Axis Cavalry in World War II

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Jeffrey Fowler
Wydawca: Osprey Publishing Ltd
Seria: Men-et-Arms
Rok wydania: 2001
Stron: 48
Wymiary: 24 x 17 x 0,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 9781841763231

Książka w języku angielskim

Recenzja
Tytuł cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników, jeśli wierzyć zapewnieniom przedstawicieli Ospreya. Publikacja stanowi przegląd formacji kawaleryjskich Państw Osi ze szczególnym wskazaniem na siły zbrojne III Rzeszy. Co nie powinno dziwić, szczególnie dużo uwagi poświęcono w tomiku jednostkom Waffen SS, zarówno złożonym z Niemców, jak i wszelkiej maści nacji „wschodnich” od Kozaków poczynając, poprzez szereg narodów kaukaskich (ze wskazaniem na pododdziały kałmuckie), a na jednostkach rosyjskich i ukraińskich kończąc. Poza formacjami Wehrmachtu, trochę miejsca poświęcono w tytule jednostkom konnym aliantów III Rzeszy: włoskim, rumuńskim, węgierskim oraz z rejonu Bałkanów.

Wbrew temu co sugeruje tytuł, zabrakło w książce miejsca na choćby krótkie zilustrowanie formacji kawaleryjskich z rejonu Azji: japońskich, tajskich czy sprzymierzonych z cesarstwem mniej lub bardziej marionetkowych „państw” chińskich, gdzie kawaleria, zwłaszcza w rejonie Mandżurii, stanowiła istotną część sił zbrojnych, czynnie uczestnicząc zarówno w operacjach antypartyzanckich, jak i starciach z regularnym przeciwnikiem.

Choć w pracy opisano dokonania kawalerii niemieckiej podczas kampanii w Polsce, Francji czy na Bałkanach, gros treści dotyczy walk na Froncie Wschodnim. Książkę zamyka krótki przegląd wyposażenia kawaleryjskiego i broni używanej w tego typu formacjach, indeks rzeczowy ułatwiający poruszanie się po publikacji oraz wybrana bibliografia.

Całość uzupełnia blisko 50 fotografii oraz 8 stron z barwnymi planszami nieocenionego Mike’a Chappell’a, na których królują akcenty związane z kawalerią Waffen SS i formacjami wschodnimi wchodzącymi w jej skład.

Poręczna, przekrojowa forma publikacji i duży zasób fotografii powinny zadowolić zarówno czytelnika próbującego dopiero naświetlić zagadnienie, jak i pasjonatów zorientowanych w temacie.

Autor: Jarosław Jabłoński

Opublikowano 06.04.2009 r.

Poprawiony: niedziela, 16 stycznia 2011 11:02