Fuengirola 1810

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Krzysztof Mazowski
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2008
Stron: 320
Wymiary: 12,5 x 19,5 x 1,8 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-11157-8

Recenzja
W 2008 roku wydawnictwo Bellona w swojej serii „Historyczne Bitwy”, wydało książkę autorstwa Krzysztofa Mazowskiego „Fuengirola 1810”, opisującą jedno z ciekawszych starć żołnierzy Dywizji Księstwa Warszawskiego, walczących w Hiszpanii w latach 1808-1811. W naszej świadomości funkcjonuje legenda szwoleżerów – zdobywców Somosierry, trochę mniejsza lansjerów Legii Nadwiślańskiej, wsławionych w bitwie pod Albuerą, oraz pułków piechoty Legii Nadwiślańskiej. O walkach, jakie toczyła w Hiszpanii Dywizja Księstwa Warszawskiego, w składzie 4, 7 i 9 pułków piechoty, w naszej literaturze jest niewiele i tym cenniejsza jest ta pozycja, opisująca bitwę, przez niektórych nazywaną Somosierrą piechoty.

Jak to w HB-kach bywa, autor w pierwszej części książki (w tym przypadku bardzo obszernej) przybliża czytelnikowi realia i tło historyczne, w których rozgrywają się opisywane w książce wydarzenia. Mamy zatem historię Polski od rozbiorów do 1808 roku, opis tworzenia się polskich jednostek wojskowych w służbie Napoleona, jak również autor streszcza dokonania Cesarza i jego marszałków w Hiszpanii. Na szczęście te wszystkie opisy zawsze odnoszą się do historii wyżej wymienionych pułków piechoty i kawalerii, a ponadto autor pisze o tym w sposób bardzo przystępny i ciekawy, tak że można śmiało uznać ten fragment za jeden z ciekawszych wstępów do epoki napoleońskiej w dotychczas wydanych książkach tej serii wydawniczej.

Po tym wstępie, nieco obszernym, w końcu wraz z kompanią  pułku 4 piechoty Księstwa Warszawskiego, po dowództwem kapitana Franciszka Młokosiewicza, trafiamy na  wybrzeże hiszpańskie w pobliżu Malagi, do małej twierdzy – zamku Fuengirola. Opanowanie tego zamku oraz samej Malagi było jednym z podstawowych celów wyprawy Anglików pod dowództwem lorda Andrew Blayneya, którego połączone siły angielsko-hiszpańskie, w liczbie ok. trzech tysięcy ludzi, wylądowały w pobliżu miasta 14 października 1810 r. Sam opis oblężenia i walk zajmuje ostatnie 40 stron z ponad trzystu, na jakie składa się książka. Brawurowa obrona i determinacja załogi zamku zaskoczyła Anglików i ostatecznie w wyniku błędów doprowadziła ich do klęski, a sam Blayney dostał się do niewoli.

Warto również wspomnieć o powojennym starciu dowódców obu stron, tym razem prowadzonym za pomocą pióra i papieru. To właśnie dzięki tym źródłom, dostępnym z „pierwszej ręki”, opis całego starcia dostarcza tak wielu szczegółów i ujawnia wszystkie wady i zalety obu dowódców, jak również błędy popełnione przez dowódcę Anglików, które doprowadziły do tak spektakularnego sukcesu naszych żołnierzy.

Podsumowując, autor w sposób bardzo przyjazny i interesujący wciąga czytelnika w opisywane starcie o Fuengirolę, przybliżając jednocześnie historię wojny w Hiszpanii i rolę jaką w tej wojnie odegrały wojska Księstwa Warszawskiego.

Dodatkową ciekawostką jest również strona internetowa poświęcona tej książce, na której można znaleźć materiały, których autorowi nie udało się zmieścić w wydaniu papierowym, ze względu na ograniczenia jakie narzuca wydawnictwo. Niestety, pomimo deklaracji autora, od czasu wydania książki nie była aktualizowana.
Poniżej adres tej strony:
http://www.historycznebitwy.com/fuengirola1810/index.html

Autor: Jarek

Opublikowano 07.06.2011 r.

Poprawiony: wtorek, 07 czerwca 2011 18:18