[FoGR] Wojny włoskie: Hiszpanie kontra Francuzi (ok. 1530), rozgrywka w klubie Agresor 20.03.2011

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W niedzielę 20 marca  rozegrana została  kolejna bitwa z okresu wojen włoskich pomiędzy Hiszpanią a Francją w systemie Field of Glory Renaissance w oparciu o własny scenariusz autora raportu. W rozgrywce uczestniczyli Pablo, Radek Rybak, Paweł Kur i Greebo, gościnnie zajrzał do nas również Paweł Zatryb.

Spotkanie zaplanowaliśmy od 10 rano i miałem nadzieję, że uda mi się wrócić do domu na późny obiad, ostatecznie jednak wróciłem dopiero na późną kolację.

Dla zainteresowanych takimi szczegółami. Teren i wstępne przygotowania zajęły nam ok. 1 godziny. Kolejną godzinę rozstawialiśmy wojsko. Przed 12 w południe armie stały na planszy i zaczęliśmy grę, którą skończyliśmy (w IX turze) przed 7 wieczorem.

Tym razem siły do bitwy zostały ustalone przez graczy (Francuzi przez Radka Rybaka, Hiszpanie przez autora niniejszego tekstu) przy założeniu limitu punktów (650 +/- 3%) i roku rozgrywki (1530).

Armia francuska, (wystawiona za 648 pkt i dowodzona przez Radka-centrum i prawe skrzydło, i Pawła Kura-lewe skrzydło), miała  następujący skład:

1 x Field Commander – 50 pkt

2 x Troop Commander – 3 x 35 pkt  = 70 pkt

10 GRUP BOJOWYCH

1. 4 x Francuscy Gendarmes (Superior, Fully Armoured, Gendarme, Heavy Lance, Swordsmen) – 84 pkt

2. 4 x Włoscy men-at-arms (Gendarmes) (Average, Fully Armoured, Gendarme, Heavy Lance, Swordsmen) – 60 pkt

3. 4 x Ordonance Archer (Average, Heavily Armoured, Gendarme, Light Lance, Swordsmen) – 60 pkt;

4. 4 x Stradioci (Average, Armoured, Light Horses, Light Lance, Swordsmen) – 32 pkt;

5. 10 x Lancknechci (8 x Heavy Foot, Average, Armoured, Pike and 2 x Heavy Foot, Average, Armoured, Heavy Weapon) – 60 pkt;

6. 10 x Lancknechci (8 x Heavy Foot, Average, Armoured, Pike and 2 x Heavy Foot, Average, Armoured, Heavy Weapon) – 60 pkt;

7. 10 x Lancknechci (8 x Heavy Foot, Average, Armoured, Pike and 2 x Heavy Foot, Average, Armoured, Heavy Weapon) – 60 pkt;

8. 4 x Lancknecht Arquebusier (Average, Unarmoured, Light Foot, Arquebus) – 24 pkt;

9. 8 x Aventuriers Arquebusier (Average, Unarmoured, Medium Foot, Arquebus) – 48 pkt

10. 2 x Medium Guns (M. Artillery) – 40 pkt

W sumie 16 elementów jazdy (w tym12 ciężkiej), 42 elementy piechoty (w tym 38 ciężkiej) i 2 działa.

Armia hiszpańska, wystawiona za 661 pkt i dowodzona przez Pablo-prawe skrzydło i Artyleria, i Greebo – centrum i lewe skrzydło ), miała  następujący skład:

3 x Troop Commander – 3 x 35 pkt  = 105 pkt

9 GRUP BOJOWYCH i jedna DUŻA GRUPA BOJOWA (liczona jako dwie zwykłe) (w sumie do rozliczeń 11 BG)

A. 4 x Burgundzkich Gendarmes (Superior, Fully Armoured, Gendarme, Heavy Lance, Swordsmen) – 84 pkt

B. 4 x Burgundzkich Gendarmes (Superior, Fully Armoured, Gendarme, Heavy Lance, Swordsmen) – 84 pkt

C. 4 x Celades (Average, Armoured, Cavalry, Light Lance, Swordsmen) – 40 pkt

D. 4 x Konnych Arkebuzerów (Average, Unarmoured, Light Horses, Carbine) – 28 pkt

E. (BBG) 14 x Lancknechci (12 x Heavy Foot, Superior, Unarmoured, Pike, 2 x Heavy Foot, Superior, Unarmoured, Heavy Weapon) – 112 pkt

F. 6 x Hiszpańska Colunela (3 x Heavy Foot, Superior, Armoured, Pike, 1 x Heavy Foot, Superior, Armoured, Swordsmen, 2 x Medium Foot, Superior, Unarmoured, Arquebus) – 54 pkt

G. 6 x Hiszpańska Colunela (3 x Heavy Foot, Superior, Armoured, Pike, 1 x Heavy Foot, Superior, Armoured, Swordsmen, 2 x Medium Foot, Superior, Unarmoured, Arquebus) – 54 pkt

H. 6 x Hiszpańska Colunela (3 x Heavy Foot, Average, Armoured, Pike, 1 x Heavy Foot, Average, Armoured, Swordsmen, 2 x Medium Foot, Average, Unarmoured, Arquebus) – 36 pkt

I. 6 x Lancknecht Arquebusier (Average, Unarmoured, Light Foot, Arquebus) – 24 pkt

J. 2 x Medium Guns (M. Artillery) – 40 pkt

W sumie 16 elementów jazdy (w tym 8 ciężkiej), 36 elementów piechoty (w tym 32 ciężkiej) i 2 działa.

PRZYGOTOWANIA DO BITWY

Teren, na którym rozgrywaliśmy bitwę, został ustawiony przez Radka i Pablo (którzy pierwsi pojawili się w klubie).

W centrum (na obu częściach rozstawienia wojsk) znalazł się obszar nierównego terenu otoczony z dwóch stron żywopłotami, na skrzydłach zaś dwa łagodne wzgórza. Za mniejszym z tych wzgórz znajdował się jeszcze las.

Następnie wysoki rzut Pablo (a niski Radka) zadecydował, że Hiszpanie uzyskali inicjatywę przed bitwą, dzięki czemu wybrali stronę, z której wchodziła ich armia, a Francuzi musieli jako pierwsi rozpocząć rozstawianie wojsk.

Ostatecznie, po wystawieniu czterech kolejnych części, armie stanęły w następującej formacji.

FRANCUZI

(od lewego skrzydła stanęli kolejno:) Ordonance Archer (3), Włoscy maa (Gendarmes) (2), Francuscy Gendarmes (1), Lancknechci w trzech kolumnach (5, 6 i 7), Aventuriers Arquebusier (8), Artyleria (10) przed Arkebuzerami, a za nimi Stradioci (4). Na skraju prawego skrzydła stanęli zaś wysunięci do przodu Arkebuzerzy Lancknechtów (9).

Generałowie francuscy zostali rozstawieni przy włoskich maa, środkowej kolumnie Lancknechtów i Stradiotach.

HISZPANIE

(od prawego skrzydła stanęli kolejno:) Konni Arkebuzerzy (D), Celades (C), dwie BG Burgundzkich Gendarmes (A i B), Artyleria (J), Hiszpańska Colunela (F), BBG Lancknechtów (E), Hiszpańska Colunela (G) i słabsza Hiszpańska Colunela (H) oraz wysunięci do przodu Arkebuzerzy Lancknechtów (I).

Generałowie hiszpańscy zostali rozstawieni przy Konnych Arkebuzerach oraz przy pierwszej i drugiej Coluneli.


Ustawienie stron przed bitwą (Hiszpanie po lewej, Francuzi po prawej)

Jak łatwo zauważyć, obie strony rozstawiając wojska podzieliły je na dwie grupy rozdzielone nierównym terenem,  skoncentrowały główne siły jazdy naprzeciwko siebie na skrzydle, a przeciwne skrzydło (gdzie między stronami stał las) obstawiły symbolicznie małymi grupami lekkiej piechoty.

Na Hiszpanach bardzo duże wrażenie zrobiła liczba lancknechtów po stronie francuskiej (3 BG) i ciężkiej jazdy (kolejne 3 BG). Na szczęście, jak się okazało, liczba Francuzów wpłynęła na ich jakość (Francuzi mieli tylko 1 BG Superior, gdy tymczasem Hiszpanie mieli 5 takich BG, w tym jedną BBG).

BITWA

I Runda


Armie ruszyły. Widok po ruchach obu stron na koniec I Rundy

Bitwę rozpoczął ostrożny ruch hiszpańskiej piechoty połączony ze śmiałymi rajdami lekkich wojsk na obu skrzydłach. Główne siły hiszpańskiej jazdy wyczekiwały natomiast na rozwój wypadków.

Francuska odpowiedź była bardziej skomplikowana. Ciężka jazda (bez francuskich Gendarmes) ruszyła, aby zająć wzgórze. Wszystkie trzy kolumny Lancknechtów na wprost. Strzelcy (8) i Lekka Piechota (9) zwrócili się w stronę lasu, a Stradioci (4) za plecami pikinierów skierowali się do centrum.

II Runda


Widok po ruchach obu stron na koniec II Rundy (straty Hiszpanów już zdjęte, stracony element Francuzów leży przewrócony)

W kolejnej rundzie obie strony kontynuowały wcześniejsze ruchy. Jedynie Celades (C) w obawie o artylerię zagrożoną przez francuskich Stradiotów (4) ruszyli z prawego skrzydła Hiszpanów w kierunku centrum. A francuscy Gendarmes wreszcie przełamali obawy przed hiszpańską artylerią i poszli naprzód.

Polała się pierwsza krew. Najpierw w swoim ruchu BBG hiszpańskich Lancknechtów straciła 1 element w wyniku ostrzału francuskiej artylerii. Z kolei w ruchu Francuzów hiszpańska artyleria udowodniła, że obawy francuskich Gendarmes były jak najbardziej zasadne (zdejmując im 1 element). Konni arkebuzerzy zmieszali zaś ostrzałem szyk włoskich maa (2) (DISR).

III Runda


Po Turze Hiszpanów znów płynie francuska krew

Hiszpanie koncentrują się na działaniach w centrum. Piechota próbuje zachodzić od lewego skrzydła, przy czym prawa Colunela (F) wysuwa się w przód, próbując związać jednocześnie lewoskrzydłową kolumnę Lancknechtów i Stradiotów. Hiszpańscy Celades (C) wraz z generałem przejeżdżają w szalonym galopie przed linią Burgundczyków również próbując zapobiec działaniom Stradiotów (4), którzy tak niespodziewanie pojawili się w środku pola. Kolejny sukces odnoszą konni arkebuzerzy, którzy tym razem eliminują 1 element z grupy włoskich maa (2).


Widok po ruchach obu stron na koniec III Rundy

Francuzi zaczynają od pierwszej szarży w tej bitwie. Włoscy maa (2) szarżują na konnych arkebuzerów (D), którzy oczywiste uchylają się (Evade) przed tą szarżą. Następnie Gendarmes (1) chronią się za wzgórze przed ogniem hiszpańskiej artylerii, ostatecznie rozdzielając swoje wojska na dwie części. Stradioci (4) kierują się na hiszpańską artylerię, a kolumny lancknechtów ustawiają się „schodkami w przód”, przez co ich lewa kolumna (5) zbliżyła się na odległość strzału do Coluneli  (F) i otrzymuje ostrzał, który ich miesza (DISR).


Centrum tuż przed szarżą hiszpańskiej Coluneli (F) na zmieszaną ostrzałem Kolumnę francuskich Lancknechtów (5)

IV Runda


Centrum już po szarży. Hiszpańska Colunela (F) ściga rozbitą (BROKEN) Kolumnę francuskich Lancknechtów (5)


Widok po ruchach obu stron na koniec IV Rundy (w centrum rozpoczynają się walki piechoty, a skrzydła jazdy wciąż manewrują)

Hiszpanie wykorzystują skutki ostrzału i szarżują Colunelą (F) na zmieszanych lancknechtów (5). Szarża ta wychodzi wyjątkowo dobrze i na koniec tury Lancknechci rozbici (BROKEN) i ze stratą 1 elementu uciekają ścigani przez Hiszpanów. Ostrzał artylerii miesza Stradiotów (4), a hiszpańscy Celades (C) są coraz bliżej, aby się z nimi rozprawić.

Odpowiedzią Francuzów jest kolejna szarża na Konnych Arkebuzerów (D), którzy znów uchylają się (Evade) (tym razem szarżują Ordonance Archer (3)) i szarża środkowej kolumny Lancknechtów (6) na BBG Lancknechtów na służbie Hiszpanów (E). Również na skrzydło tej BBG kierują się Stradioci (4), mający dość ostrzału artylerii. Pikinierzy zderzają się ze sobą, ale szarża ta nie daje tak spektakularnego wyniku jak szarża Hiszpanów w poprzedniej turze. Wręcz można ją uznać za nie do końca udaną, bo to Francuzi tracą w jej wyniku element i mieszają swój szyk (DISR). Mimo to walka tych dwóch kolumn będzie trwała aż do końca bitwy.


Walki piechoty w centrum

V Runda


Widok po ruchach obu stron na koniec V Rundy (w centrum nasilają się walki piechoty, a skrzydła jazdy nadal manewrują)

Hiszpańska piechota próbuje ze zmiennym szczęściem wykorzystać swoją siłę ognia nie wdając się na razie w kolejne walki. Ostatecznie w tej rundzie (w turze Hiszpanów i Francuzów) wymiana ognia powoduje stratę 2 elementów u Francuzów (w BG 7 i 8) i jednego w Coluneli (H). Francuzi zaś uderzają ostatnią kolumną Lancknechtów (7) w drugą Colunelę (G). Kawaleria obu stron tymczasem wciąż szykuje się do starcia.


Uciekająca kolumna francuskich Lancknechtów (5) jest już coraz dalej od ścigających ją Hiszpanów, ale pozostała piechota zmaga się bez jednoznacznych rozstrzygnięć

VI Runda


Po Turze Hiszpanów cała hiszpańska piechota już walczy, a jazda za chwilę rozpocznie szarże

Jako że wymiana ognia między ostatnią Colunelą (H) na wzgórzu a francuskimi Arkebuzerami (9) wykazała jednoznacznie, że w tym wypadku Hiszpanie nie powinni uchylać się od walki, Colunela ta zaszarżowała na francuskich strzelców. Okazało się jednak, że i walka w zwarciu z francuskimi strzelcami nie była najlepszym pomysłem. Również pozostałe starcia piechoty nie przyniosły radykalnych rozstrzygnięć, widać jednak było, że to Francuzi mają w nich przewagę. W tej sytuacji Colunela (F), która tak szczęśliwie rozpoczęła bitwę i do tej pory goniła rozbitą przez siebie kolumnę Lancknechtów (5), widząc że uciekający Francuzi nie mają już szans na zebranie się i powrót do bitwy, decyduje się przerwać pościg i dokonuje zwrotu w tył, aby pomóc w toczących się walkach piechoty w centrum.

Jeśli zaś chodzi o jazdę, to hiszpańskim Celades (C) udaje się wreszcie zbliżyć do Stradiotów (4), a burgundzcy Gendarmes (A i B) stają na wprost włoskich maa (Gendarmes) (2) i Ordonance Archer (3), obok których przemykają Konni Arkebuzerzy (D).


Ścigający dotychczas Hiszpanie (F) zawracają by ratować swoich Lancknechtów (BBG  ( E)), a francuscy Stradioci (4) znaleźli się niebezpiecznie blisko Celades (C)

W odpowiedzi francuska ciężka jazda rzuca się do szarż. W fazie uderzenia (Impact) szarża ta przynosi spektakularny sukces Francuzom (oba oddziały Burgundczyków tracą po 1 elemencie, a jeden miesza szyki (DISR)). Jednakże w fazie starcia (Melee)  sytuacja diametralnie się odwraca. To Francuzi tracą dwa elementy. Na dodatek włoscy maa (Gendarmes) (2) tracąc drugi element ulegają automatycznemu rozbiciu (Auto Break).

Wreszcie francuska jazda uderzyła na hiszpańską! Hiszpanie ponieśli straty, ale skutki są dla Francuzów opłakane. Ich włoskich maa (2) już nie ma na planszy!

VII Runda


Po VII Rundzie walki jazdy są już właściwie rozstrzygnięte (na korzyść Hiszpanów). Tymczasem w starciach piechoty, mimo straty generała, lepiej radzą sobie Francuzi

Ta runda była chyba najbardziej dynamiczna  i najkrwawsza, a przez to również decydująca. Hiszpanie rozprawili się z francuską jazdą skutecznie szarżując Celades (C) na Stradiotów (4) (pomimo uchylenia się (evade) dopadają ich w pościgu i rozbijają) i dobijając Ordonance Archer (3).  Stracili jednak swoją najsłabszą Colunelę  (H) rozbitą przez francuskich Arkebuzerów (9), którzy dzięki temu wyszli na wzgórze i zagrażają kolejnej Coluneli (G), wciąż jeszcze opierającej się kolumnie Lancknechtów (7). Ginie też pierwszy generał w tej bitwie.


Skomplikowana sytuacja w centrum. Francuzi trącą generała, a Celades (C) wyeliminowali francuskich Stradiotów (4), ale francuscy strzelcy (9) po rozbiciu hiszpańskiej Coluneli (H) wychodzą na skrzydło drugiej (G)!

VIII Runda


Po VIII Rundzie walki piechoty rozstrzygnęły się wreszcie na korzyść Francuzów

Hiszpanie mimo wszystko są w trudnej sytuacji. Z jednej strony rozbili właściwie jazdę francuską i w tej chwili na ich prawym skrzydle dwa oddziały  burgundzkich Gendarmes (A i B) okrążają wycofujących się francuskich Gendarmes (1) jednak z drugiej strony ich piechota w centrum broni się już resztkami sił. Hiszpanie ściągają więc jak mogą najszybciej swoją jedyną nienaruszoną Colunelę (F) zmierzając do uderzenia w tył kolumny Lancknechtów (6), która dobija resztki BBG hiszpańskich Lancknechtów (E). Odnoszą również niespodziewany sukces, doprowadzając ostrzałem swojej lekkiej piechoty (I) do automatycznego rozbicia (Auto Break) lekkiej piechoty Francuzów (8).

W turze Francuzów rozstrzygają się starcia piechoty w centrum. Najpierw francuscy strzelcy (9) szarżują na Colunelę (G) opierającą się dotychczas kolumnie Lancknechtów (7). W wyniku tego uderzenia rozbite (BROKEN) resztki tej Coluneli rozpoczynają ucieczkę ścigane przez Lancknechtów (7). Kolejne straty doprowadzają również do automatycznego rozbicia (Auto Break) BBG hiszpańskich Lancknechtów (E). Na szczęście na plecach francuskich Lancknechtów (6), którzy tego dokonali, siedzi już Colunela (F), ostrzeliwując i szykując się do szarży.


Sukces Francuzów w centrum. Hiszpańska Colunela (G) ucieka, a ich Lancknechci (BBG ( E)) zostali zupełnie wyeliminowani. Jedyną nadzieją Hiszpanów jest Colunela (F) na tyłach francuskiej kolumny

IX Runda

W turze Hiszpanów dochodzi do ostatecznego rozstrzygnięcia. Colunela (F) szarżuje na tył francuskich Lancknechtów (6), doprowadzając do ich rozbicia (BROKEN). Powoduje to, że armia francuska zostaje rozgromiona uzyskując 10 na 10 możliwych punktów zniszczenia armii (Attrition Points). Hiszpanie drogo okupili jednak to zwycięstwo, mają bowiem w tej samej chwili 8 na 11 możliwych punktów zniszczenia armii (Attrition Points).


Koniec bitwy. Pole walki po turze Hiszpanów

Jak widać na zdjęciu sytuacja jest naprawdę zawikłana. Pole bitwy wygląda jak dwa osobne starcia. Na prawym skrzydle panują Hiszpanie, a ostatnia osłabiona BG Francuzów (ich Gendarmes (1)) nie ma już szansy na ucieczkę otoczona przez  burgundzkich Gendarmes (A i B). Dużo bardziej skomplikowana sytuacja jest na przeciwległym skrzydle. Co prawda hiszpańska lekka piechota (I) w następnym ruchu może zająć francuską baterię (10), ale poza tym Francuzi mają tu jeszcze dwie nienaruszone BG piechoty (7 i 9) (w sumie 18 elementów), a Hiszpanie tylko jedną Colunelę (F) i BG Celades (C) (w sumie 6 elementów piechoty i 4 jazdy).


Ostateczna sytuacja w centrum po uderzeniu hiszpańskiej Coluneli (F) w plecy francuskich Lancknechtów (6) i ich rozbiciu (BROKEN). Widać przewagę ilościową Francuzów i resztki uciekającej, rozbitej (BROKEN) Coluneli (G)

Dyskusja o rozgrywce na FORUM STRATEGIE

Autor: Greebo
Zdjęcia: Greebo

Opublikowano 25.03.2011 r.

Poprawiony: sobota, 14 maja 2011 21:59