[FoG] Bitwa pod Drabescus 465 p.n.e., rozegrana na VI Grenadierze

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

Ateński strateg Leagrus wystawił armię w typowym dla Greków szyku z hoplitami w centrum i oddziałami lekkimi na flakach.

1 procarze, 2, 8, 9 peltaści, 3 elitarni hoplici, 4, 5 hoplici w pancerzach, 6, 7 hoplici bez pancerzy

Koalicja trackich plemion dysponowała liczniejszymi siłami, ale złożonymi głównie z jednostek lekkich. W centrum stanęli wojownicy z mieczami i włóczniami ze swoimi wodzami plemiennymi na czele. Na skrzydłach znaleźli się peltaści, procarze i lekka jazda.

1, 2, 7 skirmisherzy z oszczepami, 8, 9 procarze, 3, 4, 5, 6 średnia piechota

Trakowie, po lewej fragment armii ateńskiej. Obie strony oceniają swoje szanse i przygotowują plan bitwy.

Traccy wojownicy w centrum prowadzeni przez dowódcę armii.

Ateńska lekka piechota na prawym skrzydle armii szykuje się do ruchu.

Tura 1

W pierwszej turze obie strony ruszyły do przodu. Ateńczycy zdecydowali się zmienić formację elitarnego oddziału hoplitów, który w związku z tym pozostał w tyle.

Sytuacja po pierwszych ruchach.

Trackie prawe skrzydło złożone z lekkiej jazdy, procarzy i oszczepników.

Tura 2

W drugiej turze obie strony poniosły pierwsze straty. Oddziały trackiego lewego i ateńskiego prawego skrzydła zaczęły się ostrzeliwać oszczepami i pociskami z proc. W efekcie ateńscy oszczepnicy (2) ponieśli pierwsze straty i zmieszali szyki. Nie przeszkodziło im to jednak odgryźć się i zadać straty trackim oszczepnikom.

Do akcji wkroczyli ateńscy elitarni hoplici (3) przeganiając tracką lekką jazdę.

W centrum Ateńczycy parli naprzód, a na prawym skrzydle Traków lekkie oddziały przygotowywały się do ostrzelania przeciwnika.

Pierwsza krew i dezorganizacja ateńskich oszczepników.

 

 

 

3 Tura

Manewry na prawym skrzydle Traków – oszczepnicy (7, 8), procarze (9) i lekka jazda przeciwko ateńskim oszczepnikom (8, 9) i nieopancerzonym hoplitom (7).

W trzeciej turze główna akcja rozgrywała się na skrzydłach. Na trackim lewym skrzydle traccy oszczepnicy (2) ostrzelali i zdezorganizowali ateńskich procarzy (1) na tyle skutecznie, że ci zostali poważnie zdezorganizowani. Dla odmiany ateńscy oszczepnicy (2) zaatakowali Traków (1) którzy się wycofali nie przyjmując walki. Ostrzał lekkiej jazdy nie wywarł efektu na elitarnych hoplitach (3). Jazda rozpoczęła odwrót przed ich szarżą.

W centrum falanga hoplitów (4, 5, 6) parła do przodu, a jeden z oddziałów nieopancerzonych hoplitów (7) ruszył zabezpieczać flankę.

Na trackim prawym skrzydle ostrzał obu stron okazał się nieskuteczny. Jeden oddział ateńskich oszczepników (8) zaszarżował na procarzy i zdezorganizował ich (9).

Tura 4

W czwartej turze ponownie najważniejsze były skrzydła. Traccy oszczepnicy (2) dopadli zdezorganizowanych ateńskich procarzy (1) i ostatecznie ich zmasakrowali. Ateńczycy stracili pierwszy oddział.

Ateńscy oszczepnicy (2) kontynuowali nieskuteczny pościg za Trakami (1), a hoplici (3) przegonili lekką jazdę za linię trackiej średniej piechoty (3).
Falanga kontynuowała natarcie (4, 5, 6). Hoplici na flance (7) nie byli w stanie dopaść trackich oszczepników (7), za to atakowani procarze (9) trzymali się, ale byli w poważnych opałach.

W wyniku zmasowanego ostrzału oddział ateńskich oszczepników (9) poniósł pierwsze straty i został zdezorganizowany.

Traccy oszczepnicy wybijają ateńskich procarzy.

Tura 5

W piątej turze doszło wreszcie do głównych walk. Na lewym skrzydle uciekający traccy oszczepnicy zrównali się ze średnią piechotą (3). Grecka falanga (4, 5, 6) uderzyła pod górę na znajdujące się w centrum jednostki trackiej średniej piechoty (4, 5, 6). Hoplici atakowali pod górę i w pierwszej szarży każdy z ich oddziałów poniósł straty. Szyki zostały jednak zachowane i Trakowie odczuli siłę uderzenia. Na prawym skrzydle oszczepnicy (7) zadali straty hoplitom (7) a procarze naciskani rzucili się do ucieczki (9). Tracka lekka jazda zaszarżowała na oszczepników (9) poważnie ich dezorganizując.

Tura 6

W turze 6 trwała walka wręcz, w której hoplici zaczynali brać górę. Na tracką średnią piechotę natarł w końcu również oddział elitarnych hoplitów (3) tracąc przy tym jednak jedną podstawkę. W centrum jeden oddział Traków (4) został wybity, a kolejny (5) zaczął uciekać.

Na szczęście jedna grupa wojowników (6) trzymała się mocno zadając hoplitom kolejne straty i dezorganizując ich.

Ważne były również działania na trackim prawym skrzydle. Tutaj oszczepnicy (8) wybili ateńskich harcowników (8), a lekka jazda w walce wręcz ostatecznie rozprawiła się z drugą grupą oszczepników (9).

Tura 7

W turze 7 nastąpiło rozstrzygnięcie. Na lewej flance Trakowie ostrzałem rozbili i zmusili do ucieczki ateńskich oszczepników (2). W centrum elitarni hoplici byli bliscy rozbicia przeciwnika, ale szyk Traków wytrzymał dalszy napór. W centrum miał natomiast miejsce dramat Ateńczyków. Jeden z oddziałów hoplitów (6) został zdezorganizowany i wybity przez broniących się górali (6), a na prawym skrzydle Trakowie ostrzałem zmusili do ucieczki kolejnych hoplitów (7).

Zwycięstwo Traków – zniszczyli lub zmusili do ucieczki sześć oddziałów wroga, tracąc jedynie trzy.

Dziękuję Pablo oraz wszystkim pozostałym uczestnikom za grę, a Greebo za wypożyczenie części figurek.

Autor: Cisza
Zdjęcia: Cisza

Opublikowano 09.07.2011 r.

Poprawiony: sobota, 09 lipca 2011 20:05