[Guelphs and Ghibellines] Campaldino 1289 – Anomander Rake vs Raleen, 29.05.2010 (1)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Pierwsza rozgrywka to bitwa pod Campaldino (1289 r.). Mniej liczna, ale posiadająca dobrą jakościowo kawalerię armia Gibellinów zaatakowała niespodziewanie (po części napastnikom udało się uzyskać efekt zaskoczenia) armię Gwelfów.

Armia Gwelfów Anomander, armia Gibellinów Raleen.

Tabela aktywacji dowódców i ich Battagli

Na początku zasady gry przewidują obowiązkową szarżę na przeciwnika, w której jednostki atakujące mają dodatkowe bonusy. Druga dodatkowa zasada przewiduje kolejną, automatyczną aktywację następnej Battaglii (w praktyce może to być tylko Battaglia Pazzo, gdyż ona jako jedyna jest w stanie wspomóc pierwszą Battaglię hr. Montefeltro).


Rozstawienie początkowe

Grając Gibellinami, zaatakowałem więc w pierwszym rzucie Battaglię Montefeltro. Atak skierowałem na lewą stronę pierwszej linii. Jedna z jednostek jazdy zaatakowała piechotę, dwie skierowały swoje uderzenie na dwie jednostki jazdy Gwelfów.


Pierwsza szarża Battaglii hrabiego Montefeltro

Piechota i jazda Gwelfów została odrzucona, mimo że prawoskrzydłowa jednostka hr. Montefeltro walczyła przy niezbyt korzystnym stosunku sił. Jednak mimo sukcesu, jedna z jednostek Battaglii Vieri została z przodu (nie została odrzucona), co było pierwszym źródłem kłopotów. Drugim źródłem kłopotów było zdezorganizowanie przez ostrzał piechoty kawalerii lewoskrzydłowej, przez ostrzał piechoty (kusznicy i łucznicy, wspomagani przez pawężników).


Po szarży. Ciężka jazda Gibellinów wdarła się w pozycje przeciwnika, ale ostrzał piechoty na lewym skrzydle spowodował dezorganizację jednego z oddziałów

Szarża drugiej Battaglii Pazzo starała się rozbić i odrzucić lewe skrzydło pierwszej linii Gwelfów. Niestety, przeciwnikowi udało się skutecznie ostrzelać i powstrzymać w walce w sumie dwie jednostki jazdy (a co za tym idzie zdezorganizować). Jedna z jednostek, poszła w lewo, by zlikwidować pozostały tam na tyłach oddział kuszników przeciwnika, co też jej się udało. Tymczasem przeciwnik przypuścił kontruderzenie na osłabione pierwszym starciem oddziały Pazzo. Ponieważ zostały one zdezorganizowane, nie były w stanie podjąć kontrszarży i podczas ataku przeciwnik łatwo zyskał przewagę. Dalszą jej przyczyną była nierówna linia, która umożliwiała skuteczny atak na najbardziej wysunięte do przodu jednostki.


Szarża drugiej Battagli Gibellinów, dowodzonej przez Pazzo

Na ostatnim zdjęciu (rozgrywka trwała kilka etapów, niestety nie miałem czasu jej dokładnie sfotografować ruch po ruchu, ale też tak dużo się nie działo) widać dalszą fazę walk. Anomander starał się rozbić Battaglię Pazzo, co mu się w większości udało. Ja z kolei starałem się wycofać najbardziej osłabione oddziały, w tym jednostkę ze sztandarem, z walki. W przypadku zdobycia sztandaru cała moja armia mogłaby się załamać więc po części nie miałem wyboru. Poświęcanie kolejnych aktywacji na działania Pazzo, uniemożliwiło mi jednocześnie dalsze prowadzenie natarcia Battaglią Montefeltro, i de facto pozwoliło Anomanderowi przejąć inicjatywę.


Dalsza faza bitwy. Battaglia Pazzo, zdezorganizowana, częściowo przez ostrzał piechoty, częściowo pod wpływem ataku jazdy Gwelfów, a konkretnie Battagli Duforta, cofa się. Hrabia Montefeltro utrzymał pozycje, ale z zaledwie dwoma sprawnymi oddziałami jazdy nie jest w stanie dalej nacierać

Rozgrywkę zakończyliśmy w chwili, gdy już było widać, że nie mam większych szans osiągnąć zwycięstwa. Niemal cała Battaglia Pazzo była mocno pokiereszowana, wraz z jednym z oddziałów (na prawym skrzydle) hr. Montefeltro. Tak więc pierwsze starcie zakończyło się zwycięstwem Anomandera. Ostatnie zdjęcie oddaje w zasadzie końcową sytuację (ostatnie bądź przedostatnie posunięcie).

Autor: Raleen
Zdjęcia: Raleen

Opublikowano 24.03.2011 r.

Poprawiony: piątek, 25 marca 2011 22:56