Tiger I on the Western Front

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Jean Restayn
Wydawca: Histoire and Collections
Rok wydania: 2001
Stron: 144
Wymiary: 31,5 x 24,5 x 1,5 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 9782913903135

Książka w języku angielskim (na rynku dostępne jest również wydanie francuskojęzyczne)

Recenzja
Autor przygotował dwuczęściową monografię tych, budzących grozę czołgów. Jeden tomik poświęcił w całości akcjom na Froncie Wschodnim, w drugim, rekomendowanym poniżej, skoncentrował się na dramatycznych walkach z Aliantami zachodnimi.

Na rynkach wydawniczych, zarówno polskim, jak i zagranicznym aż roi się od publikacji poświęconych czołgom „Tygrys”. Czemu czytelnik miałby zdecydować się na zakup właśnie książki Jeana Restayna? Z kilku zasadniczych powodów: treść zawiera 250 fotografii, bez wyjątku doskonałej jakości, po części nigdzie wcześniej nie publikowanych, co potwierdzają recenzje licznych czytelników (patrz choćby słynny Amazon). Materiał zdjęciowy wzbogaca 50 kolorowych plansz, rzutów i schematów, z których szereg autorstwa Restayna. Wszystko razem stanowi świetny przegląd malowań, wzorów kamuflażu, oznakowań i modyfikacji jakim poddawano najsłynniejsze czołgi ciężkie świata. Przy ograniczonej ilości tekstu nacisk położono właśnie na walory optyczne co nadaje książce bardzo poglądowy, przydatny przy wszelkich porównaniach czy konsultacjach charakter.

Opisano wszystkie większe akcje na obszarze Tunezji, Italii i przede wszystkim Francji, w które zaangażowane były jednostki Wehrmachtu i Waffen SS wyposażone w czołgi PzKpfw VI. W treści, poza zobrazowaniem organizacji powyższych jednostek zapodano też przegląd strat wozów tego typu poniesionych w zmaganiach z Anglosasami oraz krótkie podsumowania ilustrujące ich eksploatację w terenie.

Tytuł polecany wszystkim fanom broni pancernej, ze wskazaniem na sympatyków popularnej we wszystkich kręgach Panzerwaffe, która bez czołgów „Tygrys” straciłaby wiele ze swego kolorytu. Także czytelnikom zainteresowanym tematyką konfrontacji z Aliantami zachodnimi (świetny opis akcji w Afryce Północnej, na Sycylii czy w Normandii) oraz miłośnikom modelarstwa (barwne plansze, system oznakowań), jak również graczom wszelakiego autoramentu symultan czy gier planszowych (schematy organizacyjne, siła ognia i stany jednostek).

Autor: Jarosław Jabłoński

Opublikowano 04.04.2009 r.

Poprawiony: niedziela, 16 stycznia 2011 10:41