÓLOWEJ BONY
9.00-16.00 kramy kupieckie: biżuteria, rękodzieło artystyczne, garncarstwo, stroje i tradycyjna sztuka ludowa, mundury, repliki broni ze stali i drewna, repliki broni palnej, kuchnia staropolska z degustacją żywności, wydawnictwa historyczne
HIPODROM
11.30 Okazowanie Wojska Wszelakiego (przedstawienie każdej z grup) na hipodromie
Inscenizacje bitewne po Okazowaniu, pomiędzy pokazami gawędy o pasjach
12.30 Hipodrom - inscenizacja starcia z frontu wschodniego II Wojny Światowej (Plan Barbarossa - czerwiec 1941)
13.00 Mała Arena - inscenizacja potyczki - rzymska sztuka wojenna kontra Goci
13.30 Hipodrom - inscenizacja starcia w realiach XVII wieku
14.00 Mała Arena - pokazy musztry i sposobów walki w XVIII w i okresie napoleońskim
14.30 Hipodrom - inscenizacja starcia z I Wojny Światowej (Gorlice, maj 1915)
15.00 Mała Arena - inscenizacja starcia w realiach XV wieku
MCDIS
13.00 Spotkanie autorskie z Jackiem Komudą
15.30 Film - W pułapce wojny (2008) 131 min.
RYNEK
10.30 przygotowanie defilady w rejonie kościoła przy rynku
11.00 Defilada grup rekonstrukcyjnych ulicami miasta (pieszo, konno i na pojazdach, ze sztandarami i muzyką)
14.00 Zdjęcie zbiorowe uczestników Pól Chwały 2011 w konwencji obrazu Beresteczko 1651
12.00-16.00 gry wielkoformatowe - Instytut Pamięci Narodowej i Polskie Gry Planszowe
ZAMEK - DZIEDZINIEC
09.00- 09.30 Odprawa dowódców oddziałów rekonstrukcyjnych przed defiladą
9.00-16.00 Punkt informacyjny, wypożyczalnia strojów historycznych
10-16.00 Kącik Pazia - malarstwo wielkoformatowe dla dzieci, gra wielkoformatowa Bitwa pod Grunwaldem
12-16.00 Spotkanie nad bronią (eksponaty muzealne Muzeum Czynu Zbrojnego z Nowej Huty) z kombatantami z Krajowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
12.30 Jacek Kowalski; spotkanie autorskie z bardem
14.00 Tańce plebejskie i moderowane zabawy z dziećmi
14.30 Teatrzyk dla dzieci
14.30 Wręczenie nagród turniejowych
15.00 Opowieści szkockie
ZAMEK - PIWNICE Program jak w sobotę
ZAMEK - PARTER Program jak w sobotę, ponadto 14.00 wykład Albuera 1811 (Krzysztof Stawiarski)
ZAMEK - I PIĘTRO Program jak w sobotę
Planowany koniec pokazów około godz. 16.00
Autor: Robert Kowalski
Opublikowano 20.09.2011 r.
« poprzednia | następna » |
---|
Poprawiony: czwartek, 22 września 2011 19:29