Panzerfaust: And Other German Infantry Anti-tank Weapons

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Wolfgang Fleischer
Wydawca: Schiffer
Rok wydania: 1994
Stron: 50
Wymiary: 29,2 x 20,8 x 0,7 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 9780887406720

Książka w języku angielskim

Recenzja
Publikacja poświęcona ręcznej broni przeciwpancernej użytkowanej w piechocie niemieckiej. Autor wziął się za bardzo wdzięczny temat, wokół którego trwa nieustająca dyskusja zarówno u nas w kraju, jak i za granicą.

Książkę rozpoczyna krótki wstęp sygnalizujący niemieckie osiągnięcia na tej płaszczyźnie podczas I wojny światowej (pierwsze granaty ręczne ppanc. i 13 mm karabin ppanc, który posłużył za pomysł do opracowania amerykańskiej półcalówki). Następnie Fleischer dokonuje drobiazgowego przeglądu całej garmażerii ręcznych środków przeciwpancernych, którą w siłach zbrojnych III Rzeszy reprezentowało wyjątkowo wiele modeli. Czytelnik znajdzie więc sporo podstawowych danych o Panzerbusche 38, 39, 41 oraz MSS41. Opisano także trzy typy granatów ppanc. wystrzeliwanych z użyciem nasadek karabinowych oraz wszelkiej maści miny talerzowe, gdzie szczególnie dużo uwagi poświęcono dwóm typom: T-Mine 35 i 42.

Zilustrowano kilka wersji „koktajli Mołotowa” z wyszczególnieniem ich niemieckich modyfikacji, jak również wielu, często zastanawiających technik zwalczania czołgów z użyciem środków zapalających (np. kanistrów benzyny rzucanych pod wóz z doczepionymi doń, odbezpieczonymi granatami trzonkowymi). Autor nie zapomniał też o tzw. spadochronowych granatach ppanc., oraz ciężkich minach Hofthohlladung, mocowanych bezpośrednio na pancerz maszyny z użyciem magnesów. Gros tekstu zarezerwowano oczywiście dla pancerzownic i ręcznych granatników ppanc., opisując wszystkie użytkowane typy panzerschrecków i panzerfaustów.

Na koniec zasygnalizowano niemieckie pojazdy improwizowane, uzbrojone w pancerzownice (Berlin 1945), czy „tajemnicze Yeti” pod postacią specjalnych przyczepek o ciągu konnym, służących do transportu granatników lub pancerzownic czy też wręcz w nie uzbrojonych.

Całość uzupełnia 85 fotografii, z reguły dobrej rozdzielczości, ok. 20 rysunków i schematów zaczerpniętych z oryginalnych instrukcji, jak również obszerna tablica z przebiciami, zasięgiem itp. charakteryzujących poszczególne bronie. Publikacja warta swojej ceny.

Autor: Jarosław Jabłoński

Opublikowano 07.04.2009 r.

Poprawiony: niedziela, 16 stycznia 2011 10:36